WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog Beleg van Bilbao wordt voorbereid Lerroux verklaart zich tegen Azana Alle teekenen wijzen erop, dat de „slag om Bilbao"' reeds binnen weinige dagen ontbranden zal. Door een vertegenwoordiger van het volksfront werd aan de „United Press" medegedeeld, dat Bilbao door minstens 40.000 man verdedigd wordt De ver sterkte voorposten tusschen Orio en Azpeitia zijn in allerijl aanzienlijk uit gebreid en door krachtige afdeelingen militie bezet. Andere troepen zijn over de barricades verdeeld, welke op de strategische punten voor en in de stad zelf zijn opgericht Ondanks de informeele verklaring, dat de Baskische separatisten en de extre mistische elementen zich hebben ver zoend, verluidt, dat er onderling hevige spanningen bestaan. In welingelichte kringen acht men dit feit een bes lissen den factor in de verdediging van Bilbao. In aansluiting op de incidenten te San Sebastian hebben de Basken door talrijke terechtstellingen van anarchisten hun posi tie aanzienlijk versterkt, doch nog steeds bevindt zich in de rijen der volksfronttroe pen een groot aantal anarchisten, die vol gens hun beproefde methodes de overhand trachten te krijgen. Een groot deel der troepen in Bilbao is alles behalve goed gewapend en velen be zitten in liet geheel geen vuurwapens. En van groot belang hierbij is, dat juist de anarchisten, zooals reeds gemeld, de best bewapende afdeelingen hebben. Mola's meening In een interview heeft generaal Mola medegede^Jd, dat de vele moeilijkheden, waar de nationalistische legers de eerste drie weken van den burgeroorlog mee te kam pen hadden, thans overwonnen zijn. Geld, wapens, munitie en menschenmaterieel zijn in voldoende mate voorhanden. De vrijwil- ligers-organisaties zijn volkomen geïnstru eerd en bij het legerkader ingedeeld. Offi cieren en manschappen zijn vol moed en offervaardigheid; de discipline onder de troepen is voortreffelijk. Over bet toekomstig operatie-plan zeido generaal Mola, dat natuurlijk de hoofdstad Madrid het voornaamste doel der nationa listische legers was. De inneming van Ma drid wordt binnen enkele weken verwacht. In tegenstelling met de oorspronkelijke plannen der legerleiding, om de Spaansche hoofdstad volkomen te omsingelen en van de buitenwereld af te sluiten, schijnt men thans van plan te zijn, één uitweg naar het Zuid-Oosten open te laten, in de hoop, dat de vluchtkans den. tegenstand der rooden in de hoofdstad aanmerkelijk zal verzwak ken en men aldus de Spaansche hoofdstad een volkomen verwoesting door het dyna miet der anarchisten zal kunnen besparen. Men verwacht, als men maar eenmaal de hoofdstad in handen heeft, dat dp groote mogendheden de nationale regeerihg onver wijld zuilen erkennen. Allereerst zullen dan de nog door de anarchisten bezette provincies tusschen Madrid en de Levant-kust worden gezui verd en daarna zal met het offensief tegen Catalonië een aanvang worden gemaakt. Ook Lerroux kiest partij Alexander Lerroux, oud minister-presi dent en leider van de radicale partij, hèeft in een schrijven aan Vicente Siërra-, lid van de radicale partij, stelling genomen ten gunste van de nationalisten. „Tusschen de laaghartige dictatuur van Azana of die van den bloeddorstigen Largo Caballero en de dictatuur van de generaals van het nationaal herstel aarzel ik niet", aldus Lerroux. Er is geen andera hoop, een definitieve catastrofe van Spanje af te weren, dan de hoop, welke Burgos ons geeft Zoodra het leger zijn taak zal hebben volbracht, is de tijd daar om verdere oplossingen te bespre ken. Maar tusschen de dictatuur van het leger en de anarchie, verkies