SUKRISTOL MAKELAAR HET BELEG VAN OVIEDO Vijf jaar Amsterdam-Batavia ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 EERSTE BI.AD PAG. 3 Buitenland DE JAPANSCH CHINEESGHE SPANNING In de omgeving van de spoorlijnen Nan king—Sjanghai en HangtsjouSjanghai zijn de Chineesohe legerautorlteiten druk doen- den, hun troepen samen te trekken. Naar van Japansche zijde wordt beweerd, zou het aantal manschappen, dat deze streken be zet, op circa 75.000 man te schatten zijn. Wat heeft oit alles te beduiden? Het is er een nieuw symptoon van, hoezeer de laat ste maanden de wrijving tussehen het ge moderniseerde, actieve Japan en het trage, maar kolossale China is toegenomen. De reeks moorden, in China op Japansche on derdanen gepleegd moge niet zeer indruk wekkend zijn, gezien de uitgestrektheid van het land, en oe barsche manier waarop Japan zijn ouderen gelen broeder nu al jaren behandeld heeft, toch zijn zij een teeken van naderend gevaar. Het sein staat op onveilig. In zekere kringen wordt ver wacht, dat de oorlog tussehen beide rijken niet zeer lang meer zal uitblijven. Japan heeft, het spreekt vanzelf, genoegdoening gevraagd voor de aanslagen op het leven van zijn onaerdanen, en China heeft ook niet. geweigerd, in dezen eisch te treden, al is deze reeds aanstonds door het opstoomen van Japansche oorlogsbodems, en 'door het actief worden van de Japansche troepen contingenten in Noord-China op een onpret tige manier onderstreept Doch naar ver luidt schijnt Tokio oaarbij dingen te ver langen, die men in Chineesche kringen aar zelt in te willigen. Men zou er van Japan sche zijde o.a. op hebben aangedrongen, dat aan bepaalde Chineesche ambtenaren ont slag moet worden verleend; dat in het Chi neesche leger Japansche militaire raadge vers worden aangesteld, en dat China, ge meenschappelijk met Japan, zou gaan op treden tegen het dreigende opdringen van het communisme in bepaalde noord-Chinee sche districten. Vooral het laatste punt beschouwt men te Sjanghai en Nanking met wantrouwen. Men is bevreesd voor zulk een gecombineerd Chineesch-Japansche actie, welke aan de Japansche troepen het voorwendsel tot zeer groote vrijheid zou kunnen leveren, terwijl het prestige der Chineesche regeering reeds genoeg dingen van bitteren aard heeft moe ten slikken, om niet al te veel beproevingen meer te kunnen ondergaan. Vanoaar. dat China's troepen, al is het langzaam aan, in beweging gaan komen. Er wordt gearbeid aan den aanleg van verdedigingslinies, aan hergroeping van defensieve krachten. Toch moet het, dunkt ons, voorloopig on waarschijnlijk worden geacht, dat de beide tegenstanders het op een open conflict zul len willen laten komen. Zoo een onbeheersch te handeling van een der partijen niet de ■uitwerking verkrijgt van de vonk in het kruitvat ziet het er eerder naar uit, of er wel veel omstandige woorden zullen worden gebruikt, vergezeld van dreigende bewe gingen, doch dat men het daarbij maar al te gaarne zal laten. De handel met China is voor het Japansche eilanden-rijk van te voorname beteekenis, dan dat deze door een oorlogscatastrofe in gevaar zou mogen woo den gebracht. Japan kan geen afnemers missen, en zich evenmin de weelde veroor loven om zoo het pas geeft een aanzienlij ken cliënt voor het hoofd te stooten. Zoo zal men zijn best doen, den geest der Japansche militairen te verzoenen door enkele Chinee sche concessies, en verder de anti-Japansche actie in het Hemelsche Rijk tegen te gaan. om de afname der Japansche producten niet te benadeelen. Het spreekt