Bombardementen teisteren Oviedo „F I D U C I A" DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a 0 De Spaansche burgeroorlog EEN VIERDE DEEL DER STAD IN PUIN Vandaag offensief tegen Malaga Het groote offensief, dat de Spaan sche volksfronters Maandagmorgen tegen Oviedo zijn begonnen, om daar mede den tweeden verjaardag van de roode Octoberrevolutie van 1934 te vieren, heeft tot dusver geenerlei re sultaat opgeleverd, ondanks de wan hopige pogingen, om de stad geheel met den grond gelijk te maken. Reeds hebben de rooden meer dan duizend granaten op de door de voor gaande bombardementen reeds zwaar geteisterde stad afgevuurd, terwijl door roode vliegtuigen ongeveer vijf honderd bommen, waaronder ook brandbommen, werden afgeworpen. De roode radio van Gijon deelt mede, dat het jongste bombardement van Oviedo het zwaarste is, dat sedert het begin van den burgeroorlog door de volksfronters is ondernomen. Meer dan vierhonderd personen zouden reeds zijn gedood. De commandant van Oviedo, generaal Aranda, die de stad nu al een en tachtig dagen lang tegen de veel sterkere roode strijdkrachten verdedigt, heeft generaal Franco ervan in kennis gesteld, dat de ver liezen van zijn troepen onbeduidend zijn, terwijl daarentegen het aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking zeer groot is. Een vierde deel van de stad ligt geheel ln puin. Naar de commandant van de roode troe pen. Gonzalez Pena beweert, zijn de volks fronters reeds tot in het hart van de stad doorgedrongen. Door generaal Aranda wordt dit evenwei ten stelligste ontkend. Intusschen hebben de luchtstrijdkrachten van het volksfront niet kunnen verhinderen dat uit Burgos komende vliegtuigen medi camenten boven Oviedo neerwierpen. Naar de zich in handen van de nationa listen bevindende radiozenders mededeelen, bevindt zich een gemotoriseerde colonne Marokkanen, die de nat'onalisten in Oviedo Zal trachten te ontzetten, reeds bij Previo op den Monte Tuero, ongeveer vijf en veer tig kilometer ten Zuid-Westen van Oviedo, terwijl een andere nationalistische colonne, bestaande uit Galicische troepen, het op dertig kilometer afstand van de Asturiscbe hoofdstad gelegen Trubia bezet houdt De opmarsch naar Madrid Inmiddels wordt uit Burgos verno men, dat de nationalistische strijd krachten onder commando van gene raal Varela enn geslaagd zijn, de eer ste groote verdedigingslinie, die de rooden ten zuiden van Madrid hadden aangelegd, namelijk de linie rond Santa Cruz de Retamar, te veroveren. Na de bezetting van Santa Crux hebben Varelas troepen geen te genstand meer te vreezen tot na Na- valcarnero, waar de volksfronters een tweede fortificatie-linie hebben aange legd. Genpraal Varela is nu voornemens, in drie richtingen, Navalcarnero, Aranjuez en Illescas. verder op te rukken. F.r is een nieuw ultimatum naar Madrid gezonden, waarin gedreigd wordt met een woesten aanval te land en uit de lucht en met strenge represaillemaatregelen, wan neer de hoofdstad weigert te capituleeren. Offensief tegen Malaga Naar uit Gibraltar vernomen wordt, heeft radio-Ceuta gisteren medegedeeld, dat een groote nationalistische strijd macht gereed staat om heden het groote offensief tegen Malaga, het laat ste steunpunt van de rooden in Zuid- Spanie, te beginnen. Franco's troepen zullen langs de kust en uit het binnenland, namelijk uit de richting van Cordova, naar Malaga oprukken. De operaties van de troepen zullen van de zee uit en ook uit de lucht gesteund worden. Omtrent de inneming van Santa Cruz de Retamar door de nationalisten wordt nog nader gemeld, dat de stad den geheel,en da met hevig artillerievuur werd bestookt Om vijf uur 's middags rukte uit Quis- mondo een afdeeling infanterie, geflankeerd door Marokkaansche cavaleristen en onder bescherming van vier pantserauto's, in de richting van Santa Cruz op. De volksfron ters trachtten den aanval door een hevig afweervuur af te slaan. Toen hun dit ech ter niet gelukte, werd het