wov. Jubileum-optocht van groote luister RIJKSPENSIOEN 172D5 MAANDAG 5 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 g Stadnieuws Overdadige weelde van costuums Fraaie verzorging tot in onderdeelen HET JAARLIJKSCH FEEST ZELDZAAM GOED GESLAAGD Er is hutspot en hutspot Er is een gerecht samengesteld uit glazige aard appels, wormstekige worteltjes, slap pe sjalotjes en waterig vet (denk hier niet verder aan, maar vergeet het gauw), edoch er is ook 3 October- stamppot, bestaande uit stevige en blommige Zeeuwsche ras-klei-aard- appejen, glanzende en geurige oran je-peen, kei-harde zilverglanzende uien en dat alles smeuig gemaakt met een malsche klapstuk. (Denk hier nog eens een poosje aan en laat het water vrij langs uw tanden stroomen.) Welnu, de groote optocht, die Zaterdag middag door Leidens straten is getrokken, liad ook een eenigszins hutspot-achtig ka rakter, maar vormde dan toch in zijn go- heel dat koninklijke gerecht, waarvan zoo even sprake was, omdat de verschillende ingrediënten op zich zelf aan de hoogste en meest verfijnde eischen voldeden. Het hutspot-achtige karakter ontleende de optocht aan het feit, dat men op het denk beeld gekomen was ter gelegenheid van het gouden jubileum der 3 Octobervereeni- ging een revue te geven van de groote op tochten, die de meest Leidsche aller Leid- sche Vereenigingen in zeventien laatste jaren heeft georganiseerd. In 1919, het jaar na de wereldoorlog, is het feest van 3 Oc tober zich eerst goed gaan ontplooien. Van daar dat men de revue in dat jaar een aan yang liet nemen. Uit de verschillende optochten wa ren de fraaiste en meest representa tieve gedeelten genomen en zoo heeft men een optocht bereikt, zoo grootsch en luisterrijk als Leiden naar onze meening totnogtoe niet heeft gezien, vooral daar men de bij vorige gele genheden gemaakte fouten thans kon vermijden en aan elk onderdeel de allerbeste zorg kon besteden. Boven dien vertoonde de optocht thans zulk een rijk afwisselend karakter, dat men van de eene verrassing in de andere viel en van het begin tot het einde onophoudelijk geboeid bleef. ïfadat de traditioneele kop was gepasseerd kondigde een cartouchedrager als eerste gedeelte aan: het beleg en ontzet van Lei den. De verschillende gilden trokken aan ons voorbij, terwijl op een tweetal wagens eerst de nood binnen Leidens veste, gesym boliseerd in de bekende geste van burge meester Van der Werf om zijn lichaam aan de hongerende burgerij aan te bieden, en daama de redding door de geuzen, werd voorgesteld. Van de optocht de Volkeren der aarde was Spanje gekozen en natuur lijk was een toreador het middelpunt van deze groep, welke onmiddelli/k werd ge volgd door een Engelsche mailcoach met een groep figure'n uit „Samuel Pickwick" van Charles Dickens. Bijzonder fraai was de intocht van Prins Maurits binnen Ber gen op Zoom op 3 October 1622. Een nj van ehrentfeste mannen ging vooraf aan een sierlijke karos met de burgemeesteren en edelvrouwen en daarna volgde, ver kleed, het kranige „Jubal" uit Dordrecht, dat zeer de aandacht trok, hoewel die aan dacht onmiddellijk weer gericht moest wor den op den hoofdpersoon in gouden kuras, omringd door zijn edellieden. Ook de in tocht van Willem I binnen Brussel op September 1577 leverde een oogenstreelend schouwspel op door de pracht van costuums der heeren en dames te paard. Fredenk Hendrik en de zijnen in het fragment uit de optocht „De Gouden Eeuw" stalden de rijkdom van dezen tijd duidelijk uit, waar bij alw eer een prachtige karos in het mid den der belangstelling stond. De praalwagen van de 3 Octobervereenl- ging, die thans volgde, was een juweel van lijn en kleur, een prachtig voorbeeld van decoratie-kunst. Daarna was er weer een intocht binnen Leiden, ditmaal van Jan van Beieren op 18 Augustus 1420, opnieuw een ridderstoet van grootsche allure en ver volgens keerden wij uit lang vervlogen tij den plotseling weer terug in den tijd van heden