Lire ruim 40 pet. gedevalueerd DINSDAG 6 OCTOBER 1936 EERSTE BI .AD PAG. Buitenland DE FASCISTISCHE ACTIE IN LONDEN Tien vergaderingen in East End Het hoofdkwartier van de fascistische partij te Londen heeft gisterenmiddag la kend gemaakt dat door de partij haar po gingen om ook in het East End van Londen meer aanhang te verkrijgen niet zullen wor den gestaakt Voor gisteravond waren niet minder dan 10 zalen in de omgeving van de Tower. Mile End en Whitechapel afgehuurd. In welke de fascisten districts-vergaaeringen zouden houden. Hoofdcommissaris Game was intusschen bij minister Simon op audiëntie geweest en ofschoon deze bijeenkomsten binnen vier mu ren zouden p'aats hebben, is het nog niet zeker dat de politie er. zoo kort na de span ning van Zondag reeds toestemming vooi zal geven. Zij kunnen niet bij enkele politie verordening maar wel door een besluit het Home Office verboden worden grond van het gevaar voor verstoring dei- openbare orde en binnenlandsche vrede Opruiers voor den rechter Gisteren zijn ruim 100 personen vo»r den politierechter in Bow-Thames of Old Street en .Mansion House verschenen, beklaagd van opruiing, verzet tegen de politie, het niet ge hoorzamen aan bevelen der politie en andere soortgelijke delicten. Ongeveer de helft werd met een vermaning maar huis gestuurd, de anderen kregen boeten van 3 tot iy2 shilling maximaal. TM WERKLOOZENMARSCH NAAR DE BRITSCHE HOOFDSTAD Tweehonderd metaalbewerkers op stap Gisteren zijn 200 uitgekozen mannen uit hei stadje J arrow in Northumberland waar, door de sluiting der groote ijzergieterijen 90 procent van de mannen tusschgn 15 en 55 jaar werkloos zijn, vertrokken voor hun marsch naar Londen, waar zij een door 12.000 arbeiders uit het stadje geteckende petitie aan minister Simon zullen aanbie den in welke hun noodtoestand nader wordt uiteengezet en regeeringshulp wordt ge- eischt. Dat vrijwel alle inwoners van Jar- row het met het doel van den marsch eens zijn, blijkt wel uit het feit dat dr. Gordon, de Anghkaansche bisschop, voor het ver trek een godsdienstoefening heeft geleid, waaraan alle andere predikanten uit het district hebben deelgenomen en die eindig de met het geven van den bisschoppelijken zegen aan de groep die op het punt stond te vertrekken. De burgemeester en de ge meenteraad waren ook voltallig bij den dienst aanwezig en eerstgenoemde heeft zijn burgers vergezeld op hun marsch tot Char- ter-le-Street, een afstand van 12 KM. De mannen voeren een eikenhouten kist mee, die afwisselend door vier hunner ge dragen of geduwd wordt, waarin do petitie is geborgen. Ook het parlementslid mej. Wilkinson zal de mannen zoo ver mogelijk vergezellen en in elk geval bij de aanbie ding van de petitie, op 31 October, aan wezig zijn. De mannen loopen in niet te lange dagmarschen van 1525 K.M. en er zijn twee dokters in hun gezelschap. Het gezelschap voert twee vrachtwagens mee, die een ambulance, een keukeninrichting, een camtine en zelfs een barbierswinkel be vatten. Zes man op de fiets zullen aan het hoofd gaan en aan het einde van lederen dag naar de gekozen halteplaats vooruit rijden om toebereidselen voor het nachtver blijf te treffen. Een vereeniging in Londen, de z.g. Good Companions Aid Centre (Hulpcentrale voor goede kameraden) zal in de hoofdstad voor onderdak en voedsel der mannen zorg dragen. De uitbreiding der Britsche luchtvaart Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft thans bestellingen geplaatst voor den bouw van een groot aantal zware en mid delzware bommenwerpers met grooten actieradius. Deze bestellingen zijn het resultaat