TUINBOUW, fuiaatiuud/e. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 19S6 No. 351 De Agrarische Jaarbeurs Landbouw op voet van gelijkheid met de industrie De Jaarbeurs kan een rol vervullen bij het distributievraag- stuk van de landbouw Een beschei den begin. Zooals we Dinsdag reeds mededeel den heeft de pas geopende najaars-jaar- beurs in de precies twintig jaren, dat dit belangrijk instituut bestaat, een bij zondere beteekenis verkregen, omdat in deze jaarbeurs een bepaald gedeelte is ingeruimd als agrarische jaarbeurs. Wel waren er bij de vorige jaarbeur zen verschillende stands met artikelen, die geheel of ten deele voor de land en tuinbouwbedrijven bestemd waren. Bepaaldelijk waren dit de najaarsbeur zen. Thans echter is voor de agrarische bedrijven als zoodanig een bepaald ge deelte ingericht en wel het geheéle ter rein op Vreeburg en verder het groot ste gedeelte van de parterre van het J aarbeursgebouw. Dit is van veel beteekenis, niet enkel voor de Jaarbeurs zelf, doch vooral vooi agrarische bedrijven in ons land. De secretaris-generaal van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Rog gen, heeft den dag vóór dat de Jaarbeurs is geopend voor de pers, een rede gehou den over deze Jaarbeurs en daarbij natuur lijk uitvoerig stilgestaan bij het feit, dat thans vcor de eerste maal „de landbouw op voet van gelijkheid met de industrie zijn intrede in 't NederL jaarbeurswezen" deed. Met deze eerste agrarische jaarbeurs wordt, zoo merkte hij op, een begin ge maakt maar ook niet meer dan een be gin mét het inschakelen van het jaar- beursintermediair op het gebied van den land-, tuin- en boschbouw, de landbouw industrie en den landbouw-handel, de vee- en de pluimveeteelt In toenemende mate wordt voor den landbouw naast het pro- du c t i e-proces het distributi e-vraag- stuk van overheerschende beteekenis. I-Iet laat zich aanzien, dat bij een econo mische opleving, het distributie-vraagstuk op agrarisch gebied nog aan beteekenis zal winnen. Het moderne jaarbeursinterme- diair zal daarbij een rol kunnen vervullen. Als zoodanig zijn te noemen: de op éénzelfde plaats; de regelmatige terug keer van dit agrarisch centrum elk najaar want het ligt in de bedoeling alleen aan de najaarsbeurzen de agrarische afdeeling te verbinden met welke regelmaat voor bepaalde soort van belangen rekening kan worden gehouden; het persoonlijk contact tusschen allen, die met den commercieelen kant van het agrarisch bedrijfsleven te maken hebben: een factor van vertrouwen, dat in de toekomst aan beteekenis zal win nen, als nieuwe wegen voor den afzet van onze landbouw- en veeteelt-producten ge zocht zullen moeten worden; ten slotte de mogelijkheden tot snelle oriënteering en be kendmaking, eveneens een onontbeerlijk element, wanneer het er stralcs om gaan zal verloren afzetgebieden te herwinnen of door nieuwe te vervangen. Ook op agra risch gebied zoekt de handel zioh nieuwe banen en nieuwe vormen de crisis heeft vooral op dit terrein veel uit zijn verband en uit zijn voegen gerukt en een goed functionneerend, op de bijzondere eischen van den landbouwhandel zich richtend han- delsapparaat kari bij 't vinden van nieuwe afzetgebieden in binnen- en buitenland diensten betvijzen. In het buitenland waren trouwens agrarische jaarbeurzen reeds lang bekend. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat in landbouw-kringen de tijd om een agrari sche jaarbeurs in het leven te roepen, ge acht werd gekomen te zijn. Tevens bleek het, om verschillende redenen, zoowel een agrarisch belang als een belang voor de deelnemers aan de bestaande indus- t r i e e 1 e jaarbeurs, om de agrarische jaar beurs in te schakelen in de algemeene Nederlandsche jaarbeurs en dus de agra rische handelsbelangen en de i n d u s- t r i e e 1 e handelsbelangen onder één dak in éénzelfde zakelijke sfeer tezamen te brengen. Het jaarbeursbestuur. overtuigd, dat zich hier voor de behartiging van een groot na tionaal belang goede kansen voordeden, heeft na ernstig óverleg zonder aarzelen die kansen aangepakt. Overleg met belanghebbende groepen wees uit, dat er begonnen moest wor den met een d d te stellen. En die daad moest n u gesteld worden, vóór de opleving reeds een goed eind op weg zou zijn gekomen. Wilde men bij een economisohe ople ving voor de landbouwbelangen van 't jaarbeursintermediair profiteeren, dan moest het agrariéch jaarbeursinstituut functionneeren en zijn eerste onvermij delijke kinderziekten achter den rug hebben vóór die opleving inderdaad flink zou gaan doorzetten. Deze eerste agrarische jaarbeurs is een experiment, een introductie. In dit licht dient zij te worden bezien. Zij is een schema van het geen een agrarische jaarbeurs in Neder land worden kan. Er zullen nog veel moei lijkheden overwonnen moeten worden. Het jaarbeursbestuur is er zich van bewust door het in het leven roepen eener Agrarische Jaarbeurs de landbouwende bevolking van Nederland te stellen voor iets geheel nieuws, gelijk twintig jaar geleden het industrieele en commercieele bedrijfsleven voor iets nieuws werd gesteld. Industrie en handel hebben destijds het juiste gebruik van het jaarbeursintermediair moeten leeren: een zelfde leerschool zullen ook de landbouw en veeteelt hebben door te maken. drie belangengroepen. Ten eerste de kerngroepen: de land- tuinbouwproducten en de voortbrengselen der vee- en pluimveeteelt zelf. Hoofdzake lijk demonstratieve stands, waar voor het product zelf: den zuivel, het fruit en de groenten, het pluimvee en de eieren, het hout en de boomen, het vlas en de wol. propaganda wordt gemaakt. Deze kern groepen moeten echter beschouwd worden als t ij d e 1 ij k e hulptroepen, bestemd bij een verderen uitbouw van het agrarisch jaarbeursinstituut grootendeels te verdwij nen en plaats te maken voor inzendingen van de producten door hetbedrijfs- leven zelf. Thans nog demonstratie object, ter onpersoonlijke propaganda van het product op zichzelj. zal in de toekomst in deze kerngroepen het product moeten verschijnen als handel s-object, door pro ducent of handelaar zelf ingezonden. Om deze „kernen'' groepeeren zich dan als tweede groep de eigenlijke zake lijke, de commercieele belangen: de indus trieën, die de agrarische producten ver- wei'lten, zooals bijv. bij het fruit en de groenten de jam- en conservenfabrieken, benevens de industrieën van hulpmiddelen ten behoeve van het bodemproduct: zoo bij de zuivelproducten de zuivelwerktuigen, bij de landbouwproducten de landbouwwerk tuigen, de ziektenbestrijdingsmiddelen, de veevoeder en meststoffen, bij het pluimvee de broedmachines, eieren-sorteerinrichtin- gen en het verpakkingsmateriaal, enz.. En ten slotte als derde belangen-sfeer: de voorlichtingsdiensten van Rijk of organisaties, teneinde den jaarbeursbezoe ker landgenoot, maar vooral vreemde ling te toonen, wat in Nederland gedaan wordt om de kwaliteit van het agrarisch product en van den veestapel te bevorderen, te controleeren en te waarborgen. Tot deze laatste groep behooren bijv. de inzendingen van den Plantenziektenkundigen Dienst, de Rijksproefstations voor Veevoederstoffen en Meststoffen, het Nederlandsch Instituut voor Landbouwwerktuigen en Gebouwen, de Ne derlandsche Algemeene Keuringsdienst voor zaden, de Vereeniging het Ivaasmerk, enz. Volgens dit schema zal de agrarische jaar beurs moeten worden uitgebouwd; op de eerste beurs is dit schema nog onvolledig uitgewerkt, doch men zal deze eerste agra rische jaarbeurs moeten beoordeelen méér