vanzelf, dat dé onderhande lingen zeer moeilijk zulen verloopen, omdat de wederzijdsche gevoeligheden, voortsprui tende uit den soldatentrots der Japanners en bet jonge nationalisme der Chineesche jeugd, liefst zooveel mogelijk zullen moeten worden ontzien. Nog een andere reden spoort zoowel 'Japan als China aan tot het betrachten van de noodige bedachtzaamheid. Tussehen hen beiden in staat Sovjet-Rusland, dat als lijder aan de zeer besmettelijke kwaal, die bols jewisme heet, door deze twee antagonisten evenzeer geschuwd en gemeden wordt. Men wenscht geen epidemie van deze afschuwe lijke ziekte in het Verre Oosten te ontke tenen. Met andere woorden, zoo Japan en China zich afmatten in een openlijken on- onderlingen oorlog, zou het weerstandsver mogen van beide landen zóó ondermijnd ge raken, dat de mannen uit Moskou een uit nemende kans kregen, de roode bacil via Siberië in Mandsjoekwo en de Noord-Chi- neesche provinciën te importeeren. Met dat al, ook al zijn de oorlogskansen, gezien de groote belangen die zoowel Japan als China beheerschen en tot elkander drij ven, nog niet van onmiddellijken aard, men dient ermede rekening te houden, dat oor log een onredelijk ding is, wel voor een tijd te neutraliseeren door allerlei maatregelen van voorzichtigheid, doch tenslotte geneigd als een helsche machine te explodeeren Vandaar dat de Chineesche kwestie ook 2ekere Europeesche ministeries van buiten- landsche zaken in spanning houdt! Een keizerrijk Italië P Grootsche plannen te Rome Naar te Rome verluidt zou de Italiaansche ambassadeur te Londen, G r a n d i, binnen kort worden vervangen door den ambassa deur te Buenos Aires. Een bevestiging van het bericht is echter nog niet ontvangen. Het gerucht gaat verder, dat Grandi te Rome een belangrijke functie zou gaan be- kleeden. Deze verandering zou vóór den 28sten October plaats hebben. Er zou ook sprake zijn van een bestuurs- reorganisatie, waarbij een samensmelting tussehen de oude provinciale bestuurslnstan- ties en de instanties der fascistische partij tot stand zou komen. De secretaris der partij zou minister van binnenlandsche zaken worden. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat het konink rijk zou v/orden veranderd in een keizerrijk, waarbij dan ook de functie van grootkanse lier geschapen zou worden. Op 28 October zal te Rome een grootsch 'défilé plaats hebben van de troepen, die in Afrika gestreden hebben. GROOT-BRITTANNIE WAPENT IN SNEL TEMPO „De luchtmacht het meest doel treffend middel tegen oorlog" Op het congres der Britsche conserva tieven. dat te Margate wordt gehouden, heeft minister Neville Chamber lain verklaard, dat de Britsche re geering voornemens is, haar bewape ningsplannen uit te voeren, wat de op positie ook zegt. Wanneer ons wapenprogramma zal zijn voltooid, zullen wij opnieuw een marine hebben welke volkomen in staat is, onze vitale verbinaingen te bescher men. Wij zullen dan een leger hebben, zwak wat effectieven betreft, vergeleken met de geweldige legers dienstplichtigen op 't continent, maar uitgerust met de allermodernste wapens cn het nieuw ste mechanische materieel. Wij zullen de beschikking hebben over een lucht vloot. welke, wat snelheid, actieradius en effectiviteit van toestellen en wat de kwaliteit van haar personeel aangaat, voor geen enkele luchtmacht ter wereld zaj behoeven onder te doen. De ontwikkeling van de luchtvaart heeft ons in zeker opzicht beroofd van oaze voor- deelige positie als eilandenrijk en de moge lijkheden, welke de luchtoorlog