Maatregelen tegen prijsopdrijving Devaluatie van de Zwitsersche franc MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. A De eerste is de kapitaalbeweging en de tweede de aanpassing, voor zooveel nog noodig, aan het buitenlandsche prijs peil. In het oog moet worden gehouden dat het wenschelijk is. dat de weggevloeide kapitalen weer naar Nederland terugkee- ren. waardoor kapitaal vlucht vanzelf wordt tegengegaan, en ook dat de currentiemogelijkheden voor onzen export ten zeerste de aandacht verdienen. Een Ega'i^atiefonds gevormd Dit brengt mee, dat de Regeering den nieuw geschapen toestand niet geheel aan zijn eigen ontwikkeling kan laten. Het betalingsverkeer blijft volkomen vrij. Maar wel stelt de regeering zich voor onverwijld aan de Staten Generaal te doen toekomen een ontwerp van wet tot instelling van een egalisatiefonds van omtrent 300 millioen gulden, ten einde daar door harerzijds invloed te kunnen oefenen op den loop der wissel koersen met het buitenland, gelijk Engeland ook heeft gedaan en in Frankrijk en Zwitserland in over weging is. Daardoor hebben we het in de hand, in samenwerking met de Nederlandsche Bank, onnoodige daling van de waarde van den gulden te voorkomen. T Dit is ook onvermijdelijk met het t oog op het binnenlandsche prijs- jf, peil. Verhooging van dat prijspeil zal niet geheel zijn te ontgaan. Wat we uit het buitenland moeten betrekken zal duurder worden in- 11 dien de gulden belangrijk in "1 j waarde dalen zou. Maar voor het t binnenland ligt de zaak ten deele anders. j' Daarom is ook een woord van ernstige waarschuwing tegen on- noodige prijsopdrijving op zijn j plaats. Wie zich hieraan schul dig maakt begaat een onvader- 1 landslievende daad en de regeering zal niet aarzelen daartegen op te treden met alle bevoegdheden waarover zij beschikt en die haar verder bij de wet zullen worden verleend. Een ontwerp van wet tot het tegen gaan van onredelijke prijsopdrijving zal dezer dagen aan de Staten Generaal worden aangeboden. Ook het koopend publiek waarschuw ik met ernst tegen het z.g. „hamsteren" van goederen. Daarvoor bestaat geen enkele reden. Geen vlucht in de goederen Er ontstaat geen gebrek aan goederen, dus is de vlucht in de goederen niet noo dig. Wel is zulk een vlucht in de goe deren, een buitengewone vraag naar goe deren, oorzaak van prijsstijging die anders geheel of ten deele zou zijn uit gebleven. Laat ons volk niet vervallen in de fouten die elders, onder gelijke omstan digheden, wel eens gemaakt zijn. Laat ons onze koele bezinning behouden. De moeilijkheden waarvoor we zullen komen te staan zijn ongetwijfeld vele en groot. Ze zijn te overwinnen, maar niet als het volk een anderen kant uittrekt dan de regeering. De regeering kent haar koers, ze volgt een doelbewuste lijn nu zij den nieuwen toestand onder de oogen heeft te zien. Ze acht zichzelf in staat om de voornaamste schokken op te van gen en den koers naar de haven te vin den. Maar voorwaarde daarbij is, dat men in het land met den raad en de aan wijzingen van de Regeering rekening houdt en die niet, bewust of onbewust, wederstreeft. Voor de eerstvolgende dagen is die raad allereerst: rustig blijven, niet ze- nuwachtigwordenennogmin- der zenuwachtig handelen. Doe zooveel mogelijk precies wat ge ook de vorige week en een maand geleden gedaan hebt. Doe alsof er niets veran derd was, dan zult ge dra bemerken, dat er inderdaad maar heel weinig verande ringen behoeven in te treden. Als ons volk zich op die wijze ge draagt dan zullen we, met Gods hulp, ook dezen nieuwen schok wel te boven komen. Ik ben niet getreden in allerlei techni sche beschouwingen, zooals b.v. over de werking van het in te stellen egalisatie fonds. Het volk als geheel heeft daaraan geen behoefte en de personen die dat moeten weten kunnen zich vervoegen bij de Di rectie der Nederlandsche Bank. jyase» Nederland wil medewerken Wel