STADSNIEUWS ;rzon DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. DANK- EN BEDESTOND CHR. ONDERWIJS Een gewijde ure in de Hooglandsche Kerk In de goed bezette Hooglandsche Kerk had gisteravond de jaarlijksche dank- en bedestond voor het Christelijk Onderwijs plaats, uitgaande van het Locaal-Comi'.é van de Unie „Een school met den Bijbel". Zeer vele hoofden van scholen, onderwij- Eend personeel en enkele predikanten woon den deze samenkomst (bij. Als spreker trad op Ds.'W. A. M. Kalkman, Herv. pred. te Amsterdam. De heer A. v. d. Baan sprak als voorzitter van het Locaal-Comité van de Unie „Een School met den Bijbel" een kort inleidend woord, waarin hij er op wees, dat w*ij in de zen tijd niet met vergenoegde, rustige tevre denheid mogen blijven stilstaan bij 't geen is bereikt. Er blijft een strijd, niet alleen naar buiten, maar vooral naar binnen, waar s eeds de groote zielevijand nog loert op zijn prooi. Daarom juist zullen wij ons bezinnen op de vragen van de Christelijke opvoeding in huis en in de school, vragen, die verband houden met de diepste levensvragen eil waaraan geen menseh mag voorbijgaan. In enkele sympathieke woorden heeft de heer Van der" Baan voorts het verscheiden van den heer J. B. Meynen, 'n groote vriend en voorvechter van het Christelijk onderwijs, herdacht. Tenslotte richtte spr. nog een enkel woord van welkom tot den spreker van dezen avond en de vele aanwezigen. Nadat de kinderen van twee Christelijke scholen meerstemmig enkele liederen ten gehoore hadden gebracht, iets dat later op den avond nogmaals geschiedde, was het woord aan Ds. W. A. M. Kalkman, die tot onderwerp gekozen had: „Niet^verber gen", dit naar aanleiding van Ps. 78 41' „Wij zullen het niet verbergen voor onze kinderen". Na een korte inleiding, zeide spr., dat wij 'datgene wat God geopenbaard heeft nie zullen verbergen, om er dan op te wijzen, dat het gevolg van de Godskennis het be ginsel des eeuwigen levens is. De zonde daarentegen ontneemt de kennis van God Dit zien wij reeds bij het eers'te menschen- paar. Zij gaan twijfelen aan de goddelijke gerechtigheid. De heidenen ten voorbeeld stellende toon de spr. aan, dat bij een gemis aan Godsken nis er ook een gemis aan liefde is tot God. Zij hebben geen begrip van eeuwig leven en worden door de vrees voor den dood steeds voortgedreven. Het zeer scherp stellende, zeide spr., dat 'n gemis aan Godskennis een eeuwige ramp zaligheid inhoudt. Uitvoerig zette Ds. Kalkman dan uit een, da't God, door groote liefde en ont ferming bewogen, liever wil behouden dan verderven. In Zijn Woord maakt Gods zich aan e.en ieder bekend. Ook aan het kind. En daarom zullen wij steeds met het kind tot Gods Woord terug moe ten. Al geven wij bet kind kleeding, voedsel, kortom alles en onthouden het den Bijbel, dan begaan wij aan hem een misdaad, Het kind kan Gods Woord niet ontberen. Wist het oude voorgeslacht dit reeds en heeft het hierna ook gehandeld, ook wij zullen dit doen. Als vaste overtuiging 13 spr. de mcening toegedaan, dat wij moeten toezien, dat de godsdienst de grondslag van alle onderwijs blijft. Verdwijnt deze grond slag dan zal onze wereld rijk worden aan geslepen duivelen. Wij zullen één zijn in ons besluit om voor het geslacht, dat thans opgroeit, niet te ver- hergen hetgeen de Almachtige ons heeft ver kondigd. Wij zullen hen bekend maken met den Jezusnaam. In huis en in de school. De priesterlijke roeping zullen wij verstaan. Ver staan godsdienstige ouders deze roeping, dan wenschen zij voor hun kinderen een school, die dezelfde sfeer inademt als die in hpis wordt gevonden. Zij zoeken scholen, die uitgaan van het beginsel te openbaren het geen God in Zijn Woord openbaart. Die ouders dragen ook onderwijzers (essen) en hestuurderen der scholen in het gebed aan God op. Met Asaf zeggen zij clan ook hetgeen wij vinden in den 78sten Psalm: Wij zullen het niet verbergen voor onze kinderen. De dank- en bidstond, die een gewijd ka rakter droeg, werd gesloten met het staande zingen van Ps. 89 7. Vooraf had Ds. Kalk man in een ernstig gebed nog het Christelijk onderwijs aan God opgedragen. FLAUWE GRAP Een banketbakker hier ter stede is gisteren opgebeld met het verzoek om 50 gebakjes te doen bezorgen in een hofje aan de Varkenmarkt, Tevens werd hem verzocht geld mee te brengen voor het wisselen van een bankbiljet van f 100 Toen de bakker met de gebakjes en het geld in het hofje verscheen, bleek niemand daar iets van de bestelling af te weten. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. IS Sept.. 6806. Olie handel „O.V.E.M.", Katwijk aan Zee, Wij- borchstraat 21. Venn.: A. J. Meyers, Noord- wijk-Binnen en P. Parlevliet. Katwijk a. Zee. 23 Sept. 6807. Wed. R. H. Beerhorst, Sas- senheim, Hoofdstraat 78, ibloembollenhandel. E.: Wed. M. J. Beerhorst-Roorda. Sassen- heim. Wijziging. 18 Sept. N.V. S.assenheimsche Motorreederij, Sassenheim, Oosthaven. N. Comm.: Mr. J. Pel, Wassenaar. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Hee- ren- en Kinderkleeding voorheen Firma Peek en Cloppenburg (f.). Leiden, Breestr. 78-SO, hoofdz..: 's-Gravenhage, Gr. Marktstraat Uiitr. beh. fil. Leiden: L. Pastoor Leiden, dd. 14 Sept. N. Beh. fil. Leiden: W. van Zuiden, Leiden. A. Pouw (en Café „De Volharding"), Lei- 'den. Haven 40, thans: Heerengracht 6, schil dersbedrijf; café. Het cafébedrijf 0. d. naam: Café „De Volharding" is dd. 1 Sept, 1936 opgeheven. 21 Sept. Leidsche Handelsdrukkerij Lel den, Hooigracht 35. Overl. E.: J. Karstens, dd. 14 Sept. 1936. 23 Sept. Firma L. van Dam, Leiden,Lange Koppenhinksteeg 6. groothandel in kaas. Ve^t. fil.: Rotterdam, N. Binnenweg 210a. Kaashandel TI en te Schiedam, Broersvest DO.a, Kaashal III.. CHR. GEM. ZANGVEREEN. „HALLELUJAH" Viering van het vijf-en- twintig-jarig bestaan Drukbezochte receptie De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah", onder-afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, die reeds menige groote zanguitvoering in onze stad gaf en vele prijzen op onder scheidene concoursen behaalde, her dacht gister h£ar vijf-en-twintigjarig bestaan. Te rgelegenheid van dit feit recipieerde het bestuur van het jubileerende koor in Gebouw Nathanaël. Zeer velen, w.o. de oud leden een ruime plaats innamen, kwamen hier hun gelukwenschen aanbieden. Als een der eerste sprekers voerde hier de. heer Van Bemmel, voorzitter van de feestcommissie, het woord, die dit deed namens de leden. In een hartelijke toespraak, waarin hij de ver knochtheid der leden aan hun zangvereeni ging uiteenzette, wenschte hij het bestuur en de directrice, mcj. Tilly Leening, onder wier leiding het prettig zingen is, hartelijk geluk met dit jubileum. Namens de leden bood spr. een fraaie bloemenmand aan. Achtereenvolgens boden nu hun felicitatie aan, waarvan vele vergezeld gingen met een bloemenhulde, de heer I. Zitman na mens de reciteerclub U.V.K., de heer L. Zitman, namens de Zondagsschool, de heer L. Gijsman voor de Reisver. „Onze uit gaansdag' Voor den ring Leiden van Chr. Zangver- ecnigingen voerde heer Goedhart het woord, die er 111 zijn toespraak op wees, dat „Hal lelujah" aan alle vereenigingen in den ring tot een voorbeeld kan worden gesteld. Wat Hallelujah wil brengt zij tot stand. Nadat nog het woord was gevoerd na mens de Kinderkerk verraste een afgevaar digde van het Jonge Mannenkwartet „Sem per Avanti" Hallelujah met een medaille De heer Kuivenhoven, sprekende voor de onderafd. Ziekenfonds cn tevens namens het Bouwfonds, schetste het groote voorrecht oin als Christelijke zangvereeniging 25 jaar te mogen bestaan. Achtereenvolgens voerden nu het woord een afgevaardigde namens de Chr. zang vereeniging Excelsior te Leiderdorp en één voor de zangvereeniging Hallelujah aan den Morschweg. Voorts spraken de vereeni- ging nog toe het cere-lid en oud-voorzitter, de heer Van der Reijden, mej. Cebel voor de naaikrans Zusterliefde en ten slotte de heer Kuivenhoven Jr., voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond. Schriftelijke gelukwenschen waren binnen gekomen van De Lofstem uit Sassenlheim, Zang zij onze leus uit Voorschoten, Zingt den Heere te Zoeterwoude en de Meisjes- vereen. Bid cn Werk te dezer stede. Met een enkel woord heeft de voorzitter, de heer Van der Zeeuw, alle sprekers be dankt voor hun vriendelijke woorden en hun mooie geschenken. In aansluiting op deze receptie volgde een feestavond, die met een woord van welkom door den heer Van d"er Zeeuw werd geopend. Ook de e ere-voorzitter van het koor, Ds. Joh. W. Groot Enzerink, heeft in deze samenkomst nog het woord gevoerd en zijn blijdschap er over uitgesproken, dat de vereeniging altijd zoo gaarne bereid is haar medewerking te verleenen als het