3).iriuur JTrttedtr (üouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 22' Franco per post 2.35 portokosten Per weekj Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingƒ4. Bij dagelijkschc zendingƒ5 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7l Zondagsblad niel afzonderlijk verkriigbaa» Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5901 MAANDAG 5 OCTOBER 1936 16e Jaargang S3ifoertentieprijjtn: Van I tot 5 regels f !.17'/i Elke regel meer0.22' I* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0-45 Voor Tiet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 KORTE NALEZING Ontevreden devaluïsten De roode pers is het met ons eens, dat de 3temlviotheid, waarmede ons parlement de vorige week heeft getoond in beslissende oogen- Fn blikken positief werk te kunnen verrichten Q van „historische" beteekenis is. „Het is goed, Zit dat ook de weifelmoedigen onder de Neder- Na!]andsche burgers van tijd tot tijd zóó dui- QggWijk gedemonstreerd zien, dat met het it parlementaire stelsel snel valt te werken, als dat nooaig is". Lc De redactie ging echter in tegen onze op- back merking, dat wij het nut van een directe eking der regeeringsverklaring niet in- ispöi ragen, omdat toch straks de begrootingen '^aan de orde komen. 'aq En, eerlijk gezegd, met deze zienswijze iStlvan de'roode pers kunnen wij het naWoens- wel eens zijn; al zijn er ook nu nog wel ei 3 argumenten aan te voeren voor een andere ^beschouwing; bv. deze, dat de ingediende bboi-'begrooting op vele punten herziening zal URGbehoeven en dat bij de behandeling dezelfde "fchl lunten weer aan de orde komen, welke nu >n (esproken zijn. Intusschen, de Tweede Kamer heeft be- fiïioudens een wonderlijk allegaartje de IcP' liscussie op zulk een hoog peil gehouden, jhtó 'at niemand, die 't algemeen welzijn boven lartijbelang en persoonlijke liefhebberij stelt bespreking zal betreuren. Wij zelf legden GEN&aarvan één en andermaal getuigenis af. En pen1" P willen er nu aan toevoegen, dat het ons ïeegevallen is. Was er dan reden om het tegendeel te J eerwachten? Ja, indien we moesten aanne- Rnen, dat met name een deel der roomsch- Eat*1" Pers een'oe invloed kon uitoefenen op utili le eigen Kamerfractie. Dat bleek echter ge- £illukkig niet het geval en we zouden er over jorro jezwegen hebben, indien bedoelde kranteh vormen voor het meerendeel een be- ;de aaide groep nè. Woensdag hun houding iwijzigd hadden. Nu ze echter, althans ior een deel, doorgaan met de Regeering n speciaal dr Colijn, onbillijk te bejegenen, unnen we een woord van protest niet ach- irwege houden. Bijzonder hatelijk was, wat bv. het Dag- la d van N.-Brabant schreef in ver- tand met critiek op het onwaardige pam- et van de N.S.B. De redactie mérkt op: Allereerst wordt den heeren Colijn en Trip „onder de neus gewreven", wat zij indertijd aan banvloeken tegen de deva- Hgc luïsten hebben uitgedacht: muntverval- schers, onvaderlandslievende schobbers. Inderdaad, authentieke uitlatingen van de heeren, die nu zelf devaluatie moeten doorvoeren. 0 zoo, dus dr Colijn heeft devaluïsten „on- aderlandslievende schobbers"genoemd? Hier herhaalt het blad de beschuldiging, mr Van Vessem Dinsdagavond in de lerste Kamer uitsprak en waarvoor hij van j Ei'nister Oud zoo ongenadig op zijn tabberd reeg, dat heel de Kamer, minus de twee .S.B-ers, den Minister schier een ovatie racht. Het roomsch-kath. blad, dat zóó zijn per- Donsbestrijding van dr Colijn voortzet, zal PgJ ader met de „authentieke uitlatingen" voor 1 dag moeten komen. Is „persoonsbestrijding" een te sterke walificatie? We kunnen het helaas niet Wjipzien. Zoogenaamd om een lezer te beantwoor- ie i en de vorige dag had het blad ook <-baa !ec*s °P denigreerende wijze geschreven érhaalt men: In de Eerste Kamer verklaarde dr Colijn op 7 Febr. 1.1. uitdrukkelijk, dat devaluee- ren geen werk voor hem was en aan een chirurg" moest worden overgelaten, die er de