FEESTVIEREND NEDERLAND ORANJEVREUGD Benno, de Berlijnsche Student WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eerste Kamer wenscht Prinses geluk Vreugde alom in den lande Geesdrift te Batavia I Zoo bracht de morgen van 8 September' een aangename sensatie midden in het drukke stadsleven. Op zulk een buitenge wone dag ziet ook de hoofdstad met lichte, verklaarbare jalouzic naar het gebenedijde Den Haag, dat aanstonds in de feeststem ming kwam en tot laat in den avond het enthousiasme kon doen daveren. Zoover brachten wij, Amsterdammers, het nog niet, maar wij wachten onze beurt af, die spoedig komen zal. Amsterdam, over het feit van de dag in sympathieke woorden hebben gesproken. Een telegram van gclukwensch en heil bede werd gezonden aan de Prinses en haar verloofde. Ook de Koningin is tele grafisch gelukgewenscht. Op de Jaarbeurs te Utrecht Fakkeloptocht trekt voorbij Groote vreugde heerscht in geheel Nederland over de verloving van onze Prinses. Alom in den lande maakt men zich op het heuglijke feit op feestelijke wijze te vieren. In den loop van den dag zijn gister op het Paleis Noordeinde te 's-Graven- hage tallooze bloemstukken, tele grafische en schriftelijke gelukwen- schen binnengekomen. Bloemstuk ken waren er o.a. van de leden der hofhouding, het personeel der hof houding, de Prinses van Erbach, het Nat. Jongerenverbond en vele anderen. Het Hoofdbestuur van „De Prince- vlag" verzocht het gansche volk een week lang spontaan oranje te dragen tot na de Opening der Staten- Generaal. Voorts worde er zoo eenigszins mogelijk huis aan huis gevlagd! Plechtigheid in den Senaat Minister Colijn wenscht geluk In dc gisteravond gehouden vergadering van dc Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. W. L. baron dc Vos van Steenwijk, de volgende rede gehouden: Met levendige en hartelijke belangstelling heeft de Eerste Kamer van de Staten-Gene- raal de heuglijke tijding vernomen, dat de Kroonprinses ten huwelijk gaat. Harcr Koninklijke Hoogheid bidden wij toe, dat eerlang een groot en langdurig ge luk in 1-Iaar paleis zich moge ontspinnen. Een zegen, waaraan Zij, die de drukkende zorge van zoo verheven stelling draagt, dubbel behoefte heeft. Zij de hooge echtverbintenis, welke geslo ten staat te worden, een bron van vreugde voor onze gebiedster, Hare Majesteit de Ko ningin. Beziele, sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid in den kamp om het be houd en dc bevestiging van onze kostelijke nationale instellingen en goederen, en strek- ke zij aldus mede tot heil van Ilarer Ma- jesteits onderdanen en van het ons zoo in nig dierbaar Vaderland. God moge het gehengen. Toespraak van minister Colijn „Ook het Kabinet wenscht deze gele genheid te benutten om zijnerzijds in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen hu welijk van H.K.H. Prinses Juliana, Van ganscher harte sluit het zich aan bij de warme gelukwenschen, tot onze troonopvolgster gericht, en niet minder stemt het in met de bede, dat God deze verbintenis met rijken zegen rnoge be kronen. Dat de aloude band tusschen Neder land en Oranje, waarin de eenheid van ons volk telkens weer tot uiting komt, tot in verre toekomst moge worden be stendigd". Achter de regeeringstafel stonden met mi nister Colijn, de ministers Slingenberg, Sio- temaker de Bruine, Gelissen, Van Schaik, Oud, De Wilde en Van Lidth de Jeude. De Kamerleden hebben beide redevoerin gen staande aangehoord. Feestvreugde in Amsterdam (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Met blijde verrassing heeft ook de hoofd stad kennis genomen van het heugelijke be richt van de verloving onzer Prinses