,cd&CÖ) Ons nieuwe Feuilleton loift-snufjes AKKERTJE - (1 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 DERDE BCAD PAG. 9 h Generale Synode Geref. Kerken r ZITTING VAN HEDEN Besluit inzake het leer boek Het werk in Frankrijk en op Curasao De verloving der Prin- ses Het promotierecht Zaak Ds. K. van Dijk De Generale Synode van de Geref. Ker- j ken van Nederland heeft haar werkzaam- heden hervat. In de zitting van gisteren, die te negen uur aanving, besloot de Synode geen afge- vaardigden te benoemen voor de Revius- herdenking. Namens deputaten van de Middelburg- Bche Synode inzake het nieuwe leerboek voor de catechisatiën, hrengt dr K. Sietsma, Amsterdam, een rapport Uit, waaruit blijkt, dat bij deputaten zes, concepten zijn ingekomen. Rapporteur verklaart, dat deputaten geen dezer zes concepten meenden aan de Ker ken met advies hunnerzijds te moeten voor leggen, als zijnde geschikt om te dienen als semi-leerboek. Geen der zes is n.L voor dezen tijd geweest, .wat de Heidelbergsche Catechismus voor zijn tijd geweest was. Uitvoerig heeft de rapporteur deze zes proe ven besproken en met argumenten aange toond, waarom deputaten meenen, dat geen der proeven als leerboek in aanmerking kan komen. Deputaten mecnen, dat bij de inzenders misverstand was omtrent de be doeling der Synode van Middelburg. De Commissie stelt voor: Geen der aangeboden ontwerpen voor leerboek van een aanbeveling der Synode te voorzien, maar ze alle terzijde te leggen, omdat ze niet voldoen aan de te stellen eischen de groote waardeering der Synode te be tuigen aan de inzenders van de verschillen de proeven voor hun in vele opzichten ver dienstelijk werk en de tijd en moeite daar- Gezien de vele teleurstellingen, thans geen nieuwe pogingen in het werk te stellen om een Leerboek voor de catechisatiën te verkrijgen. Aan "de discussie wordt deelgenomen door prof. dr J. W a t e r i n k, Amsterdam, die zijn teleurstelling uitspreekt over dezen gang van zaken. Spr. meent intusschen, dat in deze geschiedenis geen bewijs van impotentie mag worden gezien. Prof. dr G. M. den Hartogh, Kampen, bepleit de noodzakelijkheid om voort te gaan met de pogingen tot het verkrijgen yan een nieuw leerboek. Dr K. Sietsma, Amsterdam, wenscht, «dat de Synode een paar bekwame en ge schikte mannen hiervoor aanzoekt De Synode heeft evenwel hierna zonder nadere discussie zich met algemeene stem men vereenigd met de conclusie van de Commissie, ma' De verstrooiden in Frankrijk Voortgezet worden de besprekingen over bet rapport van de Kerk van Brussel en 't rapport van de betreffende commissie in zake den arbeid onder de verstrooide Gere formeerden in Frankrijk. De P r a e.s e s verwelkomt Ds J. Maas kant en ouderling Smilde, uit Brussel, die op verzoek van de Synode herwaarts zijn i gekomen om de Synode van nader advies 5 te dienen. k Nadat prof. dr F. W. Grosheide, 'Am- i sterdam, de conclusies der commissie nader heeft toegelicht, verkrijgt Ds J. M a a s- 1 kant, Brussel, het woord, die den arbeid t van de Kerk van Brussel bepleit en daar- f voor f5000 per jaar van de Synode vraagt. De besprekingen over deze aangelegenheid i worden in comité-zitting voortgezet. I Tijdens deze comité-zitting is be- I kend geworden het bericht van de 1 verloving van H. K. H. Prinses Ju liana met Prins Bernnard ven Lippe- I Bielefeld, naar aanleiding waarvan I de Synode bij de heropening van de openbare zitting op voorstel van den Praeses besluit