STADSNIEUWS DONDERDAG i OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. DERDE RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG A. Zijlstra en Ds. J. Fokkema spreken DE SCHOOLSTRIJD Gister is te Boskoop gehouden de 3e Rijnlandsche Schooldag. Des namiddags werd in de zalen achter de Geref. Kerk een toonstelling geopend van oude leermiddelen. Er was allereerst te bezichtigen een inzen ding van het Ned. Schoolmuseum te Amster dam, aangevuld door de firma J. B. Wolters te Groningen. Verder was er oud schrijfwerk en oude kinderprenten, terwijl ook de firma Ypkema te 's-Gravenhage een inzending had op deze tentoonstelling. Alles bij elkaar geno men kreeg men een goede indruk van de op voedkundige wijsheid en ook onwijsheid var onze vaderen. DE MIDDAGVERGADERING Het drukke bezoek was een belofte vooi het welslagen van de middagvergadering die om 4 uur in de Ned. Herv. Kerk gehouden werd. De heer B. Offringa, voorz. het comité Rijnstreek, hoofd van de Chr. school te Hazerswoude-dorp, sprak een ope ningswoord. Daarna hield de burgem. van Boskoop, de heer E. P. Verkerk, een korte toespraak tot de aanwezigen. Hij sprak de wensch uit dat de vrucht van dezen Schooldag moge zijn dat de onderwijzers met n meer vrijmoe digheid hun kinderen naar de school met den Bijbel sturen en dat bovenal Hij, die eenmaal de deuren van de Chr. school opengemaakt heeft en dat bij elke nieuwe cursus noj steeds weer doen wil, luide moge worden ge prezen. A. Zijlstra spreekt Als redenaar voor dezen middag was aan gekondigd Dr. K. D ij k, van 's-Gravenhage. Deze bleek echter verhinderd. In zijn plaats sprak de heer A. Z ij 1 s t r a, lid van de Tweede Kamer. Had Dr. D ij k het onder werp van zijn rede aangekondigd als „Drieër lei phase in den schoolstrijd", de heer Zijl stra wilde slechts over één phase spreken en wel over die waarin we tegenwoordig ver- keeren. Is er nog wel een schoolstrijd? Voor wie wandelen wil in den weg van het Woord Gods, zijn er veel vijanden. Wij moeten de school zien als een belegerde veste, ook al zien wij de vijanden vaak niet. God moet ons, evenals eenmaal den knecht van Eliza de engelenmacht, de vijanden toonen en onze oogen er voor openen. Men hoort tegenwoor dig vaak spreken van een „nieuwe wereld" die komen gaat. Deze nieuwe wereld is ech ter niet anders dan de zeer oude wereld van het heidendom. De nieuwe staat dreigt de dictatuurstaat. Er komen nieuwe menschen, een nieuwe theologie, die geen plaats toekent aan Christelijke partijen of Christelijke school; een nieuwe psychologie en paedago- gie en dan obk het nieuwe kind, in wellis opvoeding ouders en .godsdienst -op den ach-, tergrond worden geschoven en de staat hun plaats komt innemen. Dit nieuwe kind heeft geen broertjes of zusjes en ontvangt z'n eer ste wetenschappelijke opleiding aan de kleu terschool, zonder welke het nieuwe kind in de nieuwe maatschappij tot mislukken is ge doemd. Er komt ook een nieuwe openbare school die den Bijbel wil nemen zooals die daar ligt. Dit laatste is een onmogelijkheid. De Bijbel neemt óns, zooals wij daar liggen en zoo hebben wij hem te aanvaarden. In al dit nieuwe zijn zeker goede elementen en we zijn niet conservatief, maar toch is het noo- dig om in dezen tijd ons te herinneren enkele „heel gewone" oude dingen die we niet mo gen vergeten. In den strijd voor de school met den Bijbel in de nieuwe wereld mogen we niet vergeten. Ten eerste: dat de menscb dezelfde blijft. Daarom moet op de school allereerst tij d zijn voor den Bijbel, omdat de mensch eender blijft en daarom ook zijn roe ping dezelfde blijft. Ten tweede: dat de school dicht bij het gezin moet blijven. De school met den Bijbel staat zoolang als het ge zin met den Bijbel staat. Tegenwoordig wor den allerlei zorgen het gezin ontnomen en op de school overgebracht: zorg voor de ge zondheid, de tanden enz. Dit mag niet te ver gaan. Ten derde: dat het op de resultaten aankomt. De school is er om te leeren. In vergelijking met vroeger is veel verbeterd en toch moeten we zorgen op de goede wijze ouderwetsch te zijn. Een methode is goed, maar met methode alleen komen we er niet. Er moet veel geleerd, veel gelezen, veel gere peteerd worden, 't Levensdoel is dat de kin deren straks de groote werken Gods zullen zien en zich daarin verblijden. Daarop moet heel het onderwijs worden gericht. We heb ben de