door de kleurige en fleurige groep uit de optocht de Leidsche Hout, waarvan het middelpunt, gevormd werd door een praalwagen met de godin van het bosch in haar landelijke en ongerepte omgeving, ter wijl feeën, elfen, kabouters en allerlei boschdieren voor en na een charmante toets gaven aan het geheel. Het fragment uit de optocht „het vervoerwezen door alle eeuwen" bracht een Romeinsche zegewagen, een fraaie Siciliaansche kar en andere ty pische voertuigen. Van de optocht „De Rijn" was de praalwagen „Die Trinklaube" gekozen, gestoffeerd met een Bachhani- aansch tafereel. Een bijzonder fraaie praal wagen, waarop de Leidsche kleuren domi neerden, was de bloemenwagen der 3 Oc- tober-vereeniging, een prachtig kleurenspel, modern en toch romantisch. Het spreekt vanzelf dat uit de optocht „Oost en West" de fraaie Javaansche Bruidstoet was geko zen met het sierlijke bruidswagentje, de ge schenkendragers en de twee afzichtelijke reuzen (barongansl, die door hun potsen en grappen groote vreugde brachten. Door en door Westersch was daarna de praalwagen der Stedelijke Lichtfabrieken met de godin Electïa. Uit Oranje en Leiden was de keus gevallen op de inhaling van Stadhouder Willem III, komend ter studie, in welke groep vooral opviel de statie-karos met Amalia van Solms en de mooie wagen met de Leidsche professoren. In de voorlaatste groep ging aller aandacht uit naar de gou den £oet3. die thans tot het bezit der 3 October-vereeniging behoort. Deze koets is prachtig gerestaureerd en vormde een der hoofdmomenten van de stoet. En lest best kregen we opnieuw een gedeelte te zien van de bijzonder geslaagde optocht van verle den jaar „De kalief van Bagdad en Alla- din met de wonderlamp". De praalwagen met koning Shahryar was opgebouwd met sprookjesachtige gratie en vooral ook de wagen met de bruid, prinses Badroulbou- dour, omringd door haar slavinnen, was sierlijk en rijk en vol bevalligheid. Zoo hebben we de voornaamste in grediënten van deze optocht opge somd, maar daarmede hebben we u er allerminst een volledige indruk van gegeven. Allerlei onderdeelen moesten we stilzwijgend voorbij gaan, terwijl ze toch zoo bijzonder mooi waren. Wie is niet verteederd door de kinderlijke bruidstoet, met de kleine bruid en bruidegom in het grappige wagentje en de koddige paartjes daar achter. En zoo waren er zooveel aardige momenten, die de vermelding waard zouden zijn, wan neer niet onze plaatsruimte beperkt En wat was alles tot in de geringste onderdeelen keurig verzorgd. Welk een 1 de van costuums, wat een overdaad van kleuren. Twee namen De optocht is samengesteld door den heer B. de Koning en men had moeilijk iemand kunnen vinden die meer ter zake kundig is. De heer De Koning had ook weer de hoofdleiding en de organisatie was in de puntjes verzorgd. De heer Jan de Quack uit Den Haag was als zoovele jaren weer de man van de artistieke verzorging. De heer De Quack is iemand met een romantische geest, welke hij in dezen optocht wel zeer weelderig en overdadig heeft kunnen uitleven. Zijn werk draagt het stempel van ernstige toewijding, van een vaardige hand, van een minutieuze zorg, van een ar tistiek gemoed. Wil men nog een paar cijfers, dan moet gereleveerd, dat ongeveer zeven honderd personen aan den optocht deelnamen, waar van twee honderd te paard, dat acht praal wagens meereden, alsmede vijf karossen, de gouden koets, voorts een aantal rijtui gen. Zeven muziekkorpsen zorgden voor een vroolijke stemming. Elke afzonderlijke groep werd voorafgegaan door een cartouchedra ger, geëscorteerd door twee pages. Op de cartouche was naam, nummer en jaartal der groep duidelijk aangegeven. Het is een goede vondst geweest, waardoor het geheel zeer overzichtelijk werd en ongetwijfeld zal men ook volgende jaren op een dergelijke wijze te werk gaan. De drukte langs den optochtweg was enorm. Overal stonden de toeschouwers vele rijen dik. De wenken van de politie om den optochtweg vrij