Devaluatie-ontwerp in Fransche Senaat „VI TALIS" C.N.V. en wijziging steunregeling DONDERDAG i OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAG. De Spaansche burgeroorlog VERDEDIGERS VAN HET ALCAZAR GEHULDIGD GENERAAL FRANCO SPREEKT HEN TOE „Gij zijt de eer van Spanje Franco tot Staatschef benoemd Gister is een decreet uitgevaardigd, waarbij Generaal Franco benoemd wordt tot leider van de Nationale Re geering en staatschef. Tegelijkertijd blijft hij opperbevelhebber van de na tionale strijdkrachten. Franco1 en de door hem in te stellen Regeering ko men thans in de plaats van Generaal Cabanellas en de nationale militaire junta van Burgos. Het decreet is door Cabanellas onderieekend. Te Toledo herneemt het leven zijn gewonen gang. De winkels zijn weer geopend en de bewoners brengen de uit het Alcazar be vrijde cadetten en fascisten telkens opnieuw een geestdriftige hulde. Het voornaamste plein van de stad, de Plaze de Socodovar, nabij het Alcazar, is één groote ruïne. De huizenfronten vormen reus achtige puinhoopen van wel acht meter hoog, terwijl de puinen van het Alcazar ze ventien meter hoog liggen opgestapeld. Tien tallen in ontbinding verkeerende lijken van paarden en muilezels liggen nog op het plein. Generaal Franco heeft Dinsdag een offi cieel bezoek aan de stad gebracht. De overlevende cadetten en fascisten, als mede hun vrouwen en kinderen hadden zich in den binnenhof verzameld en ontvingen den generaal met een onbeschrijfelijk ge juich. Velen konden hun tranen niet meer bedwingen, toen de generaal in een toespraak hun heldenmoed prees. „Verdedigers van het Alcazar, zeide hij, gij zijt de eer van Spanje. De oude burcht, waar verschillende gene raties van officieren haar opleiding ge noten, is verwoest. Wij zullen echter een nieuwen bouwen en gij zult het volk als voorbeeld dienen. Wij gaan Spanje en een imperium opbouwen. Leve Spanje!" Generaal Franco overhandigde daarna aan de belegerden en hun commandant, kolonel Moscardo, het kruis van Sint Ferdinand, de hoogste onderscheiding. Op de wasbleeke en uitgehongerde ge zichten van de met roet en vuil besmeurde mannen en in de bol staande oogen der kin deren kon men duidelijk de ontzettende angst en verschrikking lezen, die zij de laatste we ken hadden doorstaan. Afgezien van de omgeving van het Alca zar heeft de stad zelf niet veel geleden. De opmarsch naar Madrid Gisteravond verspreidde de radiozender van Jerez het volgende bericht: „Radio Coruna deelt mede, dat de voor hoede der nationalisten zich te Illescas, op 40 K.M. van Madrid, zou bevinden. De colonnes van Varela zijn te Villa Luen- ca aangekomen. Andere elementen rukken op naar Santa Cruz de Retamar. De troepen van Mola hebben in de kust streek Ondorroa en Guipuzcoa bezet. Siguen- za hebben zij echter nog niet veroverd. Het bombardement van Bilbao wordt hervat. Van de overige fronten worden geen, bij zonderheden gemeld. De Straat van Gibraltar Uit Gibraltar wordt vernomen, dat het al len schijn heeft, dat tengevolge van het zee gevecht van Dinsdag j.l. de Straat van Gi braltar wordt beheerscht door de opstande lingen. Gister patrouilleerde dï kruiser „Ba- leares", welke de zijde der opstandelingen heeft gekozen, tusschen Tanger en Tarifa, terwijl de „Almirante Cervera" tusschen Ceuta en Gibraltar heen en weer voer. De aanval op Bilbao Uit St. Jean de Luz wordt gemeld, dat de Regeeringsvloot zich te Portugaleta bevindt. Dagelijks varen de „Jaime Primero" en de kruisers „Libertad" en „Cervantes" uit voor het bombardeeren van