*lirttuir £nteci)e (üotirnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Korte inhoud van de Millioenen-nota abcmnttmntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5885 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang 9Mjtrttntttprijjtn: Van 1 tot 5 regels1.177. Elke regel meer 0.22'/. Ètgezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Bke regel meer0.45 Voor Tiet bevragen aan 't bureau wordt b-'fkend 0.10 De millioenendans Thans het keerpunt nabij Dat klopt als een bus. Neen, niet de inkomsten op de uitgaven der begrooting 1937 zoover zijn we nog niet! maar 'dil! de Millioenennota klopt op de Troon- '"23 rede. Soms woordelijk, als bij deze pas sage: „Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knel lende banden zullen worden verwijderd", doch veel meer wat de geest van beide staatsstukken betreft. Herhaaldelijk komt men passages te gen, welke spreken van een keerpunt, dat thans nabij is. Minister Oud herhaalt in zijn toelich ting op de begrooting, wat ook de Ko ningin uitsprak: „eenige symptomen van k't verbetering beginnen zich te vertoonen"; er komt een kleine liohtrand om de don kere wolken. Het is met de noodige re- 'jgj serve uitgedrukt, maar de beteekenis er yan valt piet te ontkennen. In onze beschouwing over de Troon- '*j® rede vroegen wij: is dat ook te merken aan de Rijksbegrooting? Het antwoord kan thans bevestigend luiden. Men herinnere zich dat de begrootin- 'gen van 1934 en 1935 openden met te korten van 191 en 108 millioen en dat daarvoor dekking moest worden gezocht. .Volgens dezelfde methode cijferend, zou 1937 beginnen met een tekort van 47 |jnillioen. Men moet wel zeer bevooroor deeld staan tegenover dit kabinet om te ontkennen, dat hier van vooruitgang, van succes der regeeringspolitiek ge spreken mag worden. Die 47 millioen zijn bovendien de nadeelige erfenis van het jaar 1936; een eenvoudige becijfering 'leert, dat het jaar 1937 zich zelf zou kun nen redden, dóch dat het tekort, waar- 'jjlmee het jaar begint, opgevangen moet (worden. Hier volgt onmiddellijk uit, dat 1936 dus eenige teleurstellingen bracht. De dekkingsmaatregelen, het vorig jaar ge- nomen, hebben niet het effect gesorteerd, waarop men gerekend had. Zij bleven 45 millioen bij de raming ten achter. Dit klopt vrijwel op de 47 millioen, :ke aanvankelijk op de begrooting 1937 te kort komen, zal men zeg- u Dit is echter.niet 'geheel juist. Van Ideze 47 millioen móet in feite 12 millioen afgetrokken worden voor de opbrengst van opcenten op de dividend- en tan tièmebelasting, zegelrechten, enz.; welke belastingen elk jaar opnieuw toegestaan moeten worden. Men kan dus zeggen, dat 1937 in feite begint met een tekort van 35 millioen; dat 1936 een te kort ach terliet van 45 millioen en dat dus in de gewone begrooting van 1937 reeds 10 ^illioen gevonden is. Het ware ondankbaar om deze voor uitgang niet te erkennen. Want ook de gevolgen zijn duidelijk. Vorige jaren noest de minister steeds nieuwe belas tingen voorstellen; verleden jaar b.v. 20 opcenten voor het Werkloosheidssubsi- diefonds; thans blijven ons nieuwe belas- g' tingen bespaard en dat is reeds te loven. Zelfs gaat de Minister hierbij verder 'dan ons lief is; de reisbelasting is van de baan. Is er zooveel kabaal tegen deze rechtvaardige belasting op weelde-uitga- ii ven gemaakt, dat de Minister terug- k J schrikt voor de handhaving; óf zou de 2 ,i jnjllioen geraamde opbrengst zooveel omslag vorderen, dat de perceptiekosten luwelijks gedekt worden? Het is bij ons wel heel anders dan el- >ec Üers. In 't buitenland neemt men allerlei ,'e"| itraffe maatregelen om „uitvluchten" van co» tqeristen te beletten; zelfs landen, die er een bedrijf van maken om gasten