STADSNIEUWS RADIO- DISTRIBUTIE Het nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. G. v. Steenwijk, Deventer, A. Hegiustr. 14. A. Stenfert Kroese, Rotterdam, Mathe- nesserlaan 275. II. J. G. Stieglis, Amster dam, Willaertstraat 14. F. C. Streefland en Fam., Doorn, Eikenlaan 14. S. A. Kors Taverne, Haaksbergen, Enschedescheweg E 365b. P. H. Teunissen, Oegstgeest, Em- malaan 15. J. Vcrduijn, Voorburg, v. d. Wateringenlaan 132. C. A. M. Walbeek, Schiedam, West Molenstraat 11. J. G. v. Winden en Fam., Schiedam, Nieuwe Sluis 7. E. Wohlidka, Den Haag, Sport- laan 16. J. M. A. v. d. Zon, Alphen a. d. Rhijn, Hoorn 306. Diep, de groote fabrieksbrand te Gouda e de tewaterlating van de „Bloemfontein". De heer Hofstede spr.ak nog een propagan distisch en de heer Veldkamp een slotwoord. LEIDERDORP POLS GEBROKEN De 15-jarige B. Borreman alhier, timmer mansleerling bij de Gebr. Mol, kwam bij zijn werkzaamheden zoo ongelukkig te val len, dat hij een pols brak. l.ISSE De groote 3-October.optocht Het geraamte haast gereed In de remise van de N. Z. H. T. M. aan ilen Hooge Rijndijk wordt weer hard ge werkt aan de voorbereiding van de 3 Octo- iber-Optocht. Onder leiding van den heer Jan de Quaak uit Den Haag, die de artistieke verzorging van den optocht heeft, vindt hier plaats de opbouw van de wagens, van de bij zondere voertuigen in den stoet, de statie karossen en koetsen en van de praalwagens die ditmaal wel in een bijzonder groot aan tal aanwezig zullen zijn. De meeste wagens zijn thans goeddeels gereed en als men ze zoo van nabij eens rustig kan bekijken, dan ziet men pas-hoeveel arbeid aan de opbouw en afwerking er van moet worden verricht, dan ziet men pas welk een uitnemende en minutieuze zorg aan 't geraamte van den optocht wordt besteed. De heer De Quack die van de voornaamste deelen van de stoet fraaie aquarellen maakte als voor beeld oen naar te wérken en die dagelijks over het werk zijn oog laat gaan en de moeilijkste decoraties zelf vervaardigt en zijn talrijke medewerkers die voor allerlei eigenaardige moeilijkheden komen te staan, maar deze met veel ambitie weten op te lossen, verdienen wel dat hun voor dit .werk eens hulde wordt gebracht. Het is zeer interessant dit voorberei- dingswerk gade te slaan en het bestuur van de 3 October-Vereeniging heeft dan ook besloten de leden der vereeniging in de gelegenheid te stellen Donderdag middag a.s. van 35 uur in de remise een kijkje te nemen, 3-Octoberversiering Hoogewoerd Dank zij de spontane medewerking van het overgroote gedeelte der Hoogewoerd-be- woners is bet bestuur der buurtverg. „Hoo gewoerd Vooruit" erin geslaagd een een voudige, vlaggenrijke versiering te doen aanbrengen, welke zeer in den smaak valt. Indien de bewoners zich de moeite nog wil len getroosten de „groote" vlaggen uit te steken, zal men van een ware vlagparade kunnen spreken. Het bestaande versieringsmateriaal, dat na afloop weder behoorlijk wordt opgebor gen, werd dit jaar uitgebreid met een 100- tal standaard-vlaggen, geleverd door de fa. D. Ladan, alhier. De betimmering werd ver zorgd door de fa. P. J. van Dam, alhier. De Leidsche Winkelstand H. JANSE N.V. Dicht bij elkaar, namelijk in de perccelen Haarlemmerstraat 12.9 en Mare 106, opent morgen de fa. H. Janse N.V. een tweetal zaken. In het p,and aan de Haarlemmer straat komt een zaak in ijzerwaren, gereed schappen, huishoudelijke artikelen en aides wat daarmee annex is en in het pand aan de Mare een zaak in alle mogelijke houtsoor ten. vooral en detail, triplex, lijsten, snij werk, enz. enz. In beide zaken, die ruim zijn en licht en, vooral wat ibetreft de zaak aan de Haarlemmerstraat, ook keurig ingericht, is een uitgebreide sorteering aanwezig, waaruit men gemakkelijk en ruimschoots keus kan maken. We wenschem. de fa. Janse gaarne véél succes. Leidsche Chr. Besturenbond Vergadering der Studiekring Gisteravond vergaderde bovengenoemde Studiekring in gebouw „Patrimonium". De inleider van deze avond, de heer .Tac. van Es, behandelde na de gebruikelijke opening der vergadering, het onderwerp: ^Christelijke Vakbeweging en Coöperatie". De inleider had hiertoe zijn onderwerp Verdeeld in zes punten. Allereerst besprak hij „de opkomst en doelstelling van Vakbeweging en Coöpera tie". De bakermat van beide is Engeland. De toestand