llieuwc $>ütsrl)c (ümtrattt De Residentie zingt en juicht Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5879 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang aibtrtentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 'I bureau V word! berekend 0.10 Enthousiaste ontvangst van het Verloofde Paar Fakkeloptocht groeit aan tot défilé van 30.000 Oranjeklanten De Residentie heeft gistermiddag vol geestdrift over de verloving van H. K. H. Prinses Juliana het verloofde Paar een onvergetelijke ontvangst bereid. Omstreeks zes uur arriveerden Prinses Juliana en Prins Bernhard in een open two- - ^ater voor het Paleis Noordeinde, waar zij door een groote menigte werden toegejuicht. De geestdrift kende schier geen grenzen meer toen ook H. M. de Koningin op het bordes verscheen. In de avonduren hebben dertig duizend oranjeklanten deelgenomen aan een défilé, georganiseerd door het Nat. Jongerenverbond. De Koninklijke Familie vertoefde 2' 2 uur op het bordes van het Paleis. Onvergetelijke tooneelen speelden zich af. Eerst laat in den avond keerde de 1. nigte huiswaard vurig verheugd, getuige geweest te zijn van deze groot- sehe hulde aan onze geliefde Koningin, Prinses en Haar toekomstigen Gemaal. 's-G r a enh age, Dinsdagavond De Residentie losgebroken Opeens op een druilerigen September dag, scheurt de Oranjezon het wolken dek vaneen! Pers en radio brengen de haast onge looflijke mare: Onze Prinses verloofd! 1 Nóg is er eenige uren aarzeling onder het volk, maar de wassende vloed van vlaggen en banieren spreekt duidelijke taal. En dan is het de nerveuse blijdschap, die alom van de gezichten tc lezen valt. De spanning haast onhoudbaar In 't Noordeinde wordt het gediarig "ont zettend. Dc spanning dreigt onhoudbaar te worden. Totdat .eensklaps de auto met de Koninklijko standaard komt aangereden gevolgd door een groot aantal andere auto's en hofrijtuigen. Hl M.de Koningin is van den Ruigerihoek gearriveerd! Zoodra de Landsvrouwe de trappen van het Paleis betreedt klatert het Wilhelmus spontaan als een waterval tusschen de hooge muren van de vleugels der vorstelijke woning. En intusschen staren duizenden oogen naar degenen, die Hare Majesteit op den voet volgen. Tevergeefs Nog drie uren zal men geduld moeten oefenen Toch barst onmiddellijk het gejuich en gezang weer los, wanneer II. M. zich op het bordes vertoont. Het is slechts een oogenblik dat ze minzaam wuivend een wedergroet brengt, maar juist lang genoeg om de strak gespannen zenuwen van de wachtende menigte weer wat te ontlasten... Een grijze two-seater raast voorbij Wanneer de wijzers van de klok het uur van zes beginnen te naderen raast daar langs de Haagsche Schouw een grijze two-seater voorbij. Het kleine par mantige wagentje, dat nog niet zoo lang geleden het hek uitschoot der familie Röell te 's-Gravenland, heeft zulk een snelheid, dat de chauffeur van onze taxi extra gas moet geven om het niet uit het oog te verliezen. Zoodra de Residentie bereikt wordt gaat het uiteraard in wat kalmer tempo. Het geen aanvankelijk niet het minste bezwaar oplevert 0111 ongemerkt het hartje van de stad te naderen. Te naderen, want het sein van de baanbrekende motorpolitie is tenslotte zoo duidelijk, dat het groote ge heim onmogelijk langer voor het publiek verborgen kan blijven. Een oorverdoovend gejubel stijgt op. „Eindelijk" weet Den Haag het verloofde paar binnen zijn veste en alles wijst er op, dat de ón tv angst daverend zal zijn. Prince Charming Voor het Paleis steekt even later een storm van ovaties op. De watervlugge V 8 stopt, de portiere springen naar bui ten en de beide vorstenkinderen volgen. Daar staan zij, met een stralend gelaat, in de volle glorie van hun geluk. De Prinses in die bekende houding, waarin liefde en teederheid zoo gemakkelijk zijn te herkennen; de Prins als een all round sportsman, met een sympathieke vlotheid, die gedachten aan Prince Charming opwekken doet. De Koningin gaat aanstonds het blijda paar tegemoet en het is ontroerend te zien, hoe stevig zij door haar dochter wordt om helsd. Ook Prins Benno sluit zijn aanstaan de moeder vast in de armen en onderwijl stijgt van de trillende lippen der oogge tuigen het „Wilhelmus van Nassaue" met ongekende hartstocht op. Koningin en Prinses beklimmen dan statig trap voor trap 't bordes, om zich naar linnen te begeven; de Prins neemt een paar tre den tegelijk en onttrekt zich a'.dus kwiek aan de blikken der bewonderde schare. Toch vertoont het drietal zich nog eens op het bordes, om opnieuw een aangrijpende hulde in ontvangst te nemen. Dan is de tijd van het feestdiner aangebroken. 