A DE ROTTERD AMMER Feestvreugde in verschillende plaatsen San Sebastian is gevallen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 EERSTE BL'AD PAG. 3 AMSTERDAM BOOD DEN AANBLIK VAN KONINGINNEDAG Grootsche aubade te Apeldoorn Enthousiasme in het Hooge No i den iTe Amsterdam Het hoogtepunt van de feestelijkheden is te Amsterdam verlegd naar a.s. Donderdag, wanneer het Verloofde Paar Amsterdam hoopt te bezoeken. Toch was ook voor j.l. Zaterdag een reeks van feestelijkheden ge organiseerd. Daardoor gaf het straatbeeld in het hart der stad weer een getrouwe na bootsing te zien van de kleurige en opge wekte tafercelen, die de Koninginnedag ge woonlijk te zien geeft. In de Nieuwe Kerk, welke geheel gevuld Was, werd een bijzondere godsdienstoefening gehouden, waarbij Dr. G. Oorthuys en Ds. J. C. Koningsberger als voorgangers optra den en in hun predikatie Gods zegen af smeekten voor het Verbond van het Vor stelijk Paar. Mede voor middag en avond stonden eenige aan de groote gebeurtenis in het Huis van Oranje waardige plechtigheden op het programma, waarin vooral de be volking van de voormalige Watergraafsmeer een belangrijk aandeel nam. 's Avonds werd een groots opgezette optocht met lampions en fakkels gehouden. De stadsbeiaardier gaf 's avonds een con cert op het carillon van het Koninklijk Paleis met medewerking van het Concert gebouw-bazuinen-kwartet. Apeldoorn Met groote opgewektheid heeft A p el- 'doorn de verloving van Prinses Juliana gevierd. In de morgenuren vond een auba de van pl.m. 7000 schoolkinderen plaats op het Marktplein, 's Middags werden in de parken concerten gegeven door diverse mu- ziekVereenigingen. 's Avonds trok een groo te lichtstoet door de stad, welke duizenden op de been bracht, Dordrecht Ook in Dordt is Zaterdag feest gevierd, 's Morgens begon de dag om 7 uur met klok gelui, terwijl van 7—8 uur een reveille werd gehouden door rondtrekkende muziekkorp sen. Om 8.30 werd in de Augustijnenkerk een samenkomst gehouden, waarin voorgin gen Ds. J. Petri Herv. Pred., en Ds. W. W. M e ij n e n, Geref. pred. Toen volgde een fleurige optocht van circa 8000 leerlingen van Chr. en openbare scho len, met als slot samenzang van Vaderland- sche liederen in bet. Oranjepark. 's Middags YiVslden ongeveer 60 vereenigingen (meest Prot. Chr., en Roomsch Katholieke) een de- till voor de Burgemeester. Deze stoet telde 6000 deelnemers. De dag werd besloten met een lichtstoet, en beëindigd met een toespraak van den Burgemeester in het Oranjepark, waarna Wilhelmus het slotlied vormde. Gouda Te Gouda werden in den vroegen mor gen de klokken van alle kerkgebouwen ge luid, waarna het stadscarillon werd be speeld. In verschillende kerken werden plechtige wijdingsdiensten gehouden. In de middaguren concerteerde het Stedelijk Or kest, terwij] de Oranje-Garde een optocht organiseerde met muziek van De Bazuin. Des avonds werden op de Markt gymnas- tiekdemonstraties en openluchtbioscoop ge geven. Een vuurwerk besloot de feestelijk heden. Het fraaie, oude raadhuis was versierd en in de avonduren verlicht, evenals de to ren van de St. Jan. Groningen Kloklceklanken van den Martinitoren kon digden te G r o ni n g e n 's morgens vroeg aan* dat de nationale feestdag was begon nen. In verschillende kerken werden dank diensten gehouden, 's Middags werden con certen gegeven op verschillende plaatsen, terwijl kinderoptochten en muziekcorpsen de stad doorkruisten. Des avonds zijn gymnastiekdemonstraties gegeven op de Groote Markt en na afloop daarvan vond