uit den vreemde te ontvangen, vragen zegel rechten of toeristenbelasting en zonder morren brengen we er elk jaar millioenen aan en betalen bovendien, wat men extra van ons vordert. Doch nauwelijks vraagt U33 trapoou aztro jooa 6utJ3a6ai azuo paar procent van wat wij elders verte ren, of het heele land is in rep en roer. En de Regeering gaat er voor op zij? Het is jammer. Waarom die 2 millioen niet op de be grooting gelaten? Te meer, omdat de minister becijfert juist zoodanig bedrag nog te kort te komen, als hij zijn dek- bingsplan heeft ontwikkeld. Over de middelen ter dekking valt Weinig te zeggen. Van de 47 millioen gaat eerst de 12 millioen af voor belas tingen, welke elk jaar vernieuwd wor den. Voorts hangen er nog perspectief- J[ besparingen in de lucht ten bedrage van bijna 28 millioen. Dan moet uit de herbe rekening der pensioenen een dikke 3 millioen komen en ruim 1 millioen uit be paalde invoerrechten. Rest dan nog ruim 3 millioen, die uit de verscherpte omzetbelasting moeten komen en uit het wetsontwerp, dat al te sterke reserveering van besloten ven nootschappen wil voorkomen. Van groot belang zijn deze dingen niet; de factor, waarom alles draait is deze: hebben we het keerpunt bereikt, ja dan neen? Ja, zegt de begrooting, op het Een waarschuwing.' In de Millioenen-Nota waar schuwt de Regeering nogmaals ernstig tegen het streven om de consumptie te stimuleeren door op kunstmatige wijze koop kracht in het leven te roepen. Immers een kunstmatige koop krachtvermeerdering heeft altijd plaats ten koste van de in het volksvermogen aanwezige reser ves en neemt na korter of lan ger tijd, tuanneer die reserves zijn verbruikt, onverbiddelijk haar einde. Daarom kan van een kunstmatige uitbreiding van het consumptievertnogen dóór een geforceerde uitbreiding van het crediet, welke niet steunt op re delijke verwachtingen voor de toekomst, geen heil worden ver wacht. Door een dergelijke ge forceerde credietuitbreiding kan men wel lijdelijk de werkgelegen heid uitbreiden, doch worden de moeilijkheden in de toekomst aanmerkelijk vergroot, wonneer de werkvermeerdering tot het verleden behoort en de gemeen schap blijft zuchten onder een belangrijke vermeerdering van den schiddenlast. stuk der inkomsten is een zekere stabili teit verkregen: onmiddellijk gevaar voor de staatsfinanciën is afgewend en bete ring komt er, als. de ontvangsten, dpor opleving van de bedrijven weer in stij gende lijn mogen. gaan. Hierbij mag echter niet over het hoofd worden gezien, dat de gemeenten het nog zeer zwaar hebben en op verder gaande hulp der regeering niet mogen rekenen^ Het werkloosheidssubsidiefönds werkt met tekorten; de regeering kan niet meer dan 53 millioen bijdragen en de gemeenten moeten zich dus maar red den. Enfin, aanvankelijk zullen ze nog geholpen, worden met rentedragende voorschotten.: Dit nu daargelaten, kan het niet anders of de begrooting moet een bevredigende indruk maken en niemand kan het de re geering euvel duiden, dat zij deze dingen met eenige voldoening constateert. De zorgen zijn nog vele; de lasten drukken nog te zwaar; de begrooting is op menig punt zeer. onelegant; maar bij voortgaan op de thans gevolgde weg zullen gun stige resultaten voor volks- en staats huishouding niet achter blijven. Terecht waarschuwt de regeering nog maals tegen gevaarlijke experimenten, welke wel tijdelijk eenig soelaas bren gen, maar daarna tot dieper depressie voeren. Kunstmatige koopkrachtverhoo- ging zou aanvankelijke opleving bren gen, doch daarna komt het hinkende paard achteraan. Men kan nu eenmaal geen kwartje uitgeven, als men maar een dubbeltje heeft. Als ons volk van deze nuchtere waar heid doordrongen is, dan zal het dank baar erkennen, dat