IHeit wt £Hh5rl)f ttntrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 31NN EN LAND WAARSCHUWING 1EGEN PRIJS OPDRIJ VING Stemmen uit de Fransche Kamer Indie en de Monetaire Maatregelen RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten per weekf 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct ZondarvWart niet afzonderlijk ver1to; 3f Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5896 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang attoertentteprtpen: Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer0.227* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Eike regel meer045 Voor net Bevragen aas '4 Boreas V word! berekend ƒ0.10 Hef WOLVEN EN DUISTERLINGEN Op den dag van gisteren hééft het Neder- andsche volk zich van een goede zijde kennen. .30- Met de nuchterheid onzen landaard eigen eeft. men het groote nieuws op monetair ebied ontvangen. De vertrouwén-wekkende rede van dr ö.oEolijn werd met vertrouwen beant- eri£ oord en nóch bij de spaarbanken, noch winkels is van opwinding iets ge- G riënteerd, gevoelde: nu gaat het er om nze echt-Nederlandsche kalmte te bewaren, u is er geen tijd voor gekrakeel, nu moet imengewerkt worden met de Regeering, Zif ie, hoe men overigens ook over haar denkt r njet een is van scharrelaars en debutan- in op monetair gebied, doch die ook in eze moeilijke omstandigheden den weg zal rijzen, welke met Gods hulp ons volk door e moeilijkheden heen zal helpen. Die dag van gisteren is voor een bepaalde itjeweging blijkbaar een teleurstelling ge- rorden. )rïlJ Zij wilde rumoer, agitatie, verwarring. Het bleef rustig. 1.3 Daarom zond zij nog in den nacht een O trooibiljet uit, waarin gevraagd wordt: Slikt dit volk dan letterlijk alles?" En in dit strooibiljet, op bevel van treebt in een oplage van 1 millioen exem- laren door de afdeeling „Propaganda" ver ireid, tracht do Nationaal Socialistische Y pweging deze hebben wij beweging te veroor- iken, verwarring te scheppen, het >lk op te hitsen op een onverantwoor- elijke wijze. Reeds de vette opschriften Ju ^et Nederlandsche volk het slachtoffer!" Devaluatie het begin van het failliet" Bven aan wat het doel is van dit biljet op een niet te qualificeeren wijze wordt 11 I stracht het volk op te jagenopdat het ch zal werpen in de armen van de N.S.B. „Slikt „dit volk" dan letterlijk alles?" gepo wordt gevraagd. En wij antwoorden: neen! Dit volk, ons Nederlandsche volk slikt ophitsing en deze vorm van ver- ge^chtmaking niet. adjHet slikt niet de mededeeling van de ion|S.B., dat „waarborgen tegen uitkleeding jhn het Nederlandsche volk door geld- h. Plven en duisterlingen" achterwege zul- enIn blijvenomdat op het oogenblik, dat 'iilfeze profetie verschijnt reeds is in- 2e^Bdiend een wetsontwerp, waarbij prijsop drijving met zes maanden gevangenisstraf in beslagneming van goederen wordt le jdreigd. Het slikt, niet de leugen en verdachtma- ng uit Utrecht. Het weet nu waar de wolven en duister- ngen te vinden zijn, die crisis-winst willen aken uit de verwarring, die zij zelf wil- n' stichten. Het zal slechts één antwoord geven: foei! hou hoPdrii :ervMl arculaire Ihr. Middenstandsbond Chr. Middenstandsbond zond aan allG deelingsbesturen, vakbondsbesturen en le n de volgende circulaire: Nu onze Regeering door de buitenland- he gebeurtenissen, waardoor Nederland leen kwam te staan inzake de handha- ng van den gouden standaard, zich ge- lodzaakt zag de door haar tot dusver ge- Igde monetaire politiek te wijzigen, icht haar vanzelfsprekend opnieuw een are taak. Het is' van het grootste belang, dat ons Ik door een rustige, kalme en waardige mding haar helpe die taak te volbrengen. Het is zaak voor ieder, hij zij handeldrij- nde of industrieele middenstander, dit te iseffen en zich naar dit besef te gedra- n. De Regeering deelde bereids mede aatregèlen te zullen treffen om elke prijs irijving en het pogen tot hamsteren in kiem te smoren. Het hoofdbestuur van den Chr. Midden- andsbond rekent op u en verwacht, dat sterk zijt om alle verleiding in deze te K eerstaan. 