bevel tot den te rugtocht gegeven. Door het hoofdkwartier te Burgos wordt medegedeeld, dat Santa Cruz een dubbele strategische beteekenis heeft In de ee'-ste plaats is door de bezetting van deze stad een verdere opmarsch naar Madrid moge lijk en in de tweede plaats is nu Toledo voor verdere aanvallen van de volksfron ters gevrijwaard. Santa Cruz ligt dertien kilometer verwij derd van de vesting Maqueda en zestig ki lometer van Madrid. Het is verder gelegen aan een prachtigen weg, die naar Navalcar nero voert, het laatste bolwerk van de den voor Madrid. De ring rond de hoofdstad is nu op alle punten gesloten. Opruiming van handels belemmeringen In de tweede commissie van de volken- bondsvergadering heeft de Nederlandsclie afgevaardigde Mr. van Lanschot een verklaring afgelegd over de afschaffing der kunstmatige handelsbelemmeringen. Mr. van Lanschot wees erop, dat er ver schillende landen zijn, die cootingenteerin- gen voor vrijwel alle invoerartikelen hebben ingevoerd, terwijl daarentegen ir. Neder land slechts dertig procent van den invoer aan dit regiem onderworpen is. De Nederlandsche regeering is echter be reid, van haar zijde mede te werken tot de afschaffing der handelsbelemmeringen. Mr. van Lanschot kon de mededeeling doen dat de Nederlandsche regeering reeds eenige contingenteeringcn heeft algeschaft, namelijk die op leder, meubelen en lino leum en dat andere afschaffingen weldra zullen volgen. Ten slotte maakte mr. van Lanschot de opmerking, dat ongetwijfeld alle leden der commissie het hierover eens zullen zijn, dat de liefde voor den vrijen handel in goe deren niet eenzijdig zal kunnen komen. De hervorming van den volkenbond De Volkenbondsvergadering heeft besloten een commissie in het leven te roepen, welke het vraagstuk van de hervorming van den Volkenbond in studie zal hebben te nemen. Het bureau van de Volkenbondsvergade- rinjr heeft hiertoe besloten op aandrang van Litwinof, die zich tegen een uitstel van de behandeling tot 1937 ernstig verzette. Het succes van Litwinof is echter slechts schijnbaar, daar de nieuwe commissie niet in het wezen van de problemen zelf te-treden heeft, dccli alleen heeft te beslissen, hoe de verdere wijze van behandeling van de kwes tie der volkenbondshervorming worden zal. Genève en het ontwapeningsvraagstuk De ontwapeningscommissie der volken- bondsvergadering heeft met algemeene stem men een ontwerp-resolutie goedgekeurd, waarbij de Assemblée als haar vaste over tuiging uitspreekt, dat het noodzakelijk :s in versneld tempo voort te gaan met de po gingen. welke zij heeft ondernomen om de bewapeningen te verminderen en te begren zen. Zii acht zich gelukkig met het door de Fransche regeering genomen initiatief ten gunste van de bijeenroeping tegen een zoo vroeg mogelijk tijdstip van het bureau der ontwapeningsconferentie. GEDENKTEEKEN VOOR MEVR. DE WET Mevrouw President Steyn heeft op 15 September een oproep gedaan tot de moe ders en dochters van Zuid-Afrika tot het plaatsen van een grafgedenkteeken voor mevrouw generaal De Wet de „volksheldin en geloofsheldin, die ongebroken is blijven staan in het gezicht van alle levensrampen, evenals in het aangezicht van alle vijands- geweld". Er is een commissie in Bloemfon tein gevormd om de gelden daarvoor in te zamelen. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met j bekroond uiterst concu-reereod SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. '(Adv.) De met-inmenging in den burgeroorlog Rusland klaagt Duitschland en ItallS aan In een gisteravond te Moskon gepu bliceerd officieel communiqué wordt meegedeeld, dat de sovjet-regeering zich niet langer gebonden zal achten door het verdrag van niet-inmenging in Spanje, indien niet onmiddellijk maat regelen worden genomen, om te belet ten, dat dit verdrag wordt geschonden. Kagan, de vertegenwoordiger van de sovjet-regeering in het non-interventie- comité te Londen, heelt het comité van dit besluit in kennis gesteld. In