het kabinet-Colijn niet zonder zegen gearbeid heeft aan het herstel van het financieel evenwicht; on misbare voorwaarde voor economisch herstel. De wolken hebben weer een liohtrand! De minister-president Dr. H. Colijn arriveert op „Houtrust", waar hij de dui zenden anti-revolutionairenin landdag bijeen, zal toespreken. In de Millioenen-Nota becijfert de Minister van Financiën het begrootingstekort 1937 op f 47*/2 millioen. De Regeering stelt zich voor dit deficit als volgt te dekken: 1. Perspectief besparingen 1936 27.800.000 2. Herberekening van pensioenen3.300.000 3. Verlenging extra opcenten op enkele belastingen en rechten 11.800.000 4. Invoerrechten op textielproducten1.250.000 Totaal44.150.000 Na de volledige doorwerking van genoemde maatregelen zal het begrootings-evenwicht op een bedrag van ongeveer 3V2 millioen na zijn bereikt. Dit bedrag zal kunnen worden gevonden uit de hoogere opbrengst, die mag worden ver wacht van de aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting en van de Successiewet, alsmede van een in voorbereiding zijnde technische wijziging der wet op de omzetbelasting (Zie hoot uitvoerige mededeelingen elders in dit blad) Toen Prins Benno nog onbekend was We lezen in de „Winterswijksche Cou rant": Hoe beroemen we er ons op, dat de Buurtschap Kotten de eer geniet, de plaats te zijn, waar Prins Bernhard doorkwam om ons land te bezoeken. Als we op de kaart kijken, ligt Lippe juist ten Oosten van onze plaats. Via Munster gaat de weg regelrecht naar het grenskan- toor Kotten. Het is dan ook volkorüen be grijpelijk, dat de Prins over onze plaats kwam om naar Holland te gaan. Wie had daar gedachten in?" .zegt ons de Grensontvanger, de heer H. Besseling, „dat de vertegenwoordiger van die Farbenitp'-jS- trie de verloofde zou worden van onze PW ri ses. Nu ik echter al die foto's zie, is het absolupt duidelijk, dat hij reeds enkele kéeren op mijn kantoor heeft gestaan om zijp papieren te laten zien. „Ook die mooie, grijze wagen, die nu daar in de straten der Residentie zooveel be kijks beeft, heeft voor mijn huis gepar keerd. Het nummer, ja dat alles klopt pre- Wij hopen, dat de Prins nogmaals in on ze plaats komt, maar dan zal hij niet zoo rustig passeeren, dan zal zijn auto wel tot stilstand gebracht worden door een enthou siaste menigte. Hoewel de bezoeken van den Prins voor „as onbekend gebleven zijn, toch stellen we het op prijs te mogen zeggen, dat onze plaats reeds de eer heeft gehad, de eerste bezoeken van den Prins gehad te bfibben". Prinses en Prins verleenen audiëntie AAN HET NATIONAAI» FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Bij terugkeer ten paleize van den fees te- lij ken rijtoer doos de stad hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteren in bij zondere audiëntie ontvangen het dagelijksch bestuur van het Nationaal fonds voor bij zondere nooden, te weten Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, voorzatter. Mr. H. M. L. H. Sark, algemeen secretaris, Mr. E. E. Menten, penningmeester, Mr. J. Everts, Mr. J. W. Noteboom en Mr. M. C. Bloemers, aa- junct-secrelar.s. Bij de aanbieding van een bloemstuk in de kleuren van Oranje en Lippe heeft de voor zitter de Prinses en den Prins hartelijk ge- lukgewenscht en bedankt voor de sympathie van den eere-voorzitter voor het Nationaal fonds, opvolger van het Nationaal Crisisco mité, dat steeds zoozeer haar liefde heeft ge ld. De Prinses heeft het bestuur dank gezegd 1 de hoop uitgesproken dat de bijdragen an het Nederlandsche volk het fonds in staat zullen stellen vele nooden te lenigen. De Prinses en Prins Bernhard hebben zich daarna nog geruimen tijd met de heeren on derhouden. Algemeen huwelijksgeschenk Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat het aanbieden van een algemeen huwelijks geschenk van het gansche Nederlandsche volk, de volkomen instemming heeft verkre gen van het vorstelijk paar. Het défilé te Amsterdam Het programma van het défilé voor de Koninklijke familie te Amsterdam, dat mor gen te drie uur aanvangt, luidt: 1. Feestelijke intocht en ommegang van de Koninklijke stoet. 