Besfuurs-overdrachf in N.-Indië Afzonderlijke Hoofdstukken Hebt Gij Lendenpijn? AKKERTJES mixmum WAT DE PERS VAN DE TROONREDE ZEGT WOENSDAG SEPTEMBER 1936 VIERDE BLAD PAG. vorige begrootingen èn in de onderhavige verschillende maatregelen verwerkt, die zoo 6poedig dioh daarvoor de gelegenheid voor doet, weder ongedaan zullen moeten worden gemaakt. Te denken valt hierbij aan de stopzet ting van stortingen in verschillende fondsen, het verminderen van de reser- veeringen voor de bedrijven, het over brengen van uitgaven van den gewonen dienst naar den kapitaal dienst, het uit rekken van de aflossingstermijnen der Staatsschuld en dergelijke. Al deze maat regelen, welke hun rechtvaardiging uit sluitend hebben kunnen vinden in den uitzonderlijken financieelen toestand der laatste jaren, hebben de reserve-krachten, die een goede Staatsbegrooting behoort te bezitten, langzamerhand uitgeput. Het herstel daarvan zal een der eerste zaken zijn, die behooren te geschieden, zoodra de mogelijkheid daarvoor zal worden ge boden. I 'Reisbelasting van de baan Daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat de belastingdruk, zoo van het Rijk als van de gemeenten gedurende de ach ter ons liggende jaren tot een ongekende hoogte is opgevoerd. Er was den Minister daarom alles aan gelegen het dekkingsplan in de onderhavige nota zoo te kunnen in richten, dat daarin geen voorstellen tot nieuwe belastingverhooging behoefden te worden opgenomen. Het is om deze reden, dat hij gemeend heeft, ook al zou het bedrag Minister Oud van f2 millioen, dat daarmede zou kunnen worden verkregen, op zich zelf zeker een hoogst gewensohte versterking der middelen opleveren, voor het oogenblik t9 moeten af zien van de invoering eener reisbelasting, al zal uiteraaard, indien de financieele om standigheden zich in min gunstigen zin mochten gaan ontwikkelen, de mogelijkheid bestaan, dat hij op zijn voornemen tot hef fing van een dergelijke belasting zal moeten terugkomen. Afscheidsrede van Jhr. Mr B. C. de Jonge Groole teruggang tot staan gekomen Voor Onderwijs f 8 millioen minder aangevraagd Bezuiniging op Rijks kweekscholen gaf rond f 525.000.- Martinitoren te Groningen in gevaar. Hoofdstak I Hals der Koningin Evenals in vorige jaren wordt ook voor 1937 een bedrag van f 50.000 aangevraagd voor de voortzetting der restauratie van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Hoofdstak Hl (Baitenlandsehe Zaken) Bij de wet van 29 Febr. 1936 werd het 3de hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1936 vastgesteld op f 3.429.219, terwijl voor 1937 geraamd wordt f 3.612.963, alzoo meer ge raamd voor 1937 dan oorspronkelijk toege staan voor 1936 f 183.744. De minister heeft het voornemen, over te gaan tot het detadheeren van jongere beroepsambtenaren aan be staande honoraire consulaten of consu- laten-g< Hoofdstak IV (Jastltle). Voor 1936 is toegestaan f 26.048.816, voor 1937 is geraamd f 25.832.993, zoodat minder wordt aangevraagd f 215.823. Meer is geraamd o.a, voor: maatregelen voor de opheffing van den achterstand in de executie van gevangenis- en hechtenis- straffen f 100.000; het inrichten van een strafafdeeling bij het rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem f 30.000, indienststelling van de jeugdgevangenis te Zutphen f 170.000, uitbreiding van het korps politietroepen i 121.000. Hoofdstak V (Blnnenlandsche Zaken) Voor 1936 werd toegestaan: gewone dienst f 17.752.165, kapitaal dienst f 13.182.500. Voor 1937 wordt geraamd resp. f 17.539.967 en f 18.162.682, zoodat minder wordt aange vraagd resp. f 212.198 en f 19.818. De verhoogingen betreffen o.a. de vol gende posten: mili|aire politie f 104.079, uitvoering van de wet betreffende de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen f 50.000. Hoofdstak VI (Onderwfls, Sausten en Wetenschappen). Toegestaan is voor 1836 150.686.565, voor 1937 wordt geraamd 142.264.486, zoodat minder wordt gevraagd: 8.422.079. 