Holland vlagt! sffiJMSraMSlSSili Bond van Evangelisatien in en ten bate der Ned. Herv. Kerk WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad met 14 millioen toegenomen Hoogere dekkingspercentages Blijkens de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank is de goud voorraad met f 14 millioen toegeno men. Voorloopig wordt geen verdere goudinvoer verwacht, omdat de wis selkoersen zijn aangetrokken. De dek kingspercentages zijn verder gestegen. De totale goudvoorraad is thans weer ge stegen tot f 696.2 millioen en de totale edel metaal voorraad (goud en zilver) tot f 717,6 millioen. De laagste stand van den goud voorraad werd bereikt in de week van 21 tot 27 Juni, na de monetaire onrust in de .voorafgegane maanden. Sinds eind Juni is weer voor f 10 millioen goud naar de Bank teruggevloeid. Ook het goud, dat deze week naar Neder land is gebracht, is uit Frankrijk afkomstig. Aan deze transporten is gister een einde ge komen doordat de koers van de franc zich verhief tot 9.71% terwijl het goudinvoerpunt jets beneden 9.70 ligt. De binnenlandsche wisselportefeuille daal 'de van f 24,9 millioen tot f 22,8 milioen. De beleeningen liepen terug van f 129,5 millioen tot f fi9,5 millioen. De rekening courantsaldi hebben een aan zienlijke stijging ondergaan, nl. van f 17 millioen tot f 115 millioen. Het saldo van het Rijk bleef practisch onveranderd. De saldi van anderen bedragen thans f 71 mil- De bankbiljettencirculatie is in de afge- loopen week met f 15 millioen gedaald tot f 766,3 millioen. De direct opeischbare verplichtingen be dragen thans f 882 milioen (v. w. 79.99 pet) pn van goud 78.9 pet. (v. w. 77.53 pet.). De voornaamste cijfers van de korte ba lans van de Ned. Bank luiden als volgt: Binnenl. wissels f 22.78S.500 (f 24.898.075); papier op 't buitenland f 2.192.000 (f2.192.000) beleeningen f 119.524.022 (f 129.501.507); munt, goud f 125.60i.175 (f 125.604.160)mu 1 materiaal, goud f 570.60S.034 (f 556.546.320); munt, zilver enz. f 21.444.767 (f 21.624.983): muntmateriaal, zilver totaal munt en muntmat. f 717.656.976 f 703.775.470) bankbiljetten in omloop f 766.304.225 (f 781.283.660)bankassignatiën in omloop f 17.987 (f 83.795); rekening courant saldo's f 115.819.129 (f 98.433.582); metaaldekking bankbiljetten 92.30 pet (90.81 pet.). De cijfers tusschen haakjes zijn die van 1 September. AGRARISCHE JAARBEURS GEOPEND Rede van Minister Deckers In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft gistermiddag de Ministervan I Landbouw, Z.Exc. Dr Deck ere,, de Agra rische afdeeling van de Kon. Nederl. Jaarbeurs geopend. Dr F. H. Fentener van Vlissingen opende 'de bijeenkomst, waarna het woord werd ge voerd door den Burgemeester van Utrecht, Mr Or ter Pelkwijk. Minister Deckers sprak vervolgens de ope ningsrede uit Zooals in tijden van politieke spanning een volk het oog richt op zijn weermacht en zich afvraagt of het op zijn defensief appa raat kan rekenen om zijn hoogste goederen te beschermen, zoo richt in tijden van eco nomische zorgen het oog zich op de boeren stand. op de vaderlandsche landbouw met de vraag of de voedende 6tand in Nederland zijn roeping kan blijven vervullen. Het heeft den Minister bijzonder verheugd dat de Kon. Ned. Jaarbeurs in haar opzet aan handel en nijverheid gewijd, thans haar poorten voor de landbouw heeft geopend. Dit getuigt van een breedheid van blik bij het bestuur der Jaarbeurs, die oprechte iwaardeering verdient. De Nederlandsche boer ïs nuchter en bedachtzaam en de raad van beheer moet er op rekenen, dat onze landbou wers nog niet zullen storm loopen naar de Agrarische Jaarbeurs. Maar dat zij de totstandkoming ervan waardeeren stond voor spr. vast. Als ons land gevaar direigt, oooals in 1914, dan