LAATSTE NIEUWS DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 7 king was hier afgezien van den vorm, min der op haar plaats omdat de benutting niet een voordeel maar een nadeel heeft opgeleverd. Het schijnt dat mijn aanbeveling van het plan-Blaauw en de bestrijding van dat van: de heeren Hooykaas en Lockhörst scherper is geweest dan ik mij bewust was. Indien dit inderdaad zoo is, en ik neem liet op gezag van anderen aan, dan valt dit te betreuren, omdat een voorzitter van den raad, zich zooveel mogelijk van scherpte moet weten te spenen. Voor mij was het vraagstuk^, en dat gaf er wellicht zijn scherpte aan, voor een deel er één geworden van rechtsgevoel en ik heb gemeend, dat het noodig was de puntjes duidelijk op de i te zetten, al heb ik dat blijkbaar wat dl te nauwkeurig en te forsch gedaan. Na wat mij van terzijde is medegedeeld, moet het hoogst onwaar schijnlijk worden geacht, dat de door den voorzitter uitgesproken rede van beslis- senden invloed op den uitslag is geweest, in ieder geval blijkt uit de beslissing niet, dat de raad ook de motiveering van den vooi zitter zich tot de zijne heeft gemaakt en dat is ten slotte yoor den raad van betee- kenis. Aangezien het bij niemand heeft voorge, zeten de eer en goeden naam der firma Hooykaas en Lookhorst aan te tasten en, het wijzen op gebreken 111 een plan geens zins als zoodanig behoeft te worden aange merkt, temeer niet, wijl tijdens de debaiieu naast critiek ook waavdïcring werd ge uit, kan m.i. voorzoo/er de firma Honyj-eas en Lockhorst desniettemin op eerherstel aandringt, zij zich door het vorenstaande bevredigd achten. De heer Boeren meent, dat de Raad zich, deze verklaring gehoord, niet meer behoeft uit te spreken over dit adres. De heer Den Uijl meent, dat de voorzitter in de vorige vergadering adressanten van plagiaat beschuldigd heeft. Als de voorzit ter dit terug neemt, is de zaak gezond. De Voorzitter kan niet terugnemen, dat de heeren uit het plan-Blaauw sommige elementen hebben overgenomen. De heer Van Kleef meent, dat de Raad, waar deze nergens van beschuldigd wordt, ook geen eerherstel kan geven. Het wil spr. voorkomen, dat de zaak nu in 't reine is en spr. stelt daarom voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heeren Boeren en Verdonk meenen, dat adressanten er te sterk de nadruk op leggen, alsof de Raad door de voorzitter tj zeer zou zijn beïnvloed. Voor de C.-H. fra<- tie stond reeds vooraf vast hoe deze zou stemmen. Daarna wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Het schrijven van Ged. Staten, waarbij bericht werd, dat cle verlaging der huur waarde van koffiehuizen, zoo, dat slechts een derde gedeelte belastbaar wordt gesteld, niet zou worden goedgekeurd, ontmoette vooral verzet bij den heer Van Kleef. Hij meende, dat hier het goedkeuringsrecht wordt gehanteerd in strijd met de wet en vraagt of B. en W. bereid zijn een verla ging tot een derde der huurwaarde alsnog door te zetten. De Voorzitter heeft daartegen wel eenig bezwaar, vooral om het feit, dat er voor de begrooting nog dekking gezpcht moet .worden voor een bedrag van 33.000. Een verzoek van een ingezetene van Aar- landerveen, die de medewerking- van den. Raad vroeg tot het verkrijgen van een tap-, vergunning gaf aanleiding tot een eigenaar- idige discussie. De heer Verdonk zou medewerking wil len verleenen omdat Aarlanderveen thans geen vergunning heeft. De Voorzitter zegt, dat er blijkbaar ook geen moeite voor gedaan is, terwijl een adres aan den Minister waarschijnlijk wei- big zal baten. De heeren Boeren en Ruting vrerzen. dat 'de clandestiene verkoop van sterke drank in de hand gewerkt wordt, als er geen vergun ning op Aarlanderveen komt. Wethouder Spreij bestrijdt die argumen ten. Een vorig maal moest iemand een be drag van 1600 betalen om een vergunning te krijgen. Nu is het niet billijk dat adres sant zonder kosten een zou krijgen. Het voorstel aan Ged. Staten alsnog een adres als bedoeld te richten wordt ten slotte aan genomen met 10 tegen 5 stemmen. Verder was ingekomen een verzoek van 'de Besturenbonden en van de Ned. Vakcen trale, dat de Raad zich zou uitspreken te gen de door