vrijheid om de kinderen zóó te onder wijzen. Dat is een groote bijzonderheid, een wonder. Geen enkel land kent dat zoo. Daar om moeten we ook oog hebben voor de geva ren die onze vrijheid bedreigen. We zijn ver antwoordelijk en dat moeten we gevoelen. We moeten letten op de groote schoolstrijd die achter ons ligt en dan zelf bidden en strijden. Strijden voor de vrijheid van Neder land en daarmee ook voor de school met den Bijbel. Enkele vragen werden daarna door den heer Zijlstra nog beantwoord. Met dankgebed werd deze middagvergadering besloten. Des avonds om 7 uur opende de heer B. Offringa de avondvergadering in het ge bouw der Geref. Kerk. Spreker voor deze vergadering was Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. pred. te Amstel veen. Deze hield een rede over het onder werp: De Christelijke school, onze school In deze uitspraak, de Chr. school ónze school, ligt een roeping. Uitgaande van de figuur van Achab zooals de H. Schrift ons die teekent, waarschuwde spr. ons voor half slachtigheid die onherroepelijk ten val brengt. Toen Achab zich in den strijd tegen de Syriërs zou begeven, wilde hij wel naar de vierhonderd profeten luisteren en zelfs nog wel naar Micha, in wien Achab de ge vreesde Elia-geest weet. Hij ging den strijd in mét God en toch ook weer in vermomming voor God. En dan sterft hij in die vermom ming. Hoevelen zijn er na Achab al niet in die vermomming gestorven? Alle halfslach tigheid zij verre van onze onderwijzers en ook van onszelf. We moeten in volkomenheid buigen voor de wet Gods. En dan alles verwachten van genade. Voor ons, maar ge nade ook voor onze kinderen. Zóó moeten we strijden voor de school: in persoonlijke verzekerdheid van het eigendom van Jezus Christus te zijn. Daarheen moeten we dan ook streven. Alleen op die grond mogen we yan God verwachten het heil voor onze kin- 't Is alles hutspot Opvoering der 3 October-revue De feestelijkheden ter gelegenheid van de Herdenking van Leidens Ontzet zijn gister avond aangevangen met. de eerste opvoering van de revue: ,,'t. lis alles hutspot". De Lei- denaren zijn echter blijkbaar nog niet hee- lemaal in de goede feeststemming, want hoewel de groote stadszaal heel goed was bezet, gaapten er achteraan toch nog enkele leege rijen. De revue is zooals men weet. gemaakt en ingestudeerd door Henri ter Hall en eerlijk gezegd zijn wij wel eens bevreesd geweest voor de resultaten van zijn werk, niet. uit artistiek oogpunt, maar meer om den alge- meenen geest dit 'het stuk zou ademen. Het leek ons nu eenmaal voor den heer Tor all niet gemakkelijk met een stuk voor den dag te komen dat ieder lid van de October-vereeniging, ook het christelijk lid, met plezier zou kunnen hooren en aan schouwen. Wat dit betreft kunnen wij zeg den, dat de heer Ter Hall vrijwel is ge slaagd, hoewel er toch nog dingen in de revue voorkomen die wij er liever niet in hadden gezien, een paar grollen en grap- oen die vrij grof en onsmakelijk zijn en voorts b.v. de scène van de oude heertjes en de baby in het begin van het stuk die een goedkoop lachsucces oplevert, maar overi gens tamelijk naargeestig is. W'anneer men deze dingen er uitgelaten of door andere vervangen had, zon dit het stuk slechts ten goede gekomen zijn. Wat nu overigens de opvoering zelve aan gaat, rekening houdende met het feit, dat men met. dilettanten te doen had, kan men zeggen, dat hier uitstekend werk is geleverd. De revue had inderdaad een opgelegde hutspot-karakter, zooals dat met revue's ge meenlijk het. geval is, maar de verschillende scene's op zichzelf hadden veel verdienste lijks. De vrouwelijke agenten op het. politie bureau, kerels van stavast, maar die voor het alarm: daar loopt een muis, allemaal angstig op hun stoelen sprongen om daarna met zakspiegel en poederkwast zich weer wat te restaureeren, waren zeer vermakelijk. De bloembollenvelden brachten een aardig intermezzo en de dappere nachtveiligheids dienst met de steekpartij in de zaak van den juwelier was zeer goed gevonden. De a-b-c-finale voor de pauze was buitenge woon aardig gearrangeerd en had dan ook een daverend succes. Na de pauze paradeer den enkele dorpen rondom Leiden in de revue en werd nog eens de lof van de Sleutelstad zelf gezongen. Het spreekt van zelf dat. er ook allerlei ondeugende grapjes over Leiden werden verkocht, maar deze hadden een goedaardig