het communiqué wordt melding ge maakt van getuigenverklaringen, volgens welke de Spaansche nationalisten wapenen munitie van Duitsche en Italiaansche herkomst hebben ontvangen waarvan een deel via Portugal naar Spanje werd ver zonden. Het internationale non-interventie-comité zal heden te Londen in plenaire zitting bijeenkomen. Ook de Britsche Labourpartij doet stap pen inzake de handhaving der non-inter ventie. Zij heeft Attlee en Greenwood naar Neville Chamberlain gezonden, om hem mededeeling te doen van de schendingen van het niet-inmengingspact, welke op het Labour-congres te Edinburg door enkkle Spaansche afgevaardigden zouden zijn ge signaleerd. Het algemeen bestuur van de socialisti sche partij in België is gistermorgen even eens bijeen gekomen en heeft een resolutie aangenomen, waarin o. m. werd gezi Generaal Franco heeft van Duitsche Italiaansche zijde materieele hulp ontvan gen. De politiek van niet-inmenging brengt de democratie den nekslag toe. Men heeft vervolgens een telegram Blum, Baldwin, Stalin en Van Zeeland stuurd met het verzoek de zaak opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Communistische betooging in Londen De Britsche communistische partij heeft besloten tegen a.s. Zondag een optocht in het Londensche East te organiseeren. welke naar het uitvoerend comité verklaart, bewijzen, dat wat de fascisten niet konden verwezenlijken door de arbeidersklasse in orde en discipline kan worden verw lijkt". De president van het bestuur der com munistische partij te Londen, Bramley heeft tegenover de pers verklaard, dat hij de politie-autoriteiten in kennis heeft ge steld van het program der betooging, waar toe, naar hij zeide, reeds voor de jongste ongeregeldheden was besloten. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathouslngel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. Het anti-semitisme in Polen De Poolsche minister-president S k 1 a d- kowski heeft gisteren een Joodsche par lementaire delegatie ontvangen, welke hem de verlangens van de Joodsche bevolking van Polen kenbaar maakte. De minister-president verklaarde dat hij met de meeste strengheid tegen anti-semie- tische ongeregeldheden zal optreden en zal verhinderen, dat do Joden door terreur zul len worden belet in het uitoefenen van hun beroep. Hij beschouwt de nationalistische op ruiing schadelijk voor den staat. Het leven van elk Poolsch burger is heilig, zonder onderscheid van godsdienst of nationaliteit De ministerpresident ontving eveneens een Oekrainsche parlementaire delegatie, met welke hij de belangen van de Oekrain sche bevolking besprak. Geen prijsopdrijving in Duitschland Met het oog op prijsopdrijving als gevolg an schaarschte van zekere levensmiddeleu hebben de Duitsche autoriteiten maatregelen tegen speculanten genomen. De politiepresident van Berlijn, graaf H e 11-d o r f f, heeft een slager laten gevan- ïemen, die reeds verscheiden malen ver oordeeld was wegens onwettige prijeopdrij- 's Mans zaak is gesloten. De politie president heeft de bevolking ervan in kennis gesteld, dat een groot aantal controleurs benoemd die belast zijn met het toezicht op de prijzen. De stadhouder van Baden heeft de bevol king eraan herinnerd, dat de Fuehrer geen enkele prijsverhooging zal toestaan. De onlusten in Palestina Neef van den mufti gearresteerd Gisteren heeft nabij Bethlehem een ge- echt plaats gegrepen tusschen opstandige Arabieren en een Britsche patrouille. Een Arabier werd gedood. Een neef van den Groot Mufti werd licht gewond en is met de wapens in de hand gevangen genomen. Hij kan met den dood worden gestraft, zoo dat de Groot-Mufti in een moeilijke positie geplaatst. De Arabische onderhandelaars, welke naar Ibn Saoed gezonden waren, zijn per vliegtuig teruggekeerd. Het Arabische hooge comité is daarop in geheime vergadering gegaan, om het ant woord van Ibn Saoed te bespreken. Volgens een bericht uit Jeruzalem is de opstandelingenleider, Said Bey el