verantwoordelijkheid voor durfde op zich nemen. En in de radio-rede van Maandagmorgen zeide dr Colijn: „De Re- g'eering kent haar koers. Zij volgt een doelbewuste lijn, nu zij de nieuwe toe stand onder oogen heeft te zien. Zij acht zich zelf in staat, om de voornaamste schokken op te vangen en de koers naar de haven te vinden". Op schampere toon wordt daaraan dan lacK legevoegd, dat zoolang de Minister-Presi- ent niet verklaart zich op 7 Febr. vergist te hebben, men niet mag twijfelen aan de woorden, die hij toen sprak. Dat wil zooveel zeggen gelijk reeds herhaaldelijk betoogd was: dr Colijn en mr Oud moeten nu onmiddellijk heengaan; an dere heeren behooren de devaluatie door te voeren. Wij kunnen aan deVolkskrant die men waarlijk niet van vleierij kan beschul digen overlaten, om het onredelijke van bovenstaande critiek aan te toouen. Dit blad schreef n.l.: Dat had betrekking en kon alleen be trekking hebben, op een vrijwillige zelf gewilde devaluatie. Het kon niet slaan op een opgedrongen en afgedwongen devaluatie, want ware de Regeering toen de twee andere van de drie goudlanden de koers wendden, heenge gaan, dan zou. voordat een nieuwe Regee ring de operatie had kunnen verrichten, een debacle zijn ontstaan, van welker ge- volgen men zich geen denkbeeld kan Toen er moest worden gedevalueerd kon dit enkel geschieden door het kabinet dat er was. Het is de logische exegese van de uit spraak, die nimmer teruggenomen is of be hoeft te worden. Er is niet de minste strijd. Van dergelijke critiek (welke overigens verklaarbaar is, omdat men vreest, dat de vurig begeerde devaluatie wel kan teleur stellen) hebben we in de Kamer echter niets gehoord. Daar heerschte gelukkig een andere toon, welke de Maasbode deed schrijven: „Het is gelukkig, dat dr Colijn deze dui delijke verklaring heeft afgelegd, want nu schijnt ook de zoo noodige politieke samen werking verzekerd tot voltooiing van het nieuwe reconstructiewerk". Als wij elkaar op die wijze naderen is er hoop voor de toekomst. Inschrijving Dienstplicht Tot nog toe had de inschrijving voor den Dienstplicht steeds plaats in de maand Januari. Daarin zal verandering komen. De inschrijving voor de lichting 1938 zal plaats hebben in de maand October van dit jaar De bedoeling van deze vervroegde in schrijving is, om het aantal zittingsdagen van de Keuringsraden te kunnen uitbrei den, teneinde daardoor een met het oog op de bezuiniging gewenschte vermindering van het aantal Keuringsraden mogelijk te maken. Chr. Bond van kleinhandelaren in boter en margarine De Chr. Bond van Kleinhandelaren in boter en margarine hield te Rijswijk zijn jaarvergadering onder leiding van den voor zitter, den heer v. d. Bos uit Delft Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental stabiel bleef. De propaganda zal voortaan worden ter hand genomen, en een geheel program van actie zal wórden uitgewerkt. Het program vermeldt o.a.: Streven naar a. Wettelijke regeling voor den verkoop van roomboter, waardoor voorkomen wordt, dat dit artikel voor de grootbedrijven niét anders beteekent dan een lokartikel, waar door echter het. bestaan voor den bona-fide boterhandelaar onmogelijk wordt, b. Verhooging van de winstmarge op mar garine en wering van dit artikel uit zaken, waar dit niet thuisbehoort. c. Distributie van de margarine voor werk loozen via den bona-fide margarine-hande laar tegen een normale winstmarge. d. Actie tot gemeenschappelijken inkoop van roomboter en margarine. e. Inschakeling van den bona-fide boter en rnargarinehandel bij het nemen van be sluiten of het treffen van crisis-maatregelen, deze branche betreffende. In principe werd besloten tot het uitge ven van een manndelijksch rondschrijven aan alle leden en niet-leden, waarin de belangen van de branche zullen worden uit eengezet Voorts werd besloten alle gegevens be treffende te ondernemen propaganda direct te zenden aan het propaganda-bureau As terstraat