telegrammen van gelukwensch te zenden naar Prinses Juliana en H. M. de Koningin. Daarna deelt de P r a as e s mede, dat de Synode in de comité-zitting ten aanzien van den arbeid onder de verstrooiden in Frank- I rijk vanwege de Kerk van Brussel o.m. de volgende conclusies i| heeft aangenomen: ve! aan fin Kerk van Brussel en in het bijzon der aan Ds J.' Maaskant den dank der Sy node te betuigen voor den, in'opdracht van de Synode, met zooveel liefde en ijver ver richten arbeid onder de verstrooiden in u) Frankrijk en haar dit werk opnieuw op te drie deputaten te benoemen en hun op te dragen: te onderzoeken hoe op de beste wijze een predikant voor den arbeid onder de verstrooiden In Frankrijk zou kunnen, worden be roepen; aan de Kerken te vragen vóór 1 Juli 1937 voor dezen arbeid te collecteeren; aan de Kerk van Brussel voor genoem den arbeid deze drie jaren f 3000 per jaar uit te keeren en deputaten voor de hulpbe hoevende Kerken op te dragen deze Kerk te steunen Voor haar arbeid in (ie agglome ratie Brussel. Vacatuurdiensten en emeriteering Ouderling J. J. Beukenkamp, Den Ham, rapporteert over een voorstel van de classis Haarlem, om aan de Kerken te ver zoeken theologische candidaten meer gele genheid te geven de Kerken te dienen en daarom slechts in uiterste noodzakelijkheid hoogleeraren en emeriti uit te noodigen in den Dienst des Woords te gaan en laatst genoemden te verzoeken dezelfde gedrags lijn te vólgen. Vervolgens vraagt de classis er op aam te dringen bij de Kerken, dat predikanten na. 40-jarigen diensttijd of op 70-jarigen leeftijd emeritaat aanvragen en ingeval de kas van Art. 13 K.O. bierdoor te zwaar belast zou worden, dit artikel te her De Commissie spreekt als haar oordeel uit, dat de Kerken ten opzichte van de can didaten van goeden wille zijn en dat con tact tusschen Kerken en hoogleeraren ge-, wenscht is. Een herziening van Art. 13 is zeer omvangrijk en de candidaten zijn hier mede niet veel gebaat. Daarom meent de Commissie, dat het voorstel moet worden afgewezen. De Synode besluit dienovereenkomstig. Het recht van appèl Over een verzoek van de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord, om het recht van appèl op de Generale Synode tc beperken tot die zaken, waarin de Part. Synode geen eindbeslissing kan nemen, rapporteert prof. dr G. C h. A a 1 d e r s, Hilversum. De Commissie adviseert ora aan het ver zoek niet te voldoen en alleen in gevallen van misbruik van het recht van appèl de betrokken appèllant ernstig te vermanen. Na een discussie, waaraan deelnemen prof. dr J. Waterink, Amsterdam; dr W. A. van Es, Leeuwarden; dr A. D. R Polman, Bolsward; prof. dr H. H. Kuy- p e r, Bloemendaal en de rapporteur, stelt dr K. D ij k, Den Haag, voor, drie deputaten te benoemen om deze zaak in studie te nemen en de volgende Synode van advies te dienen. Dit voorstel wordt met groote meerder heid aangenomen. De morgenzitting wordt hierna gesloten. Gelukwcnschen aan het Koninklijk Huis In de middagzitting besluit de Sy node tot de verzending van de vol gende telegrammen: Aan.H. K. H. Prinses Juliana. De Generale Synode der Geref. Kerken, te Amsterdam vergaderd, wenscht Uwe .Ko ninklijke Hoogheid hartelijk geluk met Uw Verloving met Prins Bernard von Lippe Biesterfeld en bidt U toe, dat onze God deze verbintenis ten rijken zegen stelle voor hét: Huis. van Oranje en het volk van Nèder- SCHOUTEN, praeses Aan H.M. de Koningin. De Generale Synode der Geref. Kerken, te