op dezelfde plaats een volks zangavond plaats. De feestelijkheden zijn besloten met een grooten lichtoptocht. De deelnemers hebben zich voorzien van oranje-kleurige ballons. De Groningsche Studenten Voreeniging heeft Prinses Juliana verrast met een groo te Groninger koek van anderhal ven meter lengte, wegende 17*4 kilogram, waarop het wapen van Vindicat is aangebracht. Arnhem Te Arnhem is de nationale feestdag in gezet met een' bespeling van het carillon van den St. Eusebiustoren. In de morgen uren werd op het Velperplein reeds een concert gegeven door de E.N.K.A harmonie. Des middags werd een optocht gehouden, waaraan een groot aantal vereenigingen deelnamen en vijf muziekvereenigiugen. Des avonds werd op de Groote Markt on der leiding van de E.N.K.A.-harmonie een zanguitvoering gegeven, waaraan tal van zangvereenigingen deelnamen. Feestvreugde overal Uit alle deelen van het land bereiken ons berichten, waarin melding wordt gemaakt an de feestvreugde die alom beeft ge- heerscht ter gelegenehid van de Verloving van de Prinses. We kunnen aan deze on mogelijk alle plaats verleenen, doch vol staan met de opmerking, dat het inderdaad in den waren zin van het woord een „na- tionalen feestdag" geworden is. Ons gehee- le volk heeft Zaterdag dankbaar gestemd ;en met groote geestdrift feest gevierd. Dë onverbrekelijke band tusschen Neder land en Oranje worde tot in lengte van jaren bestendigdI i VREUGDEROES IN NED. INDIE De feeststemming bereikte Zaterdag haar hoogtepunt Groote aubade BATAVIA', 12 Sept. (Aneta). Nadat Indië éen week lang vrijwel ononderbroken in een vreugderoes had geleefd, steeg Zater dag de feeststemming ten top, toen het oogenblik was aangebroken, waarop alle groepen der bevolking officieel hun aan hankelijkheid en liefde aan het Oranjehuis konden getuigen. De hoofdstad had zich reeds den avond tevoren in feesttooi geslo ken, overal wapperden vlaggen met Oranje wimpels, de etalages waren versierd, parti culiere woningen opgetuigd in overeenstem ming met de feestelijkheden, illuminaties aangebracht en de verschillende restau rants en hotels waren zoodanig gemetamor- ioseerd, dat soms een waarlijk sprookjes- "itigen indruk werd verkregen, iaterdagmorgen brachten versierde trams, r_ obussen en treinen duizenden kinderen Daar het Paleis. Precies te acht uur verscheen de gouver neur-generaal met zijn familie, vergezeld van den algemeen secretaris en zijn adju danten, op het bordes van het paleis. Onmiddellijk daarop nam de aubade een aanvang. Ruim 6000 leerlingen van 92 Euro- peesche, Inheemsche, Chineesche en Arar hische scholen namen hieraan deel. Om 9.30 woonde de gouverneur-generaal met zijn familie de godsdienstoefening bij, welke in de Willemskerk werd gehouden. Ds Keers leidde de Indrukwekkende feest dienst. Na afloop van den dienst speelde de organist der kerk vaderlandsche liede ren, welke door de langzaam wegstroomen- de kerkgangers op geestdriftige wijze wer den meegezongen. Ook in andere kerken van verschillende richting werden geestelijke diensten ge houden. De Secretaris van Frins Bernhard Naar wij vernemen, is aan Prins Bernhard als secretaris toegevoegd jhr. ir. W. G. R e 11, sinds 1 September 1934 jacht jonker van de Koningin. Tweeling naar verloofd paar genoemd Zaterdagavond werd het arbeidersgezin ^an Hal te Zevenbergen verblijd met de geboorte van een tweeling, een jongen en een meisje. De kinderen zijn gisteroch tend in de R.K. kerk te Zevenbergsche Hoek fcedoopt. Het meisje is bij den burgerlijken Btand aangegeven als Juliana, terwijl het tongetje genoemd is haar Prins Bernhard. MWOLSCHE PAARDEN-EN VEE- _^^>GBAVENHAGE Prijsuitreiking B.V.L. te Meerkerk Vrijdagavond had te Meerkerk in de bovenzaal van M. Schakel de prijsuitrei king plaats van de B.V.L.