Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A.R. LANDDAG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling >sp Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5877 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang atfomertieiMijjtn: Van 1 tot 5 regel3f 1.17 Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen »an 1—5 regels 2.30 EJke regel meerQA5 Voor bet bevragen aan 'l Bureau V wordt berekend 0.10 DRAAGT ELKANDERS LASTEN Het is billijk, zoo schreven wij, dat de Regeering welbewust gestreefd heeft naar egaliseering van belastingdruk in verschil lende gemeenten en we wezen op het voor recht der bevoorrechten om anderen te helpen. „Maar wij, zoo reageert daarop de Resi dentiebode, kunnen waarlijk niet zoo eenzijdig jubelen over deze gelijkschakeling door de Regeering." Onze collega vergunne ons hier te inter- rumpeeren, dat van „eenzijdig gejubel" on zerzijds todh eigenlijk niet kan worden ge sproken; en daarna willen we gaarne luiste ren naar hetgeen tegen ons betoog wordt aangevoerd. Het is dit: Men kan het (met deze beschouwing) in zekere zin eens zijn. Intusschen is net de vraag, of door die gelijk6chakelarij geen andere belangen in 't gedrang komen. Wordt zoodoende de zuinigheid wel in de hand gewerkt, als men zuinige gemeenten gelijk gaat behandelen met andere, die er ruwer ingehakt hebben? En moet men ook geen rekening houden met de verschillen de aard der gemeenten en hun inwoners? Het blijkt de laatste maanden, dat de vooruitgang van Den Haag geheel ge- strenid is, doordat de hoogere belastingen heele secties burgers uitdrijven. Een stad als de onze kan geen hooge belastingen hebben, op gevaar af van uitsterven. Zooals de R e s b. opmerkt het in zekere zin niet ons eens te zijn, zoo erkennen wij gaarne gelijk wij reeds deden dat de egaliseering natuurlijk niet uitsluitend te loven valt; er zitten ongetwijfeld haken en oogen aan. Maar dan toch van een ander soo'rt als de redactie laat zien. Ten eerste is het argument der zuinigheid van weinig beteekenis. Den Haag is vol- strëkt niet zuiniger geweest dan andere ge meenten, die van meet af in de druk zaten. Het beste bewijs daarvoor wordt geleverd door de vele bezuinigingen, welke den Haag nog kèn invoeren en verdragen. Ten tweede behoort men ongetwijfeld ie- kening te houden met de aard der gemeen ten en haar inwoners; maar de verst door gevoerde egalisatie van algemeene belastin gen heft de verschillen niet geheel op. Juist de aard der bevolking brengt mee, dat de luxe-woonstad bijkans automatisch in beter doen blijft dan andere gemeenten door de opbrengst van Personeele-, Vermakelijk heids- en Straatbelasting; om enkele posi tieve dingen te noemen. Er is echter meer, dat niet precies te rubriceeren is. Een ge meente, waar zich vele welgestelden vestigen kan altijd aan de cultureele en sociaie ver zorging der bevolking meer ten koste leggen dan elders mogelijk is. In de derde plaats bewijst de Resb. zelf de noodzaklijkheid van meer egaliseering door te wijzen op het gevaar, dat „hoogere belastingen heele secties van burgers uit drijven". Dat schijnt dus, ondanks de „gelijk- schakelarij" nog te kunnen geschieden; maar als dat onbillijk is tegenover den Haag, dan is het ook onbillijk tegenover andere ge meenten. Wij moeten in ons land want we zijn immers ééri volk niet hier en daar een belastingeilandje hebben, waar „de fis cus nauwelijks een voet aan wal kan krijgen" en waar dezulken een goed heenkomen kun nen zoeken, die een stevig inkomen in de werk-gemeente verdienen of verdiend hebben en nu in het luxe-dorp alle zorgen van zich afschudden. Dit is niet naar de regel „draagt elkan ders lasten" en daarom gunnen wij de be voorrechten het voorrecht de verdeelende gerechtigheid te mogen bevorderen. Plan-Demonstraties In elf plaatsen van ons land In edf plaatsen van ons