De Kamer achter de Regeering Nederland houdt zich kalm HEEFT UAL GRATIS RADION BADHANDDOEKEN EN THEEDOEKEN? DONDERDAG I OCTOBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 5 Tweede Kamer Op een kleine uitzondering na steunt men haar in de monetaire politiek. Dr Colijn dankt het Nederlandsche volk De huurbijslag afgeschaft. Compensatie in het steunbedrag Aan de orde is de bespreking naar aan leiding van de door de Regeering op 29 Sept. 1936 aan de Kamer gedane mededee- lingen betreffende de monetaire politiek der Regeering en de in verband daarmede door haar getroffen en te treffen maat regelen. De heer A 1 b a r d a (s.d.) betoogt, dat de door de Regeering genomen maatregelen on vermijdelijk waren. Daarover zijn allen hel eens, een tweetal partijen hier te lande uit gezonderd. Nu doen zich eenige vragen voor, bv. hoe is de hoogte, waarop de gul den weder aan de gouden standaard zal worden vastgekoppeld. Ongetwijfeld zal de Regeering internationale muntstabilisafie bevorderen. Het zou winst zijn, als voor de rust en zekerheid van de handel, de Re geering grenzen voor de stabilisatie zou kunnen aangeven. Men zegt, dat er hier te lande bij onder nemingen en particulieren groote voorraden aanwezig zijn. Spr. bepleit navolging van het Fransclie stelsel, verplichte aangifte van het goud. Het heeft spr's instemming, dat de win sten uit de depreciatie van de gulden aan schatkist ten goede zullen komen. Spr. waarschuwt tegen de gevolgen voor huurders van woningen. Reeds zijn hier en daar uitzettingen voorgekomen. Hoe denkt de Regeering over de kleine salarissen, de laatste jaren toch al zoo verlaagd? Ze moet rekening houden met de noodzakelijkheid van correctie van salarissen. Wat de aan tasting der pensioenen betreft, is gelukkig de Memorie van Antwoord over het desbe treffende wetsontwerp nog niet verschenen. En in Indië heeft men looncn op een hon- gerpeil, daar moet een catastrofe* worden voorkomen. Wat is de Regeering voornemens te doen „,n onredelijke prijsopdrijving te voorko- men, zooveel als mogelijk is? Wat is de Regeering voornemens ten aanzien van de landbouwcrisismaatregelen? De loonen der landarbeiders moeten worden beschermd. Zij, die in de strooibiljetten zeggen, dat het failliet der natie aanstaande is, zijn vij- o mden des volks. Doch aan de deflatiepoli- tiek moet nu een einde komen. Er moet komen een politiek van opbouw, nieuwe ar beid moet worden geschapen, de werkloos heid moet verminderen. Aandacht moet worden besteed aan technische uitrusting van handel, industrie em scheepvaart om de A concurrentie te kunnen doorstaan. H pns volk beleeft thans een voor zijn toe- Soast misschien beslissend oogenblik. De Kering spreke het verlossende woord. De heer Westerman (nat. herstel) agt dat de maatregelen van de regeering nt gebrek aan vaste lijn verraden, dat haar lltijd heeft gekenmerkt. De regeeringspoli- fok is even zwevend als de gulden. De re- iring heeft het in haar macht, zich voor 1 bepaald percentage uit te spreken. In elk geval eischt het landsbelang dat men ongeveer het percentage verneemt. Bij welke grens zou een onnatuurlijke depreciatie be- [innen Er is ook alleen te egalisecren, als er een bepaald niveau is. De regeering neme ooveel mogelijk ongerustheid weg. heer Vervoorn (Plattel.) acht bet oslaten van de gouden standaard gunstig foor ons land en voor Indië, met name voor de landbouw. Hij dient een motie in, de egeering verzoekend, een redelijke prijsver- looging der landbouwproducten te bevorde- en. De motie wordt niet ondersteund en lomt dus niet in behandeling. De heer G o s e 1 i n g (r.k.) constateert dat let volk zijn kalmte bewaart; moge het nu ook eenig perspectief krijgen. Spr. hoopt neer te mogen vernemen omtrent het ega- isatiefonds. Spr. erkent de moeilijkheid om hans de pariteit