fê houden hebben helaas niet veel gebaat. De Leidsche tak- tiek om zich op het laatste oogenblik door de politiepaarden te laten terug drijven bleef ongewijzigd gehandhaafd. Er was onder 't publiek intusschen maar één roep over den optocht. Men was er zeer enthousiast over en het bestuur der 3 Oc tober-vereeniging kan zich er van overtuigd houden dat zij ter gelegenheid van het gou den jubileum de burgerij niets fraaiers had kunnen aanbieden. HET AVONDFEEST Over 't avondfeest kunnen we kort zijn. In do Stadsgehoorzaal werd voor een uit verkocht huis de laatste opvoering gegeven van de jubileum-revue ,,'t Is alles Hutspot". En inmiddels nam de drukte op straat hand over hand toe. Vooral op den Stationsweg en in de omgeving van het Schuttersveld, waarop de kermis werd gehouden, heersch- te een enorme drukte en ook op het Schut tersveld zelf hadden de exploitanten van de „volksvermakelijkheden" handen vol werk, terwijl ook weer honderden zich overgaven aan het „vermaarde hossen en deinen". De avond is de tijd waarop de vreugde naar buiten slaat, helaas dikwijls niet altijd op de keurigste manier en de kermisvermakelijkheden werken in dit op zicht niet bepaald opvoedend. Maar geluk kig zijn er toch ook in grooten getale de hossende, deinende, zingende en pret ma kende jongelui, die in opperste feeststem ming luidruchtig jolijt maken, maar daar bij de goede toon weten te bewaren. Onder de feestliederen, die in zwang waren, voer de die mooie molen de boventoon. Het was een prachtige avond, met een groote maan aan een wolkeloozen hemel, een prikkelen de koele lucht, die alle loomheid verdreef. De groote tenten- en kramenbeweging, die men anders aantrof op den Rijnsburger- singel en op de Beestenmarkt, was thans tot een minimum beperkt om de pachtbcta- lende houders van tenten op het Schutters veld geen concurrentie aan te doen. Men kan zeggen, dat ondanks de groote drukte die er heerschte de stemming over 't algemeen vrij kalm was, zoodat zich dan ook in 't geheel geen ernstige incidenten hebben voorgedaan. Het feest werd, zooals altijd, besloten met oen groot vuurwerk op het Schuttersveld. Dit vuurwerk is dit jaar wel bijzonder fraai geweest en het mooie weer en de goe de windrichting hielpen mede om het in alle opzichten te doen slagen. Bij de draaien de zonnen, schitterfronten van brillantvuur en magnesiumvuur, bij de diamantwater vallen enz. ging de maan er bleek en kou welijk uitzien. Toen het laatste groote stuk met een hevige kanonnade het veld weer in 't donker liet, gingen de meeste menschen naar huis, hoewel ook een groot aantal feest vierders op dat moment het lied aanhief: We gaan nog niet naar huis, en daarnaar ook handelde. Men had dezen avond een uurtje over en dat uurtje is door velen uitgebuit. loop had, en waarin vele vaderlandsche liederen luide weerklonken, werd met een woord van welkom door den voorzitter, ds. Thomas, geopend. Direct hierop hield de burgemees ter een korte toespraak, waarin hij allereerst herinnerde aan de historie van Leiden, om dan met een enkel woord stil te staan bij de onderschei den wijze waarop deze feestdag wordt herdacht, waarbij spr. gelegenheid vond om zijn sympathie uit te spre ken voor de Chr. Oranjevereeniging en het karakter, dat zij aan een avond als deze weet te geven. Rede ds. v. Apeldoorn Ds. J. C. van Apeldoorn, die vervolgens de feestrede uitsprak, begon met er op te ijzen, dat liet vandaag toch feitelijk een dubbele verjaardag is dien wij vieren. Immers deze dag is de geboortedag onzer staatkundige vrijheid, waaruit is voortge komen de vrije republiek der Vereenigde Nederlanden. Deze dag is echter ook de geboortedag van onze religie-vrijheid, waar uit is ontsproten en opgebloeid de kerk der hervorming in ons vaderland. Is dus het feit, dat Leiden in 1574 niet viel in Spaansche handen van het grootste belang en telkenjare onze herinnering overwaard, op zichzelf beschouwd, afgezien van de