TUINBOUW De „Assumij'van I89G N.V fimatuwctye A. BERGHOUT G.J. WOUDA - Zader De „Assumij" van 1896 N.V WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Bestrijding van den Wintervlinder De wintervlinder komt in de weken die voor ons liggen uit den grond. Het vrouwe lijk insect heeft slechts kleine vleugel- stompjes, waarmee het niet kan vliegen. Het kruipt tegen de boomstammen op, ten einde zich naar de uiteinden der jonge twij gen te begeven en daar de eieren te leggen. Hieruit komen tegen het uitloopen der knop pen rupsjes te voorschijn welke het blad beginnen op te eten. Ook bloemknoppen vruchtjes worden beschadigd. Bestrijding. Eind September begin Oct. worden om dp stammen der vruchtboo- men lijmbanden gelegd. Men kan dit een voudige werk gemakkelijk zelf doen. Om den stam bindt men met 2 dunne touwtjes een stuk perkamentpapier van plm. 15 c.M. breedte, waarop vervolgens rupsenlijm ge streken wordt De lijm moet van goede kwa liteit zijn, omdat ze lang kleefachtig moet blijven. Het papier moet goed bij den staan aansluiten opdat de vlinders er niet onder door kunnen kruipen. Wanneer de vlinders met de lijm in aanraking komen blijvei daarin steken. Veevoedercontrole in Brabant Den vorigen winter werden onder leiding van den Landbouwvoorlichtingsdienst stalvoeder-controles gehouden. Het doel hiervan is te komen tot een meer rationeele en voordeeliger winterstalvoede- ring. De adviezen in den afgeloopen winter uit gebracht leidden dan ook ertoe, dat op meer rationeele wijze werd gevoerd en vrijwel in alle gevallen een niet onaanzienlijke be sparing werd bereikt. Ook dit jaar zullen deze controles gehou den worden door de assistenten bij den voor lichtingsdienst onder leiding van den Rijks- veeteeltconsulent Ir. A. Th. Ariëns. Degenen die hieraan wenschen deel te ne men worden verzocht zich reeds nu op te geven aan der onderstaande adressen. Bin nenkort zullen dan de nu aanwezige voorra den worden opgenomen en kunnen even tueel adviezen gegeven worden betreffende de nog aan te koopen krachtvoeders. Opgave kan geschieden bij het Bedrijven-, consulentschap te Klundert en bij de as sistenten Ph. de Mijs te Kruisland, D 259 en A. Korte weg te Zevenbergen E 69. Het schoonmaken van eieren De heer J. H. Bènmihik te Rekken, het 75-jarige hoofd van de Coöp. Eieren-Ont- vang-Veréendgiing te Rekken, heeft een ontdekking gedaan, die voor pluimvee houders van groot belang is. Hij schrijft: „Al zijn eieren nog zoo versch en smakelijk, als ze vuilschalig zijn, verliezen ze op het oog en ook in prijs geweldig in waarde, ja, zijn vaak niet te plaatsen en terecht. Nu moge men zeggen: „produceer dan toch een ei, dat zindelijk uit het nest komt", stellig een goede raad, doch de praktijk spreekt ook een woordje mee. Een niet onbelangrijk percentage heeft nog een schoonmaak beurt noodig. En hoe? Afwasechen en on der water dompellen is een oude manier, maar deze eieren bederven spoedig en presenteeren zich ver van „versch". Af wasechen met azijn is in den laatsten tijd vrijwel contrabande. Men ruikt het zelfs. Bijwerken met krijtwit geeft het ei een ,-goor" aanzien. Overal moeilijkheden! Wie dit artikel van een 50-tal of meer boeren in ontvangst moet nemen, weet er van mee te spreken. Als bij toeval werd Vim ge probeerd en dit bleek een enorme verbe tering op het irn het Eierenbesluit aanbe volen „plaaselijk afvegen met een voch- tigen doek". Mijn dochter, de krachtig reinigende werking van Vim kennende, kwam op het idee om Vim ook eens te probeeren voor het reinigen van eieren. Het bleek een zoo, snel en afdoend middel, dat ik Vim heb voorgeschreven voor het reinigen van de eieren onzer leden. Mijn recept is als volgt: Vuil afkrabben met een mes, daarna nigen met een vochtige lappe met iets Vim er op. Van alles wat ik heb geprobeerd, is