Aasi, go- sneuveld in een gevecht tusschen Arabieren en Britsche troepen nabij Bethlehem. Aasi is afkomstig uit Syrië en nam deel"3 aan den opstand der Druzen tegen het Fransche gezag in 1926, waarna bij door de Fransche autoriteiten werd verbannen. Kort geleden was hij met een eigen bende uit Trans-Jordanië naar Palestina gekomen aan de zijde der Arabieren te strijden. EEN AUTOBUSSTAKING IN LONDEN Gistermorgen is het Londensche autobus- personeel voor een deel in staking gegaan. Aanvankelijk legden omstreeks 1400 man den arbeid neer, waardoor 548 autobussen in de garages bleven staan. Later is het aantal stakende chauffeurs en conducteurs zelfs tot 2200 gestegen. De dienst is thans op 35 autobuslijnen stop gezet. Door de employé's wordt geprotesteerd te gen de nieuwe reglementen, die gister van kracht zijn geworden. Alle besprekingen om tot bemiddeling te geraken waren tot nog toe vruchteloos. Men vreest, dat de stakingsbeweging spoedig verder om zicb heen zal grijpen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat men erin is geslaagd, inzake de autobusstaking tot een overeenstemming te geraken. VERLAAGDE INVOER HEFFING OP KOFFIE Welke factoren overwogen werden Een aanmerkelijke verlichting Naar aanleiding van de verlaging der m- •oerheffing op koffie met 50 pet., welke gis- er is ingegaan, vernemen wij van goed in gelichte zijde, dat bij dezen maatregel o.m. de volgende factoren zijn overwogen: De oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar vooral op de goedkoopere soorten. Voor de gebrande koffie bedroeg die 16 cent per Kg. Toen de heffing werd ingesteld, is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet gestegen, hetgeen toegeschreven moet wor den aan de felle concurrentie tusschen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijdstip dat de heffing werd ingesteld, vrij groote voorraden bevonden. Nu deze voorraden door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonken zijn, was de kans op prijsverhooging niet uitgesloten, waarbij nog uit den aard der zaak het volle depreciatie-effect komt. Wat de steunverleening voor de koffiecul tuur in Ned.-Indië betreft, is het duidelijk, dat deze aangelegenheid door de gewijzigde monetaire omstandigheden andere aspecten heeft gekregen. Deze verlaging der heffing met de helft, die geheel in de lijn ligt van i den laatsten tijd getroffen maatregelen, beteekent een aanmerkelijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder te wor den afgewacht. De vleeschprijzen De Nederlandsche slagers hebben het be sluit van den minis'er van Landbouw om de heffing op varkensvleesch buiten wer king te stellen met groote. ingenomenheid begroet en deze besturen spreken de vcr- wachting uit, dat de minister op dezen weg verdere stappen zal doen en ook de heffing op rundvleesch, die 10 pCt- van de waarde van het rund bedraagt, zal intrekken, als mede tot verlaging van de crisisheffing op gesmolten vet (bedragende 40 cent per k.g.) zal mogen besluiten. De intrekking der crisiswetten op var- gensvleesch, zijnde 6 cent per kg., is echter ternauwernood voldoende om de ingetreden prijsverhooging der varkens te compensee- en de slagers, die vleesch en reuzel baconfabr.ek betrekken, moesten ook daar duurder inkoopen. De nog steeds op verhoogd peil blijvende markt voor rundvee en de verder stijgende groothandelsprijzen voor rundvet, nopen den slagers tot prijsverhooging te besluiten, ten zij ook hier Je regeering spoedig verlichting brengt. Wijl de slachting van varkens voor deze week meest op Maandag en Dinsdag is ge schied, hebben de slagersbonden %de regee ring verzocht, de opschorting der crisishef fing van terugwerkende kracht te doen zijn, n.l. van Maandag 5 October af. Prijsverhooging is niet altijd prijsopdrijving Men schrijft ons: Het blijkt uit de ervaring van deze week. dat verscheidene huismoeders van *t stand punt ui'gaan, dat iedere winkelier, die voor een artikel een hoogere prijs vraagt, daar