het alcazar toledo gevallen het alcazar ontzet! de toeneming der werkloosheid land- en tuinbouw gemengd nieuws I MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. 3 ^ZWOLSCHE PAARDEN-EN VEE- VERZEKERING óGPAVENHAGE Buitenland ONTZET Het toonecl van den Spaanschen burger- jrlog vertoont thans zeer belangrijke as tro [eten, waarop het de moeite waard is, de mi indacht te vestigen. Het spel der krachten, >elke elkander zoo langen tijd schenen in renwioht te houden, 6chijnt thans te zullen üd orden verbroken ten voordeele van de natio ilistisohe beweging, wier generaals in toë- emende mate successen kunnen boeken, at de burgeroorlog tot op heden zulik een aag verloop heeft genomen, was aller- irstte wijten aan de omstandigheid, dat het lnf paansche territoir niet in twee groote dee- n was gespleten, welke vóór of tegen het lidige Madrileensche bewind eich hadden rklaard, dooh dat er een algemeene ver is okkeling had plaats gevonden, zoodat het jterst moeilijk viel voor de beide strijdende 'e 3[-tijen, uit al die losse brokstukken hun mi- a' aire positie op te bouwen. n Van meet af aan, zoodra het hun duide- [J k werd, dat zij op een kamp van langen e]j lem zich moesten instellen, zijn de reoht- yc ;he generaals er op uit ge wees, de hoofd- 5ad des lands met een gordel van troepen u omgeven, teneinde op deze manier een m lorloopig isolement te kunnen bewerkslel- [en, waarna zij de handen vrij hadden or het consolideeren van hun overige ■d- pities. liê Na de omgordeling van Madrid werd toen aQ omamelij'k op twee fronten de strijd met n„ acht aangepakt. Kolonnes uit Sevilla ver erden het voorname steunpunt Badajoz, na 1 stelden de Portugeesche grens veilig, 200- er' t in den rug der rechtschen van dazen nt niets meer te duchten was. Toen be- e- 11 het stevige doortasten in het Noorden, aar eerst Irun na een verbitterden strijd t overgave werd gedwongen en vervolgens in Sebastian tot capitulatie kwam, voor- unelijk omdat de anarchistische verdedi- irs het te kwaad kregen met hun Baskische ndgenooten, die er voor bedankten een hun mooiste steden aan den waanzin n brandstichters ten offer te doen vallen. en Santander zijn de voornaamste Eunpunten, die hier de Madrileensche re- ering nog resten, en naar het zich laat nzien zal ook de eerstgenoemde stad haar eerstand niet bijster lang meer kunnen ilhouden. kan de noord-oostzijde van Spanje is het ffitonië, hetwelk het voornaamste bolwerk ètt regeering vormt. De samenwerkende plsche generaals hebben het tot op heden «gemoeid gelaten. Zij bepaalden hun aan dicht louter bij de defensie van Saragossa Huesca, vermoedelijk in de overtuiging, dat een krachtmeting hier alleen resultaat ial kunnen hebben, zoo het overige Spanje BI jrst onder één sterk nieuw regiem beslo- n§ b is. Inmiddels is de opmarsch" van generaal s' ague naar Toledo onverminderd voortge- E lan. Zijn bewegingen werden door een zeer n not deel der wereld met belangstelling gade 'P® slagen, omdat de heroïsche strijd, door n aantal cadetten om het behoud van het 'e cazar gestreden, de aandacht en de be- mdcring gespannen hielden. Afgezien van vraag, hoe men denkt over den opstand rechtsche militairen kreeg men ontzag >r deze jonge mannen, die ondanks een 'aar beleg, dat reeds twee maanden duur- oude Moorsche burcht te Toledo met Ik een hardnekkigheid in bun bezit wisten houden. Honger, dorst, zware beschieting «vel met artillerie als uit de lucht, ten- itte zelfs explosie door ondermijning met imiet kon dit hardnekkig verzet niet ken. Ook de tegenstanders konden de tol hun bewondering aan deze heldhaftig- id niet meer onthouden. Thans is de be- <x rde bezetting uit de klem geraakt. De stad a ledo is gevallen; daarmede hebben de n Shtsche strijdkrachten hun makkers uit n druk van hun tegenstanders bevrijd, positie van de regeering te Madrid 11 j jrdt thans zorgwekkend. Inwendig lijdt meer aan anarchie, die haar de mpathie der beschaafde wereld doet ver zen, daar zij recht en leven der burgers it meer weet te 'beschermen. Van buiten 'rdt