isèoj )e nieuwe verkeersvoorschriften „)|NSDAG 6 OCTOBER 1936 DERDE BI-AD PAG. 9 Zijn van tijdelijken aard lie weggebruikers dienen ze ipt op te volgen ede van den Minister van Waterstaat lo De Minister van Waterstaat heeft gister- rond door raiddel van de radio een toe- jting gegeven op de nieuwe verkeers- Sfschriften, die spoedig in werking zullen iden. Z.Exc. wees erop, dat deze voor- jchriften van tijdelijken aard zijn, want ze zullen verdwijnen zoo spoedig de reeds in de Tweede Kamer aange nomen Wegenverkeerswet in werking Zal treden. Die wet zal het g e h e e 1 e verkeer rege- n en deze voorschriften hebben in hoofd- ak betrekking op motor- en rijwielbestuur- Spr. bepaalde zich alleen tot de voor- lamste gewijzigde bepalingen, waarvan de langrijkste zijn: de voorrang van het verkeer op hoofd wegen boven dat op zijwegen; 2e de verlichting van motorrijtuigen en anaere rij- of voertuigen; 3e de beperking van het gebruik van ge luidssignalen; ie de klasse-in deel ing der wegen en de daarop voor zware motorrijtuigen en aanhangwagens geldende beperkin gen; de remmen. Bovendien zijn een aantal andere wijzigin- van minder ingrijpenden aard aange- ht, waarvoor spr. thans geen aandacht voorrang van den Hoofdweg Volgens artikel 5 van het gewijzigde re- ement zullen er zijn voorrangswegen, zijn- wegen, welke op nader te bepalen wijze n de weggebruikers als zoodanig worden nbaar gemaakt, tiet Bij de krüising van een voorrangsweg met n anderen weg, geen voorrangsweg zijn- gaat het verkeer op den voorrangsweg or, zoowel boven het van links als vau kit rhts komende verkeer. Bovendien wordt bij de kruising van een jrharden weg met een onverharden weg, met een rijwielpad, geen deel uitmaken- van den verharden weg, de verharde weg j voorrangsweg beschouwd. Ook zal het rkeer op oen weg den voorrang hebben bo- dat op de daarop uitmondende uitrit- Waar twee voorrangswegen elkander iden kruisen, hetgeen door waarschu- ngsborden aan den weggebruiker wordt fibaar gemaakt, en ook bij de kruising n twee wegen, geen van beide voorrangs- g zijnde, blijft de bestaande regel rechts voor" van kracht. wees erop, dat de gcheele oude be- g daarmede niet is opgeheven, ichts daar, waar één der kruisende we- uitdrukkelijk als voorrangsweg zal zijn jeduid en overigens ten aanzien van on- iarde wegen, rijwielpaden en uitritten, yorenbeaoeld, zal gelden „hoofdweg gaat r zijweg", doch overigens blijft het „rechts it voor" van kracht. ieze maatregel is uit behoefte geboren, ik de bepaling „Links gaat voor" is niet doende. radicale oplossing geeft slechts oofdweg gaat voor zijweg", doch daarbij ent elk? twijfel te worden voorkomen, wat der hoofdweg en zijweg moet worden ver- aan. Dit heeft geleid tot het stelsel van orrangsegen, die uitdrukkelijk als zooda- g worden aangeduid, door voor den weg- bruiker steeds herhaalde duidelijke ken- tkenen. Volgens de Motor- en Rijwielbeschikking, I dit geschieden door langs een voorrangs- tg in bebouwde kommen oranjebomen met tien rand aan te brengen en buiten bo uwde kommen door oranjekleurige bo neinden van langs den weg geplaatste af- mdspalen. Eindpunten van een voor- ngsweg worden aangeduid door driehoe- ge borden. Met nadruk heeft spr. erop gewezen, dat i niet alle gevaren zijn weggenomen. De kerste weg om ongevallen te voorkomen, ijft steeds op gevaren te zijn voorbereid. verlichting Uit de verlichtingsbepalingen deed spr. schts enkele grepen; het is noodig de be lingen aandachtig te lezen. In de artikelen 16 tot en met 19 van het glement worden nieuwe regelen omtrent i verlichting gesteld. Kop- en stadslichten mogen helder geel of lder wit uitstralen. De vraag is gerezen, of het voeren van een rblindende verlichting geheel zou moeten (rboden worden, doch gebleken is, dat dit Verder kan twijfel rijzen omtrent de vraag, wat onder een krachtig werkende rem moet worden verstaan. Aan het vereischte, dat het motorrijtuig door middel van de rem ieder oogenblik tot stilstand gebracht moet kunnen worden zal wel geen enkele