De moord in de Oranjeboomstraat te Rotterdam DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BUAD PAG. 5 hervorming van de la] volkenbond H Een memorandum aan de Regeering Dp. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft gemeend, dat het in de omstandigheden van dit oogenblik en met het oog op de a.s. Assemblée van de Volkenbond op haar weg lag oin in een Memorandum, dat den Mi nister van Buite.nlandsche Zaken is aangeboden, een aantal opmerkingen te maken, welke betrekking hebben op het complex van vraagstukken, korto- lijks samengevat ouder de naam van Hervorming van den Volkenbond. Het Memorandum heeft de grootte van een brochure van 18 pagina's en ia met groote kennis van zaken in heldere stijl geschreven Maar het gaat hoofdzakelijk over de techniek en het mechaniek van de Volkenbond, en dat is voor de groote massa een moeilijk en vrij onbekend terrein. We moeten er daarom van afzien een breede parafrase te geven van het belang rijke document en zullen volstaan met de vermelding van de samenvatting van het geheel, benevens een korte toelichting op elk der punten. Volgens het Hoofdbestuur zouden in het grondverdrag de volgende wijzigingen aan gebracht moeten worden: Ten eerste de inwerkingstel ling der amendementen van 1021. Bij de toepassing der sancties op Italië heeft de Volkenbond gefaald door gebrek aan voorbereiding en coördinatie. Indien men militaire sancties had willen nemen, zou dat nog duidelijker gebleken zijn. Op dit punt zouden de amendementen van 1921 en 192-1 van nut kunnen zijn, en daarom is nadere overweging noodig. Ten tweede amendeering van het Grondverdrag: a. tot opneming van non- agressie-verplichtingen overeenkomstig het Kellogg-pact, b. tot onttrekking van art. II aan den regel der eenstemmig heid. Het opnemen van de verplichting om niet aan te vallen, spreekt voor zich zelf. Art. 11 omvat alle niet-geweldacjige middelen om het uitbreken van oorlog te voorkomen, maar wordt vrijwel waardeloos, omdat bij de toepassing volkomen eenstemmigheid wordt vereischt. In 1936 bleek dat zulks on mogelijk is. n derde is noodig een supra nationale commissie, welke kan spreken namens de Volkenbondsc.ommissie in haar geheel. Thans is de Volkenhond veel te veel een concern van regeeringen Daarom is noodig een van Raad en regeeringen onafhan kelijk college, dat bevoegd is, wanneer de Raadsleden zich niet durven uiten. de aandacht van de Raad te vestigen op 1 dreigend gevaar, en dat daarmede in staat zou zijn aan die groepen in de ver schillende landen, die internationally minded zijn, een steun in de-rug te ge-- iii kt Vfin lege11 een wellicht weifelende regee- Ten vierde, wederopneming van het Verdrag van 1931 tqt verster king van de middelen tot voorkóming van |oorlog. Dit verdrag hield in, dat voor een aantal gespecificeerde maatregelen het medestem- len der partijen uitgesloten was. Ten vijfde de bevordering van e medewerking v an niet-leden aan de vrede-bewarende taak van Raad en Assemblée, gelijk feitelijk reeds in 1931 het "geval was met de Ver. Staten; maar het ging toen bij improvisatie en dat geeft kans op teleurstelling, en op obstructie van de tijde van den vrede-verstoorder, die eerst |de juridische bezwaren kan uitputten. Ten zesde, de nadere vastlegging van de differentiatie van sanctie verplichtingen, omschreven in de Assem- ^blée-resoluties van 1921. Een der differen tiaties, vooral ten behoeve van de medewer inking van niet-leden van de bond, zou moe ten zijn de belofte van niet-hulp aan den aanvaller op het voetspoor van den beken den derden considerans in 't