moet ik nog iets zeggen over de verklaringen te Parijs, te Londen en te Washington afgegeven, waarbij ook België zich heeft aangesloten. De Nederlandsche regeering heeft de handelsbelemmeringen en de instabiliteit van het internationale geldverkeer altijd gezien als de voornaamste hinderpalen op den weg naar herstel. Het spreekt dus vanzelf, dat zij van Harte bereid is mede te werken aan alle jjogingent die ondernomen zullen worden WETSONTWERP IN VOORBEREIDING Ingrijpende veranderingen in de Landbouwcrisispolitiek Geen verhooging van brood- en aardappelprijzen 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Naar wij vernemen is heden vanwege de regeering contact ge zocht met de verschillende midden standsbonden, de grootwinkel bedrijven en coöperaties, teneinde onredelijke prijsverhooging van levensmiddelen te voorkomen. Het resultaat hiervan is, dat volledige medewerking werd ver kregen. Mocht desniettemin onredelijke prijsverhooging plaats vinden, dan zal de regeering met kracht op treden om zulks te verhinderen. Een wetsontwerp tot het tegen gaan van onredelijke prijsverhoo ging van goederen, diensten en huren heeft reeds het departement van handel, nijverheid en scheep vaart verlaten. Voorts kan worden medegedeeld dat de gevolgen van het uitvoer verbod op goud een ingrijpende verandering in de landbouwcrisis- politiek noodzakelijk zullen maken, waarbij zal vooropstaan, dat met inachtneming van de belangen van den landbouw de prijzen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen, niet zullen worden verhoogd. Voorloopig zijn ten aanzien van de land bouwcrisisbepalingen de volgende maatrege len genomen: Alle restitutie-, exportbeschikkingen, enz. zullen, met uitzondering van de beschik king voor zoover betreft de teruggave van binnenlandsche heffing op boter, voorzoover de normale hoeveelheden betreft, voorloopig worden stopgezet. Zoo spoedig mogelijk zal •den bekend gemaakt, welke restituties, premies enz. met ingang van 28 Sept. 1936 zullen gelden. Met ingang van 28 Sept. 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatu reerd. Dit geldt ook ten aanzien van par tijen, waaromtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun k i 2.25 voor gerst wordt met ingang van 28 September 1936 tijdelijk op geschort Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande worden voorloopig gehand haafd. Geen monopolie-overeenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar België en veld booneu naar Duitschland worden aange- lan. De reductie bij invoer van Indische maïs wordt tijdelijk opgeschort Voor zoover betreft de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale is voor alle georga- niseerden tot nader order de verkoop aardappelmeel stopgezet. De aardappelmeelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoopen gesloten na 27 Sept. 1936. Ne d erl an ds ch e V eehou derij -Central e heeft den verkoop van spek door spekexpor- teurs stopgezet. Aan de Centrale Middenstandsorganisa- sies, diverse bonden op het gebied van den detailhandel in levensmiddelen, coöperaties grootwinkelbedrijven is door den Minis- van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aanschrijving gericht van den volgen den inhoud: Ik acht het niet uitgesloten, dat een aan tal winkeliers in de gebeurtenissen van den dag aanleiding zullen zoeken tot een overi gens niet gemotiveerde verhooging vai prijzen der eerste levensbehoeften. Afgezien nog van het bezwaar, dat dergelijk optreden de reputatie van het kelbedrijf als geheel zal schaden, acht ik het in het algemeen belang noodzakelijk, dat onder de tegenwoordige omstandigheden iedere poging in deze richting achterwege blijft .of, zooal door enkelingen onderno men, ten spoedigste wordt onderdrukt. Ik doe daarom op uw organisatie een dringend beroep, teneinde haar leden verwijld met het bovenstaande in kennis te stellen en hen uit te