in het eerste deel der 18de eeuw schetste spreker uitvoerig. Deze was in één woord slecht. Langzamerhand kwam er tegen de misstanden verzet onder de arbeiders. Als reactie hierop volgde in 1834 de verbanning van een zestal land- ai'beiders uit Tol puddle naar Australiëe z.g.n. omdat zij een vakorganisatie hadden opgericht- De flanelwevers van Rochdale worden aangemerkt, als de stichters van de Coöpe ratie in 1844. Zoowel vakbeweging als coöperatie heb ben zich vanuit Engeland over het Vaste land van Europa verbreid. De ontwikkeling Aan de coöperatie ging vrij snel. In 1933 is de omzet van de Engelsche coöp. inkoopor ganisaties bijna 83 millioen pond sterling, haar kapitaal 17^2 millioen. Ditzelfde kan ook gezegd van de andere landen, zooals Frankrijk, België, Duitsch- Jand en Nederland. In 1930 was de omzet in ons land 'f 55.000.000,—. Na deze uiteenzetting teekende spr. de V-erschillende vormen van coöperatie, om vervolgens op de bezwaren tegen de coöpe- tie te wijzen. Deze laatste zijn van verschil lenden aard. Principieel van hen, die mee-1 nen, dat de middenstand bedreigd wordt I e enerzijds en anderzijds, dat d'e coöperatieve gedachte socialistisch is. Beide beweringen bestreed spreker op duidelijke wijze. Vervolgens besprak spr. de richtingen in de coöperatie. Evenals in de vakbewe ging dient in de coöperatie met. beginselen rekening gehouden te worden. De Centrale Bond van Verbruihscoöp., die verreweg het grootste deel der coöp. omvat, is socialis tisch. Deze Centrale vormt met liet N.V.V. een coöperatie-raad. (Deze coöperatieraad moet niet verward worden met „de Handels kamer", waarin coöp. v.an verschillende richting samenwerken). Naast deze zgn. „neutrale'* is er ook nog een R.K. en een Chr. Bond v. Verbruikscoöperaties. Deze laatste staat in nauw verband met de Chr. .Vakbeweging in ons land. De Chr. Vakbeweging aanvaardt de coöp als een bruikbaar middel om de sociale positie van den arbeider te verbeteren. Vooral in tijden als deze. is dit van groote beteekenis. Met een opwekking om het nut. van de coöperatie goed te verstaan, besloot spr. zijn uitvoerige inleiding. Nadat nog eenige vragen waren besproken, werd de leerzame vergadering na dankgebed gesloten. ZILVEREN JUBILEUM Op 14 Oct. a.s. herdenkt de heer H. v. .Wezel, ambachtsman. Ie kiasse te Rijnsburg (en niet te Utrecht, zooals er gisteren in ons blad stond) zijn zilveren jubileum bij dé N\Z.H-T-M. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA In een vergadering, uitgeschreven dooi de contact-commissie van organisaties op Nationalen grondslag is besloten tot een ge zamenlijke, grootsche feestviering ter ge legenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernhard. Nadere plannen zullen t.z.t. worden bekend gc. maakt Mr. Q W. v. Santen, Cobetstraat 89 is lot secretaris der commissie herbenoemd. SLUITINGSUUR VOOR WINKELS Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders het sluitingsuur voor win kels voor Vrijdag 2 October a.s. bepaald op des avonds 10 uur en voor Zaterdag 3 Oct. d.a.v. op des nachts 12 uur. Leidsche Belasting-ophaaldienst Bovengenoemde dienst heeft in de afge- loopen maand f 11.629,68 aan de Rijksont vangers afgedragen, benevens f 1614,85 aan d e rT G em e en te -on t va nger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mo gelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden inge schreven. De gaande en de komende man In Leiden gevestigd. J. L. Andreae, Oude Vest 33a. E. G. Arkema, Witte Singel 37. Chr. B. Ar- riëns, Schelpenkade 36. D. J. Bakhuis, kok, Bredrostraat 21. P. E. Blijerveld en fam., galvaniseur, Utr. Jaagpad 88a. J. W. Boon, Plantsoen 81. R. F. Borde- wijk, Zoeterw. Singel 105. W. v. Bork, Kam. Onnesl. 7e H. W. J. Bosch, Witte Singel S E. Ph. J. Bouman, Rapenburg 56. Chr. Breider, dienstbode, Valkensteeg 12. W. Briet, Oude Varkensmarkt S. J. M. v. Brummelen, techniker, Plantage 10. H. S. Catz, Rapenburg 51. A. C. Copper, N. Rijn 43a. K. W. Cuperus Rijnsb.weg 77a. W. O. Baron van De- dem. Nieuwstr. 39. M. M. Deisz, H. de Grootstraat 8. E. G. v. Drunen, Lokhorst- str. 16. T. Dijkstra en fam., leeraar HBS. Zoeterw. Singel 94. A. v. Egmond en fam., waschknecht, Steenschuur 10. J. L-^C. v. Essen, part. secretaresse, Breestraat 72. J. C. Esser, Roodenb.str. 14. R. H. Eve- lein, Nieuwest 13. L. A. v. Giezen, win- kelbed.. Levendaal 91. Ph. A. D. M. Gloudemans, leerl. banketbakker, Hoogstr. 