met Prins Bernard. Het was een wonderlijke ge waarwording, die het publiek op den herfst morgen overmees'terde en vooral het plot selinge, het sportieve van de gebeurtenis overrompelde dermate, dat menigeen niet aanstonds weg wist met zijn vreugde. Lang duurde dit evenwel niet, want aldra reali seerde men zich de blijde beteekenis van het feit van den dag. dat de menschen el kander deed gelukwenschen, de vlaggen te voorschijn en het oranje op. de borst too- verde. Optochten met muziek naar de Dam Het centraal comité van Oranje en Nationale organisaties in Amsterdam, uiting gevend aan dat wat leeft in aller harten roept de bij hem aangesloten orga nisaties op heden Woensdag)avond om half negen bijeen te komen op he-t Museumplein, teneinde gezamenlijk op te trekken naar dc historische plek in de stad, de Dam, r voor het Koninklijk Paleis getuigd zal worden van de liefde voor het Oranje- uis, welke,door de jongste heuglijke tijding oo sterk geschraagd wordt. Echter,, reeds gisteravond liet Amsterdam zich niet onbetuigd. Er was veel drukte op de straten en „Oranje-nationaal" werd grif verkocht. Een recente foto van de Prinses en den Prins op ski's prijkte, naast andere opna men, in de etalages van verscheiden boek winkels en zij werd mede, dank zij een ac tieve handelsgeest, op straat te koop aan geboden, waar zij gretig aftrek vond. Met dat al heeft de hoofdstad reeds op sponfane wijze blijk gegeven hoe zij deelt in het geluk van het Koninklijk gezin en het is rne.de daarom allerminst te veel ge zegd, dat zij in spanning het oogenhl1 verbeidt, dat zij dit de Kroonprinses en den toekomstigen Prins-gemaal op groot- sche wijze zal kunnen toonen. In de Maasstad Te Kralingen en te Charlois zijn reeds gisteravond in verband met de verlo ving van de Prinses lampionoptochten in elkander gezet, die groote belang stelling trokken. Er worden deze week nog andere feestelijkheden op touw ge zet. Hedenavond vieren de Mariniers in de kazerne feest en Donderdagavond wordt een groote feestavond belegd door de Nederlandsche Oranjevereeniging. Te Utrecht klonken klokken Utrecht liet zich evenmin onbetuigd, maar wist er ook spoedig de feeststemming in te krijgen. Gistermiddag hebben een kwartier lang de klokken van de Domtoren geluid. Parti culieren haastten zich de vlag uit te ste ken, en dat gaf direct een feestelijk peet aan de stad. Op aanstichting van den Senatus Vetera- norum van het Utrechtsche Studentencorps en in samenwerking met het centrale Oranjecomité, is door de straten der bin nenstad een fakkeloptocht gehouden. Tegen acht uur had zich op het Sint Janskerkhof een groote menigte verzameld om getuige te zijn van. het vertrek van de stoet. Er be vonden zich tien muziekkorpsen in de op tocht. Een overvloed van fakkels verlich het geheel. Voorop ging de Geniemuziek met een groot aantal tamboers. In de stoet marcheerden verschillende organisaties mee. Ondanks het feit, dat de vacantie nog niet geëindigd is, was het aantal studenten, velen getooid met de baret in de faculteits- klcuren en dragende Oranje-vlaggen, groot. Aan het. hoofd van de studenten liep de heer N. Drost, rector van het U.S.C. en an dere leden van den senaat. Bij deze groep liep een aantal studenten, die thans bij de geneeskundige troepen dienst doen. Van de leiding van het centrale Oranjecomité men dr. v. d. Berg en de gepensionneerde generaal-majoor Bueno de Mesquita aan de optocht deel. Voor het vertrek werd het Wilhelmus speeld, dat de duizenden luide meezongen. De stoet trok over het Domplein, waar bij het standbeeld van Graaf Jan van Nassau halt werd gehouden en als eerbetoon aan Oranje