van de gulden te bepalen. Ten aanzien van de werkloozen moeten niet llleen voor de huren maatregelen worden letroffen, maar ook voor hen die bijzonder on- ler druk komen. De aangenomen wetsont- 'erper. besprekend, wilde spr. maatregelen ïn aanzien van de goudclausule in con tacten. Spr. wijst er op dat de regeering bijzon- erlijk op de exportprijzen moet letten, die »ng niet altijd in het belang van de handels glans zijn. De devaluatie acht spr. ook staatkundig en voordeel;'het gaat nu om de technische itvoering. Er is geen reden tot juichen och ook niet om bij de pakken neer te zit- en. Het gaat om het belang van het gansche olk. Er moet bewust gewerkt worden ter ftrsterking der economische positie van ons ind in al zijn geledingen; het binnenland Bowel als het buitenland betreffende. We loeten loskomen van een verwrongen orde- png, welke een caricatuur is van wat wij in anderen onder ordening verstaan. Dit 'ereiseht de groote beteekenis van ditoogen lik. Mogen wij er in slagen onder Goïïs Pgen iets goeds te bereiken voor ons ge- ieeie volk. De heer Bi ere ma (lib.) achtte öe door 16 Regeering genomen beslissing juist. Zij Srwijderde ook een twistappel in alle po- itieke partijen. Het is te hopen, dat het streven naar j&er stabilisatie der wisselkoersen veld pit. Er is echter op dit punt nog onzeker- eid'. Kan de Regeering over deze zaak nog !fs meedeelen? Te billijken is, dat voorloopig de gulden zwevend" blijft. Maar zal hij geen speel- al worden van anderer optreden? Toch Uilen de Regeering een paar vaste punten loor oogen moeten staan. Alleen bij vol- loende vastheid zullen we ook kunnen ko len tot geleidelijke liquidatie van het risis-apparaat, '.Onredelijke prijsstijgingen moeten worden Bgèngegaan, omdat anders de voordeden an het regeeringsbesluit verloren zouden iaan en de oude moeilijkheden zouden te- Ugkeeren. De levenskosten moeten om lag in het belang van productie en wel- !aart. De heer Schouten (a.r) was van mee- iing, dat op het goudembargo niet zoo fanstonds kan worden teruggekomen. De K>tiveering van dezen maatregel is af- locnde. De wijziging der muntpolitiek onder lei- ing der Regeering met medewerking der tederlandsche Bank is gevolg van over macht. We zijn er niet vrijwillig toe over gegaan. Te hopen is, dat het kwaad tot den kleinsten omvang kan worden beperkt door de werking van het egalisatiefonds. Instemming heeft de mededeeling, dat tot wettelijke devaluatie voorloo pig nog niet wordt overgegaan. Als het mogelijk zou zijn met behulp van het egalisatiefonds den gulden weder op goud pariteit te brengen, zou dat zeer verheugen. Voor de uitvoering der Regeeringsbeslui- ten past een woord van hulde. De rust in het land is er door behouden. Instemming werd betuigd met de rede an Minister Oud in de Eerste Kamer, met lame waar hij zich richtte tegen het schan delijk pamflet van de N.S.B. De heer Westerman, die zoo groot be vaar had dat buitenlandsche omstandig heden invloed op ons beleid hebben, is zelf product van allerlei bijzondere invloeden, terwijl voorts zijn positie in de Kamer zwe vend mag worden genoemd. (Gelach). De zakelijke punten door den heer Al- barda ter sprake gebracht, zullen, zoo neemt de heer Schouten aan, wel reeds bij de Re geering in overweging zijn. De rede van den heer Goseling is met belangstelling aangehoord. We moeten ons rekenschap geven van wat de nieuwe toestand eischt. Alles moet wel worden overwogen, maar afwachten moeten we op menig punt. Daarom kunnen thans concrete desi derata moeilijk worden gesteund. God geve de Regeering wijsheid en kracht bij het vervullen van haar moeilijke taak en voorts blijke van een hartelijke samen werking tusschen Regeering en volksver tegenwoordiging bij het bevorderen van hetgeen het belang van ons volk thans eischt. Ook Mr. Jo ekes (v.d) stemde in met de beslissing der Regeering en met de gee- seling der N.S.B. in de Eerste Kamer door den Minister van Financiën. N.S.B. en com munisten gaan samen in hun critiek op de Van de regeeringsmaatregelen zal een ontspanning tusschen kosten en prijzen het gevolg kunnen zijn, waar van zoowel wij als Indië zullen kun nen profiteeren. Vastheid in de muntwaarden blijft noodig. De Regeering bevordere zooveel mogelijk het overleg om tot dit doel te geraken. In den overgangstoestand moeten mis bruiken worden tegengegaan. Het is daarom goed, dat gisteren door het Parlement snel gehandeld is. Bij de maatregelen tegen prijsopdrijving plege de betrokken Minister zooveel moge lijk overleg met het bedrijfsleven. Voorts worde een beroepsinstantie ingesteld. De deflatiepolitiek kan niet onveranderd worden voortgezet. De nieuwe regeling van de .'huurbijslag is verheugend. De heer de Visser (comm.) wees nog maals devaluatie af; we krijgen nu ver scherpte „verellending". Deze regeering moet „opkrassen". Een motie werd inge diend om den steun der werkloozen te ver beteren. De heer v. Houten (c.d.u.) zag het be sluit der Regeering als onafwendbaar. Z.i. zal ook de aanpassingspolitiek dat besluit hebben vergemakkelijkt. Een economische en politieke debacle dreigde. Het moest tot devaluatie komen, nu of spoedig. De minst draagkrachtigen moeten echter compensa tie ontvangen in de gevolgen van den ge nomen maatregel. B.v. land- en tuinbouw, voor welke schorsing der landbouwcrisis- maatregelen noodlottig zou zijn. Aangedrongen werd op het uitvoeren van groote werken op groote schaal, zulks ter ondersteuning van de conjunctuur. Pensioenkorting behoort van de baan te zijn, de werkloozensteun moet worden beterd en de loonen van het overheidsper soneel verhoogd door de laatste verlagin; ongedaan te maken. De heer de Geer (c.h) betoogde, dat onder gunstige omstandigheden de gulden van het goud wordt losgemaakt. Bij de ge vallen beslissing hadden we een goudschat van ruim 700 millioen. Dat d i t kabinet den maatregel nam, doet erkennen dat het zwichtte voor overmacht. Nu het feit er is, blijft de sfeer rustig. Dat geeft de beste kansen voor slagen. De knapste chirurg heeft de operatie volbracht, in rustige omgeving en buiten tegen woordigheid van het publiek. Er zullen allerlei economische voorzie ningen noodig zijn. Het is echter nog te vroeg om daarover te spreken, omdat we met weten wat het effect zal zijn van het loslaten van de goudbasis. Het egalisatiefonds moet geen kunstma tige waarde van den gulden scheppen, maar dien op zijn ware waarde brengen. Instemming werd betuigd met minister Colijns radiorede van Maandag. Ons volk houde zich rustig, evenals het Engelsche in 1931. Dan zullen we weinig van de veran dering bemerken. Die verandering heeft ons staatecrediet niet geschaad. Met opgewektheid moeten we allen aan den opbouw van een nieuwe toekomst mee werken, daarbij het verleden het verleden latend. De heer Kersten (s.g.p) meende dat het besluit der Regeering ontroering en te leurstelling heeft verwekt. Een groot deel der bevolking wordt zeer gedupeerd. De heer Wij n k oo p (comm.)Zeer juist. De heer Kersten (s.g.p) betoogde, dat er onvoldoende aanpassing is geweest; daar door was de gulden op den duur niet te handhaven. De crisismaatregelen gingen in tegen het handhaven van den gouden stan daard. Het leunen op Parijs wordt duur be taald. We hadden in 1931 moeten veran deren. De heer Arts (k.d.p.) meent dat het be sluit der Regeering in den lande met vol doening is begroet. De R.K. Staatspartij is er door haar dua listische houuing voor verantwoordelijk, dat de Regeering haar aanpassingspolitiek zoo lang heeft kunnen doorzetten. Aangedrongen werd op maatregelen, op dat bepaalde bevolkingsgroepen geen na deel ondervinden van de monetaire beslis singen. 