naar wat zij beoogt te worden, dan naar wat zij is. Er waren verschillende oorzaken, die de deelneming aan deze eerste beurs nadeelig beïnvloeden: de korte termijn van voorbe reiding (de eerste oriënteerende vergade ring onder leiding van dr F. E. Posthüma had 22 Mei j.l. plaats!); het samenvallen van de data van onze najaarsbeurs met ongeveer terzelfder tijd te houden belang rijke tentoonstellingen, zooals de tentoon stelling te Enschedé; de vacantiemaanden, die het nog tijdig gereedmaken van inzen dingen onmogelijk maakten. Nochtans is het mogen gelukken met een agrarische jaarbeurs voor den dag te ko- die het parterre-gedeelte van twee jaarbeursgebouwen en het geheele terrein Vredenburg in beslag neemt. Een bescheiden begin, maar een begin. Warmwaterrooterij in Brabant Veranderde inzichten bij de vlasserij Door Ir. I-Ieymeyer, rentmeester van hel Staatsdomein te Klundert, is het initiatie) genom«n om op het Staatsdomein Nie- waart bij het dorpje Noordhoeik een warm waterrooterij met zes rootbakken te bou- Hieruit blijkt, dat er een veranderd i: zicht is gekomen in de vlasserij, wat een gevolg is van de wensch naar rationalisa tie in de vlasserij om zoo de kostprijs to drukken. Tot heden werd het vlas ia huis nijverheid bewerkt. Door den heer C. Sweere en Standdaarbuiten is het vorig jaar gevraagd om het vlasbedrijf in i we banen te leiden, wat dan nu zal plaats vinden. Door het Staatsdomein is een terrein 3 H.A. beschikbaar gesteld, waarop een betonnen gebouw zal komen met zes root bakken. De nieuwe warmwaterrooterij, die een centrale rooterij voor het geheele vlas district bedoelt te zijn, zal geëxploiteerd worden door een vanwege de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in leven geroepen Stichting tot. bevordering van de vlasteelt en vlasndjverheid. In den eersten tijd wordt van de rooterij geen kwaliteitsverbetering verwaijht, even min al6 een productieverbetering, omdat men dan het vlas tweemaal zou moeten rooten, waarvoor meer dan één rooterij noodig zou zijn. Een derde voordeel is echter dat hel nuttige rendement, m.1. het aantal K.G, vlaslint, met ongeveer 8 pet. zal stijgen Bovendien kan men thans tweemaal per jaar rooten, terwijl men dit voorheen slechts des zomers kon doen. Een groot aantal wenkloozen uit Klundert, Noondhoek Standdaarbuiten zal in de nieuwe warmwaterrooterij werk kunnen vinden. De geitenfokkerij op Voorne en Putten Naar aanleiding van de te Nieuw Hel voet gehouden fokveedag en het feit dat daarbij ook de ingezonden geiten nog al de aandacht trokken, deelt men aan de Tel. .ede: Een 20 ft 25 jaar geleden ontwaakte •nieuwe leven in de geitenfokkerij op Voorne eü Puttell. Er werd nier belang stelling gewekt voor dit dier, dat, voorél ook in dezen tijd, zooveel voordeel kan al- werpen vpor zijn eigenaar. Er werden vereenigingen opgericht te Oudenhoorn, Vierpolders, Niéuw-Helvoet en Nieuwen- hootn. In 1930 volgden de afdeelingen Ro ekan je en Tin te, twee groote vereenigim gen, dde me>t eere genoemd kunnen wor den. Een jaar later volgde Heenvliet, geen groote afdeeling, doch met een uitstekende collectie. Als laatste volgde de afdeeling Zuidlan-d. Een aohtrtal verenigingen dus op Voorne en Putten, die een mooie taak op zich hebben genomen, n.l. de verbete ring van den geitenstapel. Het doel is een sterke geit met goede productie. Wat dit laatste betreft, kan men op deze eilanden op goede resultaten wijzen. Zoo waren er o.a van de 9 geiten uit Zuid-Holland, die Ln 1935 meer dan 1000 kg. melk hadden ge geven, 2 afkomstig van Voorne en Putten Dit waren Angenietje 6520 R. van A, Troost te Oudenhoorn en een beste geil van de wed. v. d. Hulst te Rockanje. Daar naast kan met eere genoemd worden Coba van W. Snoeij te Nieuw-Helvoet; doze