noodigen, al het moge lijke te doen, teneinde door eendrachtig op treden moeilijkheden, die aan den detail handel niet anders dan ernstig afbreuk kun nen doen, te voorkomen. Teneinde eventueel op zoo kort moge- lijken termijn aan excessen paal en perk te kunnen stellen, zal het ontwerp eener wet, welke de mogelijkheid voorziet daartegen op krachtige wijze op te treden, een dezer dagen de Tweede Kamer der Statcn-Gene- raal bereiken. Ik vertrouw, dat uw organisatie intus- schen waar mogelijk, haar invloed zal doen gelden, om den detailhandel tegen normale prijzen voortgang te doen hebben. Van deze aanschrijving is afschrift ge zonden aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken met verzoek eventueel te barer kennis komende klachten inzake prijsop drijving onverwijld nauwkeurig te willen on derzoeken en den Minister voornoemd daar van op de hoogte te brengen. tot opheffing van die handelsbelemmerin gen en tot stabilisatie van het internatio nale geldverkeer, zonder zich daarbij in tusschen over te geven aan al te roos kleurige verwachtingen. Ik meen te mogen aannemen, dat de overgroote meerderheid van ons volk ge hoopt heeft, dat wij in staat zouden zijn onze beproefde, rustige, stabiele mone taire politiek te blijven voortzetten. Dat was ook de wensch der regeering en Nederland is daarvan dan ook niet af geweken vóór dar alle anderen den strijd hadden opgegeven, en toen voor ons alle kansen op een gunstig resultaat hadden opgehouden te bestaan. Thans gelde als wachtwoord: niet meer blijven hangen aan het verleden, dat is voorbijgegean, vooruitzien naar de toe komst. De handen nu allen ineengeslagen en allen saam met bidcfend hart en eenpa rig willen, den nieuwen toestand te- DE GULDEN ZWEVEND" De slag is gevallen! Na vijf jaren van zwaren strijd is de gulden bezweken en maakt Nederland zich los van het goud. „Onnoemelijk zwaar" is deze beslissing do Regeering gevallen, doch de omstandig heden noodzaakten er toe. In zijn radio rede heeft Dr. H. Colijn dat helder en klaar uiteengezet. Een paar weken, hoogstens een paar maanden had ons nationale ruil middel nog stand kunnen houden doch daar na was het onherroepelijk bezweken. Het verloop van de wisselmarkt gedu rende de laatste paar dagen was trouwens reeds van dien aard, dat een zeer ernstige verstoring van het vertrouwen moest wor den gevreesd In snel tempo namen de goudver zendingen toe. De dollarkoers trok aan tot boven het gouduitvoerpunt en men schat dat voor een bedrag van omtreeks 25 millioen goud bij de Nederlandsche Bank werd opgevraagd. Hierbij dient men in aanmerking te ne men, dat het Nederlandsche publiek nog niet eens ernstig verontrust was. Eerst deze week zou de eigenlijke stormloop op den gulden begonnen zijn en wat deze actie kan beteekencn, hebben we bij vorige aan vallen op den gulden ondervonden. Een goudverlies van b.v. f 150 millioen per week zouden we wel een paar weken vol hebben kunnen houden, maar toch ook niet veel langer. Vandaar dat onze Regeering onmiddellijk de knoop heeft doorgehakt en besloot vóór de speculatie devaluatiewin sten in de wacht kon sleepen den gouden standaard prijs te geven. Uit de Regeeringsmededeelingen blijkt, dat we niet totonmiddellijke deva luatie over te gaan. De gulden wordt voorloopig „zwevend", zooals dat thans met het Engelsche pond het geval is. De koers van den gulden zal dus voortaan flue: tueeren, zonder dat, zooals tot nu toe, de Nederlandsche Bank behoeft in te grijpen door middel van goud-afgifte of goudver koop. Dit neemt niet weg, dat van offi- cieele zijde zal kunnen worden ingegrepen, wanneer ongemotiveerde koersfluctuaties zich -zouden voordoen. Daartoe wordt het „wisselkoers-egalisatiefonds" in het 1 geroepen, en zal men wellicht langs offi- cieusen weg kunnen nagaan, in hoeverr een waardevermindering van de gulden door de autoriteiten redelijk en wenschelijk wordt