-schietwedstrijden, op 4, 5 en 6 Juni aldaar gehouden. Burgemeester G. S 1 o b sprak in zijn ope ningswoord o.a. zijn voldoening er over uil,, dat de commissie voor de wedstrijden op een ®oo goed verloop kan terugzien. Burgemeester P. L. de Gaay Fort- m a n, van Dordrecht, voorzitter geweste lijke commissie verband Dordrecht, wees op de tweeledige beteekenis van den B.V.L., i.w. op zijn paraatheid en schietvaardigheid en op zijn saambinding en zijn vriendschapsband. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat iedere afdeoling op haar beurt zulke wed strijden zou uitschrijven, reikte spr. de corpsprijzen uit Burgemeester Fortman sprak ook eenige woorden naar aanleiding van de vorstelijke verloving, waarop een driewerf hoera volgde en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. In de pauze werd gratis consumptie ver strekt en werden enthousiaste vaderlandsche liederen gezongen, waarna overste W. J. M. Linden, van Den Haag, de groote vreugde schilderde, welke in de residentie heerschte bij en na de tijding van de vorstelijke ver loving. Spr. wees op de groote beteekenis van dit nieuwe tijdperk in de geschiedenis van ons vorstenhuis, om vervolgens uit wat in Duitschiand en Spanje gebeurt aan te toonen. dat het een groot voorrecht is Neder lander te zijn. Na nog de trouw van den B.V.L. aan ons vorstenhuis geschetst te heb ben, reikte luitenant A. G r o e n e nd ij k, van Hillegersberg, op humoristische wijze de prijzen van de geluksbaan uit. Spr. noemde den B.V.L. geen overbodigheid en eindigde met een driewerf hoera voor overste Linden. Nadat luitenant Hoogeboom een dank woord gesproken had en notaris G. E. Kraay, voorzitter B.V.L. te Meerkerk, een slotwoord, waarin de pl. leider, de heer Leeuman, gehuldigd werd. volgde sluiting van de opgewektee vergadering welke door vele plaatselijke leiders en Dr. Weeuink werd bijgewoond. Aanval op Madrid afgeslagen 2000 leren trekken naar Spanje Zaterdag tegen middernacht zijn de eerste troepen van de nationalisten San Sebastian binnengerukt, zonder dat door de volksfronters noemenswaardige tegen stand geboden werd. Wel hadden hier en daar verspreide vuurgevechten plaats. Tegen twee uur 's nachts dron gen de nationalisten verder door. Plot seling werden daarop vlammen zicht baar. Anarchisten hadden het kurhaus en verschillende andere openbare ge bouwen in brand gestoken. De nationa listische Basken vielen daarop deze Anarchisten aan, van welke gelegen heid de geregelde Moorsche troepen ge bruik maakten de stad verder ln bezit te nemen. >|- San Sebastian is gevallen, omdat de ver dedigers hadden besloten haar een beleg te besparen. In oen vergadering, welke Zaterdagavond onder voorzitterschap van Ortega in het paleis van den gouverneur werd gehouden, is besloten de stad over te geven. Alleen twee anarchistische commissarissen waren hier tegen. Deze twee werden gevangen ge nomen. 