land hebben gister S.D.A.P. en N.V.V. groote demonstra ties gehouden voor het Plan van den Arbeid welke tevens gericht waren tegen de aan gekondigde verlagingen van den werkloo- zensteun. In Amsterdam wist de roode ar beidersbeweging 40.000 mensohen op de been te brengen, te Rotterdam 50.000. Gesproken werd o.m. door de heeren K Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P., E. Ku- pers. voorzitter van het N.V.V. en den heer A. B. de Zeeuw, voorzitter van de Federatie van de S.D.A.P. te Rotterdam. Uit den aard der zaak werd er door de sprekers weinig nieuws verteld, waarom we van deze mee ting, waarvoor weer op grove wijze de Zondag werd misbruikt, geen verslag geven Na afloop van de meetings trok men zooweJ ie Amsterdam als te Rotterdam, in optocht, met vlaggen, vaandels en muziek door de stad. Tot ordeverstoringen is het niet gekomen. Officieele berichten Aan Mr W. J. van Beeck Calkoen is eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Bunnik, Odijk en Werkhoven onder dankbetuiging voor de langdurige diensten als zoodanig bewezen, met gelijk tijdige bevordering tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Aan H. C. Rutgers is ontslag veTlèend als burgemeester der gemeente Borsselen. DE GLASFABRIEK „LEERDAM" Verhoogde activiteit De glasfabriek „Leerdam" heeft een nieuwe kristaloven in bedrijf gesteld in verband met de jaarbeurs te Utrecht, waar de onderneming met tal van nieuwe producten harer fabriek hoopt uit te komen. Aan de glasfabriek zijn thans weer 750 personen werkzaam. Bevordering der Bijenteelt Jaarlljksch Congres te Kampen Te Kampen werd Zaterdag het, j aarlij ksch congres gehouden van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt» In zijn openingswoord wees de voorzitter, Mr F. A. Ebbinge W u b b e n, er op, dat het ledental gestadig groeit en de 1100 is gepas seerd. Niettegenstaande reeds ontvan gen steun der Regeering bevindt de bijenteelt zich nog in bijzondere moei lijkheden. Een hartelijk welkom werd toegeroepen aan het voltallig college van B. en W.. waarna Burgemeester H. M. 01denh">f de vergadering toesprak en de Vereeniging veel voorspoed toewenschte bij haar arbeid in het belang van de bijenteelt in ons land. Vervolgens hield de heer J. Meyer van Babberich een inleiding over: „Het toezet- ten en verwisselen van Koninginnen". Na dieze lezing begaven de deelnemers zich naar de stad, waar zij verwelkomd werden met wapperende vlaggen op de IJselbrug en met vroolijke wijsjes van den heer Oomes op de klokken van de beroem de Hemony. Na een rondwandeling vertrok het gezelschap, waarbij ook het college van B. en W. zich weer had gevoegd, met twee gepavoiseerde passagiersbooten naar het eiland Urk, alwaar de aangevangen werk zaamheden aan de inpoldering van den Noord-Oostpolder werden bezichtigd. Het ontwerp-ziekenfondswet Een protestvergadering te Utrecht To Utrecht werd Zaterdagmiddag een drukbezochte protestvergadering gehou den vanwege de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfonds- wezen in verband met het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het zieken fondswezen. De heer F. de Munnik, van 's-Graven- hage, wees er in zijn openingswoord op, dat het ingediende wetsontwerp in geen enkel opzicht rekening houdt met de door de ziekenfondsen verrichte arbeid. De Federa tie heeft, aldus spr., geen bezwaar tegen ordening, doch wel tegen een ordening ais jiu wordt voorgesteld. Er moet opgekomen worden voor het zelfbeschikkingsrecht van de onderling beheerde ziekenfondsen. De heer Van Lienden zeide het ern stig Ie betwijfelen of thans reeds de tijd is aangebroken om een dgl. wet in het leven te roepen. De Centrale Commissie voor het Ziekenfondswezen is volgens spr. op dit oogenblik voldoende om regelend op het gebied van het ziekenfondswezen op te tre den. Bij wetwording van het aanhangige