den Minister aangekondigde verandering der steunregeling. De heer Den Uijl had ten dezen ook een schriftelijke .vraag gesteld. Geen nadeel maar voordeel .Wethouder Spreij deelde het resultaat ,van het onderhoek van de commissie van advies mee. Zeer nauwkeurig had deze commissie onderzocht welke gevol gen de verandering voor de steuntrek- kenden in deze gemeente zou hebben en was daai'bij tot de voor de meesten yerrassende conclusie gekomen, dat slechts een heel enkele eenige verlaging zou krijgen, doch dat het meerendeel er .voordeel van zou hebben. Met cijfers toonde de wethouder aan, dat 'dit voordeel in totaal plm. 40 per week, dus plm. 2000 per jaar zou zijn, waarvan de gemeente zelf 60 of 1200 zou moeten bijpassen. Voor hen, die in de hoogste loon- klasse geplaatst zijn en reeds 4 jaar aaneen werkloos zijn, zou het 't meest schadelijk zijn, maar dit komt in onze gemeente prac tised niet voor. De Voorzitter zou het na deze uiteenzet ting niet raadzaam oordeelen, dat de Raad bezwaar maakt. Het platteland wordt van deze regeling beter. De heer Geerlof is verheugd, dat de laat ste circulaire voor onze gemeente zoo gun stig is en hij wil daarom zijn onderteeke- ping van het adres terugnemen. De heer Ruysenaar verklaart hetzelfde. De heer Den Uijl meent ook dat er nu geen reden is om te protesteeren, maar meent toch dat dit een gevolg is van het feit, dat we hier geen huurtoeslag kennen. Hij oordeelt dat de werkloozc hier door dit feit nog slecht af is. Dit wordt hem van verschillende zijden bestreden. Groote gezin nen hadden hier tot nog toe practisch wel een huurtoeslag. Hierna wordt natuurlijk met algemeenc stemmen besloten geen bezwaar in te die nen. Na een lange voorbereid ine bat' de be handeling der eigenlijke agon a een vlot yerloop. De punten 5 tot 11 werden alle zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen werd op voorstel van Men heer van Kleef bij de wijziging der legesverordening door B. en W. overgeno~on diens voorstel, dat voor de verstrekking van mondelinge inlichtingen betrekking hebbend op de bur- HUNZEBOOTEN vlug en goedkoop AMSTERDAM ROTTERDAM Agenten Rotterdam: A. G. STOON. Wijnstraat 122. Telefoon 28100. Amsterdam: J. L. RIETVELD, De Ruyter- kade. Steiger 8. Telef. 40177. (Adv.) De heer Lam probeerde nog van de com missie voor het Grondbedrijf een erkenning te krijgen dat deze inzake de kwestie met. Hou Vast niet goed gehandeld zou hebben, maar dit lukte niet. Veeleer kreeg deze com missie een woord van lof voor de wijze waarop deze kwestie tot een goede oplossing gekomen was. Voor bet Burgerlijk Armbestuur werden de aftredende heeren herkozen, terwijl \oor de verschillende Raadscommissies ook de aftredenden herbenoemd werden. Na onderzoek van de geloofsbrief werd de heer S. Groenendijk toegelaten als Raadslid. „Hosanna0 en de Vermakelijkheidsbelasting Restte nog de behandeling van het bezwaarschrift van „Hosanna" tegen de heffing van vermakelijkheidsbe lasting bij uitvoering van oratoria door die vereen iging. De heer Bergshoef zou de Vereen, willen vrijstellen van de navordering, mits <fe aan slag van 41.S7 betaald wordt, omdat hij meent, dat hier niet van ontduiking gespro ken kan worden. De heer Boeren houdt een lang betoog ten gunste der adresseerende Vereen, wier bestaan bedreigd acht, wanneer de Raad het straffe recht toe wil passen. Hij raaut B. en W. de vordering oninbaar te verkla ren en voortaan bij uitvoeringen kerkge bouwen ontheffing te verleenen. De heer Van Kleef oordeelt het. standpunt van B. en W. geheel rechtvaardig. Hij zou het bedrag willen handhaven, maar tevens willen besluiten de Vereen, een subsidie gelijk aan dat bedrag toe t.e kennen. De heer Geerlof pleit voor terugneming van het voorstel. De heeren Verdonk en Den Uijl spreken in gelijken geest. De Voorz. verheugt zich' dat 'de meerderheid van den Raad de handel wijze der Vereen, niet goedkeurt. Hij betreurt het, dat deze in de adressen mededeelt, wat in een gewoon onder houd door den Voorz. en een der Wet houders is gezegd. Had „I-Iosanna" op tijd de eerste, vordering betaald, dan was er van navordering geen sprake geweest. Spr. wil de zaak evenmin