5. E. de Graaff, Rijnsb.weg. 77a. N. A. Groen, Pieterkerkhof 36. C. de Haan, dienstbode. Pieterskerkch.str. 15. A. W. L. van Haersma Buma, Beestenmarkt 50, A. v. Hattem, Witte Singel 94. J. ter Heide, dienstbode, Bilderdijkstr. 3. J. L. Hen dring, Papengr. 11. A. B. C. M. Hesseling, Noordeinde 50. Jkvr. M. W. v. Herun, Rapenburg 82. K. van Hinloo- pen, Labberton, Witte Singel 87. M. E. Holander, Witte Singel 79. L. V. P. Hou- wink, N. Rijn 29a. J. Jansen, Tib. Sie- geiibeekstr. IS. W. M. Joseph, Rijnsb.weg 13. P. Chr. v. Keekem, Fagelstr. 38. P. F. Kiewiet de Jonge, Oude Vest 53. J. v. Klaveren, Wastraat 22. H. A. W. Klinkhamer, Kloksteeg 17. B. Knul, si garenmaker, Willemstr. 13 G. Koole, Ma- doerastraat 19 M. Kruijff, colportrice, Leeuwerikstraat 25 L. D. v. d. Kulk, Plant soen 7 G. Oudshoorn—v. d. Laan en fam., Waardgr. 163 P. v. d. Leeden en fam., ass. Nat laboratorium, Leeuwerikstr. 17 L. Lemmerman, sigarenmaker, St, Joris- teeg 16a W. Vavierv. Leeuwen, van 't Hoffstraat 7a G. J. H. v. Lenning, Ma- riënpielstraat 43 R. v. Luttervelt, N. Rijn 28 C. Chr. N. de Marez Oijens, Witte Sin gel 70. P. J. M. Melkert, filiaalhouder, Koornbrugstr. 3 C. F. v. Mervennee, Pa- pengracht 2S A. E. Messchert en fam., Zeemanlaan 30. J. L. H. Moll, dienstbo de, Garenmarkt 26 Nji Sarifah, baboe, Zoeterw. Singel 84 J. A. Noordzij, Oudp Singel 42 M. A. v. Oven, Korevaarstraat 55 P. Rink, Vliet 19 J. W. Rommerts en fam., bedrijfsleider, de Sitterlaan 6. W. v. d. Schoor en fam., letterzetter, Coornhert- straat 57 A. H. D. Schouten, Hoogerbeets- straat 2 G. J. Schrijer en fam., sigaren maker, Kolfmakersstraat 9a J. C. H. Se- gaar, dienstbod*, Kastanjekade 33 P. Sla venburg, Rapenburg 56 J. J. L. Smit, Wit te Singel 85 J. C. Stafleu, naaister, Serin genstraat 2Sa F. H. W. Stoel, onderwij zeres, J. v, Houtkade 39a R. Suurenbroek, Rapenburg 51 J. SchrijverThiero en fam,, Warmonderstr. 3 A. W. Thone, Bree straat 135a Tjoe Som Tjan, Mariënpoel- straat 21 J. Trouw, Bloemmarkt, 24 H. van EsTrijsburg, Bilitonstraat 20 F. E. Velleman, cand. Ind. ambtenaar, Maredijk 161 J. M. Verhoeven, R. en Schiekade 51 H. Versloot, Fagelstraat 50 M. C. Vreede, Groenhovenstraat 26 A. M. de Vries, Kore vaarstraat 55 AA Vriesendorp, Papengr. 22 M. C. Vriezendorp, Rijnsb.weg IS M. J. Weissing, Breestraat 15 J. P. Wil- leumer, K. Rapenburg 14 W. C. B. M. Wisse. Haarlemmerstraat 70 H. P. Worp, Kloksteeg 12 Hh. B. Wijnberg, Pieters kerkgracht 3a W. J. Wijnberg, Noord einde 52. Personen uit Leiden vertrokken M. M. SkadnikiewiczArmborst, Den Haag, Jozef Israëlslaan 35. H. W. P. v. Barneveld, Weert, Missiehuis. C. A. J-.. Bauer, Gorinchem, Eind 20. C. H. W. Bontje, Voorburg, Laan van Nieuw Oost- Indië 119. K. W. Broekhuizen, Zuid Beijerland, Dorpstraat 103a. J. de Bruin. Hazerswoude, D 145. D. Ten Cate Brou wer, Gouda, van Itersonlaan 30. H. C. Crol, Den Haag, P. Gabrielstraat 107. A. Duitgenius, Harderwijk, Smeepoortstraat 52. H. B. Eldering, Oegstgeest. Fred Hendriklaan 23. M. A. v. d. Eijkel, Rijns burg, Valkenburgerweg 11. J. C. Hemel rijk en Fam. Den Helder. Boerhaavestr. 63. T. Heijligers, Utrecht, Stolberglaan 31. M. den Hollander-v. Ingcn Schenau, Hazers woude, Groenendijk A 142. A. M. Pierros Janssen. Schiedam, Boerhaavelaan 12. T. H. C. Kater, Wasenaar, v. Zuylen van Nyeveltstraat 244. J. Kolderman, Noord- wijk, Zeestraat 1. F. C. Koopman en Fam., Den Haag, Vaillantlaan 470 J. W. v. Kuilenburg, Leiderdorp, Hoofdstraat 91, J. H. v. d. Laar en Fam., Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 70. A. J. Lanz, Wage- ningen, Ericaplein 2. C. J. A. Muller. Amsterdam, Zandpad 5. M. H. E. Moe- rel, Parijs, Frankrijk. C. Nagtegaal en Fam., Leiderdorp, Koningsstraat 57. M. Nonne, Noordwijk, Piet Heinstraat 54. L. J. H. L'Ortye en Fam., Sittard, Landwe- ringstraat 12. J. L. M. Plouvier, Utrecht, Lange Nieuwstraat 29. H. J. Reijst en Fam., Amsterdam, Marnixstr. 290. Chr. L. Riemens, Boskoop, Goudscherijweg 56. A. Slegtenhorst, Voorschoten, Papelaan 84, S, Spiro, Den Haag, Arnhemschestraat 5. 