er niets, dat het vuil zoo snel losmaakt verwijdert als wat Vim op een vochtig doekje. En het is bovendien goedkoop want met een busje van 15 cent kunnen 3500 eieren worden gereinigd. Het heeft niet lang geduurd, of alle leden volgden mijn raad op en zij hebben er veel gemak en voordeel van. En telkens, wanneer de Rijksinspecteur bij mij komt controleeren is hij over onze eieren uiterst tevreden Dat is voor mij een groote voldoening," Vitamine D voor kuikens Belangrijke Nederlandsche vinding Ongeveer twee jaar geleden publiceerdi de Amerikaan Dr. Waddell zijn ontdekking da.t het Vitamine-D, verkregen door bestra ling met ultraviolet licht van het oholeste- rine (een sterine van dierlijke her komst), in sommige opzichten verschilt het product, door bestraling van het plant aardige erfosteriae verkregen. Dit ver schil uit zich vooral daarin, dat, bij gelijke werkzaamheid voor tal van proefdieren, in het bijzonder ratten, het bestraalde choleste- rine voor kuikens veel werkzamer is dan het bestraalde ergosterine. In de Mei-levering an „Proceedings" van het Kon. Aoad. Wetenschappen te Amsterdam beschrijven de heeren A. G. Boer, E. H. Reerink e Wijk van het Philips Laboratorium en J. van Niekerk van het Biologisch Labora torium der N.V. Philips-van Houten, hoe 'n staat waren het in choksterine voor komende activeerbare bestanddeel, het z.g provitamine, te isoleeren en de eigenschap ervan vast te stellen en hoe het hun later gelukte te bewijzen, dat dit provita- identiek is met synthetisch 7-dehydro cholestcrine, voor de bereiding waarvan /.ij gebruik maakten van een inmiddels dooi Windaus, Lettré en Sclienck beschreven me thode. Van direct technisch belang is de in ge noemde publicatie aangeduide vinding van dc Nederlandsche onderzoekers, dat er in de natuur bijzondere grondstoffen worden aan getroffen, waaruit een dergelijk voor kui kens bijzonder werkzaam Vitamine-D kan •orden bereid. In tegenstelling tot hot ge wone oholesterine bevatten deze grondstof fen d i e r 1 ij k sterine met bijzonder hoos provitamine-gehalte, waardoor een loonende exploitatie mogelijk wordt. Met de bereiding van dit nieuwe Vitamine-D heeft de N.V Prildps-van Houten zich belast, voor welk doel thans in Weesp een speciale chemische fabriek wordt ingericht. BELASTINGCONSULENT Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhnis: Klapw weg 3, Telefoon 63 BERKEL EN RODENBIJS BABENDRECHT 771e&t/ j&tnauyv. Prijscourant voor kweeker en amateur gratis op aanvraag Melkcontrole der V.V.Z.M. Uit het jaarverslag van het melkcontrole station van de V.V.Z.M. (Ver. voor Zuivel bereiding en Melkhygiëne) blijkt, dat het aantal aangesloten bedrijven ongeveer ge lijk bleef. Er werden in het boekjaar 1935/36 onder zocht 265.917 monsters melk op S.G., gehalte, houdbaarheid en reinheid, 360.775 monsters en streptococcen, en 9614 voor teriologisch onderzoek. - De inspectie óp de boerderijen, waai in 1934 werd begonnen, bleef gehandhaafd. Hierbij kou den veel nuttige adviezen ge geven worden. Wat de houdbaarheid betreft kan gecón stateerd worden, dat het aantal goede mon sers steeg van 73.19% in 1932/33 tot 87.20% in 1935/36. Het aantal monsters van goede reinheid steeg in dezelfde tijd van 70.23% tot 83.36%. Ook wat de streptococcen aangaat is een groote verbetering te bespeuren. Het onder zoek van het vee bij ongeveer 3000 veehou ders gaf in 1932/33 een percentage van 5.27 lijders aan streptococcen, in 1935/36 was dit gedaald tot 1.83. Uit het verslag blijkt wel, dat wat de melk- winnig aangaat er een groote verbetering valt waar te nemen. Ook de afdeelingen van de Gezondheids dienst voor Vee der V.V.Z.M. geeft verslag van het door hen verrichte. Ook van de vereen, voor Melkcontrole Zuid-Holland" verscheen een verslag. De gegevens van dit verslag zijn anders