JHettnr* £>iïisrljf Qtaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw BAD BOEKELO Strijd fusschen Oostland en Westland Eft Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niel afzondpriri» vprtHi-haa* NO. 5892 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang a&tartcntitprijjtn: Van I tot 5 regels M7'/i Elke regel meer<X22'/i rngezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 RECHTSONZEKERHEID DOET PIJN esh Vooral de vakbladen der organisaties, die zich met de belangen van het overheids personeel bezig houden hebben in de laat ste weken veel geschreven over een loons verlaging, welke het rechtsgevoel krenkte; terwijl er ook vragen aan den Minister steld werden. De kwestie is vrij ingewik keld, maar we meenen dat ze, van allerlei bijkomstigheden, ontdaan, in de grond der zaak op het volgende neerkomt. In verband met een circulaire van den Minister varf Binnenlandsche Zaken, dat de loonen van het gemeentepersoneel getoetst moéten worden aan het plaatselijk loonpeil, hadden Burgemeester en Wethouders van Zutfen een loonsverlaging voorgesteld, raad verwierp één en andermaal cleze voor stellen, ondanks een aanmaning van den Minister. Tenslotte werd ze door B. en W. vastgesteld. De houding van dit college was wel wat zonderling. Zij hadden, om het uurloon voor ehtV vaklieden te bepalen, geen rekening gehou den met het plaatselijk loonpeil van vak lieden, doch met dat voor vak- en niet-vak- lieden. Toen kwamen zij op een uurloon van gemiddeld 51 ct. Hiertegen werd aan gevoerd, dat het gemiddeld loon van vak- rdlJ lieden zeker 55 ct. was. B. een W. kwamen toen met een nieuwe berekening tot eei 'uurloon van 54 ct. Echter wijzigden zij hm voorstel niet, maar voerden aan, dat dit Iplaatselijk loonpeil ook niet ten grand 's slag had gelegen aan hun voorstel tot sala risverlaging. Men wilde het in Zutfen gel dende bizondere stelsel van bezoldiging idhaven; en de Minister vond geen aan leiding om een nader ingrijpen van de LR Kroon te bevorderen. Wij geven met name Onze Banie van het Christelijk Personeel in Publieke j*Q( dienst toe, dat deze beslissing een pijnlijke indruk maakt. Wanneer voorgeschreven is, dat het plaatselijk loonpeil norm zal zijn, 'r^dan moet men deze regel ook eerlijk toe passen. Wat te Zutfen geschiedde, maakt (Al de indruk, dat men eerst een uurloon vast stelde en toen een berekening opstelde, pour besoin de la cause, om dat cijfer aan inemelijk te maken. Toen echter de onjuist heid van de berekening niet geloochend hon worden, wendden B. en W. voor, dat lij er een eigen systeem van bezoldiging op na hielden en toen men hierbij beneden het plaatselijk loonpeil kwam, had de Mi- iter er geen overwegend bezwaar tegen. Het schijnt ons niet voor tegenspraak itbaar, dat er op die wijze een rechts- ikerheid ontstaat, welke -nog pijnlijker aandoet dan de salarisverlaging zelf. aarH; ïro Wijziging der steunregeling Berekening van huurbijslag bij huarverlaging Indertijd werd tegenover den minister k ,lvan Sociale Zaken gewezen op een e.v. ongewenscht gevolg van de wijziging dei- steunregeling. Indien nJ. de betrokken werklooze huurverlaging zou krijgen, zou Maatschappelijke Steun den huurbijslag oot opnieuw moeten vaststellen met het nieuwe tiooi huurbedrag als basis, zoodat het voordeel jffel voor den werklooze vrijwel geheel teniet klei zou worden gedaan. De Minister heeft thans, naar de „Stand." meldt, per circulaire aan de gemeente- besturen medegedeeld, dat voor de gevallen 1 ill waarin de huiseigenaar de huur verlaagt in verband met de vermindering van den huurbijslag, deze bijslag voor de huurders- verkloozen ook in het vervolg berekend al worden op den grondslag van het oude tuurbedrag. Een enquête door het C.N.V. r, 1 Het dagelijksch bestuur van het C.N.V. re leeft zich met een circulaire en een vragen lijst tot de Chr. Besturenbonden