reminrichting voldoen. Beter wordt geacht, dat de maximum-rem weg wordt bepaald voor verschillende cate gorieën van motorrijtuigen, bij verschillende snelheden en bij het gebruik van hand- of voetxem. Spr. heeft tenslotte nog eens met nadruk gewezen op het feit, dat de veiligheid slechts dan verzekerd wordt indien alle weggebruikers de verordeningen stipt na leven. Spr. deed daartoe een beroep op allen. Minister Lidth de Jeude verbod zou leiden tot te groote snelheids beperking, hetgeen wellicht meer ongeluk ken zou veroorzaken dan de verblindende verlichting zelve. Voor snelheden van min der dan 40 K.M. per uur moeten de lan taarns den weg over minstens 25 M. en voor snelheden van meer dan 40 K.M. per uur, /er minstens 100 M. verlichten. In bebouwde kommen behoeven stilstaan de motorrijtuigen, zich bevindende binnen een afstand van 30 M. van een ontstoken lichtpunt, behoorenoe tot de openbare ver lichting, geen lichten te voeren. Van dit voorschrift kan door plaatselijke verordenin gen niet worden afgeweken. De verlichtingsvoorschriften zijn ook niet •lasselijk voor stilstaande motorrijtuigen langs den weg, mits zij zullen voorzien zijn van z.g. parkeerlichten. Verblindende lichten zijn niet veroorloofd in bebouwde kommen, door kunstlicht ver licht en ook niet op wegen daarvoor in ver band met een goede kunstverlichting door ken teekenen aangegeven. Op deze wegen moeten auto's stadslichten voeren, voor zoo ver zij daarvan zijn voorzien; anders moeten zij dus „dimmen". Tenslotte moeten vanaf 1 Januari 1938 rij wielen voorzien zijn van een rood achter licht met goedgekeurde reflector. Beperking der signalen Bij dag moet de bestuurder van een mo torrijtuig, wanneer de veiligheid zulks vor dert, een signaal geven met den hoorn in bebouwde kommen en met hoorn, claxon of mechanische fluit buiten de bebouwde kom- Bij nacht voor 10 uur 's avonds mag een knippersignaal gegeven worden. Na 10 uur des avonds mogen geluidsignalen slechts bij hoogste noodzaak worden gegeven, echter niet zonaer daarbij tevens behoorlijk snelheid te verminderen. Het is verboden eenig signaal te geven, tenzij de veiligheid zulks vordert Een zeer belangrijke wijziging wordt aan gebracht in het bestaande stelsel betreffende de indeeling van wegen in drie klassen. B.v. een motorrijtuig, waarvan c.e maxi mum-wiel druk- bij normale volle belasting .'800 K.G. bedraagt, wordt niet toegelaten op de wegen der derde klasse, waarvoor een maximum-wieldruk van 2400 K.G. is voorge schreven. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat de wegen worden verdeeld in twee inplaats van in drie klassen en wel in Klasse A en Klasse B. Zoolang de grootste wieldruk niet meer dan 2400 K.G. bedraagt, mogen de wegen van klasse B bereden worden. Echter met twee beperkingen. De voertuigen met lading mogen geen grootere breedte hebben dan 2.10 M. en de met de inschrijving belaste ambtenaar kan een rijverbod van B-wegen vaststellen, indien de bouw en de inrichting van het voertuig hem aaartoe aanleiding geeft. Ook is het mogelijk, den toegelaten maxi mum-wieldruk in verband met het draag vermogen van het voertuig te beperken. Voor voertuigen op luchtbanden worden in de tabel van het nieuwe artikel 43 groo tere snelheden toegestaan dan volgens die in het oude artikel 38. De toestand van de wegen en de veiligheid van het verkeer gedoogen grootere snelhe den. Daarentegen behoort het gebruik van cushionbanden en van massieve banden te worden tegegegaan wegens de schade, die zij aan den weg veroorzaken. De maximum-snelheden voor autobussen, ,zware motorrijtuigen en aanhangwagens worden in een tabel in artikel 43 aangege- De remmen Tot dusverre dient een motorrijtuig voor zien te zijn van ten minste twee onafhanke lijk van elkander krachtig werkende rem men, met elk waarvan het rijtuig ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. De praktijk leert, dat deze reminrichting, hoewel hand- en voetrem gewoonlijk zelfde reminrichting in werking stellen, als doelmatig mag