de 'druk, door de nationalisten op ar uitgeoefend, haar allengs te machtig, hoofdstad raakt, zoowel geografisch als litiek, geleidelijk meer in isolement. Het 11 ons niet verbazen eoo haar lot spediger men zou verwachten wordt beslist, aarmee echter geenszins gezegd is, dat 1 nieuw bewind, onder militaire dicta- Ur, voor Spanje onverdeeld gunstig zou leien blijken. euwe arrestaties in Rusland? Volgens berichten uit Moskou zal Stalin !s in de tweede helft van October van zijn Nof naar Moskou terugkeeren. Voorts )rd* gemeld, dat Ftadek sedert een week gearresteerd en dat een onderzoek tegen ni wordt ingesteld, evenals tegen den ge- resteerden redacteur van het „Journal de oscou", Rajewski. 0 officieele kringen weigert men elke achting omtrent Radek en Rajewski. Tenslotte wordt nog gemeld, dat Boecha- hoewel hij van vacantie is terugge- I en zijn naam nog in de „Izwestia" eet genoemd, zijn functie als hoofdredac- ur niet uitoefent. om ontploft te Tanger Gisternacht ls een bom ontploft op het ornaarnste terras van het dagblad „El penir" te Tanger. In de geheele buurt rongen de ruiten en de scherven drongen t vertrek van den directeur binnen, ech- r zonder persoonlijke ongelukken te ver baken. Men veronderstelt, dat de aanslag gepleegd door rechtsche elementen* De Spaansche burgeroorlog CORDOVA UIT OMSINGELING BEVRIJD Zondagavond om kwart voor tien heeft radio-Coruna het volgende bericht uitgezonden: De staf van de achtste divisie deelt ons zoo juist mede, dat de stad Toledo is ingenomen en dat zij, die in het Alcazar werden belegerd, zijn bevrijd. De vijand heeft 300 dooden en een groole hoeveelheid oorlogsmateriaal achtergelaten. Om half twee Zondagmiddag had radio-Sevilla reeds medegedeeld, dat de kadetten van het Alcazar hun bevrij ders met open armen hadden ontvangen. Ongeveer zeventig dagen hebben de belegerden in het Alcazar zich tegen de verwoede aanvallen der regeeringstroe- pen weten staande te houden. De Spaansche treiler „Galerna" is Zon dagmiddag de haven van Bayonne binnen gekomen met 18 vluchtelingen uit Bilbao aan boord. Zij verklaarden, dat bij het laat ste bombardement 150 huizen in de stad werden vernield. Uit repressaille hebben de autoriteitefi' 90 gijzelaars laten doodschieten. Zij hebben den staf van het leger der op standelingen medegedeeld, dat indien de bombardementen zouden worden hervat, alle andere gijzelaars zouden worden terecht gesteld. De schipper van de „Galerna" heeft ver klaard, dat de treiler „Li na" voor de haven van Bilbao op een mijn is geloopen, waarbij alle opvarenden om het leven zijn ge komen. Uit Teneriffe wordt inmiddels gemeld, dat 't bombardement op Bilbao voortduurt. Vele voorname gebouwen zijn vernield, o.a. het huis van den burgerlijken gouverneur, van de provinciale regeering en van de noordelijke spoorwegmaatschappij. Andere gebouwen zijn in brand geraakt. Er is een betooging gehouden om de leiders te ver zoeken zich aan de opstandelingen over te geven. Zaterdagavond laat vlogen vliegtui gen der rechtschen boven de stad en wier pen biljetten omlaag, waarin de stad ver zocht wordt zich over te geven, teneinde een voortzetting van het bombardement te voorkomen. De regeeringsvloot, die zich ter hoogte van Malaga bevond, begeeft zich in allerijl naar Bilbao. De vloot bestaat uit de krui sers „Libertad", „Cervantes", Jaime 1'' en twee torpedojagers. Cordova bevrijd Havas meldt uit Burgos, dat de stad Cordova, welke een maand lang door de regeeringstroepen, is belegerd Zon dagmorgen is bevrijd, doordat 2000 leden der volksfrontmilitie op de vlucht zijn gedreven naar Espejo, na te zijn aange- vallen door een colonne van kolonel Buruaga. Tachtig miliciens werden gedood. De regeeringstroepen zijn thans tot op 40 kilometer ten Zuiden .van Cordova teruggeslagen. Catalonië autonoom De leden van den nieuwen raad der gene raliteit Catalonië hebben Zaterdagavond vergaderd. Zij verspreidden per radio een manifest, waarin verklaard wordt, dat zij voornemens zijn krachtig weerstand te bie den aan de