De levensloop van Prins Benno DE JEUGD VAN ONZE PRINSES De Eersfe Najaars-sform PIPOLIN I DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. Aan hét leven van dit volk, aan de lande lijke genoegens van de bewoners zoowel als aan de cultureele zijde van het lancfbestuur nam hij steeds met groote opgewektheid deel. Ook hij mocht zich in een groote po- polariteit verheugen, ijn natuurlijke ge moedelijkheid, zijn uitgesproken sympathie voor het Lippisohe volk, kwamen wel bij zonder tot uiting bij volksfeesten, waar hij steeds gaarne aan deelnam. Menschen uit Detmold. die Prins Bcrnhard persoonlijk gekend hebben vertelden, dat het volk nog nooit medegemaakt had. dat een prins uit liet regeerende huis danste met het eenvou digste meisje uit het dorp, dat hij met ar beiders en knechten een glas bier dronk. En hoe deed hij het! In alles was hij zonder pose. Hij deed het als een uit drukking van de meest natuurlijke ver bondenheid en saamhoorigheid. Dit maakte hem overal geliefd. De ouders van den jongen Prins Bernhard De mooiste tijd uit het leven van Prïi Bernhard was ongetwijfeld de tijd van zijn verblijf in Paderborn. Daar leerde hij ook zijn latere echtgenoote kennen. Gravin Cramm-Crieven, die met den graaf van Oeynhausen gehuwd was geweest, doch ivan dezen gescheiden was. Spoedig na hun huwelijk vertrokken Prins Bernhard en eijn vrouw naar hun bezitting Woynowo bij Bomst aan de Poolsche grens. Wovnowo was een heerlijkheid, vele duizen den morgen land groot, welke tot de erfenis van de gravin Cramm-Crieven behoorde. Prins Bernhard werd grootgrondbezitter bleef dit tot aan het einde van zijn leven- Zijn vrouw is van haar jeugd af een enthousiaste bewonderaarster van de paar densport geweest. Deze sport in den meest edelen zin van het woord werd in Woy nowo met bijzondere voorliefde beoefend. De prinses reed op alle groote concoursen in lOost-Duitschland met veel succes om de hoog ste prijzen en onderscheidingen. Vele jaren was Woynowo het middel punt van het verkeer der adellijke fa milies uit de omgeving, totdat door de Novemberrevolutie niet alleen de Lip- pische troon viel, doch ook een groot gedeelte van het familievermogen ver dween. De inflatie in den na-oorlog- schen tijd kwam daar nog bij en dit alles te zarnen was oonzaak, dat het eens -zoo vroolijke en levensblije huis Woynowo stiller en stiller werd. In dezen onrustigen en zorgvollen tijd .Viel het accent in het leven van Prins Bern hard en zijn echtgenoote meer en meer op de huiselijkheid en het innige familie leven. Zij zochten en vonden hun geluk in den omvang en in de opvoeding van hun beide, zoons, de Prinsen Benno en Aschwin. Beide Prinsen waren in Jena geboren. Benno in 1911, Aschwin in 1914. De oude Prins Bernhard is in Juni 1934 gestorven. In zijn laatste levensjaren heeft hij nog het geluk gesmaakt zijn beide zoons te zien opgroeien tot bijzonder be gaafde menschen. Hij had de overtuiging, dat zoowel Benno als Aschwin zich plaats in de maatschappij zouden verwer den door eigen bekwaamheid. Zelf had hij zich in het leven veel moe ten ontzeggen. De wereldoorlog, welke h van het begin tot het 'einde medemaakte Viel in zijn beste jaren. Daarna moest hij den druk verdragen, welke na de Novem- ber-revolutie in 1918, de familie-leden van vroegere vorstenhuizen ondervonden. En ten slotte had hij groote zorgen bij het bestuur van zijn uitgebreide goederen. In de laatste jaren werd een groot gedeelte van het Woynowo-er grondbezit verkocht. Aan de familie Lippe-Biesterfeld bleef het slot, de naaste omgeving en het meer. In het thans eenzame kasteel leeft de Prinses zij is 53 jaar oud een rustig en teruggetrokken leven, in de herinne ringen aan haar echtgenoot en aan een schoon