3URGERLIJKE STAND BEVALLEN: M J J v d Meeberg—Witte z; A Sloosvan Tongeren d. Een groote, fraaie en practische verkoopruimte •Het groote nieuwe gebouw van de fa. Vroom en Dreesman, waarvan het front verrijst aan de Aalmarkt is thans zoo goed als gereed en zal morgenmiddag officieel worden geopend. De vele huizen aan de Aalmarkt, aan de Maarsmansteeg en aan de Breestraat, die de fa. V. en D. successievelijk in haar be zit gekregen had zijn thans tot één groot gebouw vreenigd, d.w.z. de Br eestraat- panden en heeren-modezaak in de Maars mansteeg zijn intact gebleven, maar thans toch met een practische aansluiting aan het groote. nieuwe gebouw verbonden, zoodat een overzichtelijk geheel is gekrgen, dat de uitoefening van het dagelijksch bedrijf zeer ten goede zal komen. De uitbreiding der col lecties maakte deze verbetering ten zeerste noodig, want.bij den nieuwbouw heeft niet voorgezeten het stichten van nieuwe afdee- lingen. Dit zal dan ook niet gebeuren. Al leen heeft men een tea-room ingericM. maar deze wenscht men niet te beschouwen als een handelsobject, maar meer als een service aan het publiek, dat zulk een ge legenheid om wat te gebruiken verlangt, terwijl er ook in het huis een gezellige en prettige sfeer door wordt geschapen. BENOEMING Tot tijdelijk onderwijzeres aan de School der Geref. Gemeente aan de Schoolstraat alhier is benoemd mej. M. J. Nijhuis te Kampen. het heeft bovendien dit groote voordeel, dat men het afdalende, zulk een prach tig overzicht heeft over de verschillende verkoopruimten en mede daardoor brengt het een bijzonder aantrekkelijke en gezellige sfeer teweeg, die liet winke len in het gebouw tot een pleizierige bezigheid maakt. voor twintig jaren nog niet. De autoweg, die er thans is., is bijna nog niet bruikbaar. Het gaat over en door de rotsen en langs diepe ravijnen. Uiterst gevaarlijk was het gebruik van dezen weg. Er waren gedeelten, die per 100 meter 18 meter stegen, terwijl dit in Europa slechts 8 meter mag zijn. Van een autotocht door het land werd een uitvoerig resumé gegeven. Zeer groot waren de ge varen aan het gebruik van dezen weg ver bonden. Verder vertelde spr. iets over het bedrijf in het hospitaal te Dessié. Een burgerpoli- kliniek werd ingericht naast de verpleging van gewonden, die aangevoerd werden. Spoedig moest de burgerpolikliniek wor den stop gezet, wegens groote aanvoer van gewonden. De heete temperatuur des daags en de lage temperatuur des nachts eischten van de bezetting de grootste afmatting en ontbering. Vervolgens werd een beschrijving gegeven van het verplegen der gewonden. Zeer groot was het gevaar voor infectie, hetgeen met voorbeelden nader werd aange toond. Spr. eindigde het eerste gedeelte van zijn causerie met een beschrijving van de behandeling van liet hondje van dén Negus, welk hondje onder de meest moeilijke om standigheden moest worden behandeld en gelukkig genezen is. De gehecle voortzetting van liet werk der ambulance, ja, zelfs het leven der Hollanders was van de genezing afhankelijk! Na de pauze werd door dr Belmonte aan de hand van een serie projecties nog op interessante wijze van al hetgeen de am bulance had meegemaakt, verteld. De aanwezigen, onder wie vele leden van de E.H.B.O., volgden met zeer groote be langstelling de lezing. De Voorzitter dankte den secretaris voor zijn interessante en leerzame causerie. BURGEMEESTER TERUG VAN VERLOF De Burgemeester dezer gemeente, dr S. baron van Wijnbergen, is van zijn verlof in deze gemeente teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. OEGSTGEEST UNIEREDE Ds SCHONEVELD Gisteravond werd in het kerkgebouw der Geref. Kerk alhier een Unierede gehouden door ds. Schoneveld, Ned. Herv. predikant te Alphen aan den Rijn. De voorzitter van het locaal comité, de heer Jansen, alhier opent het samenzijn met het doen zingen van Ps. 68 vs. 10, Schriftlezing en gebed. Hij spreekt een wel komstwoord tot de weinige aanwezigen en heet in 't bijzonder den spreker, ds Schone veld, hartelijk welkom. Hij bedankt oofc den kerkeraad der Geref. Kerk voor het belangeloos afstaan van het kerkgebouw. Hij wijst er op, dat een vergadering als deze een unicum is in Oegstgeest, Vervol gens bespreekt hij de Unie-collecte, inzon derheid naar haar beteekenis na de wet van 1920. Daarna geeft hij het woord aan ds. Schoneveld. Spr. verbindt zijn rede aan een woord uit de Schrift en wel aan Markus D vs. 19b: „Brengt hem t.ot Mij". Spr. begint dit woord