der beslissing, het aantal zware en middelzware bommenwerpers tegenover dat der lichte bommenwerpers te vergrooten. Het aantal bommenwerpere staat tot dat <3er gevechtsvliegtuigen in een verhouding van twee tot één en deze verhouding blijft in het uitbreidingsprogram gehandhaafd. Nieuwe terreur in Rusland Badek krankzinnig geworden De hoofdredacteur van de „Isweetia", de beruchte R a d e k, die zich seaert 18 Sep tember te Moskou in hechtenis bevindt, schijnt plotseling in de gevangenis krank zinnig te zijn geworden. Naar verder uit Moskou wordt vernomen, zou ook de voorzitter van het centrale exe cutieve comité van de sovjet-unie, Michael Iwanowitsj Kalinin, op de zwarte lijst van den volkscommissaris van oorlog Wo- rosjiloff staan. Voor deze veronderstelling pleit het feit, dat Kalinin den laatsten tijd niet meer in het openbaar is opgetreden en dat onder alle besluiten van het executieve comité re gelmatig de naam van den plaatsvervan- genden voorzitter stond. In kringen van de Poolsche socialistische partij heeft een ander bericht uit de Russi sche hoofdstad grooten indruk gemaakt, vol gens hetwelk daar dezer dagen een van haar .voormalige leiders is doodgeschoten. Het betreft hier Dombski, den vroegeren Voorzitter van de sociaal-democratische partij yan het koninkrijk Polen en Litauen, een voor-oorlogsche organisatie uit het tsa ristische Rusland. Dombski stond in relatie met de Trotski- groep en is daarom thans met zijn politieke vrienden door Stalin uit den weg geruimd. Drie journalisten reizen de wereld door Een drietal Amerlkaansche Journalisten, twee heeren en een dame. zijn met de „Hin denburg" het bekende Duitsche luchtschip, uit de Vereenigde Staten naar Europa over gekomen, waarmee zij de eerste étappe af legden van een reis om de wereld, welke geheel door de lucht zaï moeten geschieden. Het gaat erom, wie het eerst te San Fran cisco terug zal zijn. De bekende Phillas Fogg, een der romanhelden van Jules Verne, had S0 dagen noodig voor de reis om de aardbol. In hoeveel lijd zullen deze drie Amerikaansche reporters hun tocht vol brengen? DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Onverwachte beschieting van Irun Naar uit Gibraltar wordt bericht zijn de nationalisten thans druk doende voorberei dingen te treffen voor een gccombineerden aanval te land, ter zee en in de lucht op Malaga, welke aanval Donderdag en Vrij dag zal worden ondernomen. Met schat het aantal manschappen van de nationalistische troepen, met inbegrip van de Marokkaansche tirailleurs, die gis teren per vliegtuig en per boot van Marok ko naar Cadiz, Jerez en Algeciras zijn over gebracht. op zestien duizend. Men gelooft, dat sinds het uitbreken van den burgeroorlog in totaal reeds 40.000 man uit Marokko naar Spanje zijn gezonden. Vijf bewapende visschersbooten hebben gisterochtend 1000 Marokkanen aangevoerd, van wie de meesten oor- en neusringen dragen. Behalve de manschappen, die per schip kwamen, werden naar schatting ieder uur zeventig Riff-kabylen per vliegtuig uit Marokko overgebracht Naar Radio-Burgos mededeelde, naderen de nationalistische troepen thans de spoor lijn Madrid—Valencia. Zij zijn er nog slechts tien kilometer van verwijderd. Irun en Fuentarrabia verrast De overwinningsfeesten, welke door de nationalistische troepen, die aan de inne ming van Iran en Fuentarrabia hebben deelgenomen, tezamen met de burgerbevol king van beide steden waren georganiseerd, zijn gisteren geheel onverwacht door een vijandelijken aanval zoowel uit de lucht als van de zee uit gestoord. Nadat vijandelijke vliegtuigen bereids in de