iradlCll Generale Synode Geref. Kerken DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Beslissing inzake de leerverschillen Er worden Deputaten be noemd, die in 1939 rapport zullen uitbrengen Predikant-reserve-officier Tuchtoefening over hoogleeraren ZITTING VAN WOENSDAG In de zitting van gistermorgen, die te 6 uur aanving, was ingekomen een dankbe tuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor den gelukwcnsch, die de Synode Haar zond ter gelegenheid Harer verloving. De leerverschillen De praeses van de Synode deelt mede 'dat de voorstellen rondom het voorstel van Dr. A. D. R. Polman, Bolsward en Ds. ,W. H. A. van der Vegt, Goes, zijn be sproken in Commissie I. Deze besprekin gen hebben miet geleid tot een gemeen- scappelijke resolutie, maar tot het volgen de voorstel van Prof. V. Hep p, aangeno men door de meerderheid der Commissie: De Synode. Gelet op het feit eenerzijds., dat er in on ze kerken opvattingen worden voorgedra gen, welke vam de tot nog toe gangbare lee ringen afwijken, en waarvan de voor standers gelooven en verzekeren, dat zij ge heel conform Schrift en belijdenis zijn; anderzijds, dat door menigeen in onze kerken de vraag is gesteld, of deze" voorge dragen opvattingen wel in overeenstem ming zijn met Schrift en belijdenis; van oordeel, dat zulk een onzekerheid niet mag worden bestendigd. Besluit: 1. tenminste zeven Deputaten ad hoe te benoemen; 2. dezen Deputaten op te dragen: a. de bedoelde opvattingen welke betrek king hebben op de onderwerpen (in alfabe tische orde): Algemeene genade, Genade- verbond, Onsterfelijkheid der ziel, Plurifor miteit der Kerk, Vereeniging van de beide naturen van Christus, Zelfonderzoek, naar haar zakelijke beteekenis te onderzoeken en te toetsen aan Schrift en Belijdenis; b. daarover op de volgende Synode rap port uit te brengen en haar daarin met ad- .vies te dienen. Aan de discussie over dit nieuwe voorstel wordt in de eerste plaats deelgenomen door ouderling J. Manni, Rotterdam, die het onder b. bedoelde rapport zes maanden vóór de volgende Synode aan de Kerken wil zien toegezonden. Prof. Dr. Greijdanus, Kampen, zegt dat er nog al tegenstanders zijn van dit voorstel. Het is in de commissievergadering aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. De praeses interrumpeert: met 14 te gen 8 stemmen, hetgeen Prof. G. toegeeft. Deze brengt daarna opnieuw het oorspron kelijke minderheidsvoorstel van spr. en Ds. N. Duursema, Nieuw Amsterdam, ter spra ke, hetwelk hij nog altijd het beste acht. Bedoeld voorstel luidt als volgt: De Synode. overwegende, dat waarheden als de twee naturen van Christus en de onsterfelijkheid der ziel in onze Belijdenisschriften beleden worden; en dat het niet gewenscht is, die, door ze in handen van een studiecommissie te ge ven, voor te stellen als confessioneel nog niet bepaald; en dat inzake onderwerpen als algemeene en bijzondere genade, gezien ook de histo rie betreffende dergellijke punten in 1920 en vogende jaren, het niet gewenscht mag heeten, dat zij daarvoor ééne of meer stu die-commissies ter oplossing instelt; besluit op het voorstel van dr. A. D. R. Polman en Ds H. W. van der Vegt niet verder in te gaan Prof. Dr. J. Ridderbos, Kampen, kan tot zijn spijt niet voor het nieuwe voorstel stemmen. Spr.'s bezwaar is, dat de Synode iets zal gaan constateeren waarvoor zij geen voldoende grond heeft. Het oorspronkelijke voorstel der beide predikanten is eenvoudi ger. Bij elk der in het nieuwe voorstel- Hepp gemoemde predikanten Hepp genoemde punten kan men, zegt spr. gemakkelijk een man denken en daarom is spr. wel voorstander van een