STADSNIEUWS DINSDAG 6 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. $1 Raadsagenda Dc Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 12 October 1936, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een tijdelijk 1 eeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur6us. Benoeming van twaalf leden van den Baad van Beheer van de Sportstichting. Voorstel tot overplaatsing van een drie tal leerkrachten aan o. 1. scholen. Voorstel tot het verleenen van ontslag aan S. Dalmeijer, als onderwijzer aan de Jongensschool voor ulo., wegens het berei ken van den 60-jarigen leeftijd. Prae-advies op het verzoek van Mr. A. J. Romijn. om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het stuiten van huwelijken. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1935, van den Keuringsdienst van Varen in het district Leiden. Voorstel om, met intrekking van het raads besluit van 23 December 1935; vast te stel len de begrooting van den Keuringsdienst van Varen in het district Leiden, voor de maanden Januari en Februari 1936. Rekening over 1935 van plan 1 van de Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. Suppletoire begrooting, dienst 1935, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Rekening, dienst 1935, van het Gerefor meerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Rekening, dienst 1935. van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Voorstel tot overbrenging van het dienst jaar 1935 op dat van 1936 van gelden in verhand met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet ver werkt of verbruikt zijn van verleende cre- dieten. alsmede tot overbrenging van ver schillende ontvang- en uitgaafposten van den kapitaaldienst Voorstel tot verhuring van twee lokalen van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9 aan de Leidsche Teekenvereeniging ,J)e Kunst om de Kunst" en van één lokaal van dat gebouw aan de Leidsche Tpeken- en Schilderacademie „Ars Aemula Naturae". Voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit van 23 December 1935 inzake onteige ning van de voor den bouw van een inrich ting voor zuivering van afgevoerd riool water aan de Slaagh- of Stinksloot benoo- digde perceelen grond. Voorstel tot het instellen an een rechts vordering tegen J. G. D. Haverman, te Lei den. strekkende tot betaling aan de ge meente van het door hem verschuldigde, we gens gasverbruik. Voorstel om de Leerschool aan te duiden als Opleidingsschool voor ulo. aan de Vrou wenkerksteeg. Voorstel tot vaststelling van verordenin gen. regelende de heffing en invordering van schoolgelden voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs. VÓórstel tót "instelling van een commissie ad hoe inzake wijïiging van de verorde ning regelende het verleenen van wacht geld en pensioen aan de wethouders. Voorstel tot wijziging van de Verordening, regelende de heffing van leges- en expeditie gelden ter secretarie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning tot voorkoming van brand. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de Straatpolitie. Voorstel tot onderhandsche opdracht van de levering van een auto-motorspuit aan de N.V. Fabriek voor Wegenbouw, IJzer- constructie en Brandweermaterieel v.h. J. Geesink en Zonen te Weesp, en van de leve ring van een auto-draailadder aan de N.V. Handelmaatschappij Ad. Voigt en Co. te Amsterdam. Voorstel inzake het bij wijze van proef oprichten van een werkinrichting voor blinden in de voormalige bewaarschool aan de Grocr.esteeg en tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsrcgeling. Uitbreiding van het brandweermateriaal Levering van een spuit en een ladder Bij raadsbesluit dd. 16 Maart jl. werd een crediet beschikbaar gesteld ten be hoeve van de uitbreiding van het brand weermaterieel. In verband hiermede zijn door B. en W. aan een aantal daartoe in aanmerking ko mende leveranciers aanbiedingen gevraagd voor de levering van een auto-spuit en een autoladder. Gelijk uit de rapporten blijkt, verdient de aanbieding van de N.V. Fabriek voor Wa- genbouw, IJzerconstructie en Brandweer- materieel v.h. J. Geesink en Zonen, te Weesp, met betrekking tot de levering van de autospuit en die van de N.V. Handel maatschappij Ad. Voigt