gegroe peerd dan in dat van de V.V.Z.M., maar toch blijkt ook hier dat er verbetering in de melk- w inning val: te constateeren in 't consump- tiemelk-gebiorl iondom Rotterdam. Zoo geeft dit verslag aan, dat in 1935 bii de vuilbeoordeeling 14.3 pet. der monsters naar de 2e klas werd verwezen, terwijl dii in 1934 nog 17 pet. bedroeg. Naar de 3e klas gingen 5.9 pet en in 1934 nog 8.1 pet dér monsters. Ook zijn de kortingen voor te laag vetge halte belangrijk lager dan in het vooraf gaande jaar, gevolg van meer gelijkmatige erdeeling der melktijden en van rationeëler •oederme boden. Het streptococcen-onder- zoek wees uit dat c.a. 2 pet der monsteis streptococcen bevatte; het vorig jaar was dit 2.2 pet. Ook door dit bureau wordt persoonlijke controle op de bedrijven uitgeoefend, waarbij verschillende aanwijzingen gegeven kenden worden o.a. voor stalverbetering. Uit. deze verslagen nlijkt wel goed, dat er bij verreweg de meeste veehouders een ern stig streven naar een ideale melkwinriiif^ bestaai. De afkomst van ons schaap Azië zal het land van oorsprong zijn Meermallen is de vraag g-eeteld, waar ons schaap vandaan komt Uit welke land streek der wereld het werd overgebracht naar de streken waar het thans als huis dier gehouden wordt VoLgens een Duitsch geleerde Dr. Hilz heimer, komt Afrika niet in studie, omdat daar het wil-de schaap ook niet voorkomt In Europa kwam het in den tijd dat hel jhaap huisdier werd, niet meer voor hoe- el het hier vroeger wel in het wild ge leefd moet hebben. Alleen op Corsica en Sardinië leeft dit Europeesch wild schaap de Moeflou, nog voort. In Azië moet men begonnen zijn het schaap als huisdier te- gebruiken en wel in de streek tueschen de Middelilandische Zee en het hoogland Pamir. De Aziatische ty- De plant verlangt in haar voedsel zekere elementen zooals natrium, borium, jodium en magnesium. Chilisalpeter bevat deze elementen, naast zijn snel en zeker werkende salpeter stikstof, in dezelfde evenwichtige verhouding als door de Natuur erin gelegd. Dit verklaart de uitzonderlijk gunstige werking voor gezonden plantengroei, die men door de i,ren heen steeds heeft ondervonden van het peu komen'no-g uit verder Oostelijk gele streken. De wilde vormen van het sohaap komen behalve in Azië ook in N. Amerika voor en dat niet alleen in hoogf bengstréken zoo men wel eens meent, doch ook in de laaggelegen vlakten. Het schaap moet het eerst als hulsdiei gebruikt zijn in het laaglandgebied bij de Kaspische zee en het Aral meer, in Pendsjaabgebied, dat is hot bronneng^bietl •an de Indus in Voor-Indië, verder in Be- loedsjistan on iD Zuid-Perzië. Uit de Moeflou-, de Steppen- en de Ar- galischapen zijn volgens het oordeel van dr. Hilzheimer de tamme schapen voortge komen. Het huisschaap heeft na-dien nog •erscheidene variaties ondergaan. In West-Europa kent men het schaap reeds heel lang als huisdier. In oude Deen- sche nederzettingen vindt men reeds over blijfselen. Reeds in overoude tijden kende me Mesopotamië de schapenteelt. Het kan zijn dat daar de oorsprong van deze teelt ge zocht moet worden. Van de bovengenoemde drie voorouder? van het tamme schaap, meent Dr. H.. dat liet Argali-schaap geen beteekenis heeft voor de Europeesche rassen. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureai VOERARTIKELEN Dé depreciatie van onze munt drukte w heel sterk, haar stempel op de markt va onze voederartikelen in de afgeloopen week. Aangezien het méerendëel onzer voeder- granen' in feite in'Engelsche valuta door de afladers wordt aangeboden, schommelden de. prijzen in guldens geleidélijk met de op- eer-, doch meest opgaande koersen. Dat tenslotte de noteeringen niet hooger kwamen dan aah het begin, was hieraan te danken, dat eerstens de noteeringen afladers over het geheel iets lager liepen tenininste voor