TANKS-KETELS MAANDAG 5 OCTOBER 1936 EERSTE BT.AD PAG. a 1 Buitenland DUITSCHLAND EN DE DEVALUATIE (Van Duitschen correspondent). DE SPAANSCHE BURGEROORLOG „Duitschland moet koloniën hebben voor grondstoffen! Dan is het financieele vraag stuk opgelost Zonder dat kan ook het de- viezenprobleem niet worden opgelost!" Al dus dr Hjalmar Schacht voor de te Berlijn geaccreoiteerde buitenlandsche pers tijdens ©en ontvangst in de groote receptiezaal van de Deutsche Reichsbank. Dr Schacht heeft achter het Duitsche monetaire vraagstuk twee groote uitroep- teekens gezet, doch daardoor heeft hij het vraagteeken niet uitgewischt, dat er sinds j \\rejnig nieUWS van beteekenis de financieele sensaties der laatste dagen achter stond. Het Duitsche volk stak hij een riem onder het hart door te verzekeren, dat de Duitsche valuta stabiel blijft. Aan den anderen kant echter reikte hij het buiten land de hand en verklaarde, zij 't dan onder zeker niet al te duidelijk geformuleerde .voorwaarden, bereid te zijn, om deel te nemen aan alle mogelijke onderhanoelin- IN VELE GROOTTEN, BIJ FRANK RIJSDIJK's IND. ONDERN.N.V HENDRIK-IDO-AMBACHT Op een scherp gestelde vraag antwoordde hij zonder aarzelen en even onomwonden: „Ik zal er niet voor terugdeinzen, de goud pariteit op te geven, als dit de eenige mo gelijkheid zou zijn, om tot een vergelijk te komen". Zoover is het echter voorloopig nog niet. Naar het hoofdkwartier der nationalisten in Valladolid bekend maakt zijn in de pro vincie Cordoba troepen van Llerona uit opgemarcheerd Zij hebben Fuente Ovejuna in de nabijheid van het steenkool centrum zijn tot het mijndistrict terugge'.rokken. De Pcnarroya genomen. De regeeringslroepan troepen uit Granada hebben den rooden strijdkrachten bij de inneming van Alcala la Real verliezen van ruim 100 dooden toe gebracht. Twee regeeringsvlieg'uigen zijn door machinegeweervuur omlaag gehaald. De troepen van generaal Mola hebben in de provincie Guadelajara een rooden aanval afgeslagen. Een pantsertrein werd door ar tillerie zwaar beschadigd. Aan het front van Asturie heeft een hevig gevecht plaats gehad, waarbij de regeer ings De woorden van dr Schacht toonden op- vele dooden verloren. Onder dez'. nieuw ondubbelzinnig aan, dat de leiding I gesneuvelden bevinden zich aldus deze me der Duitsche economie op het oogenblik een absoluut afwachtende houding aanneemt. Men wil het nemen van beslissingen uitstel len, totdat de algemeene situatie overzich telijker wordt Natuurlijk verheugt men zich over de boekwinst, welke men door de devaluatie behaald heeft op de milliarden in 't buiten land uitstaande schulden. In de praktijk evenwel zal deze boekwinst slechts bestaan uit een vermindering van luttele millioenen maandelijks van de bedragen, die aan rente getransfereerd moeten worden. Bovendien rijst de vraag, of de geleidelijk afloopende clearing- en compensatie-overeenkomsten, op dezelfde voet zullen worden vernieuwd. Het spreekt vanzelf, dat men zich gouden bergen belooft van de plotseling verhoogde koopkracht van de Rijksmark, waar het de invoer betreft van de voor Duitschland zoo noodzakelijke grondstoffen, die nu minstens tijdelijk in een deel van het buitenland aan merkelijk goedkooper zullen zijn. Maar ook deze medaille heeft haar keerzijde. Want niet alleen lijdt de exporteur reeds dade lijk een gevoelig verlies op zijn uitstaande vorderingen in de devalueerende staten, doch er valt ook tevens niet aan te twijfe len, of de Duitsche uitvoer zal er den terugslag van ondervinden. Vergissen we ons niet, dan is Duitschland van plan, te trachten een natte spons deug- dig over zijn economische lei te wrijven. Op de eerste plaats wil het koloniën hebben. Dr Schacht verklaarde enkele maanden ge leden, dat de voormalige Duitsche koloniën