en Co. te Amster dam, met betrekking tot de levering van een autoladder, gelet op de prijzen in ver band met de technische kwaliteiten, waar aan het aangebodene voldoet, de voorkeur, zoodat de levering aan die Naamlooze Ven nootschappen kan worden opgedragen. De spuit heeft een capaciteit van 2Ö00 L. water per minuut, bij 8 atmosfeer, zal wor den uitgevoerd met gosloten carrosserie, plaats biedende aan 8 10 personen en worden voorzien van een centrifugaalpomp en een droge luchtpomp, welke pompen zullen worden aangedreven door den auto mobiel-motor. De ladder heeft een stijghoogte van 20 M.. het oprichten, uit- en inschuiven geschiedt door den automobiel-motor en voorts is zij zoodanig ingericht, dat zij bij brand of andere ongevallen mede als kraan zal kunnen worden gebezigd. Een werkinrichting voor blinden Proef voor een jaar Tn verband met de opheffing van de door de Afdeeling Leiden van de Ver eeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Ko loniën geëxploiteerde werkinrichting voor blinden, hebben B. en W. de vraag onder oogen gezien, of van wege de gemeente op voor haar fi nancieel verantwoorde wijze, in een werkgelegenheid voor Leidsche blin den zou kunnen worden voorzien. Do werkinrichting van de vorengenoem de afdeeliug is, naar bekend is, opgeheven omdat over de laatste jaren, ondanks een belangrijk jaarlijksch subsidie uit de ge meentekas, geen sluitende exploitatiereke ning was te verkrijgen. Dit vond vooral zijn oorzaak in de moeilijkheden, welke wer den ondervonden bij den afzet van do in Inrichting vervaardigde voorwerpen. Die moeilijkheden, waarmede ook derge lijke instellingen elders te kampen hebben, zijn, het behoeft geen betoog, geenszins op geheven, doch duren nog onverzwakt voort. Ook een nieuwe werkinrichting zal daar zonder twijfel mede te kampen hebben. Slechts indien de opzet van de nieuwe inrichting grondig zal verschillen met dien van de opgeheven inrichting, achten B. en W. kans van slagen aanwezig. Doen B. en W. dan ook hieronder het voorstel, om tot de oprichting van 'n werk inrichting voor Leidsche blinden te beslui ten, dan geschiedt dit derhalve, dit stellen zij met nadruk voorop, onder hel uitdruk kelijke voorbehoud, dat de opzet van die in richting, in het bijzonder voor zooveel de fabricage en de belooningen der blinden betreft, in belangrijke mate zal moeten af wijken van dien van do opgeheven inrich ting. De aanmaak van artikelen zal zich ge heel naar de omzetmogelijkheden moeten regelen; de belooningen der blinden naar de bedrijfsuitkomsten. Ook dan is het nog geenszins zeker, dat de inrichting met behulp van het door de gemeente ten hoogste beschikbaar te stellen bedrag, levensvatbaarheid zal blijken te bezitten, zoodat B. en W. de oprichting van de inrichting als een voorloopigen maat regel zouden willen zien beschouwd, om na een jaar de bestendiging opnieuw onder oogen te kunnen zien. Bij het onderzoek naar de mogelijkheid van het verschaffen van een werkgelegen heid aan de blinden hebben B. en W. voor opgesteld, dat in dezen tijd bezwaarlijk voor dat doel een grooter bedrag uit de gemeentekas kan worden beschikbaar ge steld dan voorheen en dat derhalve de fi- nancieele gevolgen van het scheppen van zoodanige gelegenheid der gemeente op geen groot ere uitgave dan van ten hoogste pl.m. f 0000 per jaar mag komen te staan. De oplossing, welke B. en W. voor oogen staat, komt op het volgende neer: Aan de blinden, die in de opgeheven werkinrichting werkzaam' waren, wordt thans door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp toon een ondersteuning uitgekeerd van in totaal pl.m. f 2600 per jaar. Deze steun ver leening kan worden voortgezet en beschouwd worden als het grondbedrag, dat elke blinde, even tueel met zijn gezin, ten minste \oor zijn noodzakelijk levensonderhoud be hoeft. Daarnaast zal den blinde, die in de op te richten werkinrichting werk zaam is, wegens den door hem ver richten arbeid, een werkloon worden uitgekeerd, dat, evenals de arbeids tijden, zal moeten worden bepaald in verband met de omzetmogelijkheid. Behalve het grondbedrag zal dus het te ontvangen loop geheel afhangen van dé resultaten van de exploitatie. Het steunbedrag zal met het werkloon, vanwege