1-Iet optreden van Dr Colijn heeft geluk kig agitatie voorkomen in de dagen, nadat het besluit der Regeering was gevallen. De heer Sneevliet (r.s.a.p) veroorm de de nieuwe politiek, omdat de breede massa er nadeel van heeft. We hebben nu igenlijk een derde kabinet Colijn, dat met den gulden zweeft Correctie zal noodig zijn op lage inkom sten en pensioenen. Minister Colijn antwoordt M i n i s te r C o 1 ij n merkte op, dat niet te debattcp.ren valt met iemand, rje 80 mil lioen aan belastingen wil afschaffen en allerlei andere dingen verhoogen wil. Omtrent de goudclausule is een ont werp van wet in bewerking. Zoo noodig zal in de Crisispachtwet ver der worden gegaan dan nu het geval is. In Indië is men zeer diligent geweest om de schadelijke gevolgen van prijsstijging tegen te gaan. Het be&riifsleven zal worden geraad pleegd in verband met het vaststellen van maatregelen tegen prijsstijging. Een be roepsinstantie zal er komen, indien de wenschelijkheid van zulk een maatregel blijkt. Verkoop tegen geforceerd lage prijzen aan het buitenland is gevaarlijk. We moe ten niet dumpen, omdat dan repressaiiles )or onzen export dreigen. De noodzakelijkheid van den genomen monetairen maatregel is in het algemeen niet ontkend, constateert ce Minister. De heer Westerman sprak van invloeden an het buitenland. Maar is er één land, dat niet door het buitenland beïnvloed is hij zijn financieele maatregelen? Zulk een land bestaat niet. Alleen konden we den gouden standaard niet handhaven. In 1933 hadden de goudbloklanden besloten voortdurendv met elkaar overleg te plegen. Vrijdagavond kwam bericht van het besluit der Fransche regeering om te devalueeren. Van het daaraan voor af gegaan overleg met Amerika en Engeland was geen kennis gegeven. Toen ook Zwitserland den gouden standaard ging verlaten, waren wij alleen overgebleven van het goudblok, met een munt van hooge muntwaar&e. Het was niet mogelijk toen het oude standpunt te handhaven, wilden we onzen goudvoorrraad niet tot een minimum zien terugbrengen. Zijn er thans voordeelen te bereiken dan komen die aan de gemeenschap ten goede. In de geldwereld is thans alles in onrust. Er zijn lanaen die reeds gedevalueerd heb ben en nu weer over een nieuwe devaluatie denken. Zouden we thans een nieuwe goud- waarde van onzen gulden bepalen, dan zouden we diep moeten vallen. Daarom is afwachten voorzichtiger. We zoeken naar een juiste verhouding tusschen kosten en prijzen. Daartoe moet de gulden zijn eigen evenwicht vinden. Het kunstmatige moet daarbij woraen geweerd. Het egalisatiefonds bedoelt te voorkomen dat door speculatieve handelingen groote schommelingen in den koers van den gul den zullen optreden. De heer Westerman wilde in navolging van Zwitserland een percentage vaststellen. Maar daar vraagt men navolging van Ne- derlana! Aan twee goudpunten hebben we niets. Een marge tusschen 25 en 34 behoeven we niet te bepalen, omdat we met het fonds de bewegingen van den gulden kunnen beperken tusschen veel enger grenzen dan door de Fransche goudpunten worden aange geven. Deze periode van schommeling zal niet zoo lang Quren. Ons egalisatiefonds moet even ge heim werken als het Engelsche. Dan kunnen we er profijt van trekken. Dat de Regeering tot internationale mo netaire stabilisatie wil meewerken, spreekt van zelf. De bestaande instabiliteit is een van d e oorzaken voor de slechte economische ver houdingen in de wereld. De economisch-sociale zijde van den nieuwen toestand, vertoont vele vragen, die voor onmiddellijke beantwoor ding nog niet vatbaar zijn. Eiken morgen kwart over negen verga dert de ministerieele commissie om de ver schillende problemen te bezien. Telkens is erandering in en ook is er zoodanige samenhang, dat eer een beslissing valt al les zorgvuldig moet worden