ontwerp zullen de kosten der fondsen be langrijk worden verzwaard. Spr. achtte het onitwerp eenzijdig. Het houdt niet voldoende rekening met historisch geworden toestan den. De Federatie heeft steeds het stand punt van de vrije artsenkeuze gehuldigd sn neemt dit standpunt nog in. De belangen van de algemeene volksgezondheid worden, zoo besloot spr., met dit wetsontwerp niet gediend. Nadat over het ontwerp in den breed e van gedachten was gewisseld, werd het bestuur der Federatie gemachtigd zich met een adres tot de Staten-Generaal te wenden, waarin de bezwaren tegen het wetsontwerp worden uiteengezet. Philatelistendag te Haarlem Internationale postzegeltentoonstelling in 19407 Te Haarlem werd die zevenen twintigste Philatelistendag gehouden van den Ned. Bond van Vereenigior gen van Postzegelverzamelaars. In zijn openingswoord deelde de Voor zitter, de heer W. P. Costerus van Edam, mede, dat de WaJler-medaille dit jaar was toegekend aan den heer L. de Raay uit Watergraafsmeer, die den stoot gegeven heeft tot oprichting van den Bond en die veel voor de ontwikkeling van de philatelie heeft gedaan. Nadat de verschillende jaarverslagen waren goedgekeurd, werd besloten de vol gende» Philatelistendag in 1937 in Arnhem te houden. Er werden voorloopige bespre kingen gevoerd over de mogelijkheid de statutèn zoodanig te wijzigen, dat ook vereenigingen, welke geen rechtspersoon lijkheid beziten, tot den Bond kunnen toe treden. Het hoofdbestuur verkreeg mach tiging om te onderzoeken of het financieel mogelijk zal zijn, in 1940 tijdens de wereld tentoonstelling te Amsterdam aldaar een internationale postzegeltentoonstelling t« houden. Na het x>ngres bezochten de deelnemers een belangwekkende postzegel tentoonstel- ling bij de N.V. Grafische Inrichting Joh Enschedé en Zonen te Haarlem, waar de Nederlandsche en Nederlandsch Indische postzegels worden vervaardigd. HUURVERLAGING TE UTRECHT Intrekking van den huurtoeslag wordt opgevangen Een voorstel van B. en W. aan den Raad Nu is komen vast te staan, dat de aangekondigde afschaffing van den huurbijslag voor werkloozen voortgang zal hebben, stellen B. en W. van Utrecht voor aanstonds maatregelen te nemen om de gevolgen van deze in houding voor de gesteunden zooveel mo gelijk te verzachten. In afwachting van de te houden woning telling heeft reeds een opneming plaats ge had van de ledigstaande woningen in huren beneden f 5.50 per week. Zoodra de hierover verzamelde gegevens volledig zijn, zullen de mogelijkheden nagegaan worden om voor hen, die het meest door de afschaffing van den hijslag worden getroffen, een goedkoo pere woning aan te wijzen. Daarnevens zal een verdere verlaging van de huren worden bevorderd. Hieromtrent zullen B. en W. in overleg treden met de eigenaren van pariiculiere woningen. Voorts zullen reeds aanstonds maatrege len kunnen worden genomen ten aanzien van de gemeentelijke woningcomplexen, eveneens ten opzichte van de woningen van woningbouwverenigingen en -stichtingen. Een verlaging van de huurprijzen over de gcheele lijn met bedragen, welke zich aan passen aan de in te houden huurbijslag zou de Gemeente voor zeer aanzienlijke offers plaatsen. Tot het aanvaarden van die offer is de Gemeente onder de huidige moeilijk heden niet in staat. B. en W. doen echter den Raad thans een voorstel toekomen, waarbij wordt bereikt, dat de huren van ruim 1000 ge meentewoningen, waarvan de huurders voor het meerendeel behooren tot de groepen der minst draagkrachtigen, zich zullen aanpassen aan den nieuwen toe stand. Bij de overige gemeentewoningen zal de verlaging rond 5 pet bedragen De huurverlaging bij dez.en opzet zal in totaal een bedrag uitmaken van f 46.928,56. Van dit getal zal volgens de geldende rege len een aandeel ten bedrage van f 24.877.33 d. i. van de huurverlaging voor de met Rijksvoorschot gebouwde woningen voor een bijdrage uit 's Rijks kas in aanmerkiu? komen. Ten las'e van de gemeente zou dan een bedrag blijven van f 22.050,57. De nieuwe defensieplannen voor Indië Indische persstemmen Blijkens een Aneta-bericht uit Bata via leveren alle Ned. bladen in Ned.