llirttwr ^ciitsdje (ücurmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het Egalisatiefonds ingesteld IFAAHDE&Ü VLAGGEN H tOVENilAAGi Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij welcelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 gfototrtcntitprtfltn: Van I tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer &45 Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 5903 WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 16e Jaargang U, VERKEERSONGEVALLEN EN DRANKGEBRUIK Uit statistieken kan men niet alles, doch wel veel leeren. Dezer dagen verscheen de ioiu Verkeersongevallenstatistiek van den Haag jiiér het tweede kwartaal 1936. Enkele rA|prs mogen we even naar voren brengen. Eerst dit, dat het aantal ongevallen van iroorjaar tot zomer geregeld klimt, al is het 2Ós niet veel: van 375 in April tot 407 in Juni. j pcbter, het is voortgaande klim, welke iet eerste kwartaal reeds begonnen was en j deze verklaart dat er toen 901 ongevallen 2 [eboekt werden, tegen 1174 in het tweede 'artaal. Dat getal is hooger dan in het weede kwartaal 1935; toen waren er 1125. ligheid van het verkeer is dus nog liét toegenomen. Bij deze 1174 ongevallen waren 2204 per ionen betrokken, dat is echter slechts 33 meer dan in het tweede kwartaal 1935. Het perschil is dus vrij toevallig. Dit blijkt ook wel uit de verdeeling der vepongevallen. De groot te cijfers treft men Aytsan bij personenauto en fiets; waar de neeste schuld ligt is niet te zeggen, maar lij auto-ongelukken waren 736 en bij fiets- ongelukken 692 pei-sonen betrokken: getal len, welke zoo goed als niets afwijken van 'V"lhet vorige jaar. Natuurlijk nemen vrachtauto en motor ijwiel ook behoorlijke getallen voor hun ekening; n.l. resp. 326 en 218; wat natuur- ijk niet wil zeggen, dat het aantal on- [élukken zooveel minder was dan bij per- A onqnauto's, omdat bij de laatste, gelijk van >u zelf spreekt, in de regel méér personen per geval betrokken zijn. Bij tramongevallen waren slechts 72 per ionen betrokken; dat valt dus nog al mee. Belangrijker dan dit overzicht is de rang- chikking der ongevallen naar de oo ap0 aken. Hierbij steken twee getallen bo en alle uit, terwijl vergelijkingen met het lorige trimester en het vorige jaar tot de- elfde conclusies leiden als boven. De cijfers, welke de aandacht trekken, zijn Vll!8 gevallen, waar verkeerd uitwij- geen voorrang verleenen, de oor- taak is cn 507 gevallen in de rubriek „vei- |rl igheid van het verkeer op andere wijze in jevaar. brengen". Deze rubriek heeft helaas geen onderver- teling. Maar iedereen geeft er zich ends rekenschap van, dat dronk en- een veel voorkomende grondoor- taak en waarschijnlijk in verreweg de neeste gevallen de eenige oorzaak is. Roe- el ielooze rijders zijn nu eenmaal in de regel 'fsfginder invloed van alcohol. Hierbij kunnen we, zonder Teezen weer dezelfde opmerking maken ils onlangs: over geheelonthouding zijn de neeningen in onze kring verdeeld, niet ech- h ter over de vraag of drankmisbruik en zelfs rebruik bij snelverkeer geoorloofd is. En waardeefen die automobilisten, die e'f za overigens over het drank vraagstuk 6 ienken zich van elk gebruik" vóór en tee8jtijdens het chauffeeren onthouden. Ook hier geldt: safety first! Echter, de statistiek en de dagelijksche jersberichtendienst leeren ons, dat lang [and iict allen deze wijze leefregel volgen. Niets vermoedende wandelaars, fietsers en andere jas automobilisten worden gedurig het slacht offer van benevelde chauffeurs en het als de rechter daarmee ter doge reke ning houdt Bij voorkomende gevallen plei ten we gaarne clementie: een ongeluk zit n een klein hoekje: maar wie tengevolge 3 dvan' drankgebruik het verkeer in gevaar ,c brengt, heeft dubbele straf verdiend. vaar