DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 1 stilt en voorkomt pijnen! BIER Buitenland EN WERELD BESCHOUWING In de yroolijke stad München [(Van onzen Duitschen correspondent) t De tegenstelling tusschen Neurenberg en München is frappant. Althans voor men- schen, die eerst zes vermoeiende dagen achtereen den Rijkspartijdag hebben mee gemaakt en dan geheel onvoorbereid in het Octoberfeest binnenrollen. München is Weliswaar tot Rijkshoofdstad der Beweging gepromoveerd, maar voor ons blijft het nog altijd in de eerste plaats de hoofdstad van het voormalige Koninkrijk der Wittel- bacher, want aan dit Vorstenhuis heeft heel Beieren en München in 't bijzonder zijn historische charme en beteekenis te idanken. Officieel is München heel anders gewor den dan vijf, zes jaar geleden. Hier zetelt in het belangrijk uitgebreide „Braune Haus" de hoogste instantie der N.S.D.A.P. eD als er in de partij interne conflicten zijn, dan worden ze hier beslecht. Rudolf Hess de plaatsvervanger van den Führer, zwaait er den scepter en men vertelt, dat hij zeer streng is in het uitoefenen van zijn hooge iunctie. Mij dreef de macht der gewoonte naar Hen statigen Promenadeplatz, waar eertijds in het „Ministerium des Ausseren" man nen als graaf von Lerchenfeld voor een .vriendschappelijke verhouding tusschen den Beierschen Vrijstaat en het buitenland ijverden. Maar in den eenheidsstaat acht men zulk een ministerie van Buitenland- sche Zaken in andere steden dan Berlijn volmaakt overbodig en uit verschillende gebeurtenissen van de laatste maanden is het ons duidelijk geworden, dat jhr. von Neurath in zijn ressort allang niet alleen meer de regie voert. De „Promenadeplatz" heeft bovendien zijn naam verloren en heet naar den Rijksstadhouder „Ridder von Eppplein". Hier zetelt voortaan de Staats- kanselarij onder leiding van Minister- President Siebert en het vroeger zoo in vloedrijke persbureau is gedegradeerd tot een ..Nachrichlenstelle der Landesregie- rung", die er voor terugdeinst, aan een [vertegenwoordiger der buitenlandsche pers ook maar de meest onbelangrijke informa ties te verstrekken. Dat is typeerend voor tie tegenwoordige situatie in Duitschland: niemand wil de verantwoordelijkheid op zich nemen, iets positiefs gezegd te hebben en gaat men op een grondig onderzoek uit, Wel, dan wordt men van het kastje naar 'den muur gezonden, maar veel wijzer wordt men niet! Rifter van Epp fungeert als Rijksstad houder min of meer als bemiddelaar tus schen Beieren en het Rijk. Hij wordt hier bij ondersteund door gouwleider Wagner, die tevens Binnenlandsche Zaken verzorgt en beiden gaan geregeld van München naar Berlijn, om verslag uit te brengen of om advies te vragen. De doorsnee-Beier schijnt zich' van al 'deze en nog vele andere wijzigingen, al thans uiterlijk, bitter weinig aan te trek ken. Een hevig onweer, gepaard gaande met hagelslag, dwong mij, het dichtbij lig gende „Hofbrauhaus" binnen te loopen, een der drukst bezochte bierlokalen der stad. Van vijf tot tien uur is hier „Hochbetrieb": aan lange tafels zitten honderden stoere kerels van den meest uiteenloopenden stand en leeftijd. Die brengen hun brood en worst of kaas mee, halen een mes uit hun broekzak en gaan aan 't eten. De beter gesitueerden of minder spaarzamen bestellen bij een der dienstvaardige „Frau- leins" een ,Moas" helder of donker bier en vele anderen gaan zoo'n steenen kruik aan het naast liggende buffet zeif halen. Gemiddeld wordt er drie tot zes liter van 'dit uitnemend gerstesap genoten en de al- gemeene spraaklust wordt er natuurlijk 'door bevorderd. Moppen worden er getapt, maar in een dialect, dat voor den vreem deling vrijwel onverstaanbaar is, want de Beier slikt de helft van zijn ta'al met zijn bier mee naar binnen. Maar wat doet dat er toe? Hij is levenslustig, heeft veel zin voor humor en neemt het leven ook onder 'de tegenwoordige omstandigheden niet zwaarder dan strikt noodig is. Over poli tiek wordt liever niet gesproken, want dat kan levensgevaarlijk blijken.