1-Iet hoofdkwartier van Ortega is naar Zumava overgebracht. De verdedigers van San Sebastian, die uit 3e stad trokken, hebben een strategische positie ingenomen bij Orio, waardoor den weg naar Bilbao wordt beheerscht. Ortega verklaarde, dat over een dag of acht een offensief zal worden ontplooid vanuit deze stellingen. Ik was getu:ge aldus verhaalde een te St Jean de I.uz uit San Sebastian aange komen vluchteling den vertegenwoordiger van United Press van de laatste fase der straatgevechten tusschen anarchisten en Baskisehe nationalisten. Reeds sinds dagen had de groeiende tegenstelling tusschen deze beide groepen de overige burgerij ver ontrust. doch in den nacht van Zaterdag op Zondag bereikte zij haar hoogtepunt. Toen de verdedigers der vooruitgescho ven stellingen naar de stad begonnen te stroomen. trachtten de in hun blauwe over-: alls gestoken anarchisten hen met het ge weer in de vuist te dwingen naar hun pos ten terug te koeren. Schoten vielen, doch er was geen houden meer aan. Een waarlijk hclsche toestand ont- stond, aldus deze ooggetuige. Op tal van plaatsen in de stad streden Baski sehe nationalisten en anarchisten tegen elkaar achter de barricaden, die zij samen hadden opgericht, om San Sebas tian tegen de rechtschen te verdedigen. Zonder ophouden knalden de geweer- schoten en daartusschen kraakten de explosies der granaten uit Mola's bdt- terijen, dié van de Omliggende heuvels - uit, de stad onder vuur namen. Ten slotte kregen de Basken de overhand. Op weg naar de Concha, het vermaarde strand van San Sebastian, zag ik, hoe ge vangen genomen anarchisten door afdee- lingen der Baskisehe nationalisten werden weggeleid. Het gelukte mij naast een aantal leden der roode militie een plaats te bemachti gen op een visschersboot, die mij naar St Jean de Luz bracht. Tot zoover de ooggetuige. In den loop van den dag zijn 5000 recht- sche soldaten, waarbij afdeelingen van het Spaansche Vreemdelingenlegioen, het ver overde San Sebastian binnengerukt Hun eerste werk was, zich met hun geschut en machinegeweren te nestelen in de verlaten stellingen der rooden, teneinde een tegen aanval te kunnen afslaan. Tegen den avond waren op alle strategisch belangrijke pun ten sterke afdeelingen fascistische en Car- listische militie gelegerd. Patrouilles door kruisten de straten, ten einde nog achter gebleven anarchisten op te sporen. Vooruit geschoven afdeelingen hebben alle voor dc stad gelegen vestingwerken bezet. De door de anarchisten gestichte branden waren Zondagavond gedoofd. Aanval op Madrid afgeslagen De regeering te Madrid heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat ze een grooten aan val der opstandelingen langs het front van Tala Vera, gericht op Madrid, heeft afge slagen en een tegenaanval in dezen sector heeft ingezet. De regeeringstroepen t'e Toledo zijn een hevig bombardement begonnen op het Al cazar, waar reeds wekenlang 1200 opstan delingen aan de hevige aanvallen weer stand bieden. De Chileensche ambassadeur heeft als plaatsvervangend deken van het diploma tieke korps aan minister-president Largo Caballero, de bemiddeling van dit korps aangeboden, teneinde de vrouwen, kinde ren'en grijsaards, die zich nog in het Al cazar bevinden, in veiligheid te brengen. Oviedo's weerstand In Oviedo hebben de opstandelingen het niet gemakkelijk. Het blad El Liberal pu bliceert een bericht van zijn correspondent te Santander, die meldt, dat de voornaam ste punten van tegenstand van de opstan delingen te Oviedo zijn de kathedraal, welke is versterkt, het station en de modelgevan- jenis. De stad is omringd door batterijen van de regeering en de luchtvaart bombar deert geregeld de stellingen van de opstan delingen. Vanaf de voorposten van de re- geeringsstellingen ziet men rookwolken op stijgen in de stad. Gisteren zouden 200 bom men op Oviedo zijn geworpen. Nieuws der nationalen Het hoofdkwartier