verleden, doch gelukkig met' haar beide kinderen, aan wie zij al haar zor gen wijdt. Wat zijn vrienden van hem zeggen Iemand van groote begaafdheid met prettige omgangsvormen. Prins Benihard Benno noemen zijn vrien den hem is 29 Juli 1911 te Jena geboren en is dus 25 jaar oud. Hij doorliep het gymnasium te Berlijn en na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijn- sche Universiteit in de rechtswetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn can- didaatsexamen gedaan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijd in Engeland en maakte ook een reis naar Marokko. Daarna is hü in dienst getreden bij de I. G. Farben, het groote Chemische wereldconcern. De jonge Prins, die de Fran- sche taal volkomen beheerscht, werd gerui- men tijd gedetacheerd in Parijs bij het Fran- sche filiaal. Ook heeft hij later gewerkt op ihet hoofdkantoor der I. G. Farben in Berlijn. Den prins zelf hebben wij niet kunnen ontmoeten. Wel eenige vrienden van hem. Zij schetsten hem als een vroolijke, sportieve jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk in den omgang als hij is, waren zij er zeker van, dat hij zich binnen korten tijd even populair zou maken in zijn nieuwen levenskring als in den in- tiemen vriendenkring van Gymnasium en Universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige, sterke jongeman. Iemand van gToote begaafdheid, van pret tige omgangsvormen, een stil en rustig, tot overpeinzing geneigd karakter, doch daarbij een vlot sportsman, een goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een eenvoudige en degelijke persoonlijkheid. Ziedaar hoe zijn vrienden over hem spreken. Prinses Juliana en Prins Benno hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet. Ook tijdens h^t vacantieverblijf van de Koningin en de Prinses in Zwitserland was Prins Benno eenigen tijd in haar omgeving. Thans logeert 'de prins in .Holland bij een hem bevriende familie. God der vad'ren, houd Uw oog „Op dit Koningskind gericht Zoo stond te lezen in ons blad op den ge boortedag van Prinses Juliana. En thans, na ruim 27 jaren, ontvangt ons volk de verhoo ring van die bede in een zeer bijzonderen zin. Zooveel vragen in het har: rijzen over den toekomstigen gemaal van onze Prinses, zooveel weten vrij reeds van haar, die do Koninklijke Moeder in haar prille jcug.l „Ons Zonneschijntje" noemde. En wie zou liet durven ontkennen, dat Prinses Juliana, sedert zij de functies van het openbare leven aanvaardde, zich een zonnig pad gebaand heeft door het leven en s reven van ons volk. Wij denken aan het kleine paleis schooltje, waar de Prinses haar eers.e les sen ontving; nog maar acht jaar was zij oud, toen zij al een „gedicht" maakte wie on zer kinderen kent het niet, hei Hazenliedje? Een keur van leeraren geleidde de eerste schreden: we noemen slechts de namen van Jan Ligthart. Prof. Gunning, Cath. van Rennes, Prof. van Schelven, Prof. van Eerde, Naast de school kwam de reis: n.aar Noorwegen, Engeland, Zweden en Zwitser land vergezelde de jonge Prinses haar moe der en waar zij kwam, won zij de harten door eenheid en ongedwongenheid. En dan denken wij aan dien 30en April van den 18en verjaardag, den dag, dat de Prinses grondwettig het recht der troon opvolging verwierf en zij als „volwassene" het leven binnentrad. Feest was er in 't heele land), feest ook in het paleis, waar de Ko ninklijke Moeder haar Kind toesprak, ver heugd en dankbaar, ernstig en bemoedigend: „Echter kan hiermede voor u het tijdperk an studie nog niet worden afgesloten, inte gendeel, gij zult u nog verder voor do u •achtende taak willen en moeten bekwa men. Het is uw vader en mij aangenaam geweest gevolg te kunnen geven aan den ia u zelve opgekomen