gewend teneinde na te gaan, hoe de wijzigingen in t hf*de steunregeling werken en aan de hand r, dvan de ingekomen antwoorden na te gaan, of de gewenschte compensatie al dan niet uls bereikt en er eventueel aanleiding is, om zich hierover nader tot de Regeering te wen- 1 den. s Nederlandsch Fabrikaat Groote tentoonstelling in October a.s. |te 's-Gravenhage w door h?t Bestuur van die Ver. gssc »Nederlandsch Fabrikaat" achtereenvol gens Nederland6Ch Fabrikaat tentoonstel- Hangen zijn georganiseerd te Amsterdam en Nijmegen, terwijl zooals beken-d een zelf- tentoonstellmg te Groningen op dit isprtoogenblik gaande is, treft het Bestuur der L^or. „Nederlanclisch Fabrikaat" thans de idige voorbereidende maatregelen om ®en tentoonstelling te organiseeren te Den laag op een uitgestrekt gemeentelijk open terrein aan de Kalvermarkt, alwaar een loot tijdelijk tenoonstellingsgebouw zal Kirden opgericht. r Deze tentoonstelling, welke zal plaats ,r rïnden van 22 tol en met 31 October a.s.. gde^ft evenals haar voorgangsters het doel leï°P krachtige wijze een daadwerkelijke en n 1 "ractische propaganda te maken voor het oen lebruik van Nederlandsche artikelen. In- ■ust ichting-en omtrent deze tentoonstelling it iRPrden gaarne verstrekt door het secreta- 'iaat van de Ver. „Nederlandsch Fabri kaat", Badhuisweg 145, Den Haag. KON. FAMILIE NAAR DE MANOEUVRES Enthousiasme te Utrecht en Tilburg De aankomst te Riel De Koninklijke Familie heeft zich gisteravond naar Noord-Brabant bege ven teneinde de manoeuvres bij te wonen. Op verschillende plaatsen zijn de Vorstelijke Personen hartelijk toe gejuicht. Gisteravond tegen 9 uur is de Koninklijke Familie door Utrecht gekomen. De Koninklijke trein was gereed ge maakt en stond voor het eerste perron. De Koningin kwam vanaf het Loo. Bij de Museumbrug, tegenover het museurn van het Staatsboschbeheer en op dc kruis punten van de Maliebaan had zich ecu dichte menigte opgesteld, die verwachtte, dat ook de Prinses en de Prins mede zen den komen. De gesloten hofauto's reden in snelle vaart zoodat het saamgestroomde publiek vrijwel niets kon zien van de in zittenden. Toch klonk een hartelijk gejuich uit de wachtenden op. Prinses Juliana en Prins Bernard kwa men vanaf 's-Graveland; zij reden via de Adelaarstraat naar het Centraal Sintion. Op het Stationsplein was een zeer groote menigte verzameld, die zoowel de Koningin als de Prinses en de Prins, die later kwa men hartelijk toejuichten. De vorstelijke personen vertoonden zich, na in de gereserveerde eerste klas wacht kamer te zijn binnengegaan, nog eenige oogenblikken voor de deuren van d-> wacht kamer. Opnieuw klonk 'n levendig gejuich. Op het perron was eveneens een groote menigte bijeen. Hier is de Koningin en dc Prinses en de Prins het Wilhelmus toege zongen gevolgd door een „Lang zullen zij leven". Nadat de Koningin en de Prinses en de Prins waren ingestapt vertrok de trein spoedig. Te Tilburg In den loop van gisteravond was het be kend geworden, dat de Koningin met den trein uit Utrecht te Tilburg zou pas- seeren, op weg naar de manoeuvres. Op genoemd tijdstip hadden zich vrij veel belangstellenden bij het station ver zameld, doch er werden slechts weinig per sonen tot de perrons toegelaten. Toen de trein het station binnenreed, zag het wei nig talrijke publiek voor een der ramen van het koninklijk rijtuig Prinses Juliana Prins Bernard. Onmiddellijk ging een hoeraatje op. De menschen, die zich op het tweede perron bevonden, verbraken do afzet ting en liepen door tot vlak voor de ramen, waarachter zich Prinses Juliana en Prins Bernard bevonden; die vrien delijk het publiek toewuifden. Er maakte zich een groot enthousiasme van de aanwezigen meester; bet Wil helmus en nog eenige andere vader- landsche liederen werden aangeheven. In de weinige minuten, die noodig wa ren om den trein te rangeeren, was een