de na te noemen commissie, aan welke het beheer der inrichting ware op te dragen, aan de betrokkenen worden uit gekeerd. Ook bij volkomen deskundige leiding van de op te richten werkinrichting zal finan- cieele steun van de gemeente niet kunnen worden ontbeerd. Deze steun zou, rekening houdende met de ondersteuning vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon, ten bedrage van f 2600, slechts ten hoogste f 3400 mogen bedragen, doch met het oog op de noodzakelijke kosten van inrichting zouden B. en W. dien steun voor het proefjaar bepaald wenschen te zien op ten hoogste f 40000, welk bedrag overeen komt met het restant van het ten behoeve van de opgeheven inlichting op de begroo ting van dit jaar uitgeti-okken subsidie ad f 6000. Blijken de resultaten na afloop van het proefjaar van dien aard. dat de inrichting kan blijven gehandhaafd en wordt alsdan tot voortzetting besloten, dan zal evenwel moeten worden gestreefd naar een geleide lijke vermindering van het subsidiebedrag ad ten hoogste f 3400. Het beheer van de inrichting kan wor den opgedragen aan een commissie, waar van de samenstelling aan B. en W. ware over te laten Voor een benoeming als lid van die com missie komen o. i. in aanmerking: de Di recteur van den Gem. Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, een lid van het bestuur van de afd. Leiden van de Vereen, tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën, een lid van het bestuur van den Ned. Blindenbond. een lid van den gemeenteraad en verder eenige andere voor het lidmaatschap van die com missie geëigende personen. De commissie zal geheel zelfstandig het beheer over dc werkinrichting moeten voe ren. De begrooting zal zij aan de goedkeu ring van B. en W. moeten onderwerpen; zij zal rekening en verantwoording moeten doen aan B. en W. en een verslag van haar werkzaamheden moeten inzenden. De regeling van de aan de blinden uit te betalen werkloonen zal eveneens aan de goedkeuring van B. en W. moeten worden onderworpen. Ook in een behoorlijke leiding zal de com missie, onder goedkeuring van B. en W., ook wat de belooning betreft, hebben te voorzien. Een en ander ware nader ter regeling aan B. en W. op te dragen; wordt later tot be stendiging van de inrichting besloten, dan kan t.z.t. een en ander regeling vinden bij een door den Raad vast te stellen regeiement De huisvesting van de werkplaats zal kunnen geschieden in de v.m. bewaarschool aan de Groenesteeg, waarin eenige voor het doel geschikte lokalen aanwezig en be schikbaar zijn. De Sportstichting De benoeming der leden Aangezien de statuten van de Sportstich ting, zooals deze zijn voorgesteld bij raads besluit van 13 Juli 1936. door Ged. Staten zijn goedgekeurd, kan thans de benoeming van de leden van den Raad van Beheer plaats hebben. Deze Raad zal bestaan uit 12 leden, van wie 3 leden gekozen worden uit den Raad en 9 uit de meerderjarige ingezetenen dezer gemeente. B. en W. bieden den Raad de volgende aanbevelingen aan: Leden uit de ingezetenen: a. 1. Ir. F. Stokhuyzen, 2. Ir. F. W. J. Westendorp; b. 1. Mr. H. F. A. Donders, 2. K. H. Kaiser; c. 1. E. H. Moens. 2, Dr. S. A. de Graafi; d. 1. Ir. P. C Lindenbergh, 2. S. N. Waringa; e. 1. W. F. van Ingen Schenau Jr., 2. L. Zuiderveld; f. 1. A. Metz, 2. S. J. Koopmans; g. 1. P. H. Stecn- hauer, 2. W. Caro; h. 1. Mr. E- P. Uitten- bx-oek, 2. G. G. Colin; i. 1. D. Vijlbrief, 2. A. Verlint. Leden uit den gemeenteraad: j. 1. H. L J. Tobé, 2. H. Lombert; k. 1. D. van der Kwaak, 2. A. van Rosmalen; 1. 1. A. Carton, 2. A. J. Jongeleen. Gouden jubileum A. Valkenburgh Koninklijke onderscheiding Gister herdacht de heer A. Valkenburgh den dag, waaroj) hij 50 jaar geleden als leerling-letterzetter in dienst trad bij de N. V. voorheen E. J. Brill aan den ouden Rijn alhier. De jubilaris is gistermorgen hartelijk ge huldigd, waarbij hij in de eerste plaat- werd toegesproken door den burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die hem prees om zijn ijver en toewijding en mededeelde dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te bepiften met de eerc-medaille van de Oranje Nassau Orde in brons Do directeur der N. V., de heer Th. Folkers herinnerde er daarna in een korte