- Overal zitten luisteraars, die zich verdienstelijk willen maken ten koste van een landgenoot, die anders denkt dan tegenwoordig is voor geschreven. Naast mij zit een gezellige oude heer met een wit baardje en die schijnt iets op zijn hart te hebben. Hij vertelt, dat hij met zijn zoon naar de „Oktoberwiese" is geweest van 's morgens vroeg tot in den namiddag, want daar is heel wat te zien en men wil Van het heerlijke herfstweer genieten. Maar toen kwam het onweer en nu drinkt hij voor de afwisseling zijn literkruik ,,Hofbrau". „Ik ben katholiek' van afkomst, maar van de kerk wil ik allang niets meer we ten. Let maar op Spanje, dan kunt u zien, waar het régime der geestelijkheid toe leidt! Bij ons hadden de joden de macht in handen, maar daar is nu voorgoed een eind aan gemaakt en ik zeg maar zoo: wij Duitschers willen een Duitsch geloof! Met de joden mag dat niets meer uitstaande hebben. De meeste menschen van mijn leeftijd snappen dat niet, maar onze jeugd wordt er bij opgevoed en die zal anders gaan denken, dat verzeker ik u! Het wordt een wereldoorlog tusschen joden en niet- joden, dat zult u zien en Duitschland zal er voor zorgen, dat de bolsjewisten versla gen worden. Daar zal de heele wereld dan dankbaar voor zijn!" Deze voordracht stemt me nadenkelijk. Zelfs in het „gemütliche" München is men dus onder den invloed gekomen van de nationaal-socialistisrhe „Weltanschauung", zooals die speciaal door Rosenberg en Streicher wordt verkondigd en het evange lie onzer vaderen komt in 't gedrang! Ik drink mijn pot bier maar gauw op, doe of ik plotseling haast heb gekregen en spoed me naar buiten om weer op mijn verhaal te komen! De Spaansche burgeroorlog HET ALCAZAR THANS GEVALLEN? Gisteimorgen om negen uur werden de puinhoopen van het Alcazar door de cadet ten nog steeds met succes verdedigd. De batterijen der belegeraars zwegen op dat tijdstip. Men volstond met handgranaten in het oostelijk deel van het gebouw te werpen, alwaar de cadetten hun mitrailleursnesten hadden. De cadetten beantwoorden deze manoeuvres met een hevig vuur. Om elf uur waren ook elders in Toledo geen gevechtshandelingen meer waar te ne men. Alleen bombardementsvliegtuigen ope reerden in de richting van Maqueda. Intusschen verspreidt het Spaansche tele- graafagentschap Fabra een bericht, volgens hetwelk 400 man volksfronttroepen een nieuwen aanval op het Alcazar hebben gedaan en vrogg in den middag er in ge slaagd zouden zijn de nationalisten, die zich in de eetzaaf en keukens verschanst hadden, tot weerloosheid te brengen. De minister president zou zich zelfs naar Toledo hebben begeven om den volksfrontei's geluk te wenschen. Het Fabra-bericht dient evenwel met alle voorbehoud te worden opgenomen. Van de andere fronten in Spanje valt niet veel nieuws te melden. Uit San Sebastian wordt vernomen, dat volgens mededeelingcn van vluchtelingen, die aldaar uit BiLbao zijn aangekomen, de oneenigheid tusschen de verdedigers van deze stad steeds scherpere vonnen aanneemt, naarnate het uur, waar op het door Mola gestelde ultimatum af loopt, nadert. De Basken zouden nog de overhand in de stad hebben, doch het zou voor hen met het uur moeilijker worden om de anarchistische elementen van plundering en brandstichting af te houden. De Basken houden nog de voornaamste gebouwen bezet en hebben in vele huizen mitrailleurs in stelling gebracht, niet tegen de naderende nationalisten, doch tegen, de anarchisten. Onteigening van grondbezit Naar het D.N.B. uit Madrid verneemt, wordt de onteigening en verdeeling van het grondbezit in dat deel van Spanje, dat nog in het bezit van de regeering is, in versneld tempo doorgezet. Gisteren heeft het bureau voor agrarische hervorming 70 bezittingen in