en verder gaan de Duitsche aanspraken, naar aanhoudend officieel werd verklaard niet de Duitsche behoefte aan grondstof fen voor 15 pet zouden kunnen dekken. Thans stelt men het voor, alsof de teruggave der koloniën, die Duitschland te Versailles werden ontnomen, aan alle moeilijkheden een eind zou kunnen maken. Voorts wil Duitschland den internatio nalen handel weer in rechte banen leiden door een radicale afschaffing van alle be lemmerende maatregelen als contingentee- ring, clearing en ander fraais op dit gebied- Ronduit wordt de eisch gesteld, dat men Duitschland ontsla van de verplichting, om contant te betalen wat 't koopt, daar de heele wereldcrisis niet anders dan een cre- diet-crisis is. Nogal simplistisch stelt men de zaak zóó voor, dat alles weer in orde komt, zoodra Duitschland geholpen wordt uit de financieele put, waarin het door den afvoer van zijn goudreserves en de plunde ring van zijn deviezenportefeuille werd ge stort De Duitsche financieele Journalisten plaat sen het buitenland voor het dilemma: wij krijgen alles, wat wij vragen, of anders moet ge maar afwachten, wat er gebeurt! Denk erom, dat een splinternieuw vier- jaren-plan Duitschland voor een groot deel onafhankelijk dreigt te maken van het buitenland! En denk er om, dat wij nog veel scherper maatregelen van dumping kunnen ontwerpen, dan wij nu reeds heb ben genomen! Berlijn, 2 October 1936. Danzig en Polen Er is een goede verstandhouding In een op een leidersbijeenkomst der Danziger nationaal-socialistische partij ge houden rede heeft gouwleider Forster o.a. verklaard, dat Danzig in binneniandsch- politiek opzicht naar eigen goeddunken wil handelen om de vrede en de orde in het land te handhaven. In Damzig zouden, even als in Duitschland, partij en staat reeds lang één zijn, wanneer de natuurlijke ont wikkeling niet voortdurend door vreemde invloeden, als Volkenbond, derde inter nationale enz. zou zijn belemmerd. Sedert de nationaal-socialisten in Duitsch land en Danzig aan de macht gekomen zijn, aldus Forster, hebben de vroegere conflicten tusschen Danzig en Polen plaats gemaakt voor een goede verstandhouding. Polen zal niet in staat zijn, het bewijs te leveren, dat in de afgëloopen drie jaren ook slechts het geringste deel zijner rechten in Danzig is geschonden. Ik wil er bij deze gelegenheid nog eens den nadruk op leggen, dat de rechten van Polen, voorzoover zij bij verdrag zijn vast gelegd, door ons op geen enkele wijze wor den aangetast. Zaterdag en gisteren zijn te Danzig, naar uit Warschau wordt gemeld, ongeveer 80 socialisten gearresteerd. Behalve bij het socialistisch orgaan Volksstimme is ook een huiszoeking verricht in de kantoren van het orgaan der haven- en spoorwegarbei ders Signal. Het geheele personeel van heide organen is gearresteerd. Tof nu toe is de organisatie der haven- en spoorweg arbeiders steeds gespaard gebleven, omdat zij eveneens Poolsche arbeiders onder haar leden telt. dedeelingen vele buitenlanders. Kolonel Moscardo, de verdediger van het Alcazar, is tot generaal bevorderd. Hij h3eft liet commando over de troepen in de streek van Seria op zich genomen. Kolonei Aranda de plaatselijke commandant van Oviedo, i« benoemd tot brigade-generaal. De toestand in Marokko Naar wordt vernomen, heeft Franco in een telegram aan zijn vertegenwoordiger le Londen de Bntsche regeering de verzekering gegeven, dat hii den status quo van Marok ko zal eerbiedigen. Het telegram, dat uit Lissabon verzonden is, zegt, dat categorisch het onjuiste bericht wordt tegengesproken betreffende z.g. beloften ten aanzien van Marokko aan eenigerlei mogendheid. De Spaansche nationale beweging zal de ver dragen loyaal eerbiedigen. Men meent te weten, dat een copie van dit telegram aan een hooggeplaatst Britsch