de opstandelingenstel lingen aan de kust. Uit Bilbao blijven versterkingen naar de gevechtslinie vertrekken, waar de rechtsohen zich meester hebben gemaakt van Montrico en Ondarroa en de eerste weei-standslinie der rooden bedreigen. Eibar was gisteravond nog in handen der regeeringstroepen, maar men had den indruk, dat het niet lang zou duren, of hun weerstand zou hier gebroken zijn. IN GEWIJZIGDEN VORM AANGENOMEN Ondanks het verzet der Regeering Slechts een kleine meerderheid De Fransche Senaat heeft met 141 togen 125 stemmen, dus met slechts een kleine meerderheid, het wetsontwerp inzake de devaluatie aangenomen. Art. 1 werd slechts met een meerderheid van 10 stemmen aangenomen. Ondanks het verzet der Regeering nam de Senaat bij handopsteken een art. 13bis aan, dat in de plaats komt van art. 14 e.v. van de door de Kamer aangenomen tekst. De Financieele Kamercommissie heeft de tekst van het aangenomen art. 13bis echter weer verworpen en art. 14 er voor in de plaats gesteld. Het betrof hier de maatregelen tegen prijsopdrij ving. Er zijn tijdens de debatten in den Senaat nog harde noten gekraakt. Een van de fel- tse sprekers was wel Cailaux Mem. lin kerzijde), die -na Auriol aan het woord kwam en betreurde, dat de norm der deva luatie in 192S te laag is geweest. Spr. her innert er aan dat hij in 1926, toen hij moest aftreden te Brussel heeft laten onderhan delen over een stabilisatie op 130, waar mede misschien de tegenwoordige gebeurte nissen zouden zijn voorkomen. Zich wendende tot den Minister van Financiën verklaarde Caillaux, dat door het verzet van het land en de onvol doende maatregelen de devaluatie fataal is geweest. Uw tot nu toe gevoerde po litiek kan een politiek van reflatie wor den genoemd. Er zijn dertigduizend vverkloozen bijgekomen. In feite keert gij terug tot deflatie onder het mom van devaluatie, welke haar voor de be volking minder gevoelig maakt. De regeering moet de consequenties van haar politiek aanvaarden. (Toejuichin gen). Caillaux wijst er op„ dat het ontlasten en zelfs bevoordeelen van zekere maatschap pelijke groepen zou zijn het scheppen van voorrechten, welke het effect der devaluatie zouden te niet doen, waardoor men weldra genoopt zou zijn opnieuw te beginnen. Men moet het land de waarheid zeg gen, aldus besloot Caillaux. Het land moet zich de noodzakelijke opoffering getroosten, 'zonder dat zullen wij met overhaasten stap eèn ladder afdalen, DUITSCHLAND WIL NIET DEVALUEEREN Maar het is bereid tot samenwerking Belangrijke verklaring van Schacht In de zitting Tan de centrale commissie an de Reichsbank heeft de president van de rcichsbank, Dr. Schacht, een verklaring af gelegd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de Fransche regeering 27 dezer aan de rijks- •egeering de verklaring heeft toegezonden, .velke tegelijktijdig in Parijs, Londen en Washington, werd gepubliceerd over de de valuatie van den Franschen franc. In het bijzonder is aandacht gewijd aan art. 5 van deze verklaring, waarin de medewerking van de overige mogendheden gewenseht wordt geacht. In verband hiermede moet ook de Duitsche meening kenbaar worden ge maakt. De bedoeling van de drie mogendheden, welke in deze verklaring kenbaar wordt ge maakt, nl. het behoud van den vrede, het in het leven roepen van maatregelen, welike het best kunnen leiden tot herstel van orde in de internationale economische betrekkingen en het voeren van. een politiek, welke ge richt is op de ontwikkeling van den wol stand der wereld en de verbetering van