2. Het Wilhelmus, eerste zesde couplet (massazang). 3. Toespraak door den burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt. 4. „Wien Neerlandsch bloed", derde couplet (gemeenschappelijke zang). 5. Défilé door de burgerij van Amsterdam en omliggende plaatsen. Aan het défilé zal worden deelgenomen door beroeps- en reserve-officieren van het Kon. Ned. Leger en de Kon. Ned. Marine, die te Amsterdam en omstreken woonachtig zyn. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen Aangenaam verblijf voor najaar en winter. BILLIJKE PRIJZEN. Prachtige Buitenplaats D UIN R E LL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Apeldoorn In verband met de as. „blijde incomste" van de Koninklijke familie en haar hooge gasten heeft de zomerresidentie reeds uitge breide maatregelen voorbereid welke een grootsche ontvangst bij den feestelijken in tocht te Apeldoorn beloven. Onder voorzitterschap van den burgemees ter Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, is een centraal comité van Oranje-vereenigin- gen geconstitueerd, hetwelk zich met de voor bereiding en uitvoering der plannen belast heeft. Deze plannen omvatten o.m. een grootsch opgezette versiering van het centrum der gemeente. Heden ontving het centraal comité bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag te Apeldoorn wor den verwacht. Taptoe besluit de Prinsjesdag Groote belangstelling Gisteravond om half negen hebben op Plein 1813 de Koninklijke Militaire Kapel, de tamboers van het Reg. Gre nadiers, de hoornblazers van het Reg. Grenadiers, de hoornblazers van het Reg. Jagers, alsmede de trompetters van het 3de half-reg. Huzaren en van het 2de reg. Veldartillerie, het geheel onder leiding van kapitein Walther Boer, een groote taptoe gegeven. De belangstelling, niet alleen van de zijde van het publiek, maar ook van civiele en militaire autoriteiten, was bijzonder groot. Duizenden en duizenden hebben van dit militaire gebeuren genoten. Een dichte haag van belangstellenden vulde het ruime Plein 1813. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden de minister-president, dr H. Colijn, de minis ters Deckers, Van Schaik en Oud; de com- missiaris van de Koningin in Zuid-Holland jhr van Kamebeek; de burgemeester van den Haag, mr de Monchy: wethouder van der Bilt, en Staatsraad Kooien. Van de vele aanwezige militaire autoritei ten werden opgemerkt de commandant van het veldleger, luit.-gen. Röell, de chef van den gen. staf luit.-gen. Reynders; öe chef van den marinestaf, schout-bij-nacht Fürst- ner; inspecteurs van verschillende wapens; de garnizoens-commandant en tal van ac tieve en gepensionneerde generaals en hoofd-officieren. Precies om half negen marcheerden de deelnemers aan de taptoe, de Militaire Kapel voorop, geflankeerd door huzaren met flambouwen, de Sophialaan op. Met een roffel, gegeven door de grenadiers, ving de taptoe aan. De Kapel speelde eenige koralen en marschen. De Triumphmarsch uit de Aida, werd met applaus beloond. Nadat „Turf in je ransel'' ten gehoore was ge bracht, weerklonken d© tonen van ons Geen pauze geen pauze 't Kón niet andersl De hartekreet was hier tot hordekreet geworden en als een aanrollende donder golfde het machtig aanzwellende spreek koor over de tribunes: „Géén pauze géén pauzel" En om der broederen wil en om ons- zelfs