Kellogg-pact, den schender van dat verdrag berooft van bescherming. n zevende, regionale veilig- is verdragen onder toezicht van Raad en Assemblée, wat geen nadere toe lichting behoeft, en ten achtste, her vatting van het ontwapenings- werk. Het mislukken van het ontwapeninga- e werk is geen rechtstreeksche uiting geweest van zwakte van de Volkenbond, want het iwaartepunt lag in de bereidwilligheid der leden. Doch de vraag klemt, of het ontbre- van een collectieve veiligheidsbescher ming niet, met de geweldverheerlijking in ■^sommige landen, de diepste oorzaak is ge weest van de mislukking. Tegen die ver heerlijking, welke de ernstigste bedreiging tegen de gansche Volkenbond beteekent, kan alleen een overweldigende collectieve macht der andersdenkenden afweer bieden. De ontzaglijke uitbreiding van luchtbe- heersching en luchtvaart maakt al deze vraagstukken van bescherming en afweer tot de dringendste in onzen tijd. De vraag klemt daarom, op welke wijze het ont- wapeningswerk weer ter hand genomen kan worden. Een opdracht aan den secre taris generaal tot hernieuwd onderzoek en verslag zou wellicht de inleiding kunnen vormen tot hernieuwd overleg in conferen tie of commissie. Wij spreken de hoop en de verwachting uit, dat dit gedocumenteerde memoran dum in de kring, waarvoor het hoofdzake lijk bestemd is, zijn invloed niet zal mis sen. Vanneer het, maar dan gepopulari seerd. onk onder het volk gebracht wordt, zal het zeker de publieke opinie in goede richting kunnen sturen. Want. mits goed gelezen' en in het juiste verband, moet ern stig gewaarschuwd worden tegen zooals het memorandum zegt de hier en daar nog steeds aangehangen beschouwing van de oorlog als een stuk scheppingsorde, als een onvermijdelijk heid, die ook haar goede kanten heeft, als een welgevallig middel tot het be reiken van groote nationale doeleinden Deze uitspraak behoeft niet met de Chris telijke levens- en wereldbeschouwing in strijd te zijn. PROT.CHR. BOND VAN SP00R- EN TRAMWEGPERSONEEL Een vergadering van het Hoofd bestuur met de gepensionneerde leden Ongerustheid over pensioen en vrij-vervoer Het hoofdbestuur van den Prot. Christel ij ken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hield gisteren een vergadering met zijn gepensionneerde leden. Deze vergadering werd door ruim 200 personen, waaronder vele dames, bezocht Na de gebruikelijke opening wees de voor zitter, de heer J. Augustijn, van Utrecht, er op, dat er eenige onrust onder de gepen- sjonneerden heerscht over hun pensioen en vrii vervoer. Vooral door.de actie van den bond van gepensiónneerden is deze onrust onnoodig vergroot. Dit alleen heeft het hoofdbestuur geen aanleiding gegeven lot het houden van deze vergadering. Meer wil het hoofdbestuur aan de gepensionneerde leden toonen, dat ze nog deel uitmaken van de organisatie en den oud-strijders doen ge voelen, dat er nog een band is. Spr. weet, dat de. gepensionneerde leden niet alleen door m&terieele belangen aan de organisatie ge bonden zijn, maar veel meer door den gees telijken band. Die band blijft tot den dood. In den P.C.B. blijft er dan ook altijd plaats voor gepensionneerde leden; Ze worden niet weg gewerkt en gestuurd naar den bond van ge- r nsionneerden. (Applaus). Spr. wekte voorts de gepensionneerde leden op, om propaganda onder de jongeren te voeren voor de organi satie en de band met de organisatie steeds levend te doen zijn. Er werd vervolgens aan de 'eden gelegen heid gegeven om vragen te stellen. De gestel de vragen hadden hoofdzakelijk betrekking op het pensioen, het vrij vervoer en de con tributie