karakter. De Sinter klazen protestvergadering was een even eens goedaardige de-gek-stekerij met de vakbeweging, maar het koddigste gedeelte na de pauze was toch wel de recrutenscène. Bij deze dwaze clownerie heeft het publiek zich inderdaad tranen gelachen. Daarna was er nog een keurig gedeelte over de af braak van de molen „De Stier", terwijl het geheel werd besloten met een heldenfinale, waarbij een aantal vooraanstaande figuren uit de historie des lands en van onze stad op het tooneel verschenen en een helden lied gezongen werd, dat eindigde in de be kende hymne: „Lof zij den pelden". Dëverschillende onderdeel en van de re- ïe werden aan elkaar geregen door een tweetal clowns, die er uitstekend in slaag den de aandacht voortdurend gespannen te houden. De tekst van de vele liedjes had niet veel om 't lijf, maar de muzikale ver zorging was bij Gerrit van Wezel in goede handen. De muziek werd uitgevoerd door de Leidsche Orchestvereeniging Musica en dit corps 'heeft zijn goede naam weer alle eer Van het Stadhuis Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aigemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux, zoomede het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en het badhuis aan de Van der Werffstraat, op Zaterdag 3 October a.s., zullen zijn gesloten en dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag zal zijn geopend van des v.m. 9 tot 10 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. SITTERS S VdKAR HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 (Adv.) Zooals gezegd hebben de Leidsche dilet tanten goed werk geleverd al bleven de sporen van het dilettantisme aan dit werk kleven, maar dit is eerder een voordeel dan een nadeel. Een dergelijke opvoering be hoort nu eenmaal alleen in handen van de Leidenaren zelf thuis. De onvolkomenheden worden hun gaarne vergeven. De heeren Ter Hall en Van Wezel werden met een krans gehuldigd en enkele vrouwe lijke hoofdrolspeelsters met bloemen. De opvoering wordt vanavond en op 3 October herhaald. de opvoering van 3 October is de zaal geheel uitverkocht. Voor vanavond zijn nog toegangskaarten verkrijgbaar. Prachtig werk van Mariska Györi In d'e etalage van het Spinnewiel, de be kende handwerk-zaak op de BUeestraat, is geëxposeerd een fraai specimen van het werk van de Hongaarsche kunstenares Mariska Györi. Het is een afbeelding varr het afgebrande Stadhuis in naaldwerk, dat niet alleen ontzaglijk veel werk heeft ge kost en daarom alleen reeds bewondering zou afdwingen voor het groote geduld, dat er aan is besteed, maar dat daarbij dat on- defin eerbare heeft, dat het waarachtige kunstwerk kenmerkt. Het doet. aan als fijn zinnig aquarel en men kan zich niet voor stellen met. welk een miriutieuse izorg het is behandeld moeten worden. Er zou, dunkt -ns, alles voor te zeggen zijn om dit kunst- ./erk voor Leiden te behouden. Is het niet bijzonder geschikt om aangeboden te wor- clieh als geschenk voor het nieuwe Stad huis? DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (September 1936) ingelegd f 352.905.73 en terugbetaald f 337.866.73; ïïeuwe inleggers zijn ingeschreven en 97 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.545 inleggers, inclusief 1.460 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde September 1936 f 8.194.113.51. In 3.634 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 11.289.25 ontvangen. ONDERSCHEIDING SERG. LAMMERSE De uitreiking van het Zilveren Kruis voor 24 jarigen trouwen dienst aan den heer Lammerse, sergeant kampwachter aan de schietbanen te Katwijk, zal niet plaats hebben op Woensdag 5 doch op Vrijdag 7 October te 4 uur. deren. Te ruim half 9 werd de samenkomst met dankgebed besloten. De 3e Rijnlandsche Schooldag mag als bij zonder geslaagd worden beschouwd. Er is nieuw enthousiasme gewekt voor de school met den Bijbel, vernieuwde ijver en ver sterkte liefde voor den strijd, die zeker ook nu nog te voeren is. De novieten der V.V.S.L. Maken excursie door Leiden Gisterenmiddag tegen 2 uur waren de nieuw aangekomen leden van de Vereeni- ging van Vrouwelijke Studenten bijeen ge komen in het ruime ontspanningslokaal van liet statige clubgebouw aan het Rapen burg. ITet. was de bedoeling de dames al vast door middel van een excursie een vluchtigen indruk te geven van de voor naamste gebouwen van Leiden, die uit historisch of kunstzinnig