STADSNIEUWS Een historisch en ontroerend oogenblik WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het Vorstelijk gezin spreekt tot het Nederlandsche Volk H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben heden middag de volgende woorden tot het Nederlandsche volk gesproken: 'Rede van H. M. de Koningin Ingezetenen van alle deelen des Rijks, De bladen hebben u gisteren de blijde tijding kond gedaan van de ver loving mijner dochter met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. In groote en beslissende oogenblikken in mijn leven en in dat der mijnen, gevoel Ik mij meer dan ooit met u nauw verbonden, dank zij uw innig medeleven met ons in lief en leed. Het is voor mij daarom een diep gevoelde behoefte in dit gelukkig oogenblik, waarop Ik, vergezeld van het van blijdschap stralend verloofd paar voor den zender sta, enkele woorden tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar Ik ben, dat deze verloving er een is. die uitsluitend berust op beiderzijdsche genegenheid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst. Het is mij een voldoening, hieraan te kunnen toevoegen, dat Ik de keus mijner dochter van harte toejuich en een alleszins verstandige acht, gezien de goede eigenschappen, die mijn aanstaande schoonzoon bezit. Ofschoon hij onlangs eerst den leeftijd van 25 jaar bereikte, heeft hij blijk gegeven, een degelijk en hard werker te zijn. Aanstonds na vol tooiing van zijn studie in de rechten in zijn vaderland, heeft hij werk gezocht en gevonden op economisch gebied. Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, de daar aange vangen arbeid en studie te Amsterdam voort te zetten. Zijn verloven gebruikte hij voor buitenlandsche reizen tot verdere ontwikkeling en hij bezocht o.a. Nederland en Marokko. [Waar het slechts mijn bedoeling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch Ik dit thans aan het woord te laten komen. Ik besluit met de uit het hart opwellende wensch, dat Juliana en Bernhard door het smaken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, anderen gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel voor ons volk in al zijn geledingen te kunnen doen. Daartoe sterke hen God. Jk heb gezegd. Rede van Prinses Juliana Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, u mijn verloofde voor te kunnen stellen. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander ïri de loop van dit jaar In alle stilte heel goed hebben leeren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna herhaalde malen hier in het land, tenslotte on langs in de bergen. Geleidelijk aan zijn wij het samen „eens" geworden en wel zeer eens. Nu wij vanuit deze stilte plotseling gekomen zijn in de feestvreugde te onzer eere gisteren nog geheel onopgemerkt rijdende naar mijn ouderlijk huis nu maken wij uren mee, die onder de mooiste van ons gemeenschappelijk leven gerekend zullen blijven. Wij staan verrast en overweldigd door wat ons hier opwachtte en ik dank u bij deze hartelijk voor dit alles en tevens voor mijn deel van de tallooze schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en het paradijs van bloemen, die wij hier gevonden hebben, en wat sindsdien nog steeds aangegroeid is. Mijn verloofde wil zich eerst nog eenige tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn overzeesche gewesten en die, geleid door zijn per soonlijke aanleg, speciaal van de economische zijde aanvatten. ,Wij zijn zoo gelukkig en ontvangen zooveel blijken van hartelijk mede* leven, dat onze grootste wensch is, zooveel mogelijk geluk te verspreiden, waar wij de mogelijkheid zullen vinden, dit te doen. (Thans zal mijn verloofde eenige woorden tot u spreken. Rede van Prins Bernhard In de eerste plaats een woord van innige dank voor de hartelijke ont vangst, welke mij in Nederland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die hartelijkheid in de allereerste plaats de Prinses geldt en niet mij, die voor u een onbekende ben. Maar toch heb ook ik reeds zoovele hartelijke gelukwenschen ontvangen, dat ik niet kan nalaten, er hier mijn diepgevoelde dank voor uit te spreken. Maar ik wil trachten, mij zoo spoedig mogelijk met mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken, en ik hoop, dat men mij rustig de tijd zal willen laten, om mij hier in allerlei belangen in te werken. Ik hoop, dat wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen. Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijn aan staande vrouw tot een werkelijke steun in het leven te zijn. In mijn betrekkingen met het Nederlandsche volk neem ik mij voor, mij te laten leiden door het voorbeeld van de zoo bijzondere verhouding, welke yan ouds bestaat tusschen Nederland en het Huis van Oranje. EEN ONTROEREND MOMENT Het leek een sprookje en het was tastbare werkelijkheid: het grootste deel van ons Ne derlandsche volk hier en in verre gewesten Iheeft hedenmiddag onvergetelijke oogenblik ken beleefd: in bijkans alle huiskamers en vele kantoren werd de stem gehoord van de Koningin, trillend van blijdschap over de gelukkige verloving van hiir dochter, onze Prinses en daarna stelde het jongverloofde paar zich op natuurlijke, gansch ongedwon gen wijze voor als twee gelukkigen, die elkaar vonden en die de verdere levensweg samen hopen te bewandelen, elkaar tot steun en vreugde. De woorden ontbreken om weer te geven, •welk een diepe indruk de ernstige toespraak der Koningin op alle hoorders maakte; doch evenzoo, hoezeer Juliana en Bernhard door de ongekunstelde woordkeus, waar-, an zij Zich bedienden cm het Nederlandsche volk ideelgenoot te maken van hun jonge geluk, stormenderhand het hart des volks gestolen hebben. Alsof er geen Koningskind aan het woord was, vertelde de Prinses spontaan en een voudig, blijkbaar ietwat blozend vanschroom en toch vrijmoedig, hoe zij „elkaar kregen", zooals dorpskinderen de liefde vinden. Alles geheel in de stijl, welke we van de Prinses gewoon zijn, die de hofetiquette niet veracht of verwaarloost, maar er evenmin een dog ma van maakt en jong meisje kan zijn als haar vriendinnen. Indien zij had kunnen waarnemen hoe heel Nederland luisterde, dan zou het haar dui delijk zijn, dat ons volk zijn Prinses zóó het liefst hoort en ziet. En Prins Bernhard? Hulde aan het een voudige woord, uitgesproken in de lastige Nederlandsche spraak op een wijze, welke bewondering afdwingt. Het verloofde paar moet al veel met elkaar gesproken hebben om den vreemden prins te leeren onze taal reeds zoo goed te bezigen. Liefde leert blijk baar snel, al is liefdetaal zelf aan geen woonden gebonden. Om kort te gaan: de wijze waarop Moeder DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Feest in voorbereiding De verloving van Prinses Juliana heeft gister een bijzondere drukte in de stad te weeggebracht, hoewel er helaas voor het groote publiek geen gelegenheid was de vreugde zijns harten over het heugelijke feit op bijzondere wijze te uiten. Deze gele genheid zal echter dezer dagen nog wel ge geven worden. We hopen daarover hier onder nog nadere mededeelingen te doen. Telegrammen De gevoelens der burgerij hebben zi>' gister allereerst geuit in een aantal tele grammen, waarvan wij er gister reeds eenige vermeldden. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, zond, onderteekend door den heer ten Cate Brouwer, voorzitter, en de Blécourt, adj.