'pening nieuwe kazerne te Ede Maandagmiddag had onder groote be- ngstelling van talrijke hoofdofficieren der rtillerie de opening plaats van de nieu- kazerne te Ede, welke kazerne dient opleiding van de reserve-officieren der reden artillerie, de S.R.O.B.A. Tot de aan izigen behoorde o. m. de inspecteur der tillerie, gen.-majoor Carstens, gen.-majoor in Voorst tot Voorst, commandant van de 'eede divisie en verder de oud-comman- nten der school. Het woord werd gevoerd door den inspec- ur der artillerie, gen.-majoor Carstens, e dank bracht aan allen, die meegewerkt de totstandkoming van de izcrne. Daarna sprak de commandant der school. Ceppel Hesselink. Vervolgens werd thee gebruikt, waarna een rondgang •r de nieuwe en oude kazernes werd ge- ipt. akt. 'rinses Juliana in Den Haag 's GRAVENHAGE, 28 September. H. K. H. rinses Juliana is hedenmiddag in Den aag aangekomen en heeft haar intrek ge- omen in het paleis Noordeinde. DE VAL VAN DEN GULDEN WAS ONVERMIJDELIJK Er zal meer werkgelegenheid komen Interview met dr. E. Heldring Naar aanleiding van het door de regee ring afgekondigde goud embargo en de uit- penze tingén inzake de te volgen monetaire politiek, welke in aansluiting hierop Maandagochtend door den ministcr-presi dent Dr H. Colijn in zijn radiorede zijn ge geven, heeft een redacteur van het A. N. P. Dr. E. Heldring, oud-voorzitter van de Kamer, van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, gevraagd zijn inzichten hier omtrent kenbaar te willen maken. Dr. Heldring bracht in de eerste plaats naar voren, dat, ook al kan men met den minister-president van meening verschillen, of de aanpassing onder het oude regime voldoenden voortgang maakte om het bedrijfsleven zonder te groote wonden in de effen banen van de kostenpariteit met het buitenland te brengen, het zeker is dat het tijdelijk verlaten van den gouden standaard on der de gegeven 'omstandigheden onver mijdelijk was en in het belang des lands ia Er behoeft geen vrees voor gekoesterd te worden zoo voegde de zegsman hieraan toe dat de zwevende waarde van den gul den en andere valuta's door een wedijver naar de laagste valuta gevolgd zal worden. De egalisatie-fondsen, welke den regecrin- gen daartoe ten dienste zullen staan ook de onze zullen dit onmogelijk maken. Mits de stemming rustig blijft en goed beleid voorzit, zal een aanzienlijke stijging van de kosten v,an het levensonderhoud niei plaats hebben. Prijs vormende maatregelen Van nog meer belang zijn de aangekon digde prijsvqripen.de maatregelen, welke de regeering zelve zal uitvoeren en waarop een grondige herziening van de landbouw crisisheffingen, toeslagen en uitkeeringen volgen zal. Wat de nijverheid betreft, de grondstoffen, die zij in overwegende mate moet invoeren, zijn in guldens duurder geworden, met liet afgewerkte product op de wereldmarkt is dit echter in sterkere mate het geval. Zij zal dus over het algemeen een gemakkelij ker afzet,in binnen- en 'buitenland vinden. Op een vraag inzake de werkgelegenheid deed Dr. Heldring uitkomen, dat deze zich tengevolge van den stijgenden afzet zal uit breiden; De uitputting van de voorraden en de kans op betere zaken zal den invoer sti- muleeren en den handel verlevendigen. De gevolgen voor Indië Dr. Heldring zeide voorts, dat Indië als uitvoerland met de daling van den gulden gehaat zal zijn. Evenmin als in het moeder land moet men zich echter gouden bergen beloven. Aan het teveel aan suiker en aan de onzinnige bescherming van bietsuiker m Europa, verandert de nieuwe toestand niets en het is de vraag hoe de prijzen op de ■ereldmarkt van de artikelen, waarvan Indië de voornaamste producent is, op de daling zullen reageeren, terwijl het niet uit gesloten is, dat na de zeer drastische daling der productiekosten daar een stijging ervan plaats vindt Het prijsgeven van den gouden standaard door de Neder- landsche