fvtaatwudfe POKON 40 c per fles STORMSCHADE RlffÖVATUM GRONINGEN" Huisbrand- en Industriekolen ndexcijfers van de 'andbouw Augustus) Igzo !liik I a us, erd de ge- pi WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 No. 352 In de landbouwindexcijfcrs zijn in de aand Augustus nogal eenige veranderingen ikomcn. In verband met de vermindering den richtprijs voor de tarwe van oogst ü(i van f 10 op f 9 per 100 kg. is het be- cffcnde indexcijfer met 10 pet., gedaald ok de haver vertoonde ten opzichte van de ro ii'ige maand een prijsdaling (G6 op 63). Als |volg van de thans van kracht zijnde maai- gelen ten aanzien van het koolzaad, oogst 30, is liet indexcijfer voor dit product vrij anzienlijk gestegen (37 op 49). De stijging van het cijfer voor de aardap- >len (GO op 75) is slech'ts voor een zeer slijk, cin deel aan een verbetering van den prijs, kli hoofdzakelijk aan de daling van het isiscijfer toe te schrijven. Rund- en varkensvlecsch noteerden hoo- (56 op 5S en 45 op 50) dan in de maand de boter bleef in prijs onveranderd, rwijl het basiscijfer voor laatstgenoemd oduct steeg. Dit laatste kon eveneens ge- iven nstateerd worden bij producten als kaas, en melk, die daarnaast ook eenige ijsverbetering vertoonden. Het indexcijfer ,un>r de groep bleef ongewijzigd (54). Voor de groep landbouwproducten liep het dexcijfer op van 53 in de maand Juli tot de maand Augustus (basis 1924/1929). De stijging in de noteeringen voor maïs en nkoeken hielden ook in de maand Augus- nog aan. De prijzen van vrijwel alle instmeststoffen gaven, zooals zulks meest- het geval is bij het begin van het nieuwe izoen, een daling te zien. mtlooie tuinbouwbladen Steeds weer valt het op hoe goed verzorgd m ize tuinbouwbladen, bepaaldelijk die voor siertuin, er uit zien. Daar hebt ge het reeds meermalen door ns genoemde bij Enschedé te Haarlem uit geven weekblad voor bloem en tuin „F 1 o- waarbij ook geleverd kan worden Kleinvee were ld", waarin onze -haarde en bevederde huisdieren de aan- ver-iclit vragen. Maar ook zonder dit bijblad Floralia te krijgen en de tuin en bloemen- 'fhebbers kunnen hierin hun hart opha al aan allerlei beschrijvingen van bloemen planten, aan allerlei wenken en raadge- een, aan de fraaie platen waarvan dit rrrkblad er telkens zeer vele bevat. Is het wat veel om elke weekzoo'n blad ontvangen dan is daar een tweede keur- tgave. Buitenleven, een maandelijk se uitgave van de door zijn radio-uurtjes iet iskesvdc A. .T. Herwig te Bussum. Zooals we [Man dit blad reeds herhaaldelijk opmerk ---ia is dit wat de inhoud als wat de techni ieriTftfjiJi verzorging aangaat, een zeer hoog- optflfeande uitgave. Met zulke uitgaven kunnen koBimot glans wedijveren met andere landen uujjHicrin vindt de belanghebbende alles wat. noodig heeft en nog veel meer dan dat, r zijn bloemen en planten en wordt tel- «ens de lust weer aangewakkerd om nog daHcrr er aan te doen dan men reeds deed. ver-mrbij geeft dit fraaie blad, evenals Flo- 'A wekelijks doet, elke maand zijn leer- e lessen. lok-i'Waar meerdere malen naar een goed blad t enm dit terrein gevraagd wordt, geven we itiepe beide bladen hier nog eens een beurt, 'noals we vaak schriftelijk deden. bij de bloem- eo raadwinkels >ele"veriorgingsaanwijzingen geheel gratis Bloembollen Hyacinthen in de kamer II Wij zullen naar we hopen, zoo duidelijk mogelijk eenige aanwijzingen geven voor het inbloei trekken van bloembollen. HYACINTHEN OP GLAZEN Men moet de glazen vullen met goed zui ver water dat men helder kan houden als men er een stukje houtskool bij doet. De bol mag het water niet raken en er toch heel dicht bij staan. De