no 22 te Den Haag. Na-dat nog eenigen tijd op aangename wijze van gedachten werd gewisseld werd de vergadering door den directeur van het* Bureau van den Chr. Middenstandsbond op gebruikelijke wijze gesloten. DE 3 0CT0BER-FEESTEN. iÖofè '49d& eewv. ïoas 'in 'den optocht verlegeiiiooordujd. HET NIEUWE MOTOR EN RIJWIELREGLEMENT Ingrijpende nieuwe verkeersregels HecDen wordt afgekondigd Staatsblad no. 57b, houdende het Kon. Besluit van 18 Sept. 1936 tot nadere wijziging van het Motor- cn Rijwielreglement Wij Men d'en hoofdinhoud der nieuwe verloeersbopalingen hier volgen: Voorrang voor het „hoofdweg"-verkeer Er komen z.g.ci. voorrangswegen, wié daarop rijdt, heeft bij kruisingen ook a rang boven het van rechts komende ver keer. Bordlen zullen aangeven, wat een voorrangsweg is en dat men zoo'n weg na dert. 's Nachts geien geluidssignalen TussChen 22 uur en een half uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verboden. (Men moet dan knipperen met de koplam pen). Verlichtingsvoorschriften De plaats van de verschillende lantaarns wordt nauwkeurig omschreven. Dimmen zal reeds moeten geschieden als de tegenligger zich in de gerichte licht bundels bevindt. Voor wielrijders is verblindend licht steeds verboden. Een rood rijwieilanhterlicht met reflector is van 1 Januari 1938 af ver plicht. Het Witte achterspatbord, waarvoor aenige voorschriften wordien gegeven wordt gehandhaafd. Niet hinderlijk stilstaan. Stilstaan wordt verboden, indien de keorsveiligheid daardoor in gevaar wordf gebracht, alsmede in tal van nauwkeurig omschreven gevallen. Stilstaande auto's verlicht Alleen als auto's binnen 30 M. van een lantaarn (of op een parkeerterrein) staan, behoeven zij geen licht te voeren. NATIONAAL JONGERENVERBOND Zaterdagmiddag heeft het Nat. Jongeren Verbond zijn jaarlijksche algemeene verga dering gehouden in het gebouw Tivoli te Rotterdam. Na de openingsrede van den algemeenen Voorzitter, Mr. W. de Vries, werd bij acclamatie besloten, een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin het Nationaal Jongeren Verbond aan H. M. zijn verknochtheid, aanhankelijkheid en trouw betuigt Het hoofdbestuur werd voor het vereeni- gingsjaar 1936/37 bij acclamatie als volgt gekozen: algemeen voorzitter: mr. W. de Vries, algemeen secretaris Jhr. W. M. dn Brauw, afgcm. penningmeester: A. Th. C J. Schiebergen, leden: Mr. O. Verdoorn Jr„ W. van Wesel. K. Rijsdop, H. A. V. Giesberger, Mr. J. H P, v. Haitsma Muiier. Verscheidene huishoudelijke zaken wer den afgedaan, waarna het hoofdbestuur ver schillende mededeelingen deed in zake land- dag en het zeekamp. Mr. W. de Vries hield tenslotte een rede over. het onderwerp „Balans van de Natio nale Opleving." Drinkwaterkwestie te 's Gravenzande Omtrent het stopzetten van de drinkwater voorziening voor een deel der gemeente 's-Gravenzande, vernemen we nader, dat de concessie welke Ged. Stalen van Zuid-Holland hadden verleend voor de ex ploitatie van een eigen drinkwaterleiding, reeds eenige jaren geleden ten einde was. Op aandringen van het gemeentebestuur van 's-Gravenzande hebben Ged. Staten enkele malen deze concessie verlengd, het laatst tot l October j.L Een nieuw verzoek om verlenging werd niet ingewilligd, temeer, omdat intusschen het water door den Keuringsdienst was af gekeurd. De gemeente liet in het begin van dit jaar op het strand te 's-Gravenzande borin gen verrichten, teneinde na te gaan of daar drinkwater te bekomen was. Het water bleek evenwel brak te zijn. Daarna zijn onderhandelingen aange knoopt met de Westlandsche Drinkwater leiding Maatschappij te Loosduinen, die ook alle andere Westlandsche gemeenten van water voorziet. Deze onderhandelin gen zijn nog gaande, zoodat geen voorzie ningen zijn getroffen. De Burgemeester, mr. P. Brunt, meende, nu 1 October j.L de concessie ten einde was, de pompinstallatie; welke een vijfde deel van zijn gemeente van drinkwater voorzag, stop te moeten