vérstrekkende gevolgen voor staat en religie, is de belegering der stad en haar verlossing reeds een van de meest roerende tafereelen uit on Het zal sommigen, aldus spr., wel bekend zijn, hoe de overgave van Haarlem voor Leiden de noodzake lijkheid meebracht zich krachtig te versterken, daar het maar al te goed begreep, dat thans aa-n haar de beurt kwam van een bezoek van den vijand. Van overrompeling kan dan ook niet gesproken worden. Men had tijd in overvloed zich voldoende toe t8 rus ten, maar wel vergde de nieuwe tak- tiek van oorlogvoe ren, door Al va in gevoerd, na de belegering van Haar lem en Alkmaar, van Leiden onein dig veel meer dan van beide steden. „Ik ben thans bezig", zoo schreef Alva aan den Koning van Spanje, „om de troe pen. in welgekozen kwartieren te leggen, waar zij beletten kunnen, dat de geuzen de hulpmiddelen van het platteland tot zich trekken. Ik stel mij van dezen maat regel veel goeds voor. De rebellen zullen op deze wijze in hun steden opgesloten zitten en van honger vergaan". Na dan in het kort bij de eerste belege ring, toen er voldoende voedsel aanwezig was, te hebben stilgestaan, ging spr. uit voerig de tweede belegering na, toen hon gersnood en pestilentie in Leiden in hevi ge mate talrijke menschen ten grave sleepten. Hierbij kwam nog, dat het aantal kwaadwilligen groeide bij den dag en steun vond onder den raad der mannen, die op de schoone beloften der Spanjaarden wilden ingaan. De eenige hoop was naast God op den Prins. Voortgaande schetste ds. Van Apeldoorn dan de verrassende uitredding in den mor gen van den 3den October. Onze verbeel ding, aldus spr., schiet te kort om te be schrijven, wat daar is voorgevallen: de meegebrachte mondkost werd onder de uitgeteerde burgers uitgedeeld; met vreug de werd de blijmare der verlossing uitge roepen. Maar dit was nog niet genoeg. De kerkklokken werden geluid., het volk werd opgeroepen naar Gods huis te gaan. Ds Van Apeldoorn, wiens rede met groo te belangstelling werd beluisterd, eindigde met den dienst in de Pieterskerk in herin nering te brengen. Al wat nog loopen kor- hoorde hier naar Petrus Cornelius. Nim mer is binnen de wanden van deze kerk een Gode welgevalliger offer gebracht dan op dien Zondag van den 3den October. De heer Spaanderman, als declamator, .risselde met Symphonia verder dezen feestavond op aangename wijze af. Zeer in den smaak viel de „Drie October-revue" van den heer Spaanderman, waarin deze op treffende wijze de geheele Drie October-vie- ring vanaf de reveille tot aan het vuurwerk beschreef. Het toepasselijk lied, dat hi] voor elk deel der feestviering aangaf, werd spontaan meegezongen. De Chr. Oranjevereeniging mag op een welgeslaagden feestavond terugzien. Een pluim op de hoed der politie Samenvattende kunnen wij tenslotte zeg gen., dat Leiden zelden een 3 Oetober-dag heeft gezien, die onder zulke ideale weers omstandigheden plaats vond en die ook in alle andere opzichten zoo prachtig is ge slaagd als in dit jubileum-jaar. We willen dit verslag echter niet beslui ten alvorens we een pluim hebben g" plaatst op de hoed van de mannen van het Leidsche politie-corps, de eenige Leide- naars voor wie het 3 October-feest betee- kent een dag van langen en zwaien dienst. De politie-mannen hebben zich ook thans weer met een merkwaardige opgewektheid van hun taak gekweten. Zij hebben op elk critiek moment de orde op voorbeeldige wij ze weten te handhaven. Zij hebben allerlei excessen weten te voorkomen. Hun oog ging over allerlei ongerechtigheden, die op een dag als deze niet behooren te zijn en die zij veelal in de kiem wisten te smoren. Vandaar deze pluim in rood-witte kleu ren. die zij dubbel en dwars hebben ver diend. Feestavond. Chr. Oranjevereeniging De Leidsche Chr. Oranjevereeniging had, oudergewoonte, 's avonds haar tenten opge slagen in het Gebouw Prediker en hier een feestavond belegd. Zeer velen, w.o. dc bur gemeester, waren hier aanwezig. Het muziekgezelschap „Symphonia", on der leiding van den heer Plu zorgde al spoedig voor een feestelijke stemming, welke tot op het eind van den avond ge handhaafd bleef. 