JHmiire gDriiitsriir (üemrrutt Daaelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken POLITIEK INTERMEZZO Springer wint de eerste partij EBERTO-schoenen 'abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 3tt)(rtentieprtj?en: Van I tot 5 regels 1.17 V» Elke regel meer 032'/» Ingezonden Mededeelingee van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer 0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5900 ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 16e Jaargang „ONDER ANDERE OMSTANDIGHEDEN" „Alles wisselt en verandert"; deze waarheid dringt zich in onze dagen wei zeer steTk naar voren. En het dagblad blijkt thans wel in bizondere zin een 'ééndagsvlinder te zijn, want hetgeen we ons gisteren voornamen te schrij ven, zou heden door de gewijzigde handigheden er vlak naast kunnen zijn. Van verschillende zijden werd het vraagstuk van de samenwerking der Christelijke partijen aan de orde ge en ook wij hadden daarvan het onze te zeggen. Doch naüwiijks was ons eerste artikel hierover verschenen, of er deed zich een intermezzo voor in de politiek, dat gansch nieuwe perspec tieven opent. Het loslaten van de gou den standaard bracht ons een week van historisch gebeuren, met heel wat mooie kanten er aan. Eert ding, waarover we ons hartelijk verheugen kunnen is het gebleken feit, dat in 't algemeen gesproken de politieke kamp in ons land niet ver laagd wordt tot een strijd tegen per sonen en zelfs niet tegen partijen, doch ten principale een worsteling is van beginselen tegen beginselen. We zeggen: in het algemeen; en we kunnen ons land daarmee gelukkig prijzen, dat slechts een allegaartje van groepjes, welke leven moeten van nega- tic e critiek, de historische beteekenis van het geweldige gebeuren niet be greep,' althans volhardde in kleine knabbel- of grove scheldpolitiek. Doch dit buiten beschouwing gelaten, dienen vooral de anti-revolutionairen in den lande, dankbaar te erkennen, dat de ernstige politieke partijen de daad van de Regeering begrepen en tegen- vi over den Minister-president een hoogst loyale, in meer dan één geval zelfs een zeer sympathieke houding aannemen. Dat was nationale plicht, het zij zoo; ia wie de politiek alleen van de kleine kant ziet, had wel iets andei's kunnen eerwachten. m Echter, de monetaire maatregel, niet .rijwillig genomen, maar ons van bui- voi ten opgedrongen, had politieke gevol- gen, waarvan we de vorige week niet va durfden droomen. Van communistische zijde werd waarlijk niet geheel ten on rechte opgemerkt, dat er een sociale en politieke Godsvrede tot stand gekomen was. Alle ernstige partijen toonden zich bereid met de Regeering mede te wer ken en het was een prestatie van be lang, dat beteekenisvolle wetsontwer pen binnen een tijdruimte van tien uur schriftelijk en mondeling in beide Ka- vjmers der Staten-Generaal behandeld en aangenomen werden en dezelfde dag nog in de Staatscourant konden ver schijnen. Daarmee heeft het parlement zich niet uitgeschakeld, maar juist be wezen, dat het zijn taak in bewogen tijden verstaat. De bereidheid van schier alle zijden was groot en geeft goéde hoop voor de toekomst. Nu moeten we ons hierbij voor over drijving-hoeden en niet meer verwach ten, dan waarop in redelijkheid ge rekend mag worden. Er is natuurlijk geen sprake van, dat de. politieke strijdbijl wordt begraven. De erkenning, dat genomen maatrege len op een gegeven moment de beste zijn en dat men gaarne de Regeering steunen wil bij de uitwerking daarvan, heft de politieke tegenstellingen niet op. Immers, deze zijn niet gebaseerd op ■langen, maar op beginselen. Het fatale was echter, dat men in de laatste maanden die beginselen nauwlijks ont dekte, omdat de economische vraag stukken zich steeds meer naar voren drongen. Dit was zoo erg, dat zich b.v. in de Roomsch-Kath. pers een polemiek ontwikkelde, welke de eene groep deed zeggen: beginselen zijn mooi en wij voelen ons ook wel aangetrokken tot