1 Meer wordt o.a. aangevraagd: Voor bijdrage in de exploitatiekosten van 'de stichting „Stads- en Academisch zieken huis" te Utrecht f 14.400, voor materieele uitgaven van de Technische Hoogeschool te Delft f 414.000, voor studiebeurzen aan Zuid-Afrikaansche studenten f 2.000. Voor deelneming in het garantie fonds van de in 1937 te houden wereld jamboree der padvinders is 17.500 uitgetrokken. Meer wordt aangevraagd voor uitkeeriiv gen aan het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds in verband met de voorloopige pension neering van onderwijzers f 1.900.000. Een plan is opgemaakt voor een nieuw laboratorium van de Technische Hooge school te Delft. De aanvankelijke kosten raming bedraagt f 1.150.000. Thans wordt een bedrag van ƒ350.000 De kweekscholen De bezuiniging ten gevolge van 'dei vermindering van het aantal rijks- en gesubsidieerde kweekscholen kan op rond ƒ525.000 worden geschat- Voor aan-kwekelingen is f 3 uitgetrokken om een tegemoetkoming te kunnen verleenen aan leerlingen van op geheven kweekscholen, dio hun studie aan andere kweekscholen gaan voortzetten. Aangevraagd worden voorts als nieuwe subsidie, een aan vangstermijn van f 1000 voor verbouwing der N.H. Kerk te Bram men; f 8.600 voor restauratie van het stad huis te Deventer; een aanvangstermijn van f 1000 voor restauratie van het Stadhuis te Doesburg. De gedachte om de verdere restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar in werk verschaffing te doen geschieden leidde tot nu toe nog niet tot een gunstig resultaat. De Martinitoren De Martinitoren te Groningen ver keert in ernstig gevaar. Hij vertoont van onder tot boven scheuren, die de stabiliteit van het bouwwerk ten zeerste hebben aan getast Er moet spoedig worden inge grepen. Een algeheele restauratie zou zeer om vangrijk moeten zijn en naar globale raming ten minste f 750.000 moeten kosten. Het is voorshands niet mogelijk, dit bedrag bijeen te brengen, waarom men zich er voorloopig toe zal beperken, den toren zoodanig te verstevigen, dat verder gevaar uitgesloten kan worden geacht Hiervoor zal plm. f 300.000 noodig zijn, voor de verstrekking van welk bedrag het Werkfonds 1934 is ingeschakeld. Voor de restauratie van de N.H. Kerk te Haamstede wordt maximaal f 15.900 uit getrokken en voor restauratie van de NJL Kerk te Oostzaan 9.600. Voor den eersten van twee termijnen voor restauratie van de N.H. Kerk te Stedum 15.000, voor restau ratie van de N.H. Kerk te Strijen f 15.680, voor restauratie van de toren te Wagenin- gen f 7.500 en voor restauratie van de N.H. Kerk te Wezep f 2.450. Het Zaiderzeefonds Belangrijke bedragen zijn uitgetrokken voor den aanleg van den N.O. Polder, zulks in overeenstemming met het plan, een eerste deel van de bedijking te kunnen aanleggen. Voor dat doel zijn op deze be grooting belangrijke bedragen uitgetrokken. Dientengevolge wordt op den gewonen dienst een totaal bedrag van f 27.625.0000 uitgetrokken, tegenover f 16.850.000 tea vorigen jare. Op de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1936 werd als eerste post voor indij king en droogmaking van den N. O.