wil hebben we er allen aan meege daan. Om der broederenwil. die uit Sneek of uit Axel. uit Bergentheim of uit Wieringei meer kwamen en die ook nog wel thuis wilden komenna Colijn te hebben gehoord. Maar ook om onszelfs wille. Omdat we geen broodje met kaas tus- schen ons en den generaal geschoven wenschten te zien. We wisten: hij was er. Ons enthousiasme bij z'n komst had hij. als altijd, met rustig gebaar getemperd en we waren erg gehoorzaam geweest, maar nu moest het er ook van komen, we po pelden naar het uoord van Colijn. dat ons zou sterken en opbeuren, dat ons zou doen heengaan met de zekerheid: ze zullen de tanden eer stuk bijten dan ons Anti-Revo lutionaire beginsel te kunnen schaden. „Géén pauzegéén pauzel was daarom onze hartekreet enwe won nen het. spontaan, overtuigend, directl En hoe wonnen we hetl Dat was Colijn. dien we kregen. Colijn ten voeten uit: gemoedelijk in den aan hef. als een der mannen-broeders onder ons", enthousiast in het terugdringen van elk particularisme als het gaat om de een heid van het Nederlandsche volk in Oranje, rustig en overtuigend in de uit eenzetting van het beginsel, dat rust gééft te midden van de woedende baren, omdat het uit God is. Die de Rust is. „Wat?" zeide ons de krachtige grijze voortrekker, „zullen we straks in een hoekje weg kruipen ómdat we Anti-Re volutionair zijn en dat terwijl het een groot voorrecht is uit beginsel Anti-Revolutio nair te zijn? Neen. we zullen in den strijd die wacht tegen communisme en fascisme, als van ouds steunen op den Bijbel en daarom beide: gezag en vrijheid verdedigen.. Ja. dat was Colijn. die. het schermen met meeting-cijfers terugdringend, toch langs zijn neus weg kon opmerken „Als gc van cijfers houdt, weet dan. dat wij ons nu ook nog niet een-twee-drie onder den voet laten loopenl" Maar dat was dan toch alleréérst Colijn, toen hij na een vurig appèl op ac tiviteit om des beginselswil. zijn toespraak besloot met het eenvoudige, maar uit het hart wellende: „Daartoe helpe ons God Almachtig" En toen deze man. Minister-President toch en econoom van wereldnaam, met licht gebogen hoofd over het grasveld naar zijn zitplaats terugliep, als een lid van de Jongelingsvereeniging. die gespro ken heeft over Eeuwige dingentoen voelden we het weer: hij is van ons en met geen slooten vol modder halen ze hem van ons weg. Omdat we samen de knieën buigen voor God behoeven we geen handen te heffen naar een mensch. Wij hebben. Gode zij dank. de rommel van tromgeroffel en commando's van partijschreeuwen en imitatie-poespas niet noodig om onzen leider te sterken. Wij knielen saaml En. toen na die machtig mooie toespraak van Ds. Bijleveld aan het slot. de zwarte menschenhagen van Houtrust tegen het violet van den komenden nacht oprezen, was er in ons hart de wetenschap, de sterke rust van: Het zonlicht moge nederdalen Maar Gij. mijn licht begeeft mij niet Volkslied, dat door velen werd medegezon gen. Hiermede was de taptoe ten einde. Minis ter Colijn onderhield zich nog eenigen tijd met kapitein Walther Boer, om hem zijn dank te betuigen voor de taptoe. Daarna werd afgemarcheerd. De menigte verspreidde zich en velen hunner trokken de stad in, waar het den geheelen avond zwart van de inengchen was en de feest vreugde hoogtij vierde. Ernstig verkeersongeluk TWEE DOODEN Gisterenavond omstreeks acht uur is een ernstig verkeersongeluk gebeurd op den Loos- duinschen weg, voor den ingang van het ge bouw der gemeente-reiniging te D e n H a a g. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto, bestuurd door den heer P. S. uit Bloemendaal, daar ter plaatse tegen een 69- jarigen voetganger, die vergezeld was van een 67-jarige dame, aangereden. Het was de heer C. J. J. B. en mevrouw de wed. J. van der B. beiden hier ter stede woonachtig. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernsig. De man werd zoodanig verwond, dat hij op slag dood was. Zyn lijk werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Ook de vrouw werd zwaar gekwetst. In zorgwekkenden toestand bracht men haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde, doch by aankomst bleek zy reeds overleden. De auto bekwam geen noemenswaardige schade. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit droevig ongeval. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, Minister Oud heeft gister aan de Tweede Kamer de Rijksbegrooting voor 1937 aangeboden. Prinsjesdag in de Residentie is gister op ongekende wijze gevierd. In Den Haag is gister op Houtrust de groote Antirevolutionaire Toogdag ge houden. Gister hebben na de vereenigde zitting, zoowel de Eerste als de Tweede Kamer afzonderlijk vergaderd. De gouverneur-generaal heeft gister het bestuur overgedragen aan zijn opvol ger. Prof. Dr. L. van der Horst heeft heden bij de overdracht van het rectoraat der Vrije Universiteit een rede gehouden. T« Steenbergen is een gedeelte van het Raadhuis door brand verwoest. Lange reeks inbraken te Amersfoort op gehelderd. Bij Maassluis is een sportvliegtuig iö de Nieuwe Waterweg gestort. Te Den Haag is een militaire auto tegen een brugleuning gereden, waarbij tien personen licht 2^0 gewond. De cijfers over de werkloosheid lateii eenige vermindering zien vergeleken met de vorige verslagweek. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met 5 millioen toegenomen. Te Amsterdam is heden de vergadering gehouden van de Algemeene Nederland-? sche Zuivelbond Ds. A. Winckcl,, docent,aan de TheoL School der Vrije Evangelische Gemeen-» ten is te Apeldoorn overleden. Vergadering van de Hollandsche Mij'4 van Landbouw. Wat de Pers over de Troonrede zegt* Het textielconflict te Rijssel breidt zich uit; ook de ambtenaren hebben zich thans in de strijd gemengd. In Weenen dreigt een burgerwacht-» conflict wegens een contraverse tusschen Starhemberg en Fey. Efficiënte Menschen hebben de meeste kans yan slagen in de Maatschappij. "EEN EFFICIENT IfENSCH I Vraag ons gratis boekje Na 20 PELMAN INSTITUUT Uitgevers Maatschappij Broekhof! N.V v.h. Kemink en Zoon, Domplein 2, Utrecht vestigt de aandacht op haar: bekende vragenboekjes voor de Catechistatla van: BAKKER, BEETS, CUPEDO, DOEDES, VAN GRIEKEN. HELLEN- BROEK, IDENBURG, LOS, MARANG, ROOZEMEYER, ULFERS, WARTENA, WESTENBURG, enz. Ook verkrijgbaar bij den boekhandel Vraagt prospectus en/of present-exemplaren (Adv.) Militaire auto tegen brugleuning gereden Gisteren reed op den rijksweg een colonne autobussen, waarin zich militairen bevonden. Zij waren op weg van Utrecht naar Den Hel der. Een der autobussen, waarin zich zeventien militairen bevonden, moest plotseling voor een motorrijder uitwijken en reed tegen de betonnen brugleuning van de brug nabij Schoorldam. De autobus werd zwaar beschadigd en werd aan een kant totaal opengescheurd. Door de scherven der gebroken ruiten werden tien der inzittenden gewond. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen en de doktoren Heeringa en Van Hesteren. resp. uit Schoort en Warmenhuizen, verleenden de eerste hulp. Vyf personen, die vrij ernstige snywonden be kwamen, werden per ziekenauto naar het mi litair hospitaal in den Helder overgebracht. De overige gewonden werden ten huize van Dr. Heeringa verbonden, waarna zij met een der andere autobussen naar Den Helder wer den vervoerd, waarheen ook de overige inzit tenden van den verongelukten wagen werden gebracht. De motorrijder bleef ongedeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1