Regeering is door ons volk met groote kalmte op- gevat. De bezadigde en geruststellende rede van Dr. H. Colijn heeft er toe bijgedragen mogelijk opkomende onge- rustheid onmiddellijk den kop in te drukken. Bovendien worden krasse maatregelen tegen prijsopdrijving genomen waartoe bereids een wetsontwerp bij de Staten Generaal is ingediend. Niettemin is het mogelijk dat onverantwoord delijke elementen zullen trachten „munt" uit de situatie te slaan. Wij waarschuwen tegen dergelijke practijken die terecht door den Minister-President als onvaderlandslie vend werden gebrandmerkt. Men verzuime niet ONMIDDELLIJK de politie te waarschuwen wanneer gevallen van onredelijke prijsstij ging worden geconstateerd. Deze zal niet aarzelen krachtig in te grijpenwanneer de prijsverho o gingen, ingevoerd om crisiswinst te makenniet onmiddellijk ongedaan worden gemaakt. Wanneer allen medewerkenzullen we de moeilijkheden van het oogenblik gemakkelijk te boven komen Het leven behoeft hierwaar de bodem zoo veel oplevert nauwelijks duurder te wordenden eersten tijd in het geheel niet. Eendracht maakt macht HET FINANCIEELE WETSVOORSTEL Artikel glijdende loonschaal In de middagzitting van gisteren weigerde de Fransche Kamer het monetaire wetsont werp Terug te Ver vrij zen naar de financieels commissie, waarna een half uur gepauzeerd werd. Gedurende dien tijd ontsponnen zich in de wandelgangen hevige debatten tus- schen de afgevaardigden. De Volksfrontafgevaardigde Bonnet zeide na heropening der vergadering, dat zijn fractie altijd gestreden had tegen devaluatie en hij kwam op tegen de bewering dat Auriol reeds in Juni de devaluatie zou heb ben voorbereid. Spreker merkte voorts op, dat indien het percentage van de devaluatie goed geschat is, slechts kapitalen naar het land zullen terugvloeien en gebruikt zullen kunnen worden indien de orde in het Tand hersteld is. Met betrekking tot de instelling van de glijdende schaal voor de loonen zeide Bon net, dat de regeering hiermede erkende dat een verhooging van de prijzen onvermijde lijk was en dat zij daarmede de mislukking van haar operatie eveneens erkende. Zich tot Blum wendende, vroeg Bonne'-, wat de bedoeling van den premier was, nu hij afstand deed van de leer van zijn partij. Hij eindigde met zijn ongerustheid uit te spreken over de verdere gang van zaken. EEN VOLKOMEN VERRASSING Van opgewondenheid of paniekstemming geen sprake BATAVIA, 28 Sept. (Aneta). Het officieele bericht omtrent het door de Nederlandsche regeering genomen verbod tot uitvoer van goud, werd te Batavia Zondagmorgen ont vangen en onmiddellijk door de Indische bladen gebulletineerd. Het verwekte in de hoofdstad natuurlijk groote sensatie. Het „Bat. Nieuwsblad" deelt hieromtrent het volgende mede: Na de stellige verkla ringen uit Den Haag hield men in finan- cieele kringen in Ned.-Indië nauwelijks meer rekening met het prijsgeven van de tot dusver gevolgde monetaire politiek, met het gevolg, dat directeuren, bedrijfsleiders en vertegenwoordigers zonder eenige achterdocht natuurlijk zooals gebruike lijk is, voor hun week-end naar koele plaat- in in de bergen waren vertrokken. Uiteraard vormde het bericht in alle krin gen der samenleving vrijwel het eenige on derwerp van conversatie. Hier en daar traden kleine prijsstij gingen in, voornamelijk kwam dit voor in provisiëntoko's (in Indië is de provi- siënhandel bijna uitsluitend in handen van Chineezen, die hun zaken ook des Zondags geopend hebben). In handel en bedrijf was men welis waar koortsachtig bezig, doch van op gewondenheid of een paniekstemming was geen sprake. Enkele pogingen van kleine tusschenhandelaars om aanstonds uit de situatie profijt te trekken, wer den de kop ingedrukt. De spoedbehandeling van het gouduit voerverbod uit het Indische tolgebied door het College van Gedelegeerden trok groote belangstelling, vooral van officieele zijde. De rede, door dr. Colijn uitgesproken (die dus in Ned.