vroege morgenuren verscheiden bommen op genoemde steden hadden neergeworpen, verschenen later ook de twee roode krui sers, die in Bilbao zijn gestationneerd, voor de kust en begonnen Irun onder vuur te nemen. Den geheelen morgen duurde deze beschieting voort en eerst in den laten na middag werd het vuren gestaakt Naar vernomen wordt, zou een bom zijn ingeslagen in de nabijheid van den spoor weg naar Irun op slechts enkele meters van de Fransche grens. Ook andere steden zooals Coruna, San Sebastian en Pasajes ware- het doel van de vijandelijke vliegers. De houding van Labour Het congres der Britsche Labourpartij heeft een door de nationale executieve voorgelegde resolutie besproken aangaande niet-inmenging in de Spaansche aangele genheden. In deze resolutie wordt sympathie be tuigd met de Madrileensche regeering en het volk van Spanje en verklaard, dat „het congres zijn waarschuwing herhaalt dat hoewel de gesloten internationale overeen komsten de internationale spanning kun nen verminderen, indien zij op loyale wijze worden nagekomen door alle regeeringen, groote waakzaamheid geboden is, om te verhinderen, dat plechtig aangegane ver plichtingen niet ten nadeele der Spaansche regeering uitvallen". De resolutie noodigt de Britsche regee ring uit, zich ervan te verzekeren dat de Portugeesche regeering, welke de „rebellie hielp en aanmoedigde op prompte en loyale wijze medewerkt aan de ten uitvoerlegging der gesloten overeenkomsten". Bij de stemming over deze resolutie ont stond eenige verwarring, zoodat in plaats van een stemming bij handopsteken een schriftelijke stemming moest worden ge houden, waarbij rich een meerderheid van 1.317.000 stemmen voor de resolutie uit sprak (1.836.000 voorstemmers en -519.000 tegenstemmers). DANZIG EN DE VOLKENBOND Het wil geen „hooge commissaris" meer De persdienst van de Senaat van de vrije stad Danzig heeft de brie?wisseling gepubli ceerd tusschen G r e i s e r, den president van de Senaat en A v e n o 1. den secretaris generaal van den Volkenbond. In een schrijven, gedateerd op 2 October, doch eerst op 5 October te Danzig ontvan gen, deelt Avenol mede, dat op het pro gramma van de komende zitting van den volkenbondsraad o.a. staat het rapport van de juridische commissie en de benoeming van een volkenboncscommissaris voor de vrije stad. Indien Danzig er prijs op stelt, tegen woordig te zijn bij de onderhandelingen over deze kwesties, dan zou Avenol gaarne spoedig den naam van den gedelegeerde van Danzig weten. Greiser heeft onmiddellijk geantwoord. Danzig zal geen vertegenwoordiger zenden voor het bijwonen van de behandeling van het rapport van de juridische commissie wat betreft de benoeming van een nieuwen hoogen commissaris. GOEMBOES OVERLEDEN De Hongaarsche ministerpresident Goemboes is hedenmorgen te Boedapest overleden. Den vertegenwoordiger van Danzig, Dr Boettcher werd medegedeeld, dat tijdens de huidige zitting van den read geen nieuwe commissaris zou worden gekozen, doch al leen de huidige commissaris teruggeroepen zou worden. Mocht men evenwel toch een opvolger wil en benoemen voor den heer Lester, dan is Danzig het hiermede eens. De senaat ziet er van af, een vertegenwoor diger te zenden. Te Genève Inmiddels heeft gisteravond te Genève de bespreking der Danzigsche kwestie plaats gehad Een lid der Engelsche dele gatie las een rapport voor, waarin een uit eenzetting wordt gegeven van de obstructie, door den Senaat van Danzig tegenwoordig tegen de Volkenbond gevoerd. Op voorstel van de raadscommissie van drie noodigde de volkenbondsraad de Pool sche regeering uit, met