functionnaris ter hand is gesteld, met he' erzoek het aan den eersten minister te over handigen. Er is reden te gelooven, dat een nadere uitgebreidere verzekering bij deze verklaring ook de Balearen insluit Nieuwe troepentransporten Volgens een bericht uit Gibraltar zijn in de laatste 48 uur niet minder dan 10.000 soldaten uit Spaansch-Marokko naar Cadiz en Algeciras gebracht. Bovendien werden daar ongeveer 30 vliegtuigen en een aantal batterijen zware artillerie aan land gezet Een bommenfabriek vernield De zender van Cadiz heeft bekend ge maakt, dat een bommenfabriek te Madni met de omringende gebouwen vernield is. Er zou een honderdtal dooden zijn gevallen. Verder deelt deze zender mede, dat de volksfronttroepen vóór de bevrijding van Toledo 600 personen hebben terechtgesteld, onder wie zich een honderdtal nonnen be vond. De autoriteiten der nationalisten ra men. dat door de regeeringstroepen een be drag van 2S millioen pesetas te Toledo aan de openbare kassen is onttrokken. Fusilluade tc Toledo Te St. Jean de Luz is bericht ontvangen, dat negentig^ volksfronters, die neg stand hielden te Toledo, zich hebben moeten over geven, waarna zij werden gefusilleerd. Een zeker aantal mannen der regeeringstroepen, die door een omsingelingsmanoeuvre in hau den der opstandelingen waren gevallen, is eveneens over de kling gejaagd. De verovering van Toledo door de opstan delingen heeft den regeeringstroepen in to taal thans 23 000 dooden gekost. Te Barcelond is bericht ontvangen dat M o r e d a, president van het hof van appèl aldaar, die le Logrona in handen der natio nalisten viel, door dezen is ter dood ge bracht. Lloyd George wil een volksfront In een interview, dat Lloyd George aan de „Reynold News" heeft toegestaan, doet hij een dringend beroep ten gunste van vorming van een Engelsch volksfront. „Wanneer de democratie in Spanje wordt overwonnen, zal dat te wijten zijn aan het gebrek aan eenheid tusschen de leiders van het volksfront. Laten wij een Engelsch volksfront vormen; wij zullen dan de re geering kunnen wegvagen en nietiwe over winningen kunnen behalen voor de demo cratie in de wereld, die een onmetelijke behoefte aan vrede en vooruitgang heeft." Splitsing in de Oostenrijksche Heimwehr Op een leidersbijeenkomst van den Neder- Oostenrijkschen Heimatschutz heeft prins Star hemberg verklaard, dat de ge heele Oostenrijksche Heimatschutz en hij zelf bereid zijn, bondskanselier Schuss-nigg de meest trouwe medewerking te betooneri op voorwaarde, dat de bondskanselier ter erkenning van deze trouw den Ocstenrijk- schen Heimatschutz en zijn leider trouw betoont. Majoor F e y heeft als landsleider een order gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat hij krachtens besluit van de Weensche Heimatschutzleden van 14 September als landsleider van Weenen is herkozen en mitsdien weder de leiding van den Weon- schen Heimatschutz op zich neemt. Slechts zijn bevelen mogen gehoorzaamd worden. De splitsing in de Oostenrijksche Heimwehr beweging is hiermede tot een feit geworden. Intusschen verneemt Stefani, dat in ver band met tegen den uit de Heimwehren ge- stooten majoor Fev geuite beschuldigingen door de Maria-Theresia-orde, waarvan Fev de eereteekenen draagt een onderzoek ge opend zal worden naar de rol. die door Fev gespeeld is ter gelegenheid van den moord op bondskanselier Dolfuss. Duitsch slagschip van stapel geloopen Het eerste Duitsche slagschip, dat sedert het einde van den wereldoorlog gebouwd werd, is gisteren te Wilhélms- haven met groote plechtigheio te water gelaten. Het schip, dat tot nu toe den naam „D" droeg, zal, volgens de mede- deelingen van den rijksminister van oorlog, generaal von Blomberg, voortaan den naam „Scharnhorst" dragen, ten einde de nagedachtenis te eeren van den