-Indië in het begin van Maandagmiddag werd gehoord), werd met intense belangstelling gevolgd. Tusschen 14.10 en 14.35 uur, waarin de toespraak hier te beluisteren was, trad een plotselinge slapte in in het telefoonverkeer, dat geduren de de ochtenduren een zoodanig topdrukte had breikt, dat het moeilijk viel met de nor male snelheid verbindingen te verkrijgen. In den namiddag werden de voornaamste punten uit de Colijn-rede ten overvloede nog eens gebulletineerd en wederom met zeer groote belangstelling ontvangen. Enkele persstemmen Het „Bat. Nieuwsblad" kan voor het ef fect, dat het bericht in Ned.-Indië maakte, geen andere uitdrukking vinden dan „als een bom". Het blad acht het nutteloos en tevens schadelijk aan het besluit der Neder landsche regeering bittere commentaren te verbinden. De regeering stond op het stand punt, dat het nooit zoover zou komen. Haar beleid moge verkeerd geweest zijn het was in ieder geval duidelijk, helder en on dubbelzinnig. Het „Nieuws van den dag v. N.-L" merkt op, dat voor Indië inderdaad geen reden is tot eenigerlei ongerustheid. Wellicht zal voor Indië a-ls geheel de situatie in de toe komst eer beter dan slechter worden. De „Java-bode" meent, dat verwacht mag worden, dat de nieuwe toestand tenslotte zal nopen tot veel nauwere economische en financieele samenwerking tusschen Neder land en Indië. Dit is wellicht het beste, wat van de betreurenswaardige waardevermin dering van ons geld kan worden gezegd. Tegen prijsopdrijving BUITENZORG, 28 Sept. (Aneta). In ver band met de berichten, uit verschillende plaatsen ontvangen, betreffende ongemoti veerde en aanzienlijke prijsopdrijving van levensmiddelen, zooals rijst, klapperolie, meel, boter en suiker, en de zich ontwikke lende prijsopdrijving voor grondstoffen voor levensmiddelen en huishoudelijke artikelen heeft de gouverneur-generaal aan alle ge westelijke bestuurshoofden een algemeenp machtiging verteend tot zoo noodige in bezit peming -rten, zulks op grond van artikel geningsordonnantie. Paul Reynaud spreekt Na Bonnet kreeg de vroegere minister van Financiën, Paul Reynaud, van den onaf- hankelijken links-radicalen vleugel der re publikeinen 't woord. Hij zeide de devaluate te betreuren. Er was echter geen andere uitweg en wij hebben thans onze laatste kaart uit te spelen. In alle deelen van de wereld is men tot devaluate" overgegaan en hier kan men Frankrijk dus moeilijk iets verwijten. Wat de regeering zich wel kan verwijten, is, dat zij altijd verklaard heeft niet tot devaluatie over te zullen gaan Thans heeft de regeering begrepen, dat zi] indien zij nog iets wil redden, moet over gaan tot devaluatie. Indien zij echter wil slagen in haar politiek, moet zij een streep zetten onder de politiek .van gisteren en het voorbeeld volgen van de vijftig andere lan den, waar de devaluatie geslaagd is. Spr wil de verantwoordelijkheid voor devaluatie op zich nemen, maar zal zijn stem laten af hangen van de verklaring van de regeering en in dit verband wenscht hij de regeering geluk zich te hebben aangesloten bij de ver klaring van de Ver. Staten en1 Engeland. Reynaud stelde met nadruk vast, dat door het samengaan van de drie groote democra tische mogendheden het maatschappelijke en economische leven van deze drie landen geen groote verschillen toelaat Indien gij een politiek, voert, die niet te vereenigen is met die van de regeeringen, waarmede gij tot een accoord gekomen zift,: dan bedriegt gij uw partners. Uw overeenkomst houdt een samenwerking in van dag tot dag, die op zekeren dag ook opgezegd kan worden. Indien opzegging volgt, wat zal dit dan mét zich mede brengen? Gij moet geen andere maatregelen ne men dan in Engeland en Amerika. Daar om moet gij ook niet van te voren vast stellen dat de prijzen zullen oploopen. Want dat is immers het onvermijdelijk ge volg van het instellen van de glijdende loonschalen, waardoor de arbeiders ten zeerste getroffen zullen worden. Indien gij volhardt in uw politiek zal Frankrijk voor