gaf in 1935 als een-jarige geit 855 Kg. melk met 4.30 vet in 283 dagen. Hiermede stond zij aan de spits van de éénjarige geiten in Zuid-Holland. Om de productie steeds te verbeteren wordt er zeer veel aandacht geschonken aan de moeders van de gestationneerde bokkien. Deze moeten een flinke hoeveelheid melk met hoog vet gehalte gegeven hebben. Een dezer bok- moeders, nl. Hilligje 6377 S., gaf als 2-jarige 1023 Kg. melk met 4.63 vetgehalte. Van deze geit stonden in den afgeloopen win ter twee zoons op Voorne ter dekking. Pro ductie is een zeer belangrijke factor bij de fokkerij, maar er wordt ook gestreefd naar een goeden romp, breede en diepe borst, breed kruis, goed gevormden uier en sterk beenderwerk. Het beste van het beste was op dezen fokveedag ingezonden. Ontsmetting van pootaard- appelen tegen rhizoctonia De Plantenziektenkundige dienst meldt: Ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte in aardappelen wordt ontsmetting van dat pootgoed, waarop de bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (z.g. sclerotiën) in eenige mate voorkomen, ten zeerste aan geraden. Een onderzoek, of inderdaad op de aardappelen sclerotiën voorkomen, kan het best geschieden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient aanbe veling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afge raden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behande len, opdat de huid goed is afgehard. Er be staat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan moeten de aardappelen ontdaan worden van den aanhechtenden grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit nage laten, dan kan de ontsmettingsstof niet vol doende tot de sclerotiën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kon worden uitgevoerd met sublimaat of Aretan. Bij aanwending van het eerste middel worden de aardappe len gedurende P/2 uur ondergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10% (dus 1 op duizend). Per liter water wordt dus 1 gram sublimaat opgelost. Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebrui ken sublimaat-pastilles ft 1 gram. Deze we gen P/2 gram maar bevatten 1 gram su blimaat. Er zijn n.l. ook pastilles in den handel, die slechts V2 gram sublimaat be vatten. Bij den aanschaf houde men hier mede rekening! Ter ontsmetting van 1 hl. aardappelen 70 kg.) is' 50 liter oplossing voldoende. Dezelfde oplossing kan driemaal aohtei'een gebruikt worden Zoowel bij aanwending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud is. Lager dan 5 gr. C. mag het in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting hiermede slechts uitge voerd worden in houten of steenen vaat werk. Aretan wordt aangewend in een oplossing van P/2 op duizend, dus P/2 gram op 1 liter water, waarin de aardappelen, ook na eerst Ie zijn afgewasschen, 20 tot 30 minuten wor den ondergedompeld. Men kan dus sneller wei-ken dan met sublimaat. Ook kan Aretan meerdere malen achter-een, tot zesmaal toe, aangewend worden. Noodig is dan, dat tel kens na iedere behandeling per 100 liter op lossing 4 liter Aretan oplossing van dubbele sterkte, dus van 3 op duizend, wordt toege voegd. Wordt de oplossing slechts 3 maal ge- bruikt, dan is dit niet noodzakelijk. Aretan voege men niet direct aan het water toe, maar men make van de benoodigde hoe veelheid eerst een papje, dat daarna onder flink roeren in het water wordt gebracht. Meix kan, daar Aretan ijzer niet aantast, hiervoor ook bakken van dit materiaal ge- bruikon Zink wordt echter wel aangetast. Na de behandeling dienen de ontsmette aardappelen, voordat ze opgeborgen worden, goed gedroogd te worden. Da a r, zoowel sublimaat als Are tan giftige stoffen (maaggiften) zijn, betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen worden versohaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagen ingen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de lieeren Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. Ontvangen prijscouranten Turkenburgs bloembollen. Turkeniburgs Zaadlhandel, Bodegraven. Op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht is ook een inzending van de Vee-Export en Handel Mij van het Ned. Rundvee Stamboek, die een stal met stamboekvee van de verschil lende veeslagen inzond. 