vergeten de Nederlanders wat hen ver deelt en zoeken zij in heilige eendracht hun sterkte. Laten wij dit ook thans doen, riep spr. uit. Er dreigt geen oorlog, de oorlog i s er reeds. In geheel Europa woedt een felle economische krijg. Ook thans moge ons volk zich door eendracht sterk maken. Hierna verklaarde Minsters Deckers de terete agrarische jaarbeurs voor geopend. DE EXPORT-MOEILIJKHEDEN VAN DEN NEDERL. TUINBOUW De clearing heeft op tal van punten verkeerd gewerkt Op initiatief van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is gis ter in de Handelsbeurs te Utrecht een bui tengewone algemecne vergadering gehou den, waarvoor alle aangesloten vei lingsvcr- cenigingen waren opgeroepen en vertegen woordigers van den Christelijken en den Katholieken Boeren- en Tuindersbond, den Nederlandschen Tuindersbond en het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Comité waren uitgenoodigd, teneinde de aandacht van de regeering en van het Nederlandsche volk te vestigen op de export-moeilijkheden, waaraan de Nederlandsche Tuinbouw ten onder gaat en om deze moeilijkheden onder het oog te zien. De voorzitter, de heer F. V. V a 1 s t a r, zei in zijn openingsrede, dat ondanks de mil- lioenensteun uit het Landbouw-Crisisfonds de toestand van den tuinbouw hoogst ernstig is geworden en dat de tuinbouw niet kan blijven be staan wanneer in het buitenland alle deuren en vensters voor zijn producten zijn ge sloten. Niet om te protesteeren en te manifesteeren is men hier bijeen gekomen, doch om te overleggen wat voor de tuin- bouwexport kan worden gedaan. Voor den steun kan men dankbaar zijn. Hij heeft den tuin bouw tijdelijk voor totale ineenstorting be hoed, maar genezing brengen kan hij niet. Sedert de algemeene vergadering in Fehr. is de export nog verder teruggeloopen. Onze export wordt Toornamelijk getroffen dqor de toenemende betalingsmoeilijkheden in den handel met Duitschland en de voor den tuinbouw absoluut onvoldoende betalings- mogelijkhcid over dc clearing. De behoefte over onze oostgrens aan het Hollandsche tuinbouwproduct is nog even belangrijk als vroeger en is zelfs voor sommige artikelen nog toegenomen. Het geringe bedrag, dat echter voor den tuinbouw op de clearing met Duitschland beschikbaar is, is een der hoofd oorzaken van den meer dan kritieken toe stand, waarin onze tuinbouw verkeert. Gele genheid om in andere landen compensatie te vinden is er niet. Uitvoerig schetste spr. de mvoer-belemmeringen in andere landen en de toenemende tarieven in Duitschland, waarin het in Mei 1933 afgesloten handels verdrag weinig verbetering bracht. Door de betalingsmoeilijkheden hielden de directe letalingen van den tuinbouw practisch ge heel op. Het Clearingverdrag van einde 1934 nacht voor den tuinbouwexport geen ver- rtering en ondanks de groote vraag bleef de uitvoer uiterst gering. Steeds nijpender werd de noodtoestand van den tuinbouw. De vraag is thans wat er gedaan kan worden. Het was niet noodig, zelfs onder het huidige systeem der clearing, om den tuinbouwexport en daarmede den tuinbouw te laten doodbloeden. Spr. wil geen kritiek oefenen omdat de tuinbouw slechts gebaat is met opbouwend werk. De toestand, zooals die voor den tuinbouwexport naar Duitsch land op het einde van 1933 en in het begin van 1934 geworden was, is een niet te aan vaarden grondslag voor het aandeel, dat aan dezen tak van export op de clearing dient te worden toegewezen. Heel het Ne derlandsche volk verkeert in nood en de tuinbouw alleen kan daarop geen uitzonde ring vormen. Maar hij kan slechts zijn deel dragen en niet meer dan dat. Ieder dient zijn deel te dragen. Spr. concludeert, dat de clearing op tal van punten verkeerd ge werkt heeft. In het aan het einde van dit