-polder een bedrag uitgetrokken van f 2.000.000. Zeer binnenkort zal nabij de aansluiting met de Overijsselsche kust een dijksvak als proef worden aanbesteed. In aansluiting hiermede ligt het in het voornemen, in 1937 den aanleg van de dijk vakken LemmerUrk, UrkRamspol en ispolKadoelen, een en ander met bij komende werken, als werkhavens, geulen, enz., krachtig ter hand te nemen, terwijl een begin zal worden gemaakt met dea eg van het kanaal BlokzijlKadoelen met bijkomende werken. Door voortzetting van de uitgifte van boerderijen en onbehuisd land zal het mogelijk zijn, in het najaar van 1937 het laatste gedeelte van de Wieringermeer, dat nog in nood- mengsel ligt, in exploitatie te nemen. Het ligt in de bedoeling, hier in 1937 den grondslag te leggen voor de outillage van eenige staatsbedrijven van de grootte van een normale boer derij Het Defonsiefonds Ten einde den achterstand op het stuk der materieele uitrusting van de weermacht zoo snel mogelijk in te halen, wordt voor 1937 voor dit doel f 25.316.000 aangevraagd. Conferentie Chr. Vakbonden Op 2 en 3 October zal te P u 11 e n de tweede algemeene conferentie worden ge houden van Jeugdclubleiders der Chr. Vak bonden. Op den eersten dag zal de heer C van Nes inleiden het onderwerp „Van wel ken aard is en welke beteekenis heeft de psychotechniek voor de tegenwoordige arbei dersjeugd?" Op den tweeden dag spreekt de heer M. Ruppert over „De algemeene ont wikkeling in de jeugdclubs" en de heer Th. Pal ma over „Op welke wijze kan de vak kundige scholing in de jeugdclubs behandeld worden?" In den Volksraad heeft de bestuurs overdracht plaats gehad tussahen den aftredenden Gouverneur-Generaal Jhr Mr B. C. de Jonge en zijn opvolger Jhr Tjarda van Starkenboroh Sta- ohouwer. Jhr Mr B. C. d e J on ge, de aftredende Gouverneur-Generaal, wierp een blik in het verleden. De afgeloopen bestuursperiode viel samen met de ergste depressie, die de wereld heeft gekend. Toch meent spr aan te moeten sporen tot volharding. Er zijn tee kenen van opleving en dat de groote terug gang van 's lands ontvangsten is tot staan gekomen. Naar het bereiken van dit punt moet voor alles worden aangestuurd. Door geduld, lijdzaamheid, offervaardigheid en samenwerking is men door alle stormen heen staande gebleven. Wij zijn, aldus spr. armer geworden in deze jaren, zooals ieder ander overal elders, maar ik meen met vol doening te mogen vaststellen, dat deson danks onze huishouding en onze samenle ving gezonder zijn geworden: op wel haast elk terrein van overheidszorg is hei mogelijk gebleken onze taak met veel gerin gere middelen en met een op veel soberder leest geschoeid apparaat goed te blijven vervullen, waarin een waarborg ligt dat wij daartoe ook in de toekomst in staat zullen zijn. Spr. 'heeft zich steeds met zijn beste krachten aan Indië gegeven, ook al wist hij dat tal van maatregelen voor velen ern stige gevolgen moesten hebben. Een zekere mate van onaandoenlijkheid was daarbij geboden, ware het alleen om rechtvaardig te kunnen zijn. Daarnaar heeft spr. boven- Mr B. C. de Jonge Jhr Tjarda van Starkenboroh Stathouwer al gestreefd bij zijn zoo veelvuldige aan rakingen met personen, groepen, partijen of landaarden. Of spr.'s pogingen geslaagd mogen hee- ten, staat niet aan hem ter beoordeeling. Spr. kan alleen verklaren, dat hij heengaat met groote dankbaarheid in het hart voor het feit, dat hij vijf jaren lang werk heeft mogen doen, dat zoo veelomvattend, zoo veelzijdig en zoo belangwekkend was, dat persoonulijke offers volkomen gecompen seerd werden en persoonlijk ongemak niet telde. Dankbaar is spr. voorts voor den steun, dien hij ondervonden heeft, ook waar deze zich hulde in kritiek. Ten slotte wendde spr. zich tot zijn op volger. Uw taak, aldus spr., zal een zware zijn. Maar ge laat u daardoor niet af schrikken. Ge zijt gereed voor den strijd en bezit een oprechten wil dien tot een goed einde te brengen. Dat ge daartoe de kracht, bekwaamheid en tact zult hebben vertrouwt Indië op goede gronden. Het roept zijn nieuwen landvoogd clan ook een hartelijk welkom toe. Persoonlijk, aldus spr., moge ik daaraan de bede toevoegen, dat God u in uw werk moge leiden en steunen en dat Hij u de wijsheid geve welke gij zult be hoeven. Met die bede draag ik thans het bestuur van Ned.