337 Als je bij het weer van de laatste d£_ terugdenkt aan de stralende vacantietijd, die je in een geheel ander gedeelte van ons land doorbracht op het platteland, dan krijg je wel een andere gedachte over het „idyl lisch" landleven, dan de meesten zich dat voorstellen. Neen zoo prettig is dat in den jel niet. En toch merkt men vaak bij onze land- en tuinbouwex-s veel meer levensopti- misme, dan bij welke andere bevolkings groep ook. Al is het bedrijfsoptimisme dan ook uit den aard der zaak niet bijster groot. Men moge hier en daar van eenige verhóo- ging der prijzen hooren, over het algemeen genomen er zijn natuurlijk uitzonderin gen zet dit geen zoden aan de dijk. En het publiek heeft vaah de idee, als ze van enkele lichtpuntjes leest, wat vaak maar glimwormpjes zijn, dat het weer heel goed gaat met de boeren en tuinders. Dat zou b.v. kunnen gebeuren als ze le zen van de VERRUIMING VAN DE AFZET VAN DRUIVEN. Maar met hoeveel moeite en kosten het ge- i is gegaan om het afzetgebied te ver- grooten, dat weet het publiek niet. Gelukkig is het dat het moeizaam streven niet zonder succes is gebleven. Ja, nu Duitschland en Engeland niet meer namen wat ze vroeger van onze druiven betrokken bleven onze kweekers er mee-zitten-en vlo gen de prijzen omlaag, 't Eenige goede hier- an was, dat het Nederlandsche publiek ook druiven leerde eten. Maar dat was niet ge noeg. Er is gezocht naar andere afnemers. Het gevolg is geweest, dat de druivenexpoTt toenam. Zoo bedroeg dat in Juli totaal 397.000 kilo, tegen 273.000 kilo in dezelfde maand van het vorig jaar. Duitschland gaf nog een ongunstig beeld, doordat de druivenexport van 59.000 kilo in het voi'ig jaar verminderde tot 50.000 kilo in dit jaar. Maar de export naar Engeland was Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis 'weer gunstiger; er werd in Juli nl. 196.000 kilo druiven verzonden, tegen 162.000 kilo het vorig jaar. Maar door besprekingen en propaganda kon in Juli naar den Ierschen Vrijstaat 15.000 kilo druiven verzonden worden, ter wijl Zweden zelfs S1.000 kilo afnam. Naar. Polen werd 38.000 kilo druiven verzonden. Ook Amerika behooi-t tot de afzetgebieden van de Westlandsche druiven. In Juli werd daarheen 6000 kilo verzonden. Dat geeft de burger weer moed en die is wel noodig, want we vernemen dat de drui venoogst in het Westland grooter zal zijn dan in het vorig jaar. Dan mogen er wel wat nieuwe afzetgebie den komen. Of er een afzetgebied zal komen voor de NIEUWE GRAANSOORT, EEN KRUISING TUSSCHEN ROGGE EN TARWE mag betwijfeld worden. Volgens berichten uit Berlijn zou het Mü-noheberger. Institut für Züchtungsfor- schung er in geslaagd zijn een nieuwe graan soort te kweeken, nl. een kruising tusschen tarwe en rogge. Men heeft het langen tijd voor onmogelijk gehouden nieuwe graan soorten te produceeren. De.nieuwxï kruising heeft reeds vruchten gedragen. Op hooge halmen hangen de tarwe-rogge aren zwaar naar beneden. Of de Duitsohe landbouw in de toekomst naast de vooraaamste graan- soorten: tarwe, rogge, haver en gerst nog andere soorten zal gaan verbouwen, zullen de verdere proeven met deze nieuwe teelt moeten uitwijzen. Van belang voor de boe ren kan de nieuwe graansoort eerst worden, indien zij een verhnoging