- secretaris, een telegram aan de Prinses en aan H. M. de Koningin. Het telegram aan de Prinses luidde: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden biedt Uwe Kon. Hoogheid ter gelegenheid van Hare ver loving eerbiedige gelukwenschen aan. Het telegram aan de Koningin luidde: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden spreekt met diepen eerbied haar groote vreugde uit over de heuglijke gebeurtenis van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en veroorlooft zich Uwe Majesteit hare ge lukwenschen aan te bieden. De Vereeniging telegrafeerde, ondertee kend door mr. A. J. Romijn en P. H. Stecnhauer: Vereeniging Koninginnedag biedt Uwe Koninklijke Hoogheden haar meest har telijke gelukwenschen aan bij Uwe ver loving. Moge deze verbintenis tot geluk en zegen voor Uwe Koninklijke Hoog heden het Oranjehuis en Nederland strekken. De afdeeling Leiden der Alg. Ver. voor Reserve-officieren, zond, onderteekend door C. P. de Vries en den heer K. Holt- kamp, het volgende telegram: De afdeeling Leiden der Alg. Vereen voor Nederlandsche Reserve-officieren, dankbaar voor het geluk, dat Uwe Ko ninklijke Hoogheid, Haar Huis en ons Volk ten deel valt. biedt. Haar en Haar doorluchtigen Verloofde haar eerbiedigen gelukwensch. Ook het bestuur der 3 October-vereeniging zond een telegram van gelukwensch, dat onderteekend was door de heeren W. v. d. Laan en E. W. Wichers Rollandet. Muziek-rondgangen Het muziekcorps van het zesde Regiment Veld-Artillerie gaf gistermiddag eerst een uitvoering op de cour van de Doelen kazerne en maakte daarna een rondgang door de stad. Dit voorbeeld werd later ge volgd door het Leidsche Politiemuziekge- zelschap, dat onder leiding van directeur Bolderdijk met pittige marschen de noodi- ge vroolijkheid bracht. Feest op Minerva Het Leidsche Studentencorps heeft gister avond een feest georganiseerd op de socië teit Minerva. Te elf uur recipieerde het collegium, waarbij de praeses, de heer André de la Porte Jr., een toespraak hield. Tot deze feestelijkheid waren ook uitge- noodigd de burgemeester mr. A v. d. San- de Bakhuyzen, de rector-magnificus prof mr. De Blécourt, de secretaris van den Senaat, prof. v. d. Hoeve, de garnizoens commandant, overste Koningsveld, de com mandant van het zesde Reg. V.A., over De Iongh en de bestm-en van de de 3 Octo- ber-Vcreeniging en de Vereeniging Konin ginnedag. Het feest duurde tot laat in den nacht. Herdenkingsdienst in de Pieterskerk Het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gem. heeft besloten Don derdag a.s. te 8.15 uur in de Pieters kerk ter gelegenheid van de verlo ving van de Prinses een herdenkings dienst te houden, waarin als sprekers zullen optreden ds. Joh. W. Groot Enzerink en dr. J. Riemens. De plaatsen zijn vrij. Er wordt collecte gehouden voor armen en Kerk. In verband met dezen dienst is de oud catechisantenavond van ds. Riemens veer tien dagen verschoven. lijk feit van den dag in enthousiaste be woordingen herdacht. Uit dc daaruit volgende besprekingen bleek dadelijk, dat alle aanwezigen 't meest voelden voor een groote optocht op heden avond niet muziek en fakkels, waarvoor de deelnemers zioh op een bepaald punt zou den hebben te verzamelen, om vandaar naar het huis van den Burgemeester te trekken I en voorbij dezen vertegenwoordiger van dc Kroon te defileeren. Over de organisatie van een derge lijke optocht werd uitvoerig gesproken. Besloten werd tenslotte bulletins te doen verspreiden, waarin werd mede gedeeld, dat hedenavond te half negen de vereenigingen uitgenoodigd worden aan te treden op de Kaasmarkt, terwijl ook het groote publiek bij dezen optocht zeer welkom zal zijn. Men trekt daarna vanaf de Kaasmarkt, begeleid door de muziekkorpsen naar den Bur gemeester en vandaar naar het Schut tersveld, waar de muziekkorpsen een uitvoering geven en men in feeststem ming bijeen blijft. Deze optocht moet dus zooveel mogelijk een spontaan karakter hebben, maar zal toch zoo mogelijk een kern hebben van vereenigingen, welke als zoodanig worden uitgenoodigd deel te nemen. Lampions zijn in de stoet zeer welkom. Iedereen is in vde optocht welkom. VANAVOND GROOTE VOLKSOPTOCHT Hedenmorgen is in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" een vergadering gehouden van de contact-commissie van plaatselijke nationaal-gezinde vereenigingen teneinde een feestviering voor te bereiden in Verband met de verloving van onze Prinses. Op deze vergadering waren tegen woordig vertegenwoordigers van de Vereen. „Koninginnedag", de 3 Oct.