afstand moet ongeveer 2 m.M. bedragen. En als het water ver dampt, zoodat de afstand grooter wordt, dn moet versch water toegevoegd worden. Maar vooraf zorgen dat de bol het water niet raakt; ook niet door scheef zakken b.v. Het is goed, vóór ze op de glazen geplaatst worden, de bollen een nacht geheel in het water te leggen. Daarna afdrogen en op de glazen plaatsen. De glazen zet men nu op een koele, vorst- vrije en goed donkere plaats. Maar contro leer geregeld en zorge voor een goede wa terstand in het glas. Nooit zette men de bollen te vroeg in het licht Pas als de knop zoover is, dat de bloem knop de bol geheel heeft verlaten. Dit con stateert men door zachtjes de ontstane spruit te beknijpen. Dan kan men voelen of de bloemknop er al geheel uit is. Niet eerder plaatst me n de glazen in het licht. Dan alleen kan men een mooie bloem ver wachten. Als de bol tenminste goed ge weest is. HYACINTHEN OP GRINT Nog niet lang geleden is men met deze kweekwijze begonnen. En met succes. Men moet echter voor deze methode geen bollen van de eerste grootte nemen. Ook z.g. mi niatuur hyacinthen doen het hier goed. In de schaal of kom of wat dan ook legt men eerst een laagje fijn grint, ongeveer 3 c.M. of iets minder. Daarop zet men de bollen, dicht tegen elkaar aan, en vult de ruimten aan met grint. Daarna doet men er zooveel water op. dat dit de bollen raakt of tot hoogstens de helft komt. Verder handelt men als met hyacinthen op glazen. HYACINTHEN IN POTTEN In potten geplant heeft men wel heel veel genoegen van hyacinthen. Wij voor ons vin den het wel 't mooist de hyacinthen in pot ten te hebben. Men moet echter enkele din gen in acht nemen. Een voorname factor is de pot. Vele te leurstellingen komen voort, door de pot. Om deze teleurstellingen te voorkomen moet men nooit nieuwe potten nemen voor het opplanten. Zelfs al zal men nieuwe potten ook nog zoo goed laten inwateren, d.w.z. heel lang in water laten staan vóór het plan ten, dan nog komen soms narigheden voor. Neem dus oude potten, die men vult met tuinaarde, waardoor men als deze niet reeds licht is, wat zand mengt. In elke pot doet men maar één bol en plaatst deze zoo diep, dat de punt de neus zegt men. even hooe als de potrand komt te staan. Als men een tuin heeft graaft men deze zoo diep in de grond, dat do rand van de pot 10 c.M. onder de oppervlakte komt. Tijdig voor de vorst de grond in gaat dekt men deze plaats af met bladeren, turfmolm, stroo of iets derge lijks. De plaats moet zoo gekozen worden, dat bij regen daar geen plassen ontstaan of in den grond dringt. Tot Januari wacht men met het uitgraven. Is de knop dan nog niet groot genoeg en dus nog niet geheel voel baar, zooals boven aangegeven, zet ze dan nog een poosje in een donkere kast. Neonbelichting der planten Wat kost deze plantenbestraling?. Bij het maken van een kostenberekening voor planitenbeotraling moet men het be drag, dat ermede gemoeid is, in drieëD splitsen: 1. afschrijving van 2. kosten van de buiaen; 3. etroomkosten. De sub 1 en 2 genoemde bedragen zijn voor alle gevallen even groot en kunnen dus als vaste kosten worden aange merkt, terwijl de stroomkosten gewestelijk of plaatselijk varieeren. De groote modellen planbenbestralerf kostien 140 incl. een buis, waarvan de prijs thans is verlaagd tot ƒ50. Voor het sub 1 genoemde bedrag dient dus ƒ140 50 f 90 als basis genomen te worden. De buizen kosten, zooals gezegd ƒ50 en daar hun gegarandeerde levensduur 2000 uren bedraagt, kost dus een buis per uui ten hoogste 2^ cent. In vele gevallen is de levensduur nog belangrijk grooter. De stroomprijs bedraagt in vele gevallen 2 cent per kilowatt-uur (nachtdtroomtarief) Wij nemen aan, dat men 8 uur per nacht bestraalt, hetgeen voor de meeste culturen voldoende is, en wij zullen de kosten van bestraling per maand uitrekenen. Wij nemen verder aan, dat de appara tuur in 5 gebruiksjaren kan worden afge schreven, of wel in 60 maanden. Apparatuur zonder lamp90.