der inkomsten met zich mede brengt. Zoo luidt het bericht. Maar afgedacht van de mogelijkheid om tarwe met rogge te krui sen (wij gelooven zoo maar op het eerste bericht nog niet, dat het gelukte), zouden wij willen vragen van welke beteekenis du graan kan zijn, WESPEN DE COLORADOKEVER KUNNEN BESTRIJDEN Misschien hebt ge wel gelezen in de krant, dat per vliegtuig een groote hoeveelheid wespen van een bepaald soort, die in Hon garije veelvuldig schijnen voor te komen, naar Canada gezonden zijn. Dat was vnl. om de Coloradokever te bestrijden. In de Vei-eenigde Staten en vooral in Canada doet deze kever ook enorm veel schade aan de veldgewassen. Verschillende instanties be ijveren zich om een goede en afdoende be- strijdingsmethode te vinden. Nu schijnt men daar onlangs de ontdek king te hebben gedaan, dat bepaalde Hon- gaarsche wespen geschikt zijn tot verdel ging van schadelijke insecten en vooral van den Coloradokever. Vanuit Canada is nu op dracht gegeven om P/2 millioen poppen van deze wespen naar Canada te laten komen. Be bestelling is thans reeds- onderweg. Het is te hopen, dat deze wespen inderdaad blij ken van nut te zijn in den strijd tegen den Coloradokever. Wij zullen dan op de grens van ons land hier en daar wat Hongaarsche wespenkolo nies kunnen uitpoten, om een eventueele in val van de coloradokever, die lang niet denk beeldig is, af te slaan. Een groot gevaar zou daardoor afgewend kunnen worden. Door krachtig en doelmatig optreden heeft DE BESTRIJDING VAN DE RUNDVEE-T.B.C. OOK SUCCES gehad. Dit blijkt wel uit het jaarverslag van de Vereen, tot bestrijding van de tuber culose onder het rundvee in Zuid-Neder land. Het aantal onderzochte runderen ver drievoudigde in één jaar tijds en steeg van ruim 20.000 tot ruim 60.000 terwijl het aan tal aangesloten veehouders verdubbelde en van 4827 opliep tot 9706. Wel een bewijs dat de veehouJei - het nut van deze vereeniging inzien. Voor een met gering deel is de toename ook te danken aan het feit, dat de Ned. Vee houderij Centrale zich bereid verklaarde, open lijdera en reageerders over te nemen, zoodat niet minder dan 79 open lijders en 1575 reactie-dieren konden worden opge ruimd en in versneld tempo de veestapels van vele aangeslotenen konden worden ge saneerd. Door de subsidies van Rijk en pro- ie konden bovendien nog 92 open lijders opgespoord en onschadelijk gemaakt wor den. Den aangesloten veehouders kon daar bij in Noord-Brabant 40 en in Limburg 43.80 per open lijder vergoed worden. De resultaten zijn zeer bemoedigend: aan 3417 van de 4S27 veehouders, die vóór of in 1933 waren aangesloten, kon het gezond heidscertificaat worden uitgereikt. Dat ech ter nog heel wat arbeid te verichten is, blijkt uit het feit, dat van de nieuw aangesloten veestapels bij onderzoek vaak van 154S pet. der runderen positief op de tuberculina- tie reageerden, waardoor het gemiddelde aantal reageerders dan ook gestegen is: boven de twee jaar van 9.5 tot 13.1 en bene den de 2 jaar van 2.2 tot 3.3 pet. De ervaring leerde, dat stipte opvolging van voorschriften en adviezen, ook wat be treft de stalinrichting, de voedsel- en drink watervoorziening, het snel bereiken van het doel zeer bevordert. Of het optreden van de zuivelfabrieken te Wouw het doel om spoedig tot algeheel ver bruik van melkbrood te komen wel bevor dert is zeer twijfelachtig. DE ZUIVELFABRIEK GAAT BROOD BAKKEN Dat is het gevolg van een kwestie. Een jaar geleden maakten de bakkers van Wouw en het tot deze gemeente behoorende kerkdorp Heerle plannen om de Wouwsche Coöpera tieve Melkfabriek te steunen door afneming van haar producten. De fabriek zou tegen voordeeligen prijs melk leveren en dan zou den de bakkers zich verplichten melkbrood aan hun klanten te