ik de dicta tuur. De strijd rond Huesca Het sedert zes weken omstreden dorp Sie- tamo, dat reeds eenmaal door de volks fronttroepen is veroverd, doch bij verras sing weder door de nationalisten werd her nomen, bevindt zich thans weer in handen van de Catalaansche militia De rooden bestormden het Castillo del Con de Aranda, dat het dorp Sietamo be heerscht en verkregen aldus de controle over het dorp, dat een belangrijke sleutel positie vormt voor den aanval op Estrechio, Quinto, Monte de Aragon en aldus ook op Huesca. De volksfronttroepen vielen negen mitrail leurs, eenige stukken veldgeschut en een loopgravenmortier in handen. Zij trachtten nog de vluchtende nationale troepen te om singelen, doch deze poging is mislukt liet volgende doel der volksfronttroepen is thans de Monte de Aragon, op welken berg vijfhonderd nationalisten in sterke loopgra venstellingen verschanst liggen, die, on danks de talrijke luchtbombardementen, niet verdreven konden worden. Het artilleriebombardement tegen dit bergfront is reeds begonnen. Een boodschap aan Duitschland De particuliere correspondent van D.N.B. is door den chef van het nationale defensie comité in Burgos, generaal Cabanellas, ontvangen, om een boodschap in ontvangst te nemen voor het Duitsche volk. De generaal ontving den correspondent in het regeeringsgebouw. te midden van zijn medewerkers en richtte, terwijl alle aan wezigen zich van hun zetels verhieven, de volgende woorden tot hem: „Zeg aan Duitschland, dat de voorzitter van het nationale defensie-comité van Spanje, generaal Cabanelias, het Duitsche volk zijn eerewoord geeft, dat Spanje, er kome wat wil, nooit de vriendschappelijke gevoelens kan en zal vergeten, noch den moreelen steun, welken Duitschland ons biedt, in dezen strijd tegen communisme anarchie. Duitschland heeft van het eerste oogen- blik af begrepen, wat onze inspanning tegen het aanstormende communisme en marxisme beteekent. De Goddelijke Voorzienigheid heeft in allo kritieke uren der geschiedenis steeds een beslissende rol aan Sp.anje toebedeeld, wan neer het erom ging, Europa te beschermen tegen de invasies der barbaren. Zoo ook thans bij de poging van Moskou, om de wereld in slavernij te brengen. Uw Fuehrer en uw volk houden de wacht in het Oosten; wij willen de wacht houden in het Westen, waar die wacht in deze de toekomst van Europa beslissende niet minder noodig schijnt. De textielstakingen te Rijssel Ook de ambtenaren komen in verzet Gister heeft het verbond van amb tenaren in de openbare diensten van het departement-Noord te Rijssel zich met de stakende textiel-arbeiders soli dair verklaard, nadat zoowel Blum als Salengro dezer dagen vergeefs hebben getracht den socialen vrede te herstellen. In een resolutie beschuldigt het ver bond de werkgevers in de textielin dustrie ervan dat zij de volksfrontre- geering ten val wil brengen. Het ver bond verklaart dat het zoo noodig de belangrijkste bestuursgebouwen zal be zetten om de regeering de vrije be schikking over de diensten te verzs- keren. De strijd in de textiel-industrie is aldus van sociaal gebied naar politiek terrein o gebracht. De prefect van het departement-Noord Rijssel neeft, na het bekend worden van het besluit van het verbond, de noodige maat regelen getroffen, om de handhaving van de orde te verzekeren. De ordedienst in de om geving van de prefectuur en van het raad huis is versterkt. Honderdvijftig employé's van het abattoir te Rijssel hebben het werk neergelegd. Te Charolles zijn de arbeiders in de zijde- industrie voor 24 uur '*1 staking gegaan. Uit Roubaix wordt eveneens een. begin van staking in eenige