der nationalisten te Valladolid heeft medegedeeld: In Asturie zijn de colonnes onder de luite nant-kolonels Tejerei en Pita. die in gecom bineerde actie opereeren, ten westen van Oviedo opgerukt tot d.e poorten van het op 30 K.M. van deze stad gelegen Cornellana. Zii ondervonden hevigen tegenstand van de zijde der Asturiers, die gesteund werden door talrijke elementen, die hun uit ander» provincies te hulp waren gekomen. De vijand werd echter tenslotte op de vlucht gedreven. De opstandelingen maakten zeer vele krijgsgevangenen en overmeesterden een groote hoeveelheid munitie en mate riaal. Aan het front van San Sebastian hebben de nationalisten in de eerste uren van den Zaterdagnacht over flinken afstand kunnen oprukken door de inneming van Santiago -Mendi en Santa Barbara. Zondagmorgen maakten de opstandelin gen zich volkomen meester in Astigarraga en Hertani. Toen deze actie geëindigd was stak de y ij and Renteria en Pasajes in brand. Ieren naar Spanje Gisterochtend verklaarde generaal O'Duf- fy aan de pers, dat binnenkort tweeduizend Ieren in Spanje tegen het communisme zullen strijden. De generaal heeft eenigeu tijd gewerkt aan de recruteering van een brigade vrijwilligers. Hij weigerde nader? bijzonderheden te geven over den datum van vertrek en vervoergelegenheid. Slechts zeide hij, dat twee Iersche verbindingsoffi cieren zich in het hoofdkwartier van Franco te Caceres bevonden. Het Iersche corps zal onderscheiden zijn van het vreemdelingen legioen. I Het feit, dat Ieren ongewapend reizen, bewijst volgens O'Duffy, dat hier geen sprake is van overtreding van het non- interventieverdrag. DELBOS BEANTWOORDT HITLER „Geen kruistochten, die Europa in vuur en vlam zouden zetten" „Onze buitenlandsche politiek wordt door twee doeleinden beheerscht: de veiligheid van Frankrijk en de handhaving van den vrede", aldus de Fransche minister van Bui tenlandsche Zaken. Yvon D e 1 b o s. in een te Bergerac gehouden rede. Met deze doeleinden voor oogen, vervolgde spreker, heeft de regecring die maatregelen in het belang der landsverdediging genomen, die de huidige situatie vereischt. Onze zuiver defensie-accoorden zijn tegen niemand gericht, doch niemand kan er ons een verwijt van maken, dat wij een slag boom oprichten tegen een mogelijken aan val. Derhalve kan men slechts de accoorden toejuichen, die ons verbinden met de Kleine Entente, de Sovjet-Unie en Polen, met welk laatste land wij zoo juist de vriendschaps banden nauwer hebben aangehaald. Onze verhouding tot onze Belgische en onze En- gelsche vrienden is door den zelfden vredes- wensch ingegeven. Niet wij zijn het, die het verheerlijken en ideologische kruistoch ten prediken, welke Europa in vuur en vlam zouden zetten. Wij mengen ons niet in de binnenlandsche aangelegen heden van andere stalen, evenmin als wij een inmenging in onze zaken dul? den. Wij staan integendeel op het standi punt, dat alle volken, ongeacht hun politiek en sociaal régime, in goede ver standhouding met elkaar moeten trach ten te leven. Door deze opvatting zal ook onze houding op de Locarno-confe- rentie worden Tenslotte somde de minister nogmaals "de motieven op, die Frankrijk hebben bewogen, ten aanzien van den burgeroorlog in Soanje een politiek van non-mterventie te voeren, ondanks de gevoelens van sympathie, welke de Fransche regeering voor de Spaansche democraten koestert. Salarisverhoogingen in Italië De Italiaansche ministerraad heeft op voorstel van Mussolini een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de