overwogen. Ook het betalingsverkeer b.v. moet intact blijven; zou dat in de war geraken, dan is ae ellende niet te overzien. Omtrent den huurbijslag kan nog geen bindende mededeeling worden gedaan. De gedachten gaan echter In de richting, dat de huurbijslag per 4 October geheel zal vervallen, maar met een compensatie, dat de steun- nitkeeringen niet minder worden dan die op 13 Sept. waren met inbegrip van den huurbijslag. Morgen vergadert daarover de contact commissie. De verhooging van den steun voor het platteland zal blijven. Het loslaten van den gouden standaard brengt goede en kwade gevolgen. Men moet zich oaaraan niet willen onttrekken, maar den toestand aanvaarden, zooals deze wordt. Zoo noodig moeten voorzieningen worden getroffen. Toezeggingen zijn te dezer zake nog niet noodig. Fabrieken, die binnenlandsche grond stoffen verwerken en geen loonen behoeven te verhoogen, komen niet voor hooger steun in aanmerking. Men kan niet zeggen, dat elke prijsver- hooging onbehoorlijk is. Grondstoffen uit het buitenland b.v. moeten duurder wor den betaald. De strijdbijl over de munt-ontwaarding kan worden begraven. Dat is een politiek voordeel. Het is niet de bedoeling om invloed uit te oefenen op de daling van de waarde van oen gulden, dat ze zoo gering mogelijk zijn. Ze moet ook niet grooter zijn dan noodig is. Met de aanpassing van prijzen en kosten zal worden gerekend. We moeten nog enkele dagen wachten om te kunnen bepalen hoever we moeten Op sommige punten zal de bemoei ing der Regeering met het bedrijfsle ven kunnen worden ingeperkt; op an dere punten zal die bemoeiing ver moedelijk moeten toenemen. De motie van den heer De Visser is vol komen overbodig. De verbeteringen in de steunregeling blij ven en de vervallende huurbijslag wordt gecompenseerd in haar geheel. Ten slotte dankte de minister het Ne derlandsche volk voor het antwoord op zijn radiorede. Dat antwoord geeft groot vertrouwen, dat de moeilijkhe den, waarvoor we zullen komen te staan, gezamenlijk zullen worden overwonnen. Motie verworpen In stemming kwam de motie-D e V i s s e r. De heer Al bard a (s.d.) had aan de motie geen behoefte. Hij vertrouwt op de toezeggingen der regeering. Aan de uitvoe ring er van wil hij door een motie geen beletsel in den weg leggen. De heer Goseling had na het moedge vend debat geen behoefte aan eenige mo tie. Aan de daad hebben we meer dan aan een motie. De heer Sneevliet zal voorstemmen. De motie werd daarna verwor pen met 69 tegen 6 stemmen. Voor de drie aanwezige communisten en de heeren Arts, Sneevliet en v. Houten. Te 5 uur werd de vergadering, bijzondere omstandigheden voorbehouden, verdaagd tot 20 October a,s. Middenstandsbonden verkenen volle medewerking Tal van adressen en besluiten Vreugde en verdriet De middenstandsbonden hebben zich, na dat de Regeering bekend had gemaakt, dat zij de gouden standaard moest loslaten, on middellijk bereid verklaard achter haar te staan en mede te werken aan het tegen gaan van onredelijke prijsstijging. Aan alle leden van deze bonden is medewerking ge vraagd. Omtrent het resultaat van dat ver zoek hebben we ons gewend tot den heer M. W. Wie wel, administrateur van de Algemeene Winkeliersvereniging. Deze was van meening, dat in verband met de monetaire aangelegenheden er geen prijsopdrijving is, maar toch meende hij. dat de middenstand in een zeer moeilijke positie is geraakt. Er zijn toch in den han del altijd prijsschommelingen. Het aantal factoren, dat daarvan oorzaak is, is zeer tal rijk en doet thans weinig ter zake, maar om een fiktief geval te nemen: Een winke lier in schoenen heeft een partij gekocht tegen vijf gulden. De verkoopprijs bedraagt zes gulden. Nu krijgt hij bericht van den fabrikant, dat deze schoenen in het vervolg zes gulden inkoop zullen kosten. Deze win kelier