Commissie, maar dan op grond van het voorstel-Pol- man-v. d. Vegt, die de bezwaren kan onder zoeken en zich afvragen of er ook punten zijn, die noodzakelijk door de Synode aan Schrift en belijdenis moeten worden ge toetst. Deze weg vindt spr. beter, want a! is hij voor zich zelf niet pessimistisch, men weet toch niet vooruit hoe het met de Com- missie-Hepp loopt. Prof. Schilder .aan het woord Prof. Dr. IC Schilder, Kampen, kan zich bij dit laatste bezwaar van prof. Rid derbos aansluiten. Wat hier vandaag ge beurt,, is voor drie jaren beslissend en daar van moet de Synode zich wel rekenschap geven, gelet op de discussie van veertien dagen geleden. Tegen de conclusies van het nieuwe voor stel heeft spr. dit bezwaar, dat de hierin genoemde „gangbare leeringen" niemand binden en toch zekere prioriteit verkrijgen. Wij zijn evenwel, zegt spr., alleen gebonden aan Schrift en Belijdenis. Er is voor de Synode aanleiding om voor zichtig te zijn na het onvoorzichtige debat van den vorigen keer. Als het waar is, dat „menigeen" (alinea. 2) reeds optreedt als aanklager, dan wor den hier alleen onrustbarende factoren ge zien aan ééne zijde. Spr. wijst op anderer afwijkend oordeel omtrent de N.C.S.V. en op stroomingen als N.S.B. en C.D.U. Het ge vaar bestaat, dat men eenerzijds ijvert voon een teveel bindend besluit, terwijl andere bezwaren onbesproken blijven. Verder is het voorstel-Hepp spr. te haas tig. De rapporteur gewaagde een vorige maal van dwalingen, maar twee onderwer pen, een vorige maal als zoodanig be schouwd, zijn nu verdwenen, n.l. het getui genis des H. Geestes omtrent de IJ. Schrift, en de erkenning van den Doop. Spr. heeft hiertegen echter geen bezwaar, er moest meer worden opgeruimd. WAdr in de ker ken is, vraagt spr., strijd over de onsterfe lijkheid der ziel en over de vereeniging van de beide naturen van Christus? Het voor stel van de acht leden der Synode, in een vorige zitting ingediend, geeft'de Syno de de beste gelegenheid om over de bespro ken punten haar oordeel te geven. Dit voor stel beschuldigt niemand, klaagt niemand aan. Het laat alle ruimte over voor een rus tig zelfonderzoek, dat onze Kerken voor de besproken zaken dringend -noodig hebben. Ds. N. Duursma. Nieuw-Amsterdam, deelt mede, zijn standpun en dat van Prof. Greydanus te handhaven, omdat hij het vreeselijk vindt dat predikanten voor een Commissie zouden moeten verschijnen om te worden ondervraagd over hetgeen zij ge sproken en geschreven hebben. De gewone weg van de kerkelijke tucht is eisch van Christelijke roeping en daarom verreweg de beste. Spr. vindt het ook een onmogelijk werk voor de Synode om door middel ha rer deputaten eigenlijk kerkelijke tucht van boven af te beginnen met veronachtza ming vain de mindere vergaderingen. Spr. geeft in overweging de kerkeraden nog eens opzettelijk te herinneren aan haar plicht om te waken over de leer. Antwoord van den rapporteur De rapporteur, Prof. V. Hepp, heeft geen nieuwe bezwaren of argumenten ge hoord. Spr. zou dus kunnen passeeren wat hier opnieuw ter tafel is gebracht, maar hij acht zich verplicht er toch nog op in te gaan. Het best is spr. het eens met br. Manni, die het rapport zes maanden van te vören aan de Kerken wil doen toekomen. De commissie heeft het echter tenslotte liet beste geoordeeld, dit niet voor te stellen, met het oog op de rust en den vrede dei- Kerken. Spr. gaat de te berde gebrachte argumen ten ma en komt dan eerst bij hen, die den kerkelijken weg willen bewandelen, maar, zegt spreker, wat de commissie voorstelt is toch hiermee niet in strijd want deze vraag stukken behooren in de eerste plaats dooi de