salarissen van alle rijks- gemeente- en provinciale ambtenaren met 8 pet. worden verhoogd, terwijl ambte naren met een gezin bovendien een extra vergoeding krijgen, waardoor hun salans- verhooging 13.63 pet. bedraagt Nieuwe terreurdaden in Palestina Tn een Arabische woning nabij de Klaag muur te Jeruzalem is een bom geworpen waardoor twee personen werden gewond. Een huis, waarvan de eigenaar een Jood is. werd in brand gestoken, doch het vuur is door politietroepen gebluscht. De van Irak komende petroleum-pijplei- ding is nabij Kaw-Kabhawa opnieuw oe- schadigd. Het opperste Arabische comité heeft zijn besprekingen voortgezet Hitier wil vrede en samenwerking In een toespraak in de Luitpold-Arene te Neurenberg zeide H i 11 e r o.m.: „Onze oude tegenstander, dien wij hebben overwonnen, probeert agitatie onder ons te verwekken; hij bedreigt ons met de vuist. In het buiten land hebben overal manifestaties plaats. De massa's worden opgehitst tegen 't fascisme, tegen het nationaal-socialisme, vóór het bolsjewisme, vóór de levering van wapenen en vóór het verleenen van financieele hulp aan Spanje. Ik heb Duitschiand nog niet opgeroepen tot een betooging, maar indien ik Duitschiand zou oproepen zou men geen tien- of twintigduizend menscben zondei eenige discipline zien, doch millioenen en nog een millioenen zouden zich verheffen tegen onzen ouden tegenstander, den erf vijand van de menschheid. Als oud-frontstrijder kan ik zeggen, dat vrij willen samenwerken, en vijandigheid, noch haat wenschen jegens iemand. Maar nimmer zal Duitschiand bolsjewistisch worden. Wij willen niet, dat het resultaat van ons werk door de internationale bolsje wisten en joden wordt vernietigd. Wij we ten, wat ons te doen staat en hebben daar toe geen raad noodig. Wij weten, dat de toekomst van een volk geen geschenk is. aar dat het er voor rnoet strijden. Voor mij is het een prachtige zaak uw kanselier te mogen z'jn. Ik ben dit geluk verschuldigd aan allen, die in donkere uren in mij geloofden. Laten wij den ouden eed van vriendschap en kameraadschap en trouw in ons eeuwi ge Duitschiand herhalen.- is morgen op den Landdag fe Den Haag verkrijgbaar. De inhoud zal hoogst ver- scheiden zijn. Ook kunt U er de Troonrede in vinden. HITLER AAN HET WOORD Een indruk uit Neurenberg (Van onzen Duitschen correspondent) Wij bevinden ons een half uur voor het begin in de stampvolle rongreshal en wach ten er de dingen af, die komen zullen. Op een extra fraai program, dat ons pas kort voor den aanvang wordt toegestoken, lezen we met extra groote letters: Es spricht der Führer. Als Adolf Hitler, na lang wachten, einde lijk verschijnt, kent de geestdrift geen gren zen meer. Aan het gejubel wil haast geen eind komen. Dat schijnt ook op Hitler van invloed te zijn. want hij spreekt vlotter en pakkender dan sedert gernimen tijd. „Voor de vierde maal sedert het aanvaar den van de macht sta ik hier voor het Duitsche Arbeidersfront. Wij strijden niet voor een bepaalde confessie, maar om het leven welf. Het leven moet doorgaan tot elke prijs. Daartoe moet de weg gevonden en desnoods gebaand worden. Nieuwe we gen bieden nieuwe mogelijkheden. Ik heb hierbij de groote massa arhter mij. Zij, die achteraan en te laat komen, hebben zelf schuld. Ik heb de revolutie anders opge'ost dan de bolsjewiki eerst in Rusland cn thans in Spanje. Wij hadden ook alles kunnen vernielen, maar dat wilden wij niet. Want voor ons ging het om don wederopbouw en daar houden wij aan vast". Hier luisteren we weer eens naar