1 Om 7 uur lijkt het wel of de Kcsideutie is losgebroken. Uit alle richtingen komt het verkeer van voetgangers, wielrijders en. automobilisten opzetten. Voller en vol ler wordt het in de 'binnenstad en de stemming is onbeschrijfelijk prettig. Geen luidruchtig gedoe, zelfs geen uitbundigheid, doch zoo'n sfeer van onderdrukte vreugde, die'in dezen kommervollen tijd verkwikt en nieuwen moed doet vatten. De jeugd trekt voor een belangrijk de-jl naar hot Nassauplein, vanwaar om 8 uur de inderhaast door het Nat. Jongeren Ver bond gevormde fakkeloptocht zal vertrek ken.' Rondom, het Paleis wemelt het van Ofanjekjanten die branden van nieuws gierigheid. 'Op de Kneuterdijk, in 't Voor hout, in de Heulstraat en do Hoogstraat, koutom ijl aflet straten die op het Noordein de uitm,on,dpn, is. er langzamerhand geen doói'-kómen meer aan. De politie heeft de handen vol' óm stagnatie te verijdelen. VoQr het Paleis verschijnen manschappen van de bereden brigade. Ook de mntorpo- litifcJmóet voortdurend haar gezag doen gel den om. alles ordelijk te laten verloopen. Het publiek is echter volgzaam, zoodat de taak van Hermandad niet al le zwaar wordt gemaakt De reportage-wagens van N.C.R.V. en A.V.R.O. zijn e-enoens van de partij, zoo mede diverse persfotografen, die in heft zweet des aanschijns naar 'n „mooi plekje" speuren. „Lang zullen ze leven!" De als haring op elkaar gepakte menigte begint tenslotte ongeduldig te worden en kort den tijd met het zingen van nationale liederen, waarvan het „Lang zullen ze le ven" bijzonder geliefd blijkt te zijn. Het Paleis ligt naar het uiterlijke nog in diepe rust verzonken. Gedempt licht, dat aan de schilderijen op de gangen een geheimzinnige bekoring geeft, valt naar buiten. Rechts en links van den ingang staat een soldaat, stram met het geweer aan den schouder Te ruim half r.egen verschijnen op de eerste verdieping enkele hofdignitarissen, die voor de trappelende schare aanleiding zijn tot luid gejuich. Maar dat gejuich zwelt aan tot een orkaan, wanneer het eerste lid H. K. H. Prinses Juliana en haar ver loofde poseeren voor de auto 71a aan komst aan het paleis Noordeinde in Den Haag; op den achtergrond H. AI. de Koningin der Koninklijke Familie zichtbaar wordt. Het is de Prinses, die alvast eens een wan delingetje maakt langs de ramen en vroo- Iijk met een handschoen zwaait. Zij keert dan weer terug, om weldra opnieuw te ver schijnen, thans in gezelschap van haar moeder en verloofde. ..dreunt het Wilhelmus Als zij goed en wel plaats genomen heb ben op het bordes dreunt het Wilhelmus voor ae zooveelste maal. De muziek van het 3e Half Regiment Huzaren, o. 1. v. wacht meester Becker stelt zich snel op en direct na het beëindigen van ons volkslied wordt de Feestmarsch van v. d. Glas ingezet Koningin en Prinses wuiven onophoudelijk en dat Prins Benno de kunst daarvan even goed verstaat, daarvan geeft hij in ri mate blijk. Nu eens met de rechter- dan weer met rle linkerhand uit hij gul zijn dank baarheid voor deze buitengewoon hartelijke ontvangst. De muziek brengt vervolgens het „In naam van Oranje" ten gehoore, dapper mee gezongen door het publiek en hierop richt het N.J.V. een attentie, door monde van den heer Bautz een groot exemplaar van ziin insigne te gaan aanbieden, samengesteld uit Oranje, witte en blauwe bloemen. Een défilé zonder einde Van nu af wordt het een défilé zonder einde. Hoewel van groepsvorming