de andere Christelijke partijen, maar thans Weegt de economische nood ons veel zwaarder. Dit was een gevaarlijke stelling, Waarover we het onze wilden zeggen, maar nader bezien kwam men telkens weer tot de conclusie, dat bij uit ver schil van inzicht in economische vraag stukken deflatie en devaluatie een be langrijke rol speelden. Deze kwestie nu is met één slag op gelost en over en weer trok men de consekwenties. Dr Colijn stelde met nadruk vast: sommigen willen noch deflatie, noch devaluatie; maar dat gaat niet; we ontkomen niet aan de aanpassing. De Regeering trekt uit deze stelling- de conclusie: nu we gedwongen waren tot devaluatie over te gaan want uff daarop komt het straks toch neer moeten we deze dienstbaar maken-aan de economische opbouw. Dit nu brengt met zich mee, dat de samenwerking tusschen anti-revolutionairen met chris- teljjk-historischen en roomsch-katholie ken gemakkelijker wordt; want het valt niet te ontkennen, dat de verhou dingen tusschen eerstgenoemde groepen in de laatste tijd stroever in plaats van soepeler en dat de afstand tusschen de eerste en laatste groep al grooter werden. Ten aanzien van de sociaal-democra ten staat de zaak natuurlijk anders. Wjj waardeeren ten zeerste hun hou ding in Eerste en Tweede Kamer: zij toonden zich los te kunnen maken van een politieke partijdigheid, welke het landsbelang schaadt en kwamen daar door ver uit in politieke waardigheid boven het heterogene gezelschap van politici, dat altijd neen zegt. Maar de beginselen, waaruit de sociaal-democra ten leven wijken zoo ver af van de onze en van die onzer geestverwanten, dat er van een permanente Godsvrede geen sprake zal zijn. De S.D.A.P. zet haar oppositie, tegen het kabinet-Colijn na tuurlijk onverzwakt voort. Ook bij de roomsch-katholieken treft men nog eenige onverzoenlijnen aan. Er was in de laatste weken te veel agitatie geweest en gewekt om te kun nen verwachten, dat het ineens stil zou zijn. Sommige van hun bladen lieten zelfs schrille dissonanten hooren. Het geen niet verwondert, als men bedenkt, dat nog j.l. Zondag een vooraanstaand roomsch-kath. Kamerlid op een meeting in Limburg zeer hoog van de toren op een krassende fluit blies. In de Tweede Kamer liet de fractie- en partijleider echter gansch andere tonen hooren. Op de groote perstribune was Mr Goseling zeer moeilijk te ver staan, doeh nu de Handelingen ver schenen zijn blijkt, dat de kern van zijn rede zuiver was weergegeven. Deze spreker heeft er met nadruk op ge zen, dat het verleden zooveel mogelijk- vergeten moet worden en het was be grijpelijk, dat een impulsieve figuur als Dr Colijn hem daarop gaarne de hand reikte. Voorts stelde Mr Goseling vast, dat de basis der Regeeringspolitiek thans grondig gewijzigd is en het Kabinet dus voor een nieuwe taak staat. Deze stelling werd door den heer Schouten, hoe gereserveerd hij zich overigens ook uitliet, namens de anti-rev. fractie overgenomen met deze woorden„De taak van de Regeering blijft dezelfde; ze. is moeilijk en zwaar. Zij moet thans echter onder gewijzigde omstandig heden worden uitgevoerd." Ook Mr de Geer ging van dezelfde gedachte uit, toen hij zei: „Het komt me het best voor, elkaar thans geen verwijten meer te doen, maar gezamen lijk, rustig en vertrouwend, en daar naast actief en energievol, van de nieuwe toestand het beste te maken, dat er van te maken is." Dit doende, zoo mogelijk door nauwe samenwerking van de Christelijke par tijen, zeggen wij hem gaarne na: „Diep doordrongen van de waarheid, dat God ook „uit het kwade het goede kan doen voortkomen", zullen wij met opgewekt heid en blijmoedigheid aan de opbouw van de nieuwe toekomst kunnen en willen meewerken". Prov. Staten van Zeeland De heer B. 6. Laernoes bedankt als lid Bij het provinciaal bestuur van Zeeland is gistermiddag een schrijven binnengekomen waarin de heer B. G. Laernoes mededeelt te bedanken als lid der 'Provinciale Staten. Zooals bekend, bevindt