zou geen koopman zijn als hij dan deze schoenen nog zou verkoopen voor zes gulden. Hij gaat ze verkoopen voor zeven gulden. Niemand zal daar in gewone om standigheden aanstoot aan nemen. Maar nu? Maakt de winkelier zich thans schuldig aan prijsopdrijving? Deze prijsver- hooging was een gevolg van den groothan- delsprijs in schoenen. Een redelijke prijs verhooging mag dan ook niet veroordeeld worden als deze geheel onafhankelijk is van de monetaire maatregelen. Echter het pu bliek zal daar vermoedelijk anders op rea- geeren. Dit zal in elke prijsverhooging een onredelijkheid zien en den winkelier brand merken als een afzetter. Met de zoogenaamde merkartikelen staat het anders. De winkeliers hebben de prij zen daarvan niet in de hand. Zij worden vastgesteld door den fabrikant of den. im porteur. Evenwel kan geconstateerd worden dat het publiek weinig of niet gereageerd heeft op de monetaire omstandigheden. Al leen in het confectie-bedrijf is meer drukte waar te nemen. Echter valt dat ook niet samen met de weersomstandigheden van de laatste dagen en zal men nu vandaag niet koopen, wat men van plan was de volgen de week te doen? Het is een verschijnsel onder het publiek, dat te begrijpen is. De heer Wiewei legde er den nadruk op, dat men vooral niet moet verwarren een prijsstijging met een prijsopdrij ving. Aan dit laatste geloofde hij, dat de winkelier in het algemeen gesproken niet zal doen. Stijging graanprijzen In verband met de regeeringsmededeeling dat de monopolieheffing op buitenlandsche granen, niettegenstaande de stijging van de marktprijzen, veroorzaakt door het verlaten van den gouden standaard, op hetzelfde peil gehandhaafd blijft (met uitzondering van rogge, waarvoor de heffing en denaturatie- steun met een gulden is verlaagd), heeft de Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond telegrafisch bij den betrokken Minister ge protesteerd, aangezien zulks „wederom een aanslag op het bestaan van de vee- en pluimveehouderij is en als zoodanig zijn terugslag heeft op den graanhandel". Bij den Minister is aangedrongen de mo nopolieheffing te verlagen, ter compensatie van de genoemde prijsstijging. Tevens zal getracht worden, middels de „top"-organisaties (de Nederlandsche indus trie- en handelsorganisaties) te geraken tot een massa-protest van alle daarbij aangeslo ten belanghebbende organisaties. Monopolie-winsten en restituties In aansluiting aan vorige berichten wordt nader medegedeeld, dat de monopoliewinsten bij invoer en de restituties bij uitvoer be houdens onderstaande wijzigingen op de zelfde hoogte zijn gehandhaafd. In verhand met de verlaging van de zet- meelheffing met f 1 per 100 kg. zullen ver schillende monopoliewinsten en restituties van zetmeelen en daarvan geproduceerde Knip het op onderstaande afbeelding aangewezen stukje van de zijkant van het Radion pak uit, waarop staat: „Radion .'n top-prestatie"; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Voor 8 dezer uitknip sels „top-prestatie" kunt U een prima, sterke badhanddoek bekomen en voor 5 „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij. N.v, Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot, of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. De bekende Radion geschenkenbons blijven bovendien hun waarde behouden, zodat U behalve bovengenoemde verrassingen nog een keuze kunt maken uit de geschenkenlijst. Een reden te meer om uitsluitend Radion te gebruiken. Alleen het krachtige Radion sop geeft volmaakte helderheid aan al Uw wasgoed, zonder het teerste weefsel aan te tasten en maakt. waswerk gemakkelijk, want kend. Radion wast alléén! „RADION TOP-PRESTATIES" Bij MEJUFFROUW KOORNHOF, HOOIGRACHT 90. LEIDEt# (Adv.) artikelen met ingang van Maandag 2S Sep tember j.l. een overeenkomstige wijziging ondergaan. Voor