- Indië, zonder uitzondering, scherpe critiek op den inhoud van het gewij zigde defensieplan. Allerwege wordt er op gewezen, dat een weerloos Indië, militaire conflicten aan trekt Men voelt zich niet meer veilig in Indië en op versterking der defensie wordt dan ook kraohtig aangedrongen. Het is aan de leidende figuren van particuliere leven om een geschikter vorm te vinden, waarin de politieke meening van Ned.-Indië betreffende de defensie zich zal kunnen belichamen. Indien men dit doet, zal dit in elk geval moeten ge schieden voor de verkiezingen van 1937. Nationaal Herstel dringt aan op een vol ledige uitvoering van het vlootplan- Deckers. Patrimonium Gewest Z.-Holland Vergadering op 19 September a.s. Patrimoniums Gewestelijke Organisatie Zuid-Holland, hoopt Zaterdag 19 September a.s., 's middags 3 uur in vergadering bij een te komen in Geb. De Eendracht, Goud- scheweg 130 te Rotterdam. In deze verga dering zal rapport worden uitgebracht van de op 12 September a.s. te houden Verbondsbestuursvergadering. Ds C. Vonk van Schiedam zal het slotwoord spreken over „Patrimonium als remedie." De N.S.B. in Limburg Een volksdag en protest-demonstraties van Katholieken In Zuid-Limburg heeft Zaterdagmiddag de N.S.B. een z.g.n. volksdag gehouden. Er wa ren omirent 5000 bezoekers, waarvan nog een belangrijk gedeelte van buiten de provincie kwam. liet weer was zeer ongunstig. Tijdens de rede van ir. Mussert stroomde onophou delijk de regen neer. De bisschop van Roermond had de geloo- vigen aangemaand de landdag niet te be zoeken. maar deze dag als stille boe'edag to naschouwen. Aan dit verzoek heeft men vrij wel algemeen voldaan. De bisschop had voorts tegen Zondag een algemeene biddag uitgeschreven, terwijl 's middags in tal van plaatsen protest demonstraties werden gehouden. Deze meetings werden door tienduizenden personen bezocht, zoodat het aan'al bezoe kers van de NS.B.-landdag hierbij in het niet verzonk. De sprekers op deze protestmeetings heb ben het Limburgsche volk gewezen op de gevaren, welke zoowel van fascistische als communistische zijde dreigen. In de a.s. winter zal in Limburg een groo te adie worden gevoerd tegen de N.S.B. Op een 150-tal plaatsen zullen samenkomsten gehouden worden, waar de politiek van de N.S.B. nader onder oogen zal worden gezien. De Werkkampen Wie geeft een piano? De Cemtrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Nu de avonden weer korter gaan worden moeten de deelnemers aan onze werkkam pen na de afgeloopen dagtaak weer meer bozigheid zoeken in de conversatie-eetzaal. Reeds verheugen velen zich in het vooruit zicht van de gezellige avonden, waar voor iedereen iets is, waarin hij belang stelt. Nu en dan komt er een spreker, die het een of ander pakkend onderwerp behandelt; dan zijn er nog avonden die door de leiding van het kamp worden gevuld en vooral niet te vergeten de z.g.n. bonte avonden, die geheel en al door de deelnemers zelf op touw gezet worden. Er worden dan voordrachten go houden, spelen gArganiseerd en tusschen beiden veel gezongen. Vooral bij het laatste is een'piano en een érgel onontbeerlijk. De meeste onzer kampen mogen zich gelukkig prijzen reeds in het bezit van een orgej^ of een piano tc zijn. De kampen ..Gooiland" te Bussum en „De Schaapskooy" te Roekan;? behooren echter niet tot die gelukkigen Daar ontbreekt helaas nog een piano. Ook thans doen wij weer een beroep op degenen, die met het werk van de „Centrale voor Werkloozenzorg" sympathiseeren. Zij, die misschien een piano hebben staan, die zoo goed als niet of in hei geheel niet meer wordt