voor het Ziekte en Ondersteunings fonds. Naar aanleiding van de gestelde vragen wees de voorzitter er op, dat de tijdelijke en voorloopige korting van 10 pCt. op de pen sioenen gehandhaafd blijft. Van de voor loopige korting krijgt niemand iets terug. Er is indertijd gepoogd, om de lage pensioenen niet te korten in de Kamer. Deze pog'ng is echter mislukt. Dat ook de lage pensioenen gelijk gekort worden als de hoogere is niet juist. Theoretisch blijft de mogelijkheid bestaan, dat de pensioenen opnieuw gekort worden. Dit wordt het geval zoo er een wanverhou ding is tusschen het pensioen en het mo- menteele loon. Daar een loonsverlaging per 1 Januari niet te verwachten is, olijft in dit geval ook het pensioen veilig Het aantal vrij vervoer-bil jetten, dat voortaan gegeven zal worden is sterk ge daald. Het eenige lichtpunt is, dat voortaan aan man en vrouw een gelijk aantal tegen een zeker bedrag gegeven zal worden. Daar de directie van geen administratieve herzieningen wil weten, blijft de contributie van het Z. en O. fonds zooals ze was. Herzie ning zou trouwens sommigen een contributie verlaging brengen en anderen een verhoo ging. Na repliek werd de vergadering geschorst. Men vereenigde zich daarna aan een koffie maaltijd. In de middaguren werd een auto tocht door de provincie gemaakt. Gehakt in blik voor ondersteunden Maatregel ook voor armlastigen wcnschelijk Gelijk bekend is, konden tot voor korten tijd alle ondersteunde of bij een werkver schaffing geplaatste werkloozen en arm lastigen in aanmerking komen voor het ontvangen van door de regeering beschik baar gesteld gehakt in blik tegen lagen prijs. Reeds in Juni van dit jaar, toen met hei nieuwe gehakt een proef werd genomen en dit naar de voorschriften der regeering feitelijk alleen bestemd was voor de groep werkloozen, hebben burgemeester en wet houders van Amsterdam er bij de regeering op aangedrongen, de armlastigen daarvan niet uit te sluiten. Nu de proef is geslaagd en dezer dagen met de beschikbaar stelling van het gehakt op ruimer schaal een aanvang is gemaakt, blijkt, dat de regeering ook thans nog dit gehakt, althans voorloopig, uitsluitend voor de werkloozen hestemd wil zien. Wij vernemen, dat burgemeester en wet houders zich opnieuw- tot de regeering hebben gewend met het dringende verzoek dezen maatregel ook op de armlastigen te willen toepassen. Nederlanders naar Canada Het oordeel van Dr. W. J. N. van der Sleen Dr. W. J. N. van der Sleen is, na een reis door Canada, in zijn woonplaats Haarlem teruggekeerd. Hij heeft verscheidene neder zettingen in Canada bezocht en geconsta teerd. dat de Nederlandsche kolonisten laar over het algemeen een behoorlijk bes'aar: hebben gevonden. Er is echter nog ruimte voor velen en de Nederlanders staan bij net Gouvernement goed aangeschreven. Wanneer onze regeering wat helpt, zou in Canada voor menig Hollandsch boerengezin een plaats gevonden kunnen worden. Voo«-al jongelui raadt Dr. van der Sleen aan in Canada een landbouwschool af te loopen om er zich dan hliivend te -vestigen, als zij de plaa'selijke toestanden en den landbouw kennen. Door den algemeenen toestand is het landbouwbedrijf geheel anders dan in Nederland, zoodat voor-studie in Canada zeer wensehelijk is. De kans bestaat. dn' Canada ook voor zijn zich snel uitbreidenden mijnbouw binnen kort andere ongeschoolde krachten zou kun nen gebruiken. Dit zal waarschijnlijk nog wel anderhalf A twee jaar duren. Cana:l? gaa- snel vooruit als een der eersten na do depressie en de mogelijkheid hestaat dat vele Nederlanders daarvan profiteeren kun nen. uit oost tndif MEDAN VIERT KONINGINNEFEEST Eer» merkwaardig carillonconcert In Ned.