toespraak aan, dat aan den jubilaris meermalen werk is opge dragen, dat veel vakkennis en groote toe wijding vereischte. zooals b.v. het veel-om- vattende werk over de Siboga-expeditie. Als huldeblijk bood spr. den jubilaris een gou den horloge met ketting aan. Namens het technisch personeel bood de heer F. J Barens een enveloppe met inhoud aan en namens het kantoorpersoneel de heer A. J. Wagemans. een bloemenmand. De hibilaris zegde met eenige welgeko zen «orden voor deze huldiging dank. Nieuwste modellen 1937 Uit VvorTaad leverbaar HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 18659 DEN HAAG: Columbusstraat 2, hoek Snezkado, /Adv.) Jac. Creijghton overleden In den ouderdom van 69 jaar is ift het St Elisabeth Ziekenhuis overleden dé heer Jac. Creyghton een vooral in roomsch-ka- tholieke kringen bekende en beminde per soonlijkheid. De heer Creyghton was presi dent van den Bijzonderen raad der Sint Vincentius-vereeniging alhier en lid van den Hoofdraad der Sint. Vincentius-vereeni ging te 's-Gravenhage. Zijn belangstelling en werkzaamheid op charitatief gebied be perkte zich echter niet uitsluitend tot den kring zijner geloofsgenooten. De heer Creyghton was ook lid van den Voogdij raad en lid van de Armenraad, terwijl hy voorts in het Crisis comité vee' werk heeft verricht. Zijn heele persoon, al zijn werk kracht heeft hij gegeven om de minder-be- deelden, de lijdenden, de bekommerden te helpen en te steunen. Woensdagmorgen vinden de uitvaartdien sten plaats te half tien in de kapel van het Sint-Elisabeth-Ziekenhuis en daarna de be grafenis op de begraafplaats aan de Zijl poort, KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 5 Oct 6S17. Noord- Hollandsche Maatschappij voor den Hout handel, Woubrugge, A 73, handel in hout en houtproducten. (Afkomstig uit Amster dam). 6816. N.V. Mode-Magazijnen Warnecke, Leiden, Stationsweg 4 en 6b, handel in en he' vervaardigen van of doen vervaardigen van dames- en heerenmodeartikelen. (Ned Staatscrt.: 24 Sept. 1936. Bijv. nr. 1252) Dir.. W. J. H. Warnecke. Leiden. Comm.: J. A. J Warnecke, Leiden. Maatsch. kap.: f 10.000. waarvan geplaatst en gestort f 4000. Wijziging. 5 Oct. „Het Kousen en Sokken- huis" W. J. H. Warnecke, Leiden. S'ations- weg 4. Deze zaak is omgezet in een naam looze vennootschap (N.V. Mode-Magazijnen Warnecke). Heerenmodemagazijn „Modem" W. J. H. Warnecke. Leiden, Stationsweg 6b. Deze 7.aak is omgozet in oen naamlooze vennoot schap. (Zie: N.V. Mode-Magazijnen War necke). Gebr. Bloemendaal, Rijnsburg, Vliet Noord zijde 79, electrische smederij. Door uittreding van den vennoot M. C. Bloemendaal is de vennootschap onder firma on'bonden. Het bedrijf wordt voortgezet door H. Bloemen daal, onder den naam: Herman Bloemen daal. „De Eensgezindheid". Leiden, Levendaal 167, broodbakkerij en winkel in kruideniers waren. Wijz. handelsn. in: W. Teleng. Wijz. uitgeoef. bedr.: broodbakkerij opgeheven; thans alleen kruidenierswinkel. OUDE MAN AANGEREDEN Gistermiddag 4e 5.40 uur is op den Lage Rijndijk de 89-iarige C. G. V., wonende ln de Parkstraat, bil het plotseling oversteken van den weg aangereden door een handwagen. De oude man kreeg een diepe wond in het voorhoofd en schaafwonden aan de neus. Hij is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. WIELRIJDER EN WIEL RIJD STER Gistermiddag te kwart voor zes is op de Brea» raat de 36-jarige mej. T. J. T., wonen de in de Araciastraat, in botsing gekomen met een onbekend gebleven wielrijder, die zonder teeken te geven \an richting veran derde. De juffrouw brak het linkerbeen. Ze werd door een passeerend geneesheer voor- loopig verhonden en per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Wat staat de huiseigenaren te doen In de foyer van het Hotel „Den Burcht" heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en omstreken een bijzon dere algemeene ledenvergadering ge houden ter bespreking van dc situatie waarin de huiseigenaren door dc op volgende Mi-nistricele besluiten van de laatste weken in zake de gedeel telijke, later de gcheelc afschaffing van de huurbijslag voor do steun- trekkenden, zijn gekomen. Deze vergadering, die door een groot aantal leden werd bezocht, werd mede bij gewoond door den heer