den levensstandaard der volkeren, is in overeen stemming met het verlangen van den Führer en rijkskanselier, die dit herhaaldelijk heeft gezegd in eijn verschillende redevoeringen. Evenwel moet erop worden gewezen, dat het economisch evenwicht ernstig Mes. Beryl Markham, de eerste vrouw, die een solo vlucht van Euro pa naar Amerika volbracht, werd bij terugkeer pet ..Queen Mary" in Engeland hartelijk verwel komd. De avia- trice tijdens de enthousiaste be groeting. waarbij gij weet, wat liet einde is. Hierna zette Marcel Cach in het standpunt uiteen der communisten. Hij zeide, dat het ontwerp een ernstige bedrei ging vormt voor de middenstands- en loon trekkende klassen. „De oplossing zou men hebben kunnen vinden in een heffing op groote vermogens, welke maatregel liet volksfront in zijn programma had opgeno men. De devaluatie zal ten bate komen van de speculanten, financiers en trusts,, waar tegen nimmer groote straffen worden toe gepast. Het is dc plicht der regeering, de middenstands- en arbeidersklassen tege gevolgen van de devaluatie te beschermen. De communisten willen orde, die bedreigd wordt door de fascisten en groote kapita listen." Een scherpe rede hield ook Lemery, de onafhankelijke afgevaardigde der rech terzijde. De Regeering brengt ons tot het faillissement eener nieuwe devaluatie. Men heeft gesproken over een algemeene staking voor het geval, dat dc regeering van het volksfront zou worden omvergewor pen. Gelooft de regeering, aldus Lemery, dat wij voor bedreigingen zullen wijken? Indien de C.G.T. zou trachten zijn be dreigingen ten uitvoer te leggen, zouden wij voldoende kracht vinden om de legale machtsmiddelen te verwezen lijken en de samenzwering te breken. De devaluatie zou 22 milliard opleveren, maar er blijft slechts negen milliard be schikbaar en gij zijt 19 milliard aan de bank schuldig. Men zou op die manier iedere drie maanden moeten devalueeren. Blum aan het woord Bij de stemming over art. 13 bis kwam Blum aan het woord. O. m. roerde hij aan de kwestie van de bezetting der fa brieken. Wij zijn, zeide hij, geen Regeering van onteigening. Moet echter het eigen domsrecht in de oogen van den wetgever zwaarder wegen dan alle gemeenschaps belangen? Ik meen. dat het de plicht van een re geerder was, de stemmingen tot elkaar te brengen, en dat wij daarin geslaagd zijn met vermijding van onderdrukkingsmaat regelen, die tot een waren socialen oorlog zouden hebben geleid. Het welslagen van de monetaire operatie hangt af van de mate van vertrouwen tusschen de werk gevers on loontrekkers en van de hand having van de orde. Sociale incidenten mo gen niet voortdurend door een haatdragen de propaganda in liet buitenland worden opgeblazen. Wij zullen onzen plicht doen. Wij rekenen hierbij op overreding en ver zoening. De premier besloot met de woorden: Ik weet wel, dat gij de sociale wetten niet ten volle hebt goedgekeurd, en dat gij er slechts voor hebt gestemd om niet in con flict te geraken met den volkswil, zooals deze bij de algemeene verkiezingen tot uiting is gekomen. Zonder twijfel wenscht gij andere combinaties aan de macht. Dat is uw goed recht. Mijn plicht is het, u pre cies te zeggen, waar wij aan toe zijn. Het mislukken va<n de experimenten der regee ring zou voor het land gevolgen hebben, waarvan de ernst u niet kan ontgaan. Levensverzekering Mij. NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathousingel 2 HET GOEDE ADRES! (Adv.) is verstoord door de devaluatie van Engeland en de V.S. Dit zal evenwel de Duitsche