leveren tegen den prijs van gewoon brood. De zaak ging echter niet dooi'. Er kon ten slotte geen accoord wor den bereikt. Het bestuur der coöperatie heeft het idee echter niet losgelaten. Een inschrijving werd onder de leden gehouden en ieder gaf op, hoeveel brood hij per week kon gebruiken; daarna werd getracht het bakken van het brood publiek aan te beste den. De bakkers van Heerle en Wouw schre ven allen in voor denzelfden prijs en die van Bergen op Zoom toonden zich met hen solidair en deden het niet min dei*. Eén ech ter is onder den prijs gegaan en aan deze is thans het bakken van melkbrood gegund. Dat wordt dus een broodbakoorlog. Dat keuren we niet goed. Laat ieder op eigen ter rein blijven. De maatschappij is nu eenmaal zoo gegx'oeid, dat verschillende bedrijfstak ken ontstonden, ieder met een afgebakend terrein. Laat men van eikaars terrein afblij ven. Een landbouwcoöperatie, kan heel goed zijn, doch wordt een onding als ze zioh op ander dan landbouwterrein begeeft en b.v. fietsen en radiotoestellen levert. En een zui velfabriek moet niet voor broodbakker gaan spelen. We hebben elkaar noodig. Niet om elkaar te bestrijden, maar om samen te wer ken tot. elkanders nut. Laten we dus elkaar niet in de wielen rij den. Meer dan ooit heeft de middenstand de boer en de boer de middenstand noodig. Tot de volgende week'. PRAATJESMAKER. Ontvangen geschriften A.S.F.-korrels door dr. ir. W. H, C. KNAPP. Uitgave (gratis) van de Ver. Ghem. fabr., Maliebaan 81, Utrecht. Reeds eerder hebben wij deze brochure bei sproken en regel is, dat van herdrukken al leen het verschijnen vermeld wordt. Nu vat deze brochure een vierde druk van de peg kwam, meenen wij van deze regel te moetei afwijken. Want reeds de derde druk was ii vele opzichten anders dan de oorspronkelijk uitgave. De A.S.F.-korrels hebben in de praktijl bewezen goed te zijn en in vele gevallej praktisch in het gebruik. De resultaten zijj van dien aard, dat deskundigen zeer gunstif over de-ze samengestelde meststof oordeel den. In vele gevallen, bij kleine oppervlaktei b.v., is het heel gemakkelijk om samenge stelde meststoffen te gebruiken en daarbij munt A.S.F.-korrel wel uit, mede omdaj deze in alle willekeurige samenstelling gei leverd worden, zoodat ze aangevoerd kun nen worden geheel in overeenstemming me de voedingstoestand van den bodem ei eischen, die het bepaalde gewas aan voeding stelt. Hiermede is aan een groot bi zwaar, dat er tegen het gebruik van g mengde meststoffen bestond tegemoet goki men. Wij blijven voorstander van het gebru van enkelvoudige meststoffen waar cl. eenigszins mogelijk is. Maar met het ooj op de te bemesten oppervlakte kan A.S.F.-korrel-mest wel goed zijn. In het hoofdstuk: Eigenschapp wordt gewezen op de korrelstructuur, uitstekende strooibaarheid' zoowel met dt hand als met de machine. De gemakkelijke oplosbaarheid in wat ei geeft een snelle en gelijkmatige werking ei] gelijkmatige verdeeling door de bodem. Ook' de geringe hoeveelheid ballaststoffen bij d? hooge concentraties is een voordeel van beteekenis, zooals nader uiteengezet wordt Wij geven allen, die op beerkte oppervlak] te kunstmest willen aanwenden dringci de raad deze fraai uitgevoerde gratis brt chure aan to vragen. Ultra super, door dr. ir. W. C. KNAP. Gratis-uitgave van dt Vereen. Chem. fabr., Maliebaai SI, Utrecht. Dat van deze brochure de zesde druk ver scheen bewijst wel, dat het een veel vraagde en verspreide brochure is. Ook deze brochure raden wij aan evei aan te vragen en dan ook te lezen. Het gc bruik van Ultra super is voordeelig en geef beeparingsmogelijkheden, zooals de schrijve voorrekent. Men moet dat zelf maar eens na lezen narekenen. Fosforzure voederkalb, door dij ir. P. SCHOORL. Uitgave N.V, Lijm- en