wensch, uw studies oort te zetten aan de Leid'sche Hooge- school, die door zulke schoone en aloude tradities aan de geschiedenis van het vader land en onze familie is verbonden". Met hoeveel genoegen zullen de studie- genooten der Prinses zich dat academisohe tijdperk herinneren, eindigend met de eere-promoti© op 31 Januari 1930! Maar onze Vorstin hield ook het oog op de toekomst gericht: „Zij het u gegeven altijd weer te vinden d i e diepere eenheir, die alle menschen saam bindt, die gij steeds gezocht hebt en te leeren anderen en u zelve te begrijpen en u in te leven in het tijdperk dat voor u ligt; u zóó het vertrouwen waardig te maken van uwe tijdgenooten en bovenal van ons dierbaar volk, aan wélks geluk en welzijn ge eenmaal geroepen zult zijn uwe beste jraven en krachten te wijden. „Wij* weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht allen zult beproeven, het .is daarom dat wij met u heel uwe toekomst met ootmoed en met ont roering in het hart, doch met groote blijd schap en vertrouwen leggen in die Vader hand, Die uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol bewaard heeft." Die bewarende hand Gods heeft thans het voor Nederland zoo kostbare leven ge leid naar het oogenblik, waarop de Prinses haar bestemming als vrouw heeft bereikt. En wij beleven opnieuw de nationale vreug de, die op 30 April 1909 door het land golf en zingen deed: „Kanonschoten dreunden bij 't luiden der klok! Heel Nederland vloog overeind! De vlag kwam het raam uit En golfde langs haar stok! Zoo'n vreugd had zin lang niet gekend. Elk droeg toen Oranje, het werk lang aan kant, Voor elk was 't vacantie, 't was feest in het land 'f Was al voor de kleine Prinses!'* Een Noorsch schip gestrand Tentoonstellingstent te Surhuisferveen ingewaaid Vrij groote schade in het VVestland BINNENLAND Het derde gebod Ij de Marine is de overtreding groot Naar aanleiding van de in de pers ver schenen artikelen v. Ds. P Prins te Deventer die in de zomer van 1935 oen reis met Hr. Ms. „Hertog Hendrik" als geestelijk verzor ger medemaakte, merkt het C h r. Marine blad op, dat bij de Marine Gods Naam op ontstellende wijze wordt misbruikt en de redactie concludeert: 1. op grond van het bepaalde in het Reglement betreffende de krijgstucht is eiken militair het vloeken zoowel in als b u i t e n dienst verboden; 2. alle gezagdragers zijn verplicht op de naleving van dit verbod stipt toe te zien; doen zij dit niet dan maken zij zichzelf aan een krijgstuchtelijk vergrijp schuldig; 3. gezagdragers, die zelf met Gods ge boden geen rekening houden, voelen het vloeken niet als een krijgstuchtelijk vergrijp aan; 4. beklag over het door superieu ren vloeken is niet mogelijk, tenzij men p e r s o o n 1 ij k wordt uitgevloek! in welk geval beklag over krenkende of onbillijke bejegening kan geschieden tegen vloeken in het algemeen of tegen anderen staat de Christe7t schepeling machteloos; 5. op grond daarvan kan slechts ver betering worden verwacht als iedere meerdere er van zou kunnen worden doordrongen dan hij ook ten opzich'e van het vloeken de krijgstucht bahoort te handhaven en zich er tevens van be wust wordt dat hij, door z el f te vloeken, het gezag ondermijnt en zichzelf ver nedert. fn punt 4 wordt op een ernstige leemte wezen. INLIJVING VAN DIENSTPLICHTIGEN Een nieuwe regeling Na inlijving wordt beslist, wie voor onderofficier wordt opgeleid De minister van Defensie heeft be paald, dat voor sommige groepen van dienstplichtigen de tijd van inlijving, te beginnen met de lichting 1937, .ver- Trieste herinneringen laat de zomer van 1936 na. Velen denken terug aan een grootendeels ver regende vacantie en met zonne schijn werden we schraal bedeeld. Laat gekomen, is de zomer thans