Amsterdam vergaderd, wenscht Uwe Majes teit. hartelijk geluk met de verloving van Uwe Dochter, IIK. H. Prinses Juliana en bidt, dat de Heere het Huis van Oranje in Zijn gunst blyve gedenken. SCHOUTEN, pracsfes. Het Promotierecht der Theol. School Prof. Dr. J. Ridderbos, Kampen, rap porteert over het voorstel van de Part. Synode van Drente om na te gaan hoever het staat met „de genoegzame eenparig heid" (Generale Synode van Arnhem 1930) betreffende het promotierecht der Theolo gische School, opdat deze zaak op een vol gende Synode tot een goed einde worde gebracht. De rapporteur meent namens de Com missie de Synode te moeten ontraden het debat over deze zaak te heropenen, opdat niet een nieuwe strijd ontbrande in de Kerken. Wel wenscht de Commissie, dat de Generale Synode besluit aan Depu- taten-Curatoren der Theologische School op te dragen om te onderzoe ken of er inzake dit vraagstuk door onderling overleg een regeling of schikking zou kunnen worden gevon den, waarin met de tegenover elkan der staande opvattingen zoodanig re kening wordt gehouden, dat men op goede gronden zou mogen verwachten dat ze met genoegzame eenparigheid zou kunnen worden aanvaard, Ds. N. Duurseraa, Nieuw-Amsterdam, beveelt namens de Part. Synode van Drente de Generale Synode aan, de con clusie der Commissie aan te nemen. Prof. Dr. K. Schilder, Kampen, meent, dat dit voorstel zal bijdragen tot den vrede der Kerken. Spr .vraagt of de profes soren in het overleg zullen worden betrok ken. Ds. W. W. M e ij n e n, Dordrecht, spreekt zijn blijdschap uit over de voorgestelde con clusie en uit zijn bijzondere waardeering voor wat speciaal Prof. Ridderbos in deze aangelegenheid heeft verricht. Ds. J. D o u m a, Arnhem, sluit zich bij de vorige sprekers aan. Hij hoopt dat op de volgende Synode geen minderheid of meerderheid in het curatorium zal zijn. Dr. W. A. van Es, Leeuwarden, ziet een principieel verschil in de Kerken in zake de verhouding van de Kerk tot de we tenschap, hetwelk z. i. wel zal blijven be staan. Het zou echter een zegen voor de Kerken zijn, indien deze twistappel kon worden weggenomen. Meent de Commissie dat hiervoor een goede kans bestaat, vraagt spr., en is er dus een weg tot bevrediging te vinden? Spr. herinnert nog aan de prin- cipieele afwijzing van het doctoraat door de Kerken in 1911 onder leiding van Prof. Ba- vinck, waarvan de Kerken z. i. niet kunnen terugkomen. In zijn antwoord meent de rapporteur, Prof. Ridderbos ,dat overleg tusschen curatoren en professoren vanzelf spreekt. Dat overleg moet men, meent spr., in de pers niet storen. Een profetie kan spr. niet geven, maar spr. hoopt op een goed resul taat, evenals Ds. Douma. Ter verduidelij king wil spr. aan de conclusie zien toege voegd, dat deputaten-curatoren op de vol gende Synode een rapport uitbrengen. Na repliek van Prof. Schilder, Dr. van Es en Ds. H. de B r u ij n, Nieuwen- dijk, en dupliek van Prof. Ridderbos heeft de Synode met algemeene stemmen de conclusie der Commissie niet de door Ds. F. C M e ij s t e r, Rotterdam, doet nu voorlezing van en rapporteert over het rapport van deputaten voor de oefening van het verband tusschen de Geref. Kerken en de theologische faculteit xan de Vrije Universiteit Deputaten hebben sommige colleges en promoties bijgewooond en deelen mede, dat het onderwijs niet afweek van de geldende bepalingen. Aan een verzoek van den kerkeraad van 's-Gravenhage-West om tusschenkomst in de kwestie