Hitier, zooals we hem jaren geleden op vergade ringen in alle declen van het Duitsche Rijk hebben gevolgd, naar den volksredenaar, die de groote massa, onder zijn invloed weet ie brengen, daar hij in de taal van 't ivolk spreekt. Men-.r^erkt klaarblijkelijk niet dat hijee&v loflied zingFop zichzelf, als hij zegt: „Ik behoor tot de menschen, die wei eens iets hebben aangedurfd". Een spon tane huldiging barst los cn nauwelijks is zij voorbij, dan voegt hij er nog aan toe: „Velen probeerden hetzelfde, maar ze zijn er niet in geslaagd! We werken niet voor een systeem, maar voor het leven. Dikwijls hoor ik mijn mannen zeggen, dat het moei lijk is, alle lagen van het volk hiervan te overtuigen. Sommigen denken nog te links en anderen nog te rechts. Maar dan zeg ik. dat onze partij een harden kop heeft en dal ze haar wil weet door te zetten! We zullen onze jeugd opvoeden in dezen ziri. Een volk leeft langer dan een bepaalde generatie en ik geloof, dat onze mensrhui op den duur toch beter zullen worden!" In dezen toon gaat het voort een uur lang en het hoogtepunt van enthousiasme wordt bereikt, als de leider zegt: „Slechts weinigen beseffen, hoeveel moed ertoe noo dig was, om vijftien jaar geleden als al leenstaand man den strijd tegen een wereld van vijanden te beginnen!'* Duizenden rijzen van hun zitplaats over eind, om hun leider een ovatie te brengen, welke den vreemdeling wellicht verbaast, maar voor het Duitsche volk in het Derde Rijk allang iets vanzelfsprekends is ge worden. Duitschlands economische positie ,Geen sprake van loonsverhooging" In een op het partijcongres der N.S.D.A.P. te Neurenberg gehouden rede verklaarde de Duitsche minister van arbeid, Franz S e 1 d- te, dat er in Duitschiand geen sprake kan zijn van een loonsverhooging. De loonkwestie, aldus spreker, is nauw verbonden met de speciale positie van Duitschiand uit het oogpunt der voorziening van voedingsmiddelen en grondstoffen. De nationale vrijheid is een eerste voor gaarde voor de verhooging van den levens standaard. Deze vrijheid impliceert, dat de voorziening in voedingsmiddelen en devie zen verzekerd is. Seldte verklaarde vervolgens, dat men in Duitschiand nog 1% millioen woningen te kort komt en dat na Je voltooiing van den miiitairen arbeid het rijk kolossale mogelijk heden zal ontwikkelen om de arbeiders bij den woningbouw werk te verschaffen. Brand in de Parijsche Opera Gebouw niet ernstig beschadigd Zaterdagnacht heeft men in het gebouw der Parijsche Opéra een brand ontdekt, die vermoedelijk op een der bovenverdiepingen reeds een paar dagen moet hebben ge smeuld. Omstreeks één uur ontdekte een voorbijganger, dat dichte rookwolken uit het dak dwarrelden. Hij stelde onmiddellijk een brandmelder in werking, en uit veer tien brandweerkazernes werd daarna met groot maieriaal opgerukt. Binnen anderhalf uur was men het vuur meestor, dat achter het tooneel veel schade heeft aangericht. Het bluschwater heeft echter alle verdiepin gen en kelders achter het tooneel over stroomd en een groot aantal requisictcn be dorven, terwijl voorts aanzienlijke schade aan de elecirische leidingen gevreesd wordt. De buitenzijde van het gebouw draagt in hot geheel geen sporen van den brand. De politie en de garde mobile, die tegelijk met de brandweer gealarmeerd werden en onmiddellijk met een paar honderd man het gebouw omsingelden, waren den hjelen Zondag op post om de vele nieuwsgierigen nn een afstand te houden, lerwijl de brand eer nog steeds met een kleine ploeg aan het nablusschen was.