werkelijkheid, zooals deze door het misdadige fascisme wordt opgelegd, den oorlog spoedig te winnen en terstond op de puinhoopen van het afgetakelde bewind een rechtvaardiger volkshuishouding te stichten. Het manifest merkt verder op. dat in het nieuwe kabinet zijn vereenigd alle linksche groepen, die tezamen strijden voor de uit eindelijke zege. Tenslotte meldt het manifest, dat alle po litieke en sociale elementen, welke in den raad zijn vertegenwoordigd, erkennen en verkondigen het recht der volken om hun leven te leiden volgens de beginselen der autonomie en het besluit met de „anti-fas cistische ministers te begroeten, die aan 't front strijden. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat de regeering zou hebben besloten, aan het parlement zoo spoedig mogelijk een statuut voor te stellen, waarbij aan liet Baskenland autonomie wordt ver leend. Geruchten om president Azana De radiozender van Valladolid deelt mede dat het bericht van het voorbijgaande af treden van president Azana wordt beves tigd. Nadat hij zijn ontslag had ingediend zou de Sovjet-ambassadeur een telefoonge sprek met minister-president Caballero heb ben gevoerd, waarna Caballero bepaalde in structies zou hebben gegeven, die tot in trekking van het ontslag van Azana hebben geleid. Dezelfde zender meldt, dat tusschen 'de anarchistische vakbonden besprekingen zijn gevoerd over de voorbereiding van het over nemen van de macht in Madrid door de anarchisten, waartoe in anarchistische kfin- zijn. Heel dorp uitgebrand Het dorp Bandon in den Amerikaanschen staat Oregon, dat 1500 inwoners telde, is geheet door brand verwoest. Vijf personen zijn in de vlammen opgekomen, terwijl tal rijke personen gewond werden. De brand woedt over een oppervlakte van honderden hectaren en bedreigt ook andere steden in Oregon en Noord-Californië. Nieuwe arrestaties in België In verband met wapensmokkel Met (betrekking tot de affaire van de apenlading van de „Raymond" heeft het parket te Brugge twee socialistische ge meenteraadsleden van Oostende, Major en Blonde, alsmede den secretaris van het transportanbeiderssyndicaat te Antwerpen. De Witte, opnieuw aan een lang verhoor onderworpen en daarna opgesloten. Te Antwerpen werd de secretaris van do Vereeniging van Marine-officieren, Becu, ge arresteerd,' DELB0S SPREEKT TE GENEVE Een pleidooi voor ontwapening De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Del bos, heeft voor de Volken bondsvergadering een rede gehouden, waar in hij begon met uiting te geven aan het vertrouwen van Frankrijk in den Volken bond. Wat wij willen, aldus Delbos, is met u de vrijheid, gelijkheid en broederschap der volkeren te verdedigen, omdat dit te voor waarden zijn noodig voor de internationale veiligheid en rechtvaardigheid. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje zeide Delbos: „Wanneer de Fransche regeering gepleit heeft voor niet-inmenging, is dit niet uit onverschilligheid, doch met het oog op de gevaren van rivaliteit in de levering van wapens en de fatale gevolgen van inciden ten, die niet hadden kunnen uitblijven". Vervolgens behandelde Delbos de andere Europeesche problemen. Met betrekking tot het Locarno-pact, dat 7 Maart door Duitsch- land is opgezegd, hoopt Frankrijk dit vraag stuk voor den herfst te kunnen regelen in een atmosfeer van ontspanning onder aus piciën van den Volkenbond, teneinde den Euoropeeschen vrede op hechte grondslagen te vestigen. Spr. wees er op, dat de Fran sche regeering zich heeft aangesloten hij elk initiatief, dat in dit verband is onder nomen en dat zij bereid blijft verdragen te sluiten, die de veiligheid der betrokken staten waarborgen, met uitsluiting van iedere bijgedachte aan overheersching, om singeling of doodverklaring en tot den Europeeschen vrede moesten bijdragen. Laten wij echter niet vergeten, aldus spr., dat het in de eerste plaats de taak van den Volkenbond is, de veiligheid zijner leden te waarborgen, zooals het pact dit heeft gewild. Delbos wees op de wenschelijkheid van ontwapening en