met zich zou kunnen brengen voor onze burgerbevo! king, staan ons voortdurend voor den geest. maar wij vergeten neit, dat deze zelfde mo gelijkheden niet minder worden ingezien door andere naties. Ik weet niets, wat een regeering, die agrpssieve plannen koestert jegens een buurstaat, beter tot bezinning kan brengen dan de gedachte, dat zijn actie binnen enkele uren kan worden beant woord met slagen van zulk een aard. als onze nieuwe luchtvaart zal kunnen toe brengen. Ik beschouw dp luchtmacht als het meest doeltreffende middel tegen den oorlog, dat ooit is uitgevonden. Ik steun het scheppen van een luchtvloot met de diepste overtui ging en met de grootste geestdrift, zooals ieder weet. Nooit zal zij gebruikt worden voor een niet-geprovoceerden aanval op welke natie ook. Het voornaamste doel van de Britsche regeering en van het Britsche volk is de handhaving van den vrede. Wij begeeren niemands gebied, wij wen- schen noch zijn voornemens, ons te men gen in de binnenlandsche aangelegenheden van welke vreemde mogendheid ook en nog minder zijn wij van plan. onze id«-eën over ons regeeringssysteem aan anderen op te dringen. Inderdaad worden de gevaren welke een interventie met zich brengt, niet levendiger geïllustreerd dan door de jongste incidenten in verband met den betreurenswaardigen strijd, welke momenteel in Spanje woedt. Ind'en er niet het moedige initiatief van Blum ware geweest, gesteund door allen invloed, welken de Britsche regeering kan aanwenden, dan zouden wij hebben kunnen zien, hoe heel Europa werd verdeeld in tegenover elkander staande kampen, het- geën niet te overziene gevolgen na zich zou hebben gesleept CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS. PICNICCERS Suiker maakt dik. SUKRISTOL NIET. Ennrine besparing op IJw sufkerrekenint! Vooral bij h^rei iing van Rtiat>nrl<er en andere veel sinkei vragende spijzen Oninis baar hij pti-ntc. SI'Kit 1ST* >1 geeft geen bnsrnaak. het ts ppn zuiver product In tinmlige platte dranubHeijes A WIT stuks slechte 25 pent Bil Apotheken en Drogisten. Import: H. TEN HERKEL - Hilversum De vorige week toen de Fransche regee ring besloot, aan haar parlement een aan passing van den koers van den franc voor te stellen, was ik zoo gelukkig met haar en de Amerikaansche regeering te kunnen samenwerken om de storende gevolgen van deze operatie te miniseeren en ik hoop. dat de verklaringen, gepubliceerd door de drie regeeringen, zullen leiden tot een herstel van meer normale voorwaarden op interna tionaal monetair gebied. Labour en de bewapening De nationale executieve van Labour, de socialistische Britsche arbeiderspartij, heeft na langdurige besprekingen den tekst van haar resolutie betreffende den internationalen toestand, welke aan het jaarlijksche congres der partij, dat volgende week zal worden ge houden, zal worden voorgelegd, vastgesteld. De resolutie spreekt zich uit ten gunste van „een voldoende bewapening tot handha ving van het gezag en de macht van den volkenbond en tot het bieden van weerstand tegen dictatuur en agressi'." SOCIALE WETGEVING IN ALBANIË In verband met de industrieele ontwikke ling van Albanië heeft de regeering besloten, een arbeidswetgeving uit te werken in over eenstemming met de nieuwe eischen, welke daaraan gesteld dienen te worden. ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot in vaste goederen, hypoth^ assurantiën door N.V. N. O. P. - Amsterdam-O. Prinsengrach» 668 TeL 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG De Spaansche burgeroorlog FRANCO'S REGEERINGS- VERKLARING Van de gevechtsfronten in Spanje wordt weinig nieuws gemeld. Van de belegering van Oviedo door de marxisti sche strijdkrachten blijven de door Ma drid aangekondigde successen nog steeds uit, al spannen de belegeraars blijkbaad hun uiterste krachten in. In de stad hebben in-tusschen de .40.000 inwoners en de ongeveer 7000 man ua- tionale troepen, die sedert dagen op half rantsoen leven, zich te verweren tegen felle aanvallen der „dynamiteros". Met ongeduld verbeiden de belegerden dan ook de colonnes van Franco, die redding moeten brengen. Van de zijde der Madrileensche troepen wordt beweerd, dat de „dynamiteros" er in geslaagd zijn, de noordelijke buitenwijken der stad te bezetten, terwijl in de Calle de Uria en de Calle des Asturias. welke beide straten naar het centrum der stad voeren, heftig gestreden wordt Anderzijds zijn de verdedigers der sta-1 er in geslaagd, het op de heuvelen bij de stad gelegen plaaisje Naranco te bezetten, waar zij, ondanks het bombardement van de re- geeringsvliegtuigen, stand houden. De door Franco naar Oviedo gedirigeerde colonnen hebben reeds Trubia, waar groote munitiefabrieken gevestigd zijn, ingenomen en zetten in allerijl hun opmarsch voort. Een rapport te Genève Naar Reuter uit Genève seint, hebben de dëlega'ies te Genève een document ter hand ge9teld. dat door de Spaansche nationalisti sche regeering wordt aangekondigd al3 een officieel „voorloopig rapport" over de moor den, plunderingen, brandstichtingen en gru welen, door de marxistische horden, die in dienst staan van de z.g. regeering van Ma drid, begaan in een aantal dorpen van Zuid- Span je. In de inleiding van dit document wordt medegedeeld, dat de feiten, hier geregis treerd, slechts het eerste gedeelte vormen van een volledig rapport, dat de regeering te Burgos zich voorgenomen heeft, later te publïceeren. Do in dit document vermelde feiten zijn officieel vas'gesteld door een hof van en quête. De slachtoffers van den marxistisehon bloeddorst behooren tot alle klassen der be volking. Verscheiden hunner werden levend verbrand, de meesten zijn met bijlen „afge slacht". In Spaansche nationalistische kringpn te Genève wordt medegedeeld, dat het onder zoek naar de misdaden der volksfronters nog voortduurt, maar dat na afloop het ont zettende resultaat dezer enquête in den vorm van een rood-gcel boek aan de beschaafde i wereld zal worden voorgelegd. Bandeloosheid te Malaga De Deensche consul te Malaga, die te Gi braltar is aangekomen, heeft verklaard dat in eerstgenoemde stad groo'e bandeloosheid heerscht. De bevolking leeft dag en nacht in angst. Men weet, dat de nutiona'en de stad omsingelen, doch men ducht, dat vóór Francos troepen de s'ad zullen binnenruk ken, nog talloozen het leven zullen laten want iedere aanval der nationalisten wordt door de volksfronters gewroken op de in woners der stad. Gisteren is een voorstad van Malaga door de national is'ische luchtmacht gebombar deerd; onmiddellijk heeft daarop de arbei dersjunta honderd gijzelaars laten afmaken. De executies zijn overigens aan de orde van den dag. Zondag werden er honderd uitge voerd, Dinsdag 97. Woensdag 36, Donder dag 150. De consul vertelde, dat hij zelf ternauwer nood aan den kogel was ontspapt. door aan boord van een Engelsch schip te vluchten Ook Reuter bericht, dat de toestand' in Malaga uiterst kritiek is, wijl de anarchis ten de macht geheel in handen hebben. Ook te Valencia worden roode nederlagen bloedig op onschuldige gijzelaars gewroken, öinds de