op de spits drijven en daarom zijn B'. en W. bereid de zaak nog aan te hou den om te zien of „Hosanna" alsnog genegen is 41,87 te betalen en af te zien .van het recht op beroep. Weth. Spreij wil voor de beslissing ge nomen wordt nog verklaren, dat het beta zeer onaangenaam getroffen: heeft, dat zijn naam in de adressen der Vereen, op deze wijiae genoemd wordt en ook verteld wordt dat hij zelf gebruik gemaakt heeft van de z.g. kwartaalsabonnementen. Dat is beslist onwaar. Tenslotte vereenigt de Raad zich met het voorstel van den Voorzitter, zoodat Hosanna alsnog gelegenheid krijgt door het betalen der eerste vordering de zaak af te doen. Bij de rondvraag dringen de heereen Geer lof en Boeren aan op verlaging der school geldtarieven, terwijl de heer B. Spreij de aandacht vestigt op de gevaarlijke bocht in de weg bij de brug in de Gnephoek en aan dringt op politietoezicht bij bet werk in de Wilhelminastraat, waar het verkeer door parkeerende auto's vaak bemoeilijkt wordt. Op een vraag van den heer Boeren waarom de Vereen. Wilskracht geen vergun ning kreeg voor een demonstratie op Zon dag, antwoordt de voorz., dat B. en W. niet willen medewerken tot uitbreiding van de vermakelijkheden op Zondag. Hierna ging de Raad in geheime zitting. VANAVOND FAKKELOPTOCHT Hedenavond organiseert de Oranjegarde een fakkeloptocht ter eere van de verloving van Prinses Juliana. Zij wekt alle verecnigingen en burgers op zich met vlaggen en lampions heden avond acht uur naar de Buitenweg te be geven. GESLAAGD Te Amsterdam slaagde voor het examen Algem. Ned. Politie Bond de heer P. Hoo gendoorn alhier. DE NIEUWE NOTARIS De heer H. G. Boks, de nieuwe notaris in de vacature wijlen notaris Van den Berg, hoopt zich in de tweede helft van Sept. in Oudshoorn te vestigen. BENOEMING CHR. H.B.S. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. Taal en Geschiedenis aan do Chr. H.B.S. zulks in verband met de ongesteldheid van den directeur Dr. van Haselen werd benoemd Drs. H. Smitskamp te Den Haag. Waarne mend directeur is Dr. K. Fokkema. HILLEGOM GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. arbeidsbeurs stonden per 7 September 252 werkloozen ingeschreven te gen 290 op dezelfde datum van het vorige jaar. PLANTENTENTOONSTELLING Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag wordt door de speeltuinvereniging „Goed Wonen en omgeving" een tentoonstelling.gehouden van door de kinderen gekweekte planten. Deze tentoonstelling vindt plaats in de zaal van den heer Sistermfens. Tevens zal er Zaterdagmiddag een bloemencorso gehou den worden. De stoet vertrekt circa vier uur vanaf de binnenplaats van hotel Sis termans om een rondgang door de gemeen te te maken, voorafgegaan door muziek. Reeds Woensdagavond geeft de Hillegom- sche Harmonie-kapel een concert op de speeltuin aan de Van Meerbeekstraat. KATWIJK AAN DE RIJN DAMMEN De damvereniging K.D.C. maakt a.s. Woensdagavond weer een aanvang met haar winterwedstrijden. Op .Woensdagavond 16 September a.s. 'des avonds omstreeks 7.30 uur zal de heer v. Dartelen uit Heemstede, administrateur van den Ned. Dambond, voor loden en ge- noodigden een simultaanseance geven. LEIDERDORP GOUDEN HUWELIJKSFEEST Morgen 9 September zal het 50 jaar gele den zijn dat het huwelijk tusschcn WouSer Mor.aal en Maai' je van Loenen werd vol trokken. In goede gezondheid mogen zij zich nog steeds verheugen. De bruidegom is ithans 74 jaar en is jarenlang werkzaam ge weest als timmerman bij de N.V. Stoornolie- fabriek voorheen Sillevis en Rutten, alhier. De bruid telt eveneens 74 jaar. Omringd door hun kinderen en kleinkin deren zal liet morgen een vreugdedag wor den voor dit gelukkige paar, waarvan wij hopen, dat zij nog lang voor elkander en voor hun kinderen mogen gespaard blijven. LEIDSCHENDAM ONDERZOEK WONINGTOESTANDEN Het gemeentebestuur van Stompwijk stelt een onderzoek in naar den toestand van ver schillende woningen in deze gemeente. Onder scheidene eigenaren zullen verbeteringen moe ten aanbrengen, STEUNUITKEERINGEN Het groote aantal steunuitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur van Stompwijk, is oorzaak dat het subsidie groot f 20.000 reeds nu geheel verbruikt is. Wil men den arbeid voortzetten, dan zal een aanvullingssubsidie van minstens f 10.000 noodig zijn, welk be drag aan den Raad is aangevraagd. LISSE RAADSLIDMAATSCHAP Wij vernemen dat de heer J- Berbee Gzn., heeft bedankt voor de benoeming tot lid van den Raad in de vacature—J. Pijnacker. De erst-volgende candidaat van de R. K. lijst is nu de heer C. Schrama. MOOIE OPBRENGST „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De gehouden bloempjesdag voor de ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose heeft opgebracht de mo.oie som van ruim 198.