ondanks stage en intensieve nda er nog steeds onverlaten zijn, tkoifije eigen' en anderer leven op het spel zet- begrijpen we heel goed, dat Mr. Dr. J. iVijnveldti advocaat-generaal bij de I-Iooge zu'i ;\a£d, voortgaat een volstrekt verbod te lischen om alcoholische dranken aan be- tuurders van motorrijtuigen te schenken. In Noorwegen ging men reeds in 1916 die eg op en men gaat verder. Mr Wijnveldt s voor een verbod aan alle bestuurders van notorrij tuigen zonder vooral de Zondagsrijders mogen er niet 2' buiten vallen en hij hoopt, dat de publieke "hed opinie hem steunen zal. Wij gelooven, dat zulks zal geschieden, h De statistiek werkt immers ook dapper BU je,tit De nieuwe brug te Boskoop In gebruik genomen Hedenochtend werd de nieuwe provin- iale hefbrug te Boskoop in gebruik ge- omen. t Hiermede is een belangrijk werk tot stand ,t gekomen, dat niet alleen voor Boskoop, li ook voor het doorgaande verkeer van ot.e bet.eekenis mag worden geacht Bij uitvoering van dit werk is gelijktijdig friacc— Gouwe te Boskoop verbreed, zoodat sejftans' aanmerkelijk grooter schepen langs 'koop kunnen varen, hetgeen bevorderlijk df~ voor het scheepvaartverkeer tusschen i Amsterdam en Rotterdam. Tevens is het bruggeld van 15 cent per schip komen te Vervallen. Een officieele opening vond niet plaats, maar in Boskoop heeft de bèvolking een Lbrugwéek" georganiseerd om uiting te ge- vep aan haar blijdschap over deze welkome t0 verbetering. Genève's economische debatten Een Fransch-Britsche resolutie Na uitvoerige economische en financieele debatten in de zitting van de volkenbonds vergadering is een Fransch-Engelsche reso lutie ingediend inzake het uit den weg rui men der huidige handelsbelemmeringen. Deze resolutie bepaalt zich ertoe, aan alle regeeringen, ook aan die van de niet-vol- kenbondsstaten, de dringende aanbeveling te doen, om, ten eerste, zonder eenig verwijl een vastberaden en voortdurende actie te organiseeren voor het herstel van een duur- u evenwicht tusschen de economie van de verschillende landen en voor het leggen van een hech teren grondslag voor de stabi liteit van de economische betrekkingen eu voor 't bevorderen van den internationalen handel en het internationale verkeer zoo spoedig mogelijk te verminderen en in het bizonder. ten derde, de tegenwoordige stel sels van contingenteeringen en van devie- zencontrole te verzwakken en zoo spoedig mogelijk af te schaffen. d~tu£ïls AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holt. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 Hcdendaogacbe prijn Telef. 46400 RESTAURANT STICHTING ZONNEWEELDE VAN ST0LKLAAN 3 TEL 551185 's-GRAVENHAQE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch.-stand. Riante villa, schitt. gelegen In de Srhev. Boschies, onmiiïd bi) kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER In verband met de monetaire situatie van jo. ns land vindt ieder en morgen op het departement van Koloniën een conferentie van verschillende ministers plaats. Op onze foto ziet men v. I. n r. de Ministers Cölijn, Stingenberg en Deckers, Het a.s. huwelijk van Prinses Juliana Een geschenk van de Koninklijke landmacht Naar wij vernemen, zal door de Koninklij ke landmacht een geschenk worden aange boden aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, bij gelegenheid van heit a.s. huwelijk. In dit geschenk zal zoowel wat de daar aan ten grondslag liggende symboliek als wat de vervaardigers en de gebruikte ma terialen betreft, de bijzondere verhouding van het leger, zijn geschiedenis en zijn ma terieel tot het Huis van Oranje vertolkt worden. Opheffing van contingenteeringen Ook invoer van meubelen, hout en wollen dekens wordt vrijgegeven Meldden we gisteren, dat dezer dar gen zullen worden ingetrokken