-Indië aan u over. De nieuwe Gouverneur-Generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborch Sta- clhouwer bradht Mr de Jonge dank voor de goede wenschen. De gedachte, aldus spr., 'dio in uwe rede aan mij, uwen opvolger, gewijd is geweest, was voor mij van te hooger waarde omdat zij de gedachte is van een, die met eere de taak volbracht heeft, welke mij te wachten staat. Onbeperkt hebt gij van Uw persoon gegeven, wat de verzorging van de U toevertrouwde landsbelangen vragen imocht. Waakzaam en richting-gevend in het studeervertrek en in de ver gaderzaal, steunend op bestuurders gaven, die in andere verantwoordelijke functies reeds op proef waren gesteld. Het verheugt mij bij ons korte samen treffen de boodschapper te zijn geweest van do Koninklijke erkenning, welke Uwe diensten in de benoeming tot Het ongemak van velen, die een titteud leven leiden. Verrast suit Ge sijn na één of twee Volgent recept ran Apotheker Dumont (Adv.) Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau hebben gevonden. Een oordeel over concrete vraagstukken zal spr. hans niet geven. Zoolang de crisis op de zwaarbeproefde welvaart drukken blijft, zal de onafwijsbare eisch van hand having en bevestiging van het ten koste van bewonderenswaardige inspanning ver kregen financieele evenwicht helaas tot eer» spaarzaam gebruik der landsmiddelen dwin gen. Intusschen zal al datgene, wat gel delijk verantwoord tot verheffing van het geestelijk en stoffelijk welzijn doeltreffend blijken moge, van spr.'s wanne, daadwerke lijk belangstelling verzekerd zijn. Waar de economische achteruitgang tot nood verergert en voor de bevolking het onmisbare plaatselijk komt te ontbreken, is vanzelfsprekend ook de overheid ge roepen om behoedend haar hand naar de bedreigden uit te strekken. Mogen eindelijk tijden van herademing komen, waarin nieuwe welvaart de zorg verdrijven en een wijder vergezicht zich openen kan. De aanpassing aan een lager economisch peil, welke met kracht en kloekheid is doorgezet, heeft deze landen ertoe voorbe reid om aanstonds ruimer en meer profij telijk aandeel te nemen in het wereldruil- verkeer, indien dit eenmaal vrijer banen volgen mag. De vrijheid van meeningsuiting waar deer ik, aldus spr., als een kostbaar goed. Toch erken ik, dat de behartiging der belangen van land en volk onont koombaar voert tot de plicht te onder scheiden tusschen woorden en gedra gingen, die toelaatbaar of niet toelaat baar zijn. Gelijk mijft voorgangers, zal ook Ik met gestrengheid handelen jegens hen, die door de aantasting van gezag en orde voor de gemeenschap schadelijk zijn. WIELRIJDSTER AANGEREDEN Haar toestand zeer ernstig Op de Bredasche weg te Tilburg heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De ongeveer zestien-jarige mej. S. aldaar, die per fiets in de richting Breda reed, verloor op een gegeven moment de macht over haar stuur, vermoedelijk, doordat ze te veel pakjes in een der armen droeg. Het meisje verloor het evenwicht en viel op don weg vlak voor de wielen van een haar achterop rijdende vrachtauto. De chauffeur remde nog uit alle macht, doch een aan rijding was niet meer te voorkomen. De zware wagen ging over het meisje heen. Met een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur moest het slachtoffer per auto van den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis worden overgebracht. Haar toe stand is zeer ernstig. Den autobestuurder treft geen schuld. Der gewoonte getrouw geven wij ook dit maal een kort overzicht van wat de dagbla den van diverse politieke pluimage omtrent de Troonrede naar voren brengen. Het is een verdienste van deze redei, zoo schrijft de „S t a n d.", dat zij de werkelijk heid niet verzwijgt, maar haar wil doen zien gelijk zij is. Het nauw verband tusschen een