1 De samenkomst, die een enthousiast ver Maquette van Dr. H. Colijn Een mooi stuk werk Door den heer H. Stoffels, modelleur-tee kenaar te Den Haag, is vervaardigd een fraai niaquefc'e van onzen minister-president, Dr. H. Colijn, in gips, in de afmetingen vi 37 en 30 c.M. Van dit portret mag geze^ worden, dat het den persoon van den anti revolutionairen leider op waarlijk voortref felijke wijze weergeeft. Hier is die vastbera den. wilskrachtige kop op uitnemende wijze getroffen en de maquette vormt in de eiken lijst een fraaie en waardevolle wandversie ring, die velen graag in hun bezit zullen willen hebben. De prijs is op slechts drie. gulden gesteld. De maquette is te zien bij de fa. B. de Kier op de Nieuwe Rijn, terwijl de verkoop verder in handon is bij den heer J. Verduyn, Lage Morschweg 65 en bij den heer H. Stoffels Jr., Witte Singel 11. DE HEER VAN DEN BURG VRAAGT ONTSLAG Jac. van den Burg. hoofdleeraar aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, heeft tegen begin No vember 1936 ontslag als zoodanig gevraagd wegens vertrek naar Amerika, alwaar hij zich metterwoon gaat vestigen. VERZEKER U THANS EEN EN SLUIT EEN RAAD VAN ARBEID Van het Stadhuis Afsluiting rijverkeer Haarlemmerstraat Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algenieene kennis, dat de ge heele Haarlemmerstraat, van Prinsessekade tot Havenplein, met ingang van Dinsdag 6 October a.3., tot nader aankondiging voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Het politierapport van 3 October Slechts kleinigheden Er hebben zich op den 3 ucicoer-dag ge lukkig geen ernstige ongevallen of voor vallen voorgedaan. De ongevallen zijn allo met lichte verwondingen afgeloopen. On danks de enorme drukte, die op het Schut tersveld heeft geheerscht. (men heeft 72.739 toegangskaarten verkocht, 10.000 meer dan verleden jaar) hebben de E.H.B.O.-leden slechts een paar schrammen en builen be hoeven te verbinden en enkele flauw geval len personen te behandelen gekregen. Een achttal menschen heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een portemonnaie met een gezamenlijke inhoud van f70. Er zijn drie inbraakjes gepleegd Bij de fam. H. in de Borneostraat is een eolbert-costuum ontvreemd. Bij de fam. P. aan de Haagweg is ingebroken, maar daar wordt niets vermist. Bij de fam. S. aan den Rijnsburgerweg is het geheele huis door zocht en zijn waarschijnlijk sieraden ont vreemd, maar daar- de familie afwezig is, kon men niet vaststellen wat precies ver mist wordt. Do politie heeft zestien maal proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de loterij-wet en vijfmaal wegens hazard spel. Vijf personen zijn opgebracht wegens openbare dronkenschap en een wegens we- derspannigheid tegen en beleediging van de politie. Het nieuwe Stadhuis Geschenk van de burgerij Naar wij van welingelichte zijde ver nemen is men met volledige ine'emming van den burgemeester momenteel bezig met de samenstelling van een comité, dat onder de geheele burgerij gelden zal inzamelen teneinde uit aller naam aan het gemeentebea'.uur een geschenk voor het nieuwe Stadhuis te kunnen aanbie den. Waar het tijdstip van ingebruikneming van ons Stadhuis nog in het verre verschiet lig', zal men goed doen rustig nadere bij zonderheden dienaangaande af te wachten. Men weet nu in ieder geval, dat er aan gewerkt wordt Conferentie over „Teekenen des tijds" De Evangelische Gemeenschap heeft zich voorgenomen een tijdconferentie te houden in de Burchtzaal alhier. Een advertentie in dit nummer goeft bijzonderheden. De beken de redacteur van het „Zoeklicht", de heer Joh. de Heer, heeft zich bereid verklaard aldaar het woord te voeren, evenals de ra dacteur van ,Dc laats'e Dingen". Ds. A. M Berfhoff. Verder komt voor deze samenkom sten over een der