Synode te worden ter hand genomen. Het afwachten van aanklachten in den hierbedoekien kerkelijken weg is verder niet altijd de profijtelijkste. Het bij de Sy node ingekomen voorstel van dr. Polman en ds. van der Vegt, is nog krasser gesteld dan het nu aanhangige voorstel. Men vraagt naar bewijzen, maar spr. vraagt zich af: moet nu nog bewezen wor den de beroering in onze Kerken? Niet al leen in hoogere wetenschappelijke regionen maar ook bij classicale examens zit men met moeilijkheden. Er is, zegt spr.. inder daad onrust in onze kerken, en als de op dracht van de commissie niet scherp om lijnd is, zijn wij, zegt spr. niet verantwoord. Men sluite veraer zijn oogen niet voor wat er om ons heen plaats heeft. De commissie moet, zegt spr., geen stu diecommissie zijn; zij moet zich concentree- ren op de vraag of liet waar is, dat er lee ringen worden voorgedragen, strijdig met de belijdenis. Spr. verzekert hier nogmaals: 't gaat niet om personen. Het is daarom zeer willekeu rig zich achter elk punt een persoon te denken. Het voorsetel der commissie, zegt spr. verder, is geen haastwerk, want er is lang over gesproken. Dat het vraagpunt omtrent de erkenning van den H. Doop is vervallen, geschiedde omdat dit vraagstuk kan worden bezien bij de kwestie van de pluriformiteit der Kerk. Er is echter geen bezwaar om dit punt en dat van het getui genis van den H. Geest omtrent de H. Schrift weer bij het voorstel in te voegen. Vragen omtrent N.S.B. en C.D.U. worden op deze Synode behandeld, maar vragen omtrent de belijdenis, het accoord vain do gemeenschap onzer kerken, moeten toch de bijzondere aandacht van de Synode hebben, hetgeen spr. toelicht met eenige Scliriftaaji- halingen. Of gangbare opvattingen bindend voor ons zijn? Hierover gaat het niet, meent spr., maar over de interpretatie van de be lijdenis. Zooveel mogelijk heeft de commissie den tekst van haar voorstel verzacht, om den vrede en rust der Kerken. Er kan rus tig en bezonken over de vragen door de deputaten worden gedacht. Spr. beveelt tenslotte aan het voorstel der Commissie, waarachter niemand iets wan trouwends of achterdochtigs moet zoeken, te aanvaarden. Voortgezette discussie De praeses zegt mu, dat gestemd moet worden over het hierboven gememoreer de voorstel-Greijdanus-Duursema èn over het nieuwe voqrstel van de commissie. Aan den wensch van den praeses om van repliek af te zien besluit de vergadering niet te voldoen. Bij deze repliek voeren het woord Dr. W. A. van Es, Leeuwarden; Ds. D. Hoek, Enkhuizen en Ds. A. Scheele, Kapelle- Biezelinge. Amendement ds. W. H. den Houting Ds. W. H. den Houting, Huizum, ver klaart zich tegen beide voorstellen, ook te gen het voorstel der commissie omdat dit bepaalde opvattingen in den hoek drukt. Spreker stelt, daarom een redactie-wijziging voor, om de woorden: „Zoowel deze opvat tingen als de tot nu toe gangbare leeringen, waarvan zij afwijken" in alinea A. in te lasschen achter de woorden „onderzoeken en". Ds. W. W. M e ij n e n, Dordrecht, wijst op het verschil tusschen vragen als deze, did uit het midden der kerken opkomen en kwesties over N.S.B. en C.D.U., die van bui ten af komen. Als men een ongeluk in de Kerken vreest, dan moet de Synode er spoe dig bij zijn en veel misverstand uit den weg ruimen. Spr. waaarschuwt verder tegen wantrouwen, want daarvoor is, zegt spr. met nadruk, geen reden. Ds. H. Me ij er ink. Katwijk a. d. Rijn, sluit zich aan bij de opvatting van ds. Den Houting en vraagt verder nadere precisee ring van de opdracht der deputaten. Prof. Dr. G. Ch. Aalders, Hilversum, wil rekenschap geven van zijn gevoelen en ondersteunt het