— Inatallatiekoaten 20.— 110- Per maand kost de apparatuur dus ƒ110 60 1.85 De ko6ten van een buis per maand zijn: 30 (dgn.) X 8 (uur) X 2% ct 6.— Tot. der vaste kosten p. maand 7.85 Eleotrische stroom per maand 240 X Vz kilowattuur 120 kilo wattuur 2 ct 2.40 10.25 Bestraalt men dus 1000 planten geduren de één maand, dan kost dit 1025 1000 ca. 1 cent per plant Bij zaailingen kan een veel grooter aantal planten met één appa raat bestraald worden. Heeft men 4000 zaai lingen onder één plantenbestraler, dan kosl .dit per zaaiing 1025 4000 ca. cent per I plantje. In het geval van Begonia gracilis kunnen i.v. onider apparaat ca. 8000 voor de erste maal verspeende zaailingen bestraald gorden, zoodat de kosten per plant Vs ct (er maand bestraling bedragen. De omzet der Groentenveilingen Nbg steeds houdt de daling aan Industrialisatie zal de moeiten nog vergrooten Verschenen is het Jaarboek van het Cen traal bureau van de veilingen in Neder land, waarin zeer interessante, maar vaak benauwende cijfers voorkomen, die een som ber beeld geven van de droeve toestanden, die er in de Nederlandsohe tuinbouw heer •schen. Men mag dan hier en daar een lichtpuntje meenen te ontdekken in de algemeene eco nomische toestand, de cijfers geven nog im mer een teruggang aan, die wel zeer sterk is De dalende lijn van de tuinbouwuitvoer, aldus het verslag, in 1929 begonnen, is in •het afgeloopen jaar (1935) opnieuw een flink stuk naar beneden getrokken. Ver geleken met het toch al slechte exportjaar 1934, verminderde de totale uitvoer naar het gewicht met bijna 16% en naar de waarde met 20%. Dit weerspiegelt zich natuurlijk op de om zet der veilingen. Gedurende de laatste acht jaren bedroeg de totale omzet van de bij het bureau aan gesloten vereenigingen: 1928 100.240.000 1929 95.142.000 1930 85.594.000 1931 80.149.000 1932 64.701.000 1933 56.370.000 1934 61.653.000 1935 53.804.000 Vrijwel alle veilingen hebben hierin haar aandeel, al zijn enkele centra al bijzonder getroffen. Zoo zagen de 9 tot de kring Loosduinen, Leiden, Rotterdam behoorende veilingen de omzet dalen van 11.4 millioen in 1934 tot 8.8 millioen ia 1935, dat is met ruim 22% In 1931 was de omziet aan deze veilingen nog ruim 19 milioen gulden. De 12 veilingen van de Bond Westland zagen de omzet met 8% die van Noord-Holland met ruim 13% ver minderen. De open grond cultures werden al even ernstig getroffen als de intensieve glas cultures. Dit is voorwaar een triest beeld. De tuinbouw voelt zich elk jaar sterker gekneld in de grijparmen van het crisis monster, dat elke poging tot verlossing schijnt te kunnen verijdelen. Het Centraal Bureau ziet geen heil in industrialisatie als redmiddel der maat schappij. Dit zou neerkomen op een ver plaatsing van arbeid. Voortgaande contingenteering van de in voer van industrieproducten zou voor den tuinbouw de moeilijkheden bij de export slechts vergrooten. Hoe men onze landbouw ziet Een buitenlandsch staatsman over Nederland Dr. Franz Winkler, de gewezen vice-kan- selier van Oostenrijk, destijds leider van de Oostenrijksche Agrarische Partij, bracht een gedeelte van zijn vacantie in Nederland door. Dr. Winkler vertelde ons. dat zijn agrarisch hart gedurende zijn verblijf in Nederland harder geklopt heeft Mijn ver blijf in Nederland, aldus de Oostenrijksche