Rotterdamsche Havendag ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Een stukje havengeschiedenis Groote belangstelling De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Depart. Rotterdam: de Stichting „Havenbe- langen" en de Vereeniging voor Vreemdelin gen Verkeer, hebben, evenals vorig jaar, weer een Havendag georganiseerd en het Gemeentebestuur van Neerlands grootste haven verleende daaraan gaarne medewer king: Rotterdam en zijn haven zijn één. De ontvangst Het gezelschap, groot in aantal en aanzien lijk van staat, werd om half elf ontvangen in de mooie Doelenzaal aan de Coolsingel, waar de heer C. v?n Stolk, voorzitter van Handel en Nijverheid een welkomstwoord sprak. De heer Van Stolk begon met een woord van welkom aan de vele excellenties, auto riteiten en gewone menschen. Vervolgens richtte spr. zich in verschillen de talen tot de buitenlandsche „zakenvrien den" en wees op het groote voordeel, dat Nederlandsche ministers en vooraanstaande personen met hen samenkomen; dit kan niet anders dan de goede verhoudingen bevorde ren. Daarna was het woord aan den heer Ir N. Th. K 0 0 m a n s, directeur van het Haven bedrijf te Rotterdam, die in een uitvoerige rede, in het Engelsch uitgesproken, een over zicht gaf over het Rotterdamsche haven bedrijf. We ontleenen er het volgende aan: Deze ochtendbijeenkomst, aldus spr., is een soort beurs van binnen- en buitenlandsche gasten, en ik wil ze gaarne inlichten over de Rotterdamsche haven: welke snel gegroeid is, maar dus ook lijdt aan de „fouten van zijn kwaliteiten". De haven is jong, al bestond Rotterdam in 1928 reeds 600 jaar; want pas in 1870 ging zij wat beteekenen door de opening van de Nieuwe Waterweg. Rotterdam groeide hard, de haven even zoo; want ongeveer vijftig procent van de in- en uitvoer van Nederland gaat over deze stad, terwijl de haven, aan de Rijnmond lig gend, 2}<2 a maal zooveel transitogoed ver voert als nationale prodücten. Spr. ging dan de technische ontwikkeling van de haven na en in verband daarmee de oeververbindingen; alles toegelicht met kaarten. De tonnenmaat van 1939 ligt 100% boven die van 1910; de goederenhoeveelheid is echter slechts met 55% vermeerderd. Sedert dat jaar liep de tonnenmaat met 12%, de goederenhoeveelheid met 20 pet. terug. Ge volg hiervan is, dat de haven feitelijk veel te groot is geworden, te groot, om thans rendabel te zijn. Hoe kwam dat? De oorzaak is eerst vrij algemeen: geleidelijke uitbreiding van het lijnverkeer ten koste van het transportver- keer, waardoor minder dan vroeger schepen in de haven komen, welke een volle lading lossen of innemen. Voorts maakt het distributieverkeer vanuit enkele centra als Londen en Hamburg met kleine schepen plaats voor het aanloop- verkeer door groote schepen. Een derde oorzaak is de toenemende ver schepingen van minerale oliën in tanksche pen. Tengevolge van deze omstandigheden was uitbreiding der havens onophoudelijk noodig om spoedig te kunnen lossen en laden; ter wijl de diepgang van groote schepen ook van invloed was. De laatste uitbreiding was de Petroleum haven, noodig omdat de oude in het centrum was komen te liggen. Al met al werd er groote kapitalen in de haven geïnvesteerd en nationale en interna tionale coördinatie moet er komen. Overheid en particulier initiatief werkten natuurlijk samen. Tot 1882 geschiedde de aanleg voor rekening van de Rott. Handels- vereeniging: toen kwam het bezit in handen der gemeente, die nu de havens en de ter reinen exploiteert. Bizondere werktuigen, als brugkranen, elevatoren, drijvende kranen, sleepmaterieel zijn in handen van particulie ren gebleven. Zoo alléén was de snelle op bloei mogelijk. Maar dit is ook van belang in tijden van depressie: nu zijn de crisislasten verdeeld, ondanks de versnippering van krachten, welke te betreuren valt. Ook kun nen door deze omstandigheden concurrentie- maatregelen niet zoo gemakkelijk genomen worden. Immers, meer