nauwelijks kan worden gesproken maakt het een die pen indruk, wanneer om 10 uur bekend wordt dat er nog minstens zooveel menschen voorbij moeten trekken dan tot dusver het geval is geweest. En dat aantal wordt op 15.000 geschat! De hoofdcommissaris, de heer v. d'. Mey, die persoonlijk de leiding heeft, overlegt met het Hof, en de Kon. Fa milie schijnt bereid, nog een half uur „de troepen te inspecteeeren". De fakkels van het N.J.V., die thans ein delijk ook zichtbaar worden, zijn helaas nog slechts schamele overblijfselen, daar ze te vroeg ontstoken werden. Doch daarom niet getreurd! De band speelt er lustig op los en verlaat voop het Paleis den stoet, om zich naast de huzaren op te stellen. Dat wordt daar na ook gedaan door het pijperscorps van de Chr. Gymnastiekvereen. „Oranje» Nassau" en enkele afdeeljngen padvin ders, die aldus te zamen voor de noo- dige roffels zorgen en handig de mili taire blazers afwisselen. Het is diep imponeerend te aanschouwen, met welk een enthousiasme dit défilé wordt uitgevoerd. Enkele regendruppels herinneren ons dan opeens met schrik het weer van vanochtend. Zou de feestvreug de op het laatst dan toch nog worden bekoeld door een fiksche bui...? Maar gelukkig blijft het bij die paar droppels Het is al kwart voor elf en de dreunende voetstappen van de nieuwe duizenden hou den aan. De Oranjegarde marcheert voorbij, de Nat. Jeugdstorm volgt ook nog, allen de rechterhand horizontaal vooruitgestoken bij wijze van groet?..... En uiteindelijk pas seert zelfs een groepje Hou Zee-roepens Gelukkig, dat zij de rij niet sluiten; dat we nog drommen echte vaderlanders voorbij zien trekken. We noteereen b.v. het Meisjesgilde en we zouden nog veel meer kunnen notee- ren. ware het niet. dat om 11 uur onherroe pelijk het einde van dit machtige défilé moet worden aangekondigd. De huzaren spelen het Wilhelmus, de dui zendkoppige menigte zingt het deizen avond voor de laatste maal en wederom vol geest drift. Dan klinkt een driewerf „Leve de Koningin!", een driewerf „Leve de Prinses!" en een driewerf „Leve de Prins". Er worden Spreekkoren gevormd, die de letters van Prins Benno stuk voor stuk „betoonen", terwijl die weer door- kruisd worden door het „Lang zullen ze leven!" 't Publiek weet gewoon van geen op houden. En pas geruimen tijd, nadat de Kon. Fa milie het bordes heeft verlaten, komt er schot in de geweldige schare. In het Noord einde staan nog wie weet hoeveel teleurge- stelden. Tot aan de Mauritskade en verder strekken hun rijen zich uit. En zulks nadat in 21/2 uur tijds circa 30.000 menschen het Paleis zijn gepasseerd De feestvreugde in Ned. Indië Twaalf September nationale feestdag BATAVIA, 9 Sept. (Aneta) Naar van officieele zijde wordt vernomen, besloot de regeering, in verband met de verloving ran H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld, 12 September als natio nale feestdag te proclameeren. Alle landskantoren en scholen zullen dien dag gesleten zijn, terwijl de overige diensten, voor zoover mogelijk, als Zondagsche diensten worden uitge voerd. Groote geestdrift te Batavia Feestelijkheden en illuminaties BATAVIA, 8 September (Aneta). Het telegrafisch bericht waarin de verlo ving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld gemeld werd. is aanstonds door de dagbladen ge- bull' iinooitl en allerwegen met groote geest- drifi oul.augen. H.K.H. Prinses 'Juliana mei Tiaar verloofde Prins 'Bernhard ztit Lippe-Biesterfeld [(Foto Zie glee)] Prachtige Buitenplaats 0UINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende ling door dui tuin aanwezig met billijke prijzen. N' vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang ken. Schitterenc bosCh. Mooie waterpartijen. Thee- Het bericht kwam in den laten namiddag en de verschijning der bulletins werd aan gekondigd door het geloei van de sirene op den toren van het Aneta-gebouw. Vandaar en uit de kantoren der dagbladbureaux wer den de bulletins uitgedeeld. Stroomen voet gangers, fietsers en automobilisten verdron