de heer L. zich momenteel in hechtenis in verband niet oe fraude bij het gewest Zeeland vanden B. V. L. Als zijn opvolger voor de Prov. Staten ver meldt de A.R. lijst den heer H. van Mazijk te Sluis. - HOOGER DEPRECIATIE PERCENTAGE Koersen trekken nog aan Fransche francs 28.5 pCt. beneden vroeger niveau Op de wisselmarkt te Amsterdam stelden zich hedenmorgen de openingskoersen voor het pond sterling en den dollar andermaal op hooger niveau. Het Engelsche betaal middel trok aan tot 9.23%, terwijl de dol lar f 1.87% noteerde. De officieele koersen waren gistermiddag resp. f 9.15 en f 1.85y2- De depreciatie van den gulden tegenover het pond sterling steeg hiermee van .18,1 pCt tot 19.24 pCt. en ten opziche van den dollar van 20.9 pC. tot 21,5 pCL De koers van de Fransche franc, die gis termiddag op f S.671/2 genoteerd werd. steeg vanmorgen tot f 8.72%. Omgerekend tegen den dollar bedraagt de depreciatie van den Fransche franc thans ruim 28x/2 pCt hetgeen het midden houdt tusschen de door de Fransche regeering aangekondigde .mum- en maximum-grens der depreci atie. De koers van de Reichsmark stelde zich hedenmorgen bij opening,-op efcn niveau van f 75, terwijl Belga's f 31.50 noteerden (gistermiddag resp. f 74.50 en f 31.35), HEDENNACHT EINDIGT DE ZOMERTIJD! Hedennacht (dus van Zaterdag op Zondag) eindigt de zomertijd. Men doet het best met vóór het naar bed gaan de klok een uur achteruit te zetten! De eigenlijke overgang heeft plaats in dier voege, dat wanneer de klok drie uur wijst, zij weer op twee uur wordt terug gezet. DE STANDAARDLOONEN Een mededeeling van den minister van Sociale Zaken Huidige regeling voorloopig opgeschort Een dezer dagen ls, in aansluiting op het geen door den minister-president daarom trent. in de Tweede Kamer werd verklaard, door,den Minister van Sociale Zaken bekend gemaakt, welke regeling in de plaats van den huurbijslag is getroffen. Bij de circulaire - van 31 Juli, waarin de 'herziening van de steunregeling, welke 13 Sept.;- j.l.i in werking trad, is vervat, is, be halve, de gewijzigde regeling van den huur bijslag, o.m. nog opgenomen een bepaling omtrent vaststelling van standaardloonen voor arbeiders die langdurig'werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging inide monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft minister van sociale zaken besloten, ook dit laatste voorschrift wijziging aan te brengen. Deze wijziging komt hierop neer, dat 'de' bepaling wordt opgeschort voor ar beiders, dié uitsluitend tengevolge van gebrek aan werkgelegenheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twij fel bestaat. Immers deze hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen. De regeling tot vaststelling van standaard loonen zal echter van kracht blijven voor die ondersteunden, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun langdurige werkloosheid moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat zij niet of niet vol doende naar werk omzien. Zal dus eenerzijds het voorschrift betref fende de standaardloonen. worden opgeschort voor zoover de arbeiders betreft die welis waar reeds geruimen tijd werkloos zijn, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk behoeven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardloonen, waar de regeling uitsluitend voor de beroeps, werkloozen en in het algemeen voor diege nen die op den steun blijven leunen, zakgel den, worden verlaagd. Waar aan de régeling een ander karakter zal worden gegeven, heeft de minister, in af wachting van de nadere ten deze aan de ge meenten te geven voorschriften, besloten, de regeling der standaardloonen met ingang van 4 October e.k. voorloopig op te schorten. AUTO-ONGELUK MET VERSTREKKENDE GEVOLGEN Dronken autobestuurder rijdt tegen transformatorhuisje Het dorp Nispen in het donker Op de Rijksweg N i s p en-Roosen» daal is gisteravond omstreeks kwart voor negen een auto, die uit de richting van de Belgische