opzicht merk waardig zijn. Ter inleiding hield de Voorzitter van „Oud-Leiden", Prof. Dr. L. K napper t, een rede, waarin hij de novieten herin- nerde aan het belang der kennismaking met de stad, waar zij enkele hunner pret tigste levensjaren zuilen slijten. Toen dan ook het Bestuur van de V.V.S.L. aan „Oud- Leiden" het verzoek richtte, hulp te verlee- nen bij een excursie door de Sleutelstad, werden onmiddellijk maatregelen beraamd, om die hulp te verleenen. Spr. hoopte, dat de kennismaking met zoovele monumenten van schoonheid en historie een levendige belangstelling voor het oude moge wekken, welke er toe bij zal dragen, het streven te bevorderen, de oude schoonheid te bewaren. Tenslotte bracht Spr. dank aan de dames en heeren, leden van „Oud-Leiden", die zich welwillend ter beschikking hadden gesteld om de excursie te leiden. Met de leiding hadden zich belast, be halve het Bestuur der V.V.S.L., de dames De Meyere, Le Poole en Verspille en de heeren Jhr. Bosch Ridder van Rozendaal.i Mr. Dr. Verburght- en Swierstra, 1 Zoo trok men in zes groepen, ieder van 15 tot 20 personen er op uit, om verschil lende merkwaardigheden als de Pieters kerk, Gravenstein, de Burcht, de Hoogland- sche Kerk, het Weeshuis, liet Gemeenlands- huis, diverse Hofjes, enz., te bezoeken, ter wijl hier en daar opmerkzaam werd ge maakt op een fraai stadsgezicht, een gevel, een poortje, en meer dergelijke hijzonder- heden. Voor zoover we hebben kunnen nagaan, vond een en ander groote belangstelling, en keerden de dames hoogst voldaan naar het clubgebouw terug. We twijfelen er niet aan of bij zeer velen zal diepere belangstelling voor de historie van het oude Leiden zijn gewekt. Regeling van Eerste Hulp bij Ongevallen Op 2 en 3 October a.s. De Gemeentelijke Eerste Hulpdienst blijft ongewijzigd doorwerken; is dus als ge woonlijk tclephorfisch op te roepen. Verder zal hulp worden verleend door de Eerste Leidsche E.H.B.O.-Brigade in sa menwerking met de afd. Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis en door de afd. Leiden van de Ned. Vereen, voor E.H.B.O. (later te noemen de Vereeniging). Gedurende de feesten op het Schutters veld op 2 en 3 Oct. zal een hulppost van Brigade en Roode Kruis gevestigd zijn in de school aan het veld. De Vereeniging zal vertegenwoordigd zijn bij de taptoe op Vrijdag en o.a. een post vestigen in de schermzaal van den heer Gijsberti Hodenpijl (Langebrug). Op Zaterdagmorgen zullen bij de Koraal- muziek eenige leden der Vereeniging aan wezig zijn. terwijl bij de uitdeel i*ig van ha ring en wittebrood een post bij le Waag door E.H.B.O. en Roode Kruis wordt bezet. De Yerfeniging zorgt voor Stille Rijn en op de Hoogstraat heeft, de fa. „De Faam" welwillend de vestibule ter beschikking gesteld. Zoo mogelijk gaan met de vloot vanaf de Ket.tingfabriek eenige gediplo meerden (reddend zwemmen) mede.' Bij het opstellen van de optocht zullen E.H.B.O.-Brigade en Roode Kruis aanwezig zijn. Leden der Vereeniging blijven bij de stoet, ook in de rust, en vestigen een post in het markthuisje hoek Oude Singel- Beestenmarkt, van 1 uur v.m. tot 1 uur nam., alsmede in het gebouw Nutrix. Hoo- gewoerd, van 1—6 uur 's namiddags; de vroeger jaren bestaande post Blauwnoorls- brug vervalt. Vanaf 9 uur des avonds vestigen E.H.B.O Brigade en Roode Kruis een post in het station. roor de hutspottochten zullen Brigade Roode Kruis en Vereeniging zich ver staan met de betrokken leiders der tochten, de eersten voor de wielrijders, de laatsten voor de wandelaars. BURGERLIJKE STAND ONDERTROWD: O A Guinau 30 J en TA Tanbe 27 j. G J v Gaaien 21 j. en M Dekker 22 j, A Hillebrand 27 j. en M Freeke 22 j. GEHUWD: D J v <3 Berg; en P M Ouwerkerk R P Blansjaar en M L de Boer D v Evkel en M Harland L P de Jong enCJM de Haas BEVALLEN: A A v d Vllst—den Hollander z E VierkanBoezeiyn d PL Duükersvan Meijgaard d A van DijkBlanken d P de Hooü—v d Pal 'z B Stevens—van Rijn d. OVERLEDEN: .T v d Mark—v d Wiel wed. 70 j. C KleinSmlt vr. 70 j. J Stoof, man 73 U H WesterdUk man 67 j. Match Springer-Vaessen De negende partij te Leiden Zooals reeds eerder medegedeeld, zal de negende, dus de voorlaatste, partij van de match Springer—Vaessen, van welke match de winnaar den wereld kampioen Raichenbach zal ontmoeten, in Leiden worden gespeeld. Deze partij wordt voor ons blad georganiseerd dooi de Damclub Leiden en wordt gehouden op 12 Oct. in de foyer van den Burcht. De kaarten ad 25 cent zijn vanaf heden aan ons bureau Brsostraat 123, "-kriig- baar. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in ide zaïiik tegen den monteur J. P. van P., uit Leiden en den koopman S. van der I-I. uit Delft, die terecht hebLen gestaan we gens het aan hun schuld te wijten hebben, dat in den ochtend van Zondag 3 Mei in de Breestraat te Leidien mevr. van L. door de auto van van P. zoodanig werd aangereden, dat zij aan de gevolgen is overleden, voor welk feit tegen ieder dei verdachten zes maanden hechtenis is geöischt. De rechtbank veroordeelde van P. tot drie maanden hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar en tot betaling van een schadevergoe ding ad 70.— aan den bloemist. C. J. M. Horsman, wiens winkelpui door die aanrij ding vernield werd. De verdachte van der H. werd vrijgo sproken. Dr. C. W. LUNSINGH-SCHEURLEER De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteitsfonds heeft benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de Grieksche archeo logie aan de Leidsche Universiteit den heer Dr. C. W. Lunsingh-Scheurleor vo 's-Gravenhage. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL" In de Zweminrichting „De. Zijl" zijn in het tijdvak 2 Mei—26 Sept. 1936 in totaal 716S0 baden genomen. ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag te 5.10 uur is op de hoek van de Zeemanlaan en de Lorentzkade, do 62-jarige G. S. N. aangereden door een luxe auto, bestuurd door L. J. W. K. De wiel rijder wérd opgenomen met een hersen schudding en wonden in het gelaat. Getui gen van de aanrijding worden verzocht zich op het politie-bureau te melden. VECHTPARTIJ Gisteravond te kwart over zes heeft op de Oude Singel een vechtpartijtje plaats gehad waarbij de 40-jarige opperman S. S. door zekere A. F. met een schoenmakersmes in de linkeronderarm is gestoken. UIT DEN OMTREK HAZERSWOUDE De heer L. J. Matze alhier, slaagde voor het classicaal bestuur te Leiden, voor examen Godsdienstonderwijs bij de Ned. Hierv. Kerk. HILLEGOM GEMEENTERAAD Gistermiddag kwart voor twee kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. De voorzitter, Burgemeester D. F. Pont, opent op de gebruikelijke wijze en her denkt met eenige korte woorden het ver heugende feit van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard, tevens wijdt hij enkele woorden aan het verlaten van de gouden standaard. Spr. is van oordeel dat de Bloembollenstreek hierover verblijd is, doch hij hoopt dat het ook voordeel voor ons land in het algemeen zal zijn en dat dit thans een keerpunt ten goede mocht wezen, (appl.) De notulen der vorige vergadering wor den na een kleine opmerking vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Punt 3. Voorstel tot het verleenen der vereischte medewerking voor aankoop van leermiddelen ex-art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve der R.-K. U.L.O.School. De voorzitter merkt op, dat het vereischte aantal leerlingen om voor een extra bijdrage in aanmerking te komen, is bereikt, zoodat hij adviseert gunstig te beschikken. Aangenomen. Punt 4 betreft een bijdrage van f 16.2S uit de ge meentekas voor een leerling uit deze ge meente die gedurende vier maanden de Chr. H.B.S. te Leiden heeft bezocht. De heer Meskers vestigt de aandacht op het feit, dat Haarlem veel duurder is dan Leiden. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 5 betreft een voorstel tot afkoop rentevergoeding ex-art. 205ter der Lager- onderwijswet 1920. De besturen der bijzon dere scholen genieten voor de terreinen en gebouwen die eigendom der schoolbesturen een jaarlijksche vergoeding uit de ge meentekas, berekend over de geschatte aarde dier terreinen en gebouwen. Bij de wet van 22 Februari 1936 is bepaald dat de mogelijkheid bestaat om inplaats van de jaarlijksche vergoeding, een uitkeering in eens te ontvangen, gelijkstaande met 80ten honderd van de geschatte waarde der ge bouwen en terreinen. Nu wenschen de be sturen der R.