in het verband te zetten, waarin het voor komt en dan ziet hij in deze geschiedenis een schrijnend contrast: de verheerlijking op den berg en een tafereel van men- schelijke ellende in den maanzieken knaap. Vervolgens bespreekt hij het conflict tus- schen discipelen en Farizeeën, hetwelk de aanleiding wordt tot Jezus' bevel: „Brengt hem tot Mij". Uit dit bevel van Christus blijkt, dat hij onze nooden en die onzer kinderen op zich neemt. Jezus plaatst zich midden in de ellende om ons er uit te ver lossen. Dit mogen we elkander dezen avond Op de derde verdieping sluit aan de meubelafdeeling de tearoom aan. die bijzon der smaak- en stijlvol is ingericht, met zeer gezellige zitjes en fraaie staaltjes van binnenhuis-architectuur. Op de 4e verdieping zijn de kantoren, de directiekamer en een kamer voor vergade ringen met het personeel, alsmede de personeel-keuken en personeeTkoffiekamers Hier vindt men ook een aantal offecteka- mers. Aan de zijde van de Aalmarkt op de punt van het gebouw vindt men een over dekt dakterras, dat bedoeld is als depen dance van de tearoom, terwijl over de ge- heele achterzijde een open terras loopt dat een bestemming zal krijgen als zomer-at- tractie. Vanaf dit terras heeft men een prachtig gezicht over de stad en haar verre omgeving. Het is een apart pleizier om hier eenigen tijd te vertoeven. Het niveau van dat plat ligt 22 M. hoog. Het hoogste punt van het gebouw is 30 M.. Aan de buitenzijde van het gebouw is een natrium-verlichting aangebracht, een groo te gele lichtband, die des avonds een fraai effect oplevert, terwijl vanuit de lichttoren op de punt van het gebouw een draaiend licht des avonds zijn stralenbundels over de stad werpen zal. Voor de komende feest- weok zal het gebouw bovendien stralen in: het licht van een groot aantal schijnwer pers. De bouw heeft vele moeilijkheden opge leverd, veroorzaakt door het feit, dat de da- gelijksche verkoop op de gewone wijze door moest gaan, maar men heeft al deze moei lijkheden vernuftig op weten te lossen de techniek staat voor niets en zoo is het toch gelukt de bouw in een betrekkelijk kort tijdsbestek tot een einde te brengen. Het slooperswerk werd verricht in Juni 1934. De eerste paal werd geslagen 3 Juli 1934. Het eerste gedeelte was gereed op 18 Juli 1935. Voor het tweede gedeelte geschied de het sloopwerk in September 1935. De eer ste paal werd geslagen 4 Oct.. 1935 en op 1 Oct. is men thans met de bouw gereed. De totaal bebouwde oppervlakte dèr nieuw bouw bedraagt 1570 M2„ het totaal vloer oppervlak 6600 M2. Tenslotte nog de namen van de voor naamste aannemers. Deze zijn voor den bouw: N. V. Hollandsche Beton-Mij., onder leiding van Ir. van Haahverff met als uit voerder den heer Suter. Bronzen pui: N. V. Kon. Fabriek F. W. Braat, Delft; Glas- en Schilderwerken: H V7. F. van der Steen, Leiden; Stucadoor wer ken: fa. Joh. de Best, Leiden; Marmerwer ken: Fa. G. Keuzen kamp, den Haag; Ver- warmings- en ventilatie-installatie: N.V. "Winkelhorst en Co., Den Haag. Electrische installatie: N. V. Iemco, Leiden. Liften: N.V. Huygen en Wessei, Amersfoort en N. V. Starlilt te Voorburg. Betimmeringen: Gebr. van Remmen, Den Haag en Firma H. Pan der en Zoon, Den Haag. Meubileering: N V. Nederl. Meubelfabriek „.Wageningen" te Wageningen. Beeldhouwwerk gevel: A. Ter mote. Voorburg. Stoffeering: N. V. Vroom en Dreesman, Leiden. Het dagelijksch toezicht berustte hij de heeren J. Reintjes en A. v. d. Halst. Advi seur voor de technische installaties was Ir. N. Klcots te Bilthoven en voor de beton constructie Ir. L. H. Huijdas, den Haag. Zooals reeds gpzegd zal morgenmiddag de opening van het gebouw plaats hebben. Deze gaat niet met veel plechtigheid ge paard, maar we hopen daarover morgen of Vrijdag toch nog enkele mededeelingen te doen. WOENSDAG 30 SEPTEMBER Proogrra/mma III: 8.Keuplen, S.45 divers 10Deutschl.s., 11.20 ParUs B„ 12-20 Kem plm. 13.15 Brussel VI.. 13.35 Keulen, 14.50 Par R., 17.20 Brussel Fr.. 18.20 Keulen. 18.50 Par R..19.50 Londen R., 20.20 Beromunster, 22, Weenen ot diversen Programma IV: 8— Brussel VI.. 9.30 Gram GRD, 10.35 Droitwlch, 11.50 Londen R., 12 Droltwich. 14.25 Londen R., 17.35 18.20 Diversen, 19Droitwlch, 20.20 London DONDERDAG 1 OCTOBER Programma III: S.00 Keulen. 9.45 divers 10.00 Deutschl.s.. 10.20 Keulen. 