gebruikt, worden verzocht dit op te willen geven aan het Secretariaat, Sladhou- derslaan 43-45, Utrecht. Ned. Herv. M. V. op G. G. Leidstersvergadering te Utrecht Zaterdagmiddag hield de Bond van Ned. Herv. Meisjesvereen. op G. G. in het ge bouw van de N. U. C. te Utrecht een leid stersvergadering. Daar de presidente van den Bond. mevr. Ds. v. d. Wal te Wageningen, verhinderd was stond deze vergadering onder leiding van de 2e president, mevr. Ds. v. d. Hoek, te Rouveen. die. na de verrrarierincr on vn- bruikelijke wijze geopend te hebben, het referaat van mevr. v. d. Wal voorlas. Doel dezer vergadering was om meer contact te verkrijgen tusschen het hoofd bestuur van genoemde Bond en de leidsters der verschillende, aangesloten vereeni gingen en om tevens de verschillende aan gelegenheden betreffende „de Kandelaar'' 't blad, dat maandelijks door den Bond wordt uitgegeven, te bespreken. Na de voorlezing van het referaat werd in de pauze gelegenheid gegeven tot het stellen van yragen, die daarna voor zoo ver dit mogelijk was door de 2e presidente werden beantwoord en waar dit niet moge lijk was in het hoofdbestuur behandeld zullpn worden. Ongeveer 22 vereenigingen waren door twee k drie leden vertegen woordigd. Om ruim half zes werd deze geanimeer de vergadering, nadat nog staande het Bondslied gezongen was, door mej. Burg graaf. alg. bestuurslid, met dankzegging gesloten. A.RJ.A. Prof. Dooyeweerds referaat over De Christelijke Staatsidee Verschenen is het referaat dat Prof. Dr. H. Dooyeweerd op den as. A.RJ.A.-toog- dag, die 3 October te Apeldoorn gehouden wordt, houden zal over „De Christelijke Staatsidee". Het referaat heeft den omvang eener bro chure gekregen en beslaat 56 pagina's druk. De A.RJ.A. biedt hierin haar leden van de hand van den bekenden professor een blij vend studiemateriaal, waarin in populairen vorm gehandeld wordt over den jongsten uitbouw van de theorie der Souvereiniteit ir eigen kring. In zijn voorwoord merkt de re ferent op. dat hij getracht heeft zijn denk beelden in zijn driedeelig werk „De wijsbe geerte der* wetsidee" voor onze jongeren ir bêvattelijken vorm toegankelijk te maken. Het referaat is voor ieder verkrijgbaar er wordt toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. op het gironummer 184519 van den administrateur der A.R.J.A., E. v. Ruller te Aalten. Bij aantallen zijn voor de clubs de prijzen sterk gereduceerd. BIJ AANRIJDING GEDOOD Op de Heerenweg te Groningen is de 56-jarige gehuwde W. Smid bij het overste ken van de weg aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den heer A. O. uit Katwijk aan Zee. Met zware inwendige wondingen werd de man naar het Diacones- senziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij in de loop van de nacht aan de bekomen kwetsuren overleed. TRAGISCH ONGELUK MET KANO Vier kinderen te water Twee jongens verdronken Een zeer ernstig ongeluk heeft Zondagmiddag plaats gehad op de Prinsengracht bij den Amstel te Amsterdam. Een kano met vier jongens van 8 tot 11 jaar is omge slagen en alle vier kinderen geraak ten te water. Het waren de drie broertjes Schiltmeyer en hun vriendje P. Zwart. Twee van de jongens konden zich boven ater houden, maar twee verdwenen in de diepte. Op het geschreeuw van een zekeren Van Hasselt, een jongen, die met een kano j was, kwamen burgers aansnellen. Ook een oudere broer van de Schiltmeyere, wel ke familie op de Prinsengracht woont, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong met twee andere mannen in de Gracht om hulp te bieden. De twee knaapjes, die zich boven water hielden ;n spoedig gered, maar de beide an dere kinderen werden bewusteloos opge haald. Een van de beide bewustelooze drenkelingen werd naar het Binnengast huis vervoerd, terwijl een geneesheer van den Gen. dienst in een ziekenauto pogin gen ter plaatse aanwendde om