mede schuldig staat aan onredelijke prijs verhooging. Helaas is deze opvatting bij het publiek de meest voorkomende geworden, terwijl dit toch geheel met de werkelijkheid in strijd is. Gelukkig heeft Minister Colijn zelf duide lijk gezegd, dat wij nu eenmaal niet aan alle prijsverhoogingen kunnen ontkomen en staat in de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat elke prijsverhoo ging niet onredelijk kan zijn. Het is zelfs zoo, dat het tegengaan van noodzakelijke prijsverhooging onredelijk is. Wanneer geen prijsverhooging in levens middelen behoeft te komen, dan kan dit al leen doordat de regeering de opslag verlaagt en andere regelingen treft dan vóór 27 Sept. Laat het publiek toch goed begrijpen, dat elk artikel dat uit het buitenland komt, thans 20 pet. meer moet kosten in den winkeL Vervolgens, dat alle artikelen, waarvan de grondstoffen uit het buitenland komen, zoo als b.v. alle textielgoederen, toch minstens 10 pet. meer kosten vanaf 27 Sept. Het te onredelijk om te eischen dat een grossier of winkelier de voorraad voor oude prijs moet afgeven. Het ware gewenscht, dat regeering en pers zich in dit opzicht duidelijk uitspraken, angezien anders te vreezen is, dat de mid denstand het slachtoffer zal worden. Deze moet eerst de voorraden verkoopen, en komt Jaarna voor de moeilijkheid van een prijs verhooging. Wij hopen, dat iedere winkelier duidelijk zal zien, dat hij hiermede niet han delt als goed koopman, en dat niemand van hem kan vergen, dat hij zich vrijwillig ver armt. Om den winkeliers in dit opzicht recht to laten wedervaren, kan worden opgemerkt, dat b.v. textielgoederen door fabrikanten van stoffen, garens, kousen, tricotage, enz. voor ouden prijs niet meer worden geleverd, terwijl de grossiers dit ook niet dosn. Natuur, lijk worden oude orders van vóór 27 Sep tember wel .voor ouden prijs uitgevoerd, maar daarmeclo is niet gebaat de winkelier, die vandaag zijn voorraden moet aanvullen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat de Fransche trawler .,Im- brin" verklaart, den oceaanvlieger Bj'oerk- all te hebben gered en zijn vliegtuig cp sleeptouw te hebben genomen naar Valentia aan de Z.W.-kust van Ierland gelegen. Kort Nieuws Ontkend wordt, dat Lindbergh binnen kort naar de Vereenigde Staten zou terug- keeren. De beroemde vliegenier en zijn gezin zullen in Engeland blijven, zoolang de gevol gen van het Hauptmann-proces niet zijn ver dwenen. De zesde commissie der Volkenbonds vergadering heeft met 12 tegen 7 stemmen, interventie van den Franschen gedele geerde Grumbach, een crediet van 400.000 Zwitsersche franken toegestaaan ten behoe- 'an Saarlanders, die zich in Paraguay willen vestigen. BINNENLAND De heffing op varkensvleesch Verschillende maatregelen Zooals reeds gemeld, is met ingang vat? 7 October de heffing op varkensvleesch bui ten werking gesteld. In overeenstemming daarmede heeft de minister van Landbouw thans algemeene ontheffing verleend van die artikelen van het crisis-varkensbesluit 1936, waarin bepa lingen zijn vervat omtrent het wegen van varkens, welke weging diende tot vaststel ling van het bedrag der heffing. Door het verleenen van deze ontheffing is buiten werking gesteld de beschikking omtrent het betalen der heffing en het we gen van varkens, alsmede een regeling van de vergoeding voor de aan de gemeente besturen opgedragen werkzaamheden ter inning der heffing. Tevens is daardoor buiten werking f steld de crisis-huisslachtingsbeschikkii 1936, waarbij in bepaalde gevallen onder de daarin genoemde voorwaarden ontheffing wordt verleend van het betalen van heffing op varkensvleesch. Burgemeesters-installatie te Winschoten De burgerij viert leest Onder groote belangstelling van de zijde der burgerij is gisteravond Mr. J. H. Rotnijn, voordien advocaat en procureur en oud wethouder te Leiden, als Burgemeester der gemeente Winschoten geïnstalleerd. installatie-rede werd uitgesproken door loco-burgemeester