eersten Pruisischen minister van Oorlog, Scharnhort, die een wegberei der is geweest voor de herleving van het Duitsche volk. Bij deze gelegenheid heeft de rijksmi nister van oorlog en opperbevelhebber van le weermacht, generaal von Blomberg, een ede gehouden, waarin hij o.a. opmerkte, dat onder de plechtigheden, waarbij de Duitsche oorlogsschepen te water werden gelaten, de doop van het slagschip „D" een bijzondere plaats inneemt: „De in de laat ste jaren voltooide indienststelling van U- booten en andere klassen van kleinere oor logsschepen heeft aan de wereld getoond, dat ook voor onze bewapening ter zee de ketens van Versailles verbroken zijn. Doch meer nog dan zijn voorganger is dit mach tige schip, oat wij heden aan zijn element overdragen, het trotsche symbool der fei telijke rechtsgelijkheid en der kracht van de oorlogsmarine van het Derde Rijk. Maar tegelijkertijd is het ook een zicht baar bewijs van onze vredesgezindheid en .'an onzen wil, ons met anderen te verstaan. iVant het slagschip „D" is ten resultaat van de Duitsch-Engelsche vlootovereenkomst van Juni 1936, van dat verdrag van aen Führer, waarbij aan onze oorlogsmarine de vrijheid van bewapening werd teruggegeven en een vast verhoudings-cijfer ten opzichte van de Bntsche vloot werd vastgesteld". Hierna bracht von Blomberg dank aan Hitier en aan allen, die aan den bouw van dit schip gearbeid hebben. Hij oeelde mede, dat het slagschip „Scharnhorst" zal heeten. „De naam „Scharnhorst" aldus von Blomberg „heeft in Duitsche marinekrin gen een goeden klank: als een heldenlied uit vervlogen tijden herdenken we heden den strijd, de overwinning en den oncer- gang van het kruisereskader van graaf Spee, wiens vlaggeschip eveneens den naam „Scharnhorst" droeg." Labour en de Britsche bewapening Het hoofdbestuur van de Labour Partij heeft na een langdurige bespreking de re solutie over den internationalen toestand opgesteld, nie de volgende week zal worden oorgelegd aan het jaarlijksch partijcongres. De resolutie spreekt zich uit ten gun ste van bewapeningen, die voldoende zijn om het gezag en de macht van den Volkenbond te handhaven en weerstand te bieden aan dictaturen en aanvallers. De partij behoudt zich echter volkomen rijheid voor om het bewapeningsprogram 'an oe tegenwoordige regecring te bestrij den. Oogstdankfeest op den Buckeberg Voor de vierde maal heeft het nationaal- socialistische Duitschland op den Bucke berg nabij Goslau het oogstdankfeest ge vierd, dit keer in tegenwoordigheid van een millioen toeschouwers. Om twaalf uur werd de Führer begroet met kanonschoten. De eerewacht was betrokken door afdeelingen S.A., N.S.K.K. en arbeidsdienst Het feest begon met een spiegelgevecht met vliegtuigen, parachutesspriugers en tanks. In tegenwoordigheid van de kopstukken van de partij sprak H i 11 e r een rede uit. Hij wees op de schoonheid van Duitsch land waar een sterk gevoel van gemeen schap en eenheid heerscht. Het is onver schillig voor wat de rest van de wereld doet. Anderen kunnen elke drie veken de loonen verhoogen, devalueeren, weer ver hoogen en nogmaals devalueeren. Duitsch land weet dat het leven niet afhangt van economische speculaties, doch van werk Daarom werkt men in de steden en op het land, in honderden fabrieken om Duitsch land de grondstoffen te schenken, welke het mist. Deze granieten rots zal blijven staan te midden van de wereld, overstroomd door de roode golf. De Palestijnsche onlusten Een beroep van vier koningen Medegedeeld wordt, dat vier Arabische koningen en vorsten besloten hebben een gemeenschappelijk beroep te doen op de Arabieren in Palestina om een einde te maken aan de staking en de geweldscam- pagne, teneinde de koninklijke commissie van onderzoek in staat te stillen haar werkzaamheden aan