het Wilhelmus werd gespeeld er. gezongen. Verder ging het voorbij het Jaar beurs-restaurant, waar Minister Deckers, dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, oud-burgemeester van Utrecht, de Commis saris van de Koningin in de prov Utrecht, de Burgemeester van Utrecht en de Baad van B°heer van de Jaarbeurs, de stoet gade sloegen. Terug op het Janskerkhof hield de heer Drost een toespraak. Daarna werden de twee bekende coupletten van het Wilhel mus gezongen, waarna luide en herhaalde hoera's voor de Prinses en den Prins werden aangeheven. „Nederland en Oranje" In de Handelsbeurs was er een druk be zochte samenkomst van de anti-revolution- naire partij, welke oorspronkelijk bedoeld was als een propagandabijeenkomst en die nu In een Oranje-betooging werd veran der^ waarop de heer H. Bottenveg, wet houder van Utrecht, en mr. H. Bijleveld, uit Vol geestdrift juichte de duizendkoppige menigte de 'vorstelijke verloofden toe. verband met de opening van de eer ste Agrarische Jaarbeurs heeft gisteravond de Raad van Beheer van de Ned. Jaar beurs een tachtigtal genoodigden een maal tijd aangeboden. Bij de aanvang der maaltijd verklaarde de voorzitter, dr. F. H. Fentener van VÜSiSingen, dat de oude traditie, om den maaltijd te beginnen met een dronk op Vorstenhuis, een bijzondere glans kreeg door het heugelijke feit van de verloving van Prinses Juliana. En terwijl allen zich an hun zetel verhieven, bracht hij een dronk uit op het Vorstenhuis en op het ge- van het jonge paar. Het strijkje zette het Wilhelmus in„ dat door allen staande werd meegezongen. Tijdens dc maaltijd werd aan Minister Deckers en den peetvader van de Agrari- •he Jaarbeurs, oud-Minister Posthuma, de zilveren medaille van de Jaarbeurs aange boden. Een aardig intermezzo was tijdens het dessert het voorbijtrekken langs de Rijn kade van de ter gelegenheid van de vor melijke verloving in allerijl georganiseerde fakkeloptocht, die door de aanwezigen van de stoep van het Jaarbeurs-restaurant, werd gade geslagen. Velen herkenden den burge- ster en den commissaris en juichten hen hartelijk toe. Een ovatie bracht men zelfs toen men den markanten kop van den populaire» oud-burgemeester van Utrecht, den heer Foekema Andreae, ontdekte, di' ils eenige van het gezelschap en waar schijnlijk ook daarbuiten, reeds vroeg op den dag had ontdekt, welke de kleuren het Vorstendom Lippe waren en tus schen het Oranje op zijn revers dc rood gele kleuren van Lippe had weten te ver- In de Prinsenstad Te Delft hebben zich de senaat en de leden van het Delftsche Studentencorps aan n maaltijd vereenigd om zóó de verlo\ing vieren. Na afloop daarvan werd een optocht gefor meerd. De stoet trok door vele straten van de stad, waarbij men stilstond voor het Prinsenhof, om de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje te eeren. Met een kroegjool op de sociëteit werd de vond besloten. Voorts werd op initiatief van de vereen i- ging Oranjedag een fakkeloptocht gehoudpn, waaraan deelnamen de Oranjebond, de plaatselijke afd. van het Nationaal Jongeren Verbond, de Graal en andere corporaties. De s'oet werd voorafgegaan door de harmonie kapel der Ned. Gist- en Spiritusfabriek de Oliefabrieken Calvé Delft. Den Burge meester werd een serenade gebracht. Dordt deed ook mee Ook te Dordrecht wist men van aanpak ken. Op initiatief van de vereeniging Oranje- dag. zijn n.l. in de avend vier muziekkorp sen door de stad getrokken, die duizenden in feeststemming verkeerende Dordtenaren in de straten brachten. Ook de vereeniging Princevlag had mede een feestelijke omme gang georganiseerd. Op het Scheffersplein, waar alle