grens kwam, met een ontzettende vaart volgens ooggetuigen meer dan 100 K.M. per uur uit de bocht gevlogen en tegen een transforma torhuisje gebotst. Vervolgens reed de auto door een sloot, door een heg en kwam tenslotte tot stilstand op het erf van de boerderij van den landbouwer Hektors. De auto, welke pas nieuw was, werd geheel in elkaar gedrukt, doch als door een wonder bleven de beide inzittenden ongedeerd. De wagen werd bestuurd door den heer M. uit Roosendaal, terwijl als passagier in den wagen meereed de heer de V. uit O u d e n- bosch. Bij het transformatorhuisje stond een dienstdoende agent, die ternauwernood aan een vreeselijk ongeluk ontsnapt is. Toen hij van zijn eerste schrik bekomen was en proces verbaal ging opmaken, kwam hij tot de ontdekking, dat zoowel bestuurder als mede-passagier zwaar aan Bacchus had den geofferd. De agent waarschuwde ook de politie van Roosendaal, die spoedig arriveerde. De chauffeur werd in verzekerde bewaring gesteld en de auto in beslag genomen., Het ongeluk had echter nog meer gevolgen. Daar het transformatorhuisje geheel ontzet was, was met één slag het gehéeledorp Nispen in het donker gezet, en de verwoes ting bleek van dien aard te zijn, dat het zich liet aanzien, dat pas na verloop van enkele dagen de storing verholpenzou kunnen worden. Niet alleen, dat hierdoor hetdorp nog eenige dagen in het. donker zal. zitten, doch in enkele fabrieken, waar electrische machines worden gebruikt, zal niet gewerkt kunnen worden. Wjj vèrnamen nog, dat de bestuurder, tegen derden was verzeerd, zoodat deze vérstrek kende gevolgen van het ongeluk waarschijn lijk door de verzekering zullen worden gedekt. Vanmorgen is met de herstelwerkzaamheden begonnen. Het gebouwtje is met een zei." afgedekt om te voorkomen dat' door even- tueele neerslag kortsluiting zou kunnen ont staan. DAMMEN Vaessen maakt in moeilijke stand een fout Prof. Dr. van Poelje doet eerste zet Gisteravond werd in café-restaurant „De Galerij" te Den Haag onder groote belang stelling een aanvang gemaakt met de match tusschen den oud-wereldkampioen B. Springer en den Belgischen kampioen L. Vaessen. Onze landgenoot wist na 46 zetten de partij in zijn voordeel te beslissen. Reeds in de opening nam Springer het initiatief en wist met betrekkelijk eenvoudige middelen in het voordeel te komen. Vaessen werd steeds meer in de verdediging teruggedron gen en maakte tenslotte in een moeilijke stelling een fout, waardoor de oud-wereld kampioen de winst kon forceeren. Bij de openingsplechtigheid waren o.a. aanwezig Prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van Onderwijs, Mr. d e e s als vertegenwoordigër van Prof. ir. C. L. v. d. B i 11 'en verder vele dam-offi- cials. De Belgische gezant, de heer Ch. Mas kens bleek op het laatste moment ïrhinderd. te zijn. De heer W. Hoekstra, secretaris van het wedstrijd-comité, sprak eenige inleiden de woorden, waarin hij in het bijzonder de aanwezige autoriteiten welkom heette. Hij bracht dank aan de directies van enkele dagbladen, waaronder de Nieuwe Haag- e Courant, de Rotterdammer en de Nieuwe Leidsche .Courant en verder allen die aan de totstandkoming van deze wedstrijd hebben medegewerkt. Prof. dr. van Poelje aan het woord komend, noemde deze match een belangrijk evenement in de geschiedenis van het dam spel. Hij sprak de hoop uit, dat de strijd aan de verwachtingen zal beantwoorden. Vervolgens sprak Mr. de Vries namens het gemeentebestuur van den Haag een kort woord, terwijl verder nog de heer'en T. H. ou ten namens de Nederlandsche Dambond, C. D. Bordewijk, namens de Haagsche Districts Dambond, en de bekende dam-pionier J. B. de Haas het spreekge stoelte beklommen. Een aardig moment was, het, toen het dochtertje van den heer Hoekstra mevrouw Springer bloemen aanbood. Nadat Prof. dr. van Poelje den eersten zet gedaan had, welke plechtigheid natuur lijk op de gevoelige plaat vastgelegd werd, urn het spel een aanvang. Niet onvermeld mag blijven, dat de offir cieele personen de partij met groote interesse tot het einde bleven volgen. Het verloop van de partij was als volgt: L. Vaessen (wit) B. Springer (Zwart) 1. 