verlangde, dat het bureau der ontwapeningsconferentie zijn taak zal hervatten. Voor de ontwapening stelde hij drie étap pes voor: controle, beperking en vermin dering. De bewapeningswedloop Na den Franschen minister Delbos, sprak de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, K o h t, die de bezorgdheid van de kleine mogendheden ten aanzien van den bewapeningswedloop van de wereld uitte. Hij verklaarde, dat Noorwegen wcnschte, dat de Volkenbond de bemoeiingen tot ont wapening. waartoe de bond bij het pact van 1919 verplicht is, weer ter hand neemt. Dit kan niet tot stand komen, als de landen, die momenteel buiten den bond staan, niet medewerken. Hierna sprak nog de vertegenwoordiger van Panama, waarna de vergadering werd verdaagd tot Maandag. De toestand in het verre Oosten Maakt China oorlogstoebereidselen? De correspondent te Sjanghai van de „Nitsji Njtsji Sjimboen" maakt melding van een groote activiteit in China tot voorbereiding van militaire operaties tegen Japan. Langs de beneden-Jangtse worden troepen geconcentreerd. De correspondent meldt voorts, dat 30.000 man troepen, welke te Soetsjou in het noorden der provincie Kiangsoe waren geconcentreerd, naar Woesji ten noorden van Sjanghai zijn gedirigeerd, hetwelk de eerste verdedigingslinie zal worden in geval van Chineesch-Japan- sche vijandelijkheden, terwijl China in middels een versterkte zóne inricht tus schen Tsjangtsjau en Kiangyin, welke als tweede verdedigingslinie zou moe ten dienst doen. Materiaal, o.m. cement 'voor versterkte stellingen, wordt aangevoerd langs de Jangtse-rivier in Kiangyin, een district der provincie Szetsjoean, waar de laatste dagen een derde verdedigingslinie is gereed geko men. Verscheiden Chineesche stoomschepen met Chineesche troepen aan boord, zijn te Nanking aangekomen ter versterking van het garnizoen. De correspondent bericht tenslotte, dat China sinds 25 dezer ook luchtstrijdkrachten heeft geconcentreerd te Hangtsau, 'n stad in de provincie Tsjekiang en in andere steden waar vliegvelden zijn. Deze luchtstrijdkrach ten zijn uit Nanking aangekomen. De chaos in Gore Geen sprake van een Abessijnsch bewind! De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. heeft aan den Volkenbonds raad mededeeling gedaan van een van den Britschen consul te Gore, volgens den negus den huidigen zetel der Abessinische regee ring, ontvangen rapport. Hierin maakt de Britsche consul melding van voortdurende gevechten, die in de omgeving van Gore plaats hebben tusschen Galla's en Amhari- stammen. Zoo werd een Galladorp tegen het einde van de maand Juli van dit jaar volkomen verwoest en de vrouwen en kinderen uit de woningen verdreven. Volgens het rapport hebben verschillen de Gallo-hoofdcn zich tot den Britschen consul gewend om bescherming, daar de Abessinische autoriteiten daartoe, blij kens de gebeurtenisen, niet in staat zijn. Zij verzochten de Britsche regeering Westelijk Abessinië onder haar hoede te nemen en het in de toekomst als een mandaat te (beheeren. Eden voegde hieraan toe, dat dit document opnieuw vaststelt, dat de Abessinische re geering de Galla-bevolking nooit beschermd heeft en ook nu niet beschermt- Hij achtte den toestand, zooals die th,ans bestaat, on bevredigend. Het rapport van den Britschen consul meldt ten slotte, dat de Britsche regeering het verzoek om een mandaat over Westelijk Abessinië te aanvaarden, heeft af gewezen, daar het voortdurend oogmerk van de Britsche regeering in het Italiaansch- Abessmisch conflict steeds er op gericht is, haar verplichtingen als lid van den Volken bond, stipt na te komen, zonder daarbij zich zelf te bevoordeelen. Een coalitie-kabinet in Zweden Naar uit Stockholm wordt bericht is al daar tusschen de sociaal-democraten en de landbouw-partij overeenstemming bereikt tot het vormen van een gezamenlijk coalitie kabinet, waarin de landbouw-partij vier zetels zal verkrijgen, Binnenland Sedert 1930 een stijging met 329.