leiders van de Belgische Evanglische Zending, Ds. W. Teeuwissen van Brugge. Geveilde perceelen Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel te Leiden. Winkel- en woonhuizen Haarlemmerstraat 259, hoek Pelikaanstraat, 261, 263, 265, Peli kaanstraat 22 en 24 na afmijning tezamen in bod f 17.610, kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f 1S.710. Winkelhuis Oude Rijn 130/130a hoek Pe likaang'raat en winkelhuis met bovenwo ning 27/27a, tezamen in bod f 6300, kooper de heer J. J. G. de Cler c.s. q.q. voor f 6300 Winkelhuis met bovenwoning Haarlem merstraat 267a en b, in bod f 5900. kooper de heer N. van der Star c.s. q.q. te Leiden voor f 5900. Werkplaats met bovenwoning Hbefstraat 10, in bod f 2000, kooper de heer J. W. van Hagen q.q. te Leiden voor f 2475. Winkelhuis Haarlemmerstraat 257 hoek Pelikaanstraat 23 en winkelhuis Pelikaan straat 25, na afmijning resp. in bod f 8900 en f 1465. Zijn niet gegund. OPENBARE LES Dr D. WIERSMA Dr D Wiersma, toegelaten als privaat docent in de experimenteele psychologie aan de Leidsche Universiteit stelt zich voor zijn colleges aan te vangen met een open bare les op Woensdag 7 October a s. des nam. te 4.15 uur in het Klein Auditorium. KANTOOR DIR. BELASTINGEN Het kantoor der Directe Belastingen wordt op 16 October a.s. verplaatst van Steenstraajt la naar Breestraat 18. BURGERLIJKE STAND S. S. Kok 20 jr. GEBOREN: Jacobus F. A- M.. zn van A. F. de BruUn en G. J. A. M Pels Paulua L.. zn va P. L. v. d. Walle en C. Smit Hendrik W.. z van H. v. d. Vllst en A. H. Swaak Cornells dr van J. Molnar en E. G. Vogels Geertje, dr van A. Houwaart en M. v. d. Vlis Jan H.. zn van Th Noorloos en B. Ippel Simon, zn van L. v. d. Stelt en W Voogt oJhanna XL. dr van P. A. Opdam en H. M. de Winter Jacob, zn van A. Groot en G. Zwijn en burg: Marga- lena M. Th., dr van J. Blerliolz en J de Mo op. OVERLEDEN: L. Baartman dr. 7 wk F. Wijting onger. vr. 64 jr. 'JiT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN Ds. BIK KOMT SPREKEN Voor de A.-R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" zal 8 October a.s. optreden ds. B. J. E. Bik, van Enkhuizen over liet onderwerp: „Anti-Revolutionair en Crisis tijd". De bijeenkomst wordt gehouden in Concordia. HERWONNEN LEVENSKRACHT De opbrengst van de speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht bedraagt to taal f205.06. zulks met inbegrip van een bedrag ad f 32.76 van Aarlandcrveen. HANDWERK-BAZAR Door de dameshandwerkkrans van de hulpvcrg. v. d. Geref. Zendingsbond zal ..s. Woensdag en Donderdag in het vereni gingsgebouw naast dc N. H Kerk Juliana- straat een verkoop van handwerken wor den gehouden ten bate van den Geref. Zen dingsbond. Woensdagmiddag zal do bazar orden geopend. DAMWEDSTRIJD B. SPRINGER IG VAESSEN Naar men ons mededeelde, zal de 4e par tij Springer—Vaessen, welke alhier Dinsdag avond 6 October in hotel „Centraal" wordt gespeeld aanvangen 7 uur. De burgemeester de heer P. A. Colijn zal de openingszet doen. Een 9-jarig zoontje van H. alhier, geraakte et een voet bekneld tusschen het brug- hoofd en brugdek van de HoPbrug toen deze werd neergelaten. Door het geroep van het publiek werd de brugman op een en an der opmerkzaam gemaakt waarop deze de brug onmiddellijk weer omhoog trok. Het ventje kon toen worden bevrijd, doch bleek ernstig aan zijn voet verwond. Dr. Gr. en later dr. H. verleenden het ventje de eerste hulp en lieten hem naar zijn woning ver- oeren. Het ong"luk werd veroorzaakt door lat de jongen met eenige vriendjes door het afsluithek hun voet staken en op het zak kende brugdek wilde plaatsen. Eenige an dere jongens werden door het publiek nog gewaarschuwd en weggetrokken, doch de 9- jarige H. werd het slachtoffer van dit vaarlijke spelletje. KATWIJKER TRACHTTE BIJ WINKELIERS TE OPEREEREN Doch werd terstond gevat Zaterdagavond vervoegde zich bij den boekhandel Baart aan de Hooftstraat persoon, die den wensch te kennen gaf