-vereeniglng, de Chr. Oranje-vereeniging, de Vereen, voor Res.-officieren, de Leidsche Burgenvacht, de Plaatselijke Landstorm-commissie, de Vereen. De Princevlag, de Vereen. Het Mo- bilisatiekruis. De Voorzitter der Contact-Commissie, mr Nor'l Thomson, sprak, terwijl de aan wezigen zich ,van hun plaatsen verhieven een openingswoord, waarin hij het heuge- en Dochter en a.s. schoonzoon de verloving gansch het volk bekend maakten, was even modern als vertrouwelijk en heeft de band tusschen Nederland en zijn Vorstenhuis ongemeen versterkt. Het was heden 9 September op de stralen de middag een historisch en ontroerend mo ment, dat het Nederlandsche volk met zijn Vorstenhuis doorleefde Oud-Wethouder Romijn burgemeester van Winschoten Een vooraanstaand Leidenaar gaat heen Bij Koninklijk besluit van 5 Septem ber 1936 is met ingang van 30 Sept. 1936 benoemd tot burgemeester der 'ge meente Winschoten: Mr. A. J. Romijn, advocaat en procureur alhier. De heer Romijn werd den 29sten Maart 1897 te Apeldoorn geboren. Hij bezocht de lagere school en het gym nasium te Den Bosch, waar zijn vader in specteur der volksgezondheid was. In Sept. 1915 werd hij ingeschreven als student in de rechten aan de Universiteit te Utrecht, alwaar hij op 22 Maart 1918 zijn candidaatsexamen in de rechten deed. Hierna liet hij zich overschrijven als student aan de Leidsche Universiteit, al waar hij den 2den Dec. 1921 zjjn doctoraal examen aflegde. Hierna vestigde hij zich als advocaat en procureur hier ter stede. Na zich aanvankelijk toegelegd te hebben op het belastingrecht, waarbij hij bekend heid kreeg als advocaat in de procedure oyer de rechtsgeldigheid van de door de ge beente Leiden op groote schaal geheven navordering van belasting, begon hij zich vooral in Middenstandskringen te bewegen Hij werd juridisch adviseur van de neu trale Middenstandsvereeniging en later ook lid van verschillende commissies van den Kon. Ned. Middenstandsbond. In September 1927 werd Mr. Romijn voor de Liberale Staatspartij tot lid van den gemeenteraad gekozen en in Septem ber 1931 tot wethouder. Na een vierjarige ambtsperiode, waarin Mr. Romijn belast was met de afd. Soc. Zaken, Burg. Stand en de Gestichten, werd Mr. Romijn in 1935 niet meer herkoze.n. Wel hield hij zitting als raadslid. In 1931 had Mr. Romijn zich voor zijn advocatuur geassocieerd met Mrs. Vos en Burgersdijk. Mr. Romijn is voorts voorzitter van de Vereeniging „Koninginnedag". Nu de heer Romijn als raadslid aftreedt is zijn opvolger in den Raad Ir. A. G. Bos man. die als no. 1 op de Liberale lijst stond. Indien de heer Bosman deze benoeming niet aanvaardt, zal de heer W. v. d. Laan worden benoemd. Theemiddag Voordorp Op veelvuldig verlangen heeft het bestuu van het kinderhuis „Voordorp" besloten on Donderdag 10 September een Theemiddag te organiseeren. Deze Theemiddag heeft ten doel om meer bekendheid te geven aan dit werk der Ned. Herv. Diaconie en tevens om gelegenheid te geven tot het bezichtigen van het kinderhuis en hoe daar wordt ge werkt. Aan deze Theemiddag wordt verbon den een tentoonstelling van door de groote- re meisjes vervaardigde handwerkjes, welke ook ten verkoop zullen worden aangeboden. Met ten slotte do mededeeling dat do beken de mondorgelclub deze middag zal opluiste ren met opwekkende muziek, bevelen wij een bezoek aan dit kinderhuis ten zeerste aan. Wij verwijden naar de advertentie i: dit nummer. Engelsch muziekcorps van het Leger des Heils Bezocht onze stad Een Engelsch muziekcorps van het Leger des Heils (stichter William Booth) heeft gister een bezoek gebracht aan enze stad. Dit corps, dat in Engeland groote bekent' heid heeft en dat ook meermalen uitvoe ringen heeft gegeven in Buckingham Palace voor de Koninklijke familie, marcheerde gistermorgen door de stad naar de Laken hal, waar den burgemeester, die in den in gang van het museum stond, een aubade werd gebracht. Eerst werd het Wilhelmus gespeeld en daarna een der muziekstukken van het Heilsleger. Dit