-Tndië belasten plaatselijke Oranje- comitó's zich met het organiseeren van fees telijkheden op Koninginnedag. Dit jaar onder scheidden zich de feesten te Medan door een merkwaardig carillon-concert van den toren an het gemeentehuis af. De Deli-Courant van 23 Aug. meldde n.I., .dat door een gelukkige samenloop van om standigheden eind Augustus de békende beiaardier Phil van den Einden We op dooi»-; reis langs Medan kwam en het comité er in geslaagd was hem bereid te vinden liet reis schema te wjjzigen, teneinde een geïmprovi seerd carillonconcert, bestaande uit een serie vaderlandsche liederen, ten beste te geven uit den toren van het gemeentehuis. De moei- liikheid was echter een voldoende aantal klokken samen te brengen. De gemeente beschikte zelf over eenige oude klokken van de brandweer. Verschillende gouvernements diensten die over alarmklokken beschikten, zou den'deze reeds geheel hel^y^oos ter king gesteld hebben, terwijl ook van de zijde diverse maatschappijen alle medewerking Desondanks waren er nog niet genoeg klokken, terwijl het niet onmogelijk was, dat sommige door den beiaardier werden afge keurd. Het comité deed daarom een beroep op allen, die klokken of groote schellen hadden en verzocht hun, die voor dit doel tijdelijk ter beschikking te stellen. Het carillonconcert bleek op Koninginnedag een groot succes te zijn, zoodat iedereen er zich over verwonderde, dat een beiaardier met een aantal oude, bijeengeraapte klokken, zulk een concert kon geven. Tot ieders voldoening brachten de bla den den volgenden dag evenwel de oplos sing van dit carillonraadsel met den geheimzinnigen beiaardier: Het Oranje comité, het gemeentebestuur en de pers hadden listig samengespannen: het klok kenspel was niet echt, doch bestond uit een Philips versterker-installatie, die door de „Revimjj" in den toren was opgesteld en waarop gramofoonplaten van bekende Nederlandsche klokkenspelen ten gehoore warengebracht. Deze carillonmuziek viel evenwel zoo in den smaak, dat men thans overweegt de installatie in den raadhuistoren te behouden. Verdachte H. T. legt een volledige bekentenis af Met een beitel de vrouw doodgeslagen De verdachten van den moord op de 38-jarige gescheiden vrouw M. K., bij genaamd Zwarte Greet, wier lijk Zon dagavond werd gevonden op haar ka mer in pand 273 aan de Oranjeboom straat, te Rotterdam, heeft gistermid dag een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagavond te ongeveer acht uur heeft verdachte, de 38-jarige H. T., ruzie gekregen met de vrouw en haar toen met een beitel zóó op het hoofd geslagen, dat zü spoedig aan de beko men verwondingen is overleden. De dader, die zeer ong-unstig bekend stond bij de politie, zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Zooals men weet kreeg de politie van het bureau Nassaukade Zondagavond namens den verpleegde O. uit het Ooglijdersgesticht aan de Nadorststraat het dringend verzoek eens te gaan informeeren naar de 38-jarige mej. M. K., wonende aan de Oranjeboom straat te Rotterdam. De verpleegde, die binnenkort met deze juffrouw zou trouwen, was zeer ongerust, daar zij niet op het bezoekuur was versche nen en dit tegen haar afspraak in. Het verzoek was van dien aard, dat de po litie besloot een agent naar het bewuste pand te sturen. De agent belde juist op het mo ment, dat mej. J. een der kostgangers van de vermoorde vrouw aan de deur van de ka mer van mej. K. had geklopt, maar geen ant woord had ontvangen. Door een spleet in de deur zafa ze echter licht branden