be treft den Chr. Nat. Werkmansbond. Op zeer geanimeerde wijze werd deze feestavond afgewisseld met declamatie van den heer Spaanderman, die vooral met zijn karakterschets „Welkom burgemeester" veel succes oogstte. Ook zorgde de heer Herman Stenz, hier in bijgestaan door mej. Leening, voor de noodige afwisseling. Dat tractatie en muziek niet ontbraken ligt voor de hand. Ver over twaalf sprak ten slotte de voor zitter nog een slotwoord, waarna het ein de kwam aan een welgeslaagde feestavond, Hallelujah waardig. Twist om een hond Tegen verdachte 3 maanden geëischt De 74-jarige Lei denaar J. W. D. L.. wien zware mishandeling ten laste is gelegd, heeft op 4 April oneenigheid gehad met den bij hem inwonenden schoenmaker K„ die tegen zijn zin, met de hond van L. wilde wandelen. Deze oneenigheid verliep in een handgemeen tusschen beide man nen, waarbij L. met het hoofd door een ruit kwam te vallen. De twist scheen aan vankelijk bijgelegd, doch toen korten tijd later K. opnieuw aanstalten maakte om met den hond te gaan wandelen, kwam L op hem toe en bracht hem met een mes eenige steken in den rechteronderarm toe, tengevolge waarvan K. bewusteloos raakte. De mishandelde heeft als gevolg van deze mishandeling den rechteronderarm moeten missen. Een en ander is echter geen aanleiding tot blijvenden wrok tusschen de beicte mannon geweest, die nog steeds, naar ver dachte verklaarde, tezamen wonen. Verdachte zeide in drift te hebben ge handeld, nadat hij zelf door K. mishandeld is. Hij heeft niet de bedoeling gehad, zijn kostganger lichamelijk letsel toe t3 brengen Het O.M. waargenomen door mr. Cohen Tervaert, eischte wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bend, drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Ooctober a.s. VERSIERING LANGE DIEFSTEEG Naar men ons mededeelt zal ook de Lange Diefsteeg ter gelegenheid der 3-Octo- berfeesten worden versierd. De uitvoering dezer versiering, die weder een bijzondere attractie belooft te worden, is opgedragen aan het reclame-atelier „Het Centrum" (C. Edel), alhier. DE PRINS KWAM WEER NIET Gisteravond verzamelden zich een groot aantal merischen nabij de Wilhelminabrug, daar men door de radio vernomen had. dat Prinses Juliana en Prins Bernard van 's-Graveland naar Den Haag zouden terug- keeren en dus Leiden zouden moeten passeeren. Om tien uur kwam echter het bericht door de radio dat de Vorstelijke familie naar het Loo was teruggekeerd. Een politie-agent deelde dit aan de wachtende menigte mede, waarna men weer naar huis afzakte, Steunvermindering en huurverlaging m bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat het Gemeentebestuur over de toestand die 'ten aanzien van verhuurders cn huurders door de wijziging van de werkloozensteun- •egeling is ontstaan, in overleg is getreden met vertegenwoordigers van beide partijen. Het Gemeentebestuur acht het intusschen ttig er de aandacht van belanghebben den op te vestigen, dat het hier een vraag stuk betreft dat vele zijden heeft en van alle kanten moet worden bezien, een vraagstuK, dat men niet. oplost door zonder meer ecu edelijkc huurverlaging te weigeren of da steunvermindering eenvoudig van de huur af te houden. Het Gemeentebestuur streeft er echter krachtig naar de totstandkoming binnen de korist mogelijke tijd van een allen bevredi gende regeling te bevorderen. Jhr. Mr. F. van Rijckevorsel spreekt over windmolens Voor de Vereeniging Oud Leiden In de bovenzaal van de sociëteit „Ami- citia" hield gisteravond voor de Vereeni ging „Oud Leiden" Jhr. Mr. F. R1Jclve" vorsel uit 's-Hertogenbosch een voordracht over windmolens. In een inleiding wees spr. er op, dat het gebruik \an maalwerk- tuigen reeds in de grijze oudheid ge-von den wordt. Vandaar ook dat in de Bijbel dikwijls over het malen gesproken wordt. De dood van de eerstgeborenen in Egypte waarvan in Exodus sprake is, zal zoowel den koning treffen als de dienstmaagd „die achter de molen zit". Jeremia zegt ergens, als hij de vloek over het land profeteert, dat het geluid der molens zal verstommen. Simson wordt hij de graanmolens te werk gesteld. En zoo zijn er vele voorbeelden. I11 den Romeinschen tijd waren er vier soorten molens: de handmolen, de groote slavenmolen, de dierenmolen en later de watermolen. In de Sste eeuw was de water molen in geheel Europa bekend. Van de molen, die door