de contingenteeringen van zool leder, tuig en zaalleder, drijfriemen én' technisch -<•» leder, thans dealt men ons van offi cieele zijde mede, dat ook de corutin- genteoringen van meubelen, van hout en van wollen en halfwollen dekens zullen worden ingetrokken. Nederlandsche Bank stelt f ioo millioen goud ter beschikking Eerste officieele transacties Belangrijke mutaties in de weekstaat Werkt het Egalisatiefonds? Is de in getreden reactie op de wisselmarkt ge volg van ingrijpen van hooger hand? Is daardoor het depreciatiepercentage van den gulden niet verder gestegen, zelfs eenigermate teruggeloopen? Of was er sprake van een zgn. markt-tech- aiische daling tengevolge van geringere vraag naar dollars en ponden? De werking van Egalisatiefondsen wordt geheim gehouden en daarom is het uiterst lastig op deze vragen een bevredi gend antwoord te geven. In beurskringen is men evenwel geneigd aan te nemen dat de scherpe koersstijging van den gulden gister een rechtstreeks gevolg was van het ingrijpen van het Egalisatiefonds. Deze zienswijze werd heden versterkt door de verklaring van de Nederlandsche Bank, dat een deel van den goudvoorraad ter be schikking van dit fonds is gesteld. De per 5 October j.l. opgemaakte ver korte balans van de Nederlandsche Bank geeft n.l. een vermindering van den goudvoorraad te zien van ongeveer 100 millioen. Ter toelichting op deze transactie deelt de Nederlandsche Bank mede, dat deze vermindering i? ont staan, doordat de bank een gedeelte van haar goudvoorraad als werkkapitaal ter beschikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 Septem ber 1936 (Staatsblad no. 403) ingestelde Egalisatiefonds. De stijging van den post „beleeningen (incL voorschotten in rekening-courant op onderpand)" op de weekstaat der bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze gondtransactie. Het Egalisatiefonds is dus thans geen fictie meer, maar volle realiteit. Zooals men weet, ligt het in de bedoeling de grootte van het fonds te brengen op maximaal 300 mijlioen, zoodat het niet onmogelijk moet worden geacht dat binnenkort, al naar gelang van de behoefte, nog meer goud door de Bank aan het Fonds zal worden afgestaan. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank bedraagt thans nog 569 millioen (v. w. 669 millioen). Aangekondigd is, dal de middelen van het Fonds verkregen zul len worden door uitgifte van schatkist- papier. De gang van zaken is dus deze ge weest, dat de Regeering 100 millioen schatkistpapier aan het Fonds ter beschik Icing heeft gesteld. Dit schatkistpapier is bij de Ned. Bank in beleening gegeven en uitbetaald met 100 millioen aan goud. Uit de weekstaat blijkt, dat de post be leeningen gestegen is met 125 millioen tot 263,3 millioen, dus belangrijk meer dan met de 100 mill, van 't Fonds. De conclu sie ligt voor de hand, dat men voor de meer dere 25 millioen te doen heeft met de ge bruikelijke voorzieningen in verband met den gepasseerden ultimo. De October-tcr- mijn is voor de geldmarkt steeds zeer be langrijk, zoodat de gesignaleerde uitzetting geen abnormaal verschijnsel is. Vorig jaar •namen de beleeningen in de overeenkom stige periode zelfs met 31 millioen toe. Aan de binnenlandsche wisselpurtefeuillc is de week onbewogen voorbijgegaan. Do post is met een bedrag van een half mil lioen teruggeloopen tot 22.8 millioen. Merkwaardig is. dat de rekening-courant saldi van anderen een vrij aanzienlijke stij ging hebben ondergaan van 29 millioen tot 80.1 millioen, hetgeen mogelijk een gevolg is van het vrijkomen van gelden bij de banken door verkoop van buitenland- sche fondsen. Het saldo van het Rijk daal de met 22 millioen tot 26.7 mililoen. De goudvoorraad, die in het buitenland wordt aangehouden is andermaal met 2y2 