STADSNIEUWS MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. {1 VIER UWE VIERDAGEN Herdenkingsdienst in de Marekerk Nog ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernfiard zur Lippe-Biesterfeld en "tegedijkertijd als her denking van het ontzet van Leiden was de jeugddienst, die gisteravond in de Marekerk werd gehouden, in de eerste plaats een her denkingssamenkomst. Voor dezen jeugddienst bestond zoowel van de zijde der jongeren als der ouderen zeer groote belangslelling. De kerk was tot op de laatste plaats bezet. Ook merkten wij enkele predikanten en gemeenteraads leden op. Ds. A. Verwaal, van De Kaag, die in de zen dienst, welke een liturgisch karakter droeg, voorging, sprak aan de hand va Nahum 1 15 over: „Vier uwe vierdagen Vier uwe vierdagen, een woord van den profeet Nahum, aldus begon spr., is woord voor ons allen. Had het volk Israël zijn vierdagen, ook wij hebben ze, persoonlijk en na'ionaal. In korten tijd heb ben wij 2 nationale vierd,agen gehad, 31 Aug de verjaardag van onze Oranje-vorstin en 8 September, de dag van de vorstelijke ver loving. Onze Prinses en onze Prins Bern- hard zijn het samen eens geworden en nu zijn wij het volkomen eens met dat geluk kige Paar. Dankbaar zullen wij God zijn voor zooveel zegen. Nu nog een verloving cn zoo God het wil over enkele maanden een huwelijk. Innig ib'lij is ook onze geliefde Koningin, omdat de verloving niet een verloving is met een politieken achtergrond, maar op bloeiend uit ware liefde. Het geheele Nederlandsche volk heeft mei groote opgewektheid deze vorstelijke verlo- v ing gevierd. Het is geworden een grootsclie Oranje-manifestatie. Ook de Leidenaars hebben dit feit feeste lijk gevierd. En nu maken zij zich al i op om het Drie Octoberfeest tc vieren. Hulde brengt spr. dan aan de Drie Octobervereeni- gin, die nu al vijftig jaar een feestviering in Leiden heeft georganiseerd. Het ontzet van Leiden mogen wij nooit ."vergeten, want dit was een zaak van natio naal belang. Leiden ontzet, het zijn slechts twee woorden, maar wie zal beschrijven wat het voor de belegerden in 1574 is ge weest. De honger was groot in de stad en de dood was niet te keeren. Meer dan zes duizend personen vonden den dood door de verderfelijke pestilentie En ziet, nog verloor men den moed niet. In dit verband bracht spr. in herinnering het groote opofferende werk dat door burgemeester Van der Werff en Van der Does is gedaan. En dan, aldus spr., zullen wij vergeten wat in die dagen Prins Willem van Oranje, de grondlegger van onze onafhankelijkheid en vrijheid, voor de belegerde veste heeft gedaan? Van zeer nabij was hij met het lot der Leidenaars begaan. Nadat Ds. Verwaal met een enkel woord geschetst had met hoeveel moed en volhar ding de belegerde bevolking in die dagen gestreden had, bracht, hij de verrassende .verlossing in herinnering. Tot het vieren van dezen dag worden wij nu weer opgeroepen. Zullen wij dit goed doen, dan doen wij dit als ware Christenen, echte Oranje-klanten en goede vaderlanders. Wij zullen daarbij in gedachten houden, dat .Wij den Christus der Schriften noodig hebben. De Christelijke beginselen zullen zoo in ons doorwerken, dat wij echte Oranje-klan ten zijn, die erkennen, dat het Huis van Oranje door Gods Hand is gewrocht. Dan ook kunnen wij niet dulden, dat van onze Koningin een schaduwbeeld wordt geipaakt, doordat voor Haar een dictator gaat staan. Neen, het zal blijven: Oranje boven! Ware Christenen zijn ook goede vader landers, die internationaal willen zien Wij zullen daarentegen niet zeggen: waar ik het goed heb daar is mijn vaderland, m/rar blijde zijn met het plekje grond waar eens onze wieg op stond. Voor ons is dat Neder land, waar wi] de plicht hebben te ijveren voor een weerbaar Nederland. Duidelijk zul len wij blijven zeggen: Wij willen geregeerd worden door een Oranje. En niet eigens aan den kant gezet, maar als het groote middel punt. Het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland blijft onverbroken. Wij als jon geren en ouderen zijn het ons verplicht dat dit snoer onverbrekelijk blijft. Bovenal zullen wij niet vergeten, dat de Bijbel ons God doet opmerken en ons wijst den weg naar Jezus Christus. Zoo zuilt gij, jeugd, opgroeien