D. Velthuis, die o.a. zeidc, dat het voor den nieuw benoemde niet gemakkelijk zou zijn de plaats in te nemen van Mr. Schoenfeld, maar de Leid- sche antecedenten van den heer Romijn deden het beste verwachten. In zijn antwoord gaf Burgemeester Ro mijn de verzekering van zijn voornemen tot zoo goed mogelijke samenwerking. Voorts werd het woord gevoerd door de leiders der raadsfracties, den burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, en den beer W. Brouwer, namens den Leidschen middenstand, waarna een druk bezochte receptie plaats vond. Onmiddellijk daarop defileerden de Winschoter vereeni- gingen langs het stadhuis. Een Afscheidsbrief „Zonder de minste achting" Toen in de morgen van 29 September het Jandverraderlijk strooibiljet van de N.S.B. (waarvan blijkens inkomende berichten de verspreiding nog niet gestaakt is) op de Rotterdamsche Beurs rondgedeeld werd, wa ren er, volgens De Vrij heid, eenige fas cisten, die dit zóó minderwaardig vonden, dat zij cfpenlijk verklaarden aan zoon be weging de rug te zullen toekeeren. Zij zijn niet de eenigon. In Amsterdam-Zuid werd in 30.000 exem plaren een „open brief" verspreid van den heer G. A. E. Blanche Koelensmid, oud-ad ministrateur van Kring Zuid en oud-chef Controle Vergaderingen-Organisatie, welke gericht is aan den heer J. W. de Ruiter, Ge westelijk Commissaris der Nationaal-Socia- listische Beweging in Gewest Amsterdam. Dit manifest is een aaneenrijging van de allerergste beschuldigingen tegen vooraan staande leiders van de N.S.B., die zich schuldig gemaakt zouden hebben grofste knoeierijen op financieel en gruwe lijkste uitspattingen op moreel en sexueel gebied. Uit een oogpunt van fatsoen zou tegen algehecle overname zelfs bezwaar zijn. Maar het is toch een teekenend feit, dat een oud-lid der beweging personen, die een belangrijke positie in de „eenig-zuivere"' po litieke partij bekleeden, met naam naam de ergste misdrijven ten laste durft leggen en dat aan vervolging blijkbaar niet gedacht wordt Telkens vraagt de schrijver aan den chef: Waarom greep U niet in? Er moeten dus wel vreeselijke toestanden bestaan bij de Amsterdamsche nationaal- socialisten. Aanvankelijk had men den heer Blanche Koelensmid tot een belofte van ge heimhouding weten te bewegen, ma gegeven omstandigheden heeft noemde gemeend hierdoor niet gebonden~te zijn. Hij besluit zijn open brief aldus: „Van U, Gewestelijk Commissaris, neem ik thans afscheid en mij referee- rende aan het oordeel van ingenieur Varekamp, teeken ook ik, Zonder de minste achting. Deze open brief bevat waarheid of is smaadschrift: Waarom vervolgt men den schrijver niet? De bijeenkomst, welke in verband met het 50~jarig bestaan van de Kon. Vlaamsche Acad. te Brussel plaats vond.werd door Koning Leopold bijge' woond. GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Het milieu van het verwaarloosde kind In de voortgezette conferentie van de Herv. Vereeniging voor Geestelijke Volks» zondheid is gediscussieerd over het ondtj werp: ,;Sterilisatieproblemen", dat door Dr. R. B u r d e t, van Haarlem. I j de beantwoording der vragen en l verdere discussie kon de vergadering niet t| een positieve uitspraak komen. Het milieu van het verwaarloosde kind en onze taak JA Als laatste onderwerp werd door Ds. J. B a 1 j o n, van Zetten en Ds. A. oud-predikant-directeur der Mart Stichting te Alphen aan den Rijn, ingeli het onderwerp: „Het milieu van het t loosde kind en onze taak". Op het terrein van de kinderbescherm! aldus Ds. Baljon is het vereischt vooi durend samen te zoeken naar nieuwe mof Üjkheden. Sinds het begin dezer eeuw lev i wij in het tijdperk der kinderwetten, hebben nu ook aandacht te schenken aan f* ontzette en ontheven ouders. Noodig kinder- en ouderzorg. Het zou schijnbaar fjiri reddingswerk" vergemakkelijken, proefd werd de bloedsbanden „messerscha door te snijden. Maar juister is het toch durend rekening te houden met het feit, i deze jongeren terug zullen keeren