zetten, waardoor dus de geheele woonwijk „De Boeren woning", water-loos werd gemaakt Dat iets dergelijks groote verontwaardi ging heeft gewekt, laat zich begrijpen- I-n het overige deel van 's-Gravenzande hebben 'i bewoners de beschikking over eigen ■èlputten; in do nieuwe woonwijk „De Boerenwoning" bleek het evenwel niet mo gelijk goed drinkwater le verkrijgen Daarom werd een pompinstallatie ge plaatst op een welput, in het dorp, op eeni gen afstand van de thans gedupeerde wijk. Reeds eenige jaren bestonden evenwel oortdurend klachten over de kwaliteit an het water. In de ruim tweehonderd woningen is men thans van water verstoken. Bij een ópen bare pomp op een plein, op eenigenaf stand dezer woningen, wordt, nu water ge haald door de bewoners, welk water eigen lijk ook afgekeurd ïsl Naar we bij informatie vernamen, zou de kails op nieuwe verlenging der concessie niet groot zijn. waardoor dus deze toestand wel eenigen, tijd zou kunnen duren! EEN TEGENSLAG VOOR DEN TABAKSHANDEL Duitsche Regeering incasseert de voordeelen van de gnldendepreciatie Wederom bouw van een Ned. schip in Duitschland? Naar de Dagl. Brscrt verneemt heeft de tabakshandel met een nieuwe tegenslag te kampen. Zooals bekend worden de aankoo- pen van tabak voor Duitsche rekening via de clearing betaald. Voor de mijen heeft dit over het algemeen een niet zeer ingrijpende beteekenis, daar de Nederlandsche tabaks- handel veelal als stootblok fungeert. Deze heeft echter nog steeds aanmerkelijke be dragen te vorderen, die de Duitsche afnemers meenden te kunnen voldoen in goedkoopere guldens. De Duitsche regeering, op zoek naar de mogelijkheid nieuwe geldbronnen aan te boren, heeft echter bepaald, dat een gelijk aantal Marken moet worden gestort als vóór den val van den gulden noodig zou zijn geweest, om die tabaksschulden te betalen. Naar Nederland wordt echter slechts zooveel overgeboekt, als volgens de nieuwe ver houdingen noodig is, terwijl het meer dere ten goede zal komen aan het export subsidie fonds. Ook voor den aankoop van nieuwe tabak zal een dergelijke regeling worden getroffen, hetgeen dus beteekent, dat de Duitsche koo- pers niet kunnen profiteeren van de lagere in Marken uitgedrukte prijzen, waardoor er weinig kans is, dat Duitschland meer tabak zal koopcn dan aanvankelijk wellicht werd verondersteld. Daarentegen schijnen de pogingen, om een tweede compensatie-transactie met Duitschland tot stand te brengen en waarbij de tabak nauw betrokken is, juist dezer dagen voortgang te heb ben gemaakt en naar ons ter oore komt, zou er reeds een bedrag van Mrk. 2,500,000 beschikbaar zijn. Het schijnt, dat wederom een Nederland'sch schip op een Duitsche werf zal worden gebouwd. Hiervan zou de tabak wellicht kunnen profiteeren, daar dan meer geld beschikbaar komt voor den aankoop van het Sumatra- NED. HERV. JONG. VER. OP G. G, Leidersdag te Utrecht gehouden In het gebouw voor K. en W. te Utrecht werd Zaterdagmiddag de jaarlijksche Lei dersvergadering gehouden van den Bond "an Ned. Herv. Jongel.-Vereen. op G. G. De voorzitter, Ds. F. Bartlema, van Zeist, opende de vergadering met gebed en Schriftlezing, nadat éérst gemeenschappelijk gezongen was Psalm'25 vers 2. In zijn openingswoord betreurde Ds. Bart lema het. dat de opkomst voor deze verga dering niet zoo groot was als werd verwacht Spr. hoopt niet dat het komt door lauw heid! Deze vergadering heeft ten doel samen te spreken over hetgeen ons dezen winter wacht Wij moeten in ons persoonlijk en in ons Vereenigingsleven aohter God aan en de verschijning van Christus lief hebben Spr. herinnert aan de'laatste uitroep van Willem van Oranje, waarbij hij bidt voor het volk en God voorop stelt. In onze jeugd geeft God ons „gouden uren!" Laat ons die tijd van voorbereiding toch benutten. De gang die wij als Bond hebben te doen is moeilijk, maar God wil ons daarin ster ken. Spr. hoopt dat Paulus' woord „Als ik zwak ben dan ben ik