de provincie Madrid en 50 in de provincie Guadalajara, waaronder bezittingen van den bisschop van Madrid en van graaf Romano- nes, tot staatseigendom verklaard en overge dragen aan de bonden van landarbeiders ter bewerking. ANTI-JAPANSCH INCIDENT TE SHANGHAI Chineezen beschieten Japansche matrozen Hevige opwinding in Tokio In de Hongkew-wijk te Shanghai heeft Dinsdagavond omstreeks acht uur een zeer eriistig incident plaats gehad, dat de spanning tusschen China en Japan tot een ontlading dreigt te zullen brengen. Op genoemd tijdstip wandelden drie matrozen van de Japansche oorlogs marine op den Woosung Road nabij 't Japansche consulaat-generaal in de in ternationale concessie. Plotseling wer den zij door een aantal Chineezen be schoten. Eén van de Japanners werd gedood, terwijl de beide anderen ernstig gewond werden. In het geheel werden acht scho ten gelost. Eén Chinees kon worden gegrepen, doch de anderen slaagden erin te ont komen. Een Japansch landingsdetachement be zette snel de omgeving van de plaats, waar de moord gepleegd werd, o.a, Haining Road, North Haining Road en Woosung Road. Het bestuur van de internationale neder zetting heeft intusschen een compagnie Russen van het vrijwilligerskorps gemobili seerd, alsmede de bijzondere politie. Pant serwagens van de Japanners rollen door de straten en nemen stelling rond de geheele Hongkew-wijk, waar vele Japanners wonen. De Japansche reservisten, die in Shang hai wonen, zijn gemobiliseerd en men ver wacht, dat Donderdag nieuwe afdeelingen mariniers uit Japan zullen aankomen. In Tokio werd het incident door extra bladen bekend gemaakt. In politieke krin gen aldaar vreest men, dat de regeering door deze kwestie genoodzaakt zal worden, maatregelen te nemen, waarvan het einde voor beide landen nog niet te overzien zal zijn. Algemeen is men in de Japansche hoofd stad zeer opgewonden over het geval en men is van meening. dat hier sprake is van een bewusten overval op Japansche lan dingstroepen. Nader wordt uit Tokio vernomen, dat de minister van Marine niet zal deelnemen de manoeuvres, aangezien de toestand eich heeft topgespitst en hij daarom op zijn post moet blijven. Het China-smaldeel van de Japansche vloot ligt gereed, om bij verdere verscher ping van de situatie onmiddellijk in te grijpen. Roode leger-manoeuvres Parachute-springers in actie Bij manoeuvres iln de omgeving van Moskou werden in tegenwoordigheid van Molotof, na -Stalin de hoogste autoriteit in sovjet-Rusland, en den volkscommissaris voor defensie, Worosjilof, wederom oefenin gen gehoudien met het landen van troepen vanuit vliegtuigen in den rug van den vijand. Tijdens de gevechtsoefeniingen daalden 220 parachutespringers omlaag, later ge volgd door 3000 man „lucht-infanterie". Molotof toonde zich zeer tevreden. De eerste politieke commissaris van het roode leger, Gamamik, is te Chabarovsk aange komen om de manoeuvre® van het roode leger in het Verre Oosten bij te wonen. Vermoedelijk moet hij ook een onderzoek instellen naar de politieke gezindheid van het leger van Bluecher. Qiwxmden fadeAfaruhe. fiuib- otxnmw geven de ooolfoujOi. aan MAGGI5 bouillon omdat MAGGIS Bouillon in alle opzichten overeenkomt met het beste, zelfgemaakte. vleesnat, doch in een oogwenk is bereid, minder"'. door geen enkele namoak ook zelfs maar wordt geëvenaard. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks- merken: de naam „Maggi" ^n de Kruisster 1/ VERRASSENDE WENDING TE GENEVE De Abessijnsche delegatie in de Assemblée toegelaten Het Haagsche Hof uitgeschakeld De commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven te Genève heeft haar oorspronkelijk denkbeeld, om het advies van het Haagsche Hof in te winnen inzake de geldigheid der Abessijnsche geloofsbrieven, bij nader beraad laten Zij heeft aan de volkenbondsvergade ring voorgesteld, om de Abessijnsche gedelegeerden voor den duur van deze zitting toe te laten, op voet van gelijk heid met de andere delegaties. Dit voorstel is aanvaard met 39 tegen 4 stemmen en zes onthoudingen. De koersverandering van de commissie van onderzoek is veroorzaakt door een aan tal commissie-leden, waaronder ook de Griek, Politis, die gehoopt hadden, dat de Abessijnen voorloopig van deelneming aan de vqlkenbondsvergadering zouden wor den uitgesloten en dat Italië op die condi tie bereid zou zijn, naar de volkenbonds- tsad terug te keeren. De voorstanders van onmiddellijke toelating, onder wie de Rus Litwinoff. kregen toen de gelegenheid hun zienswijze te doen zegevieren. In de volkenbondsvergadering heeft Po litis het rapport in kwestie voorgelezen. Over de bezetting van Abessinië door Ita- liaansche troepen en over de vraag pf Abes sinië met het oor hierop nog wel als een zelfstandige staat te beschouwen is, wordt in het rapport met geen enkel woord gerept. De eenige kwestie, die de commissie vol gens het rapport heeft bezig gehouden, was deze, of de Negus nog wel voldoende regee- ringsmacht bezit, om geloofsbrieven naar de volkenbondsvergadering te kunnen zen den. Het rapport wijst er op, dat de Negus zich thans in het buitenland bevindt, dat de regeering niet meer in de hoofdstad aan wezig is cn dat volgens enkele documenten een nieuwe regeering zich in een ander deel van het land bevindt. Over den aard en den omvang van de macht van die andere regeering, evenals over de waarde van de banden, die tus schen haar en den Negus bestaan, schijnt geen zekerheid te hestaan. Evenmin over de vraag, of het staatshoofd, van wien ds geloofsbrieven afkomstig zijn, nog een vol doende werkelijke uitoefening van zijn wet- telijken titel heeft, om deze geloofsbrieven volkomen regelmatig te maken. Intusschen stelde niemand voor, deze vraag negatief te beantwoorden en of schoon anderzijds bij alle leden twijfel had bestaan over de regelmatigheid van de volmachten, meent de commissie, dat twijfel moet strekken ten gunste van hem, op wien de twijfel drukt en dat de Volkenbondsvergadering de geloofsbrie ven moet goedkeuren. Plet rapport verklaart tenslotte, dat de goedkeuring van de Abessijnsche geloofs brieven alleen geldig zal zijn voor de tegenwoordige zeventiende Volkenbond»- vergadering. In dezen geest stelde de commissie eenstemmig voor den Abes sijnen toe te staan aan de werkzaam heden van deze vergadering deel te nemen. De gedelegeerden Van Hongarije, Oosten rijk en Albanië verlangden hoofdelijke stemming over het voorstel van de com missie. Motta (Zwitserland) achtte het verstandig, dat de commissie had afgezien van het in winnen van het advies van het Haagsche Hof. Desniettemin zou de Zwitsersche dele gatie zich van stemming onthouden. Bij de stemmnig werden de geloofsbrieven van de Abessijnen goedgekeurd met 39 te gen 4 stemmen en zes onthoudingen. De tegenstemmers waren Albanië, Ecua dor, Oostenrijk en Hongarije. Van stemming onthielden zich Bulgarije, Panama, Portugal, Siam, Venezuela en Zwitserland. Bovendien gaven Afghanistan, Bolivia en Chili heelemaal gen antwoord, toen denaain van hun land werd afgeroepen. WOLDE MARIAM ERKENT ITALIË Hij zweert trouw aan Victor Emanuel Wolde Mariam, de Abessijnsche gezant te Parijs, heeft zich gister middag naar de Italiaansche ambas sade begeven, en daar Ln het bijzijn van ambassadeur Vittorio CerrutI, de Italiaansche marine- en militaire attaché's en vertegenwoordigers van de pers, op plechtige wijze zijn on derwerping aan dien koning van Italië aangeboden. Wolde Mariam sprak daarbij de volgende eedsformule uit: „Ik verklaar, uit vrijen wil de souve» reiniteit van Z. M. den Koning van Italië Keizer van Ethiopië, Victor Emanuel III te aanvaarden en mij geheel en loyaal te onderwerpen aan de wetten en bepalingen, die de verheven souverein voor- zijn rijk zal uitvaardigen. Ik verklaar