11.20 Pa~üs I 13.15 Brussel VI., 14.20 Keulen. 15.20 Parjis 15.50 Londen R.. 16.50 Parüs R.. 17.20 Brus VI., 18.50 Keulen, 2-0.05 Londen R.. 20.30 Berl 21.55 Beromunster, 22.35 Budapest of div. Programma IV: Brussel VI.. 9.20 Parös 10.20 Droitwlch, 11.05 Londen R.. 15.35 Dro wlch, 18.2-0 diversen, 19.10 Droltwich, 19.30 Spo praatje door den heer J. G. A. Janssen, journ list. 20.00 Droitwlch, 21.20 Londen R., 22. Droltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdiensten apotheken wordt van Maandag 28 Septemb lot en 'met Zaterdag 3 October a.s. waar* nomen door de apotheken: J. C. Pelle. Ko Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M, ten Di Haven 18, telef. 85. blijmoedig toeroepen ook voor onze kim ren. Immers onze kinderen verkeeren nood reeds van het uur hunner geboort in zonden ontvangen en geboren, dus in macht des duivels. In den Doop rot Christus ons al toe: „brengt hem tot M en ook later in de opvoeding der kindere In dit licht leeren we de opvoeding v onze kinderen zien als een ontplooi! van de macht van Jezus. Ook de school is zulk een groot iets i het leven van het kind. Het is niet al-let een leerinstituut maar ook een opv& dingsinstituut. Niet het woord van dt ondenvijzer maar de roepstem van Jezus i de kracht van ons Christelijk onderwij Het onderwijs moet het antwoord zijn t het bevel van Christus, moet ook liet as woord der ouders zijn. Want met het lati geven van Christelijk onderwijs zijn i ouders niet van hun taak ontslagen. H huisgezin is d e opvoedingssfeer. De scho is een uitnemende hulp in de moeilijl taak. Het woord van Jezus is echter ook ei ernstige aanklacht tegen de Kerk en tegt de menschen in het algemeen. Gelukk waar Christus staat met de roede Zijl monds, daar is Zijn Woord tevens vol ot ferming. Voor het gericht heen schitte Zijn genade. We worden echter door Zii Woord ook ernstig bestraft wegens ons g brek aan geloof. Ook in het werk der opvo ding moet het geloof onze kracht zijn, gi paard met bidden en vasten. We mogen ni- met een zekere zelfvoldaanheid op onze lm weren rusten, maar moeten steeds actief ziji Zijn we dit niet, dan gaat over ons de Go< dclijke critiek: „niet bekwaam tot het K( ninkrijk Gods". Deze critiek moet ons ster men tot ootmoed. Laten we als ouders t als onderwijzers steeds bedenken, dat bij or persoonlij-k geloof moet worden gevonden Dit brengt ons op den weg der zelfbepr» ving en der zelfcritiek. Laat ons voortduren, gebed zijn. dat ook in ons Christelijk onw wijs ons het geloof worde vermeerderd.-#! I Hierpa gaat spr. voor in dankgebed1^ zingt men Gezang 29. Aan den uitgang wiflfe nog een collecte gehouden tot bestrijding kosten van deze vergadering. fa SCHIETWEDSTRIJDEN BURGERWACH! Op de Rijksschietbanen te Katwijk zijn i onderlinge schietwedstrijden gehouden va de Burgerwacht. u Er is in 3 afdeelingen gekampt, met o k hieronder volgende uitslagen. Afdeeling A: le prijs A. Breedijk 94 punteiff 2e'prijs A. Timmermans 89 punten, 3e prirg C. Kok 88 punten. t Af-deeling B: le prijs C. van Klaveren e, punten, 2e prijs J. van Werkhoven 85 pui ten, 3e prijs P. Molenkamp 83 punten. i2 Afdeeling C: le prijs J. F. Beekman!,, punten, 2c prijs A. van Breda 79 puntei j. 3e prijs C. Ilogervorst 76 punten. De Peltenburg Lauwerkrans is met 94 pui ten gewonnen door A. Breedijk. Voorts is om een 3-tal prijizen op tijdvui i geschoten. De 1ste prijs (de Pos wisselbeker) wei gewonnen door den heer C. Kok met 53 pui 1 ten in 25 seconden. De tweede prijs (bronzen beeld), 0111'" loofd door den lieer C. Kok) werd gewonne 1 door den heer A. Timmermans met 52 pu ten in 24 seconden. Ie De derde prijs (een geweerhoes, uitgeloo! 1 door den heer J. v. d. Velde) werd gewo J nen door den heer C. v. Klaveren met J punten in 24 seconden. 