weer, lang voor den „officieelen" datum, heengegaan. De herfst heeft plots zijn intrede gedaan en de eer ste kennismaking was verre van prettig. Een hevige Westerstorm heeft gister en vannacht over ons land gewoed. Krachtige windstoo- ten en gure regenvlagen maakten het verblijf buiten zeer onaange naam, en brachten zoo te land als te water veel consternatie teweeg. De hevige Westenwind bereikte gister zoo deelde men ons mede bij de filiaal inrichting van het Kon. Ned. Meteor. Insti tuut te Rotterdam een windkracht van 7 S, hetgeen overeenkomt met een druk van 62 kg. vierk. meter. In het afgeloopen etmaal viel 16 m.M. regen, geen abnormaal verschijnsel, maar toch ook geen kleinig heid voor den tijd van het jaar, vooral als men bedenkt, dat de meeste regen vóór den middag viel. Door de ons land binnenval lende koude luchtstroomen, die van over zee werden aangevoerd, werd het laatste restji warmte weggevaagd. Vandaar dat zich in den loop van den avond op verschillende plaatsen van ons land onweerverschijnselen oordeden. Het Noorsche s.s. „Sirenes", metende 4300 bruoto reg. ton, dat gistermorgen in ballast van Amsterdam naar Tyne was vertrokken en buitengaats voor anker was .an, is door het stormweer van zijn an kers geslagen en bevond zich gisleren in gevaarlijke positie in de richting van Eg- o n cl aan Zee. Desleepboot „Ut'rechit" van bureau Wijs muller is uit Den Helder, de sleepboot „In- dus" van L. Smit en Co. uit Hoek van Hol land ver rokken om de „Sirenes" assistentie te bieden. Den geheelen dag heeft de „Sirenes" het heel moeilijk gehad, doch zij heeft het kun nen houden. Vannacht om half twee, zoo meldt men ons, was de „Sirenes" tot Petten gevorderd. Het schip lag toen twee en een halven mijl uit den wal, dus niet ver ver wijderd van de gevaarlijke zandbank, do Pettcner Polder genaamd. Deze bank is door een boei aangegeven. De sleepboot „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder bevindt zich in de nabijheid van het schip, doch de kapitein van do „Sirenes" achtte sleepboothulp nog niet noodzakelijk. De bewegingen van het semp worden van de kust af nauwlettend ge- volgcf. De bemanning van de reddingboot van Pe ten een vlet is paraat. Ook van af den vuurtoren Kijkduin te Den Helder kan men bet schip waarnemen. Het roode bakboordlicht is daar goed ie zien, wat er op wijst, dat het schip dwars in den wind ligt. Intusschen is ook de „Dorus Rij kers" te Den Helder gereed <ot uitvaren. Een bedenkelijke omstandigheid is, dat ten gevolge van den storm het licht van den boei van Zuiderhaaks, welke het vaarwater naar Den Helder aangeeft, is uitgegaan, zon- dat de oriën'tatie ter plaatse bemoeilijkt wordt De storm woedde om twes uur nog onverminderd voort De „Sirenes" gestrand Ondanks alle pogingen een stranding te voorkomen is de „Sirenes" hedenmor gen om kwart voor zeven 1 K.M. voorbij Callanjtsoog toch vastgeloopen. Het schip zit vrij hoog op het strand. Er be staat geen direct gevaar voor de opva renden. Het schip kan niet op eigen kracht loskomen. De Reddingboot „Do- rus Rijkers" is ter assistenitie uitgevaren. Van Petten uit wordt getracht met vuur pijlen een verbinding met de „Sirenes" tot stand te brengen. Tentoonstellingstent in elkaar gewaaid andering zal ondergaan. Het nieuwe plan van opkomst zal binnen enkele dagen verschijnen. Een van de belang rijkste afwijkingen van de regeling, welke de laatste jaren heeft gegolden, is, dat voortaan voor de meeste leger onderdelen eerst eenige weken na de inlijving zal worden beslist, welke dienstplichtigen voor onderofficier zul len worden opgeleid. Alleen voor de dienstplichtigen, die voor onderofficier-administrateur, en voor de geoefenden, die tot onderofficier worden