jaar afloopende clearing-verdrag zou echter met het oog op de instandhouding van den tuinbouwexport een ruimere plaats voor dezen export noodzakelijk zijn. De werkloos heid in den tuinbouw heeft ongekende af metingen aangenomen. De middenstand ondervindt den terugslag van den nood, waarin de tuinbouw verkeert De handel in tuinbouw-producten dreigt geheel te ont wrichten. Ons oog is en blijft naast Goo nu op de regeering gevestigd, zegt spr. Wij kun nen niet verder. Wij hebben onze plicht ge daan en zullen onze plicht blijven vervullen, in de hoop en het vertrouwen, dat de re geering onze stem zal hooren en den tuin bouwexport de plaats zal geven, die hem toekomt, zoodat de tuinbouw zijn bestaans mogelijkheid weer zal kunnen terug vinden. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer F. V. V a 1 s t a r, werd eerst het woord gevoerd door den heer T. Borst uit Veur, namens den Chr. Boeren- en Tuin dersbond. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat thans tienduizenden tuinders de vraag stellen hoe zij aan de levensmiddelen voor hun gezin kunnen komen; er heerscht 'Bovenstaand leaartje geeft de ligging van het oude Vorstendom Lippe, het ttamland van Prins Benno, aan: het gearceerde gebied, halverwege tusschen MUnster en Hannover Ze zijn de vensters uitgevlogen, de vlaggen. Storm of geen storm, oud of nieuw, gewasschen of nietge- wasschen, ze gingen er uit om de blijdschap van Nederland te vertolken. Men begreep, het ging om een groot, het ging om een histo risch gebeuren in de geschie denis van Oranje en Nederland en dus moest de vaderlandsche driekleur getuigen van de blijd schap die ons volk beheerscht. Was er in 't begin wat aarze ling, of het bericht van de vorstelijke verloving nog niet tot gerucht zou worden ver klaard, nu Prins Bernhard met zijn toekomstige bruid in het Paleis te Den Haag verscheen en de duizenden hem daar heb ben kunnen toejuichen, nu is elke twijfel, die er bij de aller- voorzichtigsten mocht hebben bestaan, verdwenen. Geen wonder, dat ook vandaag nog bij velen, die gister wat door het bericht van den dag werden overvallen, de vlag werd uitgestoken. Als gevolg van de gewoonte om slechts één dag te vlaggen schijnen echter enkelen tege lijkertijd het dundoek weer te hebben ingehaald. Dat wekt, gelijk men ons terecht mede deelt, verwarring. Bij een buitengewoon feest hoort een buitengewone vlag- genhulde. Vooral nu overal in het land, dat volkomen door het nieuws werd verrast, nog spontane feesten worden georganiseerd, geven wij het advies: de vlaggen uit tot en met Zaterdag Gaarne doen wij het verzoek aan de gemeentelijke autoriteiten om hierin het voorbeeld te geven en de oranjeklanten, die er nog geen hebben wekken wij op, om bij deze gelegen heid het verzuim te herstellen. Holland vlagt! Ook gij! NED. HERV. KERK Drietal; Te Bergen op Zoom, P. Prins in Wijngaarden te Terwolde, P. Smits, cand. hulppred. te Eindhoven en W. v. d. Ven te Retranchement. Beroepen: Te Engwierum (Fr.), cand. J. Honnef te Lage Vuursche. Te Kamerik, J. H. Koster te Montfoort. ingenomen: Naar Ridderkerk, G. v. d. Zee te Vaassen. Naar Berkhout (toez.), M. W. J. van Linschoten, em.-pred. van Paramaribo. dankt: Voor Wouterswoude, J. G. R. Langhout te Den Bommel. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Tzum, F. Colen brander, cand. en hulppred. te Huizum. GEREF. KERK IN H.V. •roepen: Te Middelburg, P. G. v. d. Hoff te Zaandam. HULPPREDIKER Tot hulpprediker van de Geref. Kerk te Montfoort is benoemd cand. P. H. de er te 's-Gravenhage. Ds. T. A. BAKKER Men schrijft ons: Zondag 13 Sept. a s. hoopt Ds. T. A. B a k- e r, em. pred. der Chr. Geref. Kerk te A s- e n, den dag te herdenken, dat hij 40 jaren geleden het predikambt aanvaardde te j-G ravendeel. Daarna diende hij de kerken van Bunschoten, Maassluis, Den Haag, Sliedrecht, IJmuiden en Assen. Inzonderheid Den Haag, waar hij destijds de eenige pre dikant was van de Chr. Geref. Gemeente, en waar hij vele jaren mocht arbeiden, heeft hij een groote werkzaamheid ontwikkeld. Ds. Bakker kenmerkte zich steeds door een zeer Schriftuurlijke prediking. In de politiek was en is hij een ijverig voorstander van de a. r. partij. Ds. Bakker viert ook in deze dagen, op 10 September, zijn 40-jarige echtvereeniging. HONGAARSCHE KERKBOUW Het volgend jaar wordt te Boedapest, naast de Gereformeerde hoofdkerk aldaar, begon nen met het bouwen van het zgn. „Calvi- neum", alsmede met dat van een nieuw Ge reformeerd Gymnasium. Het daartoe noodige kapitaal van 6 millioen pengö wordt, naar de N. R. C. vernam, in hoofdzaak door Engel- sche en Nederlandsche protestanten gegeven. DE PAUS Mede onder den invloed der gebeurtenis sen in Spanje is de welstand van den Paus iets minder goed. Hij houdt meer dan ge woonlijk het bed en lijdt aan slapeloosheid. Maandag a.s. zal hij een toespraak houden tot de uit Spanje uitgeweken geestelijken. bij velen gebrek. Geen bevolkingsgroep heeft het in aanpassen zoover gebracht als de tuinbouw; de bedrijven sterven, cn dat zijn zij toch zeker niet waard. Mr. J. van Haastert, sprekend namens den R.K. Land- en Tuinbouwbond, betoogde dat naar zijn meening de zon wel weer zal Doorbreken voor den tuinbouw, doch ge zorgd moet worden dat de bedrijven dan niet reeds dood zijn. De zwaar geslagen tuinbouw heeft de aandacht der Regeering dringend noodig. De heer A. Toledo van liet Kon. Ned. Lanabouwcomité, wees op de noodzakelijk heid tot verruiming van den export, ten einde den tuinbouw instand te houden. Namens de Ned. Exportveireeniging voer de de heer H. J. Kruidenier het woord, die verklaarde dat de Nederlanosche expor teurs tenvolle bereid zijn hun steun te ver- leenen voor verbetering van de toestand in de tuinbouw. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd de heeren H. Hiemstra van dén Ned. Bond van arbeiders in het Land- en Tuin- bouwbe&rijf. R. Siemons van den Chr. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders cn J. Salman van den R.-K. Bond. Aan het eind van de vergade ring constateerde de voorzit ter, dat in alle takken die met den tuinbouw in verband staan, men het er over eens is, dat ingrijpen der Regeering zeer noodzakelijk is. De vergadering besloot met alge meene instemming tot het zenden van een adres aan den Minister van Land bouw, waarin geconstateerd wordt, dat de toestand in den tuinbouw als zoo verontrustend moet worden be schouwd, dat, indien geen spoedige verbetering intreedt, een algemeene catastrophe niet kan uitblijven. Naast andere oorzaken, is de allerbelang rijkste factor van die noodtoestand, de tot het minimale geslonken export. Reeds gaan <jen groot aantal bearij- ven practisch ten onder, terwijl de overigen niet lang meer stand kunnen houden. Gevraagd wordt dan ook bij alle handelsverdragen en continge"- teerings-overeenkomsten, verbeterin gen te verkrijgen voor den tuinbouw. In het bijzonder bij het met Duitsch land nieuw af te sluiten clearingverdrag zul len ruimer betalingscontingenten gc.esrr- veerd moeten worden, hetgeen kan worden bereikt doordat in verband met de volleni- gc aflossing der achterstallige vorderingen aan het einde des jaars, een zeer belang rijk bedrag op de clearing vrij komt, KERK EN ZENDING ONDERWIJS R.H.B.S. TE ZIERIKZEE Gistermiddag is in de gymnastiekzaal der school het nieuwe gebouw van de nieuwe H.B.S. te Zierikzee. in het bijzijn van tal van genoodigden, leeraressen, leeraren en leer lingen, in gebruik gesteld. ONDERWIJSBENOEMINGEN