Opleving zit in de lucht Hoopvolle verschijnselen op economisch gebied DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Jaarbeurs onder gunstige omstandigheden geopend Landbouw en veeteelt nu vertegenwoordigd Storingsvrij is de atmosfeer nog geens zins, noch op politeik, noch op economisch, noch op monetair gebied. Toch houden de gunstige factoren reeds eenigen tijd achter een ononderbroken de overhand. Het be drijfsleven in ons land heeft in den Iood van dit jaar vrij belangrijke schreden op den weg naair herstel gedaan en de voor uitzichten op verbetering doen met méér vertrouwen dan in eenig vorig stadium der depressie de naaste toekomst tegemoet zien Bijzondere dagen Er zullen ook nu weer eenige bijzondere dagen aan de beurs zijn verbonden. Zoo was de openingsdag van heden een bijzon dere omdat ditmaal de agrarische beurs door den Minister van Landbouw officieel in tegenwoordigheid van vele autoriteiten werd geopend. Donderdag 10 September is er een Fransche dag, dan komen c.a. vijftig Fransche autoriteiten en zakenmenschen de beurs bezoeken. Uit het bovenstaande blijkt, dat deze week voor handel en industrie in ons land zeer belangrijk zal zijn. Wij spreken de hoop uit, dat het bezoek aan de Kon. Ned. Jaar beurs groot zal zijn, opdat de zorgvuldige voorbereiding en de grootsche propaganda, welke er voor gemaakt is, hierdoor tot hun recht komen. De Jaarbeurs draait weer! Radio-avond Geref. Jeugdbonden De secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs is vol moed, wat de verschijn selen betreft op economisch gebied, internationaal, zoowel als natio naal. Hij zou zelfs willen zeggen, dat de nieuwe morgen al is geko men, al heeft hij nog eenige beden kingen, o.a. dat de overheidslasten te hoog zijn Hieronder vindt men zijn be schouwingen, welke hij gisteren ten beste gaf, bij het voorbezoek, dat de Nederlandsche Pers bracht aan de najaarbeurs, welke vandaag geopend is. Er zijn reeds resultaten, welke op verbe tering wijzen. Er is meer uitzicht dan er in vele jaren is geweest. Het valt niet te ontkennen, ciat het economisch leven, natio naal en internationaal, in het laatste half jaar nieuwe aspecten heeft gekregen, welke gunstig zijn te noemen. De wereldhandel heeft hier en daar wat meer armslag ge kregen. En dit trots ernstige troebelen op het gebied der internationale politiek. Er moeten wel zeer sterke positieve genezende krachten aan het werk zijn in het econo misch organisme. Voor gezonde herleving is vertrouwen noodig. Welnu, in den we reldhandel breekt de zon van vertrouwen weer door. De tegenstelling tusschen de wereldcon junctuur en de economische ontwikkeling in Neaerland, dat de buitenlandsche curve steeds naar boven ging en de binnenland- sche lijn immer naar beneden afboog, is ten einde. Ook de economische ontwikkeling van Nederland toont thans aan, dat in de laatste maanden de kansen tot opleving aanzienlijk zijn toegenomen en de opleving zelf reeds in de bedrijfsresultaten van een aantal Nederlanosche ondernemingen tot uiting is gekomen. Stijging van den omzet, daling van sommige grondstófprijzen, be tere noteeringen voor het eindproduct, ge paard met de resultaten van reeds vroeger ingezette bezuinigingen en rationalisatie, brachten menige industrie weer op of na bij het rendabele peil. En het wekt ook ten opzichte van de binnenlandsche conjunc tuur vertrouwen, dat wat door opleving aan hooger niveau bereikt werd, ook in de meeste gevallen behouden kon blijven Tot die betere conjunctuur ten onzent heeft in de eerste plaats mede gewerkt d« verbetering van den internationalen toe stand, waarvan ons land in zoo hooge mate afhankelijk is; voorts de in steeds meer landen krachtiger tot uiting komende ge neigdheid