politicus, duurde helaas nog geen week. Maar het was een jubehveek voor mij. Het juichte in mijn binnenste. Ik was nog nooit in uw schoone vaderland geweest Mijn verwachtingen waren hoog gespan nen. Ik wist, dat in geen ander land ter wereld de landbouw, tuinbouw en veeteelt op zoo'n hoog peil staan. Maar mijn ver- wachtingen werden nog belangrijk over troffen. Voor een agrariër als ik is het heer lijk te zien, hoe in'ensief de bodem bij u wordt bewerkt. Men haalt bij u uit den grond, wat er uit te halen is! Overal kreeg men de hoogste cultuur te aanschouwen. Wat een genot b.v. per auTo van Den Haag naar Haarlem te rijden. Eén bloemenstraat! Het zijn overigens schitte rende autowegen. Die doen voor geen land onder. Alle hulde in deze aan uw Regee ring. Ik was in verschillende deelep van uw land. Ik ben de auto bijna niet uitgekomen. De liefde, die ik voor uw land heb, is door dit bezoek nog toegenomen. Holland is voor mij op landbouwkundig gebied een voor beeld voor alle andere landen, een agra risch Mekka. Wij kunnen allen veel van uw vaderland leoren. In het verdere gesprek, dat wij met den heer Winkler hadden, vernamen wij nog, dat de gewezen vice-kanselier van Oosten rijk zich groote moeite geeft, den landbouw van alle Europeesche landen te leeren ken nen. Ten slotte, aldus de agraarpoliticus, staat de boerenstand in practisch alle lan den van Europa voor dezelfde moeilijk heden: men kan zijn producten nie.t verkoopen tegen een loo- nenden prijsl Men concurreert te sterk tegen elkaar. Als de boerenstand der verschillende lan den elkaar beter leerde kennen, zou er voor elkaar meer waardeering komen. Men zou dan de koppen bij elkaar steken en overleggen, waarmee de landbouwer, war moezier of veeteler zich in het bijzonder zou kunnen bezighouden. Om een voorbeeld te noemen: het „hooggecultiveerde" Neder land zou men bv. geheel de fijne culturen kunnen overlaten, de pootaardappelen, glas cultuur, verder een gedeelte van de boom- kweekerij. Landen, waar de landbouw op een minder hoog peil staat, zouden koren kunnen verbouwen. Met goeden wil, aldus eindigde dr Wink ler, is er op dit gebied zeer zeker veel te bereiken. (Die goede wil zal wel tot de vrome wen- schen blijven behooren. Red.). Een Europeesch Zuivel bedrijf in Abessinie Italië heeft de laatste jaren voortdurend met een tekort aan industriemelk te kam pen gehad. Nu dit land er echter een kolo nie bij verworven heeft en wel één, welke zeer veelbelovend voor een zuivelindustrie moet zijn hoopt het voor de toekomst een gunstige oplossing voor dit vraagstuk ge vonden te hebben, aldus Butter- u. Fett- waren Verkehr, aan welk blad, het Off. org. van de F.W.Z. dit bericht ontleent. Reeds bij de verovering van Abessinië werd op de groote mogelijkheden gewezen welke dit land op zuivelgebied bezit. Men sprak van een veeteelt, op Argentijnschen leest ge schoeid. Doch de Abessijnsche veestapel in zijn tegenwoordigen of toekomstigen om vang kan alleen dén tot waarde gebracht worden, indien zich ter plaatse verwerkings installaties bevinden, welke de producten conserveeren, zoodat zij naar elders ver voerd kunnen worden. Alle handelsmissi|")s, welke tot nu toe Abessinië afgereisd heb ben, wezen op de groote mogelijkheden van dit land voor de veeteelt. De belangrijkste gebieden, welke voor de veehouderij op groo te schaal in aanmerking komen, zijn de om- reving van het Tanameer en de streek tus- sohen Kworam, Dessié en Harrar. Reeds thans bevindt zich in deze streken waar echte herdersvolken leven een belangrijke Tot exploitatie van den Abessijnschen vee stapel (volgens Europeesche methodes) wer den