worden beschouwd. Het a.s. huwelijk van Prinses Juliana Huldeblijk van de Nederlandsche jeugd. Het comité, dat gevormd is uit vertegen woordigers van het Gymnasiaal-, Middel baar- en Nijverheidsonderwijs, met he' doel, in samenwerking met het Nationaal comité, een huldeblijk van do jeugd aan de Prinses aan te bieden, bij gelegenheid van haar huwelijk, heeft Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden met vertegenwoor digers van de hoofdbesturen van het mulo en L.O. Na enkele besprekingen hebben de aan wezige vertegenwoordigers van de hoof I- besturen hun medewerking bij de inzame ling van gelden toegezegd Het comité werd uitgebreid tot acht vertegenwoordigers van het onderwijs en acht leerlingen. Het bureau wordt gevermd dour: Dr Joh van rurkrwti voorzitter, Adelliridstraat 227. Den Haag; A. P. Jungcurt, secretaris, L'umeystraat, 12. Den Haag Dr. W. van H. van Wijk, penningmeester. Uitvoering eierenbesluit Verbod Conserveermiddelen. In verband met gerezen moeilijkheden ligt het in het voornemen der Regeering te bevorderen, dat de datum van inwerking treden van het verbod van het gebruik van eigeel met conserveermiddelen in de voe dingsmiddelen industrie wordt verschoven naar 1 Januari 1938. MR. P. J. E. VONKENBERG Bij Kon. besluit van 1 October 1936 is benoemd met ingang van den dag van in diensttreding tot griffier bij het kantonge recht te Amersfoort Mr. P. J. E. Vonken- berg, griffier bij het kantongerecht te Go- rinchem. Uitvoering voor 1936 De directeur van den rijksdienst ter uit voering der Zuiderzeesteunwet deelt mede, dat de toeslag voor hen, die toetraden tot de regeling A van 18 October 1936 tot en met 31 October 1936 75 pet. van den grond slag en vervolgens tot bet einde van het jaar waarvoor de regeling geldt 100 pet. van den grondslag zal bedragen. Ministererieel bezoek. Zaterdag heeft de Minister van Water staat een bezoek gebracht aan de sluis- werken voor het Amsterdam-Rijnkanaal te Wijk bij Duurstede. Officieele berichten CONSULAATWEZEN De heer F. J. van Oldenborgta la benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Dar-es-Sa- ONDERSCHEIDINGEN Toegekend ie de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-ni"ïdaille ln brons A. Valkenburgh. pold II WATERSCHAPPEN meenten Dordrecht Roo t< - Dordrt ,„i den Prosperpolder L. C. Smet te Clinge en D. Burm te Clinge, c. tot lid van het bestuur der waterkeerlng van don calamiteuzen Borsselepolder C. M. d. tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder M. Sentse te Rilland-Eath. P.T.T. Benoemd la tot directeur van het V. T. en T.- kantoor te Bodegraven de commies bi) den P.T en T.-dienst J. van der Veen, thans direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te Bist (Geld.) De Indische landsmiddelen Stijgende opbrengsten BATAVIA, 5 Oct. (Aneta). De op brengst van de landsmiddelen bedroeg in Augustus 1936 33.200.000 tegen over 30.600.000 in Augustus 1935. De totale opbrengst over de periode Jan./Aug. '36 bedroeg 255.500.000 te genover in het overeenkomstige tijd vak van 1935 246.500.000. Het gunstig verschil wordt veroorzaakt door een hoogere opbrengst van de banka- tinwinning van F 900.000, hoogere betalin gen voor de N.V.-belasting 3.200.000, een hoogere opbrengst van de loonbelasting van 2.200.000. Het uitvoerrecht op ondernemingsrubber het ten bate van de gewone middelen ge boekte aandeel in het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber brachten in 1936 4.000.000 op. De overige middelen liepen tezamen met 6.300.000 terug. Tot en met Augustus werd in 1936 aan bij zonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber ont vangen een bedrag van 2"*.479.000, waarvan slechts het ten bate van de algemeene mid delen komende deel in bovenstaande cijfers is verwerkt. De Ned. Baksteenindustrie Gewijzigde ondernemersovereenkomat aanvaard Reeds eerder werd mededeeling gedaan van de ordeningspogingen, welke onder leiding van den Ned. Baksteenbond ten behoeve van de geheele baksteenindustrie zijn onderno men om te