van de polemiek hebben depu taten niet kunnen voldoen, als h. i. liggen de buiten hun instructie Overeenkomstig de conclusies van de Commissie besluit de Sy node deputaten te déchargeeren, hen een zelfde crediet te verleenen, alsook Ds. Fern- hout eervol ontslag te verleenen. Gereformeerden op Curasao Over het rapport van de Kerk van 's-Gra- venhage-West inzake de geestelijke verzor ging van de Gereformeerden op Curaqao rapporteert ouderling G. A. M. Laernoe.s, S erna rang. Het rapport releveerde het beroepings- -.werk, dat tot resultaat had, dat Ds H. W. Kroeze werd uitgezonden. Kerkinstitueering kon nog niet plaatsvinden, waarom in Cu racao een wijkraad werd gevormd. Er zijn plannen tot kerkinstitueering. Het ledental is zoowel op Curacao als op Aruba stijgend. Men hoopt nog dit jaar tot kerkbouw over :te gaan. Het te bouwen kerkje zal f 13000 kosten. De evangelisatie is ter band geno men. Vanwege de Kerk van Den Haag-W, zijn gelden ingezameld voor Curacao en ook deputaten voor de geestelijke verzorging der militairen beijverden zich terzake. Zaak Ds K. van Dijk De particuliere Synodes van Friesland Noord en Zuid,, alsmede de Kerk van Heeg, hebben stukken ingezonden omtrent de on- eenigheden tusschen Ds K. van Dijk, Wono- sobo en de vergadering van missionaire predikanten op Midden-Java. Ook is ter tafel een missive van Ds K. van Dijk, waar in deze ernstig bezwaar maakt tegen debe- slissnig van de Synode van Middelburg van 1933, die hem z.i. onverhoord veroordeelde Over deze aangelegenheden rap porteert Dr. H. Kaajan, Utrecht, die namens de betrokken commissie er bij deze Synode op aandringt de be treffende clausule in de Acta van de Middelburgsche Synode terug te ne men, opdat de verstoorde eenheid worde hersteld. De commissie stelt voor dienovereenkom stig aan Ds K. van Dijk kennis te geven. De discussie wordt in deze zitting niet beëindigd. „De jacht naar goud" is de pakkende titel van ons nieuwe, spannende feuilleton, waarmee we heden aanvangen. De auteur, de heer K. Jonkheid, is voor onze lezers een goede bekende. Zijn vorige verhalen werden door oud en jong met klimmende belang stelling gelezen. De ondertitel zegt reeds wat ons nieuwe feuilleton is: de geschiedenis van een Hctllandsch-Amerikaansehen millionair. 't Is een aangrijpende bevestiging van de ernstige waarschuwing der Schrift: Vriest niet, wanneer een man rijk wordt, wanneer de eer van zijn huis groot wordt, want hij zal in zijn sterven niemendal meenemen, zijn eer zal hem niet nadalen. Moge de lezing van dit boeiende verhaal velen ten zegen zijn. DE BACONKWEST1E Waarom is de regeerings-adviseur niet geraadpleegd F, Rechtstreeksche Regeerings- bemoeiing moet beëindigd worden De heer van der Weijden heeft aan den Minister van Landbouw dé volgende schrif telijke vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, waar om in de bijzondere positie, die de regee ringsadviseur inneemt bij de baconbereiding thans aanleiding is gevonden, dezen inzake de baconregeling geen advies te vragen, ter wijl die bijzondere positie van 1932 af blijk baar voor de regeering geen bezwaar is ge- Wil de minister mededeelen, of de regee- ringsadviseur wel adviezen geeft in andere aangelegenheden de varkenshouderij betref fende, als daar zijn de teeltregeling, de af name van zware varkens en de onderlinge prijsverhoudingen en, indien dit het geval is, is de minister dan niet van oordeel, dat het evenzeer ongewenscht moet worden