ge weldige geestdrift ontstaan. Men bleef hoera roepen tot de trein een minuut of zevf later naar Riel vertrok. De aankomst te Riel Gisteravond om half elf precies stoomde de extra-trein het station Riel binnen. Heel Riel was uitgeloopen ten einde zoo mogelijk iets van de Koningin te zien. Prinses Juliana en Prins Bernard zaten samen voor een der ramen van het salonrij tuig in een druk gesprek gewikkeld. Van de Koningin was niets te zien. Eenige minuten nadat de trein was aan gekomen, arriveerde on het perron de com mandant van het veldleger, luitenant-gene raal Röell vergezeld van zijn adjudant en kapitein Koopman van de politietroepen. Zij begaven zich in den trein waar generaal Röell zijn opwachting maakte bij de Ko ningin, waarna hij zich geruimen tijd met de andere, zich in den trein bevindende autoriteiten onderhield. De Koninklijke Familie heeft den nacht te Riel doorgebracht. Vanmorgen zou aller eerst een bezoek aan het manoeuvre-terrein te Roosendaal worden gebracht. Prins Bernard Eenige tjjd werkzaam by de Ned. Handel Mtf. Prins Bernard zal binnenkort, naar gemeld wordt, eenige tijd werkzaam zijn op het hoofdkantoor van de Ned. Handel Mij. te Amsterdam. Op deze wyze zal hij zich op uitstekende wijze op de hoogte kunnen stellen van het economisch leven van ons land en Ned.- Indië, waarmede de Ned. Handel Mij. zulke nauwe betrekkingen onderhoudt. Groote bloemententoonstelling te Aalsmeer Lente in Januari Uitgaande van de Centrale Aalsmeersche Veiling te Aalsmeer zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, van 611 Januari 1937 een groote jubileumtentoonstelling van bloemen en planten worden gehouden. "Het fraaie gebouw dezer veiling, ontwor pen door den Amsterdamschen architect J. F. Staal, zal bij deze gelegenheid in een lusthof worden herschapen, waaruit de win ter verbannen wordt door een blijde lerite- lach van de kinderen uit Flora's rijk. Van het gebouw, dat zich zoo bij uitstek voor het houden van bloemententoonstellin gen leent en dat een oppervlakte van meer dan een Hectare beslaatf, zal verreweg het grootste gedeelte als expositieruimte be schikbaar zijn. Deze tentoonstelling wordt derhalve de grootste in de reeks van Aals meersche tentoonstellingen, die zoowel in Nederland als buiten onze landsgrenzen groote vermaardheid wisten te verwerven. m DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- De Stadt-Schanke Leidschepleln 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER 4 gangen I 6 gangen 75 c. 1— 1.25 ELK DINEB BEN TOPPRESTATIE 1 DINER Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Penslonprijzen, die zich bi) de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast. (De Zee op de Heide) TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE. ZEE EN STRAND. -> VRAAGT PROSPECTUS «- HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansehe tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. VREUGDELIED Bij Wegener's Couranten Concern N.V te Apeldoorn versoheen een Vreugdelied naar aa,n leiding van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De woorden zijn van Jean Schcltinga; de mu ziek van Joost Brandon. Lage strooprijzen Het Verkoopbureau voert actie Door niet aangeslotenen bij de Coöpera tieve Stroocartonfabrieken is een paar maanden geleden opgericht een „Verkoop bureau van stroo". Dit bureau droeg een voorloopig karakter en was bedoeld om be tere prijzen voor de niet aangeslotenen te bedingen. Stroo kon op de vrije markt bijna niets opbrengen, terwijl de coöperatieve fa brieken 7 4 8 gulden per 1000 K.G. aan hun leden betaalden. Dezer dagen heeft dit voorloopig Verkoop bureau to Groningen een vergadering van landbouwers-strooleveranciers gehouden, wel ke zeer druk bezocht was. Medegedeeld werd, dat 't bureau reeds 80 mill. k.g. stroo in handen had, en den stroocartonfabrieken had medegedeeld, dat