de levens geesten bij den ander weer op te wekken Die pogingen bleken vruchteloos en de ge neesheer moest ten slotte den dood consta- teeren. Er diende du9 even afgewacht te worden of de drenkeling, die naar het Binnengast huis was vervoerd, liet leven er had af gebracht. Bij latere informatie bleek, dat de Gen dienst geen tweede knaapje had vervoerd en dat daar wel was gemracht het lijkje van Rud. Schiltmeyer, van wien de doktier den dood had geconstateerd, maar van een tweede drenkeling was niets bekend. Zwart was dus niet terecht, want de ljeide andere Schiltmeyers waren thuis. Hoe deze vergissing is ontstaan, kon niet worden verklaard. Er bestonden in den laten middag twee mogelijkheden. Of alle vier drenkelingen zijn wel uit hel water gehaald en een is weggeloopen of een van de kinderen ligt nog in de gracht De politie is, toen bekend werd, dat de vierde drenkeling vermist werd, gaan dreggen. Aan alle onzekerheid kwam echter gisteravond een einde toen door de politie het lijkje van het vierde kind uit de Prinsengracht met een dreg werd opgehaald. 15 September DEN HAAG Toegangskaarten ad 0.30; (recht gevend op sterk verlaagd spoor wegtarief) consumptiebonnen ad 15 en 20 ct. en insignes ad 0.10 worden uitsluitend toegezonden na storting van het verschuldig de bedrag op postrekening 18138 van de Boazbank te Den Haag of per postwissel aan deze bank, Molenstraat 45. Aanvang middagvergadering 4 uur; aanvang avondvergadering 7 uur. Wie 's middags niet kan. kome 's avonds en omgekeerd! Alle correspondentie uitsluitend aan Secr. „Mobiel"» Soestdiik- schekade 912, den Haag VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Overwerkvergunningen en Zondags rust. In verband met het antwoord van de Minister op de vragen van den heer Amelink. Te Rotterdam is in verband met dé V.V.V.-week een historische optocht gei houden. In Vlissingen is een olie-tankschip ont< ploft, waarbij een gevaarlijke situatie onti stond. Op de Noordzee ïs een Nederlandsche motorschoener vergaan; alle opvarenden^ zijn gered. Te Winschoten ïs een raadslid aange houden, verdacht van bedriegelijke banki breuk. In een der Amsterdamsche grachten ia een kano omgeslagen, waarbij twee kin deren zijn verdronken. Na den val van Irun wordt thans San-i Sebastian door de nationalistische troepen bedreigd. De verdedigers van het Alcazar zouden; zouden hun tegenstand niet lang meer kunnen volhouden. Er ïs een nieuw Poolsch-Fransch ac* coord tot stand gekomen van financieelen" en militairen aard. Het gevaar voor een mijnstaking iit Wales is voorloopig afgewend. Nederl. motorschoener vergaan Opvarenden gered Vrijdag, omstreeks middernacht, is de Nederlandsche motorschoener „An na", eigenaar en gezagvoerder de heer Nieboer, op de Noordzee omgslagen. De Nederlandsche bemanning, onder wie zich de vrouw van den schipper bevond, slaagde er in de reddingsboot uit te zetten en daarmede weg te varen. In een vliegenden wind moesten de schip breukelingen nog dertien uur over de woeste zee rondzwerven alvorens zij werden opgemerkt door den trawler „Bolcrus" die de uitgeputte menschen aan boord nam. Zaterdagavond zijn zij te Yarmouth aangekomen. Gezagvoer der Nieboer verklaarde bij het aan land gaan. dat hij Vrijdagavond uit Yar mouth was uitgeloopen. Er stond toen een hooge zee, tengevolge waarvan de „Anna" steeds meer slagzij ging maken, zoodat de opvarenden tenslotte gedwon gen waren de reddingbooten uit te zet ten. Zij lieten nog vuurpijlen op, doch dezen werden niet opgemerkt. Een half uur nadat de bemanning het schip verlaten had, sloeg de „Anna" geheel Fraude door notarisklerk Verdachte gearresteerd De notarisklerk van G., die door het ver- valschen van hypotheekakten gedurende een reeks van jaren een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, is Zaterdagavond, toen hij om half tien met zijn gezin