muziek- vereenigingen te zamen kwamen, heeft een groote menigte eenige nationale liederen gezongen. Tot laat in de avond heerschte in Een groote en geestdriftige menschen menigte had zich gistermiddag in de omgeving van en voor het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag opgesteld in afivachting van de komst van Prinses Juliana en Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld. Een luid gejubel weerklonk, toen het jonge paar in ge zeischap van H. M. de Koningin op het balcon verscheen om te danken voor deze spontane hulde van de Haagsclie burgerij. de rijk bevlagde straten een feestelijke drukte. Verscheiden corporaties en vereenigingen hebben, gelijk reeds gemeld werd, telegra fisch hun gelukwenschen naar Den Haag gezonden. Feestvreugde te Den Helder De blijde mare van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard is denr Den Helder de oude marine- en Oranjeveste met groo'i enthousiasme ont vangen. Direct na het hekend worden der heugelijke tijding werden zoowel van de openbare gebouwen als van tal van particu liere woningen de vlaggen uitgestoken. In verscheidene straten zelfs huis aan huis. Des avonds werd door een viertal muziek korpsen, w.o. de Kon. Marine Kauol, een rondgang door de stad gemaakt, waar-vin om. werd deelgenomen door de Oranje- Garde. Voor het Raadhuis werd de smet ontvangen door den Burgemeester van D.-n Helder, den heer G. Ritmeester. Een gewel dige menschenmassa was bijeen. Het hoogte punt van den dag werd gevormd door een fees avond in het Casino, onder leiding van den Burgemeester, door de beide Oranje- vereenigingen georganiseerd. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Er heerschte een buitengewoon opgewekte stemming onder de aanwezigen, welke zich uitte door het mee zingen van tal van vaderlandsche liederen De Burgemeester hield een toespraak, \velke hij besloot met het uitbrengen van een drie werf hoezee op het Koninklijk Huis. Staan de zong men het Wilhelmus. De marine viert feest De Marine te Den Helder heeft van daag officieel de verloving van Prinses Juliana gevierd. Öm negen uur vond een bijeenkomst op het commandementsgebouw plaats, waar de commandanten van onderscheidene marine schepen en instellingen gelegenheid kregen om den commandant der marine hun geluk- enschen aa.n te bieden. Om tien uur werd een groote parade ge houden op de schepen, waarna de dagorde den minister van defensie werd voor gelezen. Om twaalf uur werden 33 schoten afgege ven door de salüut-batterij,, welke opgesteld stond voor de marinekazerne aan de bui tenhaven. Des middags was er Zondagsdienst. Het is ondoenlijk dit overzicht te vervol gen. Uit schier alle plaatsen komen oerich- ten over optochten en feestvieringen. En dat het enthousiasme groot was, kan men aflei den uit de massa's menschen die op de been waren. Om één voorbeeld uit de kleinere plaatsen te nemen: te Vlaartlingen wa ren zeker 6000 menschen voor het stadhuis bijeen. En eldqrs was het niet anders. \an Noord tot Zuid, van Oost tot West klonk het Oranjë-Bóven. Was het tijdstip een verrassing? Gisteravond meldde de T ij d het volgende: „De Prins zou, naar aanvankelijk in het voornemen lag, eenige maanden werk zaam zijn op de Hollandsche Koopmans- bank aan de Keizersgracht te Amsterdam, om zich zoodoende met den landsaard ver trouwd te maken. Aan dit voornemen kan thans echter, nu de verloving een feit geworden is, geen gevolg worden gegeven. Alles was al voor de aankomst van den Prins, wiens komst op een dezer dagen was vastgesteld, in DRINK NU UITSLUITEND P. MELCHERS' P. Melchers - Distillateur Lange Haven 7476. Schiedam. Telefoon 