ver standige financieele politiek en het wel zijn van heel ons economisch leven wordt ook nu, en terecht, streng gehandhaafd, in lijnrechte tegenstelling tot de meening die zeer luidruchtig verdedigd wordt, als zou juist de meest roekelooze financieele politiek de herwinning der welvaart kun nen waarborgen. Wanneer men deze troonrede naast het zelfde staatsstuk van verleden jaar legt, zoo merkt de „Nederlander" op, treft wel een frappant verschil. Toen een stuk, dat mogen wij dit germanisme even gebruiken? toch een zekeren „dadendrang" ademde. Thans een opsomming van tamelijk vage, alge meene constateeringen, zonder veel uit zicht op wegen, die regeering en volk hebben te gaan. Zeker, wij kunnen het verstaan, dat het huidige kabinet na een drietal ont zaglijk zware jaren vermoeid is en wei nig moed heeft om thans zijn laatste levensjaar in te gaan. En wij zullen de laatsten zijn om den bewindslieden per soonlijk daarvan verwijten te maken. Maar dat mag ons niet weerhouden en dat is het noodzakelijk wreede ele ment in de critiek te constateeren, dat van het kabinet als zoodanig in deze Troonrede weinig meer uitgaat. De N. Prov. Gron. Crt wijst in 't bij zonder op de werkloozenzorg: Dat op het rechtvaardige der verdee ling wordt gewezen is noodig. Uiteraard spreken de groote steden het krachtigste woord. Dit bleek ook weer, toen een nieuwe regeling inzake den steun voor werkloo- zen ter sprake kwam. Het platteland mag. echter niet bij de groote stad ten achter worden gesteld. De problemen zijn er anders en dat maS worden ver geten, maar op de rechtvaardigheid van de regeling in haar geheel moet terdege worden gelet. En als tlians reeds getracht werd oin in dit opzicht het platteland wat meer tegemoet te komen, behoort dit te worden toegejuicht* Friesch Dagblad ziet „lichtstrepen aan den horizon" en tast naar de bedoeling der aangekondigde wetsontwerpen. Vooral interesseert het ons, of de voor genomen wijzigingen van de Lager On derwijswet ook pogingen zullen inhouden om aan onze scholen eenigermate het ka rakter van semi-overheidsscholen te ont nemen. Wijziging van de wet in die richting waardoor meerdere v r ij h e i d wordt verkregen en eigen verant woordelijkheid wordt gesterkt, zou onze hartelijke instemming hebben. De Zeeuw prijst in de Troonrede, dat niet op eigen kracht ver- Van de verwaten taal, die in andere landen voortdurend wordt beluisterd, valt in de Troonrede geen spoor te be kennen. Integendeel. Met nadruk wordt gewe zen op de afhankelijkheid van den Al- machtigen God, van Wien sterkte en wijsheid wordt gebeden voor het volbren gen van de te vervullen taak. Dat is een goed en hoopvol begin van het nieuwe zittingjaar. De Maasbode constateert, dat de Troon rede tweemaal het woord „aanpassing" be zigt, één keer in de economische en één keer in de financieele paragraaf. De eerste para graaf, aldus dit blad, is onhelder geformu leerd. Blijkbaar is bedoeld, dat bij verdere doorwerking van „het streven naar aan passing" de economische depressie zal afnemen, zooals in de volgende paragraaf met ronde woorden en duidelijk staat, dat bij „verdere doorwerking van de aanpas sing de financieele vooruitzichten langzamerhand minder donker zullen worden". Den gedachtengang geheel volgen is ons niet mogelijk: wij gelooven wel, dat de financiën beter worden, als het bedrijfs leven opbloeit, maar hoe 't bedrijfsleven kan opbloeien uit aangepaste financiën is ons niet geheel duidelijk. Uiteraard is er wisselwerking, want goede financieele politiek priakelt het crediet, dat tegen lage rente leenen kan, maar geld steken in een onrendabel bedrijfsleven is geen alledaagsch voorkomend verschijnsel en de politieke vraag is, hoever wij met die aanpassing staan. Het meest kenmerkend verschil van de Troonrede