overwinning van de rechtschen te la la vera zijn de executies legio. Men verze kert, dat sedert het begin van den burger krijg m deze s'ad alleen zes duizend nun- scben zouden zijn gefusilleerd. Te Barcelona zijn doodgeschoten comman dant rernaudez Valdez, voormalig lid van den krijgsraad, kapitein Rafael Llop van de aanvalsgarde en de voormalige kapitein van de civiele garde, Rafael Carnastro. Zes dui zend person m woonden deze executies bij. De president van het hof van cassatie van Catalonie, Gubern, is afgetreden. In zijn plaats is voorloopig benoemd het lid van hei Catalaansche parlement Andre, die pre sident is van het hof van beroep. Franco's programma Generaal Franco heeft Burgos met on bekende bestemming verlaten. Vóór zijn vertrek heeft bij, in een radio-rede tot de bevolking, een uiteenzetting gegeven van de politiek, welke onder 't nationaal bewind in Spanje zal worden gevoerd. „Het nieuwe Spanje", aldus Franco, „zal zich beijveren, goede betrekkingen te onderhouden met alle landen, de Unie der Sovjet-republieken uitgezonderd. Vooral zal het de vriendschap nastre ven van de landen, welk door ras en taal of gelijke idealen met Snanje verbond— zijn". Opnieuw verzekerde Franco den arbeiders, ..dat zij tegen het nega'ieve effect van het kapitalisme beschermd zullen worden m dat men onverwijld maatregelen zal treffen om gunstige arbeidsvoorwaarden en arbeidstij den voor hen mogelijk te maken. Alle Spanjaarden zullen in den nieuwen staat gedwongen worden, naar gelang hun capaciteiten en bekwaamheid, te arbeiden. Een parasiteerende klasse van Spanjaa-'den zal niet worden geduld. GUNSTIGE ONTWIKKELING i Mei 1937 met 280 K.M. vaart door de lucht Het was gisteren 5 jaar geleden, dat de K.L.M. haar vliegdienst Am sterdamBataviaopende. Begonnen werd met een wekelijkschen dienst. Deze is uitgegroeid tot een dubbel- wekelijkschen dienst, die aanvankelijk de winsten van den wekelijkschen dienst absor beerde, maar thans volkomen rendabel Is. Zelfs is in overweging om drie maal per week het contact tussehen Amsterdam en Batavia tot stand te brengen. Deze overwe ging is echter nog van zeer voorloopigen aard. Op de kwestie, die uit den aard der zaak vele zijden heeft, welke zorgvuldig moeten worden bezien, wordt gestudeerd. Meer niet. Maar ook deze studie mag van groote beteekenis heeten. Aan de instelling van der wekelijkschen dienst Is een jaar van pioniersarbeid vooraf gegaan in den vorm van den 14-daagschen diens*. Men leefde en werkte toen nog onder de vliegerij zeer onvolkomen verhoudin gen. Er was geen radio aan boord, de weer- berichtendienst was onvoldoende, klimatolo gische omstandigheden waren veelszins onbe kend en vele vliegterreinen lieten wat in richting en accomodatie betreft zeer veel te wenschen over. Er waren dus tal van incon- veniënten. Dat alles Is thans volkomen anders geworden; zeer veel is belangrijk ver beterd. al ls het volmaakte nog geens zins verkregen. Desondanks is het mo gelijk geworden op de Indiëroute een dienst tot ontwikkeling te brengen, die zich kenmerkt door een aanzienlijke frequentie en groote regelmaat. Vroeger moesten passagiers, lading en post worden veroverd, thans is de toestand zoo. dat men plaatsen en ruimte te kort komt. Bij meer materieel zou het vervoer, dat over 1936 een millioen zal opbrengen, nog met 60 kunnen worden vergroot. Cijfers spreken ook in dit geval boek- deelen. De gemiddelde vervoercljfers per 4 weken uit de periode 1930/1931 en 1935/1936 geven het volgende beeld te zien: Post Passagiers