Jlktuw geltadje(ünurmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De vraag naar religie MOOI EDE - 'THOVEKE EBERTO-schoenen BOUWWERKEN BONDSHOTEL „FRANSSEN" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Stfottttffliepiijjtn: Van I tot 5 regel» 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 230 Elke regel meer0-45 Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 5876 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang Het geestelijk element onmisbaar lil elf plaatsen van ons land brengen S.D.A.P. en N.V.V., in innige geeste lijke saamvei*|)ondenheid morgen dui zenden demonstranten op de been om te getuigen' voor hun geloof. Het is te betreuren, dat ons volk, in zijn geheel dermate aan het Christelijk geloof ontzonken is, dat. onze volksaard een dergelijke ontwijding van den Zon dag zonder sterke reactie verdraagt. Nu de godsdienstige overtuiging van het volksgeheel niet zóó spreekt, dat zonder machtsdwang de Zondag ontzien wordt, zou 'n dictatoriaal verbod fiasco lijden en moeten wij dus de ontluiste ring van 's Heeren dag gedoogenalleen kunnen politioneele maatregelen en voorschriften het kwaad eenigszins in dammen Afgezien van de verstoring der Zon dagsrust mag het als een zegen be schouwd worden, dat het recht van petitionnement in welke vorm dan ook in ons land onverkort gehand haafd blijft. Zeer terecht heeft een der grootste staatslieden van het verleden gezegd: zoolang het vrije woord ge- süroken kan worden, maakt men een volk niet tot slaven en wordt de bur- gerliike vrijheid niet vernietigd. Het spreekt wel vanzelf, dat deze waarheid in hooger glans komt te staan en rijker beteekenis krijgt, wanneer het vrije woord drager is van een geeste lijke idee en niet zuiver het materialis me dient. En het heeft ons wat te zeg gen, dat in onze tijd elke politieke en sociale richting naar het geestelijk element zoekt, waarop de actie kan steunen. Bij de sociaal-democraten met name, die morgen hun demonstratie houden, is dat opvallend. Meer dan eens hebben we er op gewezen, hoe de nieuwe leiding daar de sóciaal-democratie aan prijst als een nieuwe religie, dat het oude, aan de Bijbel gebonden geloof, kan vervangen. Ook de komende demonstraties wor den in dat licht geplaatst. De partij- genooten moeten er van doordrongen zijn, dat „er in deze tijd, meer dan ooit, een plicht is tot getuigen". Ook „de plicht tot het massale getuigen, dat de massale suggesties, die uitgaan van de aanbidders van het brute geweld, ver mag te doorbreken". „Wij voor ons deel. zoo heet het, wij erkennen de plicht om te getuigen van ons geloof in de democratie, van ons geloof in de toekomst van de Vrijheid." „Geloof in de democratie", moet er ziin. Want, zoo lazen we op een andere plaats in de roode pers: „Het is op zichzelf ondenkbaar in het staatkundig leven iets anders te kiezen dan datgene waarin men gelooft. Wie gelooft in net heil der democratie, kan nooit de eene dictatuur kiezen, om aan de andere te ontkomen." Dat laatste blijve nu rusten; met de strekking daarvan zijn wij het trou wens eens: er valt niet te kiezen tus- schen de dictatuur van het communis me of van het nationaal-socialisme. Waar het cms om te doen is, ligt in de verklaring, dat men in het staatkundig leven gelooven moet in zekere geeste lijke beginselen. Met zulke uitspraken verloochent men geheel en al de stelling, dat Chris tendom en sociaal-democratie kunnen samengaan: het geloof in de democra tie verdraagt zich niet met het geloof in God. Echter, ook dit is thans niet aan de orde: te constateeren valt slechts, dat de leer van het materialisme heeft afgedaan en de ideologie is aanvaard. De leer van het materialisme, omin de stijl van Groen te spreken, niet het materialisme zelf. Want dat viert mor gen hoogtij. Of men de openbare eere- dienst in de kerken vervangt door de cultus voor het Plan van de Arbeid, dan wel de vuist balt voor de Vrijheid (let op de hoofdletters) en tegen elke dictatuur; in de grond der zaak gaat het enkel om materieele dingen en aardsche goederen. Het onderscheid met vroeger is slechts, dat men tegen woordig meer zoekt naar een geestelijke basis; de stofvergoding van het ruige socialisme heeft afgèdaaner is voor in de plaats getreden het vergulden van de materie, zoodat ook de socialist zijn eeredienst krijgt. Planvlaggen, plan liederen, symbolische lichteffecten en „wijdingsvolle" ceremoniën, hebben de plaats ingenomen van ruwe kreten en woeste gebaren. Maar in de grond der zaak is er niets veranderd. Er ligt een ernstige waarschuwing in het woord, dat één der roode leiders onlangs schreef: Ik beveel voor ons land het bezetten yan fabrieken en de directe actie niet aan, want ik twijfel aan de gunstige resultaten". Het herinnert ons aan de dagen der .Zeven Provinciën": een geslaagde muiterij zou toegejuicht zijn; een mis lukte wordt afgewezen en veroordeeld. Het zal daarom goed zijn aandacht te schenken aan de taal, welke morgen ge sproken wordt; ook de Regeering mag er wel goed naar luisteren. We noemden het afgedacht van ontluistering van de Zondag een zegen, dat in ons land openbare en zelfs scherpe critiek geoorloofd is. We herhalen dat. Doch er moet nood wendig aan toegevoegd worden: deze critiek mag niet overslaan in cpruiery, Zoodra het in die richting zou gaan, behoort de Regeering zich het gevleu gelde woord van minister Kuyper te herinneren: de Overheid dient het ooi- te neigen naar de kreet om hulp en de klacht over grieven; „maar het schip van Staat mag met ons gedoogen niet geënterd worden", voor revolutionaire woelingen en woorden wijke de Re^ ring geen voet, geen duimbreed zelfs. Wij letten op een voorbeeld uit de praktijk: vlak na de eerste afkondiging van de afschaffing der huurtoeslagen is door verantwoordelijke roode leiders opruiende taal gesproken. Later heelt men zich voorzichtiger uitgedrukt en zijn vele groote woorden ingeslikt. Huur- staking, eerst wél zijdelings, maar toch vrij duidelijk aangeprezen, is later zelfs afgeraden. Het is echter duidelijk, dat ook hier van geldtals er succes was te behalen met onwettige middelen, dan zou men zeker tot „dappere ongehoorzaamheid' aansporen. Dit maant ons tot voorzich tigheid; vooral omdat zelfs in openbare colleges woorden zijn gesproken en cri tiek op de centrale regeering is ge oefend, welke een achtergrond van op standigheid moeten hebben. Men zou dus ook morgen het treffend conflict kunnen constateeren, dat men getuigt voor zijn geloof in de democra tie, doch bereid is deze democratie a bout portant te vermoorden, wanneer onwettige agitatie gewenschte resul taten mocht beloven. Dit alles echter doet niets af of toe aan de algemeene stelling, dat men zijn actie door geestelijke elementen zoekt te verheffen en te versterken; dat men niet buiten een ideologie kan als surro gaat voor de godsdienst en het geloof, dat naar de Schriften is; eenvoudig, omdat men niet ontkomen kan aan de waarheid, welke in deze tijden tot ieders hart doordringt: „de mensch zal bij brood alleen niet leven"het is niet de stof, maar de geest, die de wereld beheerscht. Over deze geestelijke achtergrond van het wereldgebeuren spreken we nader. De uitwijzing van de vier Nederlanders Ook de heer P. E. Peters, een der vier uit Duitschland uitgewezen Ne derlanders, is thans in Nederland teruggekeerd. herdenkt de heer J. Meulink, wethouder der gemeente Zwartsluis, dat hij gedurende 25 jaar als zoodanig in functie is geweest. DE Z0NDAGSAR3EID IN HET GRAFISCH BEDRIJF Voor uitbreiding behoeft niet te worden gevreesd Minister Slingenberg beantwoordt de vragen van den heer Amelink Op vragen van het Tweede Kamerlid Amelink in verband met het verleenen overwerkvergunningen aan een on georganiseerde drukkerij te Amsterdam, heeft de Minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord: Bij beschikking