den senaat van Dan zig in bespreking te treden, welke opdracht de Poolsche regeering aanvaardde. De Poolsche gedelegeerde hoopte, stellig te kunnen rekenen op de medewerking den senaat van Danzig bij het zoeken naar een voor allen bevredigende oplossing. Tenslotte kondigde de Engelsche rappor teur nog aan, dat hij onmiddellijk bespre kingen raj beginnen, om zoo spoedig moge lijk een opvolger voor Lester als hoogen commissaris te vinden. ONTWAPENING WEER AAN DE ORDE Genève aan het beraadslagen De ontwapeningscommissie van den vol kenbond heeft onder leiding van haar voor zitter Lange (Noorwegen) haar bespre kingen over het ontwapeningsvraagstuk ten einde gebracht De gedelegeerden van Denemarken, Ne derland, Noorwegen, Zweden, Finland Frankrijk, China, Engeland, Argentinië, België, Sovjet-Rusland en Iran spraken de wenschelijkheid uit van de bijeen roeping van het bureau der ontwapeningsconferen- zooals de Fransche regeering heeft voorgesteld. De commissie-leden waren van oordeel, dat het bureau van de ontwapeningsconfe rentie vooral aan de drie volgende onder werpen zijn aandacht zal moeten schenken: lo. Openbaarheid van militaire uitgaven; 2o. Toezicht op de wapenfabricago en wa penhandel; 3o. De schepping van een per manente commissie voor het ontwapenings vraagstuk. Op voorstel van MacDonald Jr. heeft de derde commissie haar voorzitter Lange te vens tot rapporteur benoemd mot de op dracht, een rapport in bovenstaanden zin te redigeeren. Dit rapport zal dan naai bureau van de ontwapeningsconferentie orden gezonden. Do vertegenwoordigers van Japan en van de Vereenigde Staten va/n Amerika in het bureau van de ontwapeningsconferentie toonden gister hun belangstelling, door als toehoorders aanwezig te zijn in de verga derzaal van de derde commissie. Grieksche prins van spionnage verdacht Prins Peter van Griekenland, die in Poolsche badplaats Troe6kawicz verblijft, is onder verdenking van spionnage gearres- teeteerd, toen hij op een militair terrein een foto maakte. De prins wist niet, dat hij zich op mili tairen grond bevond. Hij werd naar het bu- reua gebracht, waar men eerst niet aan zijn identiteit geloofde. Het misverstand werd echter opgehelderd en de prins onmiddellijk in vrijheid gesteld. ECONOMISCH BERAAD TE GENEVE Fronsch-Britsch plan lot activeering van den handel Thans moeten de belemmeringen wegvallen Te Genève heeft de Britsche vol kenbondsgedelegeerde Morrison als zijn overtuiging uitgesproken, dat de landen, die hun munteenheid gedeva lueerd hebben, thans in hun eigen be lang de voornaamste handelsbelem meringen, die aan de oude muntpo- litiek kleefden, zullen moeten afschaf fen, ten einde aldus prijsverhooging in het eigen land te kunnen bestrij den. Hij hoopte, dat deze landen met deze op heffing van de bijzondere handelsbelemme ringen niet zullen wachten totdat ook de andere staten dit zullen doen en de devie- zencontrole aldaar zal worden opgeheven. Een politiek van opheffing van handelsbe lemmeringen is niet slechts noodig uit in ternationale overwegingen, doch zooals ge zegd, in het eigen belang van de deva- lueerende staten, ter vermijding van prijs verhooging. De Britsche regeering is bereid, indien deze landen hun monetaire devaluatie zullen vastknoopen aan opheffing van handelsbe lemmeringen, den invoer van de waren uit die landen niet méér te bemoeilijken, dan thans het geval is en ook zelfs van iedere nieuwe devaluatie af te zien. De Fransche minster van Handel B a s t i d herinnerde eraan, dat Frankrijk zich op een kruispunt heeft bevonden en tusschen twee politieken heeft moeten