woordenboek te koopen. Terwijl men gevraagde opzocht liet de man een vulpen ter waarde van pl.m. 11,50 in den zak glijden en maakte zich daarna zonder iets te koopen met zijn rijwiel uit de voeten. De dochter van den heer B. waarschuwde onmiddellijk telefonisch de politie, die haar den wijzen raad gaf, indien mogelijk, den man te volgen, terwijl ook eenige agenten terstond op onderzoek uitgingen. In de Hooftstraat zag de juffrouw den ...an in de horlogewi-nkel staan van de fa. Tuijn. De politie stelde zich hier verdekt op. In deze winkel vroeg de man een hor loge op zicht. De juffrouw in deze winkel vertrouwde de zaak echter niet omdat dc man een totaal onbekend adres opgaf r scheepte den man af. onder do mededec- li-ng, dat Maandag wel iemand met een zichtzending zou komen. De man verliet daarop den winkel, doch werd toen onmid dellijk door de politie gevat en overge bracht naar het politiebureau. Onderweg trachtte hij echter met zijn rijwel te ont snappen, waarop hij werd gegrepen en ver der geboeid werd overgebracht. Bij fouillee ring op het bureau werd de vermiste vul pen op hem gevonden, bovendien werd hij door de juffrouw der boekhandel herkend, zoodat aan ontkennen niet viel te denken en de man een en ander terstond toegaf. Na zijn verhoor werd hij ingesloten en gis ter op vrije voeten gesteld. Het bleek te zijn de 25-jarige W. J„ afkomstig uit Katwijk. BLOEDDORSTIGE HONDEN Bij den landbouwer C. V. te Aarlander- veen werd door losloopende honden een achttal konijnen verscheurd. Er wordt naar de eige-naars der honden een onder zoek ingesteld. EÏERVEILING In verband met mindere aanvoer zal voortaan te Aarlanderveen om de 14 dagen eierenveiling worden gehouden. De e. v. ling is bepaald op 15 October a.s. PREDIKBEURTEN Chr. Geref. Kerk. Vrijdagavond 7.30 uur Ds Riekel van Delft. HAZERSWOUDE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 7 October 1936, des voormid dags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken; 2. Voorstel tot goedkeuring van de rekening der Vereeniging „Werkver schaffing"; 3 Voorstel tot opnieuw vaststel ling van de verordening op het beheer van het Waterbedrijf; 4. Voorstel tot aankoop van een autospuit; 5. Mededeeling betref fende de uitslag van de inschrijving op de beplanting der nieuwe begraafplaats. 6. Voorstel om 10 pCt. te garaudeeren inzake de stichting van een tentoonstellingsgebouw te Boskoop; 7 Voorstel tot wijziging van het geldleeningsbesluit van de vorige vergade ring; 8. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1936. AANRIJDING Zaterdagavond werd de 56-jarige werkman N. van Luyk alhier, toen hij in de Hoogeveen van de werf van zijn patroon, den heex J. Noordam, huiswaarts ilde keeren, door een passeerende luxe auto aangereden en tegen de grond gesmakt. De heer van Luyk be kwam daarbij een lichte hersenschudding ei werd aan zijn schouder en zijde ernstig ge wond. Per ziekenauto werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. HILLEGOM PROPAGANDA-AVOND M. V. De Geref. Meisjesvereen. „Belijden en Be leven" hoopt D.V. op Woensdag 7 October a.s. des avonds 8 uur in de gebouwen achter de kerk een propaganda-avond te houden. Door de leden zullen die avond 2 onderw ppn behandeld worden, nl. „De twaalf Pa triarchen" en „Hoe moet ons verei werk zich naar buiten openbaren", terwijl er verder eenige bijdragen ter opluistering zullen zijn. Ware belangstellenden zijn har telijk welkom. RADIO DISTRIBUTIE 11.20 R. Danmark; 12.20 Brussel VL; 14 20 Ket «1 len; 14.50 Partis R; 15.20 Droltwich; 16-10 F Radio: 17.20 Keulen: 19.05 Brussel Fr., Beromunster, 20.20 Brussel Fr.. 22.50 Weenen i Programma IV: 8 Brus„„. 10.35 Droitwlch: 1150 Londen R; 17.35 Droltwld |j* 18.20 Diversen; 19.00 Droitwlch; 20.20 Londen 20.50 Droitwlch; 21.20 Paria P. Par. of Dij Ij DINSDAG 6 OCTOBER Programma III: 8. - Scliev. H, plm. 8.10 P|63 Ijs R-. 9 05—10 20 Keulen. 11.20 Tariis R.. ïrussel VL. 15.05 Parüs R.. 17.20 Brussel 18.50 Parijs R., 19.50 Beromunster. 