en meer wint de overtui ging veld. dat het prijsniveau omlaag moet en rationaliseering noodzakelijk is; maar op deze vragen ging de spreker liever niet die per in. Wel sprak hij de hoop uit, dat de „klanten" van de Rotterdamsche haven zou den begrijpen, niet alleen belang te hebben bü een goedkoope, maar ook bij een be- Rotterdam zal in dezen zij-i plicht doen. Rotterdam za lin dezen zijn plicht doen. Op deze rede volgde een korte pauze, waarna het gezelschap zich naar de Burger zaal van het Stadhuis begaf voor een lunch, door het Gemeentebestuur aangeboden. Lunch en redevoeringen De lunch in de Burgerzaal, waaraan naar schatting ruim 3 CO personen aanzaten, werd begonnen met een welkomstwoord van Bur gemeester Droogleever Fortuyn, die in drie talen de gasten begroette en de hoop uitsprak, dat deze tweede havendag wel mocht slagen. In. 't bizonder begroette hij minister Ge- lissen, die zich bereid had verklaard na het dessert een rede te houden. Tijdens de lunch stelde de Burgemeester een dronk in op de Prinses en haar toekom- stigen gemaal, waarna het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen werd. Namei^ den Havendag werd een telegram van gelukwensch gezonden. Rede Minister Gelissen Minister Gelissen sprak zijn lange rede voering uit gedeeltelijk in de Frarvsohe gedeeltelijk in cle Duitsche en voor de rest in de Nederlandsche taal. In het eerste gedeelte behandelde de spre ker vooral de internationale verhoudingen; de stremming van het vrije ruilverkeer en wat daarvan de noodlottige gevolgen zijn ook voor ons land. Immers, wat voor 1929 onze kracht was, bleek het zwakste punt toen de wereddhandel zijn structueele ver- Minister Gelissen anderingen onderging. Sedert 1929 is het wereldverkeer voortdurend verminderd. De dalende lijn duurde voort tot '1932. De om vang verminderde van 100 tot 74, de waarde van 100 tot 38. Sedert 1932 nam de omvang weer toe; in 1935 had hij het cijfer 80 be haald. Wat voor een land als het onze een zoo catastrophale achteruitgang van het wereldverkeer beteekent, is moeilijk te om schrijven. Bij dit allee kwam de zware concurrentie met Antwerpen. Deze haven heeft zich eeD sterke positie kunnen verschaffen door d<e vrijstelling van de surtaxe d'entrepot en de premie voor de Rijnvaart. Bovendien pro fiteerde Antwerpen van de devaluatie van de Belga. Rotterdam had dus strijd te voeren op verschillende fronten. Het is dui delijk dat Rotterdam dezen strijd niet zon der steun kan voeren. Dit leidde tot regee- ringshulp. De loodsgelden zijn op Antwerpsch peil gebracht en de regeering heeft de gemeente lijke autoriteiten steun verleend om te ko men tot. een vermindering van de haven en kadegel den. Ik weet wel, aldus de minister, dat in Rotterdam nog wenschen gekoes terd worden, dat die wenschen nog niet vervuld zijn, beteekent niet, dat wij er geen rekening mee willen hou den. Als er geen andere uitweg is, zal ik niet terugdeinzen van een strijd ten aanzien van do Rijnvaartpremies, maar ik 6tel er prijs op, te verklaren, dat ik de voorkeur geef aan een vriendschap pelijke regeling met onze Zuidelijke buren. Het zou van het grootste belang zijn, te ko men tot coördinatie en samenwerking van de Noordzee-havens. Het is mogelijk, dat Rotterdam in som mige opzichten duurder is dan andere havens, maar de hoedanigheid van de ge presteerde diensten blijven bijzonder hoog, Wie ervaring hebben op dit stuk zullen moe ten getuigen, dat de technische outillage superieur is en dat Roterdam de Rijnhaven bij uitnemendheid zal blijven. De minister gaf vervolgens een overzicht van dë periode 19321935: De in- én uitvoer va'n alle goederen met zeeschepen over Nederlandsche havens be droeg voor 1932 circa 32 millioen too en in 1935 42 millioen ton. Rotterdam vertoont dergelijk beeld. De in- en uitvoer bedroeg in 1932, 21, millioen tonk in 1935 28 millioen ton, bunkee-kolen en stookolie inbegrepen. Hieruit kan