kiezen, die van de autarkie of die van de handelsuitbreiding. Zonder gedwongen te zijn in een van de richtingen zijn keuze te doen, heeft Frankrijk de laatstgenoemde richting gekozen, meer in overeenstemming is met den geest van het Fransche volk en met den vrede. Frankrijk is bereid onderhandelingen over handelsverdragen te openen, die tenslotte tot een vergrooting van den omvang van den internationalen handel zullen leiden Frankrijk wil echter nog verder gaan. De Fransche regeering acht het niet onmoge lijk de kloof, die thans bestaat tusschen de landen, die een deviezencontrole hebben en de landen, die op meer normale wijze de zaken met het buitenland afdoen te c bruggen. De Fransche regeering toont haar optimisme op dit punt, doordat zij reeds be gonnen is met de voorbereiding van een douanetarief waarin alle contingenteeringen zullen verdwenen zijn en die de bescherming van de Fransche binnenlandsche markt uit sluitend door middel van invoerrechten zal erzekeren. Zooals men uit deze redevoeringen ziet bestaat het Engelsch-Fransche plan voor de geleidelijke opheffing van j de handelsbelemmeringen dus in ij groote trekken hierin: eerst zullen I thans de landen, die in deze dagen hun munt gedevalueerd hebben de uit hun vorige muntsoort voortvloeiende bijzondere handelsbelemmeringen, zoo als scherpe contingenteeringen en buitensporig hooge invoerrechten moe ten opheffen. Engeland en de andere staten zullen deze opheffing moeten vergemakkelijken, dóór dat zij geen nieuwe afweerniaatregelen te gen de goederen uit de gedevalueerde lan den zullen treffen, mits deze laatsten in derdaad de devaluatie laten gepaard gaan met de logisch daaruit voortvloeiende eco nomische maatregelen. Nadat de devaluatie aldus een wederzijdsche eerste uitbreiding van den internationalen ruilhandel zal heb ben te weeg gebracht, zullen alle staten daarna met elkaar, hetzij meerzijdig, hetzij tweezijdig in overleg treden om tot een nog verdere uit de wegruiming van handelsbe lemmeringen te komen, terwijl bovendien met de landen, die nog de deviezencontrole hebben, over de afschaffing daarvan zal moeten worden onderhandeld. AANPASSING BIJ DOLLAR EN POND Een verklaring van Mussolini ECONOMIE EN FINANCIEN De Indische cultures Voor rubber, thee en tin geen prijsverhooging te wachten ,Fin. News" bespreekt de vooruitzichten van verschillende Ned. Indische producten, u de gulden gedeprecieerd is. Het blad komt tot de conclusie, dat nau welijks te verwachten is, dat de devaluatie de vroegere positie (en inkomens) van Java op de wereldsuikermarkt zal herstellen. Met betrekking tot petroleum acht het blad de vooruitzichten voor de industrie iD Ned. Indië tamelijk gunstig. Verwacht kan wor den, dat de devaluatie de winsten dezer in dustrie belangrijk zal doen toenemen. Wat betreft rubber, thee en tin zou onder normale omstandigheden het concurrentie vermogen der Nederlandsche bezittingen versterkt worden en leiden tot uitbreiding van de productie en daling der prijzen. De drie industrieën zijn echter alle gebonden aan internationale restrictieschema's en de productie is sterk gecontroleerd. Boven dien is niet te verwachten, dat de Neder- landsche autoriteiten haar deelneming aan de restrictiesohema's zullen opzeggen Aangezien de verhouding tusschen vraag en aanbod derhalve onveranderd zal blijven en aangezien slechts een beperkt deel van de productie wordt gecontroleerd in de .gulden area", is er weinig grond om aan te nemen dat devaluatie zal worden gevolgd door een scherpe daling van de prijzen van deze ar tikelen. Terzelfdertijd echter zal de deva