32—23, 18—23; 2. 33—29, 23x32; 3. 37X28, 17—22; 4. 28x17, 11X22 (Zwart ont neemt zijn tegenstander het centrum en belet voorloopig de ontwikkeling van diens korten vleugel); 5. 31—26, 13—18: 6. 36—31, 19—23; 7. 31—27, 22X31; 8. 26x37 (Wit heeft nu de in het flankspel overbodige stukken 31 en 36 opgelost); 814—19: 9. 37—32, 10—14: 10. 41—37, 6—11; 11. 46—41 (Om na 39—33 (zwart 19—24) met 3228 te kunnen vervol gen. Anders zou zwart een sterke kettingstel ling kunnen formeeren). 11510; 12. 39—33, 11—17; 13. 44—39, 9—13; 14. 29—24 (Sterker lijkt ons hier 3228 en 37X28); 1420X29; 15. 33x24, 19X30; 16. 34X25 14—19; 17. 35—30, 10—14; 18. 30—24 (Wel de aangewezen weg om de randstukken meer actief te maken); 1819x30; 19. 25x34, 14—19; 20. 5044, 1—6; 21. 38—33 (Als gevolg van zijn 14en zet, zijn wits kansen op een goede centrum-stelling miniem. Op wit 3228 enz. speelt zwart 711 en vervolgens 17—22, 11X22); 217—11; 22. 42—38, 17—22; 23. 34—29, 23x34; 24. 40X29 (Een poging om op het centrum te komen, welke echter niets oplevert); 241923; 25. 3228 (Op 4440 en 40x29 speelt zwart toch 1319 en 1923, terwijl eventueel ook schijf 8 naar 23 gedirigeerd kan worden); 2523X34; 26. 28X17, 11x22; 27. 39X30 1823 (Natuurlijk. Zwarts centrum-positie is nu onaantastbaar, want op wit 3832 volgt zwart 22—27 en 16X27" 28. 44—39, 12—18; 29. 45—40, 13—19; 30. 40—35, 8—13 (Zwarts laatste zetten hebben ten doel wit 30—24 enz. te beletten, want dan volgt zwart 2329 met schijfwinst); 31. 30—25, 49; 32. 33—29 (Sterk is deze uitruil niet, doch het is moei lijk iets beters aan te geven. Misschien geeft wit 3732 een betere kans, maar dan volgt toch zwart 2227); 3223x34; 33. 39X30, 18—23: 34. 30—24 (Wit moet zich wel met uitruilen aan den korten vleugel vergenoegen om nog eenig spel te houden); 3419X30: 35. 25x34. 13—18 (Niet 6—11, wegens het zetje wit 3429, 4339 en 37X6); 36. 43—39, 2—8; 37. 38—33, 8—13; 38. 4944, 2328 (Op zwart 1319 herstelt wit zich n.l. door 33—28 enz.); 39. 34—29, 1621; 40. 4440, 2127 (Zwart staat thans zeer sterk); 41. 3530? (Wit loopt in de val. De zet is hier 4034, hoewel wits stand slecht blijft): 4118—23; 42. 29x18, 9—14: 43. 18X20, 15x44; 44. 39x50, 28X39 (Wit had hier gevoegelijk kunnen opgeven. De zwarte schijf 39 houdt twee witte stukken vast, terwijl wit links ook niet meer uit de voeten kan); 45. 47—42, 6—11; 46. 42—38, 1116. Wit gééft het op, want op wit 3832 volgt zwart 1621 en wit loopt vast. Ook wit 4136 geeft niets, omdat zwart dan even eens 1621 speelt, waarna wit 3731 niet gaat, wegens zwart 2126. De tweede partij zal vanavond te P e r n i s gespeeld worden in het Gereformeerde Jeugd gebouw, Burg. van Esstraat. Aanvang des. avonds te 7 uur. airt hadwibn «o» tpo»»rubb»> «I turk «raken km loop»» ra» —m erarat I Vorveortffid ootflrau a****' B^oetrooWd» vwfcvqz» (Octrooi w 200751 Woo» del rrakrtigbaor. «W» deb ra» d» fabrikant». Flrmq WIP, i. P. ran »OMMHMOE«SESm (Adv.) Geref. Mannenvereenigingen Op vele plaatsen bestaat reeds een Geref. Mannenvereeni ging, Bij den Bond, waarvan Ds. G J. van der Boom te Overschié voor zitter is, zijn reeds ruim 300 vereenigingen met 7400 leden aangesloten. Al deze leden ontvangen het „Geref. Mannenblad", dat steeds belangrijke artikelen en leidraden bevat Wie omtrent bond en blad nadere inlich tingen wenscht verwijzen wij naar een ad vertentie in dit blad. JJ verlangt Zaterdagavonds naar de krant, vooral ook om 't Zondagsblad. We kunnen onze lezers deze week weer een pittig nummer aanbieden. Naar inhoud en uitvoering staat deze wekelijksche bijlage aan de spits. Laten we den rijken inhoud hier even voor II mogen uitstallen. Calvinisme en Volkslied. Hierover schrijft Dr. J.Karsemeyer in de Letterkundige Rubriek. Palestina-reis. Een