gen zich daar en telkens golfde de menigte weer aan, wanneer nieuw sirenegeloei aan kondigde, dat nadere berichten waren ont vangen. Met groote snelheid verspreidde het be richt zich door de hoofdstad. Onmiddellijk na het bekend worden werd van verschil lende openbare en particuliere gebouwen, van kantoren en kerktorens, hotels en par ticuliere woningen, de driekleur met den Oranje-wimpel uitgestoken. Ondanks den korten tijd van voorberei ding slaagden de radio-omroepvereenigingen er in toepasselijke uitzendingen te verzor gen. De N.I.R.O.M. zond een welverzorgd feest programma uit, uitsluitend bestaande uit vaderlandsche liederen. Voor haar micro foon sprak voorts het lid van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad, mr. C. C. van Helsdingen, een feestrede uit. Voor de Bataviasche Radio-Vereeniging sprak dr. E. A. A. de Vreede, vice-voorzitter van het protestantsche kerkbestuur. Deze spreker herdacht de feestelijke gebeurtenis zoowel in de Nederlandsche als in de Ma- leische taal. Door de hotels en groote restaurants wér den in den avond feestelijkheden georgani seerd en illuminaties ontstoken. Tot de feestvreugde werd bijgedragen door het feit, dat de momenteel juist tp Batavia ■ertoevende Marine-kapel een plechtige tap toe hield voor deze groote nationale gebeur- De verloving op „Huize Doorn" Ex-Keizer zeer verheugd De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. dr. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal heeft gistermiddag offi cieel namens H. M. de Koningin op „Huize Doom" de mededeeling der verloving van H. K. H. Prinses Juliana overgebracht. De vlaggen werden daarop onmiddellijk op het kasteel en op de andere gebouwen geheschen. Gisteravond had een plechtige wijdings- dienst in'het kerkgebouw plaats, waarin de predikanten van de beide kerkgenootschap pen te Doorn voorgingen en waarbij de kei zer vertegenwoordigd werd door den dienst- doenden adjudant graaf Von Moltke. Ex-keizer Wilhelm heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over de verloving, welke hem zeer verheugde. Effectenbeurs uit haar vreugde Op spontaan feestelijke wijze heeft de Amsterdamsche effectenbeurs gistermiddag uiting gegeven aan haar vreugde over de verloving van de Prinses. Direct bij hot binnentreden viel te, bemerken, dat er iets bijzonders gaande was. Het gebruikelijke beurs rumoer werd onophoudelijk door vuur- werk-geknetter onderbroken, terwijl zich op de galerij een stroom belangstellenden ver drong om neer te kijken op de drukte in de zaal, waar men de 27 jaar oude vlaggen had opgehangen, welke bij de geboorte van de Prinses voor het eerst waren gebruikt. Ook van de balustrade voor de bestuurs kamer hing het rood-wit-blauw en toen om twee uur op de galerij een orkest het Wil helmus inzette, werd do handel gestaakt en werd het volkslied uit volle horst meegezon gen. Nog gedurende langen tijd liet het or kest vaderlandsche liederen weerklinken. EEN GRATIS BOEKJE OVER HET P E L M A NI S M E. do individueele training van Uw Persoonlijkheid. Vraag nog heden dit boekje No. 20. PELMAN INSTITUUT "SSLK (Adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Een brief van onzen Duitscheri corres-* pondent over het effect van de tijding vaü de verloving van Prinses Juliana te Berlijn, De Generale Synode der Geref. Kerkenf te Amsterdam. Vergadering van de Bond voor Evange-* lisatiën in en ten bate van de Ned. Herv< Kerk. Vragen van het Kamerlid Van der Weyden inzake de positie van den Re-; geeringsadviseur bij de baconbereiding. Op twee schepen der Portugeesche vloot is muiterij uitgebroken, die echter door de kustbatterijen onmiddellijk werd onderdrukt. In San Sebastian neemt de oneenigheid tusschen anarchisten en Basken toe omi trent het verdedigen der stad. Hitler is te Neurenberg aangekomen ter gelegenheid van den nationaal-socialis-. tischen partijdag. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappi} van S. A. VLES ZONEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1