van vacantie te rugkeerde, op het station te Breda door den chef-veldwachter van Princenhage ge arresteerd. BOERDERIJ AFGEBRAND Tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur in de omgeving van Hemelum ontlastte, werd de boerderij, eigendom van en bewoond door den heer H. de Jong, door de bliksem getroffen. De boerderij brandde totaal af. Een flinke hoe veelheid hooi en eenig huisraad ging tevens verloren. De heer de Jong, die bedlegerig is, kon ternauwernood uit het brandende huis worden gered. MOTORRIJDER TEGEN AUTO Gisteravond om acht uur heeft op de Rot- terdamscheweg te Delft een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De motorrijder Zuidgeest, wonende te Delft, verloor de macht over zijn stuur en botste in volle vaart tegen een personenauto op. komende uit de richting Rotterdam en bestuurd door zekeren V. uit Delft. De motor rijder werd zeer ernstig gewond naar het St. Hippolytusgesticht te Delft overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Motor en auto wer den zwaar beschadigd. Ml Vleeschschotels met Soep en Diverse Groenten als: Soep - Biefstuk - Dop. - Aard. I Soep - Oester - Sperb. - Aard. Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A'DAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidschegracht fAdn.i De politie waarschuwt De hoofdcommissaris van politie te A m- sterdam ontraadt het aangaan van rela ties met de navolgende te Amsterdam wo nende personen: l. George Christiaan Jacob Smits, wonende Zaaiersweg 173; 2. Franciscus Xaverius Jo hannes Petrus Hummen, Zeedijk 64: 3. Jacob van der Voort en 4. Frederik George ter Horst. Zij verkoopen ruitenwas en/of een ver- chroommiddel, dienende om metalen voor werpen een zilverkleur te geven, op een wijze, welke aanleiding tot vele gegronde klachten bij de politie heeft gegeven. Smits handelt onder den naam: Chemisch Pharma- ceutisch bureau Autopolish, en van der Voort heeft tot voor kort, tezamen met een ander, zaken gedaan onder den naam: Che mische Pharmaceutische Industrie „Vobra". De ruitenwas, welke onder allerlei namen als „Plusclear", „Ever-clean", „Auto-polish", enz. voor f 1.50 per potje verkocht wordt, bestaat uit kalizeep en calciumcarbonaat (pot asch) ter waarde van eenige centen. Het ver- chroommiddel, „Moment-chroom",, .Ever chroom", enz. genoemd, is van zoodanige sa- menstelline, dat het aanbrengen er van op menstelling, dat het aanbrengen voor de ge zondheid kan opleveren. FELLE BRAND IN PAKHUIS Bewoner kon zich ternauwernood redden Een felle brand heeft hedennacht het pakhuis van den groentehandelaar D. A. Vellema aan de Wilhelminastraat te Be verwijk^ in de asch gelegd. De brand is ontstaan in de paardenstal, vanwaar het vuur oversloeg op het pakhuis. De heer V„ die zich op de bovenverdieping had ter ruste gelegd, kon het brandende perceel eerst op het allerlaatste oogenblik in nacht- kleeding verlaten. De brandweer heeft het vuur niet drie stralen bestreden. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. De omvang **ao de schade is nog niet vastgesteld. HET CONFLICT TE ENSCHEDE Veertig wevers In staking Vanmorgen zijn ruim veertig carreerwe- vers van de N.V. Textielfabriek Nico ter Kuile en zn. te Enschedé in staking gegaan. Zij hebben n.l. het door den rijks bemiddelaar gedane voorstel verworpen, waarop het ultimatum, dat door de drie sa menwerkende textielarbeiders organisaties aan de N.V. was gesteld, van kracht is ge worden. De arbeiders, die het werk hebben neergelegd, wenschen een verhooging van de tarieven in die mate. dat zij een uurloon van pl.m. 47 cent kunnen halen. Hedenmorgen reeds zal de rijksbemidde laar prof. mr. A. C. Josephus Jitta ten stadhuize te Enschede opnieuw met de par tijen, welke by dit conflict zijn betrokken, confereeren. rtta/a JU PijpTabak Taeonia Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1