geacht. Een vooraanstaand econoom veronderstel de reeds, dat het devaluatiepercentage dich ter bij de 15 pet. dan bij de 40 pet. zal lig gen. Het is natuurlijk heel gemakkelijk op deze wijze er een slag naar te slaan, doch hebben wel goeden moed, dat het nog los zal loopen, en dat met een devaluatie van 15 a 20 pet. -zal kunnen worden vol staan. Men moet niet vergeten dat het aan passingsproces ten onzent reeds een flink eind gevorderd was. De resultaten van de Regeeringspolitiek der laatste jaren bej nen thans vrucht af te werpen Ook al is het een ernstige tegenslag, dat we nu toch het goud moeten prijsgeven, er is geen reden tot wanhopen. Integendeel, laten wt de toekomst met optimisme tegen gaan. Ooi deze schok, aldus Dr H. Colijn, zullen we wel weer te boven komen. Daarom de handen ineengesla gen en onder leiding van den Minister-pre sident, moedig voorwaarts. Onder Gods zegen zal het dan gelukken het scheepje van ons volksleven behouden door de branding van den tijd heen in vei lige haven te brengen. HOE HET WESTLAND REAGEERT Onzekere stemmingen op de veilingen Druiven duurder Het loslaten van de gouden standaard beeft op de Westlandsche veilingen heden morgen een min of meer onzekere stem ming teweeg gebracht. De veilingen begon nen onrustig en de exporteurs bleken over de kansen die thans ontstaan zijn weinig eenstemmig te zijn. Opvallend was dat aan alle veilingen de noteering voor de druiven- soorten hooger waren dan Zaterdag en wel 1 a 2 cent per K.G. Men achtte dit een ge volg van het feit dat ruimere export zal yplaats vinden naar Engeland. Overigens werd in exporteurskringen een afwachtende houding aangenomen en was er een meer dan normaal contact met de buitenlandsche opdrachtgevers. Men was wel van oordeel dat het loslaten van den gouden standaard voor de tuin- bouw-export zeker niet veel verbetering zal brengen, mogelijk zelfs het tegcndgel. Indië en de monetaire maatregelen BATAVIA. 28 Sept. (Aneta) De mededee- ling van de regeering omtrent het verlaten van de huidige monetaire politiek is in Indië allerwege door het publiek met groote be roering ontvangen. Door middel van bulletins van Aneta en verder door uitzendingen van de N.I.R.O.M., •de Bataviasche Radiovereeniging en andere (zendstations, werd bet bericht binnen den -kortst mogelijken tijd door den geheelen archipel bekend. De Bataviasche radiovereeniging stak den luisteraars een riem onder het hart door onmiddellijk na voorlezing van het bulletin de deun te spelen: „Geen geld en toch geen zorgen". BONDSPRESIDENT MOTIVEERT DE AANPASSING Internationale consolideering land op dit land heeft doen gevoelen. der valutaverhouding Devaluatie met 30 pet. BERN, 26 Sept. De Zwitsersche Bondsraad heeft heden een zitting ge houden, welke vier uren duurde en na afloop waarvan het volgende officieele communique is gepubliceerd: „De Zwitsersche Bondsraad is van meening, dat ingevolge het besluit dex Fransche regeering, om den franc te devalueeren, Zwitserland gedwongen is haar munteenheid aan te passen aan de leidende munteenheden der wereld. In een tot het Zwitsersche volk gerichte rede heeft Bondspresident Meyer gister middag het besluit van den Bondsraad be seffende de aanpassing van den Zwitser- schen franc gemotiveerd. Hij zeide o.a.: Nadat in den loop der laatste 5 jaren reeds vier groote grondstoffen produceeren- de landen den gouden standaard hadden losgelaten en thans ook het buurland Frank rijk als gevolg van de depreciatie van den franc al6 koop er voor Zwitsersche export goederen dreigt uit te vallen, daarentegen echter als gevolg van do devaluatie als concurrent op de wereldmarkt des te actie ver kan optreden, is de Bondsraad tot de slotsom gekomen, dat de toestand nauwe lijks langer houdbaar was. Het uitvallen van den grootsten staat van het goud-blok heeft daarnevens het gevaar met zich medegebracht, dat naast alle an dere