onlangs twee zusterorganisaties in het leven geroepen, één voor den zuivel en één voor het vleesch. Deze lichamen zijn geheel samengesteld volgens een zeker type van bedrijfsvorm, door Italië ontworpen voor de economische exploitatie van Abes sinië. In deze ondernemingen overweegt het particulier kapitaal, hetwelk bijna steeds afkomstig is van de desbetreffende corpo- itie. Het zijn monopolische organisaties, 'elke nóch tot het ouderwetsche particulier ledrijf, noch tot staatsexploitaties gerekend lunnen worden. De Compagnia Latte per l'Etiopia heeft thans de opdracht, op de be langrijkste centra van veeteeltgebieden fa brieken voor de verwerking van melk op te richten. Aangezien transjjort in dit land de grootst*» moeilijkheden met zich brengt, zal men tot den bouw van zeer vele fabrieken moeten komen. Voornamelijk zullen er ge produceerd worden gesteriliseerde en gecon denseerde melk, melkpoeder en harde kaas. Men meent dat er in de eerste IV2 jaar van geen noemenswaardige productie sprake zal kunnen zijn, doch men schat, dat op den duur Abessinië ruim in zijn eigen behoefte zal kunnen voorzien (ook indien deze zich langzamerhand uitbreidt), terwijl daarna bovendien nog een zeer groot kwantum voor export overblijft. Marktoverzicht Medegedeeld door het Oentr. Bureau VOERARTIKELEN Op de kleine inzinking, die wij een dag of tien geleden in de voedergrancn hebben gehad, is opnieuw een prijsherstel gevolgd. Gedurende de gehcele week behield maïs een vaste stemming, doch vooral de eerste partijen, natuurlijk disponibel voorop, maak ten flinke premies. In gerst zagen we vrij wel hetzelfde; Roemenië, dat door zijn ruim en onverwacht aanbod sterk tot een kleine verlaging had bijgedragen, trok zich in hoofdzaak terug, wilde althans tegen de scherp verlaagde noteeringen niet meer af geven. Inlandsche rogge bleef aanvankelijk zvvak, doch tegen eind der week kwam er minder aanbod en liepen de prijzen op. Voer- tarwe en haver, die als voedergranen op belangrijk hooger niveau staan, bleven zich op dat hoogere peil vrijwel onveranderd en zondgr groote belangstelling, handhaven. Van de boekenmarkt valt geen enkele ver andering te vermelden. De prijzen zijn voor alle koeksoorien onveranderd gebleven, ter wijl overigens de VTaag zeer klein is. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. We kunnen nog steeds vermelden, dat er eenige vraag is voor direct leverbare stikstof. Het duurt dit jaar wel bijzonder lang eer we een vol komen dood seizoen hebben. Inmiddels is men overal bij de producen ten druk bezig met de verzending der ge kochte Augustusprijzen. Het aantal opslagplaatsen, steunpunten voor de distributie in het voorjaar, ueemt nog voortdurend toe en ieder beijvert zich om in den herfst de minimumhoeveelheden. ter verkrijging van den gunstigsten prijs, op eJk punt aangevoerd te krijgen. VERZEKEWNG TEGÊNI AteEMEEN ONIKRUN6 WAAP;*ORO MLHOOTSOtóP OEVR3T1SD TE «MSTEPDAtt OPCER1CBT IQgg Alg. Onderl. Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesinnel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige verteyenw. gevraagd! P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z. H. LEVERT GOEDE ZADEN van EIGEN TEELT voor Land- en Tuinbouw aan Tuiniers, Landbouwers en Amateurs. Prijscourant voor kweeker en amateur gratis op aanvraag. W. DE ZEEUW J.Gzn. BARENDRECHT Dit alles geeft veel werk, vooral voor de binnenscheepvaart. Voor deze beteekeut hot een groote aanwinst, dat nu de verzending voor het overgroote deel van Nederlandsche fabrieken geschiedt, waardoor dit geheeie vervoer aan de Nederlandsche schipperij komt De voor j aars verkoop is kalm