mep concludeeren, dat ons ha- venverkeer met 30 is toegenomen en de wereldhandel met 8 Geen sluizen, geen bruggen is het motto der Rotterdamsche haven. Dit motto symboliseert naast de Nederland sche vrijhandelsgeest, tevens de periode waarin ons land en onze havens tot groote bloei zijn gekomen. Er is weer beweging in het goederen- en dienstverkeer. In deze beweging heeft Rotter dam zijn deel gekregen, maar naar veler en ook naar mijn meening, niet genoeg. Toch mogen wij niet geheel ontevreden zijn alles wat sedert het diepste punt van de crisis bereikt is aan toevallige omstandig heden toeschrijven, dit zou onderschatten van eigen kracht beteekenen. Overigens is het w-el merkwaardig, dat het karakter der goederenbewe ging van de Rotterdamsche haven indien wij het boomjaar 1929 met 1935 vergelijken, niet veranderd is. Er is geen verandering gekomen in de verhouding van het totaal der in- en uitgeladen goedren, tot het tótaal der hoeveelheid in- en uitgeladen stukgoederen. Het totaal moet echter worden opg voerd en zoo eenigszins mogelijk moet de verhouding totaal stukgoed ten gunste van het stukgoed worden verbeterd. De regeering wil daartoe gaarne i helpen in samenwerking met Rotterdam. De adviezen van gemèëritebestuur en direct belanghebbenden waren voor haar van groote beteekènis, en hebben hun invloed op de laatste beslissingen niet gemist. Ook voor de toekomst is een goede sa menwerking der verschillende bij het ha- venverkeer betrokken groepen van groot belang voor Rotterdam. Immers slechts hij, die van binnen een is, kan naar bui ten sterk zijn. Een daverend -applaus loonde den Mi nister voor zijn belangwekkend betoog; de vergadering knoopte zich goed in het oor: geen sluizen, geen bruggen en trok de con clusie: düs een tunnel en gauw! Daarna werd door enkele buitenlandsche gasten gesproken, waarna tenslotte Jhr. F. L. de Beaufart, voorzitter van de stichting Havenbelangen, allen dank heeft gebracht, die op eenigerlei wijze mede werkten aan het slagen van deze schoone Havendag. Het slot van de dag was een mooie tocht naar de terreinen van de Rott. Drogdok Mij waar de R 200, de „NiëUw-Amsterdam" iD aanbouw is. De bekende Rotterdamsche firma Joh. Pie Zij heeft n.l. op één van haar auto's op aangebracht van de voornaamste glassoor een kunstzinnige manier glas in lood kan zal in den loop der volgende maanden e tra van ons land. Ongetwijfeld zal deze trekken. terman heeft een aardige reclame bedacht, eer smaakvolle wijze een monstercollectie ten. Deze collectie toont ons o.a. op welk worden aangebracht. De rijdende reclame en tocht maken door de voornaamste cen- reclame in alle plaatsen belangstelling Gister organiseerde de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Stichting Havenbelangente Rotterdam een Havendag. O.m. werd een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde „Nieuw Amsterdam" op de werf der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Bij de ..Nieuw Amsterdam" op voorgrond links. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. (Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland)4de van links. Z.Exc. Minister prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen; 5de Z.Exc. Minister mr. dr. L. N. Deckers; 3de van rechts de Burgemeester van Rotterdam mr. P. Droogleever Fortuyn en geheel rechts de directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, de heer A. Knape. VOOR EN ACHTER DE KERKPOORTEN IV „Doodt alle priesters!" Opdrachten als deze, die uiteraard alleen van Moskou kunnen uitgaan gelijk er dan ook inderdaad een uitgegaan is klinken in onze, nog niet aan de fusillade gewende ooren, niet zóó angstwekkend als aat in menig ander land het geval zal zijn In ons goede land is nog grondwettelijk gewaarborgd en practiscli gehandhaafd de vrijheid, om God te dienen naar het geweten en predikanten zoowel als priesters mogen ambtelijk zich nog verheugen in een vorm. van