met die van verleden jaar, aldus het Handelsblad, ligt in de bescheiden optimistisch© geluiden^- .welke thans tus schen vele zorgelijkheden vallen waar te nemen. De steunpolitiek der regeering vertraagt het aanpassingsproces naar onze overtui ging meer dan onvermijdelijk is. En wan neer desondanks hier en daar in sommige nijverheidstakken door aanpas sing resultaten bereikt worden die de hoop wettigen, „dat bij verdere doorwer king de ondervonden druk allengs zal afnemen", dan bevestigt dat ons in de meening, dat in het algemeen gesproken de richting der regeeringspolitiek goed gekozen is. Elders moge m^n met kunst en vliegveld tijdelijk snellere resultaten hebben bereikt, de ervaring leert, dat deze zonder werkelijke sanee ring in de verhouding tusschen productie kosten en marktprijzen niet duurzaam kunnen zijn. De „N. R. Cf' leest in de troonrede een openhartige belijdenis, dat „aanpassing" het eenige geneesmiddel is. Terecht wordt alleen de aandacht ge vestigd op de resultaten, welke daardoor in „sommige" takken van nijverheid als de Twentsche textielindustrie zijn verkregen. Met andere woorden: de op leving van sommige andere takken, wel ke slechts aan staatssteun in zijn ver schillende vormen te danken is, heefteen kunstmatig karakter, waarop niet te bouwen is. Aan een verdere doorwerking van de aanpassing is dam ook de daaruit te verwachten opleving van het bedrijfs leven gekoppeld. Een goede kantteekening verdient ook de passus, waarin over de bemoeienis der overheid met het economisch leven wordt gesproken. Hoewel deze bemoeienis in haar tegenwoordigen vorm en het ver leenen van steun nog niet kunnen wor den gemist, zoolang de economische om standigheden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal worden zorggedra gen. dat in het (bedrijfsleven onnoodige knellende banden zullen worden verwij derd. Inderdaad, de boeien los, zoodra dit maar eenigszins mogelijk is. Alleen in deze bevrijding waarvoor men echter in hooge mate ook van het buitenland af hankelijk is ligt de voorwaarde voor het ontstaan van nieuwe spankracht, van nieuw initiatief, van nieuw leven. Tenslotte wordt door de TeL vastgesteld, dat de politiek, door het Kabinet-Colijn ge volgd, de eenig mogelijke was, en dat het van den aanvang aan vast stond. dat zij op den duur tot gunstige resulta ten zou moeten leiden, al werd het g« duld der bevolking op een lange en harde proef gesteld. Het zwaarste en moeilijkste werk is thans verricht en na dat jaren achtereen de weg omlaag ging, beginnen wij nu weer langzaam te stij gen. Resumeerende kan men van deze troon rede zeggen, dat zij door haar optimistisch geluid aan 't land nieuw vertrouwen geeft en een gelukkige inleiding is voor het parlementaire jaar dat vandaag begint,' De man die niets zag Wij hebben een interview gehad mij een der tienduizenden, die op Pcinsjesdtl niets hebben gezien. Het was een mijnheer uit Haarlem. moe en bezweet de luchroom van (j Bijenkorf kwam binnensjokken en op etj vrije plaats aan ons tafeltje neerstreek. En mijnheer, hebt U 't goed gezietj Goed gezien? 'k Heb heelemaét nil gezien. Een stijve nek gekregen ja, dat 't eenige. En toen ging hij vertellent „Nou zal U zeggen, dat we vanmorgen vroeg pad zijn gegaan. Met z'n zessen. Vier zi we d'r al direct kwijt geraakt, want alfa m'n zoon heb ik hier nog bij me. maar da] nog daar aan toe. 