luatie de positie van Ned. Indië versterken bij de toekomstige onderhandelingen over de vaststelling van contingenten. De koffie-, copra- en sisalcultures zullen van de devaluatie profiteeren, niet alleen door een stijging van de ontvangsten per uitgevoerde eenheid, maar ook door den daaruit voortspruitenden stimulans voor productie en uitvoer. De devaluatie-waanzin is thans eerst recht over de wereld losgebro ken. Na Frankrijk, Zwitserland en Nederland heeft Italië tot devaluatie van de Lire besloten, terwijl elk oogenblik Midden-Europa kan volgen. Tsjecho-Slowakije is reeds voorge gaan. Welke landen zullen volgen, dient te worden afgewacht. Het is alsof een groot rotsblok zich uit een bergmassief heeft losgemaakt en met donderend geweld omlaag stort, in den val vele anderen met zich mee- sleepend. Zal het gelukken den vi- cieuzen cirkel, waarin de wereld is geraakt, te verbreken? En zal uit al dit kwade iets goeds voortkomen? Mussolini heeft er het mes goed ingezet! De Lire zal voortaan slechts 4,677 gram goud per 100 Lire bevatten tegenover 7,919 gram voor de oude Lire van 1927. De deva luatie van de Lire bedraagt mitsdien ruim 40.9 pet., hetgeen ongeveer overeenkomt met de waardevermindering van Pond en Dollar tegenover het goud. De devaluatie van de Lire komt niet ge heel onverwachts. De economische positie van het Italiaansche ruilmiddel was reeds verzwakt vóór de oorlog in Oost-Afrika een aanvang nam. De financiering van den oorlog maakte de toestand er niet beter op en nadien bleven de krachten werkzaam in de richting van een volkomen ruinee- ring van hel Staatse red iet. Reeds geruimen tijd geleden is de Italiaansche Regeering tot uitgebreide deviezenrestrieties overge gaan, terwijl in November 1935 de Banca d'Italia haar aankoopprijs van goud had verhoogd tot 1 bl/2 Lire per gram, waarin reeds een matige devaluatie was verdis conteerd. Meer en meer kwam Mussolini echter voor de keuze te staan óf het Duitsche voorbeeld te volgen van voortgaande de viezenrestrieties en beperking van het bui- tenlandsche betalingsverkeer óf de Lire aan te passen bij de voornaamste buiten- landsche valuta, met name dollar en pond. Blijkbaar heeft de Italiaansche dictator aan het 'aatste de voorkeur gegeven, en daarmede alle „prestige-overwegingen" la ten varen. Immers sprak Mussolini In 1927 te Pesaro als volgt: „Wij zullen de Lire tot onzen laatsten druppel bloed verdedigen."' Hier blijkt alweer dat economische krach ten en wetten sterker zijn dan de groot spraak der menschen. Zooals men weet verkeert men In het on zekere over de positie van de Banca d' Ita lia, die sinds October 1935 geeu officieels cijfers meer verstrekt. Volgens een officituse mededeeling op 31 Dec. 1935 bedroeg, dien dag do Italiaansche goudvoorraad Lire 3394.6 millioen, zoodat onder de nieuwe muntverhoudingen deze voorraad zal stijgen tot Lire 5657 millioen. Na de devaluatie van de Lire moet den Franschen Minister-President Blum wel een onbehaaglijk gevoel bekruipen! Immers devalueert Frank rijk met een percentage dat ligt tus schen 25.19 en 34.35. Mussolini heeft Blum dus aardig overtroefd. De Ita liaansche Industrie komt thans op een krachtiger concurrentieniveau te liggen dan de Fransche. Hoe zal voorts de terugslag zijn van het Ita'iaansche besluit in Engeland, waar men in de Fransche devaluatie na 3 maanden onderhandelen heeft toegestemd en er blijk baar niet vsn gediend was. dat de Fransche franc het pond zou evenaren. Mussolini maakt echter korte metten en herstelt met één slag de vroegere waardeverhouding tusschen Lire, dollar en pond. Aan de