regeering niet afhouden, harerzijds alle pogingen te ondersteu nen, welke, ovei'eenkomstig de ver klaring van de drie mogendheden, ten. doel hebben, meer en meer het huidige contingenteerinigs- en valuta-controle systeem te verminderen. Aan de onzekehheid van den internationa len valuta-toestand is evenwel door de Fran sche devaluatie nog geen einde gemaakt. Het goudblok, dat nog stabiliteit bood, is ver dwenen en een vaste verhouding is niet vast gesteld, noch tusschen dc drie mogendheden, noch tusschen de oude leden van het goud- blok. Behalve in Duitsohland en nog drie of vier andere landen, die vasthouden aan een principe, bestaat geen vaste verhouding r. Duitschland wil evenwel niet <le maatregelen, welke Frankrijk gemeend heeft te moeten nemen, critiseeren of storen, in tegendeel is het verheugd over de verklaring, dat gepoogd zal worden de internationale betalings-veiligheid te herstellen. Wat Duitsohland hiertoe bij kan dragen, zal 'orden gedaan. De Duitsche regeering wil evenwel het element van onzekerheid niet ver- grooten door devaluatie-maatregelen. Niet alleen het buitenland, doch ook de Duitsche arbeider en spaarder móet ervan zeker eijn, dat de nationaal- socialistische regeering zijn koopkracht in volle waarde wil handhaven. Indien bij geval ook door Duitsche geïn teresseerden de wensch wordt kenbaar ge maakt de rijiksniark te devalueeren, dan wil Schacht het volgende zeggen, dat het devie zen-systeem door geen devaluatie uit den reg kan worden geruimd. De moeilijkheden welke zijn ontstaan door het verdrag van Versailles en de moeilijkheden om grond stoffen te verkrijgen dwingen tot dit systeem. Duitschland is zich bewust, dat de huidige internationale valuta-toestand zware offers eischt van het land, doch geen druk zal de rijksregeering ertoe brengen iets te doen, wat tegen het belang is van het eigen volk. Daarentegen is de rijksregeering steeds bereid deel te nemen aan internationale be sprekingen om te komen tot een vrij inter nationaal economisch- en betalingsverkeer. Ondertusschen zal Duitschland rustig de ontwikkeling gadeslaan en uit vrije wil be- TOENEMENDE IN 00ST-AZIE SPANNING Japansche eischen en Jhineesche tegenvoorstellen De oorlog onvermijdelijk Naar verluidt behelzen de Japansche eischen voor een regeling der geschillen met China de volgende punten: 1. Het recht op verscheiden plaatsen langs het dal van de Yangtse troepen te legeren tot bescherming van de Japan sche onderdanen. 2. Het recht Chineesche schoolboeken uit te geven om op de scholen anti-Ja- pansch onderwijs te voorkomen. 3. Autonomie der vijf noordelijke pro vincies. i. Economische samenwerking. Deze eischen zijn door China afgewezen. Nanky heeft de volgende tegenvoorstellen ingediend: 1. De terugtrekking van de Japansche strijdkrachten uit Fengtai. 2. De terugtrekking der Japansche marine- troepen, die na de jongste incidenten naar Hankou en Shanghai zijn gedirigeerd. 3. Onderdrukking van den smokkelhandel in Noord-Ghina. 4. Het voorbereiden van een verzoening 'tusschen Japan en China in dien zin, dat China meer macht, verkrijgt in Oost-Hopel. Wanneer men deze eischen met elkander vergelijkt, is het evident, dat zij eerder tot een toespitsing dan tot een ontspanning der situatie zullen leiden. De wederzijdsche 'eischen met het oog op Noord-China b.v. zijn ^nauwelijks tot elkander te brengen. Terwijl Japan een volledige autonomie voor de vijf Noordelijke provincies eischt, verlangt China een beperking van de reeds 'bestaande autonome rechten in een deel