machtig" bij velen tot openbaring zal komen. De Jaarvergadering De heer J. van Spankeren,-lid van he>t hoofdbestuur, uit Ede. hield een toe spraak over het onderwerp: „Jaarvergade ring Jaarfeest". Spr. had dit onderwerp gekozen, omdat er nogal eens moeilijkheden in de Vereenigingen zijn over deze gebeur tenis. Spr. toont aan dat het Jaarfeest van een Jongelingsvereeniging het hoogtepunt van het vereenigingsjaar is. Het doel der J. V. staat goed voor oogen. Zij is n.l. mid del tot bekwaammaking der Jongelingen voor de levenstaak. Hiermede wordt ook rekening gehóuden bij de samenstelling van het programma voor het Jaarfeest. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Die eenvoud in overeenstemming met het Schriftwoord: „Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Woord zal het geschieden", siere ook onze Jaarfeesten. Dan behoeft het geen saaie beweging te worden, maar het peil dient hoog te worden gehouden. De benaming .Jaarvergadering" acht spr. dan ook beter. De Bijbelinleiding komt op de jaarverga dering op de eerste plaats. Gemeenschappe lijk zingen, koorzang en poëzie vormen een gepaste afwisseling op de jaarvergadering. Studie en zelfwerkzaamheid leveren goede resultaten ook voor de jaarvergadering. Iedere leider besefte dat de leden vaak zelf aan het woord moeten komen, vooral bij bespreking. Een goed leider gaat van dit standpunt uit: samen de vergadering lei den. Heeft men de J. V. verlaten, dan ga men voort zich te bekwamen in het werk tot heil van de Ned. Herv. Kerk. De Jaarvergadering worde geen avond van pret en lol, anderzijds ook geen avond van „oude-mannetjes", maar een avond waar het duidelijk' worde hoe heerlijk het is .oor Godes zaak te strijden. Op deze inleiding volgde een aangename bespreking, waarbij vele practische zaken werden behandeld. Er werden weliswaar geen besluiten ge nomen. doch deze vergadering strekte voor namelijk lot-voorlichting van de leidei s dor J. V., die vooral bij de Jaarfeesten voor groote moeilijkheden zitten. Verschillende bezwaren werden geuit, o.m. het bezwaar, dat de jongelingen op de jaarvergadering toch gaarne een feecstelijk cachet willen zien aan de bijeenkomst. Dat hiertoe genoeg middelen zijn buiten den weg van dilettan- ten-tooneel toonde inleider duidelijk aan. Vaste lijnen kunnen echter niet altijd ge trokken worden, daar iedere plaats weer andere moeilijkheden oplevert. Toch was de vergadering zeer leerzaam en uitwisseling van gedachten heeft ock op dezen leiders middag goede vruchten afgeworpen. Wet tegen prijsopdrijving In een nadere circulaire (zie ons vorig nummer) deelt de minister mede, dat in 't algemeen genomen de volgende artikelen niet in prijs verhoogd mogen worden: Aardappelen, zoomede aardappelmeel, Stijfsel en puddingpoeder; Boter; Brood; Consumptie vetten Eieren; Groenten; Huisbrand (normale winterprijs); Kaas; Margarine; Melk; Roggebloem; Slaolie; Spek; Suiker; Tarwebloem; Vleesch; Alles behoudens de gewone markischom- melingen. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. De loopende contracten (afgesloten vóór 27 September) moeten volledig gehandhaafd worden; de daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Als de winkeliers voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hunne leveranciers ontvangen zal in dit geval een geleidelijke geringe prijsverhooging toelaatbaar zijn, die echter nooit grooter mag zijn dan het be drag, hetwelk hijzelf meer aan den leve rancier moet betalen. POND STERLING WEDEROM HOOGER Depreciatie-percentage iets gestegen De stijging in de buitenlandsche wissel koersen heeft hedenmorgen verderen voort gang. gemaakt De openingskoersen te Am sterdam lagen wederom 'iets boven het niveau, waarop Zaterdag gesloten was, zoo dat het depreciatiepercentage voor den Ne- derlandschen gulden opnieuw een weinig is gestegen. Het pond sterling noteerde vanmorgen bij opening f 9.34 tegm een officieelen koers van