te vangen. Boven bedoelde vorsten zijn de koning Ibn Saoed de Ghazi van Irak, de Iman van Yemen, Emir Abdoella. De Arabische chefs zijn van meening, dat de onder oogen geziene procedure de eenige is, die een einde zal kunnen maken aan de crisis, zonder dat aan hun prestige een wordt toegbracht. Noord-Japan geteisterd door taifoen Groote verwoestingen aangericht De staart van den taifoen, die 30 Sept. J.l. het eiland Hokkaido getroffen heeft, heeft Zaterdag het noorden van Japan geteisterd. Op Hokkaido, waar onder toezicht van den keizer groote militaire manoeuvres .tan den gang zijn, was de verwoesting, die door den taifoen is aangericht, zoo groot, dat de ma noeuvres onderbroken moesten worden. Eerste minister Hirota, die onderweg was naar den keizer om hem rapport uit te brengen over de ontwikkeling van Chineesch-Japanschen toestand, is Noord-Japan opgehouden, aangezien de veerdienst naar Hokkaido verbroken was. Door den taifoen bijn 10 personen ge dood en 25 gewond, terwijl 10 worden ver mist, 148 huizen zijn vernield, 46 bescha digd en 583 huizen overstroomd. Verder werden 61 schepen beschadigd. Twee .Tapansrlie schepen geraakten in nood. Ti 1. de „Unkni Mari 3", metende 3015 Ion, nabij Ilakotate on tie „Sakae Maru", meteende 2877 ton nabij Kawasaki-Kisen. Beide plaatsen liggen in de nabijheid van de Inwanai baai. COMMUNISTEN DEMON- STREEREN TE PARUS Gevolg: relletjes en arrestaties Zondagmiddag hebben de Fransche com munisten in het „Pare des Princes" te Parijs een demonstratie gehouden, die heel veel stof heeft opgejaagd, daar een bijeen komst van soortgelijke allure, belegd door de Fransche socialistische partij van kolo nel De la Rocque (voorheen de vuur- kruisers), door de regcering op vrij futiele gronden verboden was. De aanhangers van De la Rocque hebben daarom getracht deze communistische meeting onmogelijk te ma ken, door zich vroeg in de ochtend rontl hot park te verzamelen en den toegang te versperren. De politie wist evenwel deze samenscholingen de baas te blijven, waar bij evenwel van tijd tot tijd strijd ont brandde en rake klappen werden uilgedeeld In den namiddag trachtte een groep de monstranten via de Avenue Versailles het Pare des Princes te bereiken. De politie verspreidde hen en een vijftigtal drong een café op den hoek van de Boulevard Exel mans en de Rue Auteuil binnen. Hier had een kort doch hevig gevecht plaats. De politiemannen chargeerden en in een oog wenk waren de vensters verbrijzeld en vlogen stoelen en flesschen door de lucht. In totaal zijn een duizendtal personen gearresteerd. Hotelstaking te Parijs Werd spoedig bijgelegd Zaterdag heeft te Parijs het personeel van het hotel-, café- en restaurantbedrijf tot algemeene staking besloten, daar er tusschen werkgevers en werknemers on eenigheid bestond over de toepassing der sociale wetten. Natuurlijk werden de be drijven ook ditmaal weder door dc stakers bezet, doch de politie heeft daaraan spoe dig een einde gemaakt door de toegangen der restaurants te bezetten en de interieurs te ontruimen. Hiermee was de weg ge baand voor nieuwe onderhandelingen tus schen de betrokken partijen, die daarop spoedig tot overeenstemming geraaken. Het bedrijf heeft reeds thans weder zijn normale gang herkregenl Anti-fascistische relletjes n Londen Aanhangers van den Britschen fascisten leider Sir Oswald M o s le y zouden Zondag te Londen een demonstratie houden, waar aan door 7000 personen zou worden deel genomen. Tegenstanders van Mosley had den echter een ontzaglijke menschenmenig- te op de been gebracht, teneinde de orde te verstoren. In een der straten waar de fas cistenstoet zou passeeren, plunderde de menigte een opslagplaats van bouwmate rialen, en richtte met het geroofde een bar ricade op om het passeeren der