tot een ge slacht, dat als een Gideonsbende zal zeggen: met God voor Nederland en Oranje. Tot een geslacht ook, dat in deze verwarde tijden weet koers te houden en met een diep ge fundeerde levensbeschouwing de openval lende plaatsen van wegvallende strijders voor God, Nederland en Oranje kon inne men. Een geslacht, dat ook zall waken voor de handhaving van het gezag. Dan zult gij opgroeien tot een sieraad voor Nederland en laat het zijn ook tot een sieraad voor Gods Koninkrijk. Tenslotte wees spr. er op, dat God alle lof, aanbidding, heerlijkheid en dankzegging toekomt. Dit al ook voor het ontzet v,an Leiden en voor de zegeningen ons in het Oranjehuis geschonken. Zeer treffend sloot op deze rede het zingen van Gez. 171 3, 8 en 11 aan, waarvan de eerste regels luiden: „God, zou ons hart het ooit vergeten, Wat Gij voor onze vaad'ren deed, Toen dwinglandij het vrij geweten, Met al de macht der aard bcstreed"« Aan het einde van den dienst werden twee coupletten van ons volkslied gezongen. Zoowel voor als na den dienst speelde het orgel v;aderlandsche liederen. Examen ziekenverpleging Bij het op 16, 17 en 22 September jl. ge houden examen ter verkrijging van het diploma Ziekenverpleging A zijn geslaagd de navolgende zusters, die allen hun op leiding hebben genoten in het Academisch Ziekenhuis alhier: A. W. J. Beck. A. A. W. Boogaart. E. J. Dingelhoff. E. A. J. van Gils. J. J. Groot.en- haar. H. Gunnink. G. A. R. Hartland. M. S. Kaan. J. M. Koelet. W. Neijs. J. S. Sehreu- der. I. J. Stierman. H. P. H. Würtz, S. Witte, A. Rnuman. .T. L. Durkstra, W. J. Griffioen, B. H. v. d. Wal. BURGERLIJKE STAND 27 jr t i J. t Wol „r N. J. v. Wouw 29 jr en C. v. Leeuw jr H. Pauw en J. E. P.. Teü'n P. W. Bekoo 20 jr en C. Kreuger 22 jr J. C. v. Wfik 29 j en J. M. Michalski 29 Jr. GEBOREN: Gerrlt, zn van D. v. d. Stoep e E. J. De(js. OVERLEDEN: C. Hoogeveen m. 60 jr J. d Vrle m. 51 .ir W. J. C. v. Ewflk ongreh. n 7S jr W. EphralmLieman wede 64 Jr 1 lil. Zandbergeny. d. EU kol yr, 45 Jr, Van het Stadhuis Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Ge meentelijk Badhuis aan de Van der Werf- straat op Donderdag 1 October a.s. tot 10 uur n.m. en op Vrijdag d.a.v. tot 7 uur n.m. geopend zullen zijn. Op Zaterda/j 3 October a.s. is het badhuis den geheelen dag gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN.'Secretaris Molen-excursie „Oud-Leiden" Een prachtige middag Verleden Zaterdag had de Vereeni- ging „Oud-Leiden" een Molen-excur sie georganiseerd, die een buitenge woon geanimeerd verloop heeft gehad en zeer zeker de belangstelling in deze actieve .Vereeniging zal doen toenemen. Ruim 40 belangstellenden vereenigden zich tegen één uur 's middags op hel nieuwe parkeerterrein aan de Beesten markt, vanwaar men in een tweetal auto bussen vertrok, eerst naar den achter Leid- schendam gelegen Driemanspolder. Deze polder wordt in getrapt verband bemalen door drie kolossale bovenkruiers. Uniek voor Holland is, dat de molens op gelijk niveau staan .terwijl het geweldige schep rad op getrapte hoogte ligt, zoodat het water steeds hooger wordt opgevoerd, om ten slotte door den buitensten molen in den boezem te worden geloosd. De Driemans- polder is al oud en ontstaan in het mid den der 17de eeuw, toen stijgende welvaart noopto tot landaanwinst. De molens den gebouwd in 166S, terwijl zij grondig werden gerestaureerd in 1935, waarbij te vens volgens het systeem A an onzen stad genoot, de heer Dekker, de wieken in stroom lijn vorm werden omgebouwd. Daarmee is het mogelijk geworden, dat de molens met veel geringer windkracht dan vroeger reeds in werking kunnen wor den gesteld. Nadat men een oogenblik genoten had van het prachtige totaal-aspect dezer mo- lengroep, werd de eerste molenwerf betre den om den molen uit- en inwendig n in oogenschouw te nemen. Trouwens het talrijke gezelschap kon zich gevoeglijk in drie groepen splitsen ten einde zich op de hoogte te stellen. Verreweg de meesten ble- niet beneden, doch beklommen de trap pen naar de hooge regionen van de kap. Onderwijl stelden de molenaars bet mecha niek in werking. De vang wérd losgelaten de wieken zwaaiden, de zware kamrade ren stelden zich in beweging en onmiddef- wentelde ook 'het machtige «scheprad, dat het water opstuwde, zoodat het schui mend en bruisend werd uitgeworpen. Zeer gewaardeerde technische toelichtingen wer den hierbij gegeven door den molenaar. Jhr. Mr. van Rijckevorsel en den heer Dekker. Allen zonder uitzondering genoten er an dé molens in werking te zien. er overtuiging werd levendiger, dat wij onzp molens moeten behouden en niet verder mogen laten afbreken om ze plaats te la ten maken voor een miezerig steenen blokje gedekt met een vierkante pannekoek. Te meer omdat de bedrijfswaardigheid van den verdekkerden molen niet onder doet den electromotorischen molen polderbemaling. Stookmaterialen kosten geld; de wind kost niets. Hoogst voldaan werd de tocht over Weis een, Zoetermeer-Zegwaard en Benthuizen oortgezet naar Hazerswoude. Daar staat en korenmolen, die na zeven jaar stil te hebben gestaan, verdekkerd is en weer in hing is gesteld voor een loonend bedrijf. Oorspronkelijk stond deze wipmolen in polder als watermolen. Hij werd ge demonteerd, vervoerd, op een hooge stee nen onderbouw herbouwd en voorzien van een stelling, terwijl het mechaniek werd erbouwd voor de graanmalerij. Onverwoestbaar is het zware eikenhout an dezen molen, het hout zoo hard als ijzer. De molenaar, de heer Verheul, en zijn personeel gaven hier weer allerlei aanwij zingen over de werking, terwijl ook de bei de reeds genoemde deskundigen technische voorlichting gaven. Onderwijl draaide de molen lustig, terwijl de hand van den mote naar steeds bezig was de kwaliteit van bet neerstortende meel te keui-en. Van de balie genoot menigeen het uit zicht over het wijde polderland. Eindelijk werd de reis voortgezet naar Koudekerk. In de bovenzaal van het Recht huis sprak de voorzitter van „Oud-Leiden" xcursisten toe, terwijl deze genoeglijk achter hun kop thee zaten, terwijl door het kerkbestuur aardige plaatjes van de mooie oude kerk ter beschikking waren gesteld. Spi\ bracht bij name dank aan de beeren V. Bicker Caarten en Jhr. Bosch Ridder an Rozendaal, die den geheelen tocht gron dig hadden voorbereid en georganiseerd, zoodat alles een uitnemend vlot verloop had. Voor dit doel hadden de heeren al hun vrijen tijd in dienst van „Oud-Leiden" gesteld, hetgeen hooge lijk wordt gewaar deerd. Vervolgens sprak de heer Rollema, pre sident-kerkvoogd te Koudekerk en corres pondent aldaar van „Oud-Leiden". Spr. was zeer verheugd, dat Koudekerk de eer van dit bezoek genoot. Hij wees op den ouden, schoonen poldermolen, die men thans slechts uit de vei'te mocht aanschouwen, op het torentje als eenig overblijfsel van het trotsche kasteel Groot-Poelgeest. stille getuigenis van Koudekerks hoogheerlijk •erleden, en op de oude kerk. die thans onder leiding van architect H. van dei- Kloot Meyburg op uitnemende wijze wordt gerestaureerd. Eindelijk was het woord nog aan den heer Bicker Caarten, die namens 't.bestuur -oorden van warmen dank sprak voor het -elslagen van den tocht. Hij richtte zich in bijzonder tot Ir. dc Gruyter, hoofdingenieur an Rijnland, tot Jhr. Mr. van Rijckevorsel, den heer Dekker en den heer Rollema. die io voortreffelijke en geestdriftige wijze hun medewerking verleenden. Na de bijeenkomst in het Rechthuis werd onder leiding van den heer Rollema de aan dacht bepaald bij de laatste overblijfselen an het kasteel Groot-Poelgeest, het aardige ï'ondc luchttorentje en het stalgebouw. en vervolgens werd de in restauratie zijnde kerk bezichtigd. Een en ander had de volte belangstelling van het gezelschap. Ten slotte werd hoogst voldaan de tocht huis-toe" aanvaard.- De Vei-eeniging „Oud- Leiden" mag over deze excursie tevreden zijn. Gelukkig! Want ze heeft nog meer mooie en belangrijke dingen op haar win- terprogramma, Sluiting van café's op 3 October a.s. Namens den Burgemeester dezer gemeen te brengt de Commissaris van Politie ter kennis van belanghebbenden, dat het slui tingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 op 4 October a.s. is bepaald op één uur. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hun inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vó r 30 Se p t. a.s. bij den Commissaris van Politie hebben ingediend. Versiering van den Lage Rijndijk Fietstocht voor kinderen De Winkeliersvereen. Lage Rijndijk heeft van B. en W. toestemming verkregen om deze winkelstraat van de Spanjaardsbrug •tot bij de Zijl]XK>rt te versieren. Om elke lantaarnpaal zal een band worden aange bracht, waarin verschillende gekleurde vlag getjes steken, hetgeen aan den.Lage Rijndijk een zeer feestelijk aanzien zal geven. Een andere attractie van deze actieve Winkeliersvereen. is een groote kinder-fiet: •tocht voor kinderen van 10 tot 16 jaar, welke zal worden gehouden op Woensdag 30 Sept.. des middags om 2 uur, vanaf de Spanjaards- brug. Een groot aan al versierde fietsen zal hieraan deelnemen, terwijl een jury, be staande uit vakmenschen op het gebied van bloemen, zal uitmaken welke fietsen het best en het mooist zijn versierd. Hieraan zijn 10 waardevolle, prijzen verbonden, welke prijzen zijn tentoongesteld in ale etalage het lid der vereeniging, den heer Beekman, man, Lage Rijndijk 37. Na afloop der fietstocht zal er een wed strijd zijn in het ringsteken op het terrein van de Speeltuinvereeniging Oosterkwariier. Ook hieraan zijn weer aardige prijzen ver bonden. De deelname aan deze fietstocht is reeds groot. Inschrijving voor deelname kan echter nog plaa'is hebben tot Dinsdagavond 29 Sep tember, des avonds tot 6 uur. Hierna is de deelname onherroepelijk gesloten. Vereeniging van Mathesianen Zaterdag brachten een 26-tal leden onder leiding van den heer H. van Zwieten de Blom een bezoek aan de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage, welk be zoek 2 uur duurde. Daarna vertrok 't gezel schap naar Wilton—Feyenoord te Schiedam, waar -het bedrijf en de kruiser De Ruyter werden bezocht, hetgeen zeer interessant was. Daarna ging hef gezelschap naar Mon ster. waar zich een 21-t.al Mathesianen bij hen aansloten, die 's middags uit, Leiden naor Monster waren vertrokken. Gezamenlijk werden het G.E.B. en de Nieuwe Kerk be zocht. Daarna werd do 80 Meter hooge Oude Kerktoren beklommen en tot slot werd een druivenmaaltijd gehouden, waar na hot gezelschap om 7 uur zeer voldaan in de Sleutelstad terugkeerde. Zweminrichting De Zijl Uit de bezoeksters van bovengenoemde Inrichting had zich een comité gevormd, bestaande uit de dames A. van Leeuwen Teljèur, A. v. d. KaaiPiket, Planjer Selier en oud-leerlingen en leerlingen om bij het einde van het zwemseizoen aan de zwemmeesters A. van Weeren en P. Ar- noldus en de badjuffrouw G. v d. Lelie een cadeau aan te bieden. Deze aanbieding vond Zaterdag plaats. Mevrouw A. van LeeuwenTeljeur bood met een toepasselijk woord namens de aan wezige bezoeksters aan beide zwemmees ters een pendule aan. De badjuffrouw ont ving een liandtasch, GOUDEN DOCTORAAT Op Vrijdag 2 October zal het 50 jaar ge leden zijn dat Mr. E. II. K. J. ter Kuite te Enschedé, oud-sub-agent van de Neder landsche Bank, promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen aan de Leidsche Universiteit. UIT DE KINDERSTOEL GEVALLEN Gisteravond te half acht. is de 16 maan den oude M. Z. in de ouderlijke woning aan den Hoogen Rijndijk, uit de kinderstoel ge vallen. Het kind werd onwel en braakte zoodat de dokter van de E.D.D. het noodig vond het ter observatie mede te nemen naar het Acad. Ziekenhuis. DE AANKOMST VAN DE GEUZENVLOOT In de dagindeeling in de 3 October-gids staat, dat de Geuzenvloot te 9.30 uur aan de Waag arriveert. Zooals ook verder uit de feestwijzer blijkt (bladz. 37) moet dit zijn négen uur. GASVERGIFTIGING In bet gezin van de familie D. in de Raad huisstraat heeft zich hedenmorgen een ge val van gasvergiftiging voorgedaan. De moeder behandelde de wasch en de vijf kinderen waren aan het ontbijt. Toen de moeder de kamer binnenkwam, zag zij dat een paar kinderen van hun stoel waren ge vallen. Toen zij hulp verleende, vielen ook de andere kinderen* van hun stoel. Onmiddellijk kwam Dr. N. haar te hulp. Het gelukte allen bij te brengen. Vier kinderen moeten het bed houden. Oorzaak is vermoedelijk, dat gas en water damp zich vermengd hebben, waardoor dc kinderen zijn bedwelmd. UiT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN ONGEWENSCHT BEZOEK Door ongewenschte gasten werd een be zoek gebracht aan de woning van den heer D.. waar men zich door middel van schuiving van een raam toegang schafte. Zoover bekend wordt een kistje of spaarpot met eenig geld vermist. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT- ARBEIDERS In Concordia vergaderde de afd. Alphen m den Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders. Na opening door don heer Jac. van Noort en afdoening -liuish. zaken gaf de heer C. Dirkzwager een verslag van het Tbc.-fonds. Inzake de steunregeling ge stelde vragen werden door den heer Geerlof beantwoord. De voorzitter sprak over: „Ge il die ons dreigen", zulks in vervolg op de vorige vergadering. Toen was in hoofdzaak stilgestaan hij alles wat dreigt in en om de arbeid. Nu -erd gewezen op het fascisme. Het onchris telijke on on-sociale van deze beweging op overtuigende wijze aangetoond. Spr. besloot met te wijzen op de roeping den Christen-arbeider. UNIE-COLLECTE De rondgang voor de jaarlijksehe Unie- collecte heeft opgebracht een bedrag van .57. PREDIKBEURTEN Woensdagavond. Gebouw Jonathan S uur Ds. J. Schoneveld, Donderdagavond. Chr. Geref. Kerk 'half S DSj y, d. Heijden yan Den Haag, HILLEGOM „JAHN" Bij de door de Chr. Gymnastiek Vereen. ..JahiT' gehouden onderlinge wedstrijden voor de Meisjesadspiranten, was de uitslag als volgt: Groep A: le graad Driek Kruijff; 2e gr. Rie Dingelhof, 3e gr. Lena- Philippo. Groep B: le graad Riek Hedder, 2e gr. Tini Zonneveld; 3e graad Annie de Bolster. KOSTELOOZE INENTING B. en W. van Hillegom maken bekend, dat op Woensdag 30 September a.s. des na middags van 314 lot 4 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloozc inen ting van hen, die zich daartoe m de Open bare Lagere School aanmelden. GOUDEN EN DIAMANTEN BRUILÓFT Op 30 September hoopt het echtpaar C. KouwenhovenMagon, Vinkenlaan 6, den dag te herdenken waarop hot 50 jaar ge leden in het huwelijk trad, terwijl op 5 Oc tober het echtpaar K. F. Noteboom en H. Noteboomv. Drunen, Loostenveg II 110. 70. den dag hoopt te herdenken, waarop het vóór 60 jaar in den echt werd verbonden. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJDEN DER KATWIJKSCHE BURGERWACHT Zaterdagmiddag zijn de wedstrijden der Katwijksche Burgenvacht voortgezet. Het weer was niet zoo mooi als vorige Zater dag doch de uitkomsten waren zeer bevre digend. Vermelden wij eerst de uitkomsten. Voor de groote wedstrijd werden twee series ge schoten door iedere schutter ,twee knielend, twee liggend en twee staande. Schijf Bur gerwacht no. 1 Jac. de Kreek 260 punten. No. 2 C. van Leeuwen 251 punten. No. 3 Cor Hoek 247 punten, no. 4 J. C. van Rijn 246 p. No. 5. H. de Boer 237 p. No. 6 Chr. J. Minnee 229 p. No 7 P Slingerland 228 p. No. 8 J. Slingerland 225 p. No. 9 Jac Meijer 225 p. No. 10 P. F. Bik 221 p. In B. werden de volgende prijzen ge wonnen: No. 1 C. J. Schuitemaker 239 p. No. 2 J. P. Meijer 233 p. No. 3 W. A. Rij- kgn 231 p. No. 4 Jo van Beelen 230 p. No. 5 Mac. Schoneveld 229 p. No. 6 A. Wasse naar 227 p. No. 7 F. N. A. v d Valk 224 p. No. 8 P. Bckker 224 p. No. 9 H. N. de Nie 223 p. No. 10 L. de Haan 223 p. No. 11 M. v. d. Oever 222 p. No. 12 A. van Zuylen 21S p. No. 13 J. van der Gugteni 217 p. No. 14 H. Slingerland 216 p. No. 15 P. Varkevisser 215 p No. 16 J. Kloos 211 P- No. 17 N. Plug 160 p. De rozen prijs, voor de meeste rozen in de staande series, werd gewonnen door den heer C. v Leeuwen. De prijs voorde meeste fiegens in de staande series behaalde de heer L. de Haan. En de prijs voor de meeste negens in de knielende series werd gewon nen door den heer J. C. van Rijn. Vervolgens was er een bekerwedstrijd Hiervoor gold de uitkomst van drie series in het totaal: een knielend, een liggend, en een serie snelvuur, (in A 25 sec. in B. 30 sec.) De beker in de A klasse werd gewon nen door den heer Cor Hoek met 132 pun ten. De beker in B. door den heer F. van der Valk met 124 p. Een troostprijs in de A klasse door den beer P. F. Bik. In den loop van den middag was ook de Burgemeester op het wedstrijdterrein aan gekomen en volgde belangstellend het loop. Na afloop van de wedstrijd kwamen alle schutters in de Cantine bijeen Burgemeester het woord nam om allereerst uiting te geven van de vreugde van de Kat wijksche bevolking doch wel voornamelijk dan van de Burgerwachters bij de verloving van IT K. Hoogheid Prinses Juliana en Prins Bernard, een vreugde omdat