meerderheidsvoorstel, dat tegemoetkomt aan het bezwaar, dat van te voren geen veroordeeling mag tVorden uit gesproken. Er wordt verder geen odium ge legd op de nieuwe leeringen. Prof. Dr. J. Ridderbos, Kampen, koes tert in het geheel geen wantrouwen. Hij vertrouwt de voorstanders van het voorstel- Hepp ten volle, maar zij zijn volgens spr. te hevig en loopen te hard van stal. Het gaat hem te ver, dat de Synode in de vraag punten gemengd wordt. Z.i. is de ijver dei- voorstanders niet genoeg gefundeerd. Dr. K. Dijk, Den Haag, begrijpt niet dat men rustig de Synode heeft afgewacht. Van te voren had een voorstel bij de Synode moeten zijn ingekomen. Toch kunnen wij niet zeggen: wij doen niets, hoewel spr. wel bevreesd is dat door het debat op deze Sy node wantrouwen is gewekt. Spr. onder steunt het amendement van Ds. den Hou ting. De invloed van de Buchmamn-bewe- ging en van het Barthianisme acht spr. voorts veel gevaarlijker dan de in geding zijnde vraagpunten. Hij vraagt of dit ook niet aan de deputaten kan worden opgedra gen Prof. Dr. K. Schilde r, Kampen, ver klaart, dat als het amendement-Houtihg wordt aangenomen, het meerderheidsvoor stel voor hem minder aannemelijk zou zijn. Prof. Dr. G. M. den Hartogh, Kam pen, bepleit aanneming van het meerder heidsvoorstel, want daardoor juist zal de rust in de kerken worden bevorderd. Bij de nu volgende stemmingen wordt het voorst el-Duursema-Greij- danus niet ingaan op het voorstel. Polman-v. d. Vegt verworpen met 48 tegen 8 stemmen. Het amendement-Den Houting wordt ver worpen met 41 tegen 11 stemmen, 4 blanco. Het voorstel--Hepp (meerderheid Com missie) wordt aangenomen met 35 tegen 21 stemmen, nadat vooraf eenige door Dr. J. T h ij s, Zwolle, voorgestelde redactiewijzi gingen in den aanhef van het voorstel der meerderheid waren gebracht. Dit aangenomen voorstel luidt nu in den aanhef als volgt: „De Synode, gelet op het feit, dat er in onze Kerken opvattingen worden voorge dragen, welke van de tot nog toe gangbare leeringen afwijken en dat eenerzijds de voorstanders dier opvattingen gelooven en verzekeren, dat zij geheel conform Schrift en belijdenis zijn, terwijl anderzijds door menigeen in onze Kerken de vraag is ge steld, of deze voorgedragen opvattingen weJ in overeenstemming zijn met Schrift en be lijdenis". Verder is het voorstel gelijkluidend ge bleven De praeses sluit de behandeling van do voorstellen ten aanzien van de leerverschil len met den wensch, dat allen met vereen de krachten zich zullen beijveren het goede voor de Kerken te zoeken. Spr. hoopt dat de zegen des Heeren op deze beslissing mo ge rusten. De Provinciale vergadering van Geref. M eisjesvereenigingeri in Zeeland werd gis teren in het Concertgebouw te Vlissingen gehouden. De opkomst was zeer talrijk (men zie bovenstaande foto) en er werden verschillende belangrijke referaten, gehouden. Vermelding verdient, dat ds. S. Idem a, Winsum (Gr.) vóór de stemming opnieuw het voorstel der acht waarop prof. Schil der doelde had ingediend. Dit voorstel luidde als volgt: De Synode, gehoord het voorstel van dr. A. D. R. Pol man en Ds. W. H-. van der Vegt, gelet op het feit. dat er in, onze kerken meeningsverschillen zijn gerezen, die door allerlei oorzaak onrust hebben verwekt, be sluit ten minste zeven deputaten te benoe men ,aan wie wordt opgedragen een onder zoek in te stellen naar de zakelijke betee kenis dezer meeningsverschillen en van hun arbeid rapport uit te brengen aan de eerstvolgende Generale Synode. Door de aanneming van het meerder- heidsvoorstel-Hepp kon dit voorstel niet vor der in behandeling komen Overgang tot anderen