windkracht gedreven wordt, werd het eerst gesproken in een proces-stuk uit 1119. Op de vraag door wie het eerst de windkracht voor het malen werd toegepast, is geen positief antwoord tt» geven. Sommigen beweren dat de eerste windmolens werden gebouwd in de landen bij de Middellandsche Zee ,waar de wind zoo goed als altijd dezelfde richting heeft. In oude papieren is voor het eerst van een molen in België sprake in 1180 en in Ne derland in 1299. Bij die eerste molens kon de wind slechts van één zijde worden op gevangen. Omstreeks 1600 werd de draai bare molen uitgevonden. Door wie? Som migen wijzen Leeghwater als den uitvinder aan, anderen Leonardo da Vinei, weer anderen Lieven Jansz. van Moerbeke. Deze draaibare molen was een enorme vooruit gang. Het eerste type was de standaard molen, waarbij de heele molen rond een standaard draait. Men kan van dat type in ons land nog vele voorbeelden aantreffen in allerlei modellen. Voor het maalbedrijf zijn zij voldoende. Een vervolmaking van dit type was de holle standaard, waardoor het mogelijk werd ook werktuigen op den grond aan te drijven, zoodat de molen ook als watermolen kon worden gebezigd. Weer later kwam de molen met de draaibare kap, waarvan de capaciteit direct veel groo- ter werd. Ook dit type is in allerlei vor men in ons land aanwezig, evenals de zg. wipmolen met het standaard-principe. Spr. behandelde vervolgens de industrie molen, die een tijdlang de Zaanstreek over- heerschte. Er hebben er daar op een be trekkelijk kleine oppervlakte SOO gestaan; oliemolens, meelmolens, pelmolens, hout zaagmolens enz. Toen de stoomkracht kwam, waartegen niet te concurreeren viel, zijn ze helaas grootendeels verdwenen. Na even stilgestaan te hebben bij het hoogst interessante werk van de molenbou wers, een ambacht, dat men tegenwoordig alleen nog maar in familieverband kan lee- ren, behandelde spr. nog de watermolens, de Friesche molens, de Zuid-Hollandsche en de Noord-Hollandsche. Speciaal stond hij stil bij de getrapte bemaling van de Schermer, waar het groot aantal molens thans buiten werking een bijzonder fraai gezicht oplevert. Ten slotte wees hij op het werk van den molenbouwer Dekker, aan wien het te danken is, dat de molen-slorv ping tot staan is gekomen. Door de „ver dekkering der wieken", waarbij deze ge stroomlijnd worden, is de capaciteit der molens enorm toegenomen. Moesten zij vroeger 70 pet. van den tijd stilstaan, dat s thans 30 pet. geworden,, De lezing werd met een groot aantal lan taarnplaatjes toegelicht. Zij diende als voor bereiding op een molen-excursie, die Zater dag door de Vereeniging Oud Leiden zal worden gehouden. De heer Dekker, ter vergadering aanwe zig, beantwoordde nog eenige technische vragen, die door enkele aanwezigen werden gesteld, waarna de heer Bicker Caarten namens de Vereeeniging den heer v. Rijcke vorsel dank zegde voor zijn interessante voordracht, hetgeen de talrijke aanwezigen met applaus onderstreepten. Inlichtingen over Zuid Afrika Naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland mededeelt, zal de heer J. M. Donker te Johannesburg, han delsagent voor Nederland van de Commis sie voor den Nederlandsch Zuid-Afrikaan- schen Handel, die gedurende de maanden October/November voor een korte dienst reis hier te lande vertoeft, op Dinsdag 20 October a.s., van 9.30—12 uur v.m., in het gebouw der Kamer van Koophandel, Stationsweg 43, Leiden, zitting houden, teneinde het bedrijfsleven in het district dezer Kamer in de gelegenheid te stellen zijn "belangen bij den handel 01» Zuid Afrika kenbaar te maken en te bespreken. Naar de Kamer vertrouwt zullen belang stellenden deze gelegenheid benutten. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M C KleineRosdorff z J C B Kerkman—Lotte d G Krapels—de Vink z J C RanPUnenburg: d OVERLEDEN: Gvd VosSelier. vr., 57 J. L Ober, m., 35 j. GEHUWD: A v d Blom en G V Lieshout H Dreef en E Unyi Chr v Du'Jvenbode 1 M H Paats C Griffioen en N Ioimlnk de Jong en H Florlsson H J P M Plerro A M Janssen J P Riebeek en E de Bolster A SerdUn en M GUsman F J M Smit A C v Woudenberg J D Waasdorp en C Abra hams A Ouwerkerk en Vredenburg F Kors en S A Taverne GS den Hollander M A v Ingcn Schenau P J Boom en P Vel zen ONDERTROUWD: M B Wltsenburg 22 j. E H v Brandenburg 20 j. N J Koet 21 j. A Schillemans 20 j. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN OPBRENGST ASTERDAG De opbrengst, van de gisteren gehouden Asterdag ten bate van de Chr. Wijkverple ging, bedraagt f 198. 25. GESCHROKKEN Gistermiddag had een wielrijdster, die schrok voor een plots uit den berm van den weg springende poes, het ongeluk eerst tegen een boom en daarna in een sloot te rijden. Gelukkig wist de juffrouw zich zelf te redden en kwam zij met den schrik en een nat costuum er overigens goed af. Winstuitkeering etc. a. d. gemeente 1 129.870.40y2, geraamd bedrag I 102.000. Vermindering gasverbruik na tariefsverlaging tot stand geko men; ook electriciteits- en water verbruik minder. Gasfabriek Omtrent de exploitatie van de water- en lichtbedrijven dezer gemeente over 1935 ont- leenen wij uit het heden verschenen ver- ,lag het volgende: De opbrengst per nuttig afgeleverden M3. gas was 7.664 ct. (v. j. 9.345 ct.). Geprodu ceerd werden in 1935 1.721.825 M3. tegen 1.840.440 M3. in 1934, of minder 11S.615 M3., zijnde eon achteruitgang van circa 6.445 pet. De achteruitgang in de gasaflevering, die het 1ste halfjaar nog circa 10 pet. bp- droeg, kwam na de prijsverlaging van 1 Juli tot staan. Vooral mede de met kracht ter hand genomen service bij alle verbrui kers, waarbij gratis voor éénmaal alle toe stellen werden nagezien en het gratis ter beschikking stellen van een G.P.-inbouw- brander in bestaande petroleumstellen waardoor successievelijk circa 350 petroleum stellen voor gas werden ingericht, deed het gasverbruik, met name het sterkst gedaalde. untgasverbruik, weer toenemen. Over de maand December werd dan ook 4 pet. meer afgeleverd dan in de overeenkomstige maand van 1934 en de afgift gaat nog in stijgende lijn. Eveneens werden vele terug gekomen gasmeters weer bij de verbruikers herplaatst. Door de toegepaste gasprijsver- Iaging en meterhuurverlaging met 25 pot. is de winst aanmerkelijk gedaald. De reke ning van baten en lasten over 1935 sluit op een bedrag van f 159.742.85 (geraamd be drag f i68.125.77). Extra uitkeering aan de gemeente en winstuitkeering aan de ge meente f 18.151.29V-} (geraamd bedr. f 20.0001 Electriciteitsbedrijf In 1935 vonden enkele kleine kabeluit breidingen plaats. Voor de electrificatie van de spoorbrug over de Gouwe werd een aan vang gemaakt met het leggen van 500 M. kabel en het plaatsen en montoeren van een hoogspanningszuil voor dit werk; deze zuil is tijdelijk geplaatst, aangezien binnen enkele jaren daar ter plaatse een hefbrug zal verrijzen, waarin een groote hoogspan- ningsruimte wordt gem&akt, welke dan te vens zal dienen voor de voorziening van de spoorbrug, mede in verband met de a.s. nieuwe hefbrug moesten zinkers door de Gouwe worden gelegd. Afgenomen werden van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden 1.642.910 kWh, (v. j. 1.691.240 kWh.); nut tig werden afgeleverd 1.501.289 kWh. tegen 1.553.600 kWh. in 1934, of minder 52.311 kWh., zijnde een vermindering van circa 3.37 pet. De rekening van baten en lasten sluit op een bedrag van f 213.002.15 (ge raamd f 210.837.50). Extra uitkeering en winstuitkeering a. d. gemeente f 83.935.14 (geraamd bedrag f 64.000). Waterbedrijf In 1935 werden afgeleverd 535.742 M3. te gen 559.645 in 1934, zoodat de vermindering bedroeg 23.903 M3. Iedere 4 weken werd het gefiltreerde water onderzocht door het bacteriologisch hygiënisch en scheikundig laboratorium van Dr. H. J. van 't Hoff en L. Weeda te Rotterdam. Het laatste onder zoek was zeer goed. De rekening van baten en lasten sluit op een bedrag van f 79.631.74 (geraamd bedrag f 74.237.25. Uitkeering en winstuitkeering a. d. gemeente f 27.784.05 (geraamd bedrag f 18.000). STREEKVERBAND VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING In een gehouden vergadering van 't streek /erband van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging in hotel „De Vergulde Wa gen" alhier, werd na een korte bespreking de navolgende motie aangenomen in ver band met het wetsontwerp 1936 tot regeling der Ziekenhuisverpleging: „Het Streekverband Alphen a. d. Rijn voor Ziekenhuisverpleging. aangesloten bij de Federatie van Vereenigingen voor Zie kenverpleging in Nederland, in vergadering te Alphen a. d. Rijn bijeen: gehoord de uit eenzetting van den voorzitter van de Fede ratie voornoemd, over de bezwaren, die in het wetsontwerp tot regeling der Ziekenver zorging