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen Groot ere vraag naar Nederlandsche dienstboden ?A De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in verband met de toezegging, welke hij in de Kamer gedaan had (ot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toeneming der werkloosheid in de laatste jaren. De uitkomsten van dit onderzoek zijn in de nota samengevat in een staat, waaruit blijkt, dat het aantal geheel werkloozen (zonder landarbeiders) in den zomer 1930 bedroeg 60.000 en in den zomer 1935 geste gen was tot 368.000. In den winter 1930-1931 bedroeg dit aantal 102.000, dat in den win ter 1935-1936 gestegen was tot 435.000. In den winter 1930-1931 waren bovendien 10S.000 landarbeiders werkloos, welk aan tal in 1935-1936 vermeerderd was tot 128.000. Uit de verzamelde gegevens blijkt voorts een gemiddelde seizoenwerkloosheid van 57.400 geheel en 10.000 gedeeltelijk werkloo zen. Rekening houdende met den bevol kingsaanwas, zou men kunnen zeggen, dat, de seizoenwerkloosheid onder hen, die niet landarbeider zijn, ruim 60.000 geheel en 11.500 gedeeltelijk werkloozen omvat. De seizoenwerkloosheid heeft blijkbaar gerin- geren omvang dan in den tijd, toen de al gemeene werkloosheid minder groot was. De vermeerdering van het aantal niet tengevolge van seizoeninvloed werkloo zen is te stellen op 329.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen. Tiet is een sinds jaren waargenomen ver schijnsel, dat het percentage der bevolking in den productievcn leeftijd stijgt en er dus vergelijkenderwijze in die leeftijdsgroep een teveel ontstaat, waarin een oorzaak van werkloosheid kan schuilen. Aan wijziging in den bevolkingsopbouw kan oen vermeer dering van het aantal werkloozen met 50 000 mannen en 14.000 vrouwen, tezamen uit makende een aantal van 64.000 geheel werk loozen, geweten worden. Neemt men aan, dat deze 64.000 werk loozen zijn begrepen in de eerstgenoem de 329.000, dan zouden de overblijvende 265.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen het gevolg van andere oor zaken moeten zijn. Een factor, welke van invloed is op den omtrek der werkloosheid, is de vestiging in ons land en het vertrek uit ons land. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat een aanzien lijk aantal personen meer ons land is bin nengekomen dan er uit is vertrokken. Ook hieraan moet een gedeelte van de stijging van het aantal werkloozen worden toege schreven. Bij deze cijfers is o.m. huiten beschouwing .gelaten het personeel in huishoudelijke j diensten. Indien de maatregelen, welke den laatst en tijd ten aanzien van het werken van vreem delingen zijn genomen en die thans ook van toepassing zijn op dienstboden e.'d., er toe zouden leiden, dat het aantal personen van vreemde nationaliteit in huishoudelijke diensten zou afnemen, zou dit dus niet rechtstreeks van invloed zijn op de werk loosheid, waarvan tot nu toe een beeld is gegeven. Het is echter mogelijk, dat een grootere vraag naar Nederlandsche dienst boden leidt tot vermindering van het aan tal vrouwen, die een bestaan hebben of zoeken in anderen werkkring, en dus tot vermindering van de werkloosheid. Ook doordat daarin tot nu toe door vrouwen in genomen plaatsen zouden kunnen worden bezet door mannen. Draagt Elkanders Lasten De bloemen- of collectedagen Zoowel in de C.N.V.-radiokwartiertjes als in het laatstverschenen jaarverslag van „D.E.L." en in circulaires aan de plaatse lijke commissies is er op gewezen, dat de inkomsten van ons T.b.c.-fonds, verkregen uit z.g. bloemen- of collectedagen" niet on belangrijk zouden kunnen worden opge voerd, indien alle plaatselijke commis sies, instede van een 70-tal zich zouden be ijveren om hieruit een bate voor het fonds te halen. Tevens zijn gegevens verzameld, die een schat van materiaal bevatten voor de plaat selijke commissies, omtrent de meest ge- wenschif.e organisatie eener deur- en (of) straatcollecte ten bate van het fonds. Een groot aantal plaatselijke commissies heeft als antwoord op deze dringende op roep een prijzenswaardige activiteit ont- wikeld: in meer dan 100 gemeenten heeft men de organisatie van collectedagen ten bate van het t.b.c.