der Noordelijke provincies. De onderhandelingen zijn dan ook ander maal op hot doode punt aangekomen en sommigen meen en d,at de oorlog in Oost- Azië thans onvermijdelijk is. Dat, men in Tokio ernstig met de mogelijk' beid van militaire botsingen rekening houdt, blijkt afdoende uit het feit, dat Japan nog steeds voortgaat zijn zeestrijdkrachten bij Shanghai aanzienlijk te versterken en steeds nieuwe troepen derwaarts zendt. De Japansche keizer heeft van zijn voor genomen inspectie der vlootmanoeuvres af gezien en is naar Tokio teruggekeerd. Het. voornaamste gedeelte v.an de bij de manoeuvres betrokken Japansche vloot kan trouwens ieder oogenblik, indien de admi raliteit zulks gewenseht acht, naar China koers zetten. In Chineesche kringen is men overtuigd, dat het einddoel der Japansche militaristen en van zekere hooge personaliteiten van het Kwangtoenleger geen ander is dan een g< leidelijke Japansche penetratie in heel Chi na, welke ten slotte zou eindigen in een overnemen van de macht door Japan over het Chineesche rijk. Japansche garnizoenen honden manoeuvres De Japansche garnizoenen te P e* I king, Fengtai en Toengk ou hou den manoeuvres, waardoor onrust is ontstaan onder de bevolking. Een dertig tal (tanks, 20 zware kanonnen en een honderdtail vrachtauto's nemen aan deze manoeuvres deel. Chineesche militairen bewaken de poorten van Peking. Van Chineesche zijde wórdt verder verno men, dat de laatste dagen talrijke vliegtui gen, tanks en ander oorlogsmateriaal van de Japanners te Tsjang Pei in Tsjahar zijn aangekomen. Deze voorbereidingen duiden er op, dat eventueel het kort geleden opge richte Mongoolsche leger zal worden ge steund. Verder zouden groote hoeveelheden wapenen en munitie zijn aangekomen te Tsja.p Ser, de zetel van de regeering van Binnen-Mongolië, welke onafhankelijk is van Nanking. NEGUS DOET GEEN AFSTAND Een verklaringdie, maanden te laat komt Tot schikking met Italië bereid In de gister gehouden Volkenbondsverga- dering heeft de Abessijnsche gedelegeerde een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, „dat de keizer, teneinde menschen- levens te redden en zijn volk een onafhan kelijke nationale haarstede te behouden, bereid is tot het offer van belangrijke rechten, hem door den volkenbond gewaar borgd". Men zag aanvankelijk te Genéve in deze verklaring een aanwijzing, dat de Negus zou aftreden, Naar aanleiding van deze verklaring en den te Genève gewekten indruk wordt uit Londen geseind: Een heden door de Ethiopische legatie gepubliceerde officieele verklaring houdt in: le. dat de keizer nimmer afstand zal doen; 2e. dat hij nooit zal afzien van zijn souve- reiniteit; 3e. dat hij nimmer zijn delegatie uit Genève zal terugtrekken. De negus wenscht evenwél duidelijk te maken, dat hij steeds bereid is offers te brengen met het oog op een accoord met Italië door bemiddeling van den volken bond en inachtneming van het handvest. Dit wil echter niet zeggen dat hij zal afzien van eenig recht. De indruk te Genève De verklaring, die te Genève gegeven wordt aan de rede van den gedelegeerde van den negus is, dat deze bereid is tot een accoord te komen met Italië door tusschen- komst van den Volkenbond, krachtens het welk hij de souvereiniteit zou erkennen van Italië over de veroverde deelen van Abessinië, op voorwaarde, dat zijn souve reiniteit en onafhankelijkheid ten aanzien van de rest van het gebied niet bestreden zouden worden. Algemeen gelooft men, dat dit voorstel maanden te laat. komt en zelfs niet door Ita lië, noch