3JQ2) Geestelijke volksgezondheid WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 DERDE BEAD PAG. 9 ru Conferentie te Woudschoten Gezinsverpleging Gezin en werkloosheid Op Woudschoten nabij Zeist heeft de Ned. Herv. Vereenigjng voor Geestelijke Volksgezondheid een conferentie gehou den onder leiding van Dr B. C. Lede- boer, van Heemstede. In zijn openingswoord heette de voorzit ter speciaal de afgevaardigden van de Sy node der Ned. Herv. Kerk, het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht, de Nat Federatie van Vercenigingen voor Geestelijke Volks gezondheid, de Ned. Ver. voor geestelijke Volksgezondheid, de Geref. Ver. voor Gees telijke Volksgezondheid en de R.K. Charita tieve Ver. voor Geestelijke Volksgezondheid hartelijk welkom. De voorzitter van de Federatie, Ds e ij e r m a n, van Utrecht, zegde dank voor de begroeting en constateerde daarbij, dat de federatie-gedachte al doorgewerkt is. Met vreugde bemerkt spr., dat er geestdrift de hand aan de ploeg te slaan. Referaat Dr. J. W. Brnijn Dr. J. W. Bruijn, van Amersfoort, refe- roerde vervolgens over het onderwerp: „Ge zinsverpleging". Na een breede historische 'Inleiding, waarin spr. ook de verschillende stelsels van gezinsverpleging in het buiten land besprak, kwam spr. tot een beschou wing over do voor- en nadeelen van de gezinsverpleging. Tot de nadeelen behoo- '4 ren, aldus spr., de mindere hygiënische verhoudingen in de gezinswoning. Het ge- stich' is in dit opzicht beter geoutilleerd. Ook is in het gezin het medisch toezicht niet voldoende intensief; de publieke veilig heid wordt door gezinsverpleging in gevaar gebracht en vaak wordt gezinsverpleging geambieerd uit winstbejag. Tegenover deze nadeelen, die spr. uit zijn ervaring als ge- Sstichtsdirecteur voor het grootste gedeelte kan ontzenuwen, kwam spr. tot een opsom ming der voordeelen van de gezinsverple ging Dr. Bruijn releveerde daarbij, dat ge zinsverpleging door de meerdere vrijheid, die ermee gepaard gaat, den patiënten meel- levensgenot schenkt; voorts bevordert gozinsverploging de terugkeer naar de maatschappij. Er is in de gezinnen meer arbeidsgelegenheid, ingesteld op de indivi- ducele waarde der patiënten. Van algemeen .-. belang is voorts, dat de vestiging van een UF|gezinskolonie de bevolking van de betref fende streek m economisch opzicht ten goede komt, waarbij de streek ook in be- schaving vooruitgaat Bovenal beteekent gezinsverpleging een belangrijke bezuini ging, hetgeen spr. met cijfers uit de prac- tyk aantoonde. Het gemiddelde percentage van de "huidige gezinsverpleging wordt voor ons land aangenomen op 12 k 15 pet, wat op een aantal van in totaal 26.000 geregistreerde krankzinnigen, een ge tal van pl.m. 3100 vormt Spr. raamt de door gezinsverpleging bezuinigde post op pLm. 1 millioen gulden per jaar. Spr. besloot met enkele eischen te noe- nen, die men aan een gezin dat voor ge- rinsverpleging in aanmerking komt, moet tellen Referaat Anth. Folmer Het tweede referaat werd gehouden door den heer Anth. Folmer, van Den Haag. Deze sprak over het onderwerp: „Het gezin Bn de werkloosheid". Na een beschouwing van de tragische gevolgen der werkloosheid loonde spr. aan do hand van vele voorbeel den de beteekenis der werkloosheid voor het innerlijke leven der jonge menschen aan. Conclusies Aan het einde van zijn betoog kwam spr. ot de volgende conclusies. Groote moreele Dvloed kan door werkloosheid op het ;e z i n worden uitgeoefend; of dit ge schiedt, hangt zoozeer af van de geestelijke [esteldheid der ouders en van den band usschen man en vrouw, tusschen ouders m kinderen (saamhoorigheid), dat een al- (emeene regel niet te stellen is. Ons volk houdt het gezinsleven hoog en waardeert een krachtig gezinsleven. Die factor vormt gelukkig een groote egenwerkende en behoudende kracht Het föede en gave gezin is een hechte steun 'oor den werkloozen man en de werklooze cinderen. Het gezin, waar de ouders met God leven en Hem om kracht bidden, ook >m het leed der werkloosheid te dragen, intvangt die kracht. Niet vergeten dient 10k de goede invloed van de valtorganisa- ies op de moreele kracht, ook in dagen 'a.n werkloosheid harer leden. De vraag, in hoeverre de opbouwende be- eekenis van het gezin ten aanzien der kin leren bovenal, en derhalve ten aanzien der IXÏ geestelijke volksgezondheid, wordt geschaad door langdurige werkloosheid, kan niet met statisch materiaal worden beantwoord Te wijzen valt echter op het toe nemend aantal echtscheidin gen, op de groeiende tuchteloos heid, op de ervaringen der onder wijzers in de school, op de sterk toe nemende jeugdcriminaliteit ten aanzien van de strafrechtelijk minderjarigen (beneden 18 jaar). Deze toeneming sedert 1934, gelijk mede die der tuchteloosheid, is niet gevolg alleen der werkloosheid doch toch ze ker voor een groot deel: ook te dezen aanzien blijkt overduidelijk de bewa rende kracht van het gave gezin. Daarnaast dient de goede invloed van jeugdvereenigingen gere leveerd te worden. Het aantal kinderen, waarvoor als moei lijk opvoedbaar, de raad der consultatie- bureaux voor moeilijke kinderen wordt in geroepen, nam in de werkloosheidsjaren toe; de geest van prikkelbaarheid in de gezinnen van werkloozen, heeft een on- gunstigen invloed in verband met de op voeding van het moeilijke kind. Resumeerond wees spr. er nqg op, dat alle werk, dat het gezin beschermt, van groote waarde is ook door de wijze waarop de werkloosheid wordt gedragen er. de mate waarin de geestkracht wordt bewaard. Bij alle werk dat ter bestrijding van de gevol gen der werkloosheid wordt verricht, wor de de waarde van het gezin zeer duidelijk in het oog gehouden Verschaffing van werk aan oudere en jongere werkloozen is een belangrijke steun bij de bestrijding der moreele gevolgen. Groote beteekenis heeft voorts de moreele steun aan de werkloozen en hun vrouwen. Spr. wekte ten slotte allen, individu zoowel als vereeniging op, om te doen wat we kunnen om de groote kracht van het gezin te behouden in deze tijden van werkloosheid. TWEEDE ZITTING De tweede zitting werd bijgewoond door dr. A. van Voorthuizen, inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs te Utrecht, en door mr. A. de Graaf, van Zeist, inspecteur van den Centraal Bond voor Inwendige Zending. Sterillsatleproblemen Door dr. B u r d e t, vaoi Haarlem, werd het onderwerp: „Sterilisatieproblemen" be handeld. Spr. stond eerst stil bij de cuslratie bij sexueel abnormalen en vervolgens bij de sterilisatie uit eugenetische motieven. Steu nende op de door Dr. J. Sanders gepu bliceerde gegevens over de tot dusverre in en buiten Nederland opgedane ervaringen met castratie, pleitte spr. voor de verdere toepassing van wat blijkt te zijn waardevol hulpmiddel om den sexueel en misdadiger in den strijd tegen zijn onweer staanbaren' drang tot ongeoorloofde hande lingen te steunen. Vooral wanneer men, zooals prof. Carp dit propageert, castratie slechts toepast met volle instemming van den patiënt Een instemming, die stellig niet mag voortvloeien uit de hoop. hierdoor aan rechterlijke straf te ontkomen, maar integendeel slechts uit de verwachting, ge nezing te vinden van een ziekelijke neiging tot verkeerde daden. Ook dan ga men slechts