geestelijken arbeid In de middagzitting rapporteert prof. dr H. H. K u y p e r, Bloemendaal, over een voorstel van de Part. Synode van Zuid- Holland-Noord ,om Art. 12 K.O. aan te vul len met de bepaling: „Bij overgang tot een anderen geestelijken arbeid zal het behoud van den naam en de eer van dienaar des Woords, als voorrecht en hij wijze van uitzondering alleen ge schonken worden aan zulke dienaren, die geroepen worden tot den dienst ten bate van de Kerken in het algemeen of tot zoo- danigen arbeid, die een geestelijk karakter draagt en met de roeping tot verkondiging van het Evangelie in verband staat". De rapporteur heeft in het advies der be treffende commissie uitvoerig dit voorstel besproken en adviseert ten slotte het niet aan te nemen, omdat in de beslissingen van de Generale Synode van Leeuwarden (1920) de algemeene regeling omtrent deze aamge legenheid genoegzaam is aangegeven. Tuchtoefening over hoogleeraren Dezelfde Part. Synode vroeg de regeling omtrent de hoogleeraren te Amsterdam en \e Kampen aldus aan te vullen: „Bij gebleken noodzakelijkheid van tucht oefening over de Hoogleeraren, stelle de Kerk. waartoe zij als gewoom lidmaat be hooren, zich in verbinding met de Kerk, waaraan zij ambtelijk verbonden zijn, om zoo te zamen omtrent de tuchtoefening een beslissing te nemen". Hieromtrent komt prof. Kuyper tot de conclusie, dat het gewenscht is hiervoor drie deputaten te benoemen, die de vólgen de Synode van advies dienen, waartoe de Synode besluit. Verzorging emiriti-predikanten, predikantsweduwen en -weezen Ds J. de Vries, Tilburg, rapporteert namens de betreffende commissie over het door Ds A. S c h w e i t z e r, Amsterdam, samengestelde rapport over de handelin gen van deputaten voor de kas tot steun bij de uitvoering van art. 13 K.O. (verzor ging emeriti-predikanten, predikantswedu wen en weezen. Tevens rapporteert Ds de Vries over een verzoek van de classis Batavia om te be palen, dat ook voor de Kerken dezer clas sis zullen gelden dezelfde regelen der erne- ritaatsvoorziening als voor de Kerken in Nederland. Namens de Commissie stelt spr. o.m. voor: le. deputaten dank te zeggen voor hun arbeid, inzonderheid Ds A. Schweitzer, die 25 jaar achtereen als deputaat art. 13 K.O. werkzaam is; 2e. overeenkomstig de opvatting van depu taten de Kerken te ontraden zich aan te sluiten bij een Levensverzekeringmaatschap pij of een Pensioenfonds te vormen; 3e. de Kerken niet tot landelijke samen werking te adviseeren, maar de bestaande regeling te handhaven; 4e. hij het in overeenstemming brengen vain een vroeger toegekend pensioen met 't tegenwoordig tractement de vermindering maximaal op 20 pet vast te stellen; 5e. met de classis Batavia tot een oplos sing te komen en daartoe deputaten te machtigen. Na een discussie, waaraan deelnemen Ds W. L. Milo, Almelo; dr W. A. van Es, LeeuwardenDs W. W. M ejj n e n, Dor drecht; prof. dr S. Greijdanus, Kampen; ouderling R. Zuidema, Goes; Ds S. I d e- m a, Winsum (Gr.); ouderling J F H e e ms- kerk, Middelburg en ouderling G. M. A. Laernoes, Semarang, en beantwoording door Ds J A de Vries en Ds ASchweit- z e r, worden de conclusies der Commissie door de Synode aangenomen. Hulde Ds A. Schweitzer De praeses huldigt Ds Schweitzer met zijn 25-jarig deputaatschap. Hij is telkens weer herbenoemd en als phoe nix uit zijn asch verrezen. Ds Schweit zer is het wandelend commentaar op Art. 13 K.A. en spr. wenscht hem bij 't klimmen der jaren Gods zegen toe. Predikant-reserve-officier Dr W. A. van Es, Leeuwarden, rappor teert over een vraag van 'den Raad van de Geref. Kerk van Wageningen: „Is het ambt van