en dit kwam haar al terstond zeer verdacht voor. Zoowel mej. J. als de aanstaande man van de vermoorde vrouw waren steeds angstig, dat er iets met mej. K. zou gebeuren Achter de deur deed men toen een gru welijke ontdekking. Men vond het ontzielde lichaam van de vrouw, die op beestachtige wijze was vermoord. Het onderzoek Nog denzeifden avond stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. Reeds spoedig bleek uit getuigenverklaringen en brieven welke in de kamer van de verslagene werden ge vonden, dat de bij de politie welbekende T. vroeger in nauwe relatie tot de verslagene heeft gestaan en dat hij, sinds hij de laatste maal uit de gevangenis is ontslagen, herhaal delijk heeft getracht, de oude betrekkingen weer aan te knoopen, hetgeen mej. K. even wel weigerde. Aangezien kwam vast te staan, dat T. de verslagene den laatsten tijd her haaldelijk had lastig gevallen, werd besloten hém aan te houden. Aanvankelijk ontkende hij iets met de zaak uitstaande te hebben,tel gaf hij bij een van zijn eerste vérhooren wel toe, mej. K. Zater dagmiddag nog te hebben gesproken. Tijdens latere verhooren liet hij echter telkens nu het een en dan het ander los, wat de politie in haar overtuiging versterkte, dat men met hem den juisten man te pakken had. Ten slotte wist men hem zoo in het nauw te drijven, dat hij gistermiddag omstreeks half zes door de mand viel' en toen kwam het geheele relaas van het gebeurde te voor schijn. Hoe de gruweldaad voltrokken werd Ee man vertelde, dat hij Zaterdagmiddag weer eens bij mej. K. is komen vragen, of hij weer bij haar op -amers mocht komen wonen, hetgeen zij weigerde. Hij is heenge gaan, heeft enkele café's bezocht en is naar zijn woning gegaan, welke eveneens op den Linker-Maasoever is gelegen. Omstreeks acht uur is hij opnieuw naar de Oranjeboomstraat gegaan. De vrouw bleek thuis te zijn en deed op zijn bellen zelf open. In de gang op de tweede étage was het al direct tot een hevige ruzie gekomen. Mej. K. verweet hem dat hij haar al weer lastig kwam vallen en begon hem, naar hij verklaart, uit te schelden voor „dief". Dit had hij zich zeèr aangetrokken. Al scheldend en ruzie-makend was men ten slotte in de achterkamer terechtgekomen, waar de wouw toen, aldus T., van een kast een beeldje heeft genomen om hem dit naar het hoofd te werpen. Zich bedreigd gevoelen de heeft hij een steekbeitel gegrepen welke eveneens op de kast lag. Hiermede heeft hij de vrouw eenige slagen op het hoofd gege ven. Zij zakte kermend ineen, waarop T. overhaast het huis heeft verlaten. Zelf heeft hij nog de deur van de kamer dichtgetrok ken, maar deze niet op slot gedaan. De straatdeur liet de onverlaat open staan en de beitel heeft hij in het vroegere Spui- kanaal (Mallegat) geworpen. Den geheelen avond heeft T. op den Lin ker-Maasoever rondgeloopen, evenals den daarop volgenden Zondag, 's Avonds is hij vroeg naar bed gegaan. Om goed elf uur werd hij door de politie van zijn bed gelicht. De sectie Bij de sectie is gebleken dat de vrouw een steekwond had opgeloopen van 7 c.M. diepte. Zij had een abnormaal dik schedeldak, nl. 8 millimeter. De dader moet dus bijzonder hard hebben geslagen om zulk een ernstige be schadiging aan den schedel te kunnen toe brengen. De theorie dat de vrouw na de doodelijke slag te hebben ontvangen, nog getracht heeft de kamer te verlaten, maar bij de deur een is gezakt, de deur daarbij dichtduwend, is door de bekentenis van den dader juist gebleken. In haar doodsstrijd moet zij de sleutel hebben omgedraaid. De buren ei kostgangers hebben aanvankelijk geen ver moeden gehad