de.eerste partijen en verder, dat wij den vorigen Maandag bij groote onzekerheid op eén vrij hoogen koers moes ten omrekenen. Dit geldt voornamelijk het artikel mais. Voor gerst kwam er nog bij dat dit artikel steeds schaarscher wordt, daar de Roemenen alle 'offertes terugtrok ken, zoodat de prijzen hier behalve uit overwegingen van valutakoersen ook ten gevolge van het schaarsch. aanbod sterk opliepen. ORANJEWOUD Fr. BLOEMBOLLEN voor Kamer en Tuin, VRAAGT ONZE PRIJSCOURANT Men weet niet wat men van de dingen van de dag' denken moet. De dingen van de dag, dat is de valutada ling of de depreciatie of hoe die andere vreemde woorden ook mogen heeten. 't Staat allemaal -in verband met de portemonnaie. vermoed ik. want ik lees ook al van monne- taire politiek Duidelijker uitgedrukt is het als we zeg gen: de val van de gulden. Die is dus minder waard geworden. Niet dat men nu maar 8 dubbeltjes of 80 centen voor een gulden krijgt of twee gulden voor een rijksdaalder, zooals sommigen tneencn, doch ten opzichte van het buitenlandschp geld. 'n Gulden was voorheen ongeveer een en twee derde Duitsche mark en nu maar één en één vierde. Dat heeft dus voor hen die op het buitenland handelen groote in vloed. Maar nu willen we ons nog niet ver diepen in de beteekenis daarvan voor onze bedrijven. Daar is al heel wat over geschre ven. In verband met de val van de gulden zijn verschillende m itregelen genomen. Zoo we allén hebben kunnen lezen. Hoe het Wat ik hoorde en zag, las endacht, op reis en thuis feitelijk loopen zal weet men nog niet. Even kalm afwachten en niet ergens op specu- leeren, dat is het allerbeste, 'tls nu nog al rumoerig en de gulden zweeft nog steeds. Er valt niet veel van te zeggen zoo kort na de gebeurtenissen. Ik uil er daarom niet over praten. Dat zou toch maar praten in de ruimte zijn. Veel liever praat ik over andere dingen, dat weet ge ook wel. Doch andere zaken om over te praten zijn er wel genoeg, daar niet van, doch er is zooveel geweest, dat mijn gedachten in beslag nam. dat ik er niet over denken kan en dus heelemaal niet over praten. Laat ons dus voor deze keer eens niet praten. In de hoop. dat we de volgende week wel genoeg gehoord, gezien, gelezen en gedacht hebben, om dan weer een uurtje met elkaar te kunnen babbelen. Niet dat ik deze week niet genoeg heb ge hoord, gezien en gelezen. Veel te veel. Maar daardoor had ik Juist geen gelegenheid over onze bedrijven te gaan praten. Dat zullen we hoop ik de volgende week weer kunnen doen. PRAATJESMAKER, Suikerbieten- campagne in Noord-Brabant. Volgeladen vracht auto's voeren de suikerbieten aan uit de omgeving naar de suikerfa briek Dinteloord te Stampersgat waar Woensdag met het verwer ken werd. aange vangen. In rögge en haver ging weinig om, het binnenland wat bij deze voedergranei hoofdzakelijk in den laatsten tijd den toon aangaf, bleef aarzelend in het noteeren van prijzen, waartegen men wilde afgeven. Eerst op het eind der week in heden begint er eenige teekening te komen. Beide artikelen liggen echter ook vaster. Wat voedertarwe betreft, moeten we tot ens leedwezen con stateeren, dat de Regeering nog steeds niet met T.C. tarwe aan de maïkt is. W'ij moeten dus nog in afwachting blijven. Ook op de markt van krachtvoeder- afvalartikelen drukte onze nieuwe mone taire positie haar stempel. Alle inlandsche en buitenlandsche producten, als veekoeken, schroot, diermeel, vischmeel en de afval producten der meelfabrieken zijn aanzien lijk hooger in prijs gekomen en zijn aan scherpe marktfluctuaties onderhevig, ver band houdende met den buitenlandschen wisselkoers, hoofdzakelijk van het Engel sche pond. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Wij her halen nog eens onze mededeeling van vorige week, dat de stikstofproducenten hebben besloten om de prijzen van de stik st-fmeststoffen gedurende 't geheele seizoer 1936/37 onveranderd te handhaven. Ut producenten blijven dus verkoopen tot de prijzen voor de verschillende maanden in Augustus vastgesteld. Het spreekt van zelf, dat ook wij dus onze verkoopsprijzen houden op hetzelfde prijs peil, dat op grond van de producenten- noteeringen als normaal kan worden aan gemerkt en dat ook zonder do depreciatie van den gulden zou gevolgd zijn geworden Daaruit volgt, dat naarmate het seizoen verloopt en de prijzen der producenten hooger worden, ook onze prijzen geleidelijk Iets zullen kunnen stijgen. Dit is het nor male prijsverloop van alle normale het is dus heel gewoon dat degenen zulks begrijpen, hun bestellingen z tijdig mogelijk geven. Dat in de afgeloopen week flink gel werd, zal wel in verband gestaan he met de onbestemde vrees, dat het toch ns duurder kon worden, maar in ge^l lijkt het ons van de koopers me; oog op het te verwachten normaal stijj; piijsverloop van de stikstofmarkt een siandige daad, zoolang het de behoefte dit loopende seizoen betreft. Onversts zou het ons lijken, indien men voor Igend jaar ging koopen: Immers 'sico van bewaren, opslag en rentevi lijkt ons grooter dan het risico tuetle prijsverhooging in een vol seizoen. Superfosfaat. De superfabrikt hebben nog steeds hun standpunt nie paald. Naar de meening der koopers z echter verplicht hun prijzen voor dit auhans tot 15 October a.s. te handhavei iedereen in de gelegenheid te stellen o r m a 1 e aankoopen te doen. Waar de prijzen voor stikstof en bi stoffen en voor sommige andere artil omeranderd zijn en men dus die artil 'ot de oude prijzen van de producenten lcocpen, daar hopen wij, dat de super! Kanten dit standpunt zullen volgen. Prijzen kunnen voorloopig niet vn gegeven. Kalizouten. De kaliproducenten he! hun standpunt verduidelijkt Zij nemen nieuwe orders meer aan. Zij meenen, d in Nederland voorloopig genoeg kali kocht om aan de eerste behoeften te vol en dat er geen kali meer gebruikt worden vóór het aanstaande voorjaar. Wij wachten nader bericht van de pi centen af. Ontvangen prijscourant Gob. van Namen Dordrecht Herfstprij scon rant Ook deze firma, zeer bekend in de tuit wereld, komt, hoewel wat laat, met een courant (je) van bloembollen. Dat de niet uitvoerig is, is een voordeel, wan leen de beste soorten voor kamer en buitencultuur wrden aangeboden. En deze firma levert is. wij weten het, p Daar kunnen de afnemers op rekenen. J. COSTER &Zon« GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFjp VOOR DE ZUIVELBEREIDfc AGENTEN voor den verkoop van LAN] TUINBOUWZADEN. FIRMA GEBR. OUD IJ K - WAODINXV De Ondergeteekenden J. v. SOEST, Werkhoven P. W. LAMMERSE, Bennebroek G. VRIEND, Sijbekarspel J. B. v. KAMPEN, Vijfhuizen E. ROMAR, Breezand 0. DE RUYTER, St. Pancras A. PRUISSEN A.Czn., Ryk A. 0. PRUISSEN Hzn., Nw. Vennep L. BEUK, Noordwyk aan Zee P. SCHOLTEN, Slootdorp A. VINKE Czn., Nieuwenhoorn J. J. MIJS, Oude Tonge J. M. v. HERWAARDEN, Asperen A. P. KOOL, Leerdam G. v. d. VEN, Rotterdam J. TANIS, Goedereede A. PIJL, Sliedrecht B. WEIJERSE Bzn., Oostvoorne K. L. BOM, Ooltgensplaat C. VOGELAAR, Barendrecht A. C. DE LINT, Oude Tonge P. v. OORT, Meerkerk K. O. v. VUREN, Zijderveld betuigen langs dezen weg hun groote tevre denheid, voor hun gedurende de laatste wekei uitbetaalde paarden en runderen, aan ALGEMEENS PAARDEN. EN VEEVERZEKERING BRANDVERZEKERING VOOR LANDBOUWBEDRIJVEN 's-Gravenhage, Pieter Bothstraat 3438 a B IJ VERDIENSTE Wij kunnen nog enkele VERTEGENWOORDIGERS aanstellen Personen met gunstige reputatie en kennis van paarde» en. vee gelieven te sol-Hciteer^n hu h» van en U.CUI11S Vau pal vee gelieven te solliciteeren bij de Directie 's-Gravenhage, Pieter Bothstraat 343 ;8ra

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8