onzer redac teuren, die een reis maakte naar Palestina. Egypte en Syrië, geeft in dit nummer zijn vierde artikel. Mikroskopie voor een ieder geeft interessante bijzonderheden, waar in oudere en jongere lezers belang stellen. De Sterrenhemel in October, ons bekende maandelijksche artikel, door een deskundige speciaal voor ons Zondagsblad geschreven. Hoe dieren vragen, een kort en aardig artikeltje bij twee prachtige foto's. Verder de gewone rubrieken. Meditatie, Binnenlandsch Over zicht, Vervolgverhaal, Kort Ver haal, Schaakrubriek, Puzzlen, Ruil beurs, enz. En dan nog onze Kinderkrant met kleuterbijvoegsel. Telkens ont vangen we er bewijs van hoe onze jongens en meisjes met hun „eigen krant zijn ingenomen. Alle lezers van ons blad zijn trouwe vrienden van Ons Zondagsblad PQBkj A De superieure school voor nil/I fechnisch briefonderwijs W ARNHEM f ~j~'. Bouwkunde, Waterbouwkunde IK_ Werktuigbouwk. Elecirotechn. RadioChemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Circulaire van de Minister van Bin-* nenlandsche Zaken aan de burgemeesters over de uitvoering van de wet tot het te*. gengaan van prijsopdrijving. Nieuwe devaluatie in Tsjecho-Slowakije In de dam-match Springer-Vaessen heeft Springer de eerste partij gewonnen. Vandaag is in Apeldoorn de achtste A.R.J.A.-Toogdag gehouden. Bij een ernstig verkeersongeluk nabij Oldebroek zijn twee personen zwaar ge-: wond. Doordat een dronken auto-bestuurder een transformatorhuisje omver reed, was het dorp Nispen in Noord-Brabant gister van electriciteit verstoken. Vergadering van de Algemeene Synode der Geref. Kerken. Te Putten is de tweede algemeene con^ ferentie van jeugdclubleiders der Chr< Vakbonden gehouden. Financieel Weekoverzicht. Het Goud- bloc gevallen. Op bet congres der Britsche conserva tieven heeft minister Neville Chamberlain een belangrijke rede over Engelands be wapening gehouden. De toestand te Sjanghai Is zeer ge spannen. Men, verwacht een spoedige oorlog met Japan. In Zuid-België heeft een mijnramp plaats gehad waarbij acht mijnwerkers om het leven zijn gekomen en talrijke werden verwond. Er zijn nog 11 vermisten. In Palestina zijn twee Britsche gene raals vanuit een hinderlaag beschoten. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN j Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheltstr. 343 TRIPLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK fAdv.) Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING I Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATOM" te Amsterdam Spuistraat 219/2L Tel 85628 Vraagt eens een prospectus aanl fAdvJ Tarwe-richtprijs wordt niét verhoogd Eenige onjuistheden weggenomen Naar aanleiding van de verschil lende verzoeken, tot den Minister van Landbouw gericht, om den richtprijs van tarwe, welke f 9 bedraagt, te ver hoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den Minister afwijzend is beschikt Wel heeft de Minister gemeend, in de be staande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuistheden, dia speciaal bij de verlaging van den richt prijs zwaar drukken, weg te nemen. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Febr. door hen werd afgeleverd. De tarweverbou- vvers ontvingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De Minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door den richtprijs op een vroegeren datum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 Sept. De aflevering in den aanvang is wat aan trekkelijker gesteld, wijl het van groot be lang werd geacht, de aflevering door do landbouwers zonder stagnatie te doen plaats hebben. Voor latere leveringen wordt de prijs van f 9 per 100 kg. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze re geling zullen de tarwe-organisaties, ieder voor eigen gewest speciale regelingen ont werpen. Een bijeenkomst van afgevaardig den dezer organisaties is te dien einde gis teren gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1