—. STEMMEN BIJ VOLMACHT B. en W. maken hekend, dat vanaf 1 October tot 31 Dec. de gelegenheid bestaat om een verzoekschrift in te dienen om ge bruik te maken van de bevoegdheid tot het stemmen hij volmacht. Inlichtingen ter secretarie. MAILVERZENDING Laatste buslichting voor: s.s. Washington 9 Sept. 16.05 uur. s.s. Hamburg 10 Sept. 5.10 uur. s.s. Duchesse of Atholl 11 Sept. 5.10 uur. GEVONDEN VOORWERPEN Een tros touw, zwart kinderschoentje, dameshorloge, donkerblauw badpak, een vulpen, armbandje, een rozenkrans, 3 zak ken bollen. Inlichtingen bij de politie. NOORDWIJK BENOEMING Tot commies-chef der afdeeling financiën, enz. ter secretarie dezer gemeente is be noemd de; heer Mr. _A. A. B. van Geelen, thans adjunct-commies ter secretarie alhier.. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschreven werkloozen in deze gemeen'ie bedroeg op heden 406, naai de beroepen verdeeld als volgt: landarbei ders 182, losse arbeiders 36, visschers 36, tim merlieden 33, metselaars 5. opperlieden 28, schilders 10, stucadoors 7, chauffeurs 2. schippers 2, loodgieters 1, electriciens 1, mandenmakers 1. smeden 2, jongens 60. ZOETERWOUDE STROOPERS AAN HET WERK De 21-jarige Z. en de 23-jarige S., beiden ui't Leiden, zijn door de politie op heeter- daad betrapt, .terwijl zij bezig waren in den tuin van de buitenplaats „Grenshoek" alhier met weghalen van appelen. Zij waren reeds in het bezit van ruim 1 H.L. vruchten. De zak met appelen is in beslag genomen en tegen de sKroopers is proces-verbaal opge maakt. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Aardappelen geteeld zonder vergunning J. P., tuinder te Katwijk, heeft daar ter plaatse aardappelen geteeld in bedrijf zon der in bet bezit te zijn van de vereischte vergunning. Het bedroeg hier een oppervlakte van 29 Are vroege aardappelen, waarvan reeds ruim 7000 K.G. verkocht waren voor een bedrag van f 248. De resteerende 1300 K.G. waren in beslag genomen. Verdachte was al eens door de crisis- tuchtrechter veroordeeld, zoodat de ambte naar geen termen aanwezig achtte voor ver zachtende omstandigheden. Eisch f 100 subs. 25 dagen met verbeurd verklaring der in beslag genomen aard- Uitspraak conform, A. J. v. d. M., kweeker te Noordwijk, moest voor een dergelijke overtreding te recht staan. Hier bedroeg het een oppervlakte van 13 Are eerstelingen vroege aardappelen, waar van de opbrengst zou hebben bedragen f 91. De aardappelen waren niet in beslag ge nomen daar zij nog stonden te wassen. Verdachte teelde op gepachte grond en had een teeltvergunning in zijn bezit, die aan een ander behoorde, maar die van deze vergunning geen gebruik maakte. Een teelt vergunning is echter persoonlijk, wat ver dachte niet. had geweten. Daarmede rekening houdende was de eisch f 40 subs. 20 dagen. Uitspraak f 25 subs. 10 dagen. Overtreding Vleeschkeuringswet C. v. S., slagersknecht, te Leiden, heeft in de slagerij van zijn patroon P. V. Ie Lei den een varkensham ontzwoerd, zoodat er geen stempels meer op te constateeren Verdachte voerde tot zijn verdediging aan dat de hammen altijd zoo bewerkt worden, aangezien zij anders niet verkocht kunnen worden, hetgeen door een opzichter-contro leur werd bestreden. Verder voerde verdachte nog aan dat hij in opdracht had gehandeld van den mees terknecht, zoodat hij zich onschuldig achtte De ambtenaar was er van overtuigd dat er hier van fraude geen sprake was ge weest, derhalve zal spr. voor ditmaal geen zware straf vragen, maai* laat het een waar schuwing wezen. Vervolgens moest voor hetzelfde feit ver schijnen