plechtig, noch in Ethiopië noch buiten Ethiopië eenig ander gezag meer te erkennen dan dat beripemd en aangesteld voor de Ethiopische staatsburgers dooi den, wettig souverein, Victor Emanuel III, koning van Italië en keizer van Ethiopië". Nadat de Ethiopiër dezen eed had afge legd, hield ambassadeur Cerruti een toe. spraak, waarin hij o.m. zeide, dat Wolde Mariam, door zich te onderwerpen, reken schap geeft van de gebeurtenissen in Ethiopië, en waarin de ambassadeur ver der wees op de beschaving6taak van Italië. Den fascistischen groet, waarmede Cer ruti zijn toepraak besloot, beantwoordde Wolde Mariam op gelijke wijze. Na afloop van de plechtigheid overhan digde de vroegere Ethiopische gezant aan de pers een nota, waarin het volgende ver klaard wordt: „Wolde Mariam, gezant van Ethiopië te Parijs, deelt den Ethïopischen onderdanen die in Frankrijk verblijven, mede, dat hij den 19den September zijn functies heeft neergelegd. Op dien datum toch eindigde het jaar, waarvoor hij de taak aanvaardde die zijn regeering hem toevertrouwde". Omtrent de stap van Wolde Mariam deelt de Abessijnsche legatie te Parijs mede. dat deze louter persoonlijk is, en door de overige ledien van het gezantsohap met beslistheid wordt afgekeurd. De Abessijnsche delegatie noemde Wolde Mariams onderwerping een verachtelijke afvalligheid, waaromtrent zij zich verder niet wenscht uit te laten. SPOORWEGRAMP IN ZUID-FRANKRIJK REEDS VEERTIEN LIJKEN GEBORGEN Er zijn tientallen gewonden Gistermiddag om twee uur heeft in Zuid-Frankrijk in de nabijheid van Lourdes een spoorweg-catastrophe plaats gehad, waarvan een groot aan tal reizigers het slachtoffer is ge worden. De exprestrein van Lourdes naar Toulouse, die om kwart voor twee van laatstgenoemde plaats vertrok ken was, kreeg onderweg vertraging, daar zich eenige defecten voordeden. Een boemeltrein uit Lourdes reed den express achterop, en daar de spoorbaan een bocht maakt, was het den machinist van den tweeden trein tl iet mogelijk, tijdig den eersten trein gewaar te worden. Met zulk een geweld reed de boemeltrein op den expres in, dat de locomotief over de laatste wagons heenschoof en deze ge heel verbrijzelde. Luide jammerkreten ste gen uit het vernielde materiaal op. Het aantal gewonden bleek omstreeks dertig te zijn. Het reddingswerk werd onmiddellijk met groote energie ter hand genomen. Na een uur van ingespannen arbeid had men reeds veertien dooden uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. De gewonden wer den naar de ziekenhuizen van Tarbes en Lourdes getransporeerd. De prefect van de Boven-Pyreneëen en de bisschoppen van Tarbes en Lourdes namen aan de organisatie van den hulp dienst deel. De Palestijnsche onlusten Britsche troepentransporten Behalve de Laurentic is ook het Engel- sche stoomschip Dorsetshire gisteren te Haifa aangekomen met 1500 soldaten van de Hampshire en Shrophire regimenten aan boord. De 1400 man van de Laurentic zijn hoofdzakelijk staf- en administratief personeel. Buiten de stad zijn twee groote kampementen opgericht met een militair hospitaal en een ontspanningsterrein. Haifa is bestemd het centrale punt van de Engel- sche troepen te worden, die van hieruit hun operaties zullen beginnen. Polen en het Danzigsche incident Het bezoek van den kruiser „Leipzig" Het rapport over het incident tijdens het bezoek van den Duitschen kruiser Leipzig aan Danzig, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek namens zijn regeering bij den Volkenbondsraad heeft ingediend, reproduceert de nota's die met betrekking tot deze kwestie tusschen de regeeringen te Berlijn en te Warschau zijn Von Neurath verklaart in een van deze nota's „dat het de Duitsche regeering was. die den commandant van den kruiser op dracht gaf van een bezoek aan den hoogen commissaris Lester af te zien. Bij de Duit sche regeering bestond echter niet de be doeling