20.20 Brusif?,, r-, 22.20 BerlUn. 23.20 Weenen. Programma IV: 8Brussel VI.9.: G.R.D.. 10.35 Londen R.. 12.50 Droltwlcl Londen R.. 15.50 Droitwlch. 18 20—18.45 G.R] 13.45 Dorltwle.i. 19.50 Londen R.. 20.20 Drol wich. 21.20 Londen R-, 22.2q G.R.D., 22.45 L:-»1»' wich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 5 tot met Zondag 11 October a.s. waargenorr# door de apotheken: C. B. Duyster, N. Pi^ 18, telef. 523, en J. Doedens, Wilhelmit straat. 8, Oegstgeest, telef. 274. N.V.I EFFECTEN^ BANKIERSKANTO d LeoFrbaikeu E INSCHRIJVING VOOR EN VRIJSTELLE.S VAN DEN DIENSTPLICHT De burgemeester dezer gemeente hcrinm je an de verplichting tot het doen van ai gifte ter inschrijving voor den die; plicht. Voor de inschrijving zal in het I w zonder zitting worden gehouden van 16 „r en met 24 October 1936. Op de inschrijvi nj zijn de bepalingen van toejassing als aangeplakt op het aanplakbord. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN 'rl De damesafdeeling van de Chr. Gymn tiekvereeniging „Jahn" heeft onderlij wedstrijden gehouden. Dc uitslag was volgt: le graad. 1 mej. Krieger; 2. mej. V 2e graad. 1. mej. Ruighaver; 2. mej. Gij laar; 3e graad. 1. mej. Beerings; 2. m De Vries. J Vorig jaar was mej. Vijfhuizen houds van de wisselkrans. deze moest zij ech™ thans aan mej. Krieger afstaan. In plaats hiervoor ontving mej. Vijfhuizen iierinncnngsmeclaille. bj PLUIMVEE- EN KONIJNENVEILING De pluimvee- en konijnen veilingen gen morgen weder aan, en wel om h ij acht in een gpbouw achter de Garage Van Doorn, Molenstraat. Inzendingen af 6 uur namiddag. fcr ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt Zondag a.s. waargej men door Dr. H. F. ten Hoopen. telef. VERKOOPING Ten overstaan van notaris D. Lodder f de verkoop bij afslag plaats van perc m Hoofdstraat 77, groot 59 centiaren, eigen 8 P. C. v. d. Hulst. Het perceel stond in 1 j" voor 5050 en werd afgemijnd op 225 d den heer Jac. Vermeij. KATWIJK AAN DE RIJN GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging „Schrift Belijdenis" hoopt Woensdagavond 6 Octo!^ om S uur in de kerkeraaclskamer der Gei Kerk haar vergaderingen te hervatten. Besproken zal worden de gelijkenis de vijf wijze en vijf dwaze maagden. Ver zullen enkele huishoudelijke zaken orde worden gesteld. Ieder lid zij trouw op zijn post. Ook ni g we leden zijn hartelijk welkom. DAMMEN k Door de Damvereeniging K.D.C. alh werd de derde ronde van den bordenw™ strijd gespeeld. De uitslag was: le Groep G. J. de Vink—T. van Beelen J. FrekeC. van Rossum L. de HaanC. van Delft J. C. van Rijn—J. Laven (regl.) 2e Groep A. SchoutenJ. Schoneveld G. VarkevisserA. Wassenaar uitg C. KorpershoekW. Böttchcr R. Haasnoot—J. van Elk 3e Groep P. v. d. Gugten—H. Houwer J. StabijA. Barnhoorn A. Vooijs—C. J. de Jong A. BarnhoornC. Durieux J. StabijD. Hartkamp 4e Groep: C. P. Schoneveld—J. v. d. Mei. J. van DelftC. Schoneveld Z. Retel—D. Nasveld uiig#6 A. Hortensius—J. v. d. Meij ni KATWIJK AAN ZEE MEISJESVEREENIGINGEN De meisjesvereeniging „Doreas" ho «i haar werkzaamheden a.s. Dinsdagavonr uur te hervatten in het Diaconiegebo Zuidstraat. De meisjesvereen „Wens een Zegen" h< te beginnen Woensdag S Oct. 's avonds half 8 in het Jeugdhuis. Op Maandag 12 Oct. zal eandidaatstell plaats vinden roar vervulling van 3 va lures in het College van Notabelen der N k] Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding 1 Jan. 1937 van de heeren P. v. Rijn. G. di d. Wiel en Gebrs. v. Dijk. De aftredenc zijn herkiesbaar met uitzondering van c heer Gebr. v. Dijk, die volgens art. 6 lid van het reglement geen zi'tinrr nnvr nemen. GOED AFGELOOPEN Een zoontje van O. kervoet in een lus van een touw dat een met netten beladen wagen afhing werd zoo achter het-voertuig aan mee e sleurd. Doordat tijdig de voerman gewa p "schuwd werd werd erg nel zijn I U r .voorkomen, e

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6