millioen verminderd en bedraagt thans nog slechts IOV2 millioen. De biljettencirculatie is met 17 millioen tot 789 xnillioen. De direct opeischbare verplichtingen bedragen thans 897 millioen (v. w. 873 millioen) die voor 63.5 pet door goud (76.7) en voor 65.7 (79.1) door goud en zilver zijn gedekt. Nu het goud naar het Egalisatiefonds wordt over geheveld, hebben deze percentages zooals men begrijpen zal weinig beteekenis meer en heeft het ook wei nig zin ze voortaan nog te vérmeiden. De belangrijkste cijfers van de verkorte balans van de Ned. Bank N.V. luiden als volgt: (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van de vorige week). Binnenl. wissels 22.823.70S (23.369.101); papier op 't buitenland 2.207.000 ,2.207.000) beleeningen 263.349.389 (137.487.567); munt, goud 124.105.990 (124.105.570); muntmate- riaal. goud 445.788.033 (545.734,462); munt, zilver enz. 19.SÖ9.374 (21.262.329); totaal munt en muntmateriaal 589.703.397 (691.102.361); bankbiljetten in omloop 789.147.064 (772.692.565); bankassignaüéu in omloop 1.032.276 (69.783); rekening courant saldo's 106.878.452 (100.521.963); metaaldekking bankbiljetten 74.70 pet. (89.44 pet.). VLET DOOR SLEEPBOOT OVERVAREN Schippersvrouw en kind jammerlijk verdronken Schipper en oudste dochter werden met moeite gered Vanmorgen om kwart voor 9 is op de Nieuwe Maas, voor Kralingsche Veer een schippersvlet door een Fran- sche sleepboot overvaren. De schipper en zijn 17-jarige dochter Johanna kon den worden gered, doch zijn 44-jarige vrouw en zijn 8-jarig zoontje, die in de roei van het scheepje zaten, zijn jam merlijk verdronken. 1, De vlet kwam uit de richting Rotter dam en werd ingehaald door een Fransche sleepboot de .,AlIier". De schipper van de vlet, gënaamd Kaptein, wonende Feije- noordstraat 8a te Rotterdam, stuurde bij Kralingsche Veer zijn boot plotseling naar bakboord om de rivier over te steken De Fransche sleepboot, die groote snel heid had, kon de vlet toen niet meer uit den weg varen. Deze werd aan bakboord geraakt, kapseisde en verdween in de diepte. Het ongeval werd opgemerkt door eenige opvarenden van Rijnsohepen, die voor Kra- lingscheveer voor anker lagen. Twee mannen van het Rijnschip „Sindo- ro", A. Timmermans en M. van Driel, en een schepeling van het Rijnschip „Bam berg", C. van Dongen, begaven zich oogen bükkelijk in de roeiboot van de „Sindoro" en snelden te hulp. Het mocht hen gelukken het 17-jarige meisje, dat zich boven water had weten te houeïen, aan boord te nemen. Op hetzelfde oogenblik dreigde de schipper Kaptéi-n in de diepte weg te zinken. Men riep hem toe: „Slaan met je armen" en met de uiterste krachts inspanning wist toen de man zich nog zoolang boven water te houden, tot hij aan boord van de roeiboot kon worden genomen. De ijzeiren vlet was toen reeds in de diep te verdwenen. Toen de Fransche sleepboot naderde, had de dochter van schipper Kap tein op het laatste oogenblik nog het ge vaar dïat de vlet bedreigde, zien aankomen. Zij riep haar moeder toe: „Houd jie vast". De moeder en het 8-jarig zoontje bevonden zich echter in het roefje, en konden doordat de vlet meteen kap seisde. niet meer aan boord komen. De vlet is in het twaalf meter diepe vaar water gezonken. De rivierpolitie was met de P. II spoedig ter plaatse aanwezig, evenals énkele booten van de Rijkshavendienst. Men zal trachten vandaag nog de ge zonken vlet te lichten. De ongelukkige schipper heeft verklaard, dat de aanvaring aan een verkeerde ma noeuvre zijnerzijds te wijten is. Hij had de vlet nog slechts zeven weken is zijn bezit. H.M. de Koningin opent de Möerdijkbrug Zooals men weet, zal de Möerdijkbrug zeer waarschijnlijk omstreeks half December worden geopend. Het „Dagbl. v. N.