Gelatinefabriek, Delftl Dit boekje is een herdruk van het in 192j door den heer H. Visser geschreven werkje. Dr. Schoorl heeft het opnieuw bewerkt en geheel gebracht op de hoogte van de thans heerschende wetenschappelijke en practischi inzichten in de beteekenis van fosfor cd kalk voor de voeding van de groote huisdiol ren en het pluimvee. Bedoeling van den bewerker is, dat ontl wikkelde veehouders dit boekje zullen Ie! zen en dat het bij het landbouwonderwijl nut zal hebben. Voor beide categorieën is het van beteekej nis het te lezen. Ook voor pluimveehouder^ is het goed met de inhoud kennis te maj ken. Het leest vlot en prettig, ondanks het feit, dat uit den aard der zaak nog al veel met cijfers en tabellen gewerkt rhoesl worden. Hoe kweek ik orchideeën vooi huis en kas door G. Th. O d ij lq Uitgave van Joh. Enschedé en' Zonen, Haarlem. Over de buitengewoon mooie orchideeëD in de laatste jaren, wil de leek ook graad iets weten, omdat vooral door bloementera toonstellingen als de Flora te Heemstedi en niet het minst door de Primavera t< Rotterdam de orchidee veel belangstellini heeft verkregen en men weet dat ook d amateur bij eenige zorg zelf deze bloemei kan kweeken. Maar het is geen gemakkelijk werk daarom is goede voorlichting noodig want een tropische plant als de orchidc is, heeft heel wat zorg noodig en vraag meer dan gewone kennis. De schrijver van bovengenoemd boekj heeft de noodige kennis en weet daarva mede te deelen aan de lezers, die gee: kweekers van professie zijn. Hij weet h« zóó mede te deelen, dat ze liefhebber krijgen en wat het voornaamste is ook houden voor de orchideeën. Dat bereikt hij door duidelijk te 5 voor 'n leek, en niet te veel eischend, terwij hij toch genoeg voorschriften geeft om su< ces te hebben. Natuurlijk niet met alle 600; ten. Er zijn er, die alleen door deskund gen tot volle ontplooiing hunner schoot heid kunnen komen. Maar er zijn soortei die een ambitieus liefhebber wel in blot kan krijgen, als hij dit boekje volgt. E wat een genot is het dan om de zelf opgi kweekte exotische bloemen in bloei te kri gen. 't Boekje is fraai uitgevoerd en heel ove zichtelijk samengesteld. MarUtoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bureau! VOERARTIKELEN Het prijsverloop aan de graanmarkt wa de vorige week zeer onregelmatig. De mais prijzen, die in het begin van de week ge leidelijk omhoog gingen, liepen aan heteint weer omhoog, zoodat vrijwel de oude prijzei bereikt werden. Heden werd voor disponi belè en spoedig gewachte partijen een pre mie betaald tegenover latere afladingen. Voor gerst bestond weinig vraag, waar door de prijzen eenigszins terugliepen. Rog ge en haver werden ruim aangeboden; vat den inlandschen oogst tegen lagere prijzen Ook tarwe van den nieuwen oogst was be langrijk lager te koop. De koekenmarkt. is zeer kalm gestemd. D( inlandsche koeksoorten bleven onveranderd in prijs; enkele buitenlandsche artikelen een kleinigheid lager te koop. MESTSTOFFEN Stikstof meststoffen. Op 'de mark' gebeurde afgeloopen week niets bijzonders Nog altijd blijkt men hier en daar stikstof zeker voor de stoppelgewassen noodig te hebben, Het verbruik om dezen tijd van het j neemt iets toe. Veel bcteekent dit echte) niet meer. De producten beginnen overal met de verladingen der in Augustus gekochte par tijen. Thomasmeel. Het bleef vrij stil op de thomasmeelmarkt. Enkele tweedehand» posten bleven er aan de markt, doch de be langstelling bij de koopers is op het oogen- blik niet groot. Men heeft voor den roggezaai voldoende gekocht en thans heeft men in eigen bedrijf wel zooveel te regelen, dat men aan nieuwe aankoopen nog niet weer denkt. Superfosfaat. Een rustige markt

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8