68068 .4 dv. orde gemaakt, doch eerst op het laatst o oogenblik vernamen ingewijden, dal de employé uit den vreemde zijn plaats op het bankierskantoor niet zou komen in nemen". Onwillekeurig brachten we dit bericht in erband met een mededeeling, welke ons gisteren bereikte. Iemand, die gistermorgen uit Duitschland terugkeerde, vertelde ons. dat hij Maandagavond het bericht der ver loving in de Duitsche pers gelezen had. Verklaart dit misschien, zoo vroegen wij is af, dat gistermorgen zoo plotseling en geheel onverwacht van de verloving kennis werd gegeven? In elk geval was hot verloop thans anders dan indertijd bij de verloving der Koningin, al ligt dat natuurlijk ook in de aard der zaak. Toen een officieele mede deeling van de Staten-Generaal en een offi cieele proclamatie in de Staatscourant „Aan mijn volk"; thans een persbericht en pas heden het woord der Koningin zelf. Het verschil is wel opvallend, maar het doet er ten slotte niets toe. De Prinses is verloofd! Dat maakit ons volk blij. Het effect van de heuge lijke tijding in de Duitsche hoofdstad Bijzonderheden omtrent het Vorstenhuis Lippe-Biesterfeld (Van onzen Duitschen correspondent) Sedert den vroegen morgen staat de telefoon geen oogenblik stil. Eerst wa ren het Scandinavische collega's, die een bevestiging verlangden omtrent de heuglijke tijding van Prinses Juliana's verloving met Prins Bernhard-Leopold zur Lippe-Biesterfeld. Daarna kwamen zoowel bevriende landgenooten als Duit sche kennissen een bewijs leveren van hun belangstelling voor alles, wat er in ons vaderland gebeurt. En het ligt voor de hand, dat we dan telkens onze inner lijke vreugde samenvatten in de her haling van het heuglijke feit: Prinses Juliana verloofdl Daar ons van welingelichte zijde ter oore gekomen was, dat prins Bernhard Leopold aan de Berlijnsche universiteit in de rech ten studeerde, zijn we persoonlijk op nadere informatie uitgegaan, om vast te stellen, dat hij hier al sedert een jaar lang niet meer woonachtig is. Niettemin is hij in den kring zijner kameraden blijven voortleven als een levenslustige student, die groote belangstelling koestert voor de autosport en voor de fotografische kunst. Geheel in over eenstemming met den geest van onzen tijd beweegt hij zich in het dagelijksch leven als ieder ander, begaf zich als referendaris naar Parijs, waar hij in het bedrijf der I. G Farben werkte, om zich dan naar Nederland te hegeven, waar hij sedert September 1935 verblijf houdt. Het ligt in den aard der zaak, dat m?n te Berlijn bijzonder ingenomen is met het feit, dat ook thans weer een Duitsche prins dc gemaal zal worden van onze toe komstige Landsvrouwe. Men legt den na druk op de historische verbondenheid van beide landen, herinnert er aan, dat wijlen onze geliefde Koningin-Moeder een prinses was van Waldeck-Pyrmont en dat de Vader onzer kroonprinses tot het vorstenhuis van Mecklenburg-Schwerin behoorde. „Thans verschijnt in de derde generatie zoo lezen wij in het „Berliner Tageblatt" op de voor pagina wederom een Duitscher, de spruit uit een voormaals regeerend vorstenhuis, zur Lippe-Biesterfeld". Prins Bernhard Kasimir Fricdrich zur Lippe behoort tot een oud vorstelijk geslacht dat onder zijn vele titels ook den Neder- landschen van Burchtgraaf van Utrecht draagt. In onze herinnering lag nog vaag een proces, dat in het begin der 20ste eeuw tegen 't verwante vorstenhuis van Schaum- burg-Lippe is gevoerd, dat aanspraak maak te op de erfopvolging in Lippe-Detmold. De „Ebenbürtigkeit", dus gelijkheid van stand en van recht werd hierbij aangevallen, waardoor Lippe-Biesterfeld in conflict ge raakte met den