- is U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uil door (ijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte ERNSTIGE BERGSTORTING IN NOORWEGEN Twee dorpen weggevaagd In het district Nordijord, gelegen in westelijk Noorwegen, is een geweldige rotsmassa in beweging gekomen en neer gestort in het Loenmeer, in de nabijheid van de dorpen Boedal en NesdaL Deze bergstorting veroorzaakte een vloedgolf, welke de beide dorpen overstroomde en zoo goed als geheel heeft weggevaagd. In Boedal bleef slechts één hnis ge spaard. De bewoners van naburige plaat sen waren door het geweld van de neer stortende rotsblokken gewekt. Volgens de laa'ste opgave bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp aan het Loenmeer 74, waaronder 30 kinderen. De materieele schade wordt op 600.000 kro nen geschat. In het ziekenhuis bevinden zich nog 9 personen, die zwaar gewond zijn. Nadere bizonderheden De streek waar de bergstorting plaats greep, is een der schoonste van geheel Noor wegen; het is een centrum dat eiken zomer talrijke toeristenschepen trekt De berg wand, die hier steil uit het water oprijst, tot een hoogte van omstreeks 2000 M., draagt den naam van Ravenrots. Toen de rotsmassa zich daarvan afscheurde en in het water stortte, ging dit gepaard met een dof ge rommel. hetwelk zich mijlen ver in het rond voortplantte. Onmiddellijk daarop over stroomde de stortvloed heel de omgeving. Huizen werden meegesleurd, boomen sche pen, stallingen, alles wat zich op den weg van het water bevond, werd in wilde woede meegesleurd en vernield In de beide geteisterde dorpen werden de meeste bewoners in hun slaap door de catas'rpfe achterhaald. Nauwelijks waren zij opgeschrikt door het dreunende geluid vaa den steenval, dat als een zwaar onweer zich voortplantte, of de springvloed barstte over hen los. Oogenblikkelijk is een hulpdienst georga niseerd, welke door middel van boo'en en vliegmachines de geteisterde streek tracht te hulp te komen. De reddingspogingen worden echter bemoeilijkt door het zware karakter van het bergterrein, dat niet ge makkelijk toegankelijk is. FEESTVREUGDE DROEVIG VERSTOORD Auto op publiek ingereden Verscheidene gewonden Te Hoensbroek is de feestvreugde van Zaterdagavond op een droeve wijze verstoord door een ernstig ongeluk, dat verscheidene gewonden heeft gemaakt. Op de Akerstraat, waar een optocht zou voorbij trekken, en waar dus een dichte haag vaa menschen aan weerszijden stond opgesteld, passeerde om ongeveer kwart over tien een auto, bestuurd door den heer S. uit Heerlen. Bij dien Pas6artweg stak plotseling een dame op haar fiets cLen weg over en, om een aanrijding te voorkomen, wierp S. het stuur van zijn auto om. Hij kon evenwel niet snel genoeg remmen en reed op de langs den weg staande men schen in. De gevolgen waren ontzettend. Ver scheidene personen lagen gewond langs den weg. De heer Van de Abee- len uit Heerlem bekwam een dubbele beenbreuk. Zijn dochtertje liep ©en beenbreuk op, terwijl zijn vrouw een verwonding aan de borst kreeg. Een nichtje van deze familie liep een opengescheurde bovenlip op, de hew I-Ioogakker uit Hoensbroek kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl nog ver scheidene andere personen lichte verwondingen en ontvellingen oplie pen. o In al-Lerlijl zijn de gewonden naar hef St Josephziekenhuis te Heerlen overge bracht, nadat door Dr van Mekel, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, de eerste hulp was verieend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3