na rijp beraad en als laatste red middel over tot castratie, natuurlijk met inachtneming der op dit gebied geldende indicaties. Steeds zij de castratL Jechts een schakel in de behandeling, die verder vooral van psychotherapeutischen aard be hoort te zijn. Spr. vestigde de aandacht erop dat deze maatregel weliswaar in vele landen reeds wordt toegepast, maar dat zij nergens zoo zeer als in Duitscliland het karakter aan genomen heeft van een massaal experiment. Na de voornaamste bepalingen uit de Duit- sche „Wet ter voorkoming van erfelijk be last nakomelingschap" alsmede do motivee-, ring deze wet opgesomd te hebben, criti- seerdc spr. allereerst dn dwang tot steri lisatie, voor zoover de wet die ook aan lijders eener recessief erfelijke ziekte op legt Men kan immers berekenen, dat zelfs de meest consequente, voortdurende toepas sing dezer maatregel slechts in eeuwen tijds de frequentie dezer ziekten tot (f de helft zou kunnen reduceeren. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de gezonde dragers van zieke erfelijke factoren geza menlijk de ziekte veel meer propageeren dan de oneindig veel kleinere groep der eigenlijke zieken. Het desondanks opleggen van sterili- eatiedwang aan deze zieke individuen krijgt hierdoor het karakter van een bijna nuttclooze veronachtzaming hun ner persoonlijke vrijheid. Ook wanneer men overeenkomstig de in Duitschland heerschende mentaliteit het lot van den enkeling steeds meent te mogen op offeren aan het toekomstig welzijn der geheele natie. Aannemelijker acht spr. het opleggen van sterilisatiedwang aan lijders eener dominant-erfelijke ziekte, aangezien hier tenminste de mogelijk heid bestaat, de ziekte in korten tijd geheel uit te delgen. Spr. verwerpt de sterilisatie- w a n g, behalve misschien to.v. de be trekkelijk zeldzame ziektebeelden, die een vrijwel zuiver dominant verervingstype ver- toonen. Ook aan de vrijwillige sterilisatie wil spr. slechts een zeer bescheiden plaats doen tokomen in de prophylacli- sche geneeskunde. Er zijn echter gevallen waarin het verder kinderloos blijven van een huwelijk uit eugenetische overwegin gen uiterste mogelijkheid kan blijken. Spr. zou het ontstaan van een wetsont werp, dat de mogelijkheid opende, hier met toestemming van het echtpaar sterilisatie toe te passen, ten zeerste toejuichen. Het wetsontwerp van Dr. P i p p e 1 houdt volgens spr. niet voldoende rekening met het feit, dat sterilisatie in sommige geval len evenveel kwaad kan veroorzaken door prostitutie te bevorderen als het heil sticht door erfelijk belast nakomelingschap te verhoeden. Van R.K. zijde wordt de steri lisatie-om-eugenetische-redenen principieel en algeheel verworpen. Het is zaak, dat Protestantsche medici zich eens nader be zinnen t.o.v. het standpunt dat zij hier be- hooren in te nemen. GEMENGD NIEUWS Landbouwer door tram gegrepen Slachtoffer ernstig gewond Gisteravond omstreeks 7 uur is de land bouwer D. Barneveld, wonende aan de Lic&it- te Zwolle, toen hij van het land te rugkeerde en langs de trambaan liep, door goederentram van de Dedemsvaartsohe Stoomtramweg Mij. gegrepen. De man werd een 60-tal meters meege sleurd en bleef met ernstige inwendige kneu zingen en hoofdverwondingen langs de lijn liggen. Op advies van te hulp geroepen art- is het slachtoffer naar het Sophia-zieken- buis te Zwolle vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat B. doof is en de tram niet hoorde aankomen. De tram had een half uur vertraging. I Vier woningen in vlammen opgegaan Een der bewoners loopt brandwonden op Door tot nog toe onbekende oorzaak is brand ontstaan in een