Rotterdam. Chr. H.B.S. Linker Maas oever. Tot tijdel. leerares Fransch: Mej. E. B a v i n c k en tot tijdel. leeraar Neder landsch: de heer L. A. Bouma, Schoonschrijven. Den Haag. Gesl de da mes: C M F H Uyt de Haag. A W v der Han en R T Remery, allen te Roosendaal en d« heeren G J van OJen, Den Haag; J H J Roo- sen Huybergen (broeder Benltlus). Notarieel. Den Haag. Gesl. voor deel I. de heeren: F Dekker te Edam en 3 O Wichman te Ede; voor deel 11 mr G J Braak, Den Haag. Vrüe en orde-oefeningen. Utrecht Gesl. de dames A .M Braunstahl, Den Haag; G Sche vere. Rijswijk (Z.-H.)MAT Verheyen. Odillünberg; E O A Gambler van Nooten, Am- foort; N A IJzerman. Wassenaar: J ten H« Geëx. 157 cai fgew. 101. Het diploma mi aanteekenlng verwierven: J Paamos, Schledan H Otto, Am Wapser Oudhoff, H-eiloo; J Oene J SJ. Nleuwland, Kampen; H Pastoor. Spijk; H Nicolaas, Dordrecht. 1. Moerdijk, Amsterdam; J W Otto, Rotterdam; A M Oudchlnk, Leiden. Het diploma verwierven; H J Neugebauei. Koudckerke; K P Pieterman. Godlinze; H P Jg. J van Nahuys. Vlissingen; D Posthuma, Makkum; J Prijs. Amsterdam; F Noord. Vul- thermond, J v d Molen. Rotterdam; W Mindi houd. Vlissingen; G P Middelkoop. West» voort; A Pruysers, Delft; M Ch. P G Overberg, Amsterdam; G A Passe, Den Haag; K Platje. Maastricht. J H Paulssen, Limbricht, P Pippel. Polen. Kampen; G J van Perlo, Amsterdar Pauel, Haarlem; E A H te Pas. Ulft; K J F H W Pe- J J A Oude Allnk, Oldenzi N.V. Zaanlandsche Bank De Haarlemsohe rechtbank heeft voorloopig surséance van betaling ver leend aan de N.V. Zaanlandsche Bank, kantoorhoudende te Krom menie. Tot bewindvoerder is be noomd Mr A. Bruch te Haarlem. De vergadering van schuldeischers zal plaats hebben op Zaterdag 7 Nov. om half elf in het paleis van justitie te Haarlem. Blijkens de overgelegde stukken bedragen de activa 1.459.782, waaronder aan kamtoor gebouwen ƒ38.000, kas ƒ4789, eigen fondsen 12.000, correspondenten 1778.64, debiteuren tegen accept 10.440.75, debiteuren in reke ning-courant ƒ936.632.74 en debiteuren, waarvan accepten in herdisconto zijn gege ven ƒ454.175. Onder passiva komen voor: obligatielee- ning ƒ338.235, deposito ƒ69.811.13, creditsal- rli in rekening-courant ƒ25.928.92, banken en correspondenten ƒ122.951.01, crediteuren /oor verdisconteerde promessen Ned. Bank 454.175, te betalen vervallen coupons der obligatieleening ƒ3.080.15. Onder debetsaldi in rekening-courant ko men onder hoofdkantoor Amsterdam o.a voor: N.V. Akersloot voor 110.744.49 en N.V. Alg. Handels- en Beleggings-Mij voor ƒ110.938.74. Onder creditsaldi banken en correspon denten komt o.a. voor de Amstcrdamsche Bank met 122.C60.39, N.C.R.V. programma voor hedenavond De N.C.R.V. geeft hedenavond in verband met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana een spe ciaal nationaal programma, als volgt 8.158.45 N.C.R.V.-orkest onder leiding van P. van den Hurk. 8.459.00 Jhr. Mr. B. C. de Sa- vornin Lohman spreekt. 9.00—9.30 Orkest. 9.3010 00 Herhaling van de Rede van H.M. de Koningin van heden middag. 10.0011.00 Orkest afgewisseld met reportage. Hoogste stand te Toulouse 765.5. Laagste stand te Breslau 750.3. Stand vanmorgen halftwaalf 761.4. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige veranderlijke, later Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, aanvankelijk droog weer. later weinig of geen regen in het Westen, wam \LGEMEEN WEEROVERZICHT 10 SEPTEMBER Zonsopgang 6.27 uur, zonsondergang 7.26 u Maan op vm. 1.00 uur, onder nam. 4.57 u VOERTUIGEN MOETEN BUN LICHTEN OP HEBBEN 10 SEPTEMBER Van 's avonds 7.56 uur tot 's morgens 5.58 u ROFFELR1JMEN WAARHEID EN WA A RA CH TIG HEID Het lijkt een onbegonnen werk De praatjes, te weerleggen t Die Musseri om der waarheid wil Ons