door den Volkenbond in overwe ging zal worden genomen. slissingen nemen. Dank zij de deviezen-maat regelen heeft Duitschland onder het natio naal-socialistisch bewind steeds een stabile positie gehad en deze zal worden gehand haafd. Binnenin Een uiteenzetting van het standpunt Com munistiscli e verdacht Het C.N.V. schrijft ons: Van communistische zijde wordt, met name in de groote stedén, een circulair verspreid die bedoelt de leden van het C.N.V. op te zetten tegen de leiding, bepaal delijk ten aanzien van de houding door het C.N.V. bij de jongste wijziging in de steun regeling aangenomen. Waar met dit pam flet onder onze leden wordt gewerkt, lijkt het ons gewenseht nogmaals het standpunt van het C.N.V. ten opzichte van deze wijzi ging uiteen te zetten. Reeds op S Mei 1936 heeft het C.N.V. zich met een schrijven gewend tot den Raad van Ministers met verzoek om de hulp aan dn werkloozen te verruimen door meerdere plaatsing in de werkverschaffing en daar waar dit niet mogelijk was, voor zoover het de gemeenten uit de laagste klasse betrof het steunbedrag te verhoogen. Door ons bestuur is dus, met name voor 't platteland waar de nood zeer groot was, verbetering bepleit. Dit is trouwens niet alleen in dit schrij ven, maar ook vóór en nadien herhaalde lijk, en bij verschillende gelegenheden ge beurd. In denzelfden geest hebben ook andere vakcentrales gewerkt. Een en an der heeft er toe geleid, dat op 18 Juli j.l. een onderhoud heeft plaats gehad met de Ministers De Wilde, Oud en Slingenberg en vertegenwoordigers der Vakcentrales waarin opnieuw op vermeerderde plaatsing in de werkverschaffing subsidiair verhoo ging van het steunbedrag is aangedrongen. Dc Ministers hierboven genoemd heb ben toegezegd, dat zij deze wenschen opnieuw zouden bespreken. Op Dinsdag 21 Juli heeft Minister Slingenberg mede gedeeld, dat de Regeering bereid was de rouleering in de werkverschaffing te verminderen, den steun in de 9e ge* meenteklas met 0.50 te verhoogen, de percentages voor groote- en middel- groote gezinnen hooger te stellen, de distributie van margarine, vet, groen ten en vleesch uit te breiden, maar aan den anderen kant tot afschaffing van den huurbijslag te willen overgaan, zij het ook dat deze afschaffing geleidelijk zou geschieden en de Regeering maat regelen zou treffen om tot verlaging der huren en compensatie van den huurbijslag te komen. Over dit complex maatregelen, dat de Regeering bij monde van Minister Slingenberg als een eenheid aankondigde, kregen de Vakcentrales ruim een week tijd om zich te beraden. Op 30 Juli 1936 is een tweede conferentie gehouden,, waarin e.v. wenschen en bezwa ren tegen de voorstellen konden worden besproken. Uit hetgeen daar verhandeld is kunnen en mogen wij geen mededeelingen doen. Wij hebben dit ook niet noodig, omdat het bestuur van ons Verbond in zijn publica- REORGANISATIE SPOORWEGBEDRIJF TE WEINIG INVLOED DER REGEERING De spoorwegen algemeen transportbedrijf Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot reorganisa tie van/het spoorwegbedrijf is het volgende ontleend. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat dit ontwerp slechts bevat een financieele en vennootschappelijke recon structie, waarbij de herziening van de com- mercieel-technische inrichting en bedrijfs voering van het spoorwegbedrijf buiten be schouwing blijven, evenals de inpassing van den spoorwegdienst in het geheel van de ver- kaarstoerusting des lands. Achtten deze leden bet ontwerp in zooverre onvoldoen de, ook als eersten stap om tot het gestel de doel te komen, oordeelden zij het niet gelukkig. Vermindering van het exploitatie tekort, het buiten effect stellen van oude contracten door een nieuwe organisatie in het leven te roepen, vonden zij uiteraard in beginsel wenschelijk, doch zoolang niets' vaststaat omtrent de herziening van interne regelingen en overeenkomsten met derden, zoolang een duidelijker schets van den meer economisch en opbouw van het nieuwe be drijf ontbreekt en zoolang niet bij benade ring een beeld kan worden geteekend van den aard en den omvang van de verkeers functie, die het spoorwegbedrijf in de naas te toekomst zal moeten vervullen, achtten zij het niet mogelijk, zich rekenschap te ge ven van de financieele verplichtingen, waaronder het nieuwe bedrijf zal moeten werken. Obligatie- en aandeelhouders Verscheidene leden oefenden ernstige cri- tiek op de voorgestelde regeling ten aanzien van de spoorwegobligaties en de aan deelen aan toonder. Deze leden oordeelden het ver bijsterend, dat hier een schuldenaar ten aanzien van een deel van zijn schuld zich zelf als minder credietwaardig signaleert, op de wijze zooals gebeurd is. Onvoldoende regeeringsinvloed Verscheidene leden hadden tegén de voor gestelde grondslagen der nieuwe N.V. be- "waar. Naar het oordeel van deze leden waar borgt de grondslag der nieuwe N.V. niet een voldoenden invloed van de regeering op den gang van zaken bij het spoorwegbedrijf. Zij drongen er op aan, dat het rijk als vol ledig eigenaar van de Nederlandsche Spoor- wegen een exploitatie-contract met een op te richten N.V. zal sluiten in zoodanige be woordingen, dat het rijk volledige bevoegd heid zal krijgen, om te allen tijde in het spoorwegbeleid in te grijpen op zoodanige wijze als het algemeen belang zal vorde ren. Voorts zal ten minste es* vwi de be.de ties over deze zaak geen andere houd heeft aangenomen, dan in de besprek met den Minister. Wat in liet conimut1 tisch manifest, in den aanvang 'genoei* daaromtrent wordt medegcdeeeld, is dan kwaadaardige laster, leugen en dachtmaking. De leden onzer beweg zullen deze communistische laster wel r hebben onderkend. Wat is nu de houding van het C.N.V, weest? Daze: door ons was gevraagd betering in de positie der werkloozen, Minister kwam met verbeteringen: rn dcre tewerkstelling, verhooging steunbed verhooging percentages, verbetering den steun der jonge arbeiders, uitbreid t groenten-, vet-, margarine- en vleeschdi butie. Daar zijn wij vooi; zoo hebben gezegd, wij accepteeren dit dankbaar gaarne, ten bate onzer werkloozen. Bedenkingen Maar de Minister wilde ook afschaf van den huurbijslag. Dit voorstel ontnioi- bij ons bedenking. Niet om den huurbij t zelf. Die vonden wij nooit zoo bijzoi fraai. Maar om de gevolgen, die dit hebben voor de gezinnen van een g> aantal werkloozen. Dc Minister heeft, gezegd, de Regeering zal maatregelen fen om tot liuurverlaging te komen, toezegging liet bij ons alleen dit bezv dat er twijfel bestond of het de Regee; w-el mogelijk zou zijn op zoo korten ten de daarvoor noodige maatregelen t.e nen Onze vrees, dat dit niet in voldoende n zou gelukken hebben wij nadrukkelijk gesvroken. Op velerlei wijze en meerdere malen ben wij ook nadien getracht meerdere ze heid te verkrijgen dat de gezinnen door derven van den huurbijslag, niet in sl1 tere positie zouden komen. De Minister is ten deze maar gedeell aan de wenschen der Christelijke vakbei ging tegemoetgekomen. Wat hadden wij toen moeten doen' Gr protestmeetingen houden en daverende ties