voor onze Vereenigingen voor Zie kenhuisverpleging zijn gelegen; gehoord de discussie, constateert dat de in dat ont werp ontworpen regelingen strijdig zijn met een goede regeling van de ziekenhuis verpleging, zooals die door middel van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging voor alle groepen der bevolking bex-eikbaar is; dat derhalve door het ongewijzigd tot stand ko men daarvan de volksgezondheid niet wordt geschaad; doet een beroep op de Kamer, om haar medewerking aan de totstandko ming van deze regeling niet te verleenen; en besluit deze motie ter kennis te bren gen aan de betrokken autoriteiten en van het bestuur van de Federatie van Vereen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland". KATWIJK GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldring vau der Hoop. Aanwezig alle leden. Terwijl de leden zich van hun zitplaatsen verheffen wijdt de voorzitter eenige welge kozen woorden aan de verloving van H.K.H. Prinses Juliana. Alleeerst is aan de orde de vaststelling der notulen der vergaderingen van 27 Febr., 25 Maart, 13 Mei 1.1. Dan mededeeling van ingekomen stuk ken, voornamelijk mededeelingen van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Verder eenige adressen, die naar B. en W. gaan om prae-advies. Ook een bericht van overlijden van den heer J. Kraal, hoofd der O. L. School. Namens het Gemeentebestuur is een bi'ief van rouwb: klag gezonden aan de weduwe. De vooi zitter spreekt nog eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Mode-Show Herfst en Winter der bekende Parijse Modelhui zen zullen worden getoond. Nog enkele kaarten f 1 00 tevens rechtgevend op Thé-complet, aan onze kassa verkrijgbaar. RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 24 SEPTEMBER igramma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; Keulen: 11.20 Paris R; 13.05 Brussel VI; schl-sender; 14.35 Keulen; 15.2-9 Par(ja r 15.30 Droitwich; 10.20 Keuion; 17.20 Brussel 18.35 Keulen; 20.05 London R; 20.30 Berlu pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 22. Boedapest of div.; 3.10 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R 17.35 Droitwich: 18.2o Diversen; lS.40^onden 10.20 Droitwich; 21.40 London Reg. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen: 11 Parijs R; 13.05 Brussel VI: 14.20 Deutschl-se 14.35 Keulen; 15.35 Deutschl-sender; en; 19.20 Brussel VI; 19.50 Londen R; 21 rsen20.20 Parijs R; 20.50 Berlijn; :\vich; 22 Parijs R; 22.30 Weenen of dl 23 Berlijn (Stuttgart) Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen 1.20 Droitwich: 13.20 Diversen; 18.45 D~oi 20.20 Londen R; 22 Gram.mupz. GRD; 22.51 den Reg. Vervolgens heeft de benoeming plaats cr verschillende i*aadscommissies: In de commissie van Fabricage en Bedrij en: J. Hueting, J. v. d. Perk, M. v. 't Wout, v. d. Zwan. In de commissie voor de Be drijven: B. v. d. Bent, H. W. Grimbergen, P. Guijt en D. F. E. Meerburg. Commissie voor Werkverschaffing: J. Dubbeldam, voorzitter, B. v d Bcut, P. Guijt, D. F. E. Meerburg en C van Tongeren. Commissie Belasting reclames: J. van Elk. II. W. Grimbergen W. Kulk, M. v d Marei, J. G. Schoneveld cn C. van Rijs. In de Havencommisie: P. Guijt, Kulk, D. F. E. Meerburg en L. v. d. Zwan. De Berghavencommissie werd niet meer gecontinueerd. Punt 4 is een voorstel van B. en W- tot verhuring van twee huizen, liet eerste an Ie heer A. de Klerk, voormalig concierge aan dc gemeentezaal, voor L50 P- week, bij vooruitbetaling te voldoen en met een opzegtermijn van een week; liet tweede aan D. v. Duijn, gemeentevoennan, Zuidstraat S3, voor 3.50 per week. Aangenomen. Punt 5. De tuinder D. v. Egmond heeft een perceel teelland aan de Sandlaan in huur groot 309 R.R. tot Kerstmis 1936. v. E. wil de huur laten doorloopen tot 1942 voor 0.30 p. R.R. telken jare bij vooruitbetaling voor 8 Jan. te voldoen. Ook hieimede kan de ï-aad zich volkomen vei-eenigen. Volgt punt 6 een voorstel van B. en W om het pand Burgerdijkstraat waar op he den het bureau voor de arbeidsbemiddeling is welk bureau wordt verplaatst naa gemeientezaal, te verkoopen aan de G. de Best, aannemer voor 1575.kosten van ovexxlracht en levering voor rekening der kooper. Conform besloten. Puilt 7. Pracadvies op het rapport der commissie inzake wijziging van de preca riorechten. In de vergadering van 24 Juni is deze zaak aangehouden