Goederen tonIK M. K.M. ton'K M. 1930/1931 12.348 16772 522 1935/1936 53.556 908.150 12.437 De ontwikkeling van den aanvan kelijk bescheiden opzet maakte het noodzakelijk om steeds grooter vlieg tuigen op de Indië-route in te zetten. Per 1 Mei 1937 treedt in dit opzicht weer een nieuwe phase in. De K.L.M. krijgt dan in zes jaar tijds haar vijfde vliegtuig-type op de Indië-lljn. Het zal zijn de D.C. 3, waarvan er 8 komen; de eerste er van is thans uit Amerika onderweg. De vordering van de vliegtuigtechniek heeft groote mogelijkheden geopend. De reisduur (terug) kon tot 5H dag wor den ingekrompen; van Schiphol uit is deze 6.2 dag. j. kruissnelheid der vliegtuigen nam toe van 155 K.M, per uur tot 205 K.M met de Fokkers; de D.C. 3 beschikt over een ver mogen om 330 K.M te vliegen en zal een kruissnelheid hebben van 280 K.M. De vl legtijd en verminderen als gevolg van deze evolutie van 89 tot 57 uur en de reis duur van 11.6 dag tot, zooals we zeiden, 6,2 dag voor de uitreis. 'J rvpmai^-'-gen zijn nu met de Indiëroute volkomen vertrouwd, velen hunner hebben reeds 25 retour-vluchten achter den rug. De jongeren genieten van de ervaring van de oude piloten, en kunnen eerst op de Indië route hun intrede doen, nadat zij de examens afeeleed hebben en bewezen alle bijzonder heden betreffende deze route volkomen on der de knie te hebben. Reeds ruim 360 vluchten heen en weer ziin volbracht, hetgeen gelijk staat aan een afstand van 10.440.000 K.M. Ongetwijfeld zal <J.' ontwikkeling in de komende jaren in een versneld tempo plaats hebben en zal de K.L.M. zeker niet blijven bij een frequentie van 2 maal per week en een reisduur van 5J4 dag, daar deze zeer gemakke lijk 'kan worden verminderd door re gelmatig nachtvliegen. De invoering daarvan kan In het begin 1940 tegemoet gezien worden. Indien ten minste de omstandigheden er niet tee leiden vóór dien tijd tot geregeld nachtvliegen over te gaan. Men kan er zeker van zijn, dat de K.L.M. bh dt ontwikkeling der mogelijkheden zor gen zal niet achteraan te komen. We zijn dat van haar gewend. Deze traditie zal zij ongetwijfeld ook na het eerste lustrum hooghouden. De D.C.3, het type vliegtuig, waarmee de K.L.M in 1937 op de lndië-route zal uitkomen. Het eerste toestel is thans, uit AmerikafVderweg. MIJNRAMP IN ZUID-BELGIE Reeds acht dooden In een kolenmijn te La Bouverie in Zuld- België, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 48 mijnwerkers op een diepte van 950 meter werden bedol ven. Onmiddellijk werden reddingsploegen georganiseerd, die erin slaagden, een dertig tal arbeiders boven te brengen. Vijf hunner waren zwaar gekwetst en moesten onmiddel lijk naar een ziekenhuis worden vervoerd. Verder heeft men een achttallijken kunnen bergen. Er moeten zich thans nog elf mijn werkers in de ingestorte mijngang bevinden. De hoop dat deze het leven er zullen afbren gen, is uiterst gering. Voor den ingang van de mijn zijn honder den mannen en vrouwen samengestroomd, die in angstige spanning wachten op nieuws be treffende de actie der reddingsbrigades en den toestand der gewonden. Koning Leopold heeft zich persoonlijk naar La Bouverie begeven, waar hij een bezoek bracht aan de geredden en aan de gezinnen van de mijnwerkers, die bij de ramp het leven verloren hebben. De Japansch-Chineesche spanningen Loopt het op oorlog uit? Terwijl de Japanners China trachten gerust te stellen met de verklaring, dat hun militaire maatregelen uitsluitend voorzorgsmaatregelen zijn en telkens op nieuw ontkennen, dat hun ambassadeur