nadoelen ook een -nieuwe speculatieve actie Zwitserland gevoelige schade zo kunnen berokkenen. Echter ook deze overwegingen zou tten d'en Bondsraad nog niet er toe hebben kunnen brengen, tot devaluatie van den Zwitserschen franc owr te gaan, wanneer de toepassing van- muntontwaarding door Frankrijk niet geschied was in het kader van een breed opgezette poging tot internatio nale consolideering der valutaver- houdi-ngen. Onder deze omstandigheden meent de Bondsraad de gelegenheid niet on gebruikt voorbij te moeten laten gaan om de inschakeling in een vernieu wing der internationale verhoudingen mede te maken, en zich daarmede te ontlasten van een druk, die zich de laatste jaren door de latente tegen stelling der groote wereldhandelsmo- gendheden ten opzichte van Zwitser- In verband met de aanpassing van den Zwitserschen franc aan de valuta' Frankrijk, Engeland en Amerika, deelt het Zwitsersche Telegraaf agentschap het volgende med-e: De Bondsraad i6, na kennis te hebben genomen van hieit besluit der Fransche regeering om den Franschen franc met circa 30 te devalueeren, tot de conclusie gekomen, dat het in het belang is van de Zwitsersche nationale economie, dat ook Zwitserland er toe overgaat zijn valuta aan te passen aan de wereldvaluta's. Hieromtrent heeft de Bondsraad een ver klaring gepubliceerd, waarin hij vaststelt, dat de goudreserven van de Zwitsersche Na tionale Bank nog rijkelijk voldoende zijn om aan iederen. aanval het, hoofd te bie den, doch dat men thans tot devaluatie overgaat, omdat, indien men er later toe gedwongen zou worden, men intusschen reeds een aanzienlijke hoeveelheid goud had moeten doen afvloeien. De devaluatie in Frankrijk zou Zwitser land ook reeds zonder dat dit land tot de- vulatie overging, in het toeristenverkeer export etc., zoo zwaar treffen, dat het beter is dat Zwitserland zich terstond aan de het buitenland genomen maatregelen aan past, teneinde den levensstandaard in Zwit serland op het huidige peil te handhaven Devaluatie met 30 Gisteravond zijn twee besluiten van den Zwitserschen Bondsraad gepubli ceerd: het eerste betreffende monetai re maatregelen, het tweede betretffende de kosten van levensonderhoud. De voornaamste bepaling van het eerste besluit is de volgende: De Nationale Bank van Zwitserland wordt opgedragen, de goudwaarde van den franc vast te stellen tusschen 190 en 215 milligram fijn goud. Dit komt neer op een devaluatie van den franc met 30 Geen prijsverhooging zonder vergunning t bondsdeparteonent van openbare economie heeft maatregelen genomen ter toepassing van het tweede besluit, waar van de voornaamste bepaling als volgt luidt: Met ingang van 28 September 1936 is het verboden de groot- en kleinhandelsprijzen van alle soorten goederen, de hotelprijzen de tarieven voor gas en electriciteit, de huren en pachten te verhoogen zonder toe stemming van het bondsdepartement van openbare economie of de door: dit departe ment aan te wijzen organen. ROTTERDAMS HAVEN ZOEKT NAAR EVENWICHT Oordeel van vooraanstaand Rotterdammer Een vooraanstaand figuur in het Rot- terdamsche bedrijfsleven geeft ons de volgende indruk van de ontwikkeling, die men in de kringen van het haven- en scheepvaartbedrijf verwacht: „Mocht de gulden tegenover de bui tenlandsche valuta's naar beneden gaan, dan zal dit voor schepen onder buitenlandsche vlag een verlaging van de havenkosten beteekenen en bij ver schillende reederijen een stimulans ge ven om Rotterdam nog meer aan te loopen dan te voren Vermindering van onze muntwaarde zal niet van invloed zijn op het z.g. doorvoerverkeer omdat de Rijnvaart- premiën voor het vervoer naar Belgii de tendenz blijven houden den weg naar Antwerpen goedkooper te doen zijn dan die naar Rotterdam. De sche pen willen dus wel graag naar Rotter dam komen, maar zullen hier niet vol doende lading vinden. Voor de Regeering zou het oogen- schijnlijk