men een prijs wensch- te van f 5.per 1000 K.g. Aangespoord werd om allen als lid toe te treden, om zoo krach tig mogelijk te kunnen optreden. Reeds wor den onderhandelingen gevoerd om het stroo naar Duitschland te verkoopen. Groote Nationale Bloemententoonstelling MaartApril 1937 Den Haag Nu de gemeenteraad van 's-Gravenhage tot medewerking in de plannen voor boven staande tentoonstelling heeft toegezegd, beeft de commissie van voorbereiding on middellijk, in overleg met de samenwerken de organisaties, de werkzaamheden tot ver dere uitwerking van de plannen aangevat. Er werd reeds voor de leden der aange sloten vereenigingen en afdeel ingen der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde een prijsvraag uitgeschreven voor een pakkende naam voor deze tentoonstelling. De tentoonstelling zal worden gehouden in de reeds in aanbouw zijnde groote sport hallen van het nieuwe tentoonstellingsge bouw „Houtrust". HR. MS. ..VAN GALEN" Naar aanleiding van de berichten aan gaande een ongeval aan boord van Hr. Ms. „Van Galen", bij het afschieten van een dieptebom, tijdens de vlootdagen te Batavia, heeft de commandant der zeemacht in Ned.- Indië nader geseind, dat Hr. Ms. „Van Galen" gister in het droogdok te Tandjong Priok werd geïnspecteerd, waarbij geen schade onder de waterlijn veroorzaakt bleek. De aangebrachte schade beperkt zich der halve tot eenige lichte beschadigingen bin nenboord. Op Donderdag 22 October zal te 's-Graven hage worden aanbesteed door den Rijkswa terstaat het verbeteren van den Rijksweg no. 19, RotterdamBarendrechtNumans- dorp onder de gemeenten Barendrecht en Heinenoord. DE BOVENRIJN EN DE WAAL Op Woensdag 21 October zal door den Rijkswaterstaat te Arnhem worden aanbe steed het onderhouden van de Rijksrivier- werken van den Bovenrijn en de Waal, ge durende de jaren 1937. 1938, en 1939 in 3 perceelen. De Legeroefening bij Breda Blauw valt aan en Rood moet terug 't Is nog nacht als we ons voorbereiden voor den tocht naar het „oorlogsterrein". Breda slaapt nog, maar het militair be drijf is reeds in actie. Om 6 uur passeert op het marktplein van Etten, dus dicht bij de grens van Oost- en Westland, in snelle vaart het le bat. van 4e reg. infanterie, dat op vrachtauto's vervoerd wordt. Rood heeft de opdrachj; om zoo spoedig mogelijk de voeling met het Blauwe leger op te nemen. We mogen dus snel iets verwachten. En inderdaad om half zeven constateeren we de eerste gevechtsaanraking op den weg naar Roosendaal. Wel hadden 's nachts de voorposten, die den geheelen nacht wa ren uitgezet, over en weer reeds contact gehad, maar de inleiding tot de gevechten had toch eerst in den vroegen morgen plaats bij 't krieken van den dag. Als de torens en huizen van Roosendaal voor ons uit den mist opdoemen, blijkt Blauw want daar zijn we volop in actie in den oostrand dezer gemeente. We gaan naar de Natte Turfvaart, die echter weinig van een vaart heeft en ook niet nat is, maar identiek ij aan een droge sloot. Zij biedt dus een prachtige gelegen heid tot dekking. Het 27ste R. I. heeft hier den geheelen nacht gewaakt. De mannetjes zitten in het terrein, mitrailleurnesten be waken het voorterrein, terwijl het oude 6 c.M. en ook het veel gevaarlijker nieuwe 3,7 c.M. infanteriegeschut den wee bestrijkt. De stand van zaken geeft aanleiding om op dit punt niet te lang meer te verwijlen. Want Blauw heeft de opdracht in den mor gen zoo snel mogelijk op te rukken. Daar moeten we bij zijn. We toeren zuidwaarts, richting grens. Op den Nispenschen weg ontdekken we inder daad Blauw in opmarsch. Het is een ba- taillon van 25 R. I., dat als flankdekking dienst doet. Het trekt oostwaarts in de richting van het dorpje Schijf door de voor posten heen. De munitiewagen van de i stukken infanteriegeschut, die er bij behoo- ren, is volgeladen met soldaten. Rijden is toch maar gemakkelijker dan