van 8 Juli 1936 verleen de de minister aan een ongeorganiseerde drukkerij te Amsterdam vergunning, om 3n met 5 September d.a.v. in 2 ploe gen arbeid te doen verrichten. De vergun ning hield in, dat op de eerste 5 werkdagen der week door .drie mannen aan de zet machines tot 12 uur 'e nachts gewerkt mag worden, door twee mannen aan de snel persen tot 10 uur 's namiddags en door 1 in de handzetterij eveneens tot 10 uur 's namiddags. Deze zes arbeiders mochten bovendien op Zaterdag tot uiterlijk 6 namiddags werken. Vergunningen om in een drukkerij na 10 uur 's namiddags te werken, indien te 5 uur 's voormiddags met den arbeid is aao- gevangen, of om na 11 uur 's namiddags te werken, indien zooals in casu te 6 uur 's voormiddags begonnen is, worden slechts bij hooge uitzonderingen verleend, evenals vergunningen voor arbeid op Za terdag na 1 uur 's namiddags. In zooverre wijkt de onderhavige vergunning inderdaad van de gebruikelijke normen af. De vraag of het den minister bekend is, dat zeer vele zoowel georganiseerde als ongeorganiseerde Nederlandsche drukke rijen ia staat waren geweest, het werk, waarvoor deze vergunning zou zijn ver leend, binnen den normalen arbeidstijd te verrichten, daar zij voor dgl. werk het drukken van boeken speciaal zijn inge richt, wordt ontkennend beantwoord. Op grond van de verkregen ambtsberichten meent de minister te kunnen aannemen, dat geen andere drukker ter plaatse in staat was, om tegen een prijs en een ter mijn van aflevering, als bedongen, het werk te verrichten, zonder een overwerk- vergunndng, als thans verleend werd. Een onbillijkheid tegenover andere ondernemingen, welke voor werk als waarom het hier ging, speciaal zou den zijn ingericht, is niet begaan. Het verleenen van deze vergunning onder de geschetste omstandigheden was vokomen gemotiveerd. Bovendien zou deze order niet aan een anderen druk ker hier te lande zijn gegeven. Het antwoord op de vraag, of het juist is, dat aan dezelfde drukkerij een tijdelijke vergunning is verleend tot het doen arbei den op ZoDdag door niet-Jood6che arbeiders ten behoeve van het weekblad „De Zondag avond" luidt bevestigend. Er behoeft wel niet gezegd te worden, dat het louter toe val is, dat deze vergunning en de i vorige vragen bedoelde, dezelfde onderne ming betreffen. Voor uitbreidin van den Zo n dlagsarbeid in het grafisch bedrijf behoeft niet te worden gevreesd. De onderwer- pelijke vergunning werd voor drie Zonda gen verleend bij wijze van overgangsmaat regel, teneinde de betrokken Amsterdam- sohe drukkerij in de gelegenheid te stellen, eenige Joodsche arbeiders aan te nemen, die de werkzaamheden ten behoeve het bedoelde weekblad op Zondag zouden mogen verrichten. Het weekblad werd voorheen in het buitenland gedrpkt, doch hier te lande gecolporteerd. Het ging hier dus om een geval van zij het geringe werkverruiming, terwijl de op Zondag verschijnend© uitgaven niet zijn vermeerderd. Op een in beroep gedaan verzoek om de vergunning voor nog eenige Zondagen te verleenen, besliste de minister afwijzend, omdat hij meent, dat dgl. vergunningen tot het uiterste beperkt dienen te blijven. Meer invoer van Indische rijst Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de regeering besloten, de hoeveelheid van 15.000 ton Indische rijst, die in de periode 1 April tot 31 December 1936 met vrijstelling van de monopoliewinst van f 1 hier te lande kan worden ingevoerd, te ver- hoogen tot 20.000 ton. Gistermiddag had te Born de officieele opening plaats van de Oranje-Nassauschool voor schipperskinderen door Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Prof. Br J. R. Slotemaker de Bruïne. De ontvangst te Born, van links naar rechts: de Burgemeester van Boni de heer H. van Hoen, de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin de adjudant o d gep. kolonel Jhr W. Laman Trip, Z.Exc. Minister Slotemaker de Bruïne en G. de Jong directeur, van het Onderwijsfonds, voor de scheepvaart Chr. Rust-, Herstell.- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. llitst. keuken en verzorging. Bill. concL voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zr. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon 402 (Adv.) Vervoor*gdjotgeei^g.£»d_»l« Firma WIP. J. P. van BOMMEL Glasfabriek Leerdam EINDE DER SURSEANCE Naar wij vernemen heeft de Glasfa briek Leerdam bij de Arrondissements rechtbank te Dordrecht een verzoek in gediend tot opheffing van de voorloopige surseance. Naar men weet zal het door de aanvaar ding van het z.g.n. „Plan van Rossum" mo gelijk zijn alle crediteuren te voldoen. Op 9 September a.s. zal het verzoek in behandeling worden genomen. Het Mosselmonopolie Nadeelen worden steeds grooter Zoo men weet is de uitvoer van mosselen uit ons land in handen gegeven van Cen traal Verkoopkantoor van mosselen, dat ge vestigd is te Bergen op Zoom. Dit is op zich zelf heel geen verkeerde maatregel. Doch in dit geval schijnt het dat de geno men maatregelen niet in het belang zijn van de mosselkweekers in het algemeen. Zoo is een gevolg van de monopolie- verleening aan enkelen, nl. een com binatie van handelaren te Parijs, dat thans nog geen mosselen naar de Fransche hoofdstad verzonden mogen worden, hoewel anders eind Augustus de afzet daarheen reeds begon (ver leden jaar 28 Augustus). Men zegt dat nu pas 15 October mosselen naar Pa rijs gezonden mogen worden. De kwaliteit der mosselen is uitstekend en de zomer was van dien aard, dat groote afname was te verwachten. Toch is de omzet met 20 pet. teruggeloj- p e n. Dit is naar algemeen aangenomen wordt, een gevolg van de monopolie-verlee ning, en van het geregeld weigeren mosse len aan handelaren af te geven. Men vraagt zich af, waarom dit toch ge daan wordt. En waarom is b.v. in Decem ber 1935 ook de invoer in Frankrijk stop gezet? De Zeeuw vraagt naar aanleiding hier van: is het waar (zooals in Parijs door im- porteurs verteld wordt), dat een drietal per sonen door de Fransche mosselkweckers zijn omgekocht? De uitvoer naar Engeland en België is ook al geheel teruggeloopen, zoodat het in het mosselbedrijf er slecht voor staat. Alleen in Ierseke-zijn. naar we vernemen, ruim 40 personen, die schade lijden door de maat regelen van het Centraal Verkoopkantoor. Bij dit alles komt, dat Duitschland zich ook op de buiten landsche markt werpt en reeds Duitsche mosselen te Brussel worden verkocht en... graag opgenomen. Dat was nog nooit eerder gebeurd. Duitschland had nog nooit met ons kunnen concurreeren, doch nu, als gevolg van de prijsopdrijving, kon dit En de kwaliteit was daarbij heel goed. Ook op de Fransche markt zullen 'de Duitsche mosselen dagelijks aangevoerd worden. De houding van het C.V.K. schijnt onze mosselkweekers geen voordeel te brengen. Zonder omzien overgestoken Op den Rijksweg Nijmegen's-Herto- genbosch ter hoogte van kilometerpaal 22, op de grensscheiding van Berghem en Oss heeft een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij de 50-jarige kolen- handelaar I. Brands uit Berghem na genoeg op slag werd gedood. B. wilde even voorbij het woonwagen kamp onder de gemeente Oss den rijksweg oversteken. Hij deed dit, zonder achterom te zien. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Den Bosch een personenauto bestuurd door den «heer G. uit Apeldoorn. Deze trachtte nog een aanrijding te vermij den, doch dit was niet meer mogelijk. B werd ter zijde aangereden en tegen den grond geslingerd. De heer G. stopte onmiddellijk. Ziende, dat de aanrijding zeer ernstige gevolgen had gehad, reed hij zonder dralen met een dor buurtbewoners terug naar Heesch, waar hij telefonisch de politie, een dokter en een priester waarschuwde. Dr. Slotz was zeer spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. Kapelaan Teurlings uit Heesch diende het slachtoffer nog op levens geesten de