van het gebeurde. Vandaar dat het tot Zondagavond heeft geduurd voor het misdrijf werd ontdekt. Nog gisteravond is de Rivierpolitie in het Spuikanaal naar den weggegooiden beitel gaan dreggen. De aangehoudene zal Vrijdag ter beschik king van de justitie worden gesteld en naar het huis van bewaring worden overgebracht. Er is hem nog een inbraak in een ander pand ten laste gelegd. Tandem-perikelen Centrale voorschriften gewenscht De A.N.W.B. schrpft ons: Kort geleden is te Amsterdam iemand be keurd, wegens het vervoeren van een derden persoon op een tweefiets, hetgeen in strijd was met de letter van de betreffende gemeentever ordening. Ofschoon achteraf de bekeuring niet is door gegaan, werpt dit geval wel een eigenaardig licht op de manier waarop deze materie in ore land geregeld is, vooral wanneer men bij na der onderzoek constateert, dat de verordenin gen in de verschillende gemeenten sterk uit een loopen. In de eene gemeente is het gebruik van tweefietsen geheel verboden; in de andere is dit wel toegestaan, doch is het meevoeren van een derde persoon niet toegestaan, of wordt in de gemeenteverordening het aantal op een fiets mede te voeren personen afhankelijk ge steld van de inrichting van het rijwiel. Uit alles blijkt, dat als hoofdzaak var zen venvarrenden toestand het feit genoemd moet worden, dat hier het treffen van maat regelen aan de gemeenten wordt overgelaten, waarvan de besturen elk hun eigen opvatting van de zaak hebben. De A.N.W.B. meent, dat alleen centrale, voor het geheele land geldende voorschriften hier afdoende verbetering kunnen brengen het bestuur heeft daarom in een adres aan Minister vanWaterstaat, na op de bestaande verwarring te hebben gewezen, aangedrongen op het inlaisschen in de bepalingen van het Mo tor- en Rijwielreglement, van voorschriften betreffende het vervoer van personen buiten den bestuurder, op een rijwiel. kunst Jubileum-A. Wapenaar Het Comité-Wapenaar verzoekt ons mede te deelen, dat de Jubileum-bundel binnen niet te lange tijd gereed kan zijn. Door ver schillende oorzaken is in het afwerken eenige vertraging ontstaan. Zij die nog een bijdrage wenschen te zen den, hebben hiertoe nog de gelegenheid. Men kan storten op het giro-nummer van den secretaris-penningmeester van het Comité, den heer J. P. Prins, Louise de Colgnystraat 51, S c hi e d a m, gironum mer 125306. Bond van Chr. Oratoriumvereenigingen De C.O.V.-groep van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen in Nederland hield dezer dagen in Utrecht haar jaarvergadering, die geleid werd door Dr. W. ten Bocan uit Hilversum. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heer W. de Jong, Amsterdam, als be stuurslid werd herkozen, de heer W. Lamé- ris, Hilversum, als nieuw lid werd gekozen, daar de voorzitter, wegens uitbreiding zijDer ambtsbezigheden, niet langer zijn lunctie kon waarnemen. De vergadering koos den secretaris, den heer W. Uittenbogaard, Arn hem, tot voorzitter. De heer Laméris nam het secretariaat op zich. Bij de huishoudelijke zaken kwamen o.a. ter sprake: 1. een voorstel Leeuwarden, daartoe strek kend, te voorkomen, dat twee vereenigingen op denzelfden dag een uitvoering geven, ROFFELRIJMEN IK EN OPA Kees was gelogeerd bij opa, En hij kreeg de volle maat Van de pretwant Keesje's opc. Was een reuze-kameraad. Elke nieuwe dag had opa Weer wat anders op 't program, Waarmee Kees, of het zoo hoorde Vriendelijk genoegen nam. Als oom Dik dan 's avonds thuis kwam Deed Kees trotsch een schoon verslag Van wat „ik en opa" samen Deden heel de lange dag: Ik en opa zijn vanmorgen Naar de boerderij geweest! Ik en opa zijn gaan kijken Naar het Julianafeest! Ik en opa zijn gaan fietsen! Ik en opa dronken spuit! Ik en opa gaan er morgen Lekker met de trem opuit! Ik en opa, ik en opa IK voorop was 't elke keer Eerst komt opa", zei oom Dik vaak, „Dan komt ikke, jongeheer!" Eet vermaan bleek niet te helpen; Kees hield vol in star verzet IK bleef één, en opa tweede IK en opa maakten pret Op een avond ratelt Keesje: „Hoor es effetjes, oom Dik! 