eco nomische betrekkingen met Engeland zal deze maatregel ongetwijfeld niet ten goede komen. Telegrammen uit Londen wijzen er reeds op, dat de door Mussolini genomen beslis sing niet kan nalaten een reactie uit te oefenen op het Engelsch-Italiaansche han delsverdrag. waarover thans te Rome wordt onderhandeld. De importeurs van Italiaan sche goederen in Groot Brittanië verwach- een gevoelige daling in landbouwpro ducten, wijnen en kunstzijde uit Italië. Daarentegen verwachten zij, dat de Brit sche producenten van de regeering zullen eischen, dat maatregelen zullen worden genomen ter verdediging, tenzij Italië zich verplicht, evenals Frankrijk over te gaan tot een liberale douanepolitiek. Zonder het financieel en economslch be lang te miskennen, is de Engelsche meening echter vooral getroffen door het politieke aspect van de Italiaansche devaluatie. Deze gebeurtenis bewijst, zoo zegt men. dat in strijd nipt de door Duitschland volgehou den stelling, de dicaturen zelfs het voordee- lig kunnen vinden zich aan te sluiten bij de monetaire aligneering. Nieuwsgierig wacht men dan ook de reactie te Berlijn af waarbij men er op wijst, dat de uiteenloo- pendheid van opvatting en beslissing ten aanzien van een zoo belangrijke zaak be wijst, dat de inzichtea van nationaal socia lisme en fascisme niet zoo convergeerend zijn als men zou hebben kunnen vreezen. Een verklaring van Mussolini In den Ministerraad heeft Mussolini ver klaard dat de devaluatie van do Lire den toestand opheldert wat den uitvoer en het toerisme betreft, die ervan profiteeren. Al leen een stijging van de binnenlandsche prijzen kan deze voordcelcn in gevaar brengen doch Mussolini stelde voor en do ministerraad hechtte er zijn goedkeuring aan. dat sommige Drijzen werden vastgelegd en de schommelingen der andere, die in overeenstemming met de prijzen op de we reldmarkt zijn. scherp worden gecontroleerd. De ministerraad machtigde den onder secretaris voor de wissel en valuta-aan gelegenheden tot een wijziging van den omvang der invoer contingenten voor op groote schaal verbruikte producten en tot onmiddellijke opheffing van het particuliere. compensatie-systeem. De koopkracht i lire, dat wil zeggen de effectieve waard van het gel^, za! met systematise! energie op elk gebied worden verdpdigd. Mussolini bespreekt voorts nog i Engelsch-F ranseh-Amerikaansche verkl ring, welke voorafgegaan was aan de alj peering van den franc en verklaarde evef*1 eens van meening te zijn, dat een misch herstel der wereld een der noodi kelijke voorwaarden is voor de samenwt e king der volkeren in het belang van d-tr( vrede. Men mort echter den vonrloopigir toestand verlaten om tot stabiliteit over gaan. De ministerraad bevestigde tenslotte der op de meest categorische wijze de It liaansche politiek, die er naar streeft t maximum van oeconomische autonomie ec bereiken Deze politiek zal worden voort; >e zet, aangezien zij van essentieel belang r voor de nationale militaire verdediging. Eon leening voor Abessinië. nt De ministerraad heeft voorts besloten, tot uitschrijving van een afkoopbare leening. waarvan de opbrengst zal ten dienen tot het exploiteeren van de resultaten der overwinning in Oost. Afrika en aan het land de middelen zal moeten verschaffen de nationale veilig, heid te waarborgen. Eigenaars van on roerende goederen zullen gehouden zijlij in te schrijven op deze nieuwe leening tot een bedrag van 5 pCt van de netto- waarde van hun onroerend bezit De clearing met Italië Wordt heden hervat Het Nederlandsoh Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang vaa Dinsdag 