een nieuwe ramp komen te staan. Waarom zou Frankrijk het eenige land ter wereld moeten zijn waar de devaluatie mislukt is? (Applaus van het Centrum en Rechts.) Au rial's verdediging Na een niéuwe pauze van een half uur kwam de minister van financiën, Vincent Auriol, aan het woord om het wetsontwerp te verdedigen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de ontredderde toestand, waarin het eco nomische leven was geraakt tengevolge van de crisis. In Frankrijk stapelden de moei lijkheden zich op, en de toovenaar die een doeltreffende oplossing voor de moeilijk heden van de schatkist bracht, ontbrak. Frankrijk was wat zijn financiën betreft ingesloten in een bankschroef. De landen van het goudblok konden niet tot een mo netaire ontwapening komen. Het was nood zakelijk een internationale actie in 't leven te roepen, om de nationale krachten te hulp te komen. De regeering spande al haar krachten in om de afvloeiing van het goud tegen te gaan en om op economisch gebied internationale overeenkomsten te ko- die de veiligheid en de vrijheid van het land konden waarborgen. (Applaus.) Op het oogenblik dat de regeering haar be sluit tot devaluatie nam, waren in de schatkist nog meer dan acht milliard franc aanwezig, waarover de staat kon beschik ken. Het geschiedde dus niet onder den drang van de noodzakelijkheid, gelijk men "is hoeft verweten. Met betrekking tot de entente tusschen de drie democratische landen merkte Auriol op dat zij een van de belangrijkste factoren voor het economisch herstel van de wereld en voor de consolidatie van de wereld is. 'applaus). Het is een ommekeer in de in ternationale betrekkingen. Handel, landbouw en industrie zullen stellig winnen bij de overeenkomst. Vincent Auriol eindigde .jjn rede met te u-klaren, dat de woorden van de andere mogendheden van de entente de overtuiging hebben gegeven, dat de goedkeuring, die wij van u verlangen, een einde zal maken aan den verwarden internationalen toestand en een nieuw tijdperk zal openen. Zoolang de volkeren elkander onderling in de grootste, Minister-president Dr ff. 'Colijn 'tijdens zijn rede bij de opening van het nieuwe Haven ziekenhuis te Rotterdam, welke plechtigheid gistermiddag plaats had. „Het heeft viel eenige moeite gekost om hier thans tegen woordig te zijn,'" zei de minister, „maar ik had beloofd te zullen komen en ik heb altijd getracht een belofte na te komen." mate beconcurreeren, kunnen zij niet in vrede met elkaar leven. Onze beste belooning zal het groote voordeel dat het land uit onize actie zal putten, zijn. De rede van Auriol werd door de Imker- zijde warm toegejuicht. Geen glijdende schaal Naar verluidt is men het gisteravond in vrijwel de meeste kringen eens geworden over het feit, het artikel nopens de glij dende schaal in het wetsontwerp te laten vervallen. In den loop van den avond' zijn de vaardigden van de linksche groepen met Leon Blum samengekomen en hebben zij overeenstemming bereikt over de nieuwe tekst van de artikelen nopens Üe glijdende loonschaal. De tekst van het gewijzigde ar tikel luidt als volgt: „De regeering is tot 31 December gemach tigd bij goedkeuring van den ministerraad decreten uit te vaardigen, strekkende tot beveiliging van de koopwaarde van den franc, hetzij door onderdrukking van po gingen tot een ongerechtyaardigde opdrij ving der prijzen, hetzij door andere midde len die zij noodig acht". Aldus is er een overeenkomst bereikt tus schen de verschillende linksche groepen ten aanzien van het artikel dat de grootste bezwaren opleverde. Er blijven nu nog eeni ge moeilijkheden ten aanzien van de arti kelen nopens de opeisching van goud. De Eerste Officieele Transacties Guldensdepreciatie valt mee Waarde grooter dan aanvankelijk uit de koersen bleek Het was heden de eerste dag dat officieel transacties plaats vonden in het wisselverkeer onder de nieuwe monetaire verhoudingen, en het was opmerkelijk, dat de lichte reactie, welke zich gisteren in het