alles had plaats in den stroomenden regen, maar desondanks bevonden zich in de omgeving van de Lakenhal toch vele belangstellenden. Het corps werd vervolgens door den bur gemeester in het museum ontvangen, waar mr. v. d. Sande Bakhuyzen een toespraak hield, waarin hij zeide, dat het hem een een genoegen deed dit bekende corps te kunnen ontvangen en waarin hij wees on den zegenrijken arbeid van het Leger des Heils in de wereld. Spr. herinnerde ook aan de geschiedenis van Leiden en zette met geestige bijzonderheden de markantste fei ten daaruit uiteen. De leider van het corps sprak een dank woord tot den Burgemeester. Daarna werden ververschingen aange boden en hebben de leden van het corps het museum bezichtigd. KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG Er valt over de raadsvergadering van Maandag slechts weinig te zeggen. De agenda leverde weinig stof voor discussie op en het gepraat, dat er over enkele pun ten geweest is, ging meestal over bijzaken. Zoo b.v. was de heele Raad het er roerend over eens, dat B. en W. er goed aan had den gedaan om door het voordeelig be schikbaar stellen van een gedeelte van de voormalige Leidsche Katoenfabriok aan de firma Wijtenburg, een belangrijke indus trie, die aan 400 personen werk geeft, voor Leiden te behouden, maar het viel niet te verwonderen, dat de heer Goslinga daarbij en velen waren het met hem eens eenige zekerheid wilde, dat het voordeelig verkregen terrein nu ook inderdaad zou die nen om de sigarenfabriek der firma Wijten burg daarop te vestigen. Hierin school na tuurlijk niet in 't minst wantrouwen tegen de koopster. Er kunnen zich immers aller lei omstandigheden voordoen, die men niet in de hand heeft en die aan bepaalde plannen plotseling een einde kunnen ma ken. En de gemeente verkocht deze ter reinen niet zoo voordeelig om daar even tueel een ander goed mee te laten wor den. Het bleek, dat de betrokken wethou der de geopperde bezwaren heel goed aan voelde en zeker de noodige maatregelen zou nemen om eventueele verrassingen te voor komen. De Raad ging toen con amore met het voorstel accoord. Ook het voorstel inzake de onderbrenging van Bouw- en Woningtoezicht bij den dienst van Gemeentewerken was gesneden koek. Tegen het eigenlijke voorstel werd al leen verzet aangeteekend door den heer Schoneveld, maar deze was in zijn bestrij ding allerminst overtuigend. Over een vaak als deze is een welgefundeerd oor deel van den Raad dan ook bijna onmoge lijk. Alleen de betrekkelijke commissie, i.e.. de Commissie van Fabricage, kon zich met goed gevolg in een dergelijke zaak verdie pen. Deze commissie adviseerde het voorstel goed to keuren, al toonde ook de heer Schül- ler daarbij eenige huiveringen. De perso neelsformatie en in het bijzonder het op wachtgeld plaatsen van een der klerken le klas vormde het voornaamste debat-punt. Verschillende raadsleden braken voor dezen ambtenaar een lans, doch zonder resul taat. Ook hier betrof het een interne kwes tie, waarover door een buitenstaander zeer moeilijk te oordeelen valt. Na de behandeling der gedrukte agenda kwam de kwestie van de door de Regeering aangekondigde verandering in de werkloo- zen-steunregeling weer aan de orde. De heeren Snel en Van Weizen stelden weer een aantal vragen over deze zaait en de wet houder van Sociale Zaken gaf daarop na mens de meerderheid van B. en W. uitvoe rig antwoord. Uit dit antwoord bleek op nieuw dat B. en W. in deze kwestie dili gent waren en gedaan hadden en nog van plan te doen waren wat hun hand vond en vindt om te doen. De heergn Snel en Van Weizen hielden opnieuw uitvoerige redevoeringen vol critielc op de Regeering verbonden daaraan een motie om B. W. uit te noodigen hij de Regeering aan te dringen op intrekking der maatregelen. Te recht ontraadde de Voorzitter deze moties in de eerste plaats omdat de Raad hier mede Tweede Kamertje zou gaan spelen en in de tweede plaats omdat hij de inter pellatie ontijdig achtte, daar