In de laat« ste weken. Thomasmeel. De markt hier te lande Is zeer stil. Ondanks dat willen de fabrieken weer hoogere prijzen noteeren. Een gev> g van een en ander is natuurlijk, dat er ook in België vrijwel geen zaken worden gedaan, Superfosfaat Het blijft nog stil, moit wacht blijkbaar met aankoopen tot den uitersten termijn. Eierinvoer in Engeland De kippenhouders in Engeland willen hun bedrijf meer beschermd zien, dan tot dusver geschiedde. Zoo mochten alle deelen der wereld, die bij Engeland behooren, vrij eieren op de Engelsche markt brengen, terwijl het invoerrecht op buitenlandsciie eieren bedroeg 1/-, 1/6 en 1/9 sh. Er is nu door de kippenhouders in Enge land besloten zich tot de commissie van advier voor invoerrechten te wenden om do rechten met 6 d. per 120 stuks te verhoogon. en deze invoerrechten ook te heffen voor de deelen van het rijk die buiten Enge land liggen. Nu zal hij wel beginnen met over de oving van Prinses Juliana met Prins Bern- lard wat te schrijven denken jullie. En dan ben je natuurlijk benieuwd hoe ik dat nu net de land- en tuinbouw zal kunnen com- jpid binccren. Maar dat hebt ge nu eens mis. 'k heb zoo veel van die verloving gehoord, gezien en r over gelezen, dat ik er heelemaal niet >eer over denken kan. Alleen wensch ik de •or< pachters der domeinen en de bewoners, dat een even goede ,,heer" krijgen in Prins Bernhard dan ze in Prins Hendrik gehad r 1 bobben. Dat moet een reusachtig goed land heer voor zijn ondergeschikte geweest zijn. -laar hoorde ik nooit iets anders van dan toed Nu ik denk dat het met deze nieuwe prins ook wel los zal locpen. Ik hoop, dat 'k me hierin niet vergis, zoo- ik «Bis ik me verleden week vergiste met die gespen welke naar Amerika of Canada gin- Heb ik me daar even een flater geslagen! E HONGAARSCHE WESPEN geJplENEN NIET ALS et liBESTRIJDERS VAN DE ÓOCOLORADOKEVER. aan Ook een strop, "k Zag anders de grensbe- oners al klagen over die vervelende wes- r j pen, die de grens zouden kunnen, bewaken Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis tegen het werkelijk groot gevaar van een in val van de coloradokever. Maar alle gekheid daar, de plantenziek- tenkundige dienst te Wageningen schreef me, naar aanleiding van mijn .vorig praat je en wees op mijn vergassing. De zaak zit zóó. Men erzond geen wespen doch cocons van dennenbladwespen, die dc dennen ernstig beschadigen kunnen, d.w.z. de bastaardrupsen van deze wespen. Deze bastaardrujasen vormen in Canada ook een groote plaag, zooals ze bij ons deden bij Zeist, in het Gooi en op de Veluwe. In Hon garije zijn er parasieten, die deze dennen bladwespen aantasten en de plaag dus be strijden. Om deze parasieten, die in de co cons der bladwespen overblijven ook in Ca nada te krijgen om zoo tegen da dennenwes pen natuurlijke vijanden te kweeken, wer den nu deze cocons uit Hongarije naar Ca nada verzonden. Maar tegen de colorado-ke- ver zullen deze parasietvliegen en sluip wespen niet optreden, werd vermoed. Dat is wel jammer, want een natuurlijke vijand is toch maar de beste bestrijding in vele ge vallen. Zoo heeft de Plantenziektenkundige dienst bv. een sluipwespje via Frankrijk uit Amerika geimporteerd. om de bloedluis te bestrijden. En dat met goed succes. Of de adviezen, die crisisinstellingen ge ven voortaan ook succes zullen hebben be twijfelen we. als we merken hoe GOEDWILLENDEN DE DUPE, WORDEN VAN HUN MEDEWERKING Daar heb je een poos geleden, de in uit zicht gestelde melksteunbeperking gehad. Aangeraden werd om al vast maar te beginnen met beperkingen. Over verschil lende vergaderingen hoorden we de voor- ■mannen ook deze adviezen