de patroon' van het bedrijf P. V. te Leiden, die de verantwoordelijke per- üok hier was de eisch f 4 subs. 2 dagen. Uitspraak f 5 subs. 2 dagen. Tal van verkeersovertreders H. W. A. v. d. H. te Den Ilaag heeft op de Zoeterwoudsche Singel te Leiden een aanrijding veroorzaakt door met 'n 60 K.M. snelheid de bocht daar ter plaatse links te nemen, welke, manier van rijden hem op een tegenligger terecht deed komen. Verdachte zeide als verdediging dat hij door de gladheid geslipt was. Eisch f 25 subs. 10 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. H. A. v. d. M. te Voorschoten heeft op den Leidschen Weg daar ter plaatse een wielrijder omvergereden door, met zijn met een paard bespannen groentenwagen, links de bocht te nemen zonder dat er eenige aanleiding voor bestond. Dit kwam hem te staan op een eisch van f 25 subs. 10 dageu. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. De volgende venkeersovertreder was W. B. te Leiden. Deze verdachte heeft als be stuurder van een auto, in de Voorstraat te Noordwijk, de doorgang niet vrijgelaten voor verkeer van rechts. Verzwarende omstandigheden waren hier de groote snelheid en de gevolgde botsing. Eisch na getuigenverhoor f 20 subs. 10 d. Uitspraak conform. A. v. G. te Leiden heeft als berijder van een motorrijwiel een aanrijding veroorzaakt door, komende van de Wilhelminabrug te Leiden de Meerburgstraat in te willen rij den terwijl er op het rijwielpad aan ver- dachte's rechterzijde eenige wielrijders reden. Zonder vooraf eenig signaal of tee- ken te hebben gegeven was hij bovenge noemde straat ingereden met bet. gevolg dat een van de aldaar rijdende wielrijders werd aangereden. Na een tweetal getuigen geboord te heb ben eischte de ambtenaar een boete van f 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. G. H.. die verstek liet gaan had ook al onvoorzichtig gereden en wel te Noordwijk. Hij was in botsing gekomen met een te genligger omdat hij op den Javaweg links was gaan rijden zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Eisch en uitspraak f20.subs. 6 dagen. D. S„ woonachtig te Bodegraven !s met zijn auto, te Katwijk a. d. Rijn, achteuit gaan rijden in de Kerkstraat. Dit achteruit rijden was niet erg voorzichting gegaan. Getuigen verklaarden dat de snelheid meer dan 25 K.M. bedroeg. Het ergste was echter dat de verdachte links heeft gereden, terwijl als de klap op den vuurpijl diende het feit dat de Kerk straat voor automobielen gesloten is ver klaard. Eisch f12.subs. 8 dagen. Uitspraak f10 subs. 4 dagen. Vervolgens kwam er weer eens een auto bestuurder voor het hekje ïiie links van c'en weg had gereden. Deze L. v. S. te Noordwijk, had dit feit gepleegd op den .Ouden Zeeweg daar ter plaatse. Een tegenligger was de dupe geworden. Een schade van f 12 was toegebracht aan de aangereden auto, voor welk bedrag de aangered ene zich civiele partij stelde. Eisch f5 subs. 3 dagen met toewijzing van een schadebedrag van f6. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen maar met ontzegging van de civiele vordering aan gezien ook de aangeredene niet geheel vrij uitgaat. Voorts werden nog veroordeld: F. C. P S. te Leiden wegens he trijden zonder licht als bestuurder van een auto op de Stationsweg te Leiden. Eisch f6 subs. 3 dagen. Uitspraak f5 subs. 2 dagen. J. v. L. te Leiden wegens het besturen van een motorrijwiel zonder in het bezit te zijn van een nummer bewijs. Eisch en uitspraak f 10 sub. 4 dagen. Aangehouden werd de zaak tegen I-I. F. C. te Den Haag die als sudent college had goloopen aan de Universiteit te Leiden zonder is het bezit te zijn van de noodige bewijzen die aan konden toonen dat hij gereohtigd was de colleges te volgen. Burgerlijke Standen BOSKOOP Bevallen: A van Sprangde Jong d M van TolBakker d Ondertrouwd: D Gelderblom en C van Eük Gehuwd: R Vos 25 J. en N A Hooftman 25 J. Overleden: M v d Wolf echtge van K. Groen 50 j. DA Hoogerbrug 3 m. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). STEUN AAN DE BLOEMISTERIJ Rijnsburg, 7 September 1936 Geachte Redactie, Mag ik een kleine plaatsruimte in Uw blad om iets te zeggen over de steun aan de bloemisterij, naar aanleiding van een pro testvergadering, welke te Aalsmeer werd gehouden op Zaterdag 29 Aug. j.l. Op die bewuste vergadering is gezegd, dat do steun, door uitbetaling der minimum prijzen weinig of niets beteekent en ten tweede, dat de totaalsteun niet 3 ton be draagt, doch slechts 80 pCt daarvan. Om nu maar met het laatste te beginnen, déze uitlegging is er totaal naast. Er is 3 ton beschikbaar gesteld en niet 240.000. Wel wordt er 80 pCt. van de minimum prijs uitbetaald, doch niet om het bedrag te verkleinen, maar opdat er altijd een prikkel voor den kweeker zal blijven en hij liever zijn product verkocht ziet, dan dat het doordraait. Dit nu is m.i. zeer terecht. Nog maals leg ik er de nadruk op, deze 80 pCt. mogen in totaal de 3 ton bereiken, welke bedrag niet met 20 pCt. mag worden ver minderd. Deze voorstelling is daarom of met opzet onjuist, of de spreker te Aals meer wist nog niet eens de juiste regeling. Laat hij dan echter eerst eens informeeren bij do leidende figuren te Aalsmeer hoe de zaak werkelijk is. In de tweede plaats rijst de vraag: „be teekent deze steun, in de vorm van de minimum prijzen weinig of niets?" Ik zou deze vraag haast met deze wedervraag wil len beantwoorden: „Is degene die de zaak zoo beziet werkelijk een kweeker?" Een voorbeeld: in 1935 golden de rozen per bos 5 ct. waarvan niets werd uitgetaald. terwijl nu 10 c. (eerst 8 c.) wel wordt uitbetaald. Het zou naturlijk te veel ruimte yergea om Dr. K. DIJK Dat Dr. K. Dijk, bij zijn eerste optreden na zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen in 's-Gra- venhage's Gereformeerde Kerk bijzondere belangstelling zou ondervinden, mocht wor den verwacht. Hij is in haar midden een centrale figuur en een man van universeele activiteit. Zondagmorgen trad hij op in de Kerk van Den I-Iaag-Oost. De Noorderkerk was dicht beze1!; er werd echter geen toespraak gehou den en ook werd niet itoegezongen. In eigen gemeente sprak Ds. Dijk 's avonds en wel in de Westduinkerk, zijn wijkkerk. De opkomst was zoo groot, dat velen zich den ganschen avond met een staanplaats tevreden hebben moeten stellen. Onder he; gehoor was Mr. J. A. de Wilde, minis'er van Binnenlandsche Zaken. Dr. Dijk had tot tekst gekozen Jes. 49 16: „Zie Ik heb u in de beide handpalmen ge graveerd; uwe muren zijn steeds voor Mij". Na den dienst werd Dr. Dijk toegesproken door ouderling D. Hoekstra, namens wijk I speciaal, kerkeraad en gemeente. Hij wenschte den benoemden professor hartelijk geluk met de ontvangen eervolle benoeming Velen vreesden reeds lang, dat zij komen zou. Het zal u, wien het predikant zijn zoo na aan het hart ligt, moeilijk vallen een be slissing te nemen nu de kerken u geroepen hebben. Wij bidden u de bijzondere leiding van Gods Geest daarbij toe. Dat de gemeen te u gaarne behouden wil, weet ge wel. Zij gedenke u in het gebed en zij is, als 't moet. bereid het offer tc brengen, indien het naar 's Heeren wil zou blijken te zijn. Spr. verzoch't ten slotte Dr. Dijk toe te zingen Ps. 121 1 en 4, waarvan het eerste vers eenigzins gewijzigd. Dr. Dijk dankte hartelijk voor het ge sprokene en de bede, die in den psalm voor hem was opgezongen. Nu hij voor zoo'n moeilijke keuze staat bij de door de kerken op hem uitgebrachte benoeming, heeft hij aan de voorbede de gemeente heel m he."- bijzonder behoefte. Van haar liefde is hij overtuigd, maar de uiting er van in deze dagen stelt hij op hoogen prijs. Mocht ten slotte de beslissing zoo vallen, dat hij meen' de benoeming te moeien aanvaarden, dan zie de gemeente daarin geen oogenblik een verminderde liefde jegens de kerk van Der. Haag-West. De Hcere zij met uwen en mij nen geest, zoo besloot Dr. Dijk zijn bewogen dankwoord. De moord te Leiden De Rechtbank te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 28- jarigen gewezen meesterknecht M. C. B. te Leiden, thans gedetineerd, tegen wien loor den officier van justitie twaalf jaar gevangenisstraf is geëisoht, wegens moord, gepleegd in den avond van 1 4April j.l. in Ie hal van een bioscoop-theater aan den Stationsweg te Leiden op de 22-jarige fa brieksarbeidster J. S. uit Zoeterwoude. e rechtbank veroordeelde