-bestrijdingsfonds ter hand genomen. Deze krachtige opwaking onder de werkers van „Draagt Elkanders Lasten" spreekt op overtuigende wijze uit de opbrengst cijfers. Was het vorig jaar (1935) de totaal-op brengst vergeleken met 1934, f 1800 terug- geloopen, thans kan worden medegedeeld, dat de uit dezen hoofde verkregen bate tot op 23 September, de totaal-opbrengst van 1935, zijnde f 11.686.99 reeds ver overtreft. Op 23 September j.l. beliep de opbrengst van de in 98 plaatsen gehouden bloemen dagen een bedrag van f 15.026.39^. Kort Nieuws Tass meldt, dat bij besluit van het bureau van het centraal uitvoerend comité der Sowjet-Unie, Rykow, ontheven is van zijn ambt van volkscommissaris voor P.T.T. In de haven van Alicante is het Sovjet- Russische s.s. „Neva" aangekomen, dat van Odessa uit levensmiddelen heeft aange bracht, gekocht met geld dat door vrouwen n kinderen der Sovjet-Unie was ingezameld oor de vrouwen en kinderen van het Spaansche volk. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van een nieuw 91 K.M. lang traject BreslauBunzlau. heeft rijkskanselier Hitier verklaard: rer IS maanden zal Duitschland niet r gedwongen zijn benzine in te voeren en over vier jaap zullen alle vraagstukken, welke betrekking hebben op het automobi lisme en de rubberfabricatie zijn opgelost* Wijziging van de Landbouwuitvoerwet 1929 Geen wijziging der crisiswetten De Regeeringspersdienst deelt naar aan leiding van het in sommige bladen versche nen bericht over de voorbereiding van een nieuwe landbouwuitvoerwet 1929 het vol gende mede: De Landbouwuitvoerwet 1929 is niet een z.g. crisiswet. Wijziging van haar kan dan ook bezwaarlijk vereenvoudiging, ja zelfs vervanging van een zevental bestaande cri siswetten tengevolge hebben. De landbouw uitvoerwet 1929 heeft tot doel de kwaliteit van bepaalde landbouwproducten bij uit voer te waarborgen en is van kracht, oefent haar heilzamen invloed naast en onafhan kelijk van de sedert 1931 krachtens de crisisuitvoerwet 1931 of de landbouwcrisis- wet 1933 uitgevaardigde crisisvoorschriften terzake van den uitvoer van sommige land bouwproducten. Wel zijn er ter directie van den landbouw plannen gerezen een meer eenvoudig en homogeen systeem dan het thans geldende aan de landbouwuitvoerwet 1929 ten grond slag te leggen. Hieraan wordt meer behoef te gevoeld, naarmate er meer landbouw producten onder de regeling der landbouw uitvoerwet 1929 worden gebracht. Bij die beraamde wijziging der landbouwuitvoerwet 1929 ligt het echter in de bedoeling, de daarbij thans geldende en juist bevonden wijze van uitvoering te laten voortbestaan, behoudens enkele, niet wezenlijke verande ringen. Dezer dagen is een voor-ontwerp tot wijziging der landbouwuitvoerwet 1929 ter advies gezonden aan eenige belangheb bende organisaties, Vereeniging van Modevakscholen Wij verzuimden Woensdag in ons stukj. over het zilveren jubileum van de Ver. van Modevakscholen mede te deelen, dat het systeem volgens hetwelk in al de bij deze vereeniging aangesloten scholen wordt ge werkt, dat is van Mevrouw S. A. Van Amij dePors, te Rotterdam, de beken de directrice van verschillende modevak scholen te Rotterdam en omgeving. De Huisarbeidwet 1933 Treedt 1 October a.s. in werking Op 1 October a.s. zullen de Huis arbeidwet 1933 en het daarop gegron de Huisarbeidsbesluit 1936 in werking In verband hiermede geven we hier een beknopt overzicht van eenige bepalingen, waarmede werkgevers en huisarbeiders reeds direct rekening hebben te houden. Als huisarbeid worden voorshands alleen beschouwd de navolgende werkzaamheden, welke geen deel uitmaken van die onder neming, te weten. Het plaken van gummi-artikelen en het bewerken, sorteeren en verpakken van cel- luloid-waren; het vervaardigen, herstellen en afwerken van onder- en bovenkleeding, daaronder begrepen schoeisel en hoofdbe dekking; het vervaardigen, herstellen en afwerken van huishoudgoed, zooals lakens, sloopen, servetten en dgl.; het vervaardi gen en afwerken van