'k Heb vanmiddag fijn gevliegerd, En toen heb opa en ik Onze vlieger laten schieten! Jammer hè? we zijn 'em kwijt...!" Excuseer dat IK", zei opa, „Er niét bij was tot mijn spijt!" (Nadruk verboden) LEO LENS 2. een voorstel van het Groepsbestuur, om de gewone jaar\ ergadering steeds in Sept. te houden en de buitengewone in de Paasch- week; 3. een voorstel van Leiden, om in federa tief verband te treden met andere organi saties inzake de Bibliotheken. Dit voorstel werd verworpen, de beide andere aangenomen. Na afdoening van nog eenige huishoudelijke zaken hield de aftre dende voorzitter een inleidirtg over „Doel en toekomst der Chr. Oratoriumvereenigingen'. In deze sehoone, door sterke overtuiging ge dragen voordracht legde Dr. ten Boom voor al den nadruk np de inschakeling van den arbeid der C.O.Y en in het (inter)kerkelijk Evangel isatiewerk. Na de discussie, waarbij op practische moeilijkheden werd gewezen, dankte de heer Uittenbogaard den inleider hartelijk voor zijn gloedvol woord en niet minder voor ajles, wat hij voor de Vereeniging had gedaan, die sinds de oprichting van zijn goede leiding had mogen profiteeren. Dr. ten Boom sprak zijn erkentelijkheid uit voor de ondervonden medewerking en vriendschap en sloot daarna de vergadering met dankgebed. Den 8sten October a.s. is het in de ver maarde gestichten van Dr. Friedrich von Bodelschwing te Bethel bij Bielefeld een groote feestdag. Dan wordt namelijk de over de gansche wereld bekende „Posaunen-genera 1" Dr J. Kuhlo 80 jaar. Deze theoloog, mede directeur van Von Bodelschwinghs stichtingen, is waarschijnlijk de beste hoornblazer der wereld. Voor de beoefening dezer muziek deed hij ontzaglijk veel. Eens in vroegere jaren verzamelde hij bij een bezoek van den keizer tienduizend blazers om hem te ontvan gen en verwierf toen den titel „Posaunen- general", waaronder heel Duitschland hem kent. De grijze blazer zal den 8sten October zijn getrouwen wederom rondom zich zien. Er komen eenige duizenden blazers dien dag naar Bethel om hun generaal te huldigen en te danken. Ook Nederland kent deze markante Bethel- sche domineesfiguur. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft hij enkele jaren geleden „geblazen". Op den 8sten October zullen uit Nederlandsche muziekkringen de gelukwen- schen niet ontbreken. EEN FRAAIE VERPAKKING De Erven G. van Sillevoldt te Rotterdam zond ons een fraaie bus toe, die, gevuld met koffie, ter gelegenheid van de verlo ving van Prinses Juliana en Prins Bern- hard in den handel is gebracht. De bus is prachtig uitgevoerd; het be< bende verlovingsportret is onberispelijk; de verdere entourage geeft aan 't geheel een echt feestelijk cachet En deze firma èn onze Nederlandsche bliikiindustrie komt een woord van lof too. dat zij zoo kort na het bekend worden der vorstelijke verloving zulk een fraaie bus (9 overdrukken) wisten gereed te hebben. AANLEG NIEUWEN RIJKSWEG DEN HAAG—ROTTERDAM. Overzicht van den stand der werkzaamheden aan den verbindingsweg, welke ten Oosten van Delft wordt aangelegd. Bruggen, viaducten, enz. zijn alle gereed

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5