en is een com missie benoemd om ixippoi*t uit te brengen. B. en W. kunnen zich met enkele voorstel len dezer commissie vei-eenigen, met an da ren niet. Het tarief voor zonneschermen stellen B. en W. thans voor op 1.met en 0.50 p. M. zonder reclame er op aange bracht. Het is ook niet de bedoeling om voor het plaatsen van een rijwiel voor he! huis rechten te heffen. Een voors'el vai: den heer v. d. Marei om zonneschermen zonder reclame geheel vrij te stellen werd met 510 st. verworpen. De verordening wordt z. h. st. aangenomen. Punt 8 is een voorstel tot wijziging dar verordening op de tarieven voor de levering van electriciteit. B. en W. zijn van oordeel, dat de krachtsti-oomtarieven in vergelij king met de lichtstroomlarieven eenigszins te hoog zijn zoodat een hei-ziening door en W. wenschelijk wordt geacht. Een en ander wordt uitvoerig toegelicht door den Voorzitter. Z. h. stemming aangenomen. Volgt punt 9: Voorstel tot het weder hu ren van de brugwachterswoning aan den Noordwijkerweg, welke huurovereenkomst 31 Dec. as. ten einde loopt. Rijnland is be reid de huurovereenkomst met een jaar te verlengen onder de bestaande voorwaarden, behoudens, enkele wijzigingen van onderge schikten aard. Na korte bespreking gaat de raad met dit voorstel accoord. Dan is aan de oi-de punt 10 der agenda: vooi-stel tot vaststelling der vergoeding in gevolge art. 101 der L.Ó.-wet 1920 over 1933 en afrekening dier vergoeding over 1931, 1932 en 1933. Een berekening, waarbij van dezelfde beginselen werd uitgegaan als vo rige jaren, leverde tot x-esultaat, dat het be drag per leei'ling voor het gewoon lager on derwijs moet worden vastgesteld op f 9.98 en voor het uitgebreid lager onderwijs op f 18.29. Dan worden de velschillende bedra gen genoemd der 12 Bijzondere Scholen in de gemeente en van de Leidsche Buiten school, welke deze besturen tegoed hebben. Aangenomen. Punt 11: px-aeadvies op het verzoek van de Chr. H. B. S. te Leiden om een bijdrage ad. 48 87 per uit Katwijk schoolgaande leer lingen in de exploitatiekosten dier school over 1933 tot een bedrag van f533.49. B. en W. stellen voor op verzoek gunstig te beschikken. De heer M. v. d. Marei vraagt of de ge meente wettelijk verplicht is, dit bedrag toe te staan. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente dit niet verplicht is. Staat de gemeente dit bedrag niet toe, dan worden de ouders ver plicht hun kinderen naar een andere school te zenden. De kosten per leerling- worden dan veel hoogei*, ongeveer 160 per leerling en de gemeente is dan wettelijk niet ver plicht te betalen. Z.h.s aangenomen. Als punt 12 staat op de agenda, praea'd- vies op het verzoek om subsidie voor „Het Groene Kruis", noodig voor de instandhou ding van de ontsmettingsdienst, tot een be drag van V2 ct. per inwqner. B. en W. zijn van oordeel dat op het verzoek niet moet worden ingegaan en achten het juister, dat de financieele moeilijkheden worden opge lost door verhooging van de ontsmettings- tacjgven, daar hierdoor iedere gemeente zal bijdragen naar de mate waarin door haar van den bedoelden ontsmettingsdienst wordt gebruik gemaakt. B. en W. stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschik ken. Conform besolten. Punt 13 is voorloopige vaststelling van de rekening van het Grondbedi'ijf en vaststel ling van de rekening van den schoolartsen- dienst over 1935. De eindcijfers van de baten en lasten van het grondbedrijf bedragen f 12854.27, kapi- taalsdienst f 212 680.79%. Het eindcijfer van den schoolartsendienst in ontvang- en uitgaaf f9474.73. De desbe treffende .commissieleden ontvangen clep Agenda Donderdag, 24 Sept. Gebouw Patrimö Jim, 8 uur. De heer C. Smeenk sprei voor de afd. Leidien. van Patrimonium, De avond-, nacht- en Zondagsdienst d^rc apotheken wordt van Maandag 21 tot en Zondag 27 September a s. waargenomen dot de apotheken: G. R. Reyst, Steenstraat a: telef. 136, A. J. Donk, Doezestraat 31 tele Sr 1313 en J. Doedcns, Wilheliranapai-k, s Oegs'! geest, telef. 274. Doortrekking van straten Punt 14 voorstel tot wijziging van de begrooting van het grondbedrijf voor [j] 1936. In verband met de gestadige uitbrèi- ding van de bebouwing der gronden in „Nieuw Zuid" is de wenschelijkheid ge bleken om over te gaan tot liet doortrek- ken van verschillende aldaar gelegen straten met de daarbij behoorende rio- leeringsvverken enz. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W. om tot uit voering van de volgende werken over to gaan: 1. doortrekking van de Thijn- straat tot aan de Kamperfoeliestraat: 2 doortreKking van de Kampei'foeliestraat in de richting van de Drieplassenweg tot aan dien weg; 8. doortrekking van den Dx'ieplassenweg tot aan de Parklaan; 4. het aanleggen van het plantsoentje bij de Parklaan; 5. bestrating van de c dit plantsoentje loopende wegen. Volgens een ruwe schatting kullen kosten van genoemde werken pl.m. f 11.500 1 bedragen. Met het oog op de dekking de kosten dezer werken, moet de begrootin t van het Grondbedrijf worden gewijzigd. E« concept-wijzigingsbesluit wordt heden cltjdi raad aangeboden door B. en W. De heer M. v. d. Marei heeft de Pai'klaa t niet kunnen vinden en is tenslotte op hili politie-bureau terecht gekomen. Ook daa kon men hem niet inlichten. Spr. wil een it eigen huishouden opknappen (de bestas: de straten) verbetering. Dit voorstel koaxin neer op geld weggooiexi in het duin. De voorzitter helpt den heer v. d, Mai uit de droom. Hij had zich bij Gemeen werken moeten veiwoegen en niet op politiebureau. Ook dient spr. te weten, de gelden van het grondbedrijf niet aai wend kunuen worden voor het ondeiTiol van bestaande wegen. Dit voorstel beoi het bouwrijp maken van gronden. ZM aangenomen. Bij de behandeling van punt 15, ging van de gemeentebegrooting voor 19i wordt op verzoek van den heer B. Bent door B. en W. toezegging gedaai dat ook de onderstandsmenschen een ei tra uitkeering van f2.50 zullen ontvanger De kosten hiervan komen geheel voor ri kening van de gemeente. Punt 16: Praeadvies op het voorstel va Rijs inzake opheffing ambt van Inspecten van politie. Naar aanleiding van het nie gemotiveerde voorstel van de heeren va Rijs, Marei en van 't Wout om do functi van Inspecteur van politie te laten verva len, deelen B. en W. den raad mede, dl in verband met den omvang der gemeent wijziging in de formatie van het politi korps niet mogelijk is. B. en W. stelle mitsdien den raad voor bedoeld voorsti voor kennisgeving aan te nemen. De heer C. v. Rijs zegt, dat de finar cieële draagkracht der gemeente eiscli dat er op de uitgaven van de politie bi zuinigd moet worden. De rang van inspei teur kan te allen tijde opgeheven wox-dei De heer v. d. Marei; Het gaat 01 de f 3000.— De Voorzitter wijst er opi, 'dat in ee plaats als Katwijk de politie zeer sober i opgezet. In dit corps is een inspecteur oi misbaar. Het px'ae-advies om de functie niet 0 te heffen, wordt met 133 st. aangenome: Punt 17 is een praeadvies van B. en V met betrekking tot het verzoek van Minister van Binnenl. Zaken inzake salarij koiting. B. en W. zeggen dat dit collef den Minister berichtte, dat er voc W. geen aanleiding was om de wedden ej loonen van de daarbij nader aangeduid ambtenaren en werklieden te verlager B. en W. hebben den Minister uitvoerij ingelicht omtrent de motieven die tot dei afwijkende houding hebben geleid. Minister is echter tot geen andere gedacl te te brengen, doch bij herhaling werd wedde-verlaging aangedrongen. B. en Vj stellen voor den Minister mede te deelf dat geen termen aanwezig zijn om tot mindering over te gaan. Conform besloter Punt 18: Voorstel tot vaststelling van rechtspositie-regeling van de bekleedci van nevenbetrekkingen. In de raadszittinl van 24 April 1.1. is een veroi'dening vasll gesteld, regelende de rechtspositie van ambtenaren en werklieden. Daarin is uitzonderingsbepaling opgenomen voor hel die een gemeente-betrekking bekleedei welke als een bijbetrekking moet wordej aangemerkt als administrateur Grondbi drijf, secretaris eener vaste raadscommissil opperbrandmeester, secretaris-boekhoudej bij de Gemeene-spaarbank. Volgens Geil Staten kan deze uitzondering niet met ziel) brengen dat voor bedoelde groep rechtspositie wordt vastgesteld, omdat d| ambtenarenwet 1929 zulks niet toelaat, en W. hebben thans een rechtspositierege ling ontworpen. Zij stellen den ï'aad von deze aan te nemen. Na eenige besprekin goedgekeurd. Punt 19: Praeadvies op het adres van Bauw met betrekking tot het verleenen vai toestemming tot het uitsteken van reclame vlaggen aan het winkelpand v. Wassenaer kade 33b. De heer Bauw heeft er bezwaa tegen dat hij goedkeuring noodig heef

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6