geven. Want straks zou het niet mis zijn met hen, die de regeringsmaatregelen niet uitvoerden. Da „uitvinder" dezer beperking hoorden we nog al hoog van de toren blazen. Maar van de beperking kwam niets. Men herinnert zich natuurlijk dit smadelijk fiasco nog weL En zij, die ondanks de adviezen en de dreige menten zich geen laars van de beperking die komen zou aantrokken hadden het goed, vergeleken bij hen, die mee wilden werken én gingen beperken. Alleen toen er groot rumoer over deze onbillijkheid ont stond, kwam de toezegging, dat de weiwil lenden eenige schadeloosstelling zouden krij gen voor hun medewerken. En nu gaat het weer zoo. Moet ge maar eens lezen, wat we 1.1. Vrijdag schreven over de willekeur van de Groenten- en Fruit centrale In Zeeland. Moet ge maar lezen wat het Zeeuwsche landbouwblad schreef: „Onbegrijpelijk is meestal de door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale gevolgde gedrags lijn. Eenigen tijd geleden werden de drui- ventelers in een persbericht geadviseerd, om bij het krenten er rekening mede te houden, dat slechts voor een bepaald kwantum steun zou worden uitgekeerd, ja dat men zelfs heffing zou moeten betalen voor de meer geveilde kilo's druiven. Nu de druiven geoogst worden laat men de zaak zooals zij is, zoodat de personen, die de voorschriften betreffende de crisismaat regelen voor den tuinbouw stipt nakomen, weer de dupe geworden zijn. Wij vermoeden dat, wanneer de organi saties over deze zaak voldoende waren ge hoord, niet zoo roekeloos met de belangen van de tuinbouwers zou zijn gehandeld". Men mag ons nu uitmaken voor „kanke raars" op de crisismaatregelen, wij willen opkomen voor de belangen onzer lezers en het verkeerde signaleeren. Dat achten we onze plicht. Al zullen we dan ook niet op^ alle kleinigheden de vinger leggen. Maar dit zijn geen kleinigheden. Net zoo min als het een kleinigheid was hoe door de Akker bouwcentra le DE COÖPERATIEVE HANDELS- VEREENIGING OP LOSSE GRONDEN GESCHORST WERD. Ze hebben daarvoor een schadevergoeding gekregen van f 10.000. Daarover schrijft het Alg. Handelsblad: „Men zal zich herinneren, dat vorig jaar de Coöp. Handelsvereen. van den N.-Brab. Boerenbond door den Regeeringscommissa- ris voor den Akkefbouw, den heer S. L. Louwens, werd geschorst, omdat er door een- ge der 265 afdeelingen zou zijn gefraudeerd met den roggesteuri. Nadat de crisisambte naren een halfjaar !ang aan het zoeken waren geweest ,werd de schorsing opgehe- Thans blijkt ons, dat minister Deckers on langs aan het bestuur dezer groote onderne ming een brief heeft gezonden, waarin hij mededeelt „dat aan deze schorsing de juis te grondslag heeft ontbroken en dat aan de C. H. V. een schadevergoeding van f 10.000 zal worden toegekend". Thans is dus tot In hoogste instantie ge bleken, dat de omteerende schorsing van de G H. V. met haar 37.000 leden en een omzet van 14 mill, gulden, is geschied op losse gronden. De G H. V. is thans gerehabiliteerd en daardoor de Akkerbouwcentrale gebla meerd. Thans rest nog slechts een verkla ring van den minister, dat een herhaling van zulk een ongelooflijk lichtvaardige straf-oplegging voor denkbeeldige overtre dingen in de toekomst, hoe dan ook, on mogelijk zal worden gemaakt, anders is geen zakenman meer veilig voor de crisis bureaucratie". Zoo schrijft genoemd-blad. Ongelijk heeft het niet 't Is al meer voorgekomen, dat de land- en tuinbouw beschermd moet worden tegen de crisisinstellingen, dia in het leven geroepen zijn om de land- en tuinbouw te beschermen. In wat voor dwaze tijd leven we toch! Nu is het^zoo, dat dit de uitwassen zijn. Maar het is goed deze