opgeleid, blijft de oude regeling gehand haafd in dien zin, dat zij reeds vóór dc in lijving voor de opleiding worden aangewezen en afzonderlijke tijdstippen van opkomst behouden. In het bijzonder verdient het de aan dacht dat er ook eenige wijziging is gekomen in de groepen, die reeds voor het jaar van de lichting worden ingelijfd. Tot deze groepen behoort ook de eerste ploeg van de lichting 1937 voor infanterie en wielrijders, die 5 Oct. 1936 zal opkomen tegelijk met de tweede ploeg van de lichting 1936. De minister heeft ter kennis van de bur gemeesters gebracht, dat in de indeelings- lijst omtrent eiken persoon de duur van de eerste oefening zal worden vermeld. In de kennisgeving aan de belanghebbenden wordt vermeld, dat, wanneer de dienstplichtige niet opleiding wordt genomen tot onrleroffi- de duur van de eerste oefening 5V*> maand is. Wordt hij wel in opleiding geno men tot onderofficier, dan duurt de eerste .oefening 12 maanden. van landbouw, nijverheid en handel te Sur huisferveen, gemeente Achtkarspelen, door een plotselingen stormvlaag geteisterd. Van de twee groote tentoons'ellingstente*i. eon van 1100 vierk. meter en een van 1600 vierk. meter, is de grootste in elkaar ge waaid. In de tent bevonden zich lal standhouders, die bezig waren hun uitstal lingen gereed te maken, toen net eerste gt deelte \an de tem onder de kracht van de stormwind inzakte, maakten zij zich ijlings uit de voeten, zoodat bij de tweede vlaag, welke de geheele tem deed bezwijken, geen persoonlijke ongevallen voorvielen. Het vallende tentzeil heeft zeer veel scha de aan de stands en de uitgestalde voorwer pen aangericht. De standhouders en het teiV'oonstellings- comité zullen de schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, onderling rege len. Dc tentoonstellingslocaliteiten zullen van nacht opnieuw worden opgebouwd, zoodat morgenochtend om acht uur de standhou ders de inrichting van hun stands onmid dellijk ter hand kunnen nemen. De opening van de tentoonstelling blijft op Woensdag a.s. vastgesteld Motorschoener in nood De Nederlandsche motorschoener „Ba! tic", kapitein-reeder J. Pekelder ie Gronin gen, trachtte gisteren het Noord-Oostgat bij Terschelling binnen te loopen in ver band met de zware zee. Dit gelukte aanvan kelijk niet, doch la'ter op den dag is het met. hout geladen vaartuig het Westgat van Ter schelling ingevaren. Het is over de banken heengeslagen en lag toen in uiterst gevaar lijke positie. De motorreddingboot „Brand' ris" is er in geslaagd verbinding te krijgen en heeft de opvarenden, de kapitein, diens vrouw en 2 matrozen aan boord genomen. Tot het aanbreken van den dag zou men in de nabijheid van het schip blijven, om dan de situatie nader onder oogen te zien. Marine-oefening bemoeilijkt Gistermiddag werden voor Den Helder torpedo's ingeschoten, waaraan het torpedo- transportvaartuig „Mercuur" deelnam. Dit schip pikte de afgeschoten torpedo's oo, doch met de laatst afgeschoren torpedo lukte dit niet tengevolge van het in hevigheid toene mende stormweer. Men besloot daarom het projectiel op sleeptouw le nemen haven van Nieuwcdiep. Ook de stoomsloep van de „Mercuur". die bij het inschieten behulpzaam was geweest, werd naar de ha ven gesleept. De schijfbarkas, he t doelwit van de gelanceerde torpedo's, die men even eens veilig had willen binnenbrengen, sloeg, voor dat ze opgepikt was, vol water en zona. Op het oogenblik, dat het torpedo-trans portvaartuig de haven binnenliep, brak de sleeptros, waaraan de sloep werd gesleept. De sloep, waarin twee matrozen zaten, dreef in de richting van het fort „De Harsens," naar den kant van den Zuidwal. Teneinde de sloep met de beide mannen in veiligheid te brengen, voer een sleepboo' van