-K. „St. Josep"- en „St. Mar- tinus"-school van deze gelegenheid gebruik te maken. B. en W. adviseeren aan dit ver zoek te voldoen, daar dit financieel voor deel voor de gemeente zal zijn. Zij verbinden hieraan echter eenige voorwaarden. Door verschillende raadsleden wordt echter be zwaar gemaakt tegen deze voorwaarden, daar sommige van hen deze transactie als een nadeel voor de gemeente beschouwen als de voorgestelde voorwaarden worden aangehouden. Nadat deze voorwaarden door den voorzitter waren toegelicht, kwam men echter tot de conclusie dat verschillende dingen nog eens terdege bezien moeten wor den. Het voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Punt 6. Een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om een hoogere subsidie voor dit jaar en een toelage voor het nadeelig saldo van den dienst 1935, samen groot f 5436.99. Dit voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Punt 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende het toekennen van 'achtgeld en pensioen aan gewezen wet houders en het toekennen van pensioen aan hun weduwen en weezen. De heer Loerak ker vindt deze bepalingen alles behalve' duidelijk. De voorzitter dient hem van ant woord, waarna het voorstel met aigemeene stemmen wordt aangenomen. i Punt S. een voorstel om de verleende credieten aan de kleine kweekers met een jaar te verlengen daar zij door de tijdsomstandigheden nog niet in de gelegenheid zijn geweest om deze af te lossen. De voorz. zegt dat het risico voor de gemeente zeer klein is daar er al verschillende bedragen binnen geko men zijn. De heer van Dam dringt aan op soepelheid in het verstrekken van credieten, zoodat noodlijdende kwee kers op hulp kunnen rekenen. De voorz. zegt dat dit ook gedaan wordt, doch dat de commissie eerst terdege onderzoekt of de betrokken kweeker in staat is het bedrag mettertijd terug te betalen, want een crcdict hoe klein ook moet terug komen. Hierna geeft de heer Meskers, als Commissielid, nog eenige toelichtin gen. Het voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. De salarissen van het gemeentepersoneel Punt 9 betreft een voorstel' tot herzie ning van de salarissen van het, ge meentepersoneel. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken was mede gedeeld, dat. de salarissen met. 5 moesten worden verlaagd. Door B. en W. was echter verzocht om dit schrij ven voor onze. gemeente in te trekken, daar de salarissen in verhouding tot die van de Rijksambtenaren, niet te hoog waren. Hierop werd echter af wijzend beschikt. Hierna is, in overleg met de betrokken organisaties, een be middelingsvoorstel aangeboden, dat in hoofdzaak hierop neerkomt, dat de mi nima der diverse salarisschalen met 5 en de maxima met 2^ worden verlaagd, een en ander afgerond naar boven. De loonen der werklieden zou den op het huidige peil blijven. De Minister kon zich hiermede vereenigen. De voorzitter zegt, dat B. en W. alles ge probeerd hebben voordat zij met dit voor stel zijn gekomen. Hij is blij, dat er nog wat bereikt is, en adviseert dan ook dit voorstel aan t.e nemen. De heer Loerakker vindt dit geen voor stel van B. en W., doch beschouwt het als een bevel van de Overheid. De heer Pinaker vraagt of er nog niet eens om herziening gevraagd kan worden. De voorzitter zegt, dat hierover niet meer te handelen is, daar de overheid dan wel eens deze voorstellen ook in kon trekken. De heer Van Lierop spreekt zijn waar deering uit over hetgeen door B. en W. gedaan is. Het voorstel wordt thans met aigemeene stemmen aangenomen. Punt 10. Een voorstel tot wijziging der regeling ex art.. 212 der Gemeentewet. Dit artikel omvat de bevoegdheid van B. en W. om gemeenteeigendommen te verhuren zonder dat hiervoor een raadsbesluit dig isr. mits de duur van de verhuring een jaar niet te boven gaat en de eventueel e te ontvangen vergoeding niet hooger is dan 100,— per jaar. Daar een dergelijke transactie zelden voorkomt, vragen B. en W. toestemming van den Raad om de duur van de huur in genoemd artikel te verlengen tot vijf jaar en met een vergoe ding van niet hooger dan 600,— per jaar Het voorstel wordt aangenomen met II tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Fijma, Van Lierop, Paase en Spilker. Punt 11. Een voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van het aan brengen van eenige straatkolken in den Rijksweg, Leidschestraat, wordt met aige meene stemmen aangenomen. Punt 12. Een voorstel tot het verleenen van een crediet voor den aankoop van een bezuinigingsapparaat ten behoeve der cen trale verwarming in het raadhuis. De kos ten van dit apparaat zullen 615,— bedra gen. De voorzitter licht dit voorstel toe. Weth. Vermeer zegt, dat het thans