geacht den regeeringsadviseur, die om zijn bijzon dere positie niet inzake de baconregeling wordt geraadpleegd, wel te raadplegen over maatregelen, die de baconpositie in sterke mate beïnvloeden? Indien de regeeringsadviseur ook over de aangelegenheden niet wordt geraadpleegd, omtrent welke maatre gelen worden dan wel diens adviezen gevraagd? Is het gerechtvaardigd, dat de baconfabri- kanten uit het Landbouwcrisisfonds een zoo- danigen steun ontvangen, dat niet alleen een rendabele productie voor de werkende fa brieken is verzekerd, doch ook aan de niet- werkende fabrieken een vergoeding kan wor den toegekend. De varkenshouders hebben b.v. nog nooit een loonenden prijs voor hun product ontvangen en de baconfabrikanten maakten bij vorige inschrijvingen een te groote winst van 3 millioen, welk bedrag niet terug geëischt kon worden. Acht de minister het oordeel van den cri sis-accountantsdienst, dat de thans gecon tracteerde prijs voor de baconbereiding ter nauwernood voldoende is, van groote waar de, gezien het feit, dat die dienst vroeger, Zelfs de verwende Swift- draagsters zijn verrast over hetgeen de Nieuwe Swift-Najaarscollectie nu weer biedt. Gaat U ook eens kijken bij Uw winkelier. Hij heeft weer een serie meesterlijk geslaagde Swift-model letjes in rijke afwisseling. "Ar Wij annonceeren hiermede dat onze half-jaarlijksche receptie voor Mode-redac trices en ontwerpsters deze keer gehouden zal worden op Maandag 21 September te 2.30 uur op onze ateliers. DIT IS EEN VAN DE 485 SWIFT-MODELLEN DONDERDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Orgelspel. 9.00 Ensemble. 10.00 Mor genwijding. Gram.pl. 10.30 Ensemble. 11.00 AVRO- Aeolian-orkest. 12.15 Orgel spel. 12.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.45 Kinderuurtje. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Omroeporkest. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.10 Om roeporkest en solist. 10.00 Orgelspel. 10.15 Kwintet. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM H 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst door een Geref. Pred. in H. V. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrou wenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Ds W. Broer, Doopsgez. Pred. te Hollum (Ameland). 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 6.00 Sopraan en piano. 7.15 Journ. Week overzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Samenkomst v. h. Leger des Heils te Enschedé. 9.45 Berichten ANP. 9.50 De Hollandsche Kamermuziekvereen. 11.1511.30 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 12.20 Trocadero-Cine- ma-orkest. 1.35 Theater-orkest. 2.35 Sex tet. 3.20 Orkest. 4.10 ..A peep behind the sereens", causerie. 6.50 B.'C-Harmonie- orkest. 7.50 Zuid-Afrikaansch program ma. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 10.30 Kerkdienst. 10 50 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Omroeporkest. 5.20 Radio-tooneel. 8.20 Concert. 9.05 Nat. Orkest. KEULEN 456 M. 10.20 Volksliederenconcert. I.35. Omroep-Amusementsorkest. 4.40 Zang, piano en orkestleden. 5.20 Omroep- kleinorkest. 8.20 Rijkspartijdag 1936. 10.40 Gram.pl. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.30 Klein-orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Klein-orkest. 8.20 Omroep orkest. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 6.35 Klein- orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonie- concert. Neem een bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen* naar toen aan de Kamer werd medegedeeld, heeft uitgemaakt, dat bij een dubbel aantal slachtingen een prijs van 4.80 per 100 K.G., dus 2.20 hooger dan thans en 3 hooger dan de prijs van den laagsten inschrijver, niet te hoog was? Is de minister bereid de Kamer vol ledig in te lichten over den gang van zaken bij de baconfabrieken in de laat ste vier jaar en wil hij nader overwe gen, of in dien gang van zaken, waar toe obk behoort de dreiging met ont-» 'slag 'aan een groot aantal arbeiders bij de baconfabriek te Uithoorn,- geen aanleiding gelegen is, de rechtstreek sche bemoeiing van de regeering met de baconbereiding op 31 October as. te beëindigen? Uitbreiding der Landbouw- uitvoerwet Naar we vernemen is het niet onwaar schijnlijk dat nog deze maand de Landbouw uitvoerwet toepasselijk zal worden gestc-J voor de diverse koolsoorten, met inbegrip van bloemkool, en op druiven. Als gevolg hiervan zullen strenger eischen van toepassing worden bij den uitvoer van dit product. Reeds geruimen tijd heeft de tuinbouw om deze uitbreiding der wet gevraagd: van de zijde van den handel werden evenwel n^gal bezwaren aangevoerd. De centrale zou worden opgedrasen aan het Uitvoer Controle Bureau op aar 1- appelen. groenten en fruit. Kwaliteitsbepaling van eieren Ultravioletlicht te baat genomen. Door Dr. Molanus aan het „Laboratorium voor kennis van menschelijke voedingsmid delen van dierlijken oorsprong" te Utrecht zal op Donderdag 10 September a.s., des morgens om 11 uur, in kamer 3017 op do 3e étage van het Jaarbeursgebouw, demon- atreeren, hoe men de kwaliteit en leeftijd van eieren kan bepalen met ultra violet licht. Dr. Molanus zal voor dit doel de Phi' lips ultra-violet bron, het „Biosol'-apparaat gebruiken. GESCHIEDENIS VAN EEN HOLLANDSOH - AMERIKAANSOHEN MILLIONAIR DOOR K, JONKHEID. i.Kijk eens, Van der Wielen, ik heb niets tegen jouw per- fcoon. Daar gaat het niet om. Jij bent van onbesproken gedrag en heel je familie is onbesproken. Ik heb jou altijd graag mogen lijden en dat doe ik nog. Wat dat betreft, zou ik je Aagje graag geven. Maar het kan niet. Twee jaar geleden zou het gekund hebben, maar nu kan het niet meer. Je be grijpt wel, wat er tusschen zit." „De kerk, bedoelt u." „Ja, juist. Dat is het 'em, jongen, dat is het 'em." „Vader en u zijn altijd zulke beste vrinden geweest. Aagje en ik kennen elkaar van onze schooljaren af. Is alles nu Zoo veranderd?" „Ja, zoo is alles veranderd. Ik kan je niet zeggen, hoeveel leed het me doet. Waarom is je vader niet met ons meegegaan? Hij zei altijd volkomen in te stemmen met de bezwaren van de latere Afgescheidenen, maar toen het aankwam op stand houden en doortasten trok hij zich terug. Dat was een bittere teleurstelling." „Het was geen lafheid, zooals sommigen denken en hem verwijten. Uw geweten verplichtte u tot scheiden, nietwaar?" „Juist." „Vaders geweten verplichtte hem tot niet-scheiden." Daar geeft de ander geen antwoord op. „Ben jij bereid, ter wille van Aagje over te komen naar de kleine kerk?" „Moet in het huwelijk de man de vrouw volgen? Of de vrouw de man?" „Je hebt gelijk, Jakob, en daarom kan er niets van komen. Het spijt me, maar het kan niet anders." Jakob van der Wielen kijkt verslagen naar de grond. Dat nu juist die Afscheiding moest komen en een scheur trekken in zijn leven. Dan vraagt hij langzaapi: „Dunkt u, dat Aagje gelukkiger zal wezen met Willem Waterman?" Jakob