8 Bij het schieten in de afdeelingen is i Rozenprijs gewonnen door A. Breedijk, 1 overkampen met A. Timmermans. RIJNSBURG OPENING BAZAR CHR. KLEUTERSCHOIU Gisterenmiddag te 2V2 uur had de o[ ning -der bazar plaats in het veilinggeboi; „Flora", in tegenwoordigheid van genoodi den en belangstellenden. Bij ontstenteriy van den eere-voorzitter, Ds. Peter, werd 1 f« openingswoord gesproken door den lifle Do Jong, hoofd der Wilhelmina-Sclio Spreker verdeelde zijn toespraak in f f woord van welkom en een woord van v J ding. Ten opzichte van het eerste achif eenvolgens noemende het Dag. Bestuur 0' j Gemeente ouiders, dames-medewerksters, t vele stille krachten, de milde gevers v allerlei winkelartikelen, de medewerken muziekverenigingen, de zoo dankbaar ai r vaarde medewerking der firma Van Ne! en in het bijzonder mej. v. d. Plas, de niei benoemde onderwijzeres aan de Kleuli school, opvolgster van mej. v. Ingenueït nau, die verleden week onder groote dankbare belangstelling de school verli Vervolgens een woord van wijding ui aanleiding van Openb. 3 10 en 11 bijzom! de woorden: Houdt, dat gij hebt, opdat d mand uw kroon neme". Opgemerkt wor n dat onze tijd gekenmerkt wordt door m optreden van vele nivelleerende en iniü rende en tocli in het diepste wezen 1 andige krachten, dit bewijzende met v« beelden op politiek, kerkelijk en opvo? a kundige terrein, daarna opwekkende het behouden van wat wr hebben, het d( i liet geloof verkregen goed in Gods I ninkrijk, in onze vrijheden van gewei belijdenis en onderwijs, ook het Chr. KI torondenvijs, hier geheel gedragen d( liefde en offervaardigheid. Dit alles 1 slechts te behouden, indien „Gij het wot I o'er lijdzaamheid bewaard hebt", en Gt Woord volgt: „Zoo zal Ik u bewaren in ure der verzoeking.". w Na voorgang in gebed, wordt de bazar 1 geopend verklaard. Nog voerde liet woord de lieer v. d. Vijv wethouder der gemeente. Na woorden v 1 Bescheidenheid in de architectuur Wat nu 'liet nieuwe gebouw zelf be treft, dit is een schepping van het archi tectenbureau L. v. d. Laan en Ir. Jan A. v. d. Laan, die daarmede aan hun toch reeds bekende architectennaam nieuwe luister hebben toegevoegd. Men kan zeggen, dat de architecten bij den bouw een zekere bescheidenheid in het oog hebben gehouden die prettig aan doet Het vraagstuk van den nieuwbouw is door hen allereerst stedebouwkundig bezien en zij hebben daarbij in alle op zichten rekening gehouden met de eischen die een oude stad stelt. Het gebouw komt niet brutaal naar vo ren, maar gedraagt zich gereserveerd en waardig tusschen de groote stadsgebouwen en naast de Waag, zoo zelfs dat men achter de toch zeer groote gevel aan de Aalmarkt niet de ruimte zou vermoeden, die zich er inderdaad achter bevindt. Wat de architectuur van het inwendige betreft (laarin komt het groote marmeren trappenhuis-, dat tot het eerst gereed geko men en in gebruik genomen gedeelte be hoort, thans eerst goed tot zijn recht. Dit groote trappenhuis is een fraai staal van architectuur op zichzelf, maar Het trappenhuis is het centrale punt in de architectuur van het interieur en het is o.i. vooral -hierin dat de architecten hun fraaiste resultaten hebben bereikt. Van onder tot boven liet gebouw even doorgaande treffen wij dan allereerst in het enorme sous-terrain de technische installa ties- aan: de ketels voor de centrale ver warming met oliestookinrichting, de koud- waterinstallatie, die noodig is om -liet water op te pompen tot de hoogste verdiepingen en voor de brandleiding en de ventilatie-in- ïTC-hting met automatische luchtverver- sching met verwarmde lucht. Deze lucht wordt vanaf het dak door een groote koker naar beneden gezogen, daar gefilterd en ver warrhd en vervolgens weer het gebouw in geblazen. Voorts is hier de accumulatoren- batterij voor de noodverlichting en de gar derobe voor het personeel, dat aan de zijde van de Waag binnenkomt en zich I angs ihet personeel-trappenhuis naar de verschil lende afdeelingen kan begeven. In het sous-terrain is ook de expeditie ruimte met een speciale lift naar alle ver koopruimten. Aan de eene zijde worden de goederen naar de afdeelingen gebracht, aan de andere zijde komen de verkochte goede ren naar beneden om te worden geëxpe dieerd. Parterre en op de lc, 2e en 3e verdieping zijn de verkoopruimten, terwijl een gedeel te van de 4e verdieping nog bestemd is voor speciale exposities. UIT DEN OMTREK ALKEMADE DE WERKLOOSHEID Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling stonden per 26 September 1936 als werkzoekend ingeschreven: Steenfa- brieksarbeiders 1, Bouwvakarbeiders 22, Me taaibewerkers 4, Touwslagers 1, Bakkers 1, Landarbeiders 61, Winkelbedienden 1, Transportarbeiders 6 Kantoorbedienden 1, Dienstboden 3, Fabrieksarbeiders 2. Totaal 103. (Vorig jaar 11S.) DISTRIBUTIE VARKENSGEHAKT Door het gemeentebestuur