onhoudbare toestand is in de kamer van den burgemeester. Dit apparaat zal tevens automatisch de temperatuur regelen, z dat. deze kwestie dan tevens is opgelost. De heer Van Lierop kan zich niet inden ken, dat dit apparaat zoo'n groote be ring kan geven. De heer Veldh. v. Zanten juicht dit voor stel toe, want spreker heeft persoonlijk on dervonden, dat dit apparaat geen tiental len guldens, maar honderden guldens he spaart, terwijl dit apparaat niet spoedig zal verslijten. Nadat de voorzitter nog eenige vragen heeft beantwoord, wordt met aigemeene stemmen besloten tot aanschaffing ove gaan. Punt 13 en 14, zijnde de vaststelling van de 7e en 8ste begrootingswijziging, dienst 1936, en vaststelling kohier aanlegbelas- ting 1936, worden met aigemeene stemmen aangenomen. Punt 15. Mededeelingen: a. tot leden van de commissie tot onderzoek der gemeente- rekening, dienstjaar 1935, worden benoemd de heeren Fijma, Goemans en Keijne; b. een verzoek om vrijstelling hondenbelas ting wordt ingewilligd; c. Adres van het raadslid G. L. Pijnaker betreffende de wijziging der steunregeling. Weth. Vermeer kan in dit adres geen plaatselijk belang zien, en ook niet iets dat de werkloozen aangaat. De heer Loerakker vindt, dat deze gelegenheid buiten den Raad omgaat. Deze interpellatie zal de rust onder de werkloo zen eerder schaden dan goed doen. Spr. hoopt dan ook, dat de Raad op deze inter pellatie niet in zal gaan. De heer Fijma raadt den heer Pijnaker in zijn eigen belang aan, om zijn inter pellatie in te trekken. Spr. persoonlijk is er echter voor om ze door te laten g De heer Pijnaker trekt echter zijn interpel latie niet. in. Door stemming wordt beslo ten de interpellatie toe te staan. Tegen stemden de heeren Haster. Klaver. Keijne, Meskers, Vcldh. van Zanten en Vermeer. Namens B. en W. geeft weth. Vermeer thans de antwoorden op de vragen van den heer Pijnacker. Spr. geeft een;ge inlichtin gen omtrent de huurtoeslag v r de kleine gezinnen. Tevens deelt hij mede dat de ge meente een verzoek heeft ingediend om huurverlaging van 'de woningcomplexen „Patrimonium" en „Goed Wonen". Door de standaardloon-ondersteuning gaan niet. de kleine gezinnen, maar wel de grocte ach teruit. Daarom is getracht in samenwerking met de omliggende gemeenten, het stan- daardloon van f 16.op f 18.te brengen. Wat echter niet is gelukt. De regeering heeft besloten dat ook kastrekkende werk loozen op de verlovingsuitkeering recht hebben. Spr. zegt dat B. en W. een en an der niet gedaan hebben, opdat de Raad hen een pluimpje zou geven, doch ook de verschillende Bonden hebben hun sympa thy uitgesproken over hetgeen B. en W. tot stand hebben gehrarht. De heer Loerak ker brengt namens den geheelen Raad dank aan B. en W. voor al hetgeen zij ge daan hebben voor de werkloozen. De heer Pijnaker maakt hierna nog eenige opmer- RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 1 OCTOBER Programma III: S.00 Kouten, 9.45 divers*13' 10.00 Deutsc'.il.s.. 10.20 Keuion, 11.20 Pa-ya J 0(1 13.15 Brussel VI., 14.20 Keulen, 15.20 Parlls 15.50 Londen R.. 16.50 Parijs R.. 17.20 Bru VI.. 18.50 Keulen. 20.05 Londen R.. 20.30 Borig 'j 21 55 Beromunster. 22.35 Budapest of div. '1 - ussel VI.. 9.20_ ParUs lCf 10.20 Droltwlch, 11.05 Londen R.. 15.35 Dro! jcii wlch. 18.20 dlvr.«m i.i on o.. praatje doi 19.10 Droitwicli, ÏO. >r J. G. A. Ji 20.00 Droitwich, 21.20 Londen 11., 2.',] Droitwich. VRIJDAG 2 OCTOBER Programma lil: 8.00 Keulen. 8. 10.é05 Keulen. 11.20 Parijs R„ 13."" 14,20 Keulen, Londen R.. 1 20.00 Ber< of dlvi ler. plm R., 16.05 Kcul VI., 19.50 D: 10.15 Brussel VI., 2o. Irussol VI., 10,35 LonJ* Droitwich, JU.20diversen, 18,45 Dro i.50 Londei De avond-, nacht- en Zondagsdiensten d( apotheker) wordt van Maandag 28 Sepleinls tot en'met Zaterdag 3 October a.s. waar* nomen door de apotheken: J. C. Pelle, R Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M, ten Dijt Haven 18, telef. 