geraken tot een meer rationeele productie en distributie in deze tak van in dustrie. Het door den baksteenraad, het hoog ste bestuursorgaan van den Ned. Baksteen- bond, genomen besl'.it van 14 Januari 1936, •in een tijdelijke saneering werd beoogd, werd door den ministe- van Handel bij mis- van 29 Juli j.l. teruggezonden met het verzoek daarin wijziging am te brengen. Op 2 October j.l. heeft een vergadering van den Baksteenraad plaats gevonden, waarin de bed eelde saneeringsovereenkomst, in over eenstemming gebracht met de wenschen van den betrokken minister, wederom met alge meene stemmen is aangenomen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 6 October te Mar seille verwacht wordende m.s. Sibajak, zal Woensdag 7 October a.s. om 11.39 uur te Roosendaal, 12.37 te Rotterdam D.P. en 13.02 uur te Den Haag H.S. DE NEDERLAND EXPRESS De Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale trein met passagiers en post aansluiting op het d.d. 9 October a.s. van Genua vertrekkende m.s. Marnix van St. Aldegonde Donderdagmiddag 8 October om 14.30 van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 15.26, van Arnhem 16.18, van Zevenaar 16.38. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 14.22, van Amsterdam W.P. 14.36. De aansluitende .trein van. Rotterdam AJaas yertfekt om 14.13. aankomst te Génua Vrijdagmorgen a.s. -te 11.40. Bericht! Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Mijnwerkers en devaluatie De Algemeene Nederlandsche Mijnwer- kersbond (de roode organisatie) hield Zon dag in Heerlen een druk bezochte openbare vergadering over de devaluatie en de posi tie der mijnwerkers. De bondsvoorztitcr, de heer Chr. v. d. B i 11 was weinig te spreken over de leiders der ondenemingen en ze: voorts zijn meening over de nieuwe toe stand Veel vermeerdering van personeel verwacht hij voorloopig niet, maar de kolen- prijzen zullen wel stijgen. Voor de mijnwerkers verwachtte hij een verhooging vari levensonderhoudkosten, zooals oud-minister Steenberghe blijkens een interview als zijn inzicht had te kennen gegpven, van plm. 5 a G procent. Dit was een verschijnsel hetwelk ook in het buitenland is waargenomen. Een verhoo ging der loonen, met 5 4 6 procent zou dus onvoldoende en onbillijk zijn, omdat dan de mijnwerkers van de reeds betere gang van zaken hun deel niet zouden krijgen. Spr. waarschuwde de mijnwerkers zich niet tot een paniekstemming te laten verleiden, maar krachtig en eensgezind voor realisee- ring van het gestelde doel. directe verbete ring. het rechtvaardig deel van de betere gang van zaken, en geen nadeel van de de valuatie, de strijd aan te bieden. Een refe rendum zal daarvoor onder de mijnwerkers gehouden worden, waarbij zij zich zullen kunnen uitspreken, ten eerste over de voor stellen van de Ned. Mijnwerkersbond en vervolgens, of wanneer onderhandelingen worden geweigerd, of niet tot het doel lei den, zij bereid zijn tot strijd over te gaan. VAN ONZE ADVERTEERDERS De Fongers Rijwielenfabriek Bestond dezer dagen veertig jaar Dezer dagen was het 40 jaar geleden dat de N.V. De Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers voorheen alleen onder den naam A. Fongers, de bekende Fongers-rijwielenfa- briek werd opgericht. Ten tijde van de oprichting in 1896 .ge noot het Fongers-rijwiel, gefabriceerd door wijlen den heer A. Fongers in zijn reeds geruimen tijd bestaande fabriek aan het Nieuwe Kerkhof (te Groningen), reeds een uitgebreide bekendheid als een der eerste in Nederland vervaardigde rijwielmerken en werd in de kringen van de toenmalige vvielersportbeoefenaars zeer geapprecieerd De directie van de nieuwe vennootschap, gevormd door de heeren A. Fongers en zijn zoon T Fongers. voerde reeds dadelijk een krachtige politiek door haar gunstig beken de fabrikaat te leveren tegen voor die da gen uiterst lage prijzen en daardoor de bui- tenlandsche concurrentie krachtig te bestrij den De eerste jaren waren moeilijk, maar door onveranderlijk vasthouden aan de stelregel het beste te leveren voor den laagst moge lijken prijs, werd de zaak wat zij thans is. Ook in de latere jaren van haar bestaan gedurende den wereldoorlog en nog later tijdens de groote algemeene prijsdaling, WOENSDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzendingr. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds J. C. Kuiper, Geref. pred. te Arnhem. 11.0012.00 Céllo-recitaL 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 GT.pL 2.00 Zang en piano. 3.00 „Waarom juist nu?", causerie. 3.153.45 Het Hen driks-Trio. 4.00 Vervolg Trio-concert. 4.30 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds Bin nenvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.10 „Uithuizigheid", cause rie door Ds. N .Buffinga, Ger. predikant te Rotterdam. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Schaakcursus. 10.40 11.30 Gram.pl. Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendingr. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gram.platen en Plan-Causerie. 11.30 Uitzending voor de werkloozen. 12.00 Gram.pl. 12.15L45 De Bohemians en gram.pl. 2.00 Gram.pL 2.30 Voor de Vrouwen. 3.00 Kinderuurtje. 5.30 VARA-Orkest en Grain.pl. 7.00 Sport uitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.45 „Karakter der sociale verzekering", cau serie. 8.03 Berichten ANP. 8.15 „Melody Circle". 10.00 Berichten ANP. 10.05 Viool en orgel. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-orkest m.m.v. soliste. 1.202.20 Orkest. 3.10 Dickinson Apsley-Orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwin tet. 7.00 BBC-Orkest m.m.v. soliste. 7.50 William Barnes-herdenking. 9.40 Voor dracht. 10.00 Viola en piano. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Symphonieconcert. 5.50 Orkest-con cert. 8.20 Piano-recital. 11.05 Populair concert. KEULEN 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest. 3.50 Kamerorkest. 7.35 Koor- en orkest. 8.05 Omroepklein- orkest. 9.5011.20 Omroepkleinorkest en vocaal sextet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon-orkest. 1.40 Omroeporkest, 6.20 Sa lon-orkest. 8.20 omroeporkest. 9.35 Sym phonieconcert. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Zang en piano. 8.05 Koor- en orkest-concert. 8.35 Vocaal- en instrumentaal concert. 9.50 Harp en fluit. bleef de Fongers-fabriek vasthouden aan haar principe. Zij leverde haar rijwielen on verminderd in constructie, kwaliteit en af werking en hield alzoo haar reputatie hoog. Het spreekt vanzelf dat dit alleen mogelijk was, door verder doorgevoerde ra tionaliseering van het bedrijf eenerzijds en belangrijke vergrooting van productie en omzet anderzijds. voor Directie en staf van de Fongers-fabriek Het moet een voldoening zijn geweest die geen grond aanwezig heeft geacht om deze 40-jarige herdenking te vieren, thans bij de ontwikkeling, die het bedrijf heeft ge nomen, een oogenblik stil te staan. Een merkwaardig natuurverschijnsel, dat ieder najaar door de bevolking de 2 meter hooge springvloed in de Chineesche rivier Jangtsékiang, welke met bepaalde vanuit de zee ceremoniën wordt tegemoet gezien is de rivier opkomt. GESCHIEDENIS VAN EEN WO11ANDS0H- AMERIKAANSCHEN MILLIONAIR DOOR K. JONKHEID <24 Zoo maakt hij zijn vriend onrustig. Maar hij gaat ook ver- er. Hij spreekt van verlossing, wijst op Golgotha, op den ieiland van zondaren. Zoo verloopen de dagen. Op een middag roept hem de zieke. ..Kan ik nog beter worden?" ..Bij God zijn alle dingen mogelijk". ..Alleen bij God?" ..Alléén bij God". De zieke zakt in zijn kussen en sluit de oogen. Dan kijkt ij schielijk op en vraagt: „Dus niet bij de menschen? Ook 'iet bij den dokter?" Hij kan zijn doodvonnis niet aanvaarden. Bulders gaat rustig en voorzichtig spreken van Gods liefde, ie Zijn eeniggeboren Zoon gaf voor een iegelijk, die gelooft. .,Voor mij niet". ..Voor een iegel'jk. die gelooft. Ook voor jou". •.Dat kan niet. Ik ben te slecht. Ik heb alle menschen be drogen. Dat weet je niet, Bulders". „Maar God weet het wel. En God bewijst genade, juist aan zondaren!" Willem