f9.28 j.L Zaterdag. De dollar trok aan tot f l.S9*4. De officieele- noteering voor dit devies was jl. Zaterdag f 1.89, zoodat hier slechts een zeer geringe koersstijging in trad. Tegenover den dollar is de Nederland sche gulden thans 22,5 pCt. gedeprecieerd (Zaterdag 22,4 pCt.) en tegenover het pond sterling 20,2 pCt. (19,6) pCt.). Fransche francs noteerden f8.S2!A (vor. not. f 8.90), Belga's f 31.62V2 (vor. not. f 32,—) en Marken f75.50 (f75.50). Zeevisch voor werkloozen Verzoek van de Haarlemsche Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken hepft zich met het volgende telegram gewend tot den Minister van So ciale Zaken: „Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, acht het noodzakelijk bij ver strekking zeevisch aan werkloozen overleg te plegen met de instanties in het vissche- rijbedrijf en don detailhandel en verzoekt dringend hieraan wel gevolg to willen geven". ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagnacht omstreeks half een is op den hoek van de Groot Hertoginnelaan en de Laan .van Meerdervoort te 's-G raven- hage de 35-jarige rijwielhersteller N W.. wonende in de Nicolaistraat, met zijn' mo torrijwiel door een auto aangereden. De VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het antwoord van Minister Oud op de aanvallen van de N.S.B. Conferentie te Putten van de jeugd-! leidersclub der Chr. vakbonden. De achtste A.R.J.A.-toogdag te Apel doorn. Drie boerderijen te Hedel verbrand. Inbraak en rooofoverval te Laag Keppel In Parijs hebben relletjes plaats gehad tijdens een communistische betooging. Pr moesten een 1000-tal arrestaties worden verricht. Een fascisten-optocht in Londen is aan leiding geweest tot anti-fascistische de monstraties, waarbij negen menschen werden gewond. De toestand aan de Spaansche fronten is practisch ongewijzigd. SOLIDE GELDBELEGGING tegen billijken prijs aangeboden 22 PANDEN IN AANBOUW OOK BIJ GEDEELTEN Bouwbedrijf Over de Linden en Terleth (Adv.) heer W. is met een schedelfractuur en schaafwonden naar het gemeente,ijk zie kenhuis Zuid wal vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Wagen ïn botsing met melkauto De Inzittenden er goed afgekomen Gisteravond kwam uit Amsterdam het Esther de Boer—van Rijk-ensemble, dat naar Den Helder moest. Het ensemble, uit een twaalftal personen bestaande, werd in een luxe reiswagen van de Maatschappij Zaanland uit Zaandam vervoerd. Ter hoogte van Schoorldam op den Kanaaldijk en wel voor de boerderij van den heer H. Delver, heeft toen omstreeks kwart over zeven een ongeluk p!aats ge vonden, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl men met een vaart van on geveer veertig K.M. reed, ontdekte de chauffeur, Schermer, plotseling iets midden op den weg. Het was niet meer mogelijk te stoppen en met een harde klap botste de reiswagen tegen een gevaarle, dat later een melk auto bleek te zijn. die, voorzien van een zeer slechte verlichting, dwars over den weg stond. Het voorste gedeelte van de wagen werd vernield, evenals de ruiten van de cabine. Mevrouw De Boervan Rijk, die juist een dutje deed, vloog van haar fauteuil af, doch werd gelukkig niet gewond. Corry Korevaar vloog met haar hoofd door de zijruit en werd vrij ernstig gewond aan neus en wang. Mevr. De Vriesde Boer, de dochter van de bejaarde actrice, kwam tegen een voorstang aan en werd licht aan het hoofd gewond. De administrateur van het gezelschap, de heer Hein de Vries, werd aan het linkerbeen geblesseerd. De overigen kwamen met de schrik vrij. Op de boerderij ontving men de ontstel de artisten hartelijk, terwijl de eerste hulp kon worden verleend door den eveneens in de bus aanwezigen heer Schuit. Uit Alkmaar heeft men een tweetal par ticuliere auto's gecharterd, waarmede men naar Den Helder vertrok. 0 rtla/a JU Pijp Ta bak Taconis Leeuwarden DE 3 QCZOSER-EEESTEN. Ee* amph 'sasten in 'den stoei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1