H. H. Sacramenten der sterven den toe. De motorbrigade der Kon. Marcchaus: uit Oss en de manschappen van de brigade Geffen waren eveneens in zeer korten tijd ter plaatse, evenals de burgemeester van Nistelrode. Onder leiding van wachtmeester Eftink uit Oss werd een onderzoek naa toedracht van het ongieval ingesteld. Het stoffelijk overschot van B., die een vrouw met zes kinderen achterlaat, is per auto- brancard naar het St. Anna-Ziekenhuis te Oss overgebracht.. De verlaging van den Huurbijslag In de deze week te Rotterdam gehouden Raadsvergadering is als meening van den Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat een huuruitzetting, als onredelijk zal worden beschouwd als zij gevolg is van het feit, dat een verlaging van den huurbijslag door den huurder geheel op de huur wordt ingehouden. Die mededeeling, i'ndien zij al is gedaan, zoo meldt de Regeerings pers dienst, moet op een misverstand berusten. Integendeel heeft de Minister, ook blijkens het communiqué, dat in de bla den van 29 Augustus 1.1. is gepubliceerd,, te kennen gegeven, dat in het algemeen zou moeten worden gestreefd naar een regeling tusschen verhuurders en huur ders, waarbij ieder van hen een redelijk deel van de verlaging van den huurbij slag voor zijn rekening zou nemen. Begrafenis Albert Pronk Gnoote belangstelling Men meldt ons uit Den Haag: Op de algemeene begraafplaats is gisterenmiddag, nadat Ds A. Offerin- ga ten sterfhuize een rouwdienst had geleid, onder zeer groote belangstelling van de zijde van de vele instellingen, waarvan hij deel uitmaikte en uit ree- derskringen, ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Albert Pronk, oud-reeder en een zeer beken de figuur te Scheveningen." Op de begraafplaats werden opgemerkt de directeur van het Oudelieden-gesticht en 't Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente, de heer A. Voorbergen, terwijl mede deputaties van beide gestichten aanwezig waren, het bestuur van het leesgezelschap „Vriend schap en Oefening", waarvan de thans overledene lid was, het bestuur van de Chr. school aan de Doornstraat, kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente, de secretaris van het hoofdbestuur der Ree- dersvereeniging voor de Ned. Haringvissche rij de heer J A Mulder, het lid van de per manente commissie voor de reederij de heer J P Roelefeld; de notarissen d'Aumerie, Braun, oud-notaris Van der Stuyt en cand.- notaris Groen en de heer A. van Helden, namens de Nutsspaarbank te Scheveningen, alsmede talrijke andere belangstellenden. De kist, met eenige bloemstukken ge dekt, werd mede grafwaarts gedragen door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente, waarvan de overledene mede kerkvoogd was. Aan de groeve heeft Ds P. de Jong, uit Amsterdam, den thans ontslapene geschetst als een man, bij wien het zakelijk het per soonlijke nooit heeft overwoekerd en die zijn geheele persoon In dienst heeft gesteld van de Kerk. Namens de Kerk en het Weeshuis heeft de heer M. Varkevisser gewezen op het vele. dat de heer Pronk voor Scheve ningen gedaan heeft. Ds O f f e r i n g a sprak namens de Chr. School en memoreerde den pioniersarbeid door den thans ontslapene verricht. In de vergadering van den Schoolraad, aldus spr. is zijn heengaan gisteren met weemoed her dacht. Mede door zijn arbeid heeft Scheve ningen de grootste Chr. School in ons land met 't maximum aantal van 500 leerlingen. De heer G. C. Groen sprak namens het Leesgezelschap. Een zoon zeide dank -voor de betoonde deelneming, waarna Ds de Jong voorging in gebed. Hevige autobotsing te Baarn Verschillende gewonden Te Baarn heeft een ernstige autobotsipg plaats gehad op den hoek van den Amster- damschen Straatweg en de Van Heemstra laan. Een auto met vier personen, komende uit de richting Amersfoort en bestuurd door den heer G. G. uit Enschedé, verliet plotseling de file van voertuigen, omdat een voor hem rijdende auto remde. Door deze manoeuvre kwam de wagen in botsing met een tegenligger, bestuurd door Dr. J. H. E., uit Amsiterdam. De botsing kwam zoo hevig aan, dat beide auto's vrijwel geheel in elkaar werden ge drukt. Van de inzittende Enschedésche au o werd de bestuurder, de heer G. G. ernstig gewond. 