B. wegens dood- dag tot vijf jaar gevangneisstraf. Van acht meter hoogte gevallen en gedood Gistermiddag heeft in de metallurgische fabriek te Arnhem een ernstig ongeval plaats gehad. De 35-jarige M. K., die 8 meter boven den grond werk verrichtte aan electrische ge leidingen, is uitgegleden en gevallen. Hij werd ernstig gewond opgenomen en bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn over leden. Noordwester-storm verwacht Geseind van de Bilt: Hedenmiddag te 12.20 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noordwesten. NF.D. HERV. KERK Beroepen: Te Kaanerilc, J. H. Koster zoo de geheele lange lijst der producten op te noemen, maar een ieder gevoelt toch wel, dat de kweeker in ieder geval nog iets ont vangt voor zijn moeite en levensonderhoud. Maar veel grooter is de waarde van dit stelsel in zijn primitieve uitvoering. Want naar mijn meening doet deze 3 ton veel meer dan het cijfer op zichzelf. Immers wordt hierdoor veel uit de markt genomen. Bloemen zijn een artikel, hetwelk bijzonder van de weersgesteldheden afhangt. Als er nu een paar warme dagen zijn en er veel doordraait, wordt de markt niet voor een geheele week bedorven, zooals verleden jaar toen er in 't geheel niet of slechts lage mini mum-prijzen waren, welke niet werden uit betaald. Daardoor kwam het, dat er ook kweekers waren, die zelf naar de markt gin gen om in alle geval nog niets voor hun pro ducten te ontvangen. Neen het zou zoo zijn in 1936. dat wan neer er geen minimumprijzen waren met regeeringssteun, massa's bloemen niet eens gesneden waren, doch op het veld waren blijven staan. Dan was men wel van veel werk af, maar dan had de kweeker in 't ge heel geen inkomen en weid de werkeloos heid daardoor bevorderd, terwijl de veiling- omz tten nog meer omlaag gegaan waren. Ik'durr gerust te schrijven, dat deze steun cfan ook te Rijnsburg en omgeving, hoog gewaardeerd wordt en inen deze zeker niet gaarne zou missen. Ook voor de bloemen winkelier en bonafide straathandelaar is ze van groote beteekenis. Ik verheug er mij dan ook ten zeerste over, dat deze regeling is tot stand gekomen. Men versta mij nu wel, ik schrijf dit niet om te zeggen, dat de bloemisterij nu uit .ie put is, verre vandaar. Pogingen aange wend tot meerdere steun in andere vorm. zijn dunkt mij, als het zoo blijft, niet te voorkomen. In die richting is door mij al tijd ten volle medegewerkt. Maar ik acht het onjuist, ja zelfs bedrog, als men om meer te hereiken, reeds gaat veroordeelen wat toch nuttig en van groote waarde is. Ik kan er dan ook niet aan meedoen, om een regeling die den kweeker (bat ik het zoo eens mogen zeggen) droog brood verschaft, te veroordeelen, omdat er geen kaas en geen boter op is. Ik troost me met de overtuiging, dat er ook in andere plaatsen menschen zijn, die er zoo over denken als in Rijnsburg, en dat de leidende figuren te Aalsmeer de nooden van hun bevolking nog niet ver waarloosd hebben. Men dank voor de plaatsing, T. KRALT, Voorz. der Veilingvereen „Flora" te Rijnsburg. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA De hoofdstad verneemt het groote nieuws Men meldt ons uit Amsterdam: Geheel onverwachts, op een tijcLstip dat 't voor iedereen een verrassing was, i3 bet groote nieuws gekomen van de ver loving van Prinses Juliana. Midden in het bedrijvige zakenleven van de hoofd stad kwam de verrassing, uiteraard het eerst bekend in de krantenwijk, de om geving van den Nieuwen Zijdsvoorburg- wal, die tevens het centrum van het Amsterdamsche zakenleven is. Te kwart voor elf vanmorgen deelden de beide omroepvereenigingen over den Hilver- sumschen en den Huizer-zender. na een plot selinge onderbreking vrijwel gelijktijdig het officieele bericht mede, dat gevolgd werd door het Wilhelmus. Het zijn voornamelijk de vrouwen, en zij die toevallig op dit tijd stip thuis zijn, die het bericht zoo midden in den ochtend hooren, doch-als een loopend vuurtje gaat het nieuws verder, men vertelt het elkaar en degenen, die het uit de tweede of derde hand hooren, twijfelen nog aan de waarheid en informeeren overal of liet ge rucht juist is. Zoo ging liet ook vanmorgen in de binnenstad, toen