scherpe eischen te Nanking zou heb ben gesteld, blijft de algemeene opvat ting te Shanghai, dat een oorlog tus sehen Japan en China moeilijk meer te vermijden zal zijn. De Japansche militaire attaché te Peking heeft verklaard, dat de Japansche autori teiten ook in Noord-China maatregelen nemen voor het geval de Chineesch-Japan- sche onderhandelingen, die spoedig te Nan king moeten aanvangen, mochten misluk ken. De Noord Chineesche bladen stellen de intensieve militaire voorbereidingen in het licht, die in binnen-Mongolië aan den gang zijn met hulp van een buitenlandsche mo gendheid en verzekeren, dat deze voorbe reidselen de provincie Soei Yoean bedreigen. Naar uit Tokio gemeld wordt, zal minis ter-president Ilirota naar Hokkaido vertrek ken. om den keizer verslag uit te brengen over de ontwikkeling van den Japansch Chineeschen toestand. De toestand te Shanghai en omgeving blijft zeer verontrustend. Lanes de spoor lijnen Nanking—Shanghai en Hangtsjou— Shanghai wordt een aanzienlijke Chinee sche troepenmacht geconcentreerd. Van Japansche zijde wordt het aantal manschappen langs de Nankinglijn op 75.000 geschat. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft naar aanleiding van het onderhoud van den Britschen ambassa deur te Tokio met den Japanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dat het geenszins in overeenstemming met de feiten is, dat Engeland zich niet zou interesseeren in de huidige crisis in het' Verre Oosten, zooals wel wordt be weerd. Anderzijds wordt vernomen, dat de Brit sche marine-autoriteiten maatregelen tref fen voor het evacueeren van Britsche onder danen uit het Jangtse-dal, in verhand met de spanning tussehen China en Japan. De Italianen in Abessinië De Fransche gezant onderscheiden Maarschalk Graziani, de Italiaansche onderkoning van Abessinië. heeft een bezoek gebracht aan de Fransche legatie te Addis Abeba, waar hij den heer en mevrouw B o d a r d het Italiaansche oorlogskruis over handigde. als blijk van erkentelijkheid voor het moedig gedrag van het echtpaar gedu rende de onlusten en plunderingen te Addis Abeba na de vlucht van Haile Selassie. Vervolgens heeft hij een bezoek gebracht aan den Duitschen diplomatieken vertegen woordiger, in verband met het feit, dat Duitschland het eerste land is geweest, dat den nieuwen feitelijken toestand in Abessinië heeft erkend. Een bronzen copie van de wolvin van het kapitool zal over twee maanden te Addis Abeba het verguld-bronzen standbeeld vai den leeuw van Juda vervangen, dat tot dus ver bij het staFon van de Abessijnsche hoofd stad staat. Dit standbeeld zal worden over gebracht naar Rome, waar het op den Via Triomfale zal worden geplaatst. De wolvin weegt 7 centenaar en is 2J/| maal zoo groot als het origineel uit de 5de eeuw voor Christus, dat in het museum van het kapitool wordt bewaard. De Palestijnsche onlusten Twee Britsche generaals In *t gedrang Generaa I-majoor Howard, die het bevpj voert over de vijfde divisie en generaal Beauman, commandant van de vijftiende infanterie-hrigade, zijn op den weg van Acre naar Safad, in een hinderlaag getal len en onder vuur genomen. Twee afdeelingen mariniers waren met pantserauto's en een stuk geschut des mor gens vroeg uit Acre vertrokken voor een verkenning van den weg. De beide gene raals begeleidden de colonne. Plotseling werd van twee zijden van den weg het vuur geopend, hptgeen zich een eindweegs verder herhaalde. In beide gevallen werd de hulp van lucht strijdkrachten ingeroepen, maar tengevolge van het dichte