algetneene achting. Dat die vorm in dc laatste decenniën, en- vooral in de laatste jaren onaangetast is gebleven, zouden wij niet durven zeggen. Afgezien van den man in de straat, bii wiens waardebepalingen het goudschaaltje meestal gemist wordt, voltrekt zich in kerkelijke kringen een verschuiving in de waardschatting van het geestelijk ambt, die als zuiver kind van haar tijd meer omlaag haalt dan omhoog streeft. Het is niet aan ons en het is ook niet mogelijk om van dit verschijnsel een volledige verklaring te geven. Van meer belang is trouwens, om te overwegen, of er factoren in 't spel zijn, die afgewend of uitgebannen kunnen worden. Ons trof in dit verband een opmerking in de Maasbode (uiteraard gericht op de positie der R.K geestelijkheid); dit blad, op de daling der hoogachting voor het priesterschap wijzen de, zegt: „Wij realiseeren ons te weinig, dat wij allen in meerdere of mindere maie schuldig staan, omdat wij de levenssappsu der Kerk niet diep genoeg in ons hebben doen dringen, maar geheuld hebben met valsche neutraliteit en gemakzucht." Ër is in het verdere betoog van de Maasb. een heenwijzing naar wat we ons ook aan Protestantsche zijde hebben aan te trekken: „Alteveel is de critiek over ons gevaren, die niet ophield onze eigen fouten, of liever die van andere geloofsgenooten bij alles wat de Kerk a»an beslissingen of wenschen te kennien gaf onmatig te vergrooten. „Wanneer critiek gezond en oprecht be doeld is kan zij saneerend werken, maar het is bij ons Roomsch publiek een hebbe lijkheid geworden, om in couranten en publicaties onmatige fanfares op alles en nog wat aan te heffen en in de huis kamer het tegenovergestelde te beweren. Het eerste is even dwaas als het laatste. Maar het laatste draagt het bijzonder gevaar in zich, dat men er meer aarde aan hecht, omdat vader of moeder, of oom of broer het zegt." Tegenover dit, ook in Prot. Kerken niet geheel onbekende euvel stelt het blad terecht dit: „Wat wij noodig hebben en dringend noodig, is een beetje eerlijke waar deering voor elkanders werk, al is het nog eenvoudig of zonder pretentie. Wat noodig hebben en waar duivel noch hel kunnen tornen, is veel meer da werkelijke liefde en onderlinge aamhoorigheid." Een bemoedigend bewijs van de stelling, dat het zoo kan, troffen we aan in Kerkblad der Geref. Kerken in H.V. Een dqr leiding gevende personen in deze groeD (men zal haar wei niet verdenken van overdreven liefde voor de Geref. Kerken, die thans te Amsterdam in Synode bijeen zijn) schreef in verband met die Synode: „Wij kunnen niet anders doen, dan hopen (néén, bidden, zooals dat ook geschiedde in de samenkomst onzer gemeente te Rotterdam) dat deze synode voor het leven der Gerefor meerde kerken door Gods genade tot rijke zegen moge gesteld v.orden. Laten wij hopen, dat de broeders elkander vinden zullen. In nieuwe scheuringen zit geen heil. Voor niemand. De invloed van de Christe lijke Kerk (in algemeenen zin) kan dan slechts geschaad worden en de naam des Heeren gelasterd. Het is noodig dat de Kerk des Heeren zich concentreert op de centrale waarheid en daaraan trouw blijft en men elkander overigens bij verschil van inzicht erkent en waardeert. Wij zullen ons dian ook verheugen als er in den boezem dezer kerken een oprechte vrede komt en het onzalige getwist over méér óf minder Gereformeerdheid plaats maakt voor meer broederlijke actie met allen die dienzelfden Heiland hebben. Wij zullen ons verheugen, als mede door deze Synode een stroom vau geestelijke zegeningen deze kerken moge toevloeien.'' Burgers van den tweeden rang dat was het stempel, door de Sovjetwetten aan de geestelijken in Rusland opgedrukt. Men zegt, dat voor die wetten veranderingen op til zijn, waarbij een gunstige positie voor geestelijkheid en kerken te verwachten zou zijn. Destijds hebben wij gewezen op de geringe waarde van zulk een wetswijziging; immers, hoe zou een Kerk, die in haar