aannemen? Maar daarvoor heeft toch geen Christelijke vakbeweging noo Daarvoor kan men bij de „modernen' vooral bij de communisten toch veel b| terecht. De Christelijke vakbeweging er altoos een eer in gesteld haar eigen te bewandelen. Wij hebben toen 8 Augu onze bezwaren bij gedocumenteerd ven. aan de Begeering kenbaar gemaakt, schrijven is in de dagbladen gepublict Nadeelige gevolgen ondervangen Er is ook gezegd: had dan heel het plez maatregelen terug gewezen. Zoo sl het. echter niet. Wij wilden alleen dc nadeelige gevo der nieuwe regeling zooveel mogelijk or vangen zien te krijgen. Dat is door ons lijk uit. vorenstaande blijkt, gedaan. Ziehier de houding door het C.N.V. nenskamers en publiekelijk ingenomen, schamen ons daarvoor niet en wij hol niets voor onze leden te verbergen, steeds hebben wij de overtuiging het w achtig belang van werkenden en werh, zen te hebben gediend. En ook dat de 1< van de Christelijke vakbeweging, zoo? maar juist worden voorgelicht, daarn geheel accoord gaan. Men late zich communisten, fascisten en andere exti groepen, die nooit iets voor de werklo doen, die enkel kunnen stoken en verd maken, toch met van de wijs brengen, zijn der Christelijke vakorganisatie b kent ook vertrouwen hebben in eigen ding. directeuren door den minister van W staat moeten worden benoemd. Wéér andere leden verklaarden, nïel kunnen inzien, waartoe de nieuwe na looze vennootschap zal dienen. Haar richting zal, naar zij voorshands meeni slechts tot gevolg hebben dat de inv' der regeering op dit bedrijf geringer zijn dan op een zuiver staatsbedrijf. N het oordeel van deze leden staat, zoi onder meer bij het bedrijf der P. T. T gebleken, de vorm van een staatsbei aan een soepele en economische bedr voering niet in den weg. Sommige leden merkten op, dat de schrijving van het doel der vennootsc veel verder gaat clan het uitoefenen het spoorwegbedrijf. Zij zagen daarin bezorgdheid de neiging om de spoonve tot een algemeen transportbedrijf te men, dat de taak van particuliere verv ders en expediteurs zal overnemen. Het conflict bij de Sphinx Een voorloopige oplossing Gisteren had op het departement Sociale Zaken onder leiding van den ri bemiddelaar Mr. Dr. T. J. Verschil opnieuw een bespreking plaats tusschen tijen, betrokken bij het dreigend con aan de N.V. kristal-, glas- en aardew fabrieken „De Sphinx" te Maast rich Het resultaat van deze besprekinge is geweest, dat de directie zich bere verklaard heeft binnen den termij van de eerstvolgende 6 weken den b staanden toestand te handhaven, waa onder ook begrepen, dat geen arbeidei worden ontslagen. In deze termijn van 6 weken zulle besprekingen plaats hebben'over m nieuwe collectieve arbeidsovereenkoms alsmede over de instelling van ee fabriekscommissie, met welke instellia de directie zich zulks op aanörii gen van den rijksbemiddelaar in pril cipe accoord heeft verklaard. In de nieuwe collectieve arbeidsovci* komst zal op grondslag van de bestaa loonsverhouding een groepenindeeling het personeel met bijbehoorende loonst len worden ontworpen, De hoofdbestuur! der samenwerkende arbeidersorganisa zegden toe deze resultaten nog deze met hun leden te bespreken. Prinses Juliana niet naar Alkmaar Namens Prinses Juliana is aan hi stuur der 8 October-vereeniging te a maar medegedeeld, dat H.K.H. tot h leedwezen niet in ae gelegenheid gewaardeerde uitnoodiging om op ter gelegenheid van bet 75-jarig besti der vereeniging, de feesten te Alkmaar te wonen, te aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2