Hr. Ms. wachtschip uit, evenals een jol van de marine. Bijzonder fortuinlijk was men niet De jol dreef door den storm naar den Zuidwal af, waar zij later werd afgehaald door de torvlet H. D. 106. De sleepboot van het wachtschip geraakte na de twee matrozen te hebben opgepikt, onklaar en kwam ook op den Zuidwal va3t te zitten. De motorreddingboot „Dorus Rij kere", van de Noord- en Zuid-Hollandschc Redding-Mij, die ter assistentie was uitge varen, heeft een tros overgegooid en vervol gens de sleepboot losgetrokken en met de opvarenden binnengebracht. Laagwater op het Buiten-IJ en het IJsselmeer Voor de scheepvaart op het IJsselmeer b9- teekent het stormweer ernstige vertraging. Het aantal vaartuigen, dat de Oranjeslui zen passeerde, was zeer klein. Het buiten-IJ-water daalde tot 1,25 meter beneden Amsterdamsch peil, hetgeen een meter beneden normaal is. Ruim twee uur over tijd kwam het passa giersschip „Zuiderzee" der firma Verschure en Co., dat den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Zwolle, de Oranjesluizen bin nen. Nabij Pampus was het schip vastgeloo pen. Na enkele uren slaagde de bemanning er in haar vaartuig weer vlot te brengen. Om zes uur werden de sluizen bereikt. Het motorechip „De Veluwe", van de ree- derij Zwaag te Amsterdam, dat een pleizier- toeht maakte naar Twente, moest gisteren avond weer te Amsterdam aangekomen zijn. Tengevolge van den lagen waterstand kon het schip de haven van Kampen niet ver laten. Baggerbakken op drift Tengevolge van den vrij hevigen s"orm is gistermiddag een vijftal aan de maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken toebehoorende baggerbakken op het IJssel meer op drift geraakt Drie hiervan konden vrij spoedig weer worden vastgelegd. De beide andere werden door de M.U.Z.-sleepbooten Johan en Anna Johan in de haven van De Lemmer ge bracht Later zijn ook de drie overige baggerbak ken door de motorreddingboot Hilda binnen gebracht. De laatste heeft ook assistentie verleend aan de visschereaak L.E. 25 van W. Bools- ma, die oostelijk van de havens voor anker moest gaan liggen. Het schip kon behouden in veilige haven worden gesleept. Dit was tenslotte ook het geval met twee baggermachines en een zandzuiger. Stormschade in het Westland De storm heeft ook in 't Westland weinig goeds gebracht, niet in het minst de fruitboomen hebben het geducht moe ten ontgelden. De appelen en peren lagen dicht bezaaid in de diverse boomgaarden, waardoor een niet onbelangrijke schade post is ontstaan. Op enkele plaatsen werden ruilen van warenhuizen ingedrukt, onder 's-Graven- zande werd een stuk van een druiven- kas vernield. Steenkraan vernield Gistermiddag zijn op de A f s 1 u i t d ij k een steenkraan en een puinschip, welke daar puin losten, door den Westerstorm overvallen. Het schip is bijtijds in veilige haven gesleept, doch de kraan sloeg door de hooge stortzeeën op de steenen glooiing en is vrijwel vernield. Het personeel van de kraan is aan. wal gegaan. DE SPAARBANKBOEKJES AFFAIRE TE KLUNDERT Rustige vergadering der gedupeerden Krachtig op onderzoek aangedrongen In een buitengewone vergadering van Zaterdag j.l. der Vereeniging tot onderlinge verzekering van var kens „Onderling Belang" te K 1 u n- dert, werden bij monde van den administrateur C. v. d. Ree, mede- deelingen verstrekt omtrent het ver- valsohen der Spaarbankboekjes en het verduisteren der ingelegde gel den der bovengenoemde vereeniging, en die der vereeniging belast met uitvoering dor Landarbeiderswet. De vergadering, die onder leiding stond van haar voorzitter, dien heer A. v. AI- plien, had een rustig en ordelijk verloop. Aan de hand der gevoerde corresponden tie, toonde het Bestuur aan, (lat er 27 ge dupeerden waren