vrij logisch schijnen te zijn. indien zij den tijdelijken toeslag die aan Rotterdam wordt gegeven om de haventarieven meer in overeenstemming te brengen met de Belgische nu. weer zou intrekken. In werkelijkheid zou dit een zeer onverstandige daad zijn. De toeslag is pas in werking en verminde ring of afschaffing daarvan zou een dergelijke onzekerheid geven tegenover de buitenlandsche vlag. dat men de idee om naar Rotterdam te komen liever zou opgeven. De toeslag zal dus wil alles goedgaan zeker onveranderd moeten worden gelaten tot er harmonie in het internationaal concert is gekomen. Wij weten immers ook niet of over zes of acht tveken b.v. België weer nieuwe maatregelen tref tl Rotterdams haven zoekt naar even wicht vooral op monetair gebied en haar moet de gelegenheid worden ge boden dit evenwicht te bereiken." De Rotterdamsche Graanbeurs Mals en gerstprijzen 30 pet. gestegen Begrijpelijkerwijs werd hedenmorgen de stand van zaken op de Rotterdam sche graanbeurs druk besproken. Er wordt echter zoo goed als niets verkocht, omdat koopers liever eerst de komende gebeurtenissen willen afwach ten. Intusschen zijn de prijzen van maïs en gerst circa 30 pet gestegen. Maïs no teerde hedenmorgen 140 en gerst J 158 per 2000 kg. Voor inlandsche gerst werd 7.75 per 100 kg. be'aald. Het bestuur van de Vereeniging van de Termijnhandel in Granen heeft heden besloten de termijnbeurs van maïs en tarwe tot nader order te sluiten. BELG1E WERKT MEE Instemming met de plannen der groote naties Bevordering van het internationaal evenwicht Zaterdag werd de volgende nota van de Belgische regeering te Brussel bekend ge maakt in verband met de gebeutenissen op monetair gebied in Frankrijk. Deze nota werd eveneens aan de regeeringen van Parijs, Londen en Washington verzonden: „De Belgische regeering heeft kennis genomen van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Groot-Brittan- nië en de Ver. St., het gepast hebb-en ge acht haar inzichten uit te drukk- aanzien van de economische en monetaire vraagstukken, d-ie op het ogoenblik gesteld zijn. Zij voegt zich bij hen om haar ge meenschappelijke wil te betuigen tot hand having van den vrede, tot bevordering van de voorwaarden, die kunnen bijdragen tot bevordering van de internationale eeono mieche betrekkingen en om een politiek te volgen, die er op gericht is, de welvaart in de wereld te begunstigen en den wel stand van de volkeren te verbeteren. Te dien einde heeft de Belgische regeering besloten niets te veranderen aan de politiek, welke zij in de ander half jaar heeft gevolgd en die tot resul taat heeft gehad de volledige vastheid van den Belgischen franc in den wis selhandel te verzekeren zonder noch tans eenige verwarring op de markt terug te brengen. De Fransche regeering, de meening toe gedaan zijnde, dat de gewensohte vastheid der verschillende valuta niet op stevige grondslagen kan steunen, zonder dat voor af een duurzaam evenwicht onder de ver schillende economische vakken hersteld wordt, heeft besloten met dat doel aan haar parlement voor te stellen tot aanpassing van haar munt over te gaan. De Belgische regeering, alsook die van de V. S. en Groot- Brittannië, zijn van oordeel, dat dit besluit de grondslagen van de stabiliteit van de internationale betrekkingen moet verstevi gen. Zij is bereid, zoo dikwijls het noodig of nuttig mocht zijn, deel te nemen aan de beraadslagingen, welke voor zien zijn. hetzij onder de belangheb bende regeeringen, hetzij onder de be voegde centrale banken. De Belgische regeering evenals de regee- VOORNAAMSTE NIEUWS De Nederlandsche regeering heeft sloten de gouden standaard tijdelijk pr te geven. Gevormd zal worden een stabilisati fonds van 300 millioen om eventuee stooten op te vangen. De Staten Generaal zijn hedenmorg bijeengeroepen om verschillende spoe wetsontwerpen te behandelen. De uitvoer van goud is verboden en beurzen