toenmalige» Keizer Wilhelm II. Voor dezen was dat bijzonder onaange naam, daar diens eigen zuster een prinses von Schaumburg-Lippe was. De uitspraak van het Rijksgerechtshof geschiedde No vember 1905 na een tusschenregeling voor den tak Lippe-Biesterfeld, die daarmede vorsten werden van den kleinsten Bonds staat in het Duitsche keizerrijk. Aan het Berlijnsche hof was men met deze regeling niet zeer ingenomen. Maar reeds eenige jaren later brak de oorlog uit en den 12den November 1918 behoorde Fürst Leopold Vide tot de velen, die afstand deden van al hun rechten als regent. Deze feiten leefden Weer in onze herinne ring op, toen we merkwaardige samen loop van omstandigheden gelijk met het verlovingsbericht een uitspraak onder de oogen kregen van het kantongerecht te Lippe gedaan op Dinsdag 8 September 1936. Tusschen den thans regeerenden Rijksstad houder in het voormalige vorstendom Lippe en Fürst Leopold is een financieele regeling tot stand gekomen, welke hoogstwaarschijn lijk ten gunste van het vorstenhuis zal uit vallen. Gelijk zoovele andere Duitsche lan den verloor ook Lippe door de omwenteling van November 191S veel persoonlijk eigen dom. Met de meeste voormalige vorstenhui zen kwam men in den loop der jaren tot een regeling, maar Lippe was een der laat ste kleine staten, waar de zaak nog altijd hangende was. Voor de aanspraken van het vorstenhuis zur Lippe is thans een scheids gerecht benoemd, dat uit een scheidsrech ter en vier bijzitters bestaat. De scheids rechter wordt door den Rijksminister van justitie benoemd en wel uit de rechterlijke leden van het Rijksgerecht, terwijl de vier bijzitters door den Rijksminister van justi tie, diens collega van Binnenlandsche Za ken en door de twee betrokken partijen worden aangewezen. Nadrukkelijk wordt gezegd, dat hierbij gelet moet worden op dc historische ontwikkeling zoowel als op de sociale en politieke situatie van onzen tijd. Ondanks de enorme drukte, welke de Rijkspartijdag te Neurenberg met zich mede brengt, brengen de meeste Berlijnsche bla den hun uitvoerig bericht over het heuglijk verlovingsfeit op de voorpagina, veelal ge lijk met een portret van onze Prinses, ter wijl de „Berliner Nachtausgabe" zelfs een uitstekende afbeelding van den jeugdigen bruidegom publiceert. Voor ons is het amusant, dat we in deze berichten bijzonderheden omtrent onze toekomstige Landsvrouwe lezen, welke in de Nederlandsche pers hoogst waarschijnlijk minder bekend zijn. Men beweert, dat het huwelijk binnen afzien- baren tijd zal worden voltrokken en ver rast ons met de de mededeeling, dat de vorstelijke verloofde bij een beroemden Franschen gastronoom uitnemend heeft leeren koken! Dc vader van prins' Bernhard is reeds 1934 te München overleden, terwijl zijn moeder tegenwoordig op haar landgoed hij Züllichau een teruggetrokken leven leidt. Een jongere broer van den prins volgde aan de Berlijnsche universiteit Chineesche voorlezingen en heeft reeds zijn examen als tolk voor deze moeilijke taal afgelegd. Vorstin Armgard Kunigunde, de moeder van prins Bernhard, is een geboren von Cramm en verwant met den ook bij ons bekenden Duitschen tennisspeler. Door een vorstelijk decreet werd zij 1909 gravin von Biesterfeld en nog kort voor het einde van den oorlog, 24 Februari 1916, ontving zij voor zichzelf en haar nakomelingen den titel eener prinses von Lippe-Biesterfeld. Berlijn, S September 1936. De verloofde van H. K. H. Prinses Juliana begroet bij zijn aankomst aan het paleis Noordeinde in Den Haag op hartelijke wijze H. M. dc Koningin r links verlaat de Prinses de auto

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5