is besloten de distributie van varkensgehakt in blik rechtstreeks van gemeentewege te doen ge schieden. Dit besluit is genomen, nadat was gebleken, dat de slagers niet bereid waren tegen de vastgestelde vergoeding van iy3 ct. per blik deze distributie te ver zorgen. HAZERSWOUDE POLS GEBROKEN Een zoon van den heer IJ. B.. in het West einde, trof het ongeval bij het verrichten 'an zijn werkzaamheden bij het verplaatsen /an een wageui, dat hij bij een muur met zijn hand zoodanig in de knel kwam, dat zijn pols brak en hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. KATWIJK AAN ZEE FILMVOORSTELLING „HET HOOGELAND" In Irene vond gisteravond een filmvoor stelling plaats, uitgaande van de reclassee- rings-vereeniging „Het Hoogeland". Bij ont stentenis van de predikanten Ds. Ingwersen en Ds. Pras. werd het openingswoord ge sproken door candidaat W. Velt-kamp, die naar aanleiding van de gelijkenis van den barmhartigeri Samaritaan aantoonde, dat het doel van deze vereen, is mensohen, die in de mod-derpoèl van 't maatschappelijk leven dreigen te verzinken, te helpen en hun te wijzen op den eenigen Redder Jezus Christus. Hierna werd de film vertoond „Door de Branding". Deze film geeft een duidelijk beeld van wat de Vereen, wil en is in het af~eloopen jaar, onder leiding van den heer T Hofstede, die. bezield met jeugdigen ijver, voor „Het Hoogeland" zijn werk verricht, 107 maal vertoond. Na deze interessante film werden nog ver toond de begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder, de opening van de groote brug te Nijmegen, het plaatsen van de laatste over spanning van de brug over het Hollandsen FIETS MET MAND MET INHOUD GESTOLEN Terwijl de heer M. R. bij een bewoner aan de Voortlaan een bestelling bezorgde liet hij zijn rijwiel, waarop een mand met boter en eieren, even onbeheerd staan. Toen hij eenige oogenblikken daarna terug kwam was fiets met mand en inhoud verdwenen. Een voorbijganger vond de fiets met de mand vooraan op de Groenelaan, doch de inhoud was weg!! De banden waren ledig, zeker om achtervolging te voorkomen. „MET HET NED. ROODE KRUIS' NAAR ETHIOPIë" Rede dr Belmonte Dinsdagavond werd in café-restaurant De Nachtegaal, te Lissc, de eerste openbare ver gadering in deze wintercampagne gehouden. Als spreker zou dezen avond optreden dr Ch. W. F. Winckel, leider der voormalige Nederlandsche Ambulance in Abessinië, met het onderwerp: „Met het Ned. Roode Kru naar Ethiopië". Wegens omstandigheden kon dr Winckel niet optreden en trad in diens plaats op dr Belmonte, die ook deel uitmaakte van de ambulance. De voorzitter der vereeniging „Theorie en Praktijk", vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool te Lisse, de lieer Harry Hylkema, van Hillegom, sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder den spreker verwelkomde en zijn blijdschap uitsprak over de zeer groote op komst. Na het openingswoord werd het woord gegeven aan den spreker, dr Belmonte. Toen het besluit tot zending der ambu lance daar was, aldus spr., waren er velen, die zich hiervoor wilden geven. Een negen tal ging naar Abessinië, onder leiding van dr Winckel.. Van elk hunner deelde spr. den aard hunner werkzaamheden mee. Spr. gaf nu een beschrijving van vertrek en aankomst der ambulance. Bij de bespre kingen in Addis-Abeba bleek, dat de Keizer daar de eenige man was, die iets te zeggen bad. Alles en alles liep over hem alleen. Niemand anders had iets te zeggen. De Ned. ambulance trok naar het Noordelijk front. Met andere posten werden besprekingen ge houden. Het Noordelijk front was zeer on herbergzaam. Zeer vele moeilijkheden deden zich voor, waarvan spr. een beschrijving gaf. Ongeloofelijk was de taak, die een ver kenner had te volbrengen en ook deed spr. uitkomen, dat, eer een verkenner zijn mede deelingen aan den Keizer of het Parlement kou 'overgebracht hebben, de toestanden zich reeds geheel gewijzigd hadden, door dat hij vele dagen onderweg was Het pa tiënt env,ervoer was zeer moeilijk. Hoewel andere hospitalen wel gebombardeerd wer den. werd onze ambulance niet gebombar deerd. Spr. gaf een overzicht van hetgeen de verschillende posten hebben meegemaakt en ondervonden en in welke toestand liet land zich bevindt. Wegen kende men daar

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6