de Raad nog lang niet over alle gegevens, betreffende deze aangelegenheid beschikte én oordeelen kon. De minderheid van het college, de heeren Van Stralen en Verwey, schaarden zich thans geheel achter de interpellanten en gingen hiermee voort op den weg in de vorige vergadering ingeslagen toen zij, na eerst dergelijke moties afgeraden te heb ben, er ten slotte zelf voor stemden. De rechtsehe meerderheid bleef consekwent in haar houding om deze zaak in handen van B. en W. te laten, waar zij gebleken was veilig te zijn. Zeer verstandig voorkwar heer Goslinga een onvruchtbaar debat door nadat B. en W. aan het woord waren ge weest voor te stellen de discussie te staken en tot stemming over te gaan. De moties werden met links tegen rechts verworpen, En dit is het verstandigste wat de Raad in dit geval heeft kunnen doen. Nog ver standiger ware het geweest als men het heele debat, vooral na wat in dc vorige zit ting was gepasseerd, achterwege had ge laten. Het is in dit stadium van de zaak geheel overbodig geweest. Men heeft in het verslag voorts kunnen lezen de gegevens die voorloopig door den Socialen Dienst over de gevolgen van de wijzigingen voor de Leidsche wcrkloozen, verzameld zijn. Die gegevens zijn echter van dien aard, dat er weinig over te zeggen valt. Het is helaas maar al te waar, dat een belangrijke groep der wcrloozen door de verslechtering getroffen wordt. Het valt ech ter nog niet te zeggen hoe de zaken, met het oog op de huurbedragen enz., zich zul len ontwikkelen. De Raad dient thans afwachtende houding aan te nemen, totdat B. en W. met volledige gegevens en even tueele voorstellen komen. RADIO DISTRIBUTIE 10.05 .20 Parijs R: 12.20 Brussel VI; 14.20 Droitwich; 14.50 ParUs R; 16.50 Keulen; 2o Be- romunster; 20.20 Brussel Fr; pl.oi 21 Rome of diversen; 22.15 Brussel VI; 22.30 Paris P .P. of div.; 22.50 Berlijn (Keulen) Programma 4: 8 Brussel VI; 9 30 Gram.-muz. G'RD; 10.35 London Reg; 17.35 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droiitwich; 20.20 Brussel Fr. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Programma 3- 8 Keulen; 8.45 Diversen: 10.05 Keulen; 11.20 Parijs -R; 13.05 Brussel VI; 11.20 Droitwich; 17.20 Keulen; 18.15 Brussel VI; 18.35 Brussel Fr; 19.20 Brussel VI; 19.50 Diversen; 20.30 Brussel Fr; 21.05 Rome of div.; pl.m 23.05 Borlün Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Parijs R; 10.35 Londen R; 11.25 Droitwich: 14.20 Londen :n18.50 Drolt- Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waargenomen door do apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. S07. E. B. de Metz, Karnerl. Onnesl. 28, Telef. 3553 eó J. Doedens, Wilhelminapark S, Oegstgeest, Telef. 274. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET 3806 Remington Schrijfmachine Mej. L. v. d. Meer off. agent v. Leiden en omstreken Noordeinde 51. 3826 J. v. Ortmondt, conservator, Anna v. Burenlaan 16; A. C. Ziekenhuis. 3805 Dr. J. P. Werre Lammemschansweg 20 3850 W. Stappelen Vakwerkman T T Prins Frederikstraat 46. 3820 I.. van Hoeken, Oegstgeesterlaan 34. 3791 Joh. W. Weers, Stoom- wasch en Slrijkinrichting, Jan Vossensteeg 24. 3S31 Inspecteur der Registratie en Domei nen, Breestr. la. 3811 Ch. L. SchalijTengbergen, Cobet- straat 63. 3850 H. F. Kok, vakwerkman P.T., Java- straat 44. 3824 Mej. M. Jasperse, 3 Octoberstraat 20. 3832 D. C. Kok, apotheker, Hugo de Vries- straat 78. 3S2S J. v. d. Berg, vert. A. N. de Lint N.V., Den Haag, Fagelstraat 9. 3827 Boekbinderij F. Zwf\rt, Langebrug 5. 3823 Leidsche Confectie Industrie Elceto W. Guldemond, Haven 38b. 3829 Ant. G. van Leeuwen Jr., Tooneel- kapper, Korevaarstraat 5. 3834 Mevr. Wed. C. E. OdendaalGrulle- mans, Fagelstraat 1. P. Sóheele, Rapenburg 116. Rijksveldwacht, Rijndijk 128, Voor schoten. Werninks Beton Mij., bouwwerk Raacl huis, Vischmarkt. Hoogleeraar directeur Laboratorium Hygiëne en Bacteriologie, Rapenb. 