loopen. In het vak, waar we ons bevinden, is de Verkenningsafdeeling van Blauw in actie. Haar aanval wordt gericht op Schijf. Tegenover haar zit Rood, dat zich krach tig verzet: de Lichte Brigade heeft er zich genesteld. Haar zware mitrailleurs, opge steld in een iets hooger gelegen Loschrand, bestrijken het voorterrein. Toch probeert Blauw door te dringen. Het stuurt twee pantserwagens uit. Ze moeten terug. Groepen springen voor waarts maar dan knetteren en ratelen de roode zware mitrailleurs Opnieuw en dek king zoeken is geboden. Ten slotte is het aan de artillerie gelukt Rood weg te ken. Dat interessante gevechtsbeeld mocht ons geruimen tijd boeien. Maar we moesten naar voren, waar de slagen vielen. Terug dus naar Roosendaal. We troffen er het nachtelijk voor pos ten- ba tail Ion rustend aan. Bewijs, d^t de hoofd macht voorwaarts was gegaan. Het 27ste R.I. was nu divisie-groeps-reserve geworden. Den grooten weg RoosendaalBreda vol gend we zaten thans op den blauwen linkervleugel stuitten we al spoedig op een colonne, het 26ste R.I. Zij was reeds om 8 uur door de voorposten gegaan, maar nog slechts weinig opgeschoten. Rood, dat in de lijn Sprundel-St. Willebrord-Rucphen-Schijf zat, maakte het de oprukkende blauwe voor hoede zoo lastig, dat tot 11 uur vorderingen De manoeuvres van het veldleger in de omgeving van Schijf nabij de Belgische grens werden door vele autoriteiten bijgewoond. Op onze foto ziet men v.l.n.r. Generaal L. F. Duymaer van Twist: Jhr. W. Röell (commandant van het Veld- leger): Z. Exc. minister-president dr. H. Colijn: majoor G. van Weel (hoofd der 2e divisie): ir. M. C. E. Bongaerts (lid der Legercommissie)P. de Kanter voor- zitter der Legercommissie)J. C. B. A. de Josselin de Jong (algemeen secretaris der Legercommissie): en kolonel J. J. van Santen (chef van den generalen staf). van beteekenis niet konden worden geboekt. De groote weg was volkomen onveilig ge maakt door de 6 c.M.-ers aan het kruispunt naai Rucphen. Blauw probeerde het ook met deize stuk ken, maar dat kon niet helpen, totdat het zijn wielrijders ontplooide en den rooden post aan het kruispunt dreigde te omvatten. Dit punt, waarvan de Roode hoofdmacht 5 K.M. verwijderd was. was toen niet meer te houden. Rood had trouwens ook geen aanleiding c onnoodig lang stand te houden, nu zijn eigen voorhoede op die van Blauw was ge stuit. Er was thans voeling tusschen de partijen en om die te verkrijgen ging het slechts. Een ernstig vuurgevecht werd der halve ontgaan door terug te trekken op een linie enkele kilometers achteruit in de richting Hoeven, eveneens aan den grooten weg gelegen. Hier was dus voor Je talrijke journalisten- schaar niets meer te beleven. Waarheen? Naar Rucphen. Want daar re sideerde zoowel de hoofdhui pl ei der, generaal Röell, onder wiens persoonlijke leiding de geheele oefening staat. Dan zou men er wel iets van af weten hoe de beide kam pioenen, generaal v. d. Vijver (Blauw) en generaal Fabius (Rood) tegenover elkander stonden. Rood bleek reeds bezig Rucphen te ontrui men, nadat ook in het zuidelijk deel van het operatievaJc opgetreden roode wielrijders wa ren verdreven door Blauw. Rood zat echter cavalerie en gele rijders m Schijf, 5 K.M. zuidelijker gelegen. Dit moest echter omstreeks half 2 worden ontruimd, zoodat de roode linie toen in haar geheel was teruggeweken. In den loop van den middag duurde de oefening onverminderd voort. Blauw drong steeds verder op, langs den grooten weg, zoowel als elders. En het baatte Rood niet al zette het ook zijn gemotoriseerde infan terie in. Later op den dag trad een soort even wichtstoestand in ongeveer in de lijn Riis- bergen-Etten-Leur. Beide partijen beveiligden zich door de daartoe vereischte maatregelen. Het was even uitblazen. Om phvsieke redenen, naar ook omdat de overal rondrijdende keukenwngentjes hun inhoud kwijt