hierme de de Oranjestam zal blijven voortbestaan. Spr. wekte op om trouw lid der Katwijk sche Burgerwacht te blijven en bracht dank aan den commandant voor zijn goede en vriendelijke leiding. Spr. richtte ook eenige hartelijke woorden van dank tot den heer Lammerse, sergeant Kampwachter aan de schietbanen voor zijn medewerking. Spr. deed deze woorden vergezeld gaan van een stoffelijk bewijs van dank. De heer Lam merse bedankte voor die vriendelijkheid. De commandant voerde nog het woord en de heer L. de Haan sprak namens de leden woorden van dank aan het bestuur voor alles wat het voor de Burgenvacht doet KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Quick Boys—Katwijk 81 Al spoedig bleek, dat Katwijk tegen het veel forscher spel der gasten niet was op gewassen, vooral de verdediging der Boy.-. was hecht. Het combineeren en het positie kiezen bij Katwijk is wei aardig, doch nog veel te langzaam en te doorzichtig, terwijl de voorhoede een flinke schutter mist. li- leiding, welke voor dezen wedstrijd was toevertrouwd aan den heer J. Hiïlebrand, was soms wat te zwak, waardoor er vaak nog al ruw gespeeld werd, zoo zelfs twee spelers het veld moesten verlaten. Quick Boys 13—Katwijk II 61 Ook de reserves van Q B hebben het in dezen wedstrijd er goed afgebracht (niet tegenstaande Katwijk geduchte tegenstand bood). Het spel der gasten was technisch en tactisch beter. Scheidsrechter v. d. Burg leidde correct. Katwijk adsp.—A. R. C. adsp. 3—L OEFENING WHIPPERTOESTEL Onder groote belangstelling vond Zater dagmiddag een oefening plaats met het bekende Whippertoestel. Hiertoe was door middel van een raket een touw gespannen over een lengte van 150 meter over de bui tenwatering. Nadat de touwverbinding gecontroleerd was. maakte iemand in de „bekende broek" een overtocht van het eene punt naar het ar.dere. Alles bleek goed te functioneeren. Deze demonstratie ging uit van de N. Z. IT R. M. VEREEN. „HET HOOGELAND" Dinsdagavond a.s. wordt door de Vereen Het Hoogeland in „Irene een filmavond gegeven. Vertoond zal worden dc prachtige film „Door de branding"" opgeluisterd door mooie gramofconmuziek. 's Middags vindt een kindervoorstelling plaats. AANGEKOCHT Door den heer G. de IBest. hier, is liet gebouwtje van de arbeidsbeur aangekocht voor den prijs van 1575 Di v.-as het hoogst bij B. en W. ingekomen bod voor dit gebouwtje. LISSE VOLKSFEEST Gedurende de twee dagen van het volks feest, 30 Sept. en 1 Oct., is het sluitingsuui voor alle winkels bepaald op 12 uur 'snachts Op 30 September 1936 voor alle café's op 12 uur des nachts. Vergunning voor open bare danspartijen worden dien dag niet verstrekt. Het. maken van muziek vereischt een schriftelijke toestemming. Op 1 October 1936 voor alle café's op 1 uur des nachts. Het maken van muziek gedu rende dien dag is toegestf Op 1 October geldt een parkeerverbod voor: a. het gedeelte van den Heereweg ge legen tusschen Postkantoor en R.K. Kerk; b. het gedeelte van den Achterweg gren zende aan den ITeereweg tot perceel 8, Achterweg. Centraal post E.IT.B.O. 3325. OPDRACHT TOT WONINGBOUW Aan den heer II. W. Castien, aannemer alhier, is opgedragen de bouw van ningen aan de Emmastraat voor rekening van de R.K. Woning bouwvereeniging „St. Antonius van Padua" te Noord wij kerliout. VOORSCHOTEN DIEFSTALLEN Bij de politie deed de heer P. aangifte dat van zijn rijwiel, dat hij 's avonds onbe heerd had laten staan in de Noortheystraat, een blauwe regenjas was ontvreemd. P. J. v. W. deed aangifte van de vermis sing (vermoedelijk diefstal) van een zwart schaap dat in den Starrenburgerpolder werd geweiü. Een onderzoek zal worden ingesteld. HOOFDSCHE WIELRIJDERS Zaterdagmiddag heeft op den Leidsche- weg, nabij „Beresteyn" een aanrijding plaats gehad tusschen een tweetal wielrijders, die elkaar niet wilden laten passeeren. N. v. L. kwam hierdoor in een sloot terecht, waar door zijn rijwiel en enikele boeken werden beschadigd. De politie maakte proces ver baal op. MANNENKOOR OPGEHEVEN Het Voorschotens Mannenkoor „D.E.V." opgericht 15 Sept. 1904 is na gehouaen ver gadering en ernstige bespreking, waaraan nog door 15 leden werd deelgenomen, bij gebrek aan belangstelling opgeheven. De tijdsomstandigheden hebben hiertoe ook