ziet, hoe onprettig zijn vraag er bij den ander invalt. „Hij loopt al lang op Aagje. Weet u dat niet? Zijn vader ging over naar de Afgescheidenen en hij liep mee. Maar verder?" Ze zwijgen beiden. Ze weten er alles van. Heel het stadje weet er alles van. Althans, dat denken de menschen. maar 't is niet zoo. Ze weten, maar ten deele. Willem Waterman is een stiekemerd en een uitgerekende lijntrekker. Hij heeft een kringetje schijnvrienden en een troepje echte vrienden. Zijn schijnvrienden zijn de menschen met wie zijn ouders omgaan, zijn echte vrienden ontmoet hij hier en daar. op straat of in een van de v<>le cafétjes, waar het stadje zoo rijk aan is. Het drankgebruik is overal groot, geen gezin zonder jeneverflesch. 't zij Hervormd, Roomsch of Afgescheiden. De drank is goedkoop, vijf cent een borrel. In de stille kroegjes zonder stoel of bank, waar de klanten voor de toonbank staan, op de vensterbank leunen, tegen de muur hangen, wordt getapt voor vier cent per. glas. Borgen kun je daar niet. Dat heeft Willem ook niet noodig. Hij kan betalen. Evengoed vijf als vier cenj. .Maar hij. wil niet in 't oog loopen. Daarom kruipt hij weg in de lokaaltjes, vermaakt zich met de grove grappen en grollen en de plat- vloersche gesprekken. Maar hij neemt er geen deel aan. Hij luistert maar, grinnikt en rookt zijn pijp. Ieder laat hem met rust. Maar vandaag gaat het verkeerd. Een van de kerels heeft iets gehoord, wat hem nu eensklaps te binnen schiet en hij schreeuwt door het lokaaltje: „Zeg Waterman, wat hoor ik? Ga jij met die dochter van Willemse?" Allen kijken nieuwsgierig. Daar wisten ze niets van! Willem houdt zich best. Hij verraadt zich volstrekt niet. Hij kijkt een oogenblik lachend-verbaasd, zuigt dan met gewichtig gezicht aan zijn pijp. blaast de rook weg en kijkt vermaakt naar den spreker, alsof hij dien? grap bijzonder kostelijk vindt. Maar de anderen zijn óók niet gek! „Dat is niks voor Waterman." zegt er een,, kwasi ernstig. „Die Willemse is immers Afgescheiden." „Hij is ook Afgescheiden!" Bulderend gelach. „Ja, zeker! Weten jullie dat niet?" Nu wordt het vervelend. Willems gezicht staat op ergernis. De kastelein wordt bezorgd, de klanten moeten elkaar niet wegjagen. „Ik weet wel, wat het is," zegt een oudere op de bedaarde toon van iemand, die het geval doorziet. „Hij denkt: Willemse zit dik in de duiten. Nou. neem het hem eens kwalijk." Zoo is het. Hij denkt aan de duiten. Hij luistert weer on verschillig en zegt maar niets. Maar zijn besluit staat vast. Ze zien hem hier niet meer. 't Wordt gevaarlijk. Als hij Aagje Willemse wil krijgen, zal oppassen gedurende eenige maanden de boodschap zijn. En die spreker heeft de spijker op de kop geslagen. Maar 't hindert niet. Hij is het al lang eens met Aagje. Dat weet haar vader niet. En die stomme Jacob van der Wielen verbeeldt zich, dat hij al een eind op weg is. Willem Waterman laat de lui praten en lacht stil voor zich heen. Ze denken, dat hij om hun praatjes lacht, maar 't is in wendige pret om zijn eigen welberekende geslepenheid; Hij is altijd met weinig werken aan de kost gekomen en hij acht zich slim genoeg, om met weinig, werken rijk te worden. Zijn vader is tamelijk welgesteld. Dat is één stap op de weg naar rijkdom en de volgende zal zijn huwelijk zijn met Aagt. Is hij daar zoo zeker van? O ja. Aagje Willemse weet wel. dat haar vader Jacob van der Wielen zal afwijzen. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9