om den internationalen goede- rehruil te verruimen. Gunstig wordt ook de toestand hier te lande beïnvloed, doordat het in Indië weer beter gaat, waar uit de de eerste hand van de opmerkelijk vaste stemming der grondstofprijzen wordt geprofiteerd. Het inmiddels vrij algemeen door gedrongen besef, dat door de stijgenr de goederenprijzen op de wereldmarkt en de koersstijgingen op de binnen landsche effectenmarkt voorloopig devaluatie van den gulden zeer on waarschijnlijk wordt, heeft ons bedrijfs leven mede een rustiger polsslag ge geven. Jubileumbeurs Deze beurs is een jubileumbeurs. Niet al leen is zij de vijf-en-dertigste in de rij der beurzen, maar ook was het twintig jaar ge leden, dat de „Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland" werd opge- In verband met dit jubileeren is het van veel belang, dat de Jaarbeurs nu is uitge bouwd. Ook daaromtrent deed de secretaris generaal verheugende mededeelingen. Na veel voorbereiding, welke op zeer korten ter mijn moest geschieden kon een agrarische Jaarbeurs aan het instituut verbonden worden. Over deze agrarische beurs, welke hedenmiddag door Z.Exc. Minister Deckers geopend is. zal onze landbouwTedacteur uitvoerige me dedeelineen doen in het Land- en Tuin bouwblad, dat morgen in ons blad ver schijnt. Vermelden wij in deze meer alge meens beschrijving slechts, dat de bedoe ling is om den landbouwhandel de gelegen heid te geven zijn intermediair ter Jaar beurs te vinden, dat de opzet thans ge schied is. omdat in den kring van landbouw n veeteelt zeer de behoefte eraan gevoeld 'erd, dat deze agrarische jaarbeurs echter nog moet worden uitgebouwa, hetgeen za' kunnen geschieden naar aanleiding van wat zich thans in de practijk doet zien. Deze eerste agrarische jaarbeurs is een erperi- ment. een introductie, en in dat licht moet zij worden bezien. Groote deelname Er is zeer groote deelname voor deze beurs. Alle gebouwen zijn tot in den nok bezet en ook standruimte wel ke bij vroegere beurzen verhuurd werd als expositieruimte, omdat men ze niet kwijt kon raken voor monsterskamers, is nu met monsterkamers bezet. De deelname bedraagt thans 1146 tegen 1079 bij de vorige najaarsbeu re. Totaal ver huurd zijn 14.470 vierk. M. tegen 12.S00 vierk. M. ter vorige jaarbeurs. Het aantal verhuurde vierk. M. oppervlakte is thans on geveer gelijk aan het aantal vierk. M. ver huurde oppervlakte van de voorjaa beurs van dit jaar. Deze vergelijking is op merkelijk, omdat de voor jaarsbeurzen altijd veel grooter zijn, dan de najaarsbeurzen. In alle groepen is de deelneming zeer be vredigend; alleen in de groep meubelen is een kleine teruggkng welke "verband houdt met het opheffen of den sterken achteruit gang van eenige ondernemingen in dezen zwaar beproefden bedrijfstak. Italië ontbreekt ditmaal, maar België is thans voor de eerste maal ook ter najaars- beurs aanwezig. Verder zijn er weer inzen dingen, als gewoonlijk van Duitschland en Oostenrijk, en Frankrijk. De afd. Uitvindingen is weer uitgebreid aanwezig, evenals de groep nieuwe in dustrieën om het voormalige Zuiderzeege bied. Het Nederlandsche handwerk is door de smedenpatroons, ce mandenmakers en klompenmakers vertegenwoordigd. De Ko loniale Afdeeling brengt ditmaal het tou risme naar voren, niet alleen het tourisme in Indië, maar vooral het tourisme naar Overwogen wordt de mogelijkheid van deelname vanuit Nederland aan de Jaarbeurs te Bandoeng, zulks om liet opkomend streven om de handelsbe trekkingen tusschen Indië en het Moe derland te bevorderen, te stimulecren. BINNENLAND Conflict bij Nico ter Kuile opgelost Het werk heden hervat De gistermorgen uitgebroken staking bij de N.V. Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé, welke onder leiding stond van de drie samenwerkende textielarbei dereorganisaties, is, dank zij het optre den van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. A. C. Josephus Ji'tta, reeds geëindigd. De arbeiders hebben het aanvullend voorstel van den Rijksbemiddelaar, door deze in de gistermorgen gehouden con ferentie gedaan, aanvaard. Het wapen van het geslacht Lippe Bisterfeld. De kleuren zijn de vol gende: linker boven- en rechter ondervlak: zilver, elk met een roode roos met gele meeldraden; rechter boven- en linker Be* nedeniflak: rood.'etk met een Zwarte, duif: zittende op een gouden ster. Ontslagen ambtenaren in het Saargebied De kwestie der schadeloosstelling De Volkenbondsraad heeft een comité van drie juristen ingesteld met verzoek van ad vies te dienen met betrekking tot klachten, welke vroegere ambtenaren in dienst van de regeeringscommissie van het Saargebied gericht hebben tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, betreffende het be drag der schadeloosstelling bij de beëicdl ging van de met hen gesloten contracten. Naast een Belg en een Zwitser heeft in dit comité zitting Mr. Dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-Minister van Justitie. Het comité zal dezer dagen te Genève bijeen komen. Het residentieslot van Detmold De Bacon-inschrijving De Minister van Landbouw antwoordde ;öp vragen van den heer Van der Sluis in verband met de vergoeding, welke wordt gegeven aan de stilgelegde baconfabrie- ;kcn, alsmede aan die fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zijn toege wezen dan waarvoor was ingeschreven: De vraag of de stilgelegde baconfabrieken en die fabrieken, aan welke minder var kens zijn toegewezen dan waarvoor was in geschreven, een vergoeding behooren te opt- \angen, kan de Minister in haar algemeen heid noch bevestigend, noch ontkennend be antwoorden. Hij acht het mogelijk, dat on der bepaalde omstandigheden een vergoe ding redelijk zou zijn, doch of die omstan digheden aanwezig zijn, zou hij van geval .tot geval willen beoordeelen. Hoe de. baconf abrikan ten. deze vergoeding ibesteden, is door den Minister niet onder- kocht. Hij zou het vanzelfsprekend achten, dat deze mede aan de arbeiders in de be- 'drijven ten goede komt. Moet om billijkheidsredenen een vergoeding worden gegeven als bo venbedoeld, dan wenscht de Minister dit zelf te doen. Vandaar dat *n scha deloosstelling buiten hem om, ook al wordt deze geheel of gedeeltelijk als vergoeding aan anderen afgestaan, niet zijn instemming heeft, en dat hij na de thans geldende regeling, die niet langer dan drie maanden zal du ren, het gebeurde bij de laatste in schrijving, hoe dan ook, onmogelijk zal maken. Versch brood bij het ontbijt Zooals men weet hebben de Ned. Bakkers bond, de Ned. R. K. Bakkerepatroonsbond en de Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland onlangs een enquête ingesteld in verband met de bekende actie voor versch brood bij het ontbijt De ingekomen biljetten zijn gesplitst in de drie grootste steden, de elf provinciën, terwijl een laatste lijst bevat de antwoor den der ingekomen biljetten, welke niet bnderteekend waren. De vraag luidde: „Wenscht gij den be- staanden toestand ten aanzien van den verkoop van versch brood veranderd te Zien met behoud van de huidige Arbeids wet?" Het aantal ja-stemmen bedraagt 1743, het aantal neen-stemmen 2154, terwijl 18 stem men blanco waren uitgebracht. De Haagsche Landdag De Spoorregeling op 15 September. De jl. Zaterdag gepubliceerde treinrege- ling behoeft in zooverre aanvulling, dat de goedkoope spoorkaartjes afgehaald kunnen worden aan alle stations in Nederland, door ieder persoonlijk of voor een aantal tegelijk, tot 14 Sept. a.s. 12 uur. Al komt men