fascisten te verhinderen. De Londensclie politie had de handen vol werk en moest ten slotte de optocht van Mosley ter zijde afleiden en ontbinden. Er werden negen personen ge wond en een twaalftal belhamels werd gearresteerd. Brand in het Versailles-paleis Geen noemenswaardige schade De Fransche minister van nationale op voeding deelt mede: Te middernacht Zaterdag, is een begin van brand uitgebroken in het Palais Ver sailles in de kelders van den zuidelijken vleugel. Het vuur brak uit bij de verwar- mings-installatie voor de lokalen, welke grenzen aan de questuur van de kamer. Onmiddellijk werden de bluschnpparaten in werking gesteld door de brandweer van het gebouw, terwijl enkele minuten later de brandweer van Versailles het vuur af de rue Levau aangreep. Men was den brand spoedig meester. Uit voorzorg werd ook de brandweer kazerne Grenelle van Parijs gewaarschuwd en deze verscheen een half uur later, doch behoefde geen dienst meer te doen. De schade is van geen beteekenis en heeft geen betrekking op de artistieke waarde van het gebouw. Nader wordt gemeld, dat de brand is ont dekt door den adjunct-conservator van het paleis, die laat thuis kwam. De brand is ontstaan door een verkeerd functioneeren van de verwarmingsinstal- latie. Is Stalin dood? Volgens berichten in het dagblad .„Un- disleht" zou Stnlin in zijn villa bij Moskou tengevolge van kanker zijn overleden. De Russische Regeering zou dit bericht geheim houden om wanorde te voorkomen; maarschalk Worosjilof zou de opvolger van Stalin zijn. Dit bericht zou bevestigd zijn door iemand die uit Leningrad is aangekomen. I Het mijnongeluk in Zuid-België Reddingswerk gestaakt In de mijn te La Bouverie, nabij, Bergen, hoeft men nog een drietal lijken van om gekomen arbeiders kunnen bergen. Men heeft er verder van moeten afzien, pogin gen in het werk te stellen, om ook de ove- ige omgekomenen op te sporen. Tot dus- er zijn er reeds twintig dooden te betreu- en; men vreest dat nog verschillende ge vonden aan hun kwetsuren zullen bezwij ken. ONJUISTE STELLING Een onbillijk verwijt GEMENGD NIEUWS Brutale inbraak te Laag Keppel Inbrekers brengen bewoner messteken toe Gisternacht omstreeks drie uur is te Laag Keppel een brutale inbraak bij den sluiswachter Voskamp gepleegd. Een drietal personen verschaften zich via een w.c.-raampje toegang tot de woning van V., waarna de achterdeur kon worden geopend. De bewoners, een bejaard echtpaar, die boven sliepen, hoorden verdachte geluiden waarop de man zich naar beneden begaf. Twee van de drie inbrekers kwamen daar op uit de voorkamer. Met een hunner raakte V. in gevecht, waarbij do inbreker hem een drietal messteken toebracht. Een der steken trof het slachtoffer dicht bij het hart. De daders sloegen, toen zij den man bloedend ineen zagen zinken, op de vlucht. De sluiswachter, die veel bloedverlies heeft geleden, is naar het ziekenhuis te Doetinchem vervoerd, waar men operatief ingrijpen noodzakelijk achtte. Zijn toestand is thans redelijk. De daders hebben waarschijnlijk geweten, dat Voskamp tamelijk veel geld in huis had van ontvangen sluisgelden, die maan delijks worden afgedragen. Het politieonderzoek is in vollen gang. waarhij een spoor van de daders, door een politiehond aangegeven tot op eenige hon derden meters kon worden gevolgd. De sluiswachter kon geen nauwkeurig signalement van de inbrekers opgeven. Voor zoover men kan nagaan wordt geen geld gemist. Drie boerderijen afgebrand Bewoners in nachtgewaad gevlucht Zondagavond omstreeks kwart voor elf is rloor tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de familie A. van den Bogert in de Korenstraat te H e d e 1. De bewoners die zich ter ruste hadden begeven, moesten in nachtgewaad het bran dende huis verlaten. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en sloeg wel dra over naar de twee aangrenzende boer derijen van P. van Hemert en C. van den Bogert Dzn. De plaatselijke brandspuit kon niets te gen de vuurzee uitrichten. Na geruimen tijd verscheen ook dé motorspuit van Am- merzoden, doch deze behoefde «oen geen dienst meer te doen, aangezien er, dank zij de windrichting, geen gevaar meer bestond voor uitbreiding. Het grootste gedeelte van de inboedels der drie woningen is verloren gegaan, evenals groote hoeveelheden hooi en stroo. De groote hooischuur van den landbou wer G van den Bogert bleef gespaard, evenals een auto. Vannacht om half een werden alle po gingen in het werk gesteld om de eierkelder van laatstgenoemde boerderij te bphouden. De perceelen zijn overigens nagenoeg geheel afgebrand. Zij waren alle met riet gedekt. Het blusschingswerk stond onder leiding van den burgemeester van Hedel en Kerk wijk, den heer H. Dronkens. Uiteraard was de belangstelling van de zijde der dorpsbewoners zeer groot. DIEFSTAL UIT AUTOMATEN De politie te Amsterdam heeft een man aangehouden, die op heeterdaad er op betrapt werd, dat hij met behulp van een bewerkte cent eenige consumptie-artikelen uit een automaat haalde, waarvoor in wer kelijkheid een kwartje gestort diende te worden. De eigenaar van de automaat had bij de politie geklaagd, dat hij reeds ge- ruimen tijd veel centen in plaats van kwart jes in zijn automaat vond, zoodat de poli tie een oogje in het zeil hield en zoodoende den man op heeterdaad kon betrappen. De aangehoudene ontkende echter, dat hij de dader van vorige bedrogspogingen was. Hij bleek zelf een winkelier uit de buurt te zijn, die in zijn eigen automaat zelf een groot aantal centen had gevonden en blijk baar van meening was, zich op deze wijze voor het geleden' verlies te kunnen schade loosstellen. President Lebrun bracht een offi cieel bezoek aan de groote auto mobiel-tentoon stelling. welke in het Grand Palais te Parijs gehou den wordt. De begroeting van den president (links). iji Het is werkelijk noodzakelijk even de aan. dacht te vestigen op de houding, welke dt Staatk. Geref. Partij heeft aangenomen. De heer Kersten heeft, als leider deze fractie in de vergadering van Woensdag h« besluit der Regeering inzake munlcorrectl scherp afgekeurd. Ware hij minister-pres! dent geweest, het zou het niet of ander gedaan hebben. Dat is ons niet duidelyï Want terwijl hij eenerzfjds devaluatie onder welke omstandigheden dan ook muntvervalsching noemde, verklaarde nderzijds, dat het gevoerde Regeeringsbt leid op devaluatie of depreciatie moest uit loopen. Wij gaan daarop echter niet In en we zwjj gen ook over de karakteraantastinj waaraan de heer Kersten zich schuldig maak te, toen hij zwart op wit schreef en daarn voorlas, dqt in Colijns „verklaring wee gemist werd de ootmoedige toon, welk zou mogen en moeten verwachte menschen, die zich noemen naj Calvijn, maar in dezen hem geheel v«f loochenen, wijl Calvijns leven geken merkt werd door een beoefening van ee aanhankelijkheid aan God, waai de verklaring van Dr. Colijn gee spoor te vinden is.'" Het is vreeselijk, dat zoo gesproken word doch het verbaast helaas niet meer. Het doj slechts denken aan het door Jezus verooi deelde roepen van „Heere, Heere". Een politieke fout van de eerste rad maakte de heer Kersten echter, toen hij zij ei voordracht besloot met de verklaring: ..De Kamer staat voor een voldongj feit, dat niet meer ongedaan te maken i De verantwoordelijkheid voor dit besli moeten wij laten voor de Regeering." Zóó staat de zaak niet De S.G.P. is eva jj goed verantwoordelijk voor de muntcorre ei tie als de andere groepen in de Kamer. Wa daarover was Dinsdag beslist: Woensd e, werd slechts gesproken over de Regefel ringsverklaring. In de vergadering