Predikant in onze Ker ken principieel vereenigbaar met de functie van reserve-officier in het Nederlandsche leger?" Uit het rapport blijkt, dat de betrokken Dienaar des Woords intusschen als reser officier ontslag uit den militairen denst nomen heeft. Saamvattend adviseert de commissie de Synode uit te spreken: le. dat het ambt van Dienaar des Woords principieel niet vereenigbaar is met deri dienst van reserve-officier bij het Ned. leger omdat: a. het ambt van D. des W. den ge- liqelen mensch vereischt; b. de mil. dienst den officier in allerlei omstandigheden kan brengen en in verrichtingen vernikkelen die het geheel eigen karakter van zijn ambt zouden kunnen schaden; 2e. dat, wanneer het ontslag uit den dienst ook financieele gevolgen meebrengt en de kerkeraad reeds tevoren wist, dat de D. des W. reserve-officier was, zonder daartegen bezwaar te hebben gemaakt, de uit het ontslag voortvloeiende financieele schade met betrekking tot den resp. Dienaar, op billijke wijze behoort geregeld te worden. De discussie over deze conclusies is ver daagd tot hedenmorgen. BINNENLAND De verloving van Prinses Juliana Meer dan 4000 telegrammen Het medeleven met het heugelijk gebeu ren van de prinselijke verloving heeft zich o.m. geopenbaard in een stroom van tele grafische gelukwenschen, waarvan het meerendeel op luxeformulier werd aange boden. Van 8 tot en met 21 September ƒ.1,, dus een tijdvak van 14 dagen na de verloving, zijn aan het adres van het Koninklijk Huis 4.194 telegrafische gelukwenschen ontvangen. Een dier telegrammen bevatte niet min der dan 8.000 woorden: het was afkomstig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondelpark allen hun handteekening op het aanvraag formulier plaatsten. VRIJDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA, AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morge ding VPRO. 10.15 Voordracht en pl. 12.00 Kova-os Lajos' orkest, en pl. 2.-00 The Continental Five. 2.50 V, praatje. 4.00 De Flierefluiters, ci.nu list. 5.03 Voor de kinderen. 5.30 „M Circle", 6.30 Orgelspel. 7.00 Causerie de ontwikkeling van het moderne bladbedrijf. 7.20 Gram.pl. 8.05 „Mi en maatschappij", causerie. 8.30 Via piano. 9.00 Causerie over vaderland! de. 9.30 Gram.pl. 10.00 Lezing. Gram.pl. 10.40 Avondwijding. 11.00 richten ANP. 11.3512.00 Gram.pl, HILVERSUM n 301 M. Algemeen Proa ma, verzorgd door de NCRV. 20.00» VARA. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 G pl. 10.30 Morgendienst te leiden does T. G. van Ree uw ijk, Ned. Herv, •te Amsterdam. 11.0012.00 Zang en; 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. 2.00 Gram.pl. 2.30 C'hr. Lectuur. 3.00- Vioolrecital. 4.00 Orgel en saxofoon. Voordracht en gram.pl. 6.30 Causerie bloembollen. 7.00 Berichten. 7.15 Lit halfuur door den heer P. J. R te Den Haag, over: „Het werk van G Bokhorst". 7.45 PTT-Kwartiertje. 8.K- richten ANP. 8.10 VARA-Orkest. 9.3f gelconcert. (Om 10.00 Berichten 10.3011.30 Gram.pl. Schriftlezing, DROITWICH 1500 M. 12.10 Orgelca I.352.20 P-hi-lh. Strijkorkest m.ra.v list. 4.20 RBC-Miidlandorkest. 5. Parkington-lcwintet. 6.45 Het BBC-0 7.30 Muzikale causerie. 7.50 De I Zangers. 9.20 Kwintet, m.m.v. solist. Het Celebrity-Trio. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestcfll 5.50 Orkestconcert. 9.05 Gevar. II.0512.35 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 6.50 en 12,20 Orkestcö 1.35 Omroepkleinorkest. 4.20 Lezingt gram.pl. 6.20 Populair concert. 7.20 roeporkest en jeugd-ensemble. 9.20 schenconcert. 10.40 Omroepkoor en leden. 11.3012.20 Militair orkest, lair orkest, en schrammel-kwartet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 roeporkest. 