aan te wijzen. Over het geheel genomen werken da crisisinstellin gen goed, al zijn we er o.i. niet mee op de. goede weg gegaan. En we zullen hopen, dat de Instelling der crisisbureaux geen jubileum kunnen vieren. Dat zal tenminste niet zoo'n schoon land- bouwjubileum zijn. Niet zoo mooi als dat van HET VEREDELINGSBEDRIJF TE SVALöF, DAT 50 JAAR BESTAAT. Dit wereldberoemde proefstation heeft voor de laDdbouw niet alleen in Zweden, maar voor de landbouw in de geheeie we reld, bijzonder veel gedaan. Ruim een halve eeuw geleden zag het er met de landbouw in Zweden heel slecht uit. De graanoogsten waren, zoowel wat de kwa liteit als wat de opbrengst aangaat, heel "slecht en werden met de jaren nog slech ter. Het geïmporteerde zaad voldeed niet (vant dit paste niet bij de bodem en kli- maatgeaardheid van dit land. Men begreep, dat er wat gedaan moest worden. Wilde 't zaaigoed verbeteren, dan moest er geregeld cbntröle zijn. Enkele ondernemende boeren iili Zuid-Zweden kwamen in 1886 te Svalöv bijeen en richtten een kleine vereeniging op om de boeren aldaar behulpzaam te zijn bij het inkoojsen hunner buitenlandsche zaai zaden. Zorgvuldig werd dit zaad uitgepro beerd en na korten tijd kwam er verbete ring Zoo zelfs, dat men graan ging expor teeren, bv. naar België. Dit gunstig resul taat maakte, dat Svalöv spoedig een beken de klank werd in landbouwersooren. De Staat gaf subsidies, het Instituut breidde zich uit Er kwamen verschillende filialen bij en heel de wereld leerde Svalóv kennen als een Instituut van groote beteekenis. Die naam heeft het verdiend door de ideëele wijze, waarop het steeds zijn taak opvatte. Alles wordt gedaan om de landbouw voor uit ta krijgen. En de landbouw van heel de wereld profiteert van wat oorspronkelijk bedoeld was In het voordeel van de Zweed- sche landbouw alléén te zijn. In het voordeel van den yerkooper al léén was het. dat EEN VEULEN VOOR RUIM HONDERDDUIZEND GULDEN VERKOCHT, werd. We bedoelen, dat dit geen verdiend voordeel was, geen voordeel van algemeen belang. Te Doncaster. een bekend middelpunt van renpaardenfokkerij, werd een dertiental veulens van renpaarden uit een bekende stal verkocht Een van de veulens, een na komeling van twee heel bekende renpaar den. had de kooplust van twee kooplustige en (dit moet er hij) rijke dames opgewekt Wij zullen de namen van deze rijke ladvs maar niet noemen, dit doet er niet toe en kost maar onnoodig plaatsruimte. Het eer ste bod was al ongehoord voor een eerste bod. Vijfduizend guinea's, dat is een kleine 40.000 gulden. Maar bij duizenden werd dit bod verhoogd en eindelijk gaf de eene het op. De laatste aan bod zijnde had het veu len voor 15 000 guinea's, ruim 100.000 gld. Dat is nog eens boffen voor een eigenaar van een veulentje. F.n dat in deze tijden. Maar er zijn meer dwaasheden In deze tijd. Zoo gaat men KOFFIE UIT RIJST MAKEN. En dat. terwijl ze in Brazilië geen raad weten met de koffieboonen en deze maar in zee werpen bij millioenen balen, of voor brandstof gebruiken. Maar in Spanje en ook in Italië worden jaarlijks millioenen uitgegeven, om koffie in te voeren. En nu gaan de geruchten, dat men, om dit geld in eigen land te houden en meteen de verbouwers van rijst te hel pen, „koffie" uit rijst zal gaan maken in Spanje. Een Italiaansche vinding moet het zijn, dat rijst zóó bewerkt kan worden dat een product ontstaat, dat wel wat oD koffie gelijkt. 't Is als was het in de oorlogsjaren. Ik vrees, dat men met die rijst-koffie op de koffie komt 'k Bli'f liever gezond en drink mijn kopje thee. Daarvoor wordt het nu tijd. Daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7