S. J. Mook, voor zitter van den Ncdcrlandschcn Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonder nemers, tevens Secretaris van het Weer standsfonds tegen georganiseerde huursta- kingen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter do heer J. Zitman een overzicht van de plaatselijke moeilijkheden, die men had ondervonden, nadat de steunregeling wij ziging had ondergaan en van de maatrege len, die het bestuur van den Verhuurders- bond heeft gemeend te moeten nemen, als mede van het onderhoud, hetwelk een de putatie van dit bestuur heeft gehad met den Burgemeester en den Wethouder van Sociale Zaken van Leiden. Hij releveerde, dat het bestuur reeds wekenlang bezig door een enquête gegevens te verzamelen waarin de huurverlaeineen van de laatste jaren tot uiting zullen komen. Dc heer Mook, hierna het woord ver- krijgende, deeldo mede, dat de Nederland- sche Bond regelmatig in requesten en tij dens de vele audiënties den Minister van Sociale Zaken op de hoogte houdt van de moeilijkheden welke de huiseigondom on dervindt en dat deze Bond door bemidde ling van de Contactcommissie besprekin- gen houdt met de vertegenwoordigers van dp Hypotheekbanken, de Levensverzekering Maatschappijen enz., teneinde rente- en af lossingsverlagingen te verkrijgen van hy- póthecaire lecningen. In kernachtige be woordingen schetste hij hoe de exploitatie van woningen thans wordt ontwricht door terreurdaden van hen die eigenmachtig en eenzijdig huurverlagingen trachten af te dwingen, welke daden sociaal ontoelaat baar zijn. Immers, de Begeering heeft dui delijk gezegd, dat alleen door overleg tus- schen huurder en verhuurder, verminde ring van de huurprijzen mogen worden ver kregen. Thans zijn wij door de geheele afschaffing van de huurtoeslag en de nieuwe verhoog de steunregeling als overgangsbijslag, in een gewijzigd stadium gekomen. De steuntrekkers krijgen weder het be drag, dat zij voor 13 September ontvingen uitbetaald en zullen vanaf 12 October de vroeger overeengekomen huurprijzen op nieuw moeten gaan betalen, terwij? tegen over hen, die huurbetaling geheel of ge deeltelijk blijven weigeren, maatregelen zullen worden genomen. Uit de besprekingen, welke hierop volgden, bleek duidelijk, dat men geen genoegen zal blijven nemon met de adviezen, die de huurders van 3 hun organisaties ontvangen. Het be- n "stuür kreeg opdracht om hen, die na 12 October aan hun huurbetal'ngs- verplichtingen niet voldoen, te laten dagvaarden en de woningen van hen langs gerechtelijken weg te doen ont ruimen. De heer Mook gaf advies, hoe de afdeelingen hiertoe financiee- le steun zullen kunnen verkrijgen. De in de laatste weken eigenmach tig ingehouden huurgelden, welke als huurschuld werden ingeschreven, tullen de verhuurders individueel met hun huurders op soepele wijze dienen te verrekenen. De wenschelijkheid werd geuit, dat de eischen van de Overheid, betreffende den bouw van arbeiderswoningen, gematigd zullen worden en dat de nog ongewijzigd gebleven hooge grond- en straatbelastingen spoedig een belangrijke verlaging zullen ondergaan. Het bestuur vroeg de leden onmiddellijk aan het kantoor van den Bond aangifte te doen, wanneer huurbetalingen niet naar behooren plaats vinden of zich persoonlijk met de hiertoe benoemde Commissie, op de zittingsavonden, welke men op het kantoor kan vernemen, in verbinding te stellen. Nadat eerst uit den boezem van de ver gadering en later door den voorzitter aan den heer Mook dank was gebracht voor de leerzame inlichtingen, die hij dezen avond heeft gegeven, werd de rustig verloopen vergadering door den voorzitter gesloten. Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen De najaarsvergadering In het gebouw „Nathanaël" had gister avond de gewone najaarsvergadering plaats van bovengenoemden Ring. Vertegenwoor digd waren 18 vereenigingen. Op de ge bruikelijke wijze werd door den voorzitter, den heer G. Goethard, geopend, die daar na do aanwezigen welkom heette, inzon derheid de nieuw aangesloten vereeniging van Benthuizen. De notulen van den secre taris, den heer C. B. v d. Zeeuw, werden goedgekeurd. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer G Zitman bleek, dat er een batig saldo was. De heer Waasdorp, bibliothecaris, vertelde, dat hij het vorige jaar 3739 exemplaren muz.iek had uitge leend; er was dus behoefte aan. vooral bij de financieel weinig draagkrachtige veree- nigingen. De secretaris bedankte daarop hot Ringsbestuur en allo Vereenigingen, die bij het zilveren jubileum van „Hallelujah" uit Leiden, blijken van belangstelling had den gegeven. Er sloten zich in het afg-v loopen jaar 4 nieuwe vereenigingen aan, n.l. „Zingt den Heer". Wassenaar: „Prinses Juliana", Scheveningeh; „Looft den Heer', N.-Vennep en „Hozanna", Benthuizen, ter wijl met „Excelsior" uit Lisse noj? onder handeld wordt. Het concours in Mei gehou den, gaf nog 'n klein batig slot f42.441/£. Na eenige besprekingen werd het concours in 1937 bepaald op 2e Pinksterdag en daar op volgenden Dinsdag, 17 en 18 Mei Besloten werd in de tweede helft van Januari of 't begin van Februari weder een Zangersavond in de Gehoorzaal te houden, waartoe opgewekt werd om deel te nemen. 7 vereenigingen gaven zich dadelijk op. Aangezien er 10 vereenigingen aan kunnen deelnemen, wordt spoedige opgave tot deel- neming verwacht, voor de nog resteerende plaatsen. Na enkele woorden van toelich- ting werd het voorstel van het bestuur: Zij die muziek leenen uit de bibliotheek, betalen voortaan voor elk exemplaar 1 ct. huur. goedgekeurd. De vereenigingen hou den dc muziek tot na de uitvoering. De opbrengst dient om de bibliotheek uit tc breiden met nieuwe nummers ,daar anders niet kan «orden voortgegaan wegens slij tage van dc gebruikte muziek, enz. Dit besluit wordt direct van kracht. Op een desbetreffende vraag van een der aanwezige afgevaardigden, werd het vol gende geantwoord: Het bestuur van den Ring is een organiseerend lichaam: het heeft geen regeermacht buiten hoar kring, heeft dus ook niets le zeggen in de bij den ring aangesloten vereenigingen. Wan neer echter bij financieclc of andere moei lijkheden of hij 'n directeurskeuze zijn raad ingeroepen wordt, kan het advies uitbren gen, wat ook wel voorgekomen is. Na een opwekking van het bestuur om 22 October allen in de Hooelandsche Kerk te zijn, waar men gratis dc radio-uitvoering van do 5 zangvereenigingen, duartoe door de N.C R.V. uitgenoodigd. kan bijwonen, werd de vergadering gesloten. De Leidsche winkelstand „De oude Tijd" In het perceel Breestraat 140 is vandaag geopend de sigarenhandel „De oude Tijd", een speciaal-zaak in 2y2-3-4-5 en 6 ets. sigaren, die alle hetzelfde rperk dragen, nl. het merk „De oude Tijd". Er zijn reeds 35 van dergelijke zaken in ons land, die in combinatie hun sigaren betrekken van verschillende fabrikanten, daarbij een voordeelige prijs bedingen en hun artikelen in sobere verpakking dan weer aan den man brengen tegen een zoo voordeelig mogelijke prijs. De nieuwe zaak aan de Breestraat is keurig ingericht cn bergt een zeer groote voorraad sigaren in allerlei smaak, prijs en kwaliteit De sigar ren genieten een bij uitstek deskundige ver zorging. Ze worden ook uitsluitend van eerste klas fabrieken betrokken en voldoen dus aan hooge eischen. We wenschen „De oude Tijd" in Leiden gaarne goede zaken. Gouden jubileum fa. E. Loeb Groote belangstelling Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de fa. E. Loeb is gistermiddag in de zaak aan de Breestraat waarvan een der afdeelingen keurig was ingericht een recep tie gehouden, die zeer druk was bezocht Talrijke zakenrelaties, zoowel leveranciers als cliënten, in en bui'en de stad, kwamen den firmant hun gelukwenschen aanbieden. Felicitaties kwamen binnen van het meentebestuur. van de Kamer van Koop handel en van de Stedelijke Lichtfabrieken. De heer J. Neisingh, gemeente-architect, kwam persoonlijk namens het gemeente bestuur zijn gelukwenschen aanbieden. (De fa. Loeb heeft verschillende gemeentelijke bureaux geïnstalleerd). Voorts waren aan wezig de heer Levisson en Mevr. Cosman namens het bestuur van het Centraal Is- raëlietisch Weeshuis, het kerkbestuur der Israëlietische gemeente, de voorganger dezer gemeente en vele anderen. Er was ook een stroom van telegrafische en schrif telijke gelukwenschen binnengekomen, ter wijl een zeer groot aantal bloemstukken een fcrootsche hulde voor de firma vormde. PLOTSELINGE DOOD Hedenmorgen te ongeveer 