1.30 Salonorkest. 7.20 recital. 8.20 Operette-uitzending. 484 M.: 12.40 Zang. 12.50 Salonoi t 1.30 Omroeporkest en zang. 5.20 S orkest. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang, Programma voor oud-strijders. 'i DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. Livschakoff's orkest. 9.20 Omroepa j 10.50 Kwartetconcert. Interpellatie Met politieke bijbedoeling In de Tweede Kamer verdedigde dei A 1 b a r d a het toestaan van een inl latie van zijn partijgenoot Kupers ov werkloozensteun, waarover pas de week in de Eerste Kamer een uitvoi bat was gehouden. „Wat de heer Albarda daartegen] voerde was niet sterk, omdat hij, v delk om taktische redenen, politiek! tieven onaangeroerd liet", meent de bod, en vervolgt dan:: Dat deze er echter waren, was bereids duidelijk genoeg uit de democratische pers gebleken. In ste Kamer hadden de katholieken zegd, thans zouden zij B moeten ze? Inderdaad een schoone geh om thans in de Tweede Kamer nieuwe, scherpere motie te komen, motie van afkeuring. Zouden de ki lieken er vóór stemmen, dan werd aangenomen, maar dan was er ook conflict met de Regeering, waarop niet-wijken als derde daad zou mi volgen het afstemmen van het be tingshoofdstuk voor Soc. Zaken, den de katholieken echter, om dit tieke, thans zeker heel bedenkelijk! 1 volg te voorkomen, tégen deze u van afkeuring, ook dan ware poli winst voor de S.D.A.P., die hieruit wapen tegen de Katholieke Sta zou kunnen smeden. Reeds was deel der katholieke pers gebleken, deze taktiek niet geheel ondoeltre:1 zou zijn geweest. Nu echter vaststaat, dat de meerdei van de beide Kamers der volksv woordiging zich niet met twee belang onderdeelen van de gewijzigde steun i ling kan vereeriigen, is volgens de M bode een politiek toch web zeer onae name situatie geschapen. Dit zijn wij geheel met het blad de schuldvraag hlijve echter voorsh onbesproken. GESCHIEDENIS VAN Elft HO1LANDS0H - AMERIKAANSCHEN MILLION AIR Doon «.JONKHEID (14 Maar de kinderen en zieken moeten verzorgd worden en er moet iets gegeten. Eén ding is wonderlijk. De zieken verergeren niet. beteren zelfs en er sterft niemand. Een paar mannen staan te wijzen. „Wat is dat daar? Anderen komen er bij en turen mee. Is het een dikke don- dere nevélplek in dampige lucht? Of is het wat anders? „Het is een schip", zegt er een. Anderen twijfelen. Een van de mannen geeft een lange schreeuw. De anderen vallen in en schreeuwen mee met al hun krachten in actie. Als een kreet in stervensnood klinkt het geroep over de groeiende golven. Vanzelf komt er eenige orde en ze roepen als uit één mond: „Ahooooi, ahóóóói!" Nu zien ze duidelijk, dat het een schip Is en dat het nader komt. Ze kleeden hun kinderen en hun zieken, ze zetten hun koffers en pakken gereed, ze staan kant en klaar om de reis te vervolgen. Het vreemde schip zet een boot uit en eenige mannen komen aan boord van de Cornelia. Ze spreken Engelsch. „Waar is de kapitein?" Willem fungeert als tolk en Bulders als gezagvoerder. Het verhaal is gauw verteld. Er gaan signalen naar het andere schip en er komen meer booten. Allen staan gereed om in te stappen, bepakt en beladen. Dan klinkt het commando: „Geen bagage in de booten, alleen menschen." Alle koffers en pakken moeten op het voorschip worden neergezet. Willem wil het kleine koffertje bij zich houden. Daar is vierduizend gulden in. Maar een matroos neemt het hem uit de hand, plaatst het bij de andere goederen en snauwt: „Voortmaken!" Ze hooren, dat het vreemde schip een schoener van de Strandvonderij is. Dat geeft gerustheid. Daardoor zijn er zoo veel booten op het