van de vervalschingen en verduisteringen van den agent der Eilan- denbank te Klundert, waaronder de ge noemde vereenigingen. Een en ander kwam aan liet licht bij liquidatie der Bank. Bij schrijven d.d. 9 Maait 1936 der Bank kwam vast te staan, dat er een verschil was van de ingelegde gelden en het bedrag op de crediteurenlijst, ten bedrage van •pl.m. ƒ2500. De agent, de heer C. de II. te Klundert, moet volgens gedane mededeelingen, de gelden bestemd voor de Bank niet afgedra gen hebben, hoewel hij die boekjes wel in vulde op het bedrag der gestorte gelden en jaarlijks de rente bijschreef. Bij schrijven d.d. 20 Maart '36 der Bank werden de bedragen, op de boekjes vermeld, erkend. Hiermede zou voor het Bestuur der Vereenigingen de zaak ten einde zijn ge weest, indien er geen geruchten waren ont staan, diait eenige bestuursleden in deze niet vrij uitgingen. Om zich van alle blaam te kunnen zuiveren, heeft het Bestuur gevor derd van directie en bewindvoerder de: Bank, dat de fout opgespoord werd en de 6ohuld'ige aangewezen. De Bank heeft hieraan geen gevolg ge geven, waarom het Bestuur gemeend heeft Mr. Toms on uit Leiden in deze zaak te moeten raadplegen. Hot bewijs geleverd Genoemde advocaat heeft zonder beper- king van geheimhouding de volle beschik king weten te verkrijgen over het feiten materiaal, waaruit o.m. bleek, dat de agent de spaarbankboekjes had vervalscht en de gelden, ten bedrage van ƒ2500 ten eigen bale had aangewend. De Bank ontving voor dit bedrag een borgstelling, onder restrictie, dat de straf rechter er niet in gemengd zou worden. In middels is door den heer H. oen ƒ1000 aan gezuiverd. Voorgesteld werd om alsnog den heer H. van vervolging te vrijwaren, door op zijn kosten een accountantsonderzoek te doen plaats hebben. Het rapport zou gepubli ceerd worden, zoodat publiek zou worden vastgesteld, dat het verschil der bedragen van boekjes en crediteurenlijst een fou' was, die bij de Bank gezocht diende te worden, maar dat het Bestuur en Admini stratie in deze vrij uitgingen. De heer H. heeft dit voorstel van de hand gewezen, met het gevolg, dat het Bestuur zich thans ging wenden tot den Officier Justitie, om zoodoende een gerechtelijke uitspraak uit te lokken, die hen in eer herstellen zou. De pogingen van dien heer H. om na de aanklacht tot overeenstemming te komen zijn afgestuit op het feit, dat het onderzoek reeds ter hand was genomen. Motie aangenomen Aan het slot der vergadering werd, daar volgens mededeelingen ontvangen van den advocaat Mr Tomson pogingen uit Klundert ondernomen zijn om den heer II van een vervolgingg te vrijwaren, een mo tie aangenomen met 106 stemmen voor en 2 tegen van de volgende inhoud: De Vereeniging „Onderling Belang", ver eeniging tot onderlinge verzekering van varkens, opgericht 15 Sept. 1906 met leden van de vereeniging tot uitvoering van de Landarbeiderswet, goedgekeurd bij Kon. Be sluit van 11 Maart 1920, beide gevestigd te Klundert, in buitengewone ledenvergade ring bijeen op Zaterdag 5 Sept. 1936 in de Oranjezaal te Klundert, overwegende, dat reeds in de ledenvergadering van eerstge noemde vereeniging op 9 Maart '36, in ver- band met de liquidatie der N.V. Eilanden •Bank te Brielle, gebleken was, dat onregel matigheden hadden plaats gehad met de ten name hunner vereeniging staande spaarbankboekjes; dat inmiddels is geconstateerd, dat in de spaarboekjes geflatteerde rente-bedragen in genoteerd gedurende een reeks van jaren en dat in dieri tijd de ingelegde be dragen niet bij de Bank zijn gedeponeerd maar ten eigen bate zijn aangewend; achten het in het belang der beide ver eenigingen dringend noodzakelijk, dat vol ledig openbaar worde of één of meer hun ner bestuursleden, dan wel