33. A. Haverman Jr., Witte Singel 9. K. v. d. Berg en Co., grossiers in ver duurzaamde levensmiddelen, Rhijn- zichtstraatweg 16c, Oegstgeest. Mej. J. S. Barenclse, Witte Singel 104. J. C. van Eek, Notaris, kantoor Bree- straat 56. 3S13 S. W. Krol, Noordbrabantsch Schoenen magazijn en Reparatie-inrichting, Haar lemmerstraat 46. 3842 G. W. Horree, sanitair, Hugo dc Grootstraat 4. GEBR. TEIXEIRA DE MATTGS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33789 - 35957 - 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.; TEXATOS SENSATIONEELE SCHILDERIJENONTDEKKING In de Luthersche Kerk Waarschijnlijk alle van Joris van Schooien De Commissie van het Restauratiefonds der Evangelisch Luthersche Gemeente te Lei den deelt het volgende mede: „In de galerij tegenover het orgel in onze Kerk waren 9 paneelen, waarvan de twee buitenste zwart geverfd waren en de overige niet zeer duidelijke beelden te zien gaven. Niemand hechtte daaraan bijzondere waarde. De heer A. Coert, directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", achtte restauratie wel loonend. De Restauratie-Commissie be sprak dit in den Kerkeraad en kreeg toestem ming dit experiment te ondernemen. Maar welk een verrassing brachj; deze bewerking. De twee overgeverfde paneelen ble ken twee mooie schilderstukken te zijn; de overige zeven moesten worden ontdaan van een dikke laag bruine kleurstof en 't resultaat is, dat negen schilderstukken van groote waarde hiermede letterlijk zijn ontdekt. Ver schillende ervan zijn volledig gesig neerd door niemand minder dan Joris van Schooten (Leiden 15871651). Deze <$vas leerling van Evert Crijnsz. van der Maes en leermeester van Jan Lieven, Rembrandt en A. van der Tempel. De deskundige meldt: zeer waarschijnlijk zijn alle van dezelfde hand. Maat 135 x 100". De voorstellingen zijn: 1. Aanbidding dei- herders; 2. Kruisiging; 3. Afneming van het kruis; 4. Opstanding van Christus; 5. Chris tus' Hemelvaart; 6. Het jongste oordeel; 7. Luther in den Hemel; 8. Adam en Eva in het Paradijs; 9. De Annunciatie. Door hun voorname herkomst alle stukken van groote waarde. Omtrent do sensationeele schilderijen- ontdekking kan nog het volgende worden medegedeeld Vanzelfsprekend zijn met de uitvoering van dit werk, dat gelieel huiten bezwaar der kerkelijke financiën werd ondernomen, vrij groote uitgaven gemoeid geweest, terwijl de middelen der commissie slechts beperkt zijn. De resultaten van haar arbeid geven haar echter de vrijmoedigheid een beroep te doen op de offervaardigheid der gemeente leden. Het fonds heeft sedert zijn stichting in 1928 reeds belangrijk werk gedaan; een dei- voornaamste was wel de vervanging der gas- verlichiing door een electrische. Het beroep is dus alleszins gemotiveerd! Voordat de schilderijen aan de galerij wor den bevestigd, zullen ze voor de gemeente en belangstellenden tegen een gering entree ter bezichtiging worden gesteld en wel op Woensdag 16 en Donderdag 17 dezer. Zondagmorgen 20 Sept. zal Ds. de Meijere, de huidige voorzitter van den kerkeraad, na den gewonen dienst het werk aan de ge meente overdragen DAMMEN De stand in groep I is: P. v. d. Stel 5 gesp., 8 punten; J. Kleer 5 gesp., 7 punten; A. Terhaar 5 gesp., 7 pun ten; S. v. d. Wijngaarden 4 gesp., 5 pun ten; T. Opdendrees 6 gesp., 7 punten; C. Gastelaars 6 gesp., 2 punten; T. D. v. d. Bosch 6 gesp., 2 punten. P. v. d. Stel heeft de leiding, Kleer en Terhaar hebben met 1 punt achterstand nog in mooie kans. Groep II: J. Huisman Jr. 4 gesp., 8 pun ten; A. Sladek 4 gesp., 6 punten; C. Klin kenberg 5 gesp., 4 punten; C. Teunissen 4 gesp., 4 punten; B. de Kier 4 gesp., 1 punt; A. J. v. d. Lelie 4 gesp., 1 punt; J. Huisman Jr. heeft de leiding. Groep III: P. Marck 6 gesp., 9 punten; I. Je leng 5 gesp., 7 punten; W. Klein 4 gesp., 5 punten; De Roode 5 gesp., 5 punten; S. Koote 5 gesp., 2 punten; P. de Haar 3 gesp., 2 punten; v. Zuilen 6 gesp., 0 punten. P. Marck, J. Teleng en W. Klein hebben allen een kans voor de eerste plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6