leiders èn in haar gebouwen geruïneerd is, nog op „gunsten" prijs stellen? Maar nu lezen wij ook, dat de Sovjet-regeering ver wil gaan, dat zij credieten wil strekken aan de kerkelijke gemeenten, om de klokketorens te herstellen. Dit laatste is meer dan te zeggen tot den vertrapte: sta op. Of en in hoever deze nieuwe geluiden zullen stand houden, zal de tijd leeren; in elk geval zijn zij de volle aandacht waard. De schoolkwestie te Waddinxveen Prae-advies van B. en W. en W. van Waddinxveen hebben thans prae-advies uitgebracht op het ver zoek van het bestuur van de Ned. Herv. Schoolvereeniging aldaar, om gelden voor de stichting \an een school of beschikbaar stelling van een school van genoegzame grootte. In een uitvoerig schrijven aan den Ge meenteraad komen B. en W. tot de conclusi° da: primair het schoolbestuur niet ontvan kelijk moet worden verklaard, wegens on genoegzaamheid der stukken, omdat: 1. de plaats niet is aangegeven, waar de school in deze gemeente van ruim 3000 H.A. zal worden gesticht; het verzoek niet duidelijk aangeeft of men gelden, dan wel een bestaand gebouw •erlangt; 3. de verklaring van aanslui'ing aan een groep bijzondere scholen, welke een com missie van beroep hebben ingesteld, de vrees doet wettigen, dat deze niet voor de opge roeide schoolvereeniging is bestemd óf door :n andere behoort te worden vervangen; 4. de Schoolvereeniging teu tijde van het indienen der aanvrage niet was aangeslo ten bij den Schoolraad, in de statuten ge noemd; terwijl subsidiair afwijzend op het verzoek care ie beschikken wegens overschrij ding van de normale eischen. an het geven van lager onder- ij s t e s te 1 len. vermits: 1. voldoende lager onderwijs naar dezelf de beginselen in de gemeente is te bekomen: 2. begeerd wordt een school mét leslokalen waarin ten hoogste 40 leerlingen jcunneu -orden geplaatst; 3. een school wordt gevraagd voor 240 leerlingen, terwijl de lijst van hen, die hun kinderen naar die school willen zenden, r 109 leerlingen telt, waarvan nu reeds officieel bekend is," dat zij niet allen van deze school zullen gebruik maken. B. en W. meenen dat het in strijd met de letter en den geest der L. O.wet zou zijn wanneer het verzoek werd ingewil ligd, te meer nog omdat in dezen moei lijken tijd, waar alles roept om versobe ring, bezuiniging en concentratie van het b ij z o n d e r lager onderwijs waar bet Rijk met het openbaar la ger onderwijs reeds voorging een uit gave van ongeveer f 50.000 voor een vierde bijzondere lagere (Prot.-Chr.) school als thans wordt aangevraagd, hen absoluut als onverantwoordelijk voor komt. >jfcRAHD IÜLYH Hoogste stand te Karlstadt 772.7. Laagste stand te Vestmanör 750.3. Stajid vanmorgen half twaalf 7G5.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Zuidoostelijke tot Zuidelijke richting, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, lichte kans op onweer, waarschijnlijk warmer. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT De hooge druk is sedert gisteren in om vang en beteekenis toegenomen. Hij beslaat het grootste gedeelte van Scandinavië, Fin land, de randstaten, Polen, Duitschland en Centraal-Europa en beheerscht ook het weer ten onzent. Bijna overal in het gebied van hooge druk king is het rustig weer met veranderlijken wind en heldere lucht. Alleen in Polen is de bewolking nog betrekkelijk zwaar. Over ons land is het sedert gisteren iets kouder geworden. De depressie over de Brit- sche eilanden verplaatst haar invloed van Ierland naar Schotland. Ten onzent mag nog wind uit Zuid-Ooste lijke tot Zuidelijke richting worden ver wacht. De bewolking zal iets toenemen, de temperatuur overdag wellicht een weinig stijgen. De bovengenoemde secundaire over West- Frankrijk brengt echter eenige onweerskans met zich mee. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18 C. 13 SEPTEMBER Zonsopgang 6.32 uur, zonsondergang 7.19 uur Maan op vm, 4.02 uur, onder nam. 6.05 uur 14 SEPTEMBER Zonsopgang 6.34 uur, zonsondergang 7.17 uur Maan op vm. 5.14 uur, onder nam. 6.20 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 SEPTEMBER Van 's avonds 7.49 uur tot 's morgens 6.04 uu? 14 SEPTEMBER 's avonds 7.47 uur tot *s morgens 6.04 uur DE HAVEN VAN ENKHUIZEN Op Woensdag 7 October zal door don Rijks waterstaat worden aanbesteed het verdiepen en verbreeden van den havenmond van de buitenhaven te Enkhuizen met bijkomende werken. PATRIMONIUM De vergadering, welke voor heden was belegd door het Verbondsbestuur van Pa trimonium, zal worden gehouden op Zater dag 26 Sept. a.s. te Utrecht, zelfde tijd en plaats. MINISTERSBEZOEK AAN SPAKENBURG Minister De Wilde heeft gistermiddag onverwacht een bezoek gebracht aan Bun schoten en Spakenburg, in gezelschap van jhr mr dr Bosch Ridder van Rosenthal, en eenige leden van de Staten-Generaal. Een optocht van schoolkinderen heeft het bezoek toegejuicht. Op 86-jarigen leeftijd overleed te Voor burg. de heer A. Pvan Geelkerken, ge wezen Directeur der Lever''s Zeep-Mij. te V laar dingen, die al sedert jaren een wel verdiende rust genoot. Aanrijding met doodelijken afloop Zes maanden geëisclit Zekere Geert K. uit H o o g e z a n d stond voor de rechtbank te Assen terecht wegens het veroorzaken van een aanrijding met doo delijken afloop te Kerkenbosch, gemeente Zuidvelde, waarbij de wielrijdster Mej. J o- hanna Benak om het leven is gekomen. De officier van juistitie eischte de hoogste straf, n.l. zes maanden gevangenisstraf met één jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorvoertuig te besturen, ook al omdat verdachte zich in het geheel niet om het slachtoffer had bekommerd. De verdediger mr. Visser uit Den Haag achtte niet bewezen, dat verdachte de schuld van het ongeval had en vroeg deswege vrij spraak, subs, een voorwaardelijke straf. Tandem tegen vrachtauto Twee meisjes gewond Op den Leeweg onder N a a 1 d w ij k is de 18-jarige dochter van ds. W. Pontier uit Maasland, die met een vriendin, de 19-jarige A. Kuivenhoge uit Naaldwijk, per tandem op dien weg reed, met het stuur in aanraking gekomen met een voorbijrijdende vracht auto, bestuurd door Z. uit Naaldwijk. Zij begonnen te slingerên en raakten in botsing met een auto bestuurd door B. uit Maasland. Beiden werden over den weg geslingerd. Mej P. liep een hersenschudding en een schedel- fractuur op. Zij is naar de ouderlijke woning vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. De toestand van mej. K., die eveneens een her senschudding had gekregen, is niet zoo ernstig. Van trap gevallen Aan de gevolgen overleden Een 77-jarige mevr. L. uit Apeldoorn, die te Bussum onderdak had gekregen in het tehuis van meisjes aldaar, heeft bij vergis sing da kelderdeur geopend en is van de trap gevallen. Ze moest naar een ziekenhuis worden vervoerd en is aan de gevolgen over leden. SMOKKELARIJ Donderdag is een personenauto, bestuurd door M. te Veghel, nabij de Zuid-Willems vaart aldaar door een personenauto aange reden. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakte gaf vol gas en reed snel verder. De politie slaagde er in hem aan te houden. Het bleek een met suiker geladen smokkel auto te zijn, die van een valsch nummerbord was voorzien. Auto en lading werden in be slag genomen terwijl tegen den chauffeur proces-verbaal werd opgemaakt. DE C.D.U. EN DE STEUNREGELING De Chr. Dem. Unie, die te Amsterdam dezer dagen een getuigenis-samenkomst hield, heeft een motie aangenomen, waarin ernstig wordt geprotesteerd tegen de ver slechtering in de positie der werkloozen, teng-evolge van de herziening der steun regeling. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST Op 29 September as. hopen de heer L. W. Borstel en mevrouw Hendrina BorstelSou- tendijk, Amstelkade 76, Amsterdam, den dag teherdenken, waarop zij voor 60 jaar in het huwelijk zijn getreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10