lampekappen en van vormen voor lampekappen; het schoenstik- ken; het op kaartjes naaien of op andere wijze bevestigen van knoopen; het strijken en opmaken van waschgoedoren; het be handelen van vuil wasohgoed; het behan delen van lompen en anderen afval; het schoonmaken van fruit en het lezen Van peulvruchten en koffieboonen. Iedere werkgever, die werk in huisarbeid doet verrichten, is verplicht zich te voorzien van een huisarbeidersregister, een loonlijst en een loonregister. De werkgever moet voorts zorgen, dat de huisarbeider voorzien is van een loonboek- je. Deze loonboekjes worden door of van wege den burgemeester uitgereikt. Voor personen beneden 18 jaar worden geen loonboekjes uitgegeven. Gelden bovenstaande bepalingen alleen voor huisarbeid, de in art. 3 der wet neer gelegde bepalingen ten aanzien van de be strijding van gevaar voor de gezonaheid, de zedelijkheid of het leven gelden niet al leen voor huisarbeiders maar voor alle on dernemingen, waar bovenvermelde werk zaamheden worden verricht Deze bepalingen zijn nader uitgewerkt in le art. 3 tot en met 10 van het Huisarbeids besluit. Daarin worden allerlei eischen ge steld ten aanzien van de ruimten, waarin de werkzaamheden worden verricht. Door of namens den minister van Sociale Zaken kan van de hierbovengenoemde verbodsbe palingen vrijstelling worden verleend. In de Ridderzaal i De plechtigheid der Kameropening r Ziehier een aardig stukje uit De Wek ker, het orgaan der C'hr. Geref. Kerk in Nederland, blijkens de initialen onoer het artikel, van de hand van Prof. van dei- Schuit te Apeldoorn: Ik ben in de Ridderzaal geweest Door de vriendelijke bemiddeling van Ds. v. d. Zaal, lia der Tweede Kamer, was ik daartoe in de gelegenheid ge steld. Wat een grootsch moment, als de Koningin daar binnen treedt, voorafge gaan door haar Hofstatie, en allen staande onze vorstin een stille hulde brengen. Daar staat onze stoere Colijn, Saevis tranquillus in undis. Daar zie ik de altijd vriendelijke verschijning van Slotemaker óe Bruine. Daar verrijst in generaalsuniform onze Duymaer van Twist. Daar tel ik onze drie staatkundig Gereformeerde Afgevaardigden, heel dicht bij elkander geschaard. Wat was dat een vriendelijk oogenblik, toen Colijn op dit drietal toetrad, en ze vriendelijk de hand reikte, die even vriendelijk werd aanvaard. Ach, dacht ik, was dit altijd maar zoo, wat zou er een kracht van deze actie kunnen uitgaan! Daar zie ik ook het kamerlid Duys, en werkelijk heb ik het goed een oranje-strikje op de borst. Het kan verkeeren. Gelukkig hoor! „Beter ten halve gekeerd dan hee- lemaal gedwaald" heeft deze afgevaar digde nog verleoen jaar tot mij gezegd, toen wij elkander in Oberstdorf hebben ontmoet en gesproken. VISCH VOOR HET OPSCHEPPEN! Vermoedelijk tengevolge van een over het water hangende damp, z.g. honingdauw, raakten de visschen in de Wetering te Zoe- termeer bedwelmd en dreven bij duizenden aan de oppervlakte. Toen de zon de damp verdreef, ontwaakten de visschen allengs weer uit hun verdooving. Doch inmiddels waren ettelijke honderden ponden buitge maakt, Nos Jungunt Rosae Algemeene ledenvergadering De Vereeniging ter bevordering der ro zenteelt „Nos Jungunt Rosae" hield haar 60e leoenvergadering te DriebergenRijsen- burg. De voorzitter, Jhr. P. P. de Beaufort wees op de moeilijkheden, waarin de culturen en ook de cultuurvereenigingen door de crisis zijn gekomen, maar dat het toch tot verheugenis stemt, dat N.J.R. dit jaar mocht medewerken aan de stichting van twee openbare rozentuinen, n.l. te Drieber- gen-Rijsenburg en te Amsterdam (Vondel park), waarmede de culturen gediend wor den en den rozenliefhebbers leerzame ob jecten geboden worden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer E. J. Lud- ding, blijkt, dat de exploitatierekening >iuit met een nadeelig saldo van f 87.05V2 bij een toaal aan ontvangsten van f 1.443.53 cn aan uitgaven van f 1.531.055. De begroo ting voor het vereenigingsja^r 1936/1937 werd na eenige bespreking voorloopig vast gesteld op T 1.373.30 in