leveringscontracten, waarvan ten ge- noege van de betrokken centrale wordt aan getoond, dat zij zijn afgesloten vóór Zondag 27 Sept. j.l., kan bij uitvoer restitutie op de oude basis worden verleend, indien een op gave van bedoelde contracten uiterlijk Vrij dag 2 October a.s. voor tien uur 's mor gens aan de betrokken centrale is verstrekt. Geen onredelijke verhooging houtprijzen De gisteren gehouden algemeene vergade ring van den Nederlandschen Houtbond, ter bespreking van de maatregelen door den Nederlandschen houthandel te nemen, naar aanleiding van de genomen monetaire cn andere besluiten van de Nederlandsche regeering, heeft een motie aangenomen, waarin zij onder onverkorte handhaving van alle loopende verplichtingen elke on redelijke prijsverhooging afkeurt en ver klaart daartoe niet over te gaan. Slechts kan worden goedgekeurd een prijsverhoo ging, welke de wijziging in de prijzen,ont staan door de nieuwe monetaire verhoudin gen opvangt en tevens verderen achteruit gang van "den bedrijfstak voorkomt. Vischuitvoer naar Frankrijk stop Bij den vischandel te IJmuiden is bericht ontvangen, dat van 1 October af door het consenten-bureau voorloopig geen consenten voor den uitvoer van visch naar Frankrijk zullen worden gegeven, zulks in verband met besluiten van de Fransche regeering om den invoer van alle artikelen en pro- dukten, waarvoor contingenteering is inge voerd, stop te zetten. Als gevolg van dezen maatregel is een groote prijsdaling van sommige vischsoor- ten, vooral van tong te verwachten, ten na- deele van het reedersbedrijf. Intrekking bemoeiingen op grond van landbouwcrisiswet gevraagd De Nederlandsche Vereen, van Fruit- en Groentenexporteurs heeft aan den Raad van Ministers een telegram gezonden, waarin de Regeering opmerkzaam gemaakt wordt op het feit, dat het noodig is onverwijld een aanvang te maken met geleidelijke in trekking van het meerendeel der bemoeiin gen op grond van de landbouwcrisiswet Aanpassing aan nieuw-geschapen omstan digheden is onbereikbaar, tenzij oD korten termijn worde overgegaan tot opheffing van import-monopolie fruit en intrekking van alle voorschriften, welke bewegingsvrijheid van exporteurs belemmeren. Wij vertrou wen, dat de Regeering zal waken tegen eenzijdige voorlichting van agrariërs-organi saties en crisis-adviescommissies. Geen prijsverhooging in textielindustrie Vertegenwoordigers van de belangrijkste organisaties uit de Nederlandsche textiel industrie, hebben, in overleg met de Regee ring besloten, de oude contracten alle tot oude prijzen uit te leveren, evenals alle loo pende orders. Voorts zijn in gemeenschap pelijk overleg waarborgen geschapen om ongemotiveerde prijsverhoogingen te voor komen. Verzoek van kaasproducenten De bond van kaasproducenten te Gouda heeft gisteren aan den Minister van Land bouw en Visscherij het volgende telegram verzonden: „Vernemen van comité van graanhandel, dat de Regeering monopolieheffing niet ver laagt. varkens-, kippen- en veehouders krij gen dus volle valutadaling te dragen, boven dien wordt bij varkens'en kaas prijsstijging door valutadaling eveneens door de maat regelen der Regeering tegengehouden. Dit. schept een onrecht tegenover deze groepen, dringen met klem op directe wijziging aan". Passage-tarieven, die van kracht blijven De Stoomvaart-Mij. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd doelen mede, dat haar tegenwoordige passagetarieven in guldens van kracht blijven voor schepen, welke vóór of op 30 December 1936 van Amsterdam- Rotterdam, resp. Batavia vertrekken. De tarieven, welke nadien zullen gelden, worden nader bekend gemaakt: indien reeds thans passage op na dien datum ver trekkende schepen wordt geboekt, zal voor loopig passage worden aangeboden tegen 't bestaande tarief, evenwel zonder aftrok van de korting van 15 pet. Ook voor de reeds geboekte passages voor 1937 zal dezelfde ge dragslijn gelden. Vreugde onder de boomkweekers Volgens de meening van den heer Jac. Smits te Naar den, voorz. van den Bond van Plantenhandelaren, kan de Nederland sche Boomkweeker zich over de genomen monetaire maatregelen verheugen. Negentig procent van de in Nederland gekweekte boomkweekerij-artikelen zijn voor uitvoer naar andere landen bestemd. Com mentaar is dus, aldus de heer Smits, over- bDdig. Winterprljzen brandstoffen De Bond van Ned. Handelaren in Brand stoffen verzoekt ons opnam§ van het vol gende: In verband met het feit dat op Donder dag 1 October in de meeste plaatsen van ons land de winterprijzen van brandstof fen van kracht worden, vestigen wij er ten overvloede de aandacht van het publiek op, dat deze prijsverhooging hoegenaamd niets te maken heeft met den huidigen toestand en daaruit dan ook in geen enkel opzicht voortvloeit. De per 1 October ingaande win terprijzen zijn reeds in Mei van dit jaar vastgesteld, gelijk men trouwens op de voor- jaars- en zomerprijscouranten van verschil lende handelaren heeft kunnen lezen. Men zal zich herinneren, dat elk jaar op 1 Octo ber de winterprijzen ingaan en 1936 maakt daarop geen uitzondering. Een mooie geste De Nederlandsche Vereen, van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden besloot een aantal collectieve arbeidscontracten (8 stuks) thans niet op te zeggen en daarin than9 geen wijzigingen voor te stellen, om dat naar haar oordeel op dit moment abso luut alles moet worden nagelaten, waar door onrust onder de bevolking of onder be paalde groepen der bevolking zou kunnen ontstaan. Daarbij wordt de verwachting uitgespro ken, dat de betr. werkgevers ook binnen den nieuwen contractueelen termijn tot over leg over de salarissen bereid zullen zijn als noemenswaardige stijging van den levens standaard daartoe aanleiding mocht geven. Vermindering lasten der bevolking? BATAVIA, 30 Sept (Aneta). De „Java- bode1' weet te melden, dat maatregelen in overweging zijn, om door vermindering van de lasten der bevolking deze tegemoet te komen in de voor haar ongunstige gevolgen der monetaire maatregelen. Het blad spreekt voorts het vermoeden uit, dat binnenkort zal blijken, dat ook het vraagstuk der sala rissen en pensioenen de aandacht heeft. Duizenden leven zoo duidelijk op de grens van de mogelijkheid, dat men direct moet helpen. Het blad noemt het jammer, dat de monetaire maatregel Indië niet verlost van een deel der schuld, daar vermoedelijk 99 procent in eigen land en dus met guldens betaald blijft. Sensationeele vlucht Via de daken ontsnapt In verband met de inbraken in het Gooi heeft de Hilversumsche politie, zooals ge meld, in samenwerking met die van Laren, een aantal personen gearresteerd. Onder de aangehoudenen bevindt zich ech ter slechts een medeplichtige, daar de hoofd dader op het moment, dat de rechercheurs een inval deden in het perceel aan den Zee dijk te Hilversum, waar de man verblijf hield, is ontvlucht en na een sensationeelen tocht over de daken is ontsnapt. Deze, een 25-jarig jongmensch, die aan le politie welbekend is, hoorde de rechercheurs naderen en onmiddellijk nam hij een ren naar den zolder. Hij wist door een raam in de dakgoot te klimmen en in de duisternis via de daken aan de politie te ontsnappen. Wel werden nog eenige waarschuwingsschoten aoor de rechercheurs gelost, doch de man ver dween en is ook momenteel nog voortvluch tig. De politie wist, dat het jongmensch gevaar lijk was en daarom wenschte men hem van zijn bed te lichten. Bij een onderzoek in de kamer, waar hij vertoefd had, is dan ook een revolver, met scherpe patronen geladen, ge vonden. Het onderzoek naar den gevluchten jongeman wordt voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5