6 October, weder stortingen in de clearing met Italië worden aan genomen. Met het oog op het feit, dat de clea- ringkoers der lire op het oogenblik niet kan worden vastgesteld, zullen stortingen op in lires luidende ver plichtingen slechts voorloopig en onder voorbehoud worden aanvaard. De suikermarkt en de guldendepreciatie Het afzetgebied zal niet grooter worden Verbetering van den suikerprijs De aandeelen der suiker-onderne mingen hebben in de afgeloopen week een aanzienlijke koersstijging vertoond. In hoeverre deze stijging gerechtvaardigd is, daarover loopen de meeningen uiteen, maar een feit is, dat de beurs ia de gnUton-depre- ciatie ook voor S'^eNBHQ'en een hausse-factor bo Qg men H.V.A. oploopen J64 «ft 174, Java- cultuur en Nisu, 4» ondernemingen, die veel meer dan H.V.A. uitsluitend de suikercultuur beoefenen, ongeveer 25 verbeteren. Men zegt wel eens, dat de beurs overdrijft, en de laatste dagen hebben velen hoofdschuddend dit meermalen gezegd. De uitspraak van de Nivas over de u werking der depreciatie op de suikermai schijnt deze meening te bevestigen. Volgc J? de Nivas nl. zal de depreciatie het af a gebied van suiker niet vergrooten en va daarom weinig van te verwachten, tij, wijl gevreesd moet worden, dat invoer |-| basis van den gedeprecieerden gulden sommige gebieden als dumping za! woril beschouwd en met verhooging van rechtèr zal worden beantwoord. De prijs van suik r is echter verbeterd. In zooverre is er e< goede uitwerking en ook op de Londenscl t markt wordt een grooter concurreritievi morion van Javasuiker gevreesd, hetgeen I uiting komt in het wekelijksch suik< marktoverzicht van de firma Godole waarin o.a. geschreven wordt: „liet goe B kooper worden van de Ned. Ind. valu kan leiden tot een grootere concurrent door Java in de afzetgebieden. Men mi echter veronderstellen, dat een flink dek van de gulden-depreciatie door de Niv gebruikt zal worden om haar tegenwoi dige suikerprijzen dienovereenkomstig verhoogen". Reeds tweemaal heeft de Nivas inml U dels haar limieten verhoogd, de laatste ma !n met 5 cents voor alle bestemmingen. I r Amsterdamsche suikerprijs is vrij aanzie ia lijk gestegen, maar de sterke uitbrpidii j van den suikeraanplant elders geeft d« Javasuikerondtmemingen voorshands n( weinig_ reden tot optimisme, hetgeen <*rr wel blijkt uit de sombere voorspelling vare de „Javabode". dat. indien geen verand o ring optree-.lt, na de campagne 1937 ong veer 20 fabrieken op Java zullen moete sluiten. 62bil Aalte UIT DE A.R. PARTIJ A.R.JA. De samenstelling van het hoofdbestuur Na den toogdag is het bestuur der A J A. samengesteld als volgt: Dr. L W G Scholten, Utrecht, voorzitter J. J. G. Boot. Winsum (Gr) 2e voorz'tter r A. L. de Bruyne, Haarlemmenueerstr. Amsterdam, secretaris: F. de Boer, 2e secretaris, tevens belast mei de i ganda; Dr C. Beekerikamp, Leiden, ningmeester; Ds. J. Fokkema, Amstelveei f Alg. plaatsvervanger- W. Boogaards, Ka Ie (Z). belast mr-t dp propaganda voor provincies Zeeland, Brabant en Limburg Spaan, afgevaardigd door de studenten ganisatie; Prof. Dr J. Severijn, Utrecht Dr W. J. Kolkert, Hilversum, namens C. C. van A R Kiesverenigingen Adviseerende leden: Dr Joh! H. S Amersfoort, redacteur orgaan; E va Apeldoornscheweg 98. Arnhem, administra teur orgaan. Het bestuur verzocht mede te doelen het referaat van Prof. Dr H. Doovew •■Dp Christelijke Staatsidee" nog verkrijg 1 baar is bij de administrateur, na stortini 1 van 50 ct. op diens girorekening 184519, kanïrt toor Arnhem, - Scheurer®, i Ruil fifi C

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2