de twijfel plotseling in zekerheid verkeerde, omdat aanvankelijk aan de gevels der groote dagbladgebouwen, even later hij enkele groote zaken en daar na weldra bij de meeste magazijnen en win kels, café's en hotels liet rood-wit-blauw of oranje-blanje-bleu dundoek geheschen werd. Ook de openbare gebouwen beginnen te vlaggen en de bulletins verschijnen voor de ramen. In de binnenstad weet men het thans zeker: de prinses is verloofd, en zakenlieden bellen van hun kantoren bun woonhuis op, boodschappenjongens uit het centrum ver spreiden het nieuws in de buitenwijken en voor zoover men het daar nog niet por ra dio heeft opgevangen is het ook hier spoedig bekend: de Prinses is verloofd, en ook vele particulieren halen de na 31 Augustus reeds opgeborgen vlag te voorschijn en weldra ziet men ook in de buitenwijken de vlaggen, die allenvege kond doen, dat hetgene, dat velen verwacht en vurig gehoopt hebben, is ge schied en dat onze Prinses het belangrijke besluit heeft genomen, een levensgezel ie kiezen, die als prins-gemaal nauw met het Nederlandsche volk zal worden verbonden. En als na twaalf uur kantoren, werk plaatsen en scholen uitgaan, zijn ook reeds de extra-edities der bladen op straat en worden de kranten den ver- koopers als het ware uit de handen ge rukt en groepen de menschen bijeen om het heuglijke nieuws tg hespreken. In de straten van de binnenstad hangt die typische sfeer van spanning en beweging, d:e zoo karakteristiek is voor de hoofdstad als een groote gebeurtenis hoofden en harten der Amsterdamsche bevolking vervult. De indruk te Londen LONDEN. 8 Sept. Het nieuws, dat H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden zich ver loofd heeft, was voor de vele vrienden van de Prinses te Londen, een groote verrassing. In kringen, waar men de Prinses goed kent, verklaarde men niet te hebben verwacht, dat zij zich thans zou verloven, hoewel men den Prins als vriend had hooren noemen. Ten paleize Kensington, waar Prinses Juliana dikwijls heeft gelogeerd, verklaarde haar nicht. Prinses Alice,' dat zij en de Graaf van Athlone zeer verheugd waren het geheel onverwachte nieuws te vernemen. Auto in een sloot geraakt Koopman uiil Rotterdam verdronken Hedenmorgen te omstreeks half tien is op de Bilwijkscheweg tusschen Stol wijk en Haastreoht een bestelauto, b^ eturd door den koopman D. Watier uit de Hooge Nieuwstraat te Rotterdam. Tengevolge van de slechte toestand waar in de weg verkeert, in een drie meter breede sloot terecht gekomen. De bestuurder kon zich niet bijtijds bevrijden en is verdronken. Een tweede inzittende kon warden gered. Het stranden van de „Sirenes" Na den geheelen nacht stuurloos rondge dreven te hebben tusschen IJmuiden en Den Helder, is het Noorsche kolenschip „Sirenes" hedenmorgen voor Callantsoog gestrand. Het middenschip werd met de kop naar het Noorden evenwijdig aan de kust op het strand gezet, nog geen honderd meter van den duinenranQ af. De voorsteven is vastge- loopen op een strekdam. Er is een lijnverbinding tot stand gebracht en met behulp van de broek verlaat de be manning het schip. Tegen tien uur waren reeds twaalf man van de uit 35 koppen be staande bemanning .aan den wal gebracht en liefderijk opgenomen in Cafe „De Haan". Hooge zeeën slaan intusschen nog steeds over het schip. De bemanning zet een eigen reddingsboot uit Dit is echter een hachelijke onderneming en op advies van oen schip per van de Egmondsche reddingsboot „Jan van der Plas" wordt hun door seinen van af de duinen kenbaar gemaakt, geen boot te strijken. De positie van het schip is verre van gunstig. Daar het zeer dicht op de kust zit, diep met de kiel in het zand, moet het wel baast onmogelijk geacht worden, het schip te bergen. Het moet vermoe delijk als verloren worden beschouwd. De secretaris van de Noord- en Zuid Hol- landsche reddingmaatschappij, de heer De Booy is onderweg om het reddingswerk te leiden. CHR. H.B.S. ROTTERDAM Benoemd tot tijdelijk leerares aan do Ghr. H.B.S. Linker Maasoever te Rotterdam: voor Fransch mej. E. Bavinck; tot tiji. leeraar voor Nederlandsch: de heer L. A-. Bouto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7