't Zijn geen kindetet dus ze komen wel terecht. Maar in Haat lem al begon het: vier treinen voorbij lattj gaan en toen in een barstens volle m Den Haag. Nu ga ik bijna altijd naar de Stai Generaal en dan hebben we op het V< hout de stoet tot nog toe bést gezien. Dus gingen we er nu weer naar maar jawel, het was half elf toen we aan kwamen en toen we vijf minuten ha den rondgekeken naar een plekje, waar er tenminste nog wat van de stoet kt zien, zaten we mudvast. Geen sprake met van. dat je er uit kwam. Nee maar wat je daar zagmeraktl merakelsll Komt me daar 'n koopman met 'n U der. Drie vijftig per plaatsl U gelooft niet, maar ze gingen grif van de hand vijf op een ladder". „Was er nog verschil in prijs tusschen de onderste en de bove, sport?" „Nou, dat geloof ik indirect riiei maar dat deed er ook niet toe, want n U hooren: nauwelijks staat me daar ladder een kwartier of er kommen al agt ten aan. Weg met die ladderl En ze ren zoo goed niet, of ze moesten hem nog omlaag halen ook. De koopman, ze verhuurd had was 'm natuurlijk al lat gepiept met zeven knaken in z'n broei zak. Die was even verderop bezig p/aaj sen op een sinaasappelkist te verkoopu Een-vijftig per plaatsl Die lui vart de la der wilden er nog op af. maar je kon amper verroeren, dus geen sprake van, je door de menigte heen kon breken. Nee man. dat was nou gewoon ven kelijk: nauwelijks hadden ze die stellag verhuurd of de heele boel moest weer wc den afgebroken. Hoeveel tafels de niet in beslag heeft genomen „Maar hebt U zelf nu heelema niets gezien? U is toch niet zoo klein „Och. wat zag jeIk heb 'n stu kie goud van de kroon boven op de goui koets gezien, maar kreeg gelijk zoo'n pa, porren in m'n ribben, dat ik geeneens l meer had om hoera te roepen. Trouwen 1 dat deden de anderen toch wel. Toen de stoet 'n beetje voorbij un zeg ik tegen me zoon: „Piet. we gaan i uit en eerst een biefstukje eten. Dan d len we weer verder zien. Maar apropL waar denkt U nou. dat we het beste Aui nen staan voor de rijtoer? We hebben onzen tafelgenoot foi E maar in vertrouwen medegedeeld, dat l misschien nog een klein kansje had erger, in de buurt van den watertoren ondi Scheveningen, mits z'n biefstuk, die nc steeds komen moest, niet te taai en ni te groot zou zijn...* Hoevelen zullen er zijn geweest, die de korte route tusschen het Paleis en Ridderzaal niets hebben gezien? Onlc bare. Maar men narji het in het algemet voor lief, zooals het boerinnetje uit S rooskerke, dat we op de Prinsengrac stralend met 'n vriendin zagen rondloopt We dachten nog een interview te kunnt hebben met een provinciaaltje, dat h wèl goed gezien had, maar op onze vrat dienaangaande antwoordde Aentj prompt: „Bwel-neen-ikl' Maar met het optimisme van 'n Zeeui sche. die een dagje uit is. voegde ze vergoelijkend aan toe: „Maor 't is noe 'n bezondere dag. weet je!" En ook zij had nog hoop tijdens d rijtoer Prins Benno te zien...* De Bruggen bij Vlake Hedenmorgen zes uur is het twee transport voor de bruggen bij Vlake van 1 terrein der firma Penn en Bauduin te Do dreoht vertrokken. Het eerste transport hi een vlot verloop. Men verwachtte, bede middag met het tweede op de plaats vi bestemming te kunnen zijn. Na deze tw bragéeelen voor de spoorbrug, volgt nog transport van een voetbrug. JONGEN ONDER LORRIE GERAAKT Aan de gevolgen overleden Gistermiddag geraakte de 15-jarige Bolt, wonende in Appingedam, door nu toe onbekende oorzaak te Jukwerd der een lorrie met tractor, geladen m leem voor een steenfabriek te Jukwerd. Nadat de eerste hulp was verleend w de jongen met ernstige hoofdwonden en wendige kneuzingen naar het academi» ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar is overleden. JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD Bestorder reed door In Wijtgaard (Fr.) speelden een kinderen op de rijksweg. Het driejarig zoo» tje van den heer De Ruiter stak onvf wachts den weg over en werd aangerede door een autoi, bestuurd door een reizigi uit Leeuwarden. De bestuurder reed doe doch de politie te Huizum beeft den ms aangehouden. Het jongetje werd zwaar gewond ops nomen en is later overleden. De auto is1 .beslag genomen,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14