1-Iij kreeg een.scheur in het achter hoofd en een hersenschudding. Zijn vrouw bekwam minder ernstige verwondingen. De beide andere personen, dc schoonouders van den heer G. G. bekwamen builen en schram men. Van de Amsterdamsche auto. waarin gezeten waren Dr. J. H. E., Mr. A. H. P. en de heer W. V. C, bekwam de heer C. lichte hoofdwonden en wonden aan de knie. Bei de andere personen kwamen met den schrik vrij. De heer G. G. en diens vrouw zijn naar een ziekenhuis te Baarn overgebracht De auto's zijn in beslag genomen. De aardbeving in Atjeh De materieele schade BUITENZORG, 5 Sept. (Ancta). De materieele schade, ontstaan door de aardschokken welke in Atjeh zijn waargenomen, voor zoover toegebracht aan gouvernementsgebouwen en wegen wordt geraamd op f 25.000 en voor militaire gebouwen op f 65.000. De schade, welke, geleden wordt door particulieren, wordt geraamd op twee ton, waarvan f S2.00 door verzekering wordt gedekt. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad De Minister heeft geantwoord op de vragen van den heer Amelink inzake de Zondagsarbeid in het grafisch bedrijf. Vergadering van verschillende bonden in het slagersbedrijf in verband met de noodtoestand in dit bedrijf. Driedaagsche Conferentie van Luther- sche predikanten te Arnhem. De Generale Synode der Geref. Kerken te Amsterdam. Het Congres van de Calv. Studenten Beweging te Lunteren. Bij een ernstig motorongeluk bij Roer mond is een Haagsche dame gedood en haar zoon ernstig gewond. Op het station Leiden is gister tenge volge van het doorbranden van een draad een ernstige storing in de treinenloop ont staan. De val van Irun wekt bezorgdheid aan gaande het lot der weggevoerde rechtsche gijzelaars. In Palestina hebben wederom bloedige itsingen plaats gehad. Hierbij werden 28 Arabieren gedood. Koning Karei van Roemenië zal een bezoek aan Praag brengen. n Q kl A De superieure school voor, Pjia technisch hciefonderwijs Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktuig bouwk. Elect rotechn Radio Chemische Techniek N.V. AANN. MIJ. J. P. V. EESTEREN ROTTERDAM Mdv.) BETONHOUT KSTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage: Fahxenheltstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Storm schadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING i Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ,.R E N O V A T M" te Amsterdam Spulstraat 219/2L Tel. 35620 .Vraagt eens een prospectus aanl VALKENBURG (L.) Het GROOTSTE en MODERNSTE HOTEL TER PLAATSE Prachtige Tuin -> LIFT <- Fijnere Keuken Pensionprija 3 gulden. Hoofde. 3V3 gulden. l Adv.) De baconkwestie De heer Van der Sluis heeft de vol gende vragen gesteld aan den Minister van Landbouw: Heeft het de instemming van den Minister dat aan de stilgelegde baconfabrieken, als mede aan die fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zijn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven, een vergoeding wordt gegeven? Kan de Minister mededeelen of deze ver goeding alleen aan de desbetreffende fabri kanten dan wel ook aan de in die fabrieken werkzame arbeiders ten goede zal komen? Als de in de eerste vraag bedoelde ver goeding de instemming van den Minister heeft, acht hij het dan juist, dat de toeken ning daarvan buiten hem om geschiedt en dat anderen, op kosten van het landbouw crisisfonds en dus op kosten van de consu menten of van de boeren, de hoogte van da vergoeding vaststellen? Zoo neen, is de Minsiter dan bereid de nooóige maatregelen te treffen om het ge beurde bij de laatste inschrijving in de toe komst onmogelijk te maken?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1