moesten. Het was echter geen afbreken van den strijd, maar een even ademhalen om dan weer voort te gaan. totdat morgenmiddag te 12 uur hoorngeschal het einde der oefe ning zal melden. De hei iijng van de zijde der bevol king, die de soldaten hartelijk en uitste kend verzorgt, voor zoover ze zijn ingekwar tierd, was vandaag overal heel groot. De militaire politie weet wat ze te doen heeft -"Zacht van smaak-prus to ct Adv:) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De legermanoeuvres in Noord-Brabant. De Generale Synode der Geref. Ker ken te Amsterdam. Te Zeist is het jaarlijksche Zendings- feest gehouden van het Zeister Zendings genootschap. Het hoofdbestuur van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft een vergadering gehouden met zijn gepensionneerde leden. Inzake de roofmoord te Opende is een derde verdachte gearresteerd. Het doodelijk ongeluk bij de manoeu-. vres. Een memorandum van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede inzake de hervor ming van de Volkenbond. De verdachte inzake de moord in de Oranjeboomstraat te Rotterdam heeft een bekentenis afgelegd. De Abessijnsche delegatie is officieel in Genève toegelaten; haar geloofsbrie ven zijn voor den duur der huidige vol kenbondszitting geldig verklaard. De heer Wolde Mariam, Abessijnsch gezant te Parijs, heeft zich aan Italië on derworpen en de eed van trouw aan Victor Emanuel afgelegd. In Shanghai is een aanslag gepleegd op drie Japansehe matrozen. Nabij Lourdes heeft een spoorwegramp plaats gehad die talrijke slachtoffers heeft gemaakt. Naar verluidt is thans de laatste tegen stand van het Alcazar door de volksfront troepen gebroken. VERVEN in de nieuwe modekleuren Uw TOILET of MANTEL, geverfd bij P A L T H E in één der modellnten voor Herfst 1936, krijgt een hernieuwd aanzien. Inlichtingen in onze filialen, waar kleur- stalen ter inzage. (Adv.) Dr. H. NANNINC's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Vetkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten k fl. 1.50 per doosje vsn 12 stuks Dr. H NANNING'i Ph.r. Cbem. Fabriek. N V.. OEN HAAG. Wielrijder door auto gegrepen Slachtoffer ernstig gewond Gister heeft op den Eperweg te H e e r de, nabij het huis van den rijwielhandelaar Hulsbergen, een ernstig ongeluk plaats ge had. De heer van Leeuwen, landbouwer van beroep, lid van den gemeenteraad van Heerde, fietste, komende van Heerde, huiswaarts. Bij het plotseling oversteken van den rijweg is hij aangereden door een achterop komende personenauto, bestuurd door den heer L. L. uit Heerde. De heer v. Leeuwen werd eenige meters weggeslingerd en bleef bewusteloos op den weg liggen. Na voorloopig door doktoren te zijn verbon den is hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. O. a. heeft het slachtoffer een schedelbasisfrac- tuur bekomen. De autobestuurder, die nog trachtte een aanrijding te voorkomen botste tegen een boom. De auto werd daarbij ge heel vernield. De heer L. L. bekwam geen letsel. De politie heeft auto en rijwiel in beslag genomen. SCHANDELIJKE WREEDHEID Een wreede gewoonte wordt den laat» sten tijd meermalen in de Vecht streek gesignaleerd. Personen hangen op rivier of plas een hengel of een stok uit met daaraan een stuk touw. Onderaan zit een haak waaromheen een stuk brood is geslagen. Vooraf hebben zij tijden lang eenden gelokt met korstjes brood. Wan neer nu een der eenden in het lokaas hapt krijgt het dier de haak in de keer en is het reddeloos verloren. Het beest wordt opgehaald, nog 'n tweetal dagen laat men het in het leven, want nog een tweetal moet op deze ergerlijke wijze gevangen worden. Dan heeft men oen z.g. maal en de jonge beestjes worden geslacht. Het is te hopen, dat de politie op eeD en ander gaat letten ten einde een einde te maken aan dergelijke schandelijke «Teedheid, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1