huisje, dat deel uit maakt van een complex van vier woningen te Zee 1st. Het huisje werd bewoond door de familie Wilken. De geheele woning stond weldra in lichter laaie, terwijl de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Wil ken, die twee van zijn kinderen uit hun bed jes haalde en ze bij de buren wilde binnen brengen, bekwam ernstige brandwonden in het gelaat. Van de inboedel kon niets worden gered. De drie naast het huisje van W. gelegen woningen werden door overslaande vonkftr eveneens in vlammen gezet. Zij werden resp. bewoond door de families Peels, Kuypers en Linker. De brandweer, die inmiddels ter plaatse was versohenen, mocht er niet in slagen deze huisjes te behouden. Zij brandden allen af, terwijl van de inboedel niets kon worden ge red. De bewoners van de vier huisjes waren verzekerd. Gemeente-ontvanger van Hindeloopen g earresteerd Ongeveer f 6000.— verduisterd In Juni ging de gemeente-ontvanger van Hindeloopen met verlof. Toen hy' echter na de gestelde tijd niet terug keerde, kreeg men argwaan, en uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de ge meentekas leeg was. Later is gebleken, dat het vermiste bedrag tusschen de f 5000 en de f 6000 beliep. Voorts kwam aan den dag, dat sedert de laatste kas-verificatie id Mei, eenige posten niet meer waren geboekt en dat de gemeente ontvanger, die hij zijn superieuren zeer goe<1 stond aangeschreven, uit de gemeente-kas zijn particuliere schulden had betaald. Er zijn toen pogingen ia het werk gei om den man op te sporen Men vermoedde, dat hij zich in Frankrijk ophield, welk ver moeden werd bevestigd, door het bericht, dat hij in Nice was gesignaleerd. Daar de Nederlandsche justitie aan Frankrijk zijp uitlevering had gevraagd is de man naar wij vernemen dezer dagen daar gear resteerd. Voor elken voetvorm: swift. Maar danook voor eiken voet! Swift heeft al die voeten - breed, forsch of smal - grondig bestudeerd. De Swift-ontwerpers hebben niet gerust, totdat zij voor iederen voetvorm een apart model had den ontworpen. En met succes! Zoodoende kan Swift letterlijk aan iedereen den juisten pasvorm garandeeren met een on- berispeiijken schoen, die in model b I ij f t. Swift heeft daardoor het ideaal verwezen lijkt van duizenden practische mannen: LUXE-GEMAKSSCHOENEN I Laat Uw winkelier ais vakman U adviseeren, welk Swift-model voor Uw voet het meest geschikt is. f. 4.95 f. 5.95 f. 6.95 VOOR ELKEN VOET - VOOR ELKE GELEGENHEID DONDERDAG 8 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10-15 Mor gendienst door Ds S. C. van Wijngaarden, Ned. Herv. pred. te Veenendaal. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest n Gram.pl. 2.00 Hand- werkcursus. 3.00 Gram.pl. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Ds L. D. Poot, Ned. Herv. predikant te Den Haag. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zang en piano. 6.45 Causerie over Esperanto. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Evangelisatie-Samen komst m.m.v. sprekers en het koor ..Gode zij ons lied". 9.4511.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing (Om 9.55 Berichten ANP). HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gram.pl. 12.00 Kovacs T.ajos' orkest. 2.00 Spel en. angst in het kinderleven, causerie. 2.30 Omroeporkest. 4.05 Voor zieken en ouden— van-dagen. 4.35 Gram.pl. 5.30 Omroep orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgelspel. 7.30 Causerie over de as. kniples. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Concertgebouw-orkest en solist. I. d. pauze: Declamatie. 10.30 Gram.pl. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.10 BBC-Northern- orkest en soliste. 1.05 De BBC-Zangers. 3.35 Orkest en solist. 7.00 Het Orcbestre Raymonde. 7.50 BBC-Mannenkoor en so listen. 8.20 Phillips en zijn twee orkesten. 9.40 Het Boyd Neel-orkest. 10.20 Korte kerkdienst. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Omroeporkest, 8.20 Zang en piano. 9.05 Nationaal orkest, 11.65 Populair concert. KEULEN 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Hans Bunds orkest. 3.20 Omroep orkest. 4.45 Cello en piano. 5.20 Blaascon- cert. 7.30 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.30 Klein-orkest. 5.20 Klein- orkest. 8.20 Symphonieconcert. 484 m.: 12.50 Klein-orkest. 8.20 Omroep orkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 750 Om roeporkest. 8.20 „Oktober", maandover zicht. 9.50 Viool en piano. Ernstig verkeersongeval te Schipluiden Twee motorrijders zwaar gewond Bij een hevige botsing tusschen een auto en een motor, zijn op den Maaslandschen- weg in de gemeente Schipluiden, twee motorrijders zwaar gewond Het ongeval had plaats nabij den Gaagweg, vlak voor de brug van het stoomgemaal. Uit de rich ting Maassluis naderde met een snelheid van pl.m. 60 K.M. een motor, waarop geze ten waren de omstreeks 20-jarige van Hal deren en J. Overkamp, beiden uit Delft. Van de richting Schipluiden kwam met ongeveer gelijke snelheid een personen auto van het gemeentelijk etectriciteitsbe- drijf te Delft, bestuurd door den Bedrijfs- chef, den heer Wagenaar. De weg maakt- ter plaatse een flauwe bocht, en vermoedelijk hebben de motor rijders de bocht wat afgesneden, in ieder geval, zij vlogen met groote snelheid op de auto in. De beide motorrijders werden over den motorkap geslingerd; één van hen kwam gedeeltelijk in de Vliet terecht, de ander op den weg. Het bleek dat van Hal deren een fractuur aan de voet had beko men, terwijl een stuk van de voetzool was afgerukt De andere motorrijder liep een dijbeen-breuk op, terwijl beide personen ernstige inwendige verwondingen bekomen hadden. Dr. Ett uit Maasland en Dr. Reynders uit Schipluiden waren korten tijd na. het on geval ter plaatse,, en verleenden de eerste hulp. Onder leiding van den Burgemeester van Schipluiden werd een onderzoek inge steld. De beide slachtoffers werden per zie kenauto naar het Gasthuis te Delft ver voerd. De bestuurder van de auto, die het on geval zag aankomen, week snel naar rechts uit, waarbij hij in volle vaart iuist achter de steenen brugleuning, de sloot in reed. De bestuurder bekwam evenwel geen ern stig letsel. De politie onderzoekt, of beide voertuigen voldoende rechts van den weg hebben gehouden, voor het ongeval plaats greep. Hoofd- en Neusverkouden Doe wat Dampo in beide neusgaten Doos 30, Pot 50 ct. Bij Aooth. en Drogisten. DAMPO daar lucht je van op. Twee gemeenteambtenaren gearresteerd Gelden ten nadeele van Amsterdam gestolen De centrale recherche ïe Am sterdam heeft twee Amsterdam- sche gemeente-ambtenaren aangehou den, die er van verdacht werden ge durende de laatste jaren resp. eenige honderden en eenige duizenden gul dens van de gemeente verduisterd te hebben. De arrestaties geschiedden vrijwel gelijktijdig, maar overigens houden de gevallen geen verband met elkaar. De een werkte op de afdeelïng Grafrechten van 't Bureau van den Burgerlijken Stand, de ander op de afdeeling Openbare Gezond heid ten Stadhuize. Beiden hadden het be heer over gemeente-gelden, waarvan zij in den loop der jaren telkens kleine bedragen wisten te verduisteren. Tot nu toe waren zij er in geslaagd zich' te vrijwaren voor ontdekking der fraudes, maar bij de laatste controle van kas en boeken zijn de verduisteringen toch aan het licht gekomen. In het eerste geval zijn de verdwenen en ten eigen bate aangewen de bedragen opgelooperi tot eenige honder den guldens, in het tweede echter zeker tot enkele duizenden, maar de juiste sommen waren gisteren nog niet bekend. De twee adjunct-commiezen, waarvan er een gehuwd is, zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld; zij hebben gister avond een volledige bekentenis afgelegd. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET door G. TH. BOTMAN 5. „Wacht", zeg ik, daar achter dien heu vel woont Noteknabbel, de eekhoorn, die heeft onderin zijn boom een heel warenhuis. Misschien wil hij ons wel wat op de pof meegeven!" Wij onze schaatsen uit en er naar toe. Maar Noteknabbel wordt kwaad. „Dank je wel, hoor!" zegt hij, „geen pof- >p.r nnrwrlio- /lio holj jjj a| pjegj- 6. Met een treurig gezicht druipen wij afMaar wat klinkt daar opeens voor gejuich, achter den heuvel? Wij loopen er vlug heen. Op de sloot achter den heuvel wordt een wedstrijd in het hardrijden ge houden. Op een tafeltje staan do prijzen al klaar. „Laten we meedoen!" zeg ik tegen Bibbersnoet; misschien winnen we wel wat!'* Wordt vervolgd), GESCHIEDENIS VAN EEN fJOLLANDSOR- AMERIKAANSCHEN M1LLIONAIR POOR K. JONKHEID (25 ïan vraagt wat anders. „Het terrein is geweldig groot. Is van u?" wAlles. Zoo ver u kijken kunt naar alle kanten". „En hebt u alles al verhuurd of verpacht of zoo iets?" De man lacht bitter. „Het is me allemaal ontstolen. Wat nöet ik beginnen tegen al die menschen? Ze vragen me niets, te doen wat ze willen. Ze woelen en graven mijn grond onder- te boven, ze halen mijn goud er uit, ze worden rijk, sommi gen schatrijk in een of twee jaar". „Ik heb gehoord, dat het goud hier voor 't scheppen ligt". „Dat lag het ook. Maar 't zal gauw weggeschept zijn. Het van1'* n'et diepte, alleen maar aan de bovenkant. Straks gaan ze rijk weg en laten mij arm achter", „Laat u dat maar toe? U kunt toch uw recht zoeken?" „Recht? Er bestaat hier geen ander recht, dan het recht 38 ^an den sterkste, 't Zijn schurken. Sommige kerels zijn ver trokken met schatten van goud en voor ze weggingen, ver kochten ze de grond, die ze doorzocht en uitgeput hadden, voor duizenden dollars aan een nieuweling, die ging zwoegen en graven zonder resultaat, terwijl het land, dat hij zooge naamd gekocht had, niet van hem was, maar van mij. Er zijn ook beteren, die mij een gedeelte van hun goudvondst af staan, daarom houd ik ze maar te vriend en laat ze begaan. Ik sta er toch machteloos tegenover. Ik had twintig maal inil- lionair kunnen zijn,, maar wat moet ik beginnen tegen een leger indringers van eenige duizenden? Ik ben een proces be gonnen tegen de Amerikaansche Staat, die wel mijn geld aannam voor het land, dat ik kocht, maar mij nu onbeschermd laat. Dat proces kost mij veel geld en ik zie reeds, dat het op niets uitloopt". Teleurgesteld zit Jan te peinzen. Hij heeft geluisterd naar de klachten van den weerloozen man. den grootgrondbezitter, die later in armoe sterven zal, maar denkt ook aan zichzelf. „Is heel het terrein bezet?" vraagt hij angstig. „Hier wel. Aan de overkant van de rivier, een uur van hier, is nog veel terrein. Daar zit ook goud, zegt men. Blijf van nacht hier. ik zie wel, dat jij nog niet bedorven bent". Jan slaapt die nacht op een bed. Eerst ligt hij onrustig te denken over de nieuwe groote moeilijkheid, die hem bezwaart, maar zoodra de slaap hem te pakken heeft, laat deze hem niet meer los, totdat zijn gastheer hem komt wekken. „Goed geslapen?" „Heerlijk. Ik dank u vriendelijk". „Ik heb nog