-Br." verneemt thans, dat de officieele opening der brug door H. M de Koningin zal geschieden. De heffing op varkensvleesch Intrekking heden Verzocht wordt mede te deelen, dat de intrekking van de helling op varkens vleesch reeds heden, 7 October, zal 'ngaan STIJGENDE GULDENKOERS Depreciatie-percentage iets gedaald Het zal velen voldoening hebben ge schonken, dat er gister een kentering is ingetreden. De depreciatie van den gulden is niet verder voortgeschreden en men kan zich daarover slechts verheugen. Reeds in de morgenuren was het pond- iterling voortdurend aan aanbod onder hevig, terwijl ook in dollars voortdurend materiaal aan de markt kwam. De koer- van beide deviezen reageerden sterk kwamen niet onaanzienlijk lager te liggen dan den vorigen beursdag. In het verder verloop van den dag bleven de koersen sterk fluctueeren, doch 's middags stelden de officieele noteeringen van de voornaamste buitenlandsche deviezen zich andermaal op lager niveau. Het pond sterling noteerde 9.24 tegen 9.34% den vorigen dag. Het dollardevies reageerde van 1.90 tot 1.88%. Het depreciatiepercen tage van den gulden daalde hierdoor met bijna een vol procent tot ca. 22 pet. In overeenstemming met de algemeen flauwe tendenz zakten Fransche francs ineen van 8.90 tot 8.80 en Belga's van 31.95 tot 31.75. Opmerkelijk is dat de belangrijke Lire-devaluatie de markt vrijwel onbewogen liet. Zooals ook reeds elders in dit blad wordt medegedeeld, verkeert men in het onzekere, of de koersstijging van den gulden gister een gevolg is geweest van interventies van het Nederlandsche wis selkoersegalisatiefonds, dan wel een ge- 1e reactie op de belangrijke stijging van de laatste dagen. De komende dagen zullen ons hierover niet in het onzekere laten! De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam weken de openingskoersen hedenmor gen weinig af van de officieele noteerin gen van gistermiddag. In de valuta situatie is dan ook niet veel verandering gekomen. De koers van het Engelsche pond stelde zich op 9.25. De dollar noteerde 1.88%. Fransche francs trok ken aan tot8.82. Belga'.s kwamen af op 31.73% en Reichsmarken op 75%. Wijziging van de Crisis Hypotheek Aflossingswet Bij de Staten-Genoiraal is ingediend een wetsontwerp to» wijziging en aan vulling van de crisïs-hypotheek-aflos- singswet 1936. Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van de crisis-hypotheekaf- lossingswet 1936 is door de regeering toege zegd, dat, indien mocht blijken, dat tenge volge van genoemde wet hypotheekbanken minder aflossing zouden ontvangen dan noo- rtig was om haar in staat te stellen haar ügen aflossingsverplichtingen op haar obli- gatieleeningen na te komen en art 5 van het vaste-lastenontwei'p, hetwelk een voor ziening terzake betrof, niet tot stand zou comén, er maatregelen zouden worden voor bereid om te voorkomen, dat de hypotheek banken door dezen gang van zaken in on gelegenheid zouden geraken. Na de intrekking van laatstgenoemd ontwerp, is de regeering te rade ge gaan de regeling, vervat in art 5 van genoemd ontwerp, betreffende de voor waarden van obligatieleningen, uitge geven door grondcredietinstellingen, als zelfstandig ontwerp in te dienen. In verband met den nauwen samen hang van deze materie met de crisis- hypotheekaflossingswe* 1936, meent de mgeering de onderhavige regeling zonder bezwaar in deze wet te kunnen onderbrengen. De thans voorgestelde wijziging is, behou dens een enkele redactiewijziging van onder- ?esohikt belang, geheel gelijk aan <ïie van art 5 van het vaste-lasten-ontwerp. De bestrijding der jeugdwerkloosheid Stichting van een natuurmonument? Een commissie uit Ged. Staten van Gro ningen heeft mededeelingen gedaan omtrent de grootsche plannen welke men in die pro vincie heeft met betrekking tot de bestrij ding der