Daar maatschappij. Het zijn niet de slechtst deren, die innerlijk trouw blijven aa ouderlijk huis. Daarom moet het niet 1 streven zijn, dat deze jeugd het oude mil ••ergeet. Ons ideaal zij, dat loosde kind niet enkel zijn reclassee-fc ringsobject, maar zoo mogelijk middel of aanleiding om een geheel gezin te !j reclasseeren. Daartoe moet een beroep op de kerk worden gedaan, om bezig te zijn voor de gezinnen, waaraan kin deren werden onttrokken. Terwilie van die gezinnen en van de kerk zelf. j, Vervolgens sprak Ds. Voors over L zelfde onderwerp. oriënteering omtrent de levensd andering voor de jeugd, die na het onti tingsproces der ouders in onnatuurlijke o Éf gering wordt gebracht, accentueerde spr. positie van de plaatsvervangers der oud Die positie moet voor alles zuiver en wa achtig zijn, waarbij rekening gehouden ra worden met de werkelijkheid en niet ra4S aangematigd dan die werkelijkheid brengt. Verkregen recht en macht woré» zoo tot roeping en plicht, om de kinderen het nieuwe milieu op te voeden, tot de ni .E ouders hen bij meerderjarigheid loslatfcn zonder hen uit het oog te verliezen. °r werkelijkheid van de arbeidss!G' de nieuwe ouders behoort ook het oi milieu der daaraan onttrokken kinderen, oude milieu blijft terecht voor het kind staan, al heeft het voorloopig geen ge Het zou op een misdaad lijken, om den eikE te stellen, dat het kind zijn eigen jeu milieu pioet loslaten. Veeleer moeten de vqeders de taak onder de oogen zien ten zichte van het oude milieu. Deze taak hebbe een avangeliseerend he rakter, dat niet alleen vraagt naar uiterlj m verbetering van het milieu, zoodat de pro dure van het herstel in de ouderlijke ma kan beginnen, maar veeleer bedoelt, dat kind in wedergeboren milieu terugkeere. dit terrein heeft het opvoedingswerk in land, even als in het buitenland, slechts bij uitzondering practisch bewoj Het is zaak voor deze taak de oogen der vt kers te openen. Het nieuwe milieu moet, ten dienste van zijn opvoedingsarbeid, r aanknoopen met het oude milieu, waarbij beschermde kind in het middelpunt n i staan In zijn bespreking van de practyk d< verhouding behandelde spr.: de briefwii ling, het bezoek der familie in het nieJR1 milieu, het vraagstuk der vacantie en bez ken van het nieuwe milieu aan het oude. Spr. ziet hier een taak voor eenL geestelijk en sociaal wel toegerustefiir maatschappelijke werkster of vroi welüke predikante, die bekend met het in het nieuwe milieu gewende kind en in overleg met de directie, dit be- zoek-werk verricht, die geloofstact en,rl uithoudingsvermogen genoeg bezit, onk_ dat oude milieu uit liefde tot het kindj dat zij kent, te helpen, door naast hen te gaan staan tot bereii het ideaal, in Christus vervuld: „het 1 'm der vaderen tot de kinderen wederbrenj het hart der kinderen tot de vaderen". Na discussie werd de vergadering door voorzitter Dr Ledeboer gesloten. Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité Algemeene vergadering op 3 October In de algemeene vergadering van i.- Koninklijk Nederlandsch Landbouw Cob te houden op Vrijdag 23 October des ne dags te 2 uur en Zaterdag 24 October mórgens om 10 uur in het gebouw van. Eerste Kamer zullen twee inleidingen den gehouden en wel Vrijdagmiddag prof. dr. ir. G. Minderhoud uit Wagflïr. gen over „Voorwaarden voor een blijver grootere welvaart van den boerenstand" des Zaterdags door ir. Alph. L. II. 1 broek, directeur-generaal van den Ij bouw, over „Taak van de directie van landbouw in crisistijd". Officieele berichten COLLEGE REGENTEN GEVANGENIS Benoemd !s tot lid van het collego vai genten over de gevangenis te Tlel, J. Daalderop te Tlel; eervol ontslag is verl aan Mr. F. G. A. M. Tllman. als lid vai college van regenten over de gevangenlsst ONDERSCHEIDINGEN RECHTBANKEN Benoem^ Is tot kantonrechter te Mlddelbi Mr. J. Noolenburgh te Middelburg. Eervol ontslag is verleend aan Mr. F. I Rotterdam A. I*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2