11 uur is in hei station van de Ned. Spoorwegen een dame op leeftijd, komende uit Tilburg en op weg naar Noordwijk, op het perron in elkaar gezakt. De dokter van den E.H.D., die spoe dig ter plaatse was, kon slechts den dood oonstateeren. BURGERLIJKE STAND Boom Adrlana H. H„ dr van W. A. F. A. Plaa meter en J. Elstgoest Johan. zn van B. Kloot wUk en C. Honsbevk Frans E. H.. zn van J. G. Grosman en J. Noort Theodorua, zn van D. Schouten en C. L. Blom Cornells L.. zn van C. A. Ketjter en A. M. Paase Geertrulda. dr van N. van 't Wout en C. Hogenes Paul. zn van W. Chroszce en A- E. Fath Pieter. zn van D. Vermeulen en J. v. d. Eist Wapke, zn van J. M. de Ridder en J. Jonker FOsJe, dr van F. Hofman en A. H. H. de Buhr Hans J.. zn van J. P. Werre en M. G. Anthonlsse WHhelmlna, dr van L. Robbers en J. Barendse Post - Dirkje, dr van M. de 1 i G. Keore- OVERLEDEN: P. A. van WUk—Blesheuvel vr. 45 jr J. P. Creyghton -cn. 63 Jr H. Schme- renbeckThönes wede 86 Jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN KANTONGERECHT A. v. G. moest terecht staan wegens een op 27 Juli in do Prins Hendrikstraat al hier als bestuurder van een vrachtauto veroorzaakte aanrijding, waarbij door hem de wielrijder N. C. was aangereden, die daar door verschillende verwondingen had be komen en thans nog niet geheel hersteld is. De wielrijder als getuige gehoord, ver klaarde dat v. G. hem had aangereden toen hij hem al achteruit rijdende met zijn auto wilde passeeren. Een dergelijke lezing werd ook gegeven door de gehoorde getui gen, waarbij bleek dat v. G. zeer onverant woordelijk had gereden, v. G. beweerde den wielrijder niet te hebben gezien. De kantonrechter en ambtenaar van het O. M. waren hot er over eens dat de auto bestuurder roekeloos had gereden. Eisch f 30 subs. 20 dagen. Veroordeeling f 20 sub» 15 dagen, tevens met toewijzing der civiele vordering van N. C. tot een bedrag van f 20. J. BI., die als autobestuurder ook een ver keersovertreding had begaan en een auto bus had aangereden, werd veroordeeld tot f 30 subs. 20 dagen. OUDSTE INWONER OVERLEDEN Alhier is gister op bijna 99-jarige leeftijd overleden onze plaatsgenoot de heer Jan van den Akker Sr., reeds verschillende jaren de oudste inwoner onzer gemeente. De heer Van den Akker, die rustend landbouwer was en bij een zoon inwoonde, was algemeen bij de landbouwers zeer bekend. De begrafenis is bepaald op a s. Vrijdagmiddag tusschen 2 en 3 uur op de algemeene begraafplaats aan de Schnolstr. MOTORRIJDER GEVALLEN De motorrijder S. uit Aalsmeer had de voorzichtigheid op het Jaagpad langs de Gouwe twee naast elkander rijdende wiel rijders te willen passeeren. Hij kwom hier door met een wielrijdster in botsing, verloor de macht over zijn stuur en kwam ge deeltelijk met z.ijn motor in een sloot te recht en bleef bewusteloos liggen. Dr. verleende do eerste hulp en constateerde een lichte hersenschudding, benevens ver- schillende verwondingen aan armen en hoofd. Later kon dc man per auto naar I zijn woning worden vervoerd. RADIO DISTRIBUTIE rUs R.. 9.0510.20 Keulen. 11.20 Partis R.. IJ ;|C Brussel VI.. 15.05 Parijs R-. 17.20 Brussel V|K( IS.50 ParUs It.. 19.50 Boromunster, 20.20 BrussLg Fr.. 22.20 BerlUn. 23.20 Weenen. Programma IV: 8— Brussel VI.. 9.20—9.IP G.R.D.. 10.35 Londen R.. 12.50 Droltwlch. lip Londen It.. 15.50 Droltwlch. 18 20—18 45 G.RDÏ 18.45 Dorltwlc.i. 19.50 Londen It-. 20.20 Prow wich. 21.20 Londen R-, 22.2q G.R.D., 22.45 den R. P, WOENSDAG 7 OCTOBER ld Programma III: 8 05 Partis R.. 9 "5 Keukf- 9 20 Deuschl.s.. 11.29 R. Danmark. 12.2q P Vl„ 14.20Keulen, 14.50 ParUs R. 17.30 1 plm. 20.50 Rome of dlv., 22.20 Boedapest of dii|l 23.25 Weenen of diversen. Programma IV: 8Brussel VI.. 9.SO Gram) muz. GRD. 10.35 Droltwlch. 11.50 Londen S 12 50 Droltwlch. 14.20 London "R.. 15.10 Dro wlcta. 18.30 diversen. 19.00 Droltwlch. 19.59 Lotl den R 20.20 Droitwich, 21.4q Weenon of dlif 22.00 Droitwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst df! apotheken wordt van Maandag 5 tot f met Zondag 11 October a.s. waargenomel door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rij! 18, telef. 523, en J. Doedens, WilhelminJ® straat 8, Oegstgcest, telef. 274. K.R.O.-MEEUWEN Door tie K.R.O.