het hunne bijgedragen en vooral ook finantieele moeilijkheden, noodzaakten het Bestuur een voorstel tot ontbinding aan ae leden voor te leggen hetwelk met groote meerderheid werd aanvaard. Ter afwikkeling der financiën werd een commissie benoemd. Het verdwijnen van deze vereeniging, die aan vele zangliefheb bers vele aangename uren heeft verschaft, zal mét leedwezen worden vernomen. BURGERWACHT Door de Burgenvacht Voorschoten werd jl. Vrijaag op de schietbanen te Katwijk de onderlinge eindwedstrijd gehouden ter slui ting van -het seizoen. Ondanks het minder gunstige weer was er veel belangstelling. Ook de Burgemeester gaf van zijn belang stelling blijk. De prijsuitreiking zal in een later te houden vergadering plaats hebben. WOUBRUGGE HET GROENE KRUIS In de eindvergadering van de afd. Wou- brugge van het Groene Kruis met de com missieleden van de bazar bracht de voorz., de heer Loth, woorden van dank aan allen die hebben medegewerkt de bazar op zoo schitterende wijze te doen slagen. Spr. meende met gerustheid te mogen zeggen, dat de geheele burgerij spontaan haar of fertje heeft gebracht voor de instandhou ding van de wijkverpleging .Uit het daar na uitgebrachte rapport van den penning meester bleek, dat, alhoewel alle nota's nog niet waren ingekomen,, de bazar heeft opge bracht, met inbegrip van de voor-opbrengst 15,05,Voorts werden nog eenige mede- deelingen gedaan, o.a., dat de bazar voor ditzelfde doel te Hoogmade wordt gehou den op 11, 12 en 13 October a.s. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) NOG EENS: DE 3-OCTOBEROFTOCHT Bij het doorbladeren van de juist versche nen Feestgids voor 3 October, werden de be woners van het gedeelte Haarlemmerstraat, gelegen tusschen Pelikaanstraat-Haven, on aangenaam verrast, toen hun bleek, dat op dit gedeelte hunner straat, de optocht weer niet zal passeeren. Meerdere malen hebben zij zich afgevraagd, waarom juist dit gedeel te dezer hoofdstraat, niet voor de optocht in aanmerking komt. Dit in tegenstelling met vele jaren geleden, toen zoowel de 3-October- optochten als de Maskerade-optochten, hier wel passeerden. Bij voorkomende gelegenheden, heeft dit gedeelte der straat, steeds ruimschoots haar medewerking verleend tot het slagen der straatversieringen, evengoed financiëel als wel in het zich beschikbaar stellen van com missieleden. De maand September is voor alle winke liers op dit gedeelte, in verband met de voor genomen asfalteering der straat, reeds van dien aard geweest, dat men practiech de za ken wel had kunnen sluiten. Het drukke ge loop van het publiek, wachtende op de op tocht, was hun, uit een oogpunt van reclame juist nu dubbel welkom geweest. Men vraagt zich dan ook af welke moeilijk heden er toch bestaan kunnen, dat de optoch ten hier niet zouden kunnen voorbijkomen. Er wordt op deze speciale Leidsche feest dag cteeds gevraagd te vlaggen. Als blijk var teleurstelling en protest, zou deze vlag op dit elte Haarlemmerstraat zwart moeten zijn! Ook hier wonen leden der 3-Octobervereen., doch wanneer men hier regelmatig in een hoek gedrukt wordt, zullen ook deze leden wel bedanken. Terwijl in tegenovergesteld ge val, er ongetwijfeld leden voor de 3-October- vereeniging te winnen zouden zijn. Evenwel: Voor wat, hoort wat! U. mijnheer de Redacteur, dank ior de verleende plaatsruimte in Uw acht blad. LEIDEN, 28 Sept. 1936 RADIO DISTRIBUTIE 14.25 Diversen: 14.50 Parijs R; 18.20 Keulen: 20.05 Droitwich; i 22-15 Brussel VI; 22.30 Weem Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Droitwlc \g 11.50 Londen R; pl.m 12.45 Droitwich: -* j:;.20 Londen 'R; 17 35 Droitwich; 18.20 Divc 19 Droitwich: 19.50Londen R; pl.m 22.50 Droltfï DINSDAG 29 SEPTEMBER Programma III: 8.Keulen. 8.45 Div 10.05 Keulen, 11-20 Partis R., 12.20 Keulen 1.15 Brussel VI.. 14.20 Keulen, 15.20 Pari 16.20 Keulen, 17.20 3Brussel VI., 18.50 Far 19.50 London R.. 20.20 Keulen, 21.20 Berlijn, p| 23.15 Brussel VI., 22.30 Droitwich, 23— Program-ma IV: 8 Brussel VI., 10.35 R 12 10 Droitwich. 14.20 Londen R.. 16.40 Drn; 1 wich. 1S.20 Diversen, 18.45 Droitwich. l'i W TÜinbouwpraatje door den heer J. Jonker, der afd. eGra, Plantsoenen. 