van Dinsdag, toen wetsontwerpen behandeld en aangenomiei zijn, was echter de geheele fractie S.G.P. afwezig. Alleen van den heer Kersti K was bericht ingekomen, dat hij „wegens o gesteldheid verhinderd" was; welke ongfai steldheid gelukkig van zoo lichte graad w, S dat hij Woensdag wèl zijn rede kon houdi Hoe het zij: wanneer de S.G.P. de vpra: ij woordelijkheid alleen op de Regeeri u wilde leggen, dan had zU daarvan bij behandeling der wetsontwerpen getuigei moeten afleggen met mond en stem. Zij he< dat verzuimd door schuldige nalatigheid, ma zich daardoor zelf het recht benomen de v« antwoordelijkheid op anderen af te schuive' Haar stelling is dus onjuist. Bovendien heeft de heer Kersten een o y billijk verwijt tot de Regeering gericht, begon n.l. zijn redevoering met de meded* ling, dat de regeeringsbesluiten „groote oi roering in ons land hebben verwekt terecht". Voorts heette het, dat „de veroi i wsardiging onder een groot deel van op volk groot was". r Noch het een, noch he* ander Is waar. Pi cies het tegendeel was te constateeren. Ojk volk heeft zich zeer kalm gehouden en verontwaardiging was geen sprake, groote vertrouwen dat ons volk heeft in beleid van het kabinet-Colijn zal daara niet vreemd zijn. Maar iedereen kan natuurlijk niet erkennen. Ernstige nicotine-vergiftiging Wraak van een dienstbode Dezer dagen heeft een bejaard echtjA paar, wonende aan het Rozenbosch t« De Steeg (gem. R heden), de min der aangename gevolgen ondervondei van de wraak van hun dienstbode. Na dat de echtgenoot van een glas wijn ge it dronken had, werd hij korten tijd latei ernstig onwel. De hulp van een in dip nabijheid wonenden geneesheer, drBlooai mers, werd ingeroepen. De medicus con stateerde een jrnstige vergiftiging ei diende onmiddellijk een tegengif to?,{ waardoor hij levensgevaar bij den ern stig zieken patiënt wist te voorkomen Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat wijn vloeibare nicotine, welke tot besti't ding van insecten op boomen en plant' wordt gebruikt, bevatte, en bij verhoorde! oe politie bekende de 23-jarige dienstbo I die afkomstig is uit Doetinchem, dat 1 uit een fleschje, dat op de schrijftafel v den heer des huizes stond, een scheu a vloeibare nicotine in den wijn had gqdaiic Zij was tot deze daad gekomen, omdat n ch had willen wreken op haar mevroi ti aie, naar zij zeide, haar bevitte en at merkingen op haar werk maakte. Het meisje zal ter beschikking van d officier van Justitie worden gesteld. Ook de echtgenoote had van den wijn w len drinken, doch deze bij den eersten te ;r amvege den slechten smaak weer uil n spuwd. li Arbeider vermorzeld ONDER EEN TRACTOR Te Westerborg heeft een ernstig geluk plaats gehad, waarbij de 88-jarige in huwde arbeider J. W. G. Ottens, afkoms t uit Tweede Exloërmond, om het leven gekomen. Ottens, die als loonploeger nr( een tractor bij het ontginnen van heidevi5 te Westerborg werkzaam was, wilde Di derdagavond na afloop van zijn werkzaü !e heden een blootgekomen zeer groote velni-e verslepen. Daarbij moest hij een grepi;r passeeren. Daarbij is de grond aan het ii zakken gegaan, waardoor de tractor achl n waarts over den kop is geslagen. O. is dele onder terecht gekomen, 't Duurde geruim tijd voordat men de tractor omhoog h r kunnen werken. Het lichaam totaal vermorzeld. DIEFSTAL 7 VAN RIJWIELPLAATJES EN GROS 5 k Te Lutjewinkel zijn 's nachts v scheidene schuurtjes opengebroken. E twintigtal rijwielplaatjes, eenige rij wiekv derdeelen en twee fietsen zijn gestolen een der schuren Is ook een hoeveelh- tl boter meegenomen. De politie stelt in menwerking met de recherche te Alkms l< een onderzoek in. Men vermoedt, dat (li t personen in een auto deze diefstal plet i den, h

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2