jeugdwerkloosheid. Zooveel mogelijk zijn eerst, werken bereid welke zich in uiteenioopende streken der provincie bevinden, b.v. beplanting in Westerwolde, aanleg van een voet- en rij wielpad in Zuid Westerkwartier, een be planting in het noorden der provincie en een object van eenigszins anderen aard, n.l. een centrale werkplaats voor den scheeps bouw in de gemeente Hoogezand. Voorts zijn nog eenige groote plannen in voorbereiding, o.a. de ontsluiting van het Leekstermeer door den aanleg van rijwielpaden van Groningen af en den aanleg van een sportpark met ijsbaan in de «gemeente Leens, terwijl de Rijksin- HEDAIU£5 KRANSEN TAKKEN VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Minister Deckers zal streng optreden tegen ongemotiveerde achterhouding der landbouwproducten. Door de Nederlandsche bank is goud afgestaan ten behoeve van het gestichte Egalisatiefonds. Reeds heden gaat de intrekking van de heffing op varkensvleesch in. Winkeliersorganisaties adresseeren iri verband met de depreciatie van de gulden. Excursie van het Nederlandsch wegens congres. De gister gespeelde partij ïn de dam- wedstrijd SpringerVaessen is met re mise c Op Woudschoten te Zeist hield de Ned. Herv. vereeniging voor Geestelijke volksgezondheid een conferentie. Bij een ernstig verkeersongeluk te Schipluiden zijn twee motorrijders zwaar Te Amsterdam zijn twee personen ge arresteerd, die verdacht worden gelden ten nadeele der gemeente te hebben ge stolen. Bij Kralingscheveer is een bootje gezon ken waarbij twee menschen verdronken. Een ernstig auto-ongeluk bij Nijmegen eischte twee zwaar- en twee lichtge wonden. Te Genève is een Fransch-Engelsche resolutie ingediend inzake maatregelen tet bevordering van het economisch herstel. Er gaan geruchten dat de Poolsche com missaris te Danzig tevens hooge volken bondscommissaris aldaar zou worden. De Poolsche gedelegeerde te Genève heeft zijn verontrusting uitgesproken over den huidigen gang van zaken in Palestina. Franco zou geneigd zijn. in Spanje na verloop van tijd de Carlistische monarchie' te herstellen. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONÉN Schiedamsr.hesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 Lijnen) DIEPER PLOEGEN De capaciteiten die U nu reeds bezit, kunnen U meer geld opbren gen als het Pelmanisme U getoond heeft hoe er meer uit te halen. Vraag ons gratis boekje Na 20. PELMAN INSTITUUT AMSTERDAM specteur der Werkverschaffing een plan voorbereidt om in Westerwolde een na tuurmonument te stichten door hébos- sching van pl.m. 300 Heet in de Selllu- gerbeetse. Men is verder van plan een aautal z.g, overhoeken bij wegen en kanalen te doen beplanten om het landschansschoon te oe- vorderen. Deze werkzaamheden zouden, naar de commissie meent, ook door jeugdige werk- loozen kunnen worden verricht Deze bebos- sching der provincie zal,onder leiding staan, van twee tuinarchitecten, die elk een deel der provincie voor hun rekening zullen nemen. De provincie-heeft voor de tewerkstel ling van jeugdige werkloozen een bedrag van f 25.000 ter beschikking gesteld. De commissie stelt zich voor dat dit bedrag kan worden benut om de bovengeschet ste plannen, waarvoor gemeenten meest al niet voldoende geld ter beschikking hebben, te doen uitvoeren door van haar zijde in de kosten bij te dragen, terwijl voorts de medewerking van het rijk Is verkregen voor een groot deel van de andere kosten. DOOR STOOMTRAM GEGREPEN Bij de Lichtmis te Zwolle is gister avond de 43-jarige D. B., die .eenigszins doof is. door de Dedemsvaaitsche stoomtram gegrepen Het slachtoffer werd 60 M. mee gesleurd en liep ernstige verwondingen op,, die opname in het Sophia-Ziekenhiiis te Zwolle noodzakelijk maakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1