anderen, zich aan deze strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt en dat te meer, wijl een andere verdachte, blijkens verkregen inlichtingen, naar touiten blijft suggeree- ren niet de schuldige te zijn; hechten hun goedkeuring aan de pogin gen, door de besturen aangewend om in deze tot volledige klaarheid te geraken dringen er voorts bij de besturen krachtig op aan van de Justitie een uit spraak te verkrijgen, waardoor inderdaad blijke wie in deze de schuldige ie, en zoeken deze gevoelens ter kennis te willen brengen van den heer Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Breda." Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf VOORNAAMSTE NIEUWS Een hevige westerstorm heeft gister in ons land heel wat schade aangericht. Op de kust van Noord Holland nabij Cal- lantsoog is een Noorsch stoomschip ge strand. Vooral in de omgeving van het IJsselmeer heeft het danig gespookt. Minister Deckers heeft geantwoord op de vragen van den heer Van der Sluis inzake de bacon-inschrijving. Bij de enquête van de bakkersbonden inzake de kwestie van versch brood bij het ontbijt waren de neen-stemmers in de meerderheid. Nieuwe regeling inzake de opleiding van dienstplichtigen. Heden wordt te Utrecht de 35ste Nej derlandsche Jaarbeurs geopend. Het conflict bij de N.V. Nico ter Kuile en Zn. te Enschede is thans opgelost Te Den Haag is overleden de heer J. Lens, hoofd eener school te Den Haag en bekend publicist. San Sebastian bereidt zich voor op het beleg. Het gerucht gaat dat Stalin ernstig ongesteld zou zijn. De non-interventie-besprekingen zullen vermoedelijk morgen te Londen aanvangen Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken. deporteert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui? denhout 43. Den Haag. Telef. 720011-720012. (Adv.) WOONHUIS IN BRAND Zondagavond is brand uitgebroken in de woning van den heer B. Hundscheidt op den Rukkertweg te Heerlen. Weldra stond de geheele achterbouw van de woning in lichte laaie. De brandweer rukte met groot mate riaal uit en slaagde erin het huis te behou den. De achterbouw brandde af. Verzekering dekt de schade. Hoogste stancl te Biarritz 764.7. Laagste stand te Blaavandshuk 738.1. Stand vanmorgen halftwaalf 749.1. WEERVERWACHTING Aanvankelijk nog tijdelijk stormachtige, later krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke later weer naar Zuidweste lijk krmpende wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaringen, nog re genbuien, aanvankelijk iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De kern van het depressiegebied ligt thans boven Denemarken en beweegt zich verder oostwaarts. In de zuidelijken en zuid westelijke sector van de depressie waaien nog krachtige tot stormachtige westelijke winden, welke vergezeld gaan van zware regenbuien. Over Groot-Brittannië en Ier land stijgen de barometers flink, zoodat ten onzent een aanvankelijke ruiming van de wind te wachten is. In het westen na dert op de oceaan weer een nieuwe de pressie, zoodat daarna weer krimpende 'ind te wachten is. Na aanvankelijk nog tijdelijk stormach- ge wind, is later vermindering van de windkracht te wachten. De kans op regen buien blijft aanvankelijk nog vrij groot, terwijl voorts eenige afkoeling te waci ten is. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.6 C. 9 SEPTEMBER 9 SEPTEMBER Van 's avonds 7.58 uur tot 's morgens 5.57 uur ONDER IJZEREN DEUR GERAAKT Zaterdagmiddag is bij de katoenfabriek „Erica" te Oostwold, de papiermaker L. onder een vallence ijzeren tochtdeur geraakt. De man kreeg een ernstige beschadiging van den rugwervel en is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand was zeer ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2