eens over je gedacht. Ga naar Yerba Buena. Daar is behoefte aan werkkrachten, de löonen moeten fabel achtig zijn, vooral aan de haven". „Yerba Buena? Daar heb ik nooit van gehoord". „Wel eens gehoord van San Francisco?" „Ja zeker". „Ik heb Yerba Buena gekend als onbeduidend dorpje met enkele armoedige huisjes. Maar er was een Spaansche zen- dingspost, de missie San Francisco d'Asisi. De gebouwen van die missie hebben het dorpje overmeesterd, de naam Yerba Buena werd vanzelf verdrongen door San Francisco. Nu wonen er duizenden menschen en ieder jaar komen er dui zenden bij, kooplieden, die de gouddelvers voorzien van levensbehoeften, reeders, die schepen uitzenden om goederen aan te voeren, arbeiders aan de haven en op de bouwwerken, gelukzoekers, spelers, dieven". „Kan ik niet beter hier blijven? Misschien kan ik hier of daar een lapje grond los krijgen". „Ja, een lapje grond, dat uitgezift en leeggeput is. Blijf die lui uit de weg. Om een kleinigheid slaan ze je dood. En als ze je graf delven, kijken ze terwijl, of er bij geval nog goud in zit". Jan zal maar naar San Francisco gaan. Maar eerst wil hij aan de rivier kijken. Tot aan de oever toe is alles bezet, maar aan de overkant is bijna niemand. Enkele mannen probeeren met een primitief vlotje over te steken, maar de stroom is sterk, vooral op smalle plaatsen. Een veerman zou hier geld verdienen denkt Jan practisch, als ik een boot had, begon ik dadelijk Als hij in San Francisco komt, ziet hij een groeiende stad van nieuwe huizen en heele blokken en straten in aanbouw. Hier wordt gewerkt in razend tempo en hier is orde. Alle mogelijke wantoestanden hebben hier geheerscht. alle denk bare misdaden zijn hier bedreven, door Zuiderlingen met hevige hartstochten, door Noorderlingen in koele bloede met welberaden overleg. Maar de betere elementen hebben zich ■verbonden, het gezag veroverd, orde ingesteld, een recht sspraak en een bestuur georganiseerd en zoo een eind gemaakt aan het schrikbewind van brute kracht, geweld en misdaad. I Een enorme vraag naar bouwmaterialen en levensmiddelen is ontstaan en daardoor een drukke scheepvaart uit Europa met vrachtschepen, die ook passagiers vervoeren, welke de vijf maanden lange zeereis verkiezen boven de vreeselijke landreis door prairiën en woestijnen. Jan heeft zijn paard verkocht voor vierhonderd dollar, een prijs zoo fabelachtig, dat hij dadelijk toehapte, toen hem dit cijfer geboden werd, doch die hem later nog laag bleek. Nu loopt hij door de havenwijk, want hij wil een boot be machtigen en als veerman geld verdienen op de rivier. Toen zijn vader in de kolonie van dominé Van Raalte woonde heeft hij dikwijls geroeid op het Michigan-meer. dus dat kan hij wel. De drukte van het vertier is geweldig. Er worden booten gelost door matrozen van allerlei landaard, bewaakt door ka piteins en stuurlieden met geladen karabijnen, want het scheepsvolk wil deserteeren naar de goudvelden, waarvan het de meest fantastische verhalen hoort. Er is ook een Hollandsche boot met metselsteenen zout. *9na,ren;,b°te5,en een 9r°ote partij klompen, die dadelijk de aandacht trekken van ten groep slampampende avonturiers, die hier met allerlei bedoelingen rondslenteren. Wat zijn dat? Wat zijn dat? Ze bekijken de houten voorwerpen aan alle kanten maar kunnen de bestemming niet ontdekken. De be langstellende groep wordt grooter. Jan verwondert zich dat niemand <ht schoeisel kent Hij trekt zijn schoenen uit. neemt een paar klompen en loopt er op rond onder joelend gelach van de toeschouwers. X Wordt vervolgd Jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9