uitgaaf en f 1.183.30 aan ontvangst, alzoo f 190 verlies aanwij zend, als gevolg van nog steeds doorwer kend ledenverlies, hoewel eenige buiten gewone uitgaven waren te begrooten tot een bedrag van f90. Voor mogelijke wijziging van de exploita tie van het tijdschrift „Rosarium", als or- Taan der vereeniging, werd een studiecom missie benoemd, bestaande uit de heerenr F. J. Abbing, Jhr. P. P. de Beaufort, E. J, Ludding en C. M. F. van Rossum. Inzake de mogelijkheid van het houden van een rozententoonstelling of alleen een keuring van nieuwe rozen in 1937, hoopte het bestuur spoedig met eenig plan te kun nen komen. Met het oog op den nog heer- schenden nood in de culturen en het finan- cieele risico aan een groote tentoonstelling verbonden, is een beslissing nu nog niet mogelijk. BIGGEN TOT DIERMEEL Begint het weer? Het Alg, Handelsblad verneemt 'dat de Veehouderijcentrale zéér ernstig overweegt cm binnenkort (in November of December) z !•-?■duizend biggen hun bestaan: voortijdig te doen beëindigen in den destruc torketel, waarin zij verwekt worden tot var kensvoer (diermeel) en tot technisch veL De groote kans bestaat dus, zegt het blad, dat wederom het beeld van Kronos zal gaan herleven, die zijn eigen kroost veror berde. Doodelijke aanrijding Chauffeur door de voorruit Zondagmorgen is mej". Claessens, wonende te Strabeekhouthem, toen zij zich ter kerke wilde begeven, door een luxe-auto uit de richting Valkenburg aangereden. De chauf feur is door het krachtige remmen door \ie voorruit geslagen en werd aan hoofd en hals gewond. Dr. Kettler, uit Valkenburg, die spoedig ter plaatse was, verbond den chauffeur. Mej. Cl. is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de bekomen verwondingen overleden. De auto is waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van den weg geslipt, met het be kende gevolg. De zwaar beschadigde auto is door een wagen van de fa. Fissette te Maas tricht naar een garage gesleept. Engelsch jacht in aanvaring Lichte schade Zaterdagmiddag is het Engelsche motor jacht „Rosaura" van lord Moyne op het IJ te Amsterdam in aanvaring gekomen met het kust-motorschip „Henca". Ter hoogte van den Westerdoksdijk kwam het jacht.dat op de boeien gemeerd zou worden, binnen. Bij het meuren liep het schip achteruit en kwam in uanvaring met de motorboot, die onder water een lek kreeg. Door een sleep boot is het schip naar de „Kromhout" moto- ï-enL abriek gesleept, waar het aan den grond is gezet. De lading zemelen zal zoo spoedig mogelijk gelost worden, waarna de „Henca" naar het dok zal worden gesleept. Het jacht heeft lichte schade aan het achterschip. De benzinerekening werd te hoog Vijf aanhoudingen De politie te Haarlem heeft drie mon teurs aangehouden, die benzine, olie en auto- busonderdeelen ten nadeele van de N.Z. H.T.M. hebben ontvreemd. Het was de directie van deze maatschappij opgevallen, dat het benzine- en olieverbruik der autobussen in den laatsten tijd een stij ging vertoonde, waarvoor geen oorzaak was aan te wijzen. Een onderzoek leverde geen resultaat op, waarna da politie in de zaak werd gemengd. Eenige rechercheurs stelden zich verdekt op in de garage aan de Leid- schevaart en zagen nog in den nacht van Zaterdag op Zondag twee monteurs benzine uit de tanks der autobussen in benzineblikken overhevelen. Toen de mannen de gevulde blikken naar een gereedstaande auto wilden brengen, werden zij gearresteerd. De benzine en een klein partijtje onderdeelen, dat was klaar gezet om eveneens mede te nemen, werden in beslag genomen. Zondag is nog een monteur gearresteerd, die eveneens bij de diefstallen betrokken, was. De aangehoudenen hebben verklaard, dat zij het gestolene naar twee vra_.itrijders brachten, resp. wonende te Santpoort en te Zandvoort. Deze vrachtrijders zijn Zondag eveneens aangehouden, verdacht van heling. Het staat nog niet va>st, voor welk bedrag de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mij. door deze diefstallen is benadeeld,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3