schip en is het overbrengen van de pas sagiers spoedig gebeurd. Eenige matrozen blijven achter, om het verlaten schip te bewaken. De schoener zal eerst de men schen wegbrengen, want die moet men zoo spoedig mogelijk kwijt. Daarom vaart men rechtstreeks in de richting van de scheepsroute op New York, om de reizigers te kunnen over laden op een ander schip en terug te keeren naar het ge strande vaartuig. Ze hebben geluk. Er wordt een groot zeilschip gepraaid met voldoende ruimte om allen op te nemen. Daar zijn ook Nederlandsche passagiers, evenals Bulders op weg naar Pella, en anderen, die op goed geluk naar Californië trekken. Van alle kanten worden de nieuwelingen aangesproken om inlichtingen aangaande hun avontuur. En zij van hun kant informeeren, hoe het gaan zal met hun bagage. De kapitein zal de geredden toespreken. Hij feliciteert hen met de goede afloop en geeft volledige inlichting. „Het schip, dat u gered heeft, is een vaartuig van de strand vonderij, dat surveilleert langs de kust. Wordt een schip ge vonden, dat door de bemanning is verlaten of waarvan be manning en passagiers wórden meegenomen, dan vervalt de lading, waaronder ook de bagage van de passagiers, aan de strandvonderij. Alles, wat op het schip achterblijft is voor de eigenaars verloren. Maar uw leven is gelukkig gered en dat is toch het meeste waard." Willem Waterman vraagt den kapitein te spreken.en vertelt hem van het geld. De kapitein kijkt bedenkelijk. „De Chef-Strandvonder heeft zijn bureau in de havenwijk van New York. Verzoek hem een onderhoud. De strandvon derij heeft recht op alles, wat u niet op uw lichaam draagt. Als u het geheele bedrag in uw zak had gedragen, was het voor u behouden. Maar nu het zich in uw bagage bevindt, weet ik het niet." Bulders wordt afgehaald door vrienden uit Pella en ze doen Willem het aanbod, met hem mee te reizen. Maar Willem moet bedanken. Hij wil trachten zijn vier duizend gulden te redden. Eerst een hotel zoeken in de ha venwijk en morgen of overmorgen naar den Chef-Strand vonder. De passagiers, die evenals Willem geen vaste bestemming hebben, kijken rond. Ze worden aangeklampt door personen, die hun landstaal spreken. Ook Willem wordt aangesproken door een Nederlander, die hem als landsman de hand en vraagt. „Hebt u al een goed logies besproken?" Willem, nu dubbel voorzichtig, aarzelt. Achterdochtig kijkt hij den ander en zegt: „Nog niet." „Ik ben verbonden aan een uitstekend Hollandsch logen waar Hollandsche kost gegeten en Hollandsch gespri wordt, waar eigenlijk alles Hollandsch is. In de binnen weet u niet, waar u terecht komt, wees maar voorzichtig. Daar is iets van waar. „Het is mijn dagelijksch werk", vervolgt de man, „ik altijd Hollanders af." Er passeert een familie, die Hollandsch spreekt. „Wilt u even wachten?" vraagt de man beleefd en w zich tot de Hollandsche familie. Willem wacht. Een heer van middelbare leeftijd passeert hem en vi zacht: „Do you speak English?" (Spreekt u Engelsch?) „Yes." „Wees op uw hoede. Ga niet met dat soort kerels t Zijn ronselaars. Ze brengen u in een roofhol." De heer loopt door. Willem duikt weg tusschen de schen. Hij ziet den heer rustig wegwandelen, loopt hec en vraagt: „Is hier een bureau, waar ik me melden kan doorreis naar Californië?" „Neen, maar u kunt een goed hotel nemen en daar men u wel verder. Blijf niet hier in de havenwijk, het is bandietenboel. Wanneer u in de stad een hotel ziet, d lijkt, ga er niet binnen, voordat u bij een passeerend politic geïnformeerd hebt." Dat is een goede raad, dat kan hij wagen. (Wordt vervo

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8