om tegen het statuut van de vrije stad te ageeren of de rechten van Polen schade toe te brengen". Polen eindigt zijn rapport met op te mer ken, dat zich, nadat het opdracht had ge kregen van den Volkenbondsraad een nader onderzoek in te stellen, zich geen inciden ten van een dergelijk soort hebben voor gedaan en dat de Poolsche regeering in de toekomst bereid is haar bemiddelende rol de moeilijkheden uit den weg te rui men, die met betrekking tot de Vrije stad Danzig mochten rijzen, te vervullen. SCHIP MET 400 PERSONEN ZOEK Uit Gibraltar wordt gemeld, dat hert Spaansche schip „Genoveva" sedert 2 Sept ordt vermiet. Het schip heeft 400 perso nen aan boord, waaronder verscheiden vluchtelingen. Het schip verliet 2 Sept. de haven van Santander op weg naar Valencia. Alle pogingen van de draadloozc stations en de kustwacht, om het schip te vinden, zijn vergeefsoh gebleven. GEMENGD NIEUWS „SCHAAI VAN DE MANEUVELS" Schrik en ergernis van een Brabantsche boer De ruiten vlogen aan scherven Het „Dagblad van N. Br." vertelt: 'n Groote Brabantsche boerderij met drie vensters, elk van negen ruiten en één kleine ruit in het „Opkamerke". Ze ligt achter dyk, die op den grooten verkeersweg uitkomt, in de verte aan den horizont, 'n uitgestrekt bosch van lage sparren. Daar nadert in draf een artillerie-colonne. Aan de andere zijde van den dyk wordt halt gehouden, de artilleristen stijgen af. Dan nadert van de tegenovergestel de zyde een afdeeling wielrijders, die dienst moet doen als dekking voor de drie stukken geschut, die in stelling worden gebracht gericht op het sparrenbosch waarin de vijand zich genesteld heeft. De stukken zullen oogenblikkelyk het vuur gaan openen, daarom zendt de Batterijcom mandant 'n ordonnans naar den eigenaar var de boerderij met de aanbeveling: „Zet onmid dellijk al je ramen open''. De boer ziet den artillerist naderen. Hij is met z'n vrouw in den stal bezig: „Boer", roept de Rotterdammer met 'n typisch Bovenmoer- dijksch accent, „je mot je vensters open zetten"! „Je vensters!" De boer schijnt de waar schuwing nóg niet te begrijpen, want de or donnans roept er achter: „Order van den Bat- terijcommandant". Hij stijgt af, gaat met het paard aan de hand het erf op, herhaalt voor den openstaanden stal z'n waarschuwing, maar de boer schudt koppig 't hoofd: „Me ramen open zetten? Ik zij niet gek! Z' ebben zeker nog nie genog aan me lei-peren gezeten? Ik hou me ramen toe!" „Weis nou niet aigewaais, man...... motte je ruiten kapot?" „Die motten in 't gTieel nie kepot". „Ja maar, de kanonnen gaan schieten!" „Laat ze schieter., daar moeien wy i eigen nie mee. Ik eb in drie en negentig ook bij d'infanterie van 't zesde gelegenik zy nie bang van 'n k'rnon! Ik durf er genog dicht bij te komen. Ze schieten ommers toch nie mee wezelijke kogels 1" „Ja maar, de luchtdrukHy heeft het woord nog niet uitgesproken of op geen vyf meter van de woning, valt 'n donderende slag 'n vuurstraal spat uit den loop, 'n grijze wolk drijft over den stal, en op het zelf de oogerablik klinkt 'n kletterend gerinkel de ruiten uit twee vensters zijn aan stukken gesprongen en de boer die niet bang stormt den dijk op met beide armen in de hoogte: „Ophouenophouen mee schieter me ruiten... springen gelijk kepot... op houenEr valt 'n tweede schot en het 3de venster begeeft 't. De glasscherven vallen rinkelend de woning binnen: „Agge nie se ophoudt, gaai ik naar d'n burgemeester. Gullie meugt mee oe meneuvels 'n mei z'nn^n boel niet rinneweeren!" Er wordt eenvoudig niet naar hem geluis terd, ze zien hem niet eens staan, 'n Derde er 'n vierde schot valt. Dan stormen de wiel rijders met de bajonet op het geweer, over der. dijk, attaqueeren in de richting van het spar renbosch. Eer de boer van z'n schrik en ergernis ii bekomen, zijn de stukken weer aangesepan- nen, de mannen stijgen op en de batterij ver dwijnt in de richting vanwaar ze is gekomen. 