blijven heden en morgen sloten. Een artikel over het millioenenwerk de binnenscheep vaar tsluis te Wijk Duurstede. De Spaansche nationalisten hebben stad Toledo veroverd en het Alcaz ontzet. Ook Cordova, dat door de volksfro 1 ters werd belegerd, is door de nation!1 troepen bevrijd. Volgens mededeeling van Ed f heerscht in Gore (West-Abessinië) ef chaotische toestand. Een Japansch bericht uit Shangl maakt melding van uitgebreide Chine sche oorlogsmaatregelen. De rede van Delbos te Genève. ringen van Frankrijk, Groot-Brittannië de V. S., heeft daarenboven nog verklaa dat het welslagen van het hierboven paalde innig verband houdt met do 1 breiding van den internationalen ham j Zij hecht er vooral een zeer groot beli aan, dat onverwijld een actie op touw worden gezet om de bestaande stelsels i continigien-teeringen en toezicht op de v selkoersen geleidelijk te verzachten om haar afschaffing te komen. De Belgische regeering en de regcé. ring van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V. S. achten samenwerking van de andere naties tot verwezenlijking Is van het aldus uitgedrukte programma ten zeerste gewensoht. Tot deze ver wezenlijking zal de Belgische regee-I ring sleeds gereed zijn haar volle me dewerking te verleenen". De Fransche devaluatie Brengt 15 milliard op Het door de Fransche financieele Kaï commissie goedgekeurde wetsontwerp vat bepalingen over de aanwending van door de devaluatie ontstane meervvaaj van den goudvoorraad der Banque France. Men stelt deze meerwaarde, 15 milliard, en hiervan zullen tot 10 s liard gebruikt worden voor Weit valuta bilisatiefonds en voorts eenige milliar voor de aflossing, resp. vermindering] L do dóór de openbare instellingen bij fl Credit Foncier opgenomen leeningen. M Een verklaring van Léon Blum la In plaats vam Vincent Auriol, die eria gen tijd rust neemt, heeft Léon eenige verklaringen omtrent d-e jong gebeurtenissen in Frankrijk afgelegd. O.a. zeide hij, dat dit voor het eerst de geschiedenis is, dat de drie groote gendheden door een openbare daad hun te kennen geven om een gemeenschappe ke poging te doen tot herstel van rmale economische betrekkingen in wereld en te komen tot een materieels r cificatie, welke een politieke pacificat De eerste besprekingen begonnen Juni. Geen moment heeft men gedi aan eenzijdige maatregelen op nations basis. Financieele Kamercommissie neemt het wetsontwerp aan Do financieele commissie van de F ra sche Kamer heeft gistermiddag het ontwi der financieele wet besproken, dat hedi bij de Kamer zal worden ingediend. Auriol gaf een uiteenzetting vam dit 0: werp, dat behelst de opschorting toepassing van de monetaire wet Juni 192-8. regeering zal later een decreet va! stellen, waarbij het goudgehalte van nieuwe munteenheid wordt bepaald 43 k 49 milligram van 0.900 fijn. Na de uiteenzettingen van Auriol, alsmede van den minister van econo mische zaken, Spinasse, heeft de fi nancieele kamercommissie met 20 te gen 12 stemmen en 7 onthoudingen den tekst van het negeeringsontwerp, dat het beginsel van de wijziging van den gouden standaard stelt, aangeno men. De aanwezige sooialisten en radi caal-socialisten stemden voor, de com munisten onthielden zich van stem ming, terwijl centrum en rechts tegen stemden. Duitschland zal niet devalueeren Verklaring van den onderstaatssecretaris J van financiën In een op een bijeenkomst van S.A.- leiders der provincie Berlijn-Branden- burg te Koenigswusterhausen gehou den rede heeft de onderstaatsecretaris van financiën, Reinhardt, o.a. het vol gende verklaard: „De Duitsche munt is stabiel en zal in geen geval gedevalueerd worden". Hij zeide voorts, dat in Duitschland geen enkele verantwoordelijke per soonlijkheid aan monetaire experi menten denkt, en dat niets zal gebeu ren, dat het opbouwende werk van den Fuehrer zou kumnen .verstoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2