fabrieken gemeld. Sedert gisteravond staken in Remiremont en omgeving 3700 textielarbeiders. Eenige fabrieken zijn door de arbeiders bezet. De textielstaking te Rijssel vraagt evenwel nog steeds de meeste aandacht. Hoe het con flict kan worden bijgélegd, is nog niet te voorzien. Te Rijssel heeft een vergadering van ver tegenwoordigers der stakende arbeiders de voorstellen der werkgevers rondweg als „on voldoende" van de hand gewezen en dit standpunt aan den minister van bimnenland- sche zaken Salengro medegedeeld. Hedenmiddag zal minister-president Blum een deputatie der patroons en een der arbei ders ontvangen, om een verzoening tot stand te brengen. Daar Blum practisch niets gedaan heeft om het gezag hoog te houden tegenover de bezetting der fabrieken, schijnen de werkge vers er weinig voor te gevoelen, thans op nieuw een tegemoetkomende houding aan te nemen. De aaneensluiting der Kleine Entente Een economische centrale wordt opgericht De besprekingen van de drie ministers van buitenlandsche zaken der kleine en tente hebben tot resultaat gehad, dat een economische centrale der kleine entente in het leven zal worden geroepen, welke op 1 October a.s. haar werkzaamheden zal aan vangen. De regeeringen van Belgrado en Boeka rest hebben zich bereid verklaard aan deze centrale deel te nemen en er voor te zor gen. dat Joego-Slavische en Boemeensche leiders der economie er aan medewerken Daardoor zullen de handelsbetrekkingen van de landen der kleine entente nauwer worden aangehaald. Bepaalde plannen ten aanzien van den vorm, welken deze economische centrale zal aannemen, bestaan naar men ver neemt, nog niet. Niettemin staat reeds vast, dat de staat, de banken, de industrie en de voornaamste economische organisaties vertegenwoordigers in de centrale hebben. welingelichte kringen wil men weten, dat tot leider der centrale der vroegere Tsjecho-Slowaaksche gezant en tegenwoor dige directeur der Batafabrieken te Zlin, dr. Hugo Vavrezka, zal worden benoemd. De a.s. Locarno-besprekingen Ook Italië wenscht meer voorbereiding Omtrent het standpunt van Italië ten aan zien van de convocatie van de Locarno-con- ferentie, welke door Engeland is voorgesteld, wordt te Rome officieel het volgende mede gedeeld: Ten aanzien van de conferentie van de Locarho-mogendheden handhaaft Italië zijn principieele toestemming. Italië is evenwel van oordeel, dat het bijeenroepen van de conferentie moet worden voorafgegaan door een diplomatieke voorbereiding. Strategische wegen De kc:ten van den aanleg der nieuwe stra tegische wegen in Egypte, welke o.a. Ismailia zullen verbinden met Ahxandrië, en die tech nisch de Britsch-Egyptische militaire samen werking moeten m-gelijk maken, worden geraamd op 500.000 pond sterling. Hierbij zullen twee bruggen gebouwd moeten wor den. Vermoedelijk zal het werk in October a.s. worden begonnen; Heimwehrcrisis in Weenen? Fey in zijn functie hersteld Op initiatief van Lahr, den Weenschen loco-burgemeester, hebben de Weensche burgerwacht leden een resolutie aangeno men, waarbij wordt geëischt, dat F e y weer als commandant der afdeeling Weenen van de burgerwacht wordt aangesteld. Majoor Fey werd meer dan een jaar geleden door Starhemberg om persoonlijke reden aan den kant gezet, doch heeft er thans in toege stemd, het commando weer op zich te nemen. In politieke kringen vraagt men zich af, of Starhemberg dit besluit zal goedkeuren en of, indien hij weigert het te bekrachtigen dit geen aanleiding zal zijn tot een afschei ding in de burgerwacht. Ofschoon men in politieke kringen reeds lang een of andere poging van de extremis tische Ileimwehrmannen verwachtte, was