ligt een poosje stil. Dan zegt hij energiek: „Ik moet schrijven. Kan ik papier en inkt krijgen?" Hij mag uit bed komen en gekleed aan tafel zitten om te schrijven. Eindelijk is hij gereed. „Dit is het adres van mijn ouders. Hier is een portefeuille, waar geld in is en een brief. Dat geld is niet van mij. Ik kan er niets afnemen, om u te betalen". „Dat is ook niet noodig". „Wilt u aan mijn ouders schrijven en als er bericht terug is, hen deze portefeuille toezenden? In de brief staat wat ze met het geld moeten doen". „Moet het spoedig gebeuren?" „Neen. Alleen als ik niet beter word. Als ik beter word. is het niet noodig". Hij wordt niet beter. Nauwgezet vervult Bulders zijn taak van gastheer, verple ger en evangelist. Het eind komt nog onverwacht. Dominé Scholte, de stichter en leider van Pella, heeft hem Dinsdagmiddag bezocht. Rustig en opgewekt gaat de zieke de nacht tegemoet, maar 's morgens is de toestand verergerd en 's middags komt de dood. Op het kerkhof te Pella wordt hij begraven. Veertien dagen later schrijft Bulders een brief. Zijn oudste zoon is postbode. Eenmaal in de twee weken rijdt hij te paard naar de naastbijzijnde stad, om de post te brengen en te halen. Morgen moet de brief naar Holland weg. De zoon heeft gehoord van het geld. Hij vindt het onbil lijk, dat zijn vader daar niets van krijgt. Het geld is nog altijd schaarsch in Pella, al kwam er eenige ruimte door de handel met de goudzoekers. Met tegenzin verzendt hij de brief. Hij hoopt, dat er geen antwoord zal komen en als er aoms ant woord komt, kan hij altijd nog zien, wat er te doen is. XIX Hoe gaat het Jan, den boeren-avonturier? Goed. Hij is jong en sterk, levenskrachtig en welgemoed. Eén keer heeft hij naar huis geschreven, maar het was een klein briefje, want hij had weinig nieuws. In elk geval een teeken van leven, althans als het de plaats van bestemming ooit bereikt. Hij zal nu gauw gouddelver wezen en de plaats innemen van Willem Waterman. De reis met de karavaan brengt hij goed ten einde. Natuur lijk heeft hij moeilijkheden gehad en nare dingen gezien, maar hij heeft een gladde huid, waarlangs alles afglijdt en waarmee hij door kleine gaatjes glippen kan. De aankomst op het terrein van de goudgraverij valt hem tegen. Het is al even onmetelijk en onafzienbaar als de vla./te en vol tenten en hutten. Hij trekt verder, maar ziet weer tenten en hutten. De heele dag zit hij te paard, nog steeds tenten en hutten en omgewoelde grond en geen plek. die on bezet is en overal mannen, die graven en spoelen en hem aankijken met brutale achterdochtige gezichten, te allen tijde gereed, ieder die te dicht in de nabijheid komt. hardhandig te verwijderen. Het zijn robuste kerels met pezige lichdiuen. De zwakkeren, die evenals zij vol moed de tocht aanvaard den. hebben allen reeds honderspit gedolven. Ze liggen begraven of zijn weggevlucht De tweede dag ziet hij iemand, die hem meewarig aan kijkt. Die man kan hij wat vragen. „Hoeveel menschen zijn hier wel?" Schouderophalen. „Minstens honderdduizend". „Is ieder plekje bezet?" Weer schouderophalen. „Ga maar eens naar den ouden Sutter. Die woont ginds". „Is het ver?" „Een uur of anderhalf". Jan gaat voort. Steeds maar hutten en tenten en menschen van allerlei landaard, ras, kleur, taal. Komt er geen eind aan? Eindelijk ziet hij een steenen huis. Er is een tuin bij en alles ziet er behoorlijk verzorgd uit. Op de deur is zelfs een naam bordje: J. A. Sutter. Jan bindt zijn paard aan een paal, die voor dat doei daar schijnt ingeslagen. Op de bank voor het huis zit een kleine man» tenger en van middelbare leeftijd. „Is mijnheer Sutter thuis?" „Dat ben ik". De man spreekt met Duitsch accent. Hij tikt met zijn vin gertoppen op de bank. een zwijgende noodiging tot zitten. „Wie is eigenaar van dit terrein?" .Dat ben ik". Weer hetzelfde antwoord, denkt Jan. Als ik dien Duit- scher vraag, of hij den koning van Pruissen gekend heeft, zegt hij misschien ook: Dat ben ik. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9