'n Troep nieuwsgierigen die per fiets en te voet naderby zijn gekomen, staat rond den schreeuwenden boer: ,.Da noem ik ongeperre- menteerd! Da ze mekaar schieten, maar nie myn ruiten! Dat wil de koningin nie, en ik laat het er niet by! Daar mot perses onge maakt worren! En ze zullen me de centen van de schaai terugbetalen, al mot ik er voor op odejense by de Koningin". Dan klinkt 'n stem: „Gij zyt veruit gewaar- schouwd geworren, Kees, ik zy er getuige van. Ge zit mee de stukken, en ge zul ze motten betalen... da kan ik jou verassereeren". Niet ieder weet waar Rotterdam ligt.... Een medewerker schryft aan de N.R.C.: De gemiddelde Franschman, met inbegrip van den gemiddelden postbeambte, was vóór den oorlog niet bijzonder op de hoogte aardrijkskunde. Ik herinner my zeer wel, dat my by het te Parijs verzenden van een tele gram naar Rotterdam gevraagd werd: Duitschland, is het niet?" Ik dacht dat dit veranderd was, maar zie hier, nauwkeurig en authentiek, de ondervin ding die ik enkele dagen geleden te Parijs op deed. Dinsdag 15 September 1.1. te 12 uur 45, gaf aan het post- en telegraafkantoor no. 110 te Parys, hoek Rue de Rennes en Rue du Four, een telegram op naar Rotterdam. De postbeambte telt de woorden en zegt dan: Rotterdam, waar ligt dat? De oude herinnering komt op en ik zeg eenigszins spotterd: Meent U soms dat het in Duitschland ligt? Ik weel er niets van, lacht hy my toe. Ik zal U helpen, zeg ik. Het is een stad van byna zeshonderd duizend inwoners in Ne derland. O, goed, zegt hij, ik zal eens opzoeken wat het per woord k°st- Hy haait een boek voor den dag en begint te zoeken. Tevergeefs. Er is nu ook nog een andere beambte by ge- bomen en de zoekende zegt hem: „Jy weet zulke dingen beter, help my eens". Ik heb intusschen de verwarring van den man by het zoeken gemerkt. Om geen al te onbekende dingen ce zeggen had ik daareven Nederland „Hollande" genoemd en hy zoekt ~'i op „Hollande". Daar het mij wat lang duurt, wil ik opnieuw behulpzaam zyn en zeg: U moet niet op „Hollande" zoeken, maar op „Pays-Bas". Waarop de man, die het beter weet, zegt: Pays-Bas? Dat is in Denemarken is het niet Tekstueel. De zaak is tenslotte, zij het met moeite, in orde gekomen. Ik heb niet kunnen nalaten den heeren te zeggen, dat ik vond dat de ambte naren op een telegraafkantoor te Parys toch wel iets beter op de hoogte mochten zyn ik heb hun aanbevolen myn telegram niet naar een verkeerde windrichting te sturen. 1 moet den noordelijken kant uit, heb ik hun zegd, waarop we lachend uiteengegaan zijn. Het telegram is goed aangekomen. VAN EEN STELLING GEVALLEN Te Heemstede is de aannemer Hoe- kema, wonende in de J. C. van Oostzanen- laan aldaar, van een stelling gevallen. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het Diacanessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij eenige aren later iw overleden. BARNEVELD Melkproductentabriek „DE EENDRACHli te BARNEVELD Telefoon Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTEf in kistjes van 10 Kilo. (Adv, Het doodelijk ongeluk bij de manoeuvres Vader van drie kinderen het slachtolfer Nader vernemen wij. dat het slachtoffeL van het doodelijk ongeluk bij de legei ningen in Noord-Brabant is de 33-jarij soldaat Berkenbosch, uit Rhoon. Dj® man was gehuwd en vader van drie kinfs deren. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft verluidt het, dat een der soldaten, die hi stuk geschut bedienden, zou zijn gestruikelif over het touw, waarmede dit werd afgs|v vuurd. Hierdoor zou het schot, zijn afgegai met het bekende noodlottige gevolg. De roofmoord te Opende Een derde verdachte gearresteerd In den vroegen morgen van 25 Juni j,|L heeft te Opende (gcm. Grootegast) eew roofmoord plaats gehad, waarvan de heel R. Zetsma, een 72-jarige alleenwonende maf het slach.offer is geworden. In verband met deze zaak zijn desiijdj aangehouden de gebr. W. uit Groningen. Bij hun eerste verhoor en later in de i structie hebben zij medegedeeld, dat i een derde persoon bij dezen moord zou ziji betrokken, n.l. de 45-jarige P. M., die i onmiddellijke nabijheid van den vermoord! woonde. M. zou hun belangrijke aanwijzinl gen hebben gegeven, speciaal betreffend» de plaats, waar de heer Z. zijn geld borg eft den tijd. waarop een flinke hoeveelheid geil in huis aanwezig zou zijn. In de instructie is hiernaar een nade onderzoek ingesteld, dat tot gevolg hee gehad, dat M., die indertijd reeds is aangc houden, ook in verband met den moord za worden vervolgd. Het staat nog niet vast, of hem uitlokkei van misdrijf door het geven van inlichting of mededaderschap zal worden ten laste ge legd. De tweeling Bernard en Juliam Het jongetje overleden Dinsdamorgen is een van de tweeling im naamd naar de Vorstelijke verloofden vai de familie v. Hal. uit de Nassau polder i Moerdijk, n.l. liet zoontje Bernhard ovei leden. Door een autobus aangereden Gisteravond even voor 8 uur zijn op dei Fluweelen Burgwal te 's-G raven hag twee wiel rij ders, de 29-jarige P. de B. en d 60-jarige M. G. V., beiden in Den Ilaagv achtig, door een autobus van de IT.T.M. aan gereden. De B. bekwam een bekkenfractuur, V. e^i hersenschudding, terwijl laatstgenoemde t* vens het rechteroor werd afgereden. Beide getroffenen, wier toestand niet I vensgevaarlijk is, zijn ter verpleging nni het militair hospitaal, dat in dezelfde straf gelegen is, overgebracht. Als oorzaak van het ongeval wordt meld. dat vermoedelijk de bestuurder van i autobus bij het inhalen onvoldoende is ui pfiwekp.n. De burgemeester van Haarlem zal li r cassatie gaan van het vonnis van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegen het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot ƒ2500 boete subs. 50 dageii^ hechtenis. OUDE MAN VERDRONKEN Uit de Raamsingel te Haarlem is he® lijk opgehaald van den 82-jarigen 1 wonende in de Slachthuisstraat. De oudl man was gaan wandelen, zooals hij eikei middag deed. Daar hij slecht van gezich r was, vermoedt men, dat hij verdwaald en water geraakt is. Het stoffelijk overschot naar het St Elisabeth-gasthuls overg» braoht 1 1 DE NA-ZOMER Als een bijzonderheid kan worden gemeld o dat in den tuin van Ds. Brink te Onder den dam (Gr.) de aardbeien voor de twee- keer in bloei staan en zich ook i vrucht begint te zetten, zoodat het zich laai aanzien, wanneer het mooie zomerweer nna eenige dagen aan houdt, er voor de tweede keer van geplukt kan worden. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) velf^ s»; HERBEREKENING VAN DE PENSIOENEN „Hèrberekening" géén gelukkige teruir doet denken aan herstel van een fo En géén gelukkige zaakl Hoe veil kleine luiden zullen erdoor in 't nauw raken! Ik ken iemand met een redelijk pensioen (na 1922), die te zorgen heeft voor verwante met een pensioentje uit ouden tijd, ten eenenmale onvoldoende oü •van te leven. Moet hij voor haar zorgen? „De Wet' verplicht er niet toe; maar hij voelt zich zedelijk verplicht; hoopt 't nog liing kunnen doen. Zoo samen kunnen ze rond komen; maar hoe 't zal gaan na dL berekening? Dergelijke gevallen zijn el meerdere. Zou de billijkheid niet eischen dat mega vóór aan de pensioenen te gaan tornen een „herberekende" de pensio van de oudjes? De Grondwet stelt 't eenmaal toegekend pensioen „onaantastbaa r". De Grond- een vodje papier?! 'dig is de redeneering (pour la cause?) van Kamerleden, die deze onaantastbaarheid in twijfel trekken nu de Indische pensioenen en die van de spoorwegbeambten werden a alsof de eene rechtsverkrachting door de andere gerechtvaardigd zou zijn! Heeren Kamerleden! maakt van deze ern stige zaak nu eens geen partijzaak, maar oordeelt en stemt naar recht en b i 11 ij k- H., Sept. 7*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2