meent te moeten zeggen. Toch rust op ons de harde plicht Het feit te constateeren Dat hij voortdurend bezig is Zich erger te blameeren. „W.ij gaan terug", heeft hij gezegd In Limburgs schoone dreven, „Naar waarheid en waarachtigheid". Dat is een schoon gegeven, Hetgeen hij krachtig onderstreept Door wijders te vertellen Dat Nederland het Derde Rijk Zich moet ten voorbeeld stellen De waarheid en waarachtigheid Gebiedt hem te verklaren Dat A.R. noch R.K. partij Iets deed in dertig jaren. De lijder aan fascisme heeft, Dat spreekt, nog nooit vernomen Wat onder Christelijk bewind Hier is tot stand gekomen: Ik hoef slechts woning-, wegenbouw En bruggenbouw te noemen; Ons onderwijs, de ziekenzorg, Men mag ze luide roemen; En wat op sociaal terrein Ons land wist te bereiken, Daar kan het beste nazi-land Voorloopig nog naar kijken. Van strijd op zedelijk gebied Schijnt Mussert niets te weten. Zijn streven naar ivaarachtigheid Verplicht hem te vergeten. Naar waarheid en waarachtigheid Durft Mussert vol te houden: Wie werken wil krijgt werk van mijl Wij zorgen voor de ouden! De waarheid en waarachtigheid Gelast hem te verbergen Dat zijn bewapeningsprogram Miljarden gouds zal vergen! Als waarheid en waarachtigheid Tot zidke praatjes drijven Dan hoop ik dat ons goede land Daarvoor bewaard zal blijven. (Nadruk verboden) LEO LENS JAARVERGADERING Referaat van den heer W. de Weerdt Gister heeft de Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk in de kapel van de Prinsekerk te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehou- Des morgens werd een huishoudelijke ver gadering van de Vereeniging van Bonds- evangelisten gehouden. Na het zingen van Gez; 265 1 heeft de voorzitter de heer W. de Weerdt van Kla- zienaveen een welkomstwoord uitgesproken, naar aanleiding van Lukas 20 120. Na het openingswoord kwamen de ver schillende verslagen ter tafel: van de com missie ter behartiging van de economische belangen, van de uitkeeringskas voor oud evangelisten. welke sloot met een batig saldo van f 30.43: van den penningmeester, dat sloot met een saldo van f 20.94 en van de uitkeeringskas aan weduwen met een saldo van f 181. Alle verslagen werden goedge- Over den aankoop van kalenders werd be sloten, dat in 't vervolg ieder voor zich zelf daarin moest voorzien. Dit is het meest practische gebleken. De heer Mundhenke heeft deze bijeen komst onder dankzegging voor de opkomst gesloten. Jaarvergadering Na een gemeenschappelijke lunch hebben gistermiddag secretaris en penningmeester van bovengenoemden Bond de jaarverslagen uitgebracht en heeft de heer W. de Weerdt, Evangelist te Klazinaveen, een referaat ge houden over: „Hoe hebben wij Evangelisten te prediken". Alvorens de vergadering, die bijgewoond werd door Mr H. de Bie. kinderrechter te Rotterdam, aanving, deelde de voorzitter, de heer Mr. C. A. Star N u m a n, van Groningen, mede, dat Prinses Juliana verloofd was, waarop staande twee cou pletten van het „Wilhelmus" werden ge zongen. Vervolgens werd nog gezongen Ge zang 3 1 en 3, waarna Ds. G. Gerbrandy in gebed voorging. Na een kort openingswoord van den voor zitter, las de secretaris Ds. E. Syperda, van Tjamsweer (Gr.) de notulen voor, die werden goedgekeurd. Vervolgens las hij de ingekomen stukken voor. Hierna stelde de voorzitter voor, een tele gram aan Prinses Juliana te zenden, met ge- lukwensch van haar verloving. Onder ap plaus werd hiertoe besloten. De penningmeester. Mr. M. P. Th. h Tl^uessinkv. d. Hoop van Sloch- teren, van Doorn, zei dat zijn rapport niet in zoo'n blijmoedige geest gestemd kon zijn. Het jaar 1935 was nog iets slechter dan 1934. Er is een nadeelig saldo van f 48.88j^. De ontvangsten waren achteruitgegaan, doordat de giften 200 lager