toch een zóó plotselinge inval op het poli tiek tooneel een volkomen verrassing. Starhemberg vertoeft op het oogenblik in Hongarije en de eisch tot herstel van joor Fey in zijn functie van commandant van de Weensche sectie der Oostenrijksche burgenvacht, kan niet anders dan als een openlijke rebellie tegen Starhemberg en de opperste leiding van de Heimatschutz wor den beschouwd; rebellie, waarvan de volgen ernstig zouden kunnen zijn. Starhemberg wordt ieder oogenblik te Weenen terugverwacht en men. voorziet, dat hij onverwijld ten aanzien van dit con flict stelling zal nemen. Het anti-semitisme van Neurenberg De joden protesteeren! Het uitvoerend comité van het zgn. „Jood- sche wereldcongres", waarin men echter te vergeefs getracht heeft, alle joden te vereeni gen, heeft te Genève een communiqué gepu bliceerd tegen de „campagne van bedreiging en achterstelling, welke stelselmatig op het congres te Neurenberg is gevoerd door de hoogste autoriteiten der rijksregeering en der Duitsche nationaal-socialistische partij tegen het geheele jodendom". Het comité komt er tegen op, dat het joden dom met het bolsjewisme wordt vereenzelvigd en wijst er op, dat het Duitsche militarisme tijdens den oorlog de bolsjewisten geholpen heeft bij den greep naar de macht in Rusland. Ten slotte wordt de aandacht van de open- :re meening der wereld gevestigd op het lij den en het gevaar, waaraan in Duitschland de Joden, honderdduizenden mannen, vrouwen, l-'nderen, onschuldigen, zullen blootstaan, wan opnieuw anti-semietische hartstochten zouden losbarsten. Het comité doet derhalve een plechtig be roep op de staatslieden en de pers van alle beschaafde landen, om zich krachtig te ver- 'ten tegen den smaad, waaraan de joden, in alle landen blootstaan van den kant der )Ogste autoriteiten van het Duitsche rijk de nationaal-socialistische partij in Duitsch land, die met zijn actie tegen de joden blijk baar in alle staten crises en conflicten poogt te verwekken. Namens de joden, welke het comité verte genwoordigt, brengt het deze verklaring ter kennis van de regeeringen en parlementen van de leden van den Volkenbond en de we reldpers. Minister Bastid te Berlijn Gister is de Fransche minister van Handel Paul Bastid op terugreis uit Warschau te Berlijn aangekomen, alwaar hij werd ver welkomd door dr. Moss, vertegenwoordiger van dr. Schacht en door een vertegen woordiger van het ministerie van buitenland sche zaken. Een uur na aankomst van Bastid arri veerde dr. Schacht, die uit Neurenberg te rugkeerde, te Berlijn. Hij begaf zich dadelijk naar het hotel Adlon, waar Bastid logeert, gebruikte met hem het noenmaal. Avonds is Bastid doorgereisd naar de Fransche hoofdstad. Een aanslag op Léon Degrelle Rexistenleider ongedeerd Naar uit Luik wordt bericht heeft gister middag op den Rexistenleider Léon De grelle een aanslag plaats gehad, toen deze zich met een aantal geestverwanten in een bootje op de Maas bevond. Op het moment dat dit bootje de Pont d'Ougree naderde, werden van de brug af steenen en ijzeren staven op het vaartuig geworpen, terwijl van den wal schoten werden gelost. Léon Degrelle zelf werd niet geraakt, doch de leider van de Rexlsten te Luik, Willems. werd door een revolverschot in het zitvlak getroffen, terwijl twee andere Rexisten door stukken ijzer werden gewond, doch niet ernstig. Na den Japannerraoord te Pakhoi Japansch eskader In Chineesche wateren Een sterk eskader van de Japansche vloot in de Chineesche wateren is thans gecon centreerd nabij Hasinan-eiland, op 170 mijl van Pakhoi. De Japansche autoriteiten zullen aan de Chineesche autoriteiten verzoeken, maat