19.30 Droitwich, Agenda lan I lie avoiiu-, nacm- eil iUliuaKouiciipicu u t apotheken wordt van Maandag 28 Septcint" lot en met Zaterdag 3 October a.s. waars i 1 nomen door de apotheken: J. C. Pelle. Koi u Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M ten Dijl Haven 18, telef. 85. LAATSTE NIEUWE Nederlandsch clearing- -tfsmiL instituut r* Voorloopig niet stortenl Het Nederlandsch clearinginstituut maakt békend, dat het krachtens ver kregen machtiging der regeering, in verband met de door haar genomen maatregelen op monetair gebied, met ingang van heden voorloopig geen stortingen in verschillende clearingen aanneemt. Het vooraanstaande slit niet. in, voldoening van schulden, welke c verschillende clearingen dient te geschiedt En intsschen buiten de clearing om zou mogfj plaats vinden. Waarschuwing tegen ongemotiveerde prijsverhoogingtf' In verband met de genomen maatregel» inzake de monetaire politiek brengen o hoofdbesturen van de drie Nederlandse! middenstandsbonden mede langs dezen \vt het volgende ter kennis van hun leden. In overleg met regeeringsinstanties mt nen de hoofdbesturen hun leden ernstig" moeten waarschuwen tegen het maken voorbarige gevolgtrekkingen uit de jong-: ds regeeringsmaatregelen t.a.v. den guide Met name verzoeken de hoofdbesturen hu leden niet toe te gevt i aan angst-stemma B gen ten opzichte van inkoopen en priji^" en in het bijzonder niet zonder meer oi te gaan tot prijsverhoogingen. Met nadruk wijzen dc genoemde besti op het gevaar, dat voor den normalen g van zaken gelegen is in het z.g.n. „ham ren" en zij dringen er bij bun leden op niet aan „hamsteraars" te leveren. 1, De drie Nederlandsche middenstands!» den stellen zich voor omtrent alle nader' nemen maatregelen in voortdurend conts met betreffende regeeringsinstanties blijven. Indië en de monetaire maatregelen Salarisverhoogfng gevraagd! BANDOENG, 28 Sept. (Aneta). ITet stuur van de vereeniging van o verheids naren richtte het volgende telegram aan de n gouverneur-generaal. Onder eerbiedige verwijzing naar bericï ten omtrent het verbod van gouduitvos welke impliceeren een devaluatie van d< srulden. waardoor de kosten van levcnso^i derhoud stijgen, en het feit dat de sten der ambtenaren door een zos jam lange politiek van aanpassing, in tegenstelling met in Nederland volledi is doorgevoerd, reeds minimaal zijn, zul! deze door de devaluatie volstrekt on voldoe fr de zijn. De rekestranten vreezen daarva •nstige moeilijkheden en verzoeken eerbii g voor ambtenaren en gepensionneerdf|ï een onmiddellijke verhooging van het sail en het pensioen in verhouding tot stijging van de kosten voor levensonderhoud Aan dit telegrafisch verzoekschrift door andere centrales en yereenigiiigi adihaesie betuigd. De indruk te Semarang SEMARANG. 28 Sept. (Aneta). Do reaeti te Semarang op de berichten omtrent monetaire maatregelen van de Nederlani sche regeering was over het alge-meen uiten rustig. De transacties der importfirma's beperke zich locaal tot de normale afdoeningen; c tokohandel is zeer rustig. Uiteraard zijn de pogingen om tot zake te komen zeer talrijk, hetgeen tot uitin komt in een druk interlocaa] telefoonv keer. De centrale is in verband hiermed an extra-personeel voorzien. De handel in producten is, zonder dat doeningen plaats vinden, zeer vast. d en Op echtpaar en twee kindere., ingereden Op het kruispunt te Hoevelaken gisteravond laat een militair, die zich pe as motorfiets naar zijn garnizoen te Harder i wijk begaf, ingereden on het echtpas it Ruitenbeek uit Hoevelaken, waarvan vrouw een kinaenvagen met twee kinderci resp. een en twee-en-een-half jaar o voortduwde. Allen werden tegen den gro: gesmakt. Het oudste van de beide kinder bekwam een ernstige hersenschudding, D motorrijder brak een sleutelbeen en ernstige verwondingen aan het hoofd Hij werd in bewusteloozen toestand in nabij gelegen' slagerij binnengedragen, heer Ruitenbeek kreeg een verwonding ral een zijner knieën, terwijl de vrouw en hé jongste kind met den schrik vrij kwamen Nadat dr. Koopmans uit Hoevelaken d; eerste hulp had verleend is hef gewondl kind naar het R.K. ziekenhuis te Amers foort overgebracht. De militair is, na be handeld te zijn, naar het militair hospita^ te Amersfoort .vervoerd. <:i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6