gehladerte der langs den weg staandp boomen. was hef niet mogelijk de rehellen op het spoor te komen. De Britsche marlne-eeschutspenheden die hpkend staan onder den naam .Pip" „Squeak' en „Wilfred" worden steeds meer gebruikt in samenwerking met het leger tegen de opstandelingen. De „Pip" ls een tweeponder, de „Squeak" een drieponder, terwijl de^AVilfred" een zoeklicht is. Dc drie eenheden zijn op open vrachtwagens gemonteerd. LJcxa qpei V. xic/z. vesticjM? BEKOORLIJKE Woningbureau VISSER Go. Arnh straat 3 - VELP - Telef 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen - Grootste service NAARDEN - BUSSUM ZOEKT O EF.N WONING? EEN VII.I.A? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT O tot Makelaarskantoor .,'T GOOT' B.VAN LEEUWEN. Gen. de 11 Reviaan 21 BUSSUM - Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAiiF. Voor VESTIGING te UTRECHT Woningbur. MOOI TUINDORP RAIFFEISENLAAN 63 - Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS WENDT U bit het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21. TeL 112110 tt Rotterdam: Matbenesserweg 27a. Telet 30388 te Delft: Onde Delft 245. Telefoon 818 te Lelden: Stationsweg 18. Telefoon 2275 S0LIEDE GELDBELEGGING idat^ wti bjjzo In prUzen van f 3700' middenstandswoning steeds uit III. door gunstige ligging aan Leiden onze woningen verhuurde boerderijen langs den RUn. •«jnhufzen, Winkelhuizen, enz., alsmede fgrond te Leiden, Leiderdorp en Zoe- tL VELDEN, Lcldei ZONDAG 4 OCTOBER BLO^MFNDAAL 245.9 >1. Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voorg.: Ds. Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst Daniël 3:18. 5.00 n.m. Heidelb. Catech. Zondag „Uw koninkrijk kome". MAANDAG 5 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. N.C.R.V.-Uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds N, P. E. G. van Uchelen. Ned. Herv. pred. te Hilversum. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 De Gooilan- ders. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing door Ds J. Dijken, Chr. Geref. pred. te Aalten. 5.00 NCRV.-Orkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 richten, 7.15 Vervolg Vragenuur. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Haagsch Dameskoor „Liederen Leeft" en soliste. 9.00 „De evenredige vertegenwoor diging". causerie door Mr T. A. van Dijken, lid der Tweede Kamer. 9.15 Or gelconcert. 10.15 Berichten ANP. 10.20— 11.30 Gram.pl.'Schriftlézing. HILVERSUM II 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 8 00 Gram pL lOteO Morgenwijding. Gr.pl. 10 30 Gr pL 12.00 De Minstreels. 2.00 Piano-recitaL 2.20 Groninger Orkestvereen. en Gram pL 4.35 Muzikale causerie. 6.20 Symphonie- concert. 7.00 Hollandsch Strijkkw; 7.30 Causerie over de motor- rij wiel wel door Z.Exc. den Minister van Waï°rstaat 8.00 Berichten ANP Mededelingen. 8.10, Opera-uitzending. 9.00 Reportage uil Vlaardingen. 10.30 Ensemble lliescu 11.00 Berichten ANP. 11.30—12 00 Gram.pl. DROITW1CH 1500 M. 11 05 Orge.spel. 12.20 Religieuze causerie. '2 20 B- belvertelling. 12 45 BBC-orkest m.m v soliste. 1.35 Or gelconcert. 4.20 Viola en 5.20 Biolo gische causerie 5 35 K ipe-K-.« mie! m solist. 7.00 Kwintet. 7 40 Revue-program ma. 8.50 Piano-recital 9 40 Intern, over zicht. 9.55 Liefdadigheidsoproep. 10.00 Orgelspel. 10.20 Strijkkwartet RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert, 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Zang. 9.05 Trio, zang en dracht. 11.05 Populair concert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2