onoffi- cieele verkeer reeds had geopen baard en waardoor de bu: tenia nd- sche valuta's het hoogste niveau niet handhaafden, ook hedenmorgen weer tot uiting kwam. Zoo noteer de het pond sterling aanvankelijk op 8.90 tot 9.10, om vervolgens te fluctueeren tusschen 8.93 en 8.96. De dollar vernam men aanvanke lijk op 1.82 tot 1.83, in het verdere verloop van den ochtend op 1.81 tot 1.81 Yi- De verdere wisselkoer sen waren als volgt: Parijs 9.20 laten, Brussel 30.25 tot 31.75, Zwit serland 42.00 tot 43.50, Register- marken 37%. Blijkbaar komt men tot de overtuiging, dat het eerste door den gulden ten opzichte van de buitenlandsche valuta's geleden verlies te groot is geweest en dat dc waarde grooter is dan aanvan kelijk uit de koersen bleek. De prijs van goud in baren werd hedenmor gen genoemd op 1850 tot 1900 gld. per kilogram. De prijs van gouden tientjes op 11 tot 11.50. Het effectenverkeer van hedenmor gen had nog een zeer onbestemd en onzeker karakter. Een bepaalde tendens was niet te bespeuren en ten opzichte van het gisteren in het onofficieele verkeer verhoogde peil vielen geen groote veranderingen waar te nemen. De handel was ove rigens van levendigen aard en in alle vooraanstaande fondsen vonden omzetten plaats. i Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blades Een artikel over de monetaire maatree gelen en de wijze waarop deze zijn opgei nomen. Ingediend ïs een wetsontwerp tot ven bod van uitvoer van gouden munt en gouden munt-materiaal. Inzake de kwestie van de golflengte met Brasov schijnt een oplossing in zicht te zijn. Te Maartensdijk is een vrachtauto tusi schen de treinen gekomen, waarbij de chauffeur gedood is, en groote vertraging in het treinverkeer intrad. Persbeschouwingen over de monetaire maatregelen van de Nederlandsche Re-i geering. Ingediend is een wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan! van prijsopdrijving. De Japansche Minister Arita heeft een! verklaring afgelegd over de Chineesch^ Japansche betrekkingen. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorziemngenin verband met de buitenge* wone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland, Nederlandsch-Indië heeft de nieuwe moi netaire maatregelen zonder opgewonden-s heid ontvangen. Nadere mededeelingen omtrent de in-» name van Toledo en de ontzetting vari het Alcazar door de witte troepen. In de Fransche volksvertegenwoordi-* ging is de devaluatie van de Fransche franc gister behandeld. In de Volkenbondsvergadering hebben de voortgezette besprekingen plaats ge-, had over de hervorming van de Bond. Octrooibureau Dartels behandelt octrooi- zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 43. Den Haag. Telef. 7200/f—720W2. (Adv.) Grieven tegen de drankwet Het rapport van November 1934 De Nijverheidsraad schrijft ons: De Nijverheidsraad heeft met toestem ming van den tegenwoordigen minister van Sociale Zaken een overdruk verspreid van zijn in November 1934 aan den toenmaligen minister van Sociale Zaken uitgebracht rap» port inzake de Drankwet. De raad beoogt hiermede, steun te vinden voor het streven, om het bedrijfsleven op to heffen uit de knellende banden van de Drankwet. Het is namelijk gebleken, dat de door den Nijverheidsraad voorgestane wets wijziging ook thans nog niet is te verwachten. Toch zou daardoor de bestaansmogelijkheid van talrijke bedrijven verbeterd en het vreemdelingenverkeer bevorderd kunnen worden. Dit zou geen sociale gevaren ople veren. Integendeel, de ethische strekking der Drankwet zou dan beter verwezenlijkt worden dan thans. Dat het advies van den Nijverheidsraad nog steeds geen gehoor heeft gevonden, is wel zeer bedroevend. Immers het betrokken bedrijf heeft inmiddels, naast de drankwet te- lij ke benajeeling. meer dan menig ander, de gevolgen van de economische cris.s on dervonden. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP Ao-|821 AMSTERDAM HOGESTIJN Ca -> VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1