waren en de collecten van de Hervormingsdag f 150 lager. De giften van kerken waren f 200 hooger. Speciaal noemde spr. de steun van het Ko ninklijk Huis. De gratificatie moest vermin derd worden tot 30. De heer d e V r i e s, de administrateur, deed verslag van het Pensioenfonds, waaruit bleek, dat 10.669.16 was ontvangen: uitge geven 7110.15'^, zoodat het saldo is 3559.01H. Aan 9 personen, die uit het Pen sioenfonds trokken, werd 2717.60 uitbe taald, terwijl 2320 op boekjes werd gestort. Het jaarverslag van den Bondssecretaris maakte melding, dat de Evangelisatiepost Erica, zesde blok, met als voorganger den heer Prins, in den Bond was opgenomen. Ook werd Huizum een groote bloeiende post ge noemd. In de Wieringermeer werd eveneens zegen ondervonden. De zwakke posten Jisp en Bourtange kwamen eveneens ter sprake. Verschillende afdeelingen hebben ook man- nenvereenigingen en zelfs een mannen- en vrouwenvereniging in het leven geroepen. Spr. noemde voorts de secten. vooral in Dren te. waar men mee te kampen had.. Melding werd nog gemaakt, dat de heer de Jager, als vertegenwoordiger van den Bond was be noemd. De heer de Weerdt van Schiermonnikoog vroeg iets óver het plakken van zegels. De Voorzitter zegt toe dit te zullen nazien. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden Ds A, G. H. van Hoogenhuyze, Ds J. S. Hartjes, Mr C. de Roon Swaan en Ds E. Syperda bij acclamatie herkozen, terwijl in een bestaande vacature Prof. Dr. J. Th. Ubbink van Groningen werd gekozen. Bij de rondvraag drong de heer Van Dijl Langhout, uit Gouda, aan op meerdere actie ter versterking der middelen voor de Evan gelisatie. Nadat nog enkele vragen waren beant woord, sloot de heer F a b e r, alvorens de heer de Weerdt het woord verkreeg, met dankzegging. Referaat van den heer W. de Weerdt Spr. stelde de vraag: moeten Evangelisten anders preeken dan predikanten? Misschien wel, omdat Evangelisatie iets anders is dan het preeken voor de gemeente. Formeel is er wel verschil. Een predikant moet opbou wend en onderwijzend preeken. Een Evan gelist heeft de taak van het opzoeken. In een richtingsevangelisatie moet een Evangelist ook opbouwend en onderwijzend prediken. Spr. kan geen algemeene richtlijnen geven hoe te prediken. Een onderwerp als dit, heeft alleen maar waarde als discussie. Ook is er de kwestie van de rechte man op de rechte plaats. De R.K. kerk heeft daar veel bij voor. Van primair belang is, dat van voorganger en kring. Spr. wenschte wel te zeggen, hoe er niet gepreekt moet worden. Een preek is een bouwwerk, wat men van den tekst weet, moet verzameld worden. Bid dende voorbereiding is noodzakelijk. De Za terdag moet vrij gehouden worden en moet wijdingsdag zijn. Wat kan en mag door nood zaak is als regel funest. Al schrijvend en denkend moet het gehoor voor den geest staan. Een preek mag nooit misbruikt wor den, om iemand te treffen. De kansel mag ook niet misbruikt worden om er kerkelijke staatkundige politiek op te brengen. Men moet zich op zijn gehoor instellen. Ook in de kleeding moet iets van den Zondag te zien zijn. De vorm is niet alles, maar toch veel. Aan den jachtenden tijdgeest, om te spoedig een preek te beëindigen, mogen geen conces sies gedaan worden. Spr. drong er op aan Zoo te preeken, dat men voelt wat men zegt, het moet door eigen ziel gaan. Tenslotte liet spr. uitkomen, dat men z'n gave zóó moet gebruiken, dat Gods Naam er door verheerlijkt wordt. Zooveel predikers, zooveel verscheidenheid, maar in één ding moet er uniformiteit zijn en wel hierin, dat de hoorders niets arders zien, dan Jezus al leen. Na dit referaat heeft de voorzitter den heer de Weerdt dank gebracht voor zijn leerzame rede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3