DINSDAG i SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 et. Vrijwel in gesloten gelederen ging lui u naar de verlichte terreinen van de Mar ia Stichting. Dit was nu weer als in de agen van weleer, die imponeerende aan- lik van de verlichte tuinen en vijvers. Medewerking aan dit tuinfeest verleenden ,Arti" en de Chr. Gem. Zangvereen. „Ho- anna" alsook de Jeugdmuzickclub van de lartha Stichting. Voor goede filmvertooning was zorg ge- ragen, zoodat het geheel een alleszins ge laagd Avondfeest was. Onze C.O.V. heelt er van haar werk, want ze heeft de in woners een keurig Oranjefeest gegeven. Moesten we vorige jaren wel eens klagen weinig vlaggen in Alphen. thans was een genoegen door de straten te wan talen, want er werd druk gevlagd. We gaan ooruitl Tot weerziens C.O.V.! HUISVREDEBREUK Gister werd de werklooze S. gearresteerd, laar hij tot tweemaal toe den burgemeester vilde spreken en om aan zijn wensch bij te zetten zijn voeten tusschen de deur plaatste. S. werd opgesloten u de Bewaarplaats Schoolstraat. ONGELUK De autobestuurder B. H. uit Duitschland leeft gister een zonnescherm stukgereden den winkelier K. in de Julian ast raat. het breken van de voorruit werd H. jewond en door dr. Gr. verbonden. SCHOUW Door het bestuur der Hazerwoudsche Droogmakerij zal op Maandag 7 September a.s. schouw worden gehouden volgens art. en 21 der .verordening. CONCERT Woensdagavond half acht (oude tijd) zal het Chr. Mannenkoor „Excelsior" bij de nieuwe brug op de Provinciale weg een groot concert worden gegeven ter herden king van den verjaardag van H.M. de Koningin. HILLEGOM GEGUND De bouw van twee arbeiderswoningen aan de Margrieten laan, onder architectuur van den heer H. Kijne, is thans opgedragen aan de firma De Vries en Couzijn voor f 5199. CONCERT Hedenavond om kwart over acht geeft Crescendo nog een concert in de gemeen telijke muziektent ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. PLANTGOEDVEILING Vrijdagmiddag 2 uur zal door de Hillegom sche Veiling de eerste veiling van plantgoed in dit seizoen gehouden worden. KATWIJK AAN ZEE ORANJE-AVOND Gisteravond vond in de „Nieuwe Kerk" een herdenkingssamenkomst plaats, ter viering van den verjaardag van H.M. de Koningin. Voor deze dienst, welke om 8 uur begon, bestond groote belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op: burgemees ter W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wet houders Dubbeldam en C. A. Veltkampi den gemeentesecretaris, den heer D. CV. Boekhoven, den heer Collette, de predikan ten P. Bras, Broeijer en Warmoltz, den in- r:teur van politie Mr. Warmoltz, de kvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, als mede vele leden van den Kerkeraad. Ds. R. P. A. Rutgers opende deze dienst door te laten zingen Ps. 68 10, waarna de Chr. Zangvereen. „Hallelujah", onder leiding van haar directeur, den heer P. de Rook, eenige liederen ten gehoore bracht. Hierna sprak Ds. Rutgers een kort ope ningswoord en ging voor in gebod. Onder het zingen van Gez. 171 vers 1, 8 en 11 beklom Ds. Gravemeijer van Den Haag de kansel om zijn rede te houden over het onderwerp: „Rondom den troon." Velen in onze dagen, aldus spr., ballen 'de vuist en zeggen dat het met de troon is gedaan. Daarom is het goed, ons op dezen avond eens in te denken, wolk een groote gave Gods het is, nog een Koningin te be zitten