85. nv^C kingen over de beantwoording van de vt 0| gen. Weth. Vermeer besluit deze interps bl. latie met de opmerking dat wanneer heer Pijnaker meer studeert, hij nog wat zal bereiken, maar het is gemakkelijk l(j, om leven te maken, dan om licht te m in ken, en hiermede moet hij rekening houdf y| d. Adres van de vereeniging van „Eigi J Werkers", teneinde te geraken tot e- )n steunregeling voor de genoemde, categor fj( De Voorz. zegt dat hij naar genoemde vt er eeniging heeft geinformeerd, doch de ledi 0Q hebben de statuten niet aangenomen en ni meer van dergelijke dingen. Weth. Verat vindt dat zij trachten te vertrappen, v B. en W. trachten te bereiken. Het gehe? stuk druipt van politiek. Hij adviseert dlUi ook, dat de Raad zal besluiten deze zaï aan B. en W. over te laten, om te zien er bij do Rcgcering iets te bereiken is. M31 stemming wordt echter besloten, met stemmen tegen, dit adres voor kennisgevii aan te nemen. Tegen clc heeren Paase Pijnaker. Een verzoek van den heer J- van Zanli om ontheffing van d'e 'bepalingen van ipg uitbreidingsplan inzake open ruimtema en een wijziging in de eindcijfers der meente-rekening dienst 1933, worden aigemeene stemmen aangenomen. De ht Rijnveld heeft bedankt voor de commisi El voor kleine kweekers, dc heer Bijl van D< venboden heeft zich bereid verklaard de functie te aanvaarden. De Raad gaat hif mede aceoord. De doortrekking van di Provincialen weg nabij den heer van Bot n gondien, zal dit jaar nog gereed kom) gi Tevens zal nogmaals een bespreking gehof - den worden aangaande de onteigening een stuk grond van de pastorie der Martinus Kerk. Rondvraag: De heer Pijnaker vraalpj nog eenige inlichtingen aangaande de sten regeling en leest nu den brief voor die van het Ministerie ontvangen heeft, voorz. merkt, op dat dit geheel overe? ce komt met hetgeen Weth. Vermeer zoo juis ie( tegen hem gezegd heeft. Weth. Vermei verstrekt hem de inlichtingen. De heer Veldh. van Zanten vraagt of di verlichting aan den Stationsweg niet vtrL beterd kan worden, aangezien dit toclrJ toegang tot het dorp is. De voorz. zegt; het veel zal kosten om die verlichting ij behooren te verbeteren. B. en W. zul let echter hun volle aandacht aan bestedei GESLIPT Gisteren had mevr. de Wed. L. het on?l luk door de gladheid van de rails, f'c' de Hoofdstraat met haar rijwiel te slippa Nadat zij bij den heer Smit was binnen? dragen werd een bloeduitstorting in fff enkel geconstateerd. Na door leden der EI,, B.O. verbonden te zijn, kon zij naar has e( woning in de Mariastraat vervoerd worde a( KATWIJK AAN DE RIJN 1 CURSUS De belangstelling voor de cursus E.H.B.C I welke zal worden gegeven onder leidin et van Dr. Hueting, is zóó groot, dat thai ei reeds vaststaat dat deze cursus zal doo gaan en aanvangt op Maandag 19 Octoh te 8.15 uur. KATWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Hedenavond om haJlf acht hoopt in „Ca-ei, Caqa" voor,te gaan Ds. de Graaf, van Sclioïee hoven. GEREF. GEMEENTE Hedenavond om 8 uur hoopt voor de Gen Gemeente op te treden Ds. P. Houkoop, va 531 Den Haag. DE STRIJD TEGEN DE PRIJSSTIJGINGEN Door de politie alhier zal streng word? y toegezien dat geen prijsopdrijving bij 1 lr winkeliers plaats vindt. Bij enkele wink liers is hiervoor all een onderzoek ingeste! ORANJE-FILM Gisteravond heeft de eigenaar van „Nova n de heer Van Bentum, een filnivoorstellii'n gegeven, welke goed bezocht was. De ledt Je van de Oranjcverecn. konden tegen e!ie; sterk gereduceerde prijs de Oranjefilm, we er ke betrekking had op de onlangs gehoude o, feestelijkheden, bijwonen. Het was eefar mooie film. KOUDEKERK De Vereeniging voor Ziekenhuisverpl 0 ging „Hazerswoude-Koudekerk", hield haa j, jaarvergadering in de secretarie aan df |u, Hoogen Rijndijk. !r De voorzitter, burgemeester Warnaa 0r opende de vergadering, sprak een wf »ei komstwoord en memoreerde o.m. dat 1 rj Vereeniging in .Tuni 1.1. 12i/2 jaar beston [e, prees de uitnemende samenwerking %e stond breedvoerig stil bij het nuttige f nt zegenrijke werk dat verricht i6. ei Na lezing der notulen, bracht do seen in taris het jaarverslag uit, waaruit o.m. bieden de gestadige bloei der Vereeniging, f in krachtige hulp alom geboden en de uit» le mende hulp van de zijde der beide plat i?a. selijke doktoren. e Het jaarverslag van den penningmeestldil gaf aan In ontvangsten f 8848.41, aan urda gaven f 8160 34, saldo f 6S8.07. Totaal beav, der Vereeniging f 8758.87. Nadat de Commissie tot nazien der R' kening gunstig gerapporteerd had en J Rekening goedgekeurd en vastgesteld waiptf werd den secretaris dank gebracht voor(de uitnemende verslagen en den pennin? meester voor zijn accuraat beheer. Tot bestuurslid werd herkozen de heerltè1 F. Verkleij met aigemeene stemmen, terwij

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6