alleen uit een bepaalde plaats, dan krijgt men toch het speciale De toeloop blijkt zoo groot te zijn, dat de spoorwegen zich ook genoodzaakt zien ook de heenreis te regelen. Men gelieve zoo mogelijk te gaan met de treinen welke op de spoorkaartjes staan aange geven. Kan men van deze treinen geen gebruik maken, dan dient men dit op te geven bij het koopen van een spoorkaartje en dan is het reizen ook met andere treinen toe gestaan. Dit geldt ook Vóór de terugreis. Mosselzandbanken opengesteld Zeer veel liefhebbers Op 1 Sept. j.l. zijn de mosselzaadbamken in de Zeeuwsche stroomen weer voor de mossel zaadvisscherij opengesteld. Vele kwee kers maken van de gelegenheid gebruik om te probeeren een hoeveelheid Zeeuwsch zaad te bemachtigen en zoodoende aan hun gedwongen werkloosheid door het ontbre ken van orders een einde te maken. Vele varkens maken de spoeling dun en de nabij Zierikzee in de Oosterschelde ont dekte bank was dan ook door het abnor maal groote aantal liefhebbers spoedig -leeggevischt. Gehoopt wordt, dat nieuwe zaadbanken gevonden worden, daar Zeeuwsch zaad een gewild product is. ARBEIDSINSPECTIE Aan den inspecteur van den arbeid Ir N. C. Winkel te Den Haag, is de persoonl. titel van hoofdinspecteur van den arbeid Neem 'n "AKKERTJE bi| Migraine, „Kater", Hoofdpijn, ent VAN ONZE ADVERTEERDERS Naar een goedkoopere huishouding Wij zijn er aan gewend geraakt, dat ieder, die in den huidigen tijd aan onze huisvrou wen iets heeft aan te bieden, dit aankon digt als een geweldig koopje, een drastische verlaging, kortom als iets zeer bijzonders, dat. nog geen mensch heeft meegemaakt. Echter zal het lang niet altijd mogelijk zijn, dat de huisvrouwen met zekerheid kunnen uitmaken, of het aangeprezene nu werkelijk zoo voordeelig is, als beweerd wordt, aangezien tallooze factoren, zooals kwaliteit, afmetingen, gewicht, afwerking en niet te vergeten herkomst, een groote rol spelen. Maar wat de vanouds bekende Sunligdt- fabrieken thans in het gansche land aan kondigen, brengt voordeelen voor de huis houding, die aan iedere huisvrouw onmid dellijk duidelijk zijn. Sunlight-zeep zwaarder in gewicht en tegelijk nog in prijs verlaagd, daar kunnen al onze lezeressen werkelijk blij mee zijn. Wie de nieuwe dikke stukken ziet, de Sun light kwaliteit kent en hiervan voortaan voor een dubbeltje kan profiteeren, zal met haar besluit niet langer dralen, want zij weet, wat zij voor haar geld krijgt. En de bekende geschenkenbons, die zoo trouw ge spaard worden, blijven geldig. Panorama van Detmold de stad van Prins Bernhacd Evenals vorige jaren zal bij den aanvang van het winterseizoen een radio-avond wor den gehouden uitgaande van de con'act-com- missie van de 3 Geref. Jeugdbonden, L w. Ned. Bond van J. V. op G. G., Bond van M. V. op G.G. in Nederland en Bond voor Geref. J eugdorganisatie. De radio-avond zal gehouden worden op Donderdag 1 October. De uitzending heeft ditmaal plaats yanuii ie Zuiderkerk te Zwolle. De vergadering staat onder leiding van den Secretaris van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, den heer M. Grashoff, van 's-Gravenhage. Spreekster en spreker zijn: Mej. B. van den Berg, van Kampen, bestuurslid van den Meisjesbond, en Prof. Dr. G. Ch. A a 1 d e r s. 2e voorzitter van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie te Hil versum. Medewerking wordt verleend door het Chr. Zwolsch Mannenkoor, directeur de heer E. v a n d e n B e r g, en 'den heer R. Kamp, organist der Zuiderkerk. Vandaag open de de Jaarbeurs te Utrecht we derom haar poorten, in ver band waarmede op het terrein van de Jaar beurs de ver schillende ten toonstelling s- gebouioijes we derom zijn op-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5