-Mceuv-n, die hier gist® arriveerden met de K.R.O.-Showboot., we* gisteravond een concert gegeven. De boj had ligplaats genomen aau de Rijnkade. I K.R.O.-Meeuwen, die alle mogelijke instr menten be nlen en bijzondere muzieÉ virtuozen deden het publiek bijzonda genieten. B... nder interessant waren de talrijke al ./isselende voordrachten den humorist Jan Hahn. HAZERSWOUDE SCHOUW Door het bestuur van do RietveldsclJ polder zal op Maandag 19 October schouw worden gehouden over alle kadei slooten en vaarten in den polder gelegej HOLLENDE PAARDEN Door het schrikken voor een auto sloeg" een tweetal paarden, bespannen voor e4t boerenwagen van den landbouwer v. in het Wosteinde, op zijn land achter if woning op hol. In een woeste vaart rond* de beesten voort, totdat de wagen kaw telde en de voerman J. M. bij een sloll onder de wagen terecht kwam. Door spc» F dig toegesnelde hulp kon J. M. uit zijn i telige positie worden gered. Hij bleek gei letsel van het ongeval te hebben bekomef HILLEGOM GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stoi den per 5 October 302 werkloozen ini schreven tegen 320 op dezelfde datum het vorige jaar. KATWIJK AAN DE RIJN VORSTSCHADE (j De te veld staaaide princesseboonen lie^ ben door de strenge nachtvorst zoodan geleden, dat het gewas zoo goed als vorl ren kan worden beschouwd. Een flir schadepost voor de betrokken tuinders. DAMMEN Op Woensdag 7 October a.s. wordt in h clublokaal van D.C. alhier de jaarlijkscl K massakamp gespeeld «tegen de damvereen (i ging van Rijnsburg. Aanvang acht uur, PASTOOR BUYS GAAT HEEN Door den Bisschop van Haarlem is toor J. P. Buys met ingang van 16 Octobf benoemd tot pastoor te Ivwadendamnie (Z. tot welke parochie behooren Hoedeken kerke, 's Heer Abtskerke, 's-Gravcnpolde Nisse, Baarland, Oudelande cn Kwadei dararae. De nieuwe pastoor zal zijn de heer C. Hesp, thans rector aan het Gesticht va Weezen en Ouden van Dagen te Dordrecli KATWIJK AAN ZEE CHR. MIDDENSTANDS VEREENIGING De Chr. Middenstandsvereen. kwam gi teravond in vergadering in „Casa Cara" bi een. De Voorzitter de heer C. v. Tong 1 ren heette alle aanwezigen welkom en zeti0 in 't kort uiteen, het werk door de Mica-co: missie verricht. In verband piet de econ mische omstandigheden en in 't bijzondi wat betreft „de zwevende gulden", wek spr. op, om toch vooral te waken tegtu sterke prijsopdrijving. Rustig blijven is hoofdzaak. Vervolgens werden door de Mica-commi sie aan de vergadering de plannen voorg legd voor de a.s. Mica-week, welke gehoi den zal worden van 14 tot 24 October. Daj1 de bijzondere attractie van het neerlate J van parachutes is komen te vervallen, ha zich de commissie in verbinding gestel met den heer H. P. Bloot van de radi centrale. Deze werd bereid gevonden o met een geluidswagen, tijdens de Mie week door het dorp te trekken. Dit mooi en loyale aanbod van den heer Bloot is doe f1 de Mica-commissie met dank aanvaard. H< is de bedoeling om met deze geluidswage iedere avond op verschillende punten va het dorp, een korte speech te houden, te gunste van de Mica week, waarbij Mica-lied, alom zal klinken. Ook was bi sloten om een etalage-wedstrijd te organiseir ren waarvoor mooie prijzen werden b schikbaar gesteld. Verder zullen als a tractie M:ca-fietsvlaggen door do wink liers worden verstrekt. Er werd op aang drongen om tijdens de Mica-week de vla uit te steken. De prijzen van de etalage, wedstrijd zullen in „Casa Cara' geëtaleci worden, waar ook de gelegenheid wordt gjj! geven om de oplossingen in te zende de rondvraag welke niet veel oplt sprak de voorzitter nog de wensch uit. di vele winkeliers aan deze actie zullen deen: nemen. Hierna bleef de Mica-commissie no bijeen, om de besproken plannen nog ve der uit te werken. VALSCHE GULDEN Door den heer M. werd op het Politifc bureau een volscbe gulden gedeponeerd welke hij in de Gemeente had ontvnngeip BUITEN DE GEMEENTE GEZET Door de politie zijn oen paar zigounei welke met liedjes lieppri te venten en hie. bij zeer onhebbelijk ontraden, buiten de Gf meente gezet. Aan zulke klanten geen g« brek. GEREF. BOND A.s. Woensdagavond om half acht hoorf1 in „Casa Cara" voor to gaan Ds. P. Zandt van Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6