regelen te nemen, om alle hinderpalen voor een onderzoek naar 't incident van Pakhoi ter plaatse uit den weg te ruimen en de Japansche inwoners van Pakhoi te be schermen. Verder constateerde generaal-majoor Ogi- su, de chef van den staf van het leger te Formosa, dat de incidenten van Tsjengtoe en Pakhoi onmiddellijk volgden op de moorden op Nakayama. een Japansch ma rine-officier en Kayao, een Japansch inwo ner van Shanghai. Hij vermoedt, dat de Kwomlntang achter deze beide incidenten staat. Deze beide incidenten konden niet plaat selijk worden geregeld, zooals de Chinee sche autoriteiten verlangen. Het Formosa- leger volgt nauwkeurig de ontwikkeling van het incident van Pakhoi en hoopt, dat de Chineesche regeering de traditioneele dwaling zal opgeven en een andere houding tegenover Japan aannemen. Engelsch postvliegtuig verongelukt Eén doode, drie gewonden Een Britsch nachtpost-vliegtuig, dat gis teren van het vliegveld Gatwich naar Ham burg was vertrokken, is kort na den start tengevolge van den mist omlaag gestort en verbrand. Eén lid der bemanning kwam daarbij om. De drie anderen werden ge- 'ond; Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel ZAIMIS t Zaimis, de vroegere president van Grie kenland, die eenigen tijd om gezondheids redenen op den Semmering ((Oostenrijk) heeft vertoefd, is vannacht in een zieken huis te Weenen overleden. Een incident in Hongkong Britsch schip beschoten Het Britsche s.s. „Tailee", dat zich op de Westrivier nabij Hongkong bevond, is van af den oever beschoten. Bij dezen aanval werd een Chineesch kwartiermeester ge dood, terwijl de Brtischo kapitein en een tweede Brit werden gewond. Matrozen van de Britsche kanonneerboot „Cicala" zijn aan land gezet, om een onder zoek in te stellen. Het schijnt wel vast te staan, dat deze schietpartij het werk is geweest van Chi neesche boeren, die er zich over beklaagden dat hun rijstvelden werden overstroomd door de deining, die het Britsche schip maakte. Verwacht wordt, dat de Britsche regee ring krachtige vertoogen zal rifhten tot de Chineesche regeering. De onlusten in Palestina Twee doodvonnissen De Engelsche krijgsraad heeft gisteren te Jeruzalem twee jeugdige Arabieren van 18 en 19 jaar, die op heeterdaad betrapt waren toen zij op Engelsche politietroepen vuurden, ter dood veroordeeld. Dit zijn de eerste dood vonnissen sinds de afkondiging van den staat van beleg op Maandagmorgen en zij hebben op de Arabische bevolking grooten indruk gemaakt Met het oog op den jeugdigen leeftijd der delinquenten heeft men een verzoek om gratie ingediend, maar 't is twijfelachtig of dit ingewilligd zal worden. Kort Nieuws De Japansche regecring heeft besloten, te Genève een „Japansch bureau voor interna tionale conferenties" op te richten, waar een permanente delegatie haar intrek zal ne men, die belast zal worden met gedeeltelijke samenwerking met den volkenbond. Einde September zal kroonprins Michael van Roemenië naar Engeland vertrekken, waar hij waarschijnlijk te Enton zal gaan studeeren. Prins Michael zal ook zijn mili taire opvoeding in Engeland voortzetten. Rbjting Edward is van zijn vacantie- rèis ih de Middellandsche Zee naar Enge land teruggekeerd. Het laatste traject van zijn tocht, 01.1. ParijsLonden, heeft hij per vliegtuig afgelegd. GEMENGD NIEUWS Lange reeks inbraken te Amersfoort opgehelderd Den laatsten tijd zijn in Amersfoort tal van inbraken gepleegd, waarbij de daders vaak met groote brutaliteit te werk gingen. Aan vankelijk slaagde de politie er niet in een spoor van de inbrekers te ontdekken. Dezer dagen had men echter meer succes. Een on- gewenschte bezoeker vervoegde zich des avonds aan een perceel in de Bosboom Tous- saintstraat. Toen hij geen gehoor kreeg en geen licht in het huis ontdekte, meende hij zijn slag te kunnen slaan. Door inklimming wist hij zich toegang tot een der vertrekken te verschaffen en ontstak aldaar het licht om zijn booze plannen ten uitvoer te brengen. Op dat moment werd de man verrast door de vrouw des huizes, die wel degelijk thuis was, doch van het bellen geen notitie genomen had De inbreker maakte zich ijlings uit de voeten, en slaagde er in te ontvluchten. In verband met deze inbraak ging de po litie laat in den avond over tot de arrestatie een ongeveer 22-jarigen jongeman uit Amersfoort, H. genaamd. Ofschoon de aange houdene nog niet bekend heeft, is het vrij zeker, dat hij verscheidene inbraken op zijn geweten heeft. Gisteren is wederom een goede vangst ge daan. Door de recherche is n.l. de 20-jarige A. C. gearresteerd, tijdelijk te Amersfoort woonachtig.- Deze heeft bekend zich aan een lange reeks inbraken te hebben schuldig ge maakt. Het is niet onmogelijk, dat de twee personen, die zich thans in arrest bevinden, tot een complot behooren, dat reeds langen tijd de stad onveilig heeft gemaakt. Het onderzoek hieromtrent is nog in vol len gang. Sportvliegtuig stort in de Nieuwe Waterweg BESTUURDER ONGEDEERD Toen gisterenavond, omstreeks zeven uur de Nederlandsche sportvlieger R. Verloren van Thomaat met het Koolho ven F.K. 46-toestel PH-F.K.C. van de Na tionale Luchtvaartschool ter hoogte van Poortershaven bij Maassluis boven den Nieuwen Waterweg cirkelde is het toe stel, waarschijnlijk doordat het in een stroom van warme lucht is geraakt, af gegleden en in 't water terecht gekomen. Volgens ooggetuigen moet de vlieger boven verschillende schepen gevaarlijke manoeuvres uitgevoerd hebben, waarbij hu te dicht boven de pijp van het s.s. „Oranjepolder" is geko men. Omtrent Ie juiste toedracht van het on geval zal een nader onder; >ek worden inge steld. Het toestel veiuweer- onmiddellijk in de diepte, doch de piloot wist er uit te komen en werd door een landh i'iwfr. die het onge val had zien gebeuren en niet een bootje het water opging, aogepikt Hij bleek geheel on gedeerd te zijn. Het Duitsche sa. „Diana" nam de verongelukte vlieger aan boord en bracht hem naar Maassluis, waar hij tenslotte door een bootje van Smit en Co's Bergingsmaat schappij aan land werd gezet. Te Maassluis werd hij van droge kleeren voorzien. In den loop van den avond is hij weer naar huis teruggekeerd. De Bergingsmaatschappij Smit en Co. is nog dienzelfden avond begonnen mei de werkzaamheden om het gezonken vliegtuig, dat op Waalhaven thuis hoort, aan de opper vlakte te brengen. Nader bleek, dat de vliegenier een schip, waarop zich een kennis van hem bevond, uit geleide deed. Daarbij heeft de vlieger te laag gevlogen. Door deze onvoorzichtigheid heeft een der vleugels van het toestel het water geraakt. De vlieger kon zich eenigen tijd aan 't drijvende toestel vasthouden. Ongeluk of misdaad Een man, die in beschonken toestand ver keerde, kwam een verlofzaak binnen in de Binnen-Dommerstraat te Amsterdam en vroeg daar naar drank. Deze werd hem geweigerd en toen hij de deur wilde uitgaan, viel hij plotseling neer. Tot ontsteltenis van dengene, die hem ophielp, had hij een groote wonde in zijn rug, veroorzaakt door een schroeven draaier. Aanvankelijk rees de gedachte, dat men hem met ht instrument had gestoken. De politie die gewaarschuwd werd, stelde een onderzoek in. Verschillende personen werden gehoord. De man zelf, die naar het gasthuis is overgebracht, waar hij is opgenomen, kon niet gehoord worden. Uit de afgelegde ver klaringen bleek echter, dat hier ook van een ongeluk sprake kan zijn. Vermoedelijk heeft de man de schroevendraaier bij zich gehad en is in zijn dronkenschap daarop gevallen. Het onderzoek zal worder. voortgezet met het hoo- ren van het slachtoffer zelf, wiens toestand naar omstandigheden redelijk wel was. Insluiper gearresteerd Op de Nassaukade bij het Nassauplein bel den gisterenavond een man en een vrouw aan Zij vroegen de bewoonster van het eerste woonhuis te spreken. De vrouw deed het woord en de man maakte van de gelegen heid gebruik om het huis binnen te gaan. Hij begaf zich, naar later bleek, naar de derde verdieping, waarvan de bewoners niet thuis waren. De buren van de tweede étage hadden zijn aanwezigheid opgemerkt. Zij vertrouw den de zaak niet, temeer omdat de vrouw in middels was verdwenen. Zij waarschuwden de politie en toen deze kwam, was de man spoorloos verdwenen. Hij kon echter het huis langs den gewonen weg niet hebben verlaten. De omtrek werd afgezet en op het dak werd een onderzoek ingesteld. Aanvankelijk lever de dit geen resultaat op. Doch een agent, die reeds 23 huizen verder was, hoorde lawaai op een zolder. Toen hij naar binnen ging, ont dekte hij een man, die zijn aanwezigheid niet kon verklaren. Het bleek inderdaad de ge zochte te zijn, die overgebracht werd naar het bureau Spaarndammerstraat. Naar de vrouw wordt door de politie gezocht. Auto in het Hoendiep gevonden Bestuurdez was overleden In het Hoendiep stootte een baggerschuit ter hoogte van het Noordhorntolhek bij Noordhorn (Gr.) tegen een obstakel. Bij onderzoek bleek, dat het een personenauto was, die aan den kant van den wal onder water lag. In den wagen bevond zich één persoon, waarvan de levensgeesten waren geweken. De man zat nog achter het stuur en had een wonde aan het hoofd. Het hor loge van het slachtoffer stond op 9.40 uur. De verdronkene is de 40-jarige gehuwde handelsreiziger W. J. van der Veen uit Groningen, inspecteur van de levens verzekering Maatschappij „Haarlem". Het lijk is door de marechaussee van Zuidhorn in beslag genomen en naai het lijkenhuisje te Noordhorn overgebracht De auto is g.-» licht. Naar de oorzaak van dit noodlottig ongeval wordt een onderzoek ingesteld. DOOR AUTO AANGEREDEN Gisterenavond is op den hoek van de Stad houderskade en de Van d<-r Helststraat te Amsterdam een man door een auto aangere den. Hij bekwam een schedelbreuk en is door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. De „Sirenes" twaalf voet zeewaarts In de positie van het bij Callantsoog ge strande s-s. „Sirenes" is ondanks het ongun stige weer nog verbetering gekomen. Het is 12 voet zeewaarts gehaald, waardoor de voorsteven, die lek is gebleken te zijn, niet meer geheel vast zit in de strekdam. Met vier sleepbooten wordt het bergingswerk thans voortgezet. De Maatschappij vertrouwt nog steeds, dat zü het schip deze week vlot zal hebben. Mijnwerker zwaar gewond Door vrachtauto aangereden De gehuwde mijnwerker J. Colaris, wo nende te Neerbeek-Beek, die per fievs van de mijn huiswaarts keerde, is op den Rijksweg, bij het oversteken van do Haard- boomstraat, aangereden door een vracht auto, welke bestuurd werd door B. uit Borgharen. C. werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard vervoert. Men vreest voor zijn leven. De vrachtauto, welke in beslag was genomen, is later weer vrij gegeven. Blinde man overreden en gedood Gisterenavond is op den Stationsweg nabij de pont te Velsen een 70-jarige blindeman J. geheeten, verpleegde in het oude mannenhuis te IJmuiden, terwijl hij door een jongen over den straatweg werd geleid, door een vracht auto overreden. De man werd met ernstige kneuzingen naar het Anthoniusziikenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Groote brand te Steenbergen Het Raadhuis gedeeltelijk verwoest Gisteren te omstreeks middernacht is td Steenbergen een felle brand uitgebroken, waarbij 't gemeentehuis gedeeltelijk in derï asch is gelegd. Voorbijgangers, die het vuur ontdekten, - waarschuwden onmiddellijk de politie, brandweer en den burgemeester, die spoe dig ter plaatse verschenen. De brand nam reeds direct een ge weldigen omvang aan en spoedig sloegen de vlammen dan ook reeds door hot dak heen. Ook een torentje, dat op het Stadhuis stond, vatte vlam en stortte omlaag. De brandweer van Steenbergen was met al haar materiaal ter plaatse verschenen en tastte met zes stralen het vuur aan. De Burgemeester van Steenbergen riep voorts nog de assistentie van de brandweren van Bergen op Zoom en Roosendaal in, die elk met een motorspuit verschenen. Daar het materiaal niet paste, konden deze echter niet dadelijk aan de blussching deelnemen, doch later werd met vereende krachten den strijd tegen het vuur aange bonden en om twee uur kon gezegd worden, dat men den brand onder de knie had. Bij het uitbreken van den brand was men er nog in geslaagd het bevolkingsregis ter alsmede een hoeveelheid geweren en patronen van den Bijz. Vrijw. Landstorm in veiligheid te brengen. De waardevolle stuk ken lagen alle in een brandvrije kluis op geborgen, zoodat deze wel behouden zullen zijn. Van het gebouw, dat uit de 16e eeuw i dateert en vroeger, toen Steenbergen nog ■tl een vesting was, als commandantshuis had j, gediend, brandde de bovenverdiepingen f totaal uit, terwijl de raadszaal en de ove- n rige localiteiten en kantoorruimten groote waterschade opliepen. De schade moet ongeveer een halve ton bedragen. Zij wordt grootendeels door ver zekering gedekt. De gemeente-secretarie zal voorloopig on- dergebracht worden in een oude Teelten- school. Behalve de Burgemeester waren nog een I wethouder en verscheidene raadsleden op het terrein van den brand aanwezig. DE ROOFOVERVAL TE GEISTEREN Vier verdachten Naar wij vernemen is het onderzoek in zake den indertijd te Geisteren gepleeg de roofmoord, waarbij pastoor Litjens om het leven kwam, zoo ver gevorderd, dat ais vermoedelijke daders worden beschouwd de gebroeders J. en W. J., zoons van „De witte van Wansum" en verder de expediteurs knecht M. H. uit Venlo en de gewezen con troleur van den nachtveiligheidsdienst te Venlo, zekere D. Alleen D. bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van an dere misdrijven gedetineerd. Mr. E. Daub te Venlo is belast met de verdediging der vier verdachten. KINDJE DOOR TREIN AANGEREDEN In een onbewaakt oogenblik liep het 2- jarig kindje van v. d. B. te Waal w ij k het erf af en kwam op den onbewaakten overweg aan de Putsteeg. Juist passeerde een trein, komende uit de richting 's-Bosch, welke het kind aanreed. Met een gebroken arm en enkele kneuzingen werd het opge nomen en naar de ouderlijke woning ge bracht. SCHIP „PRINS BERNHARD" GEDOOPT Het bij de N.V. N. A. Bernhard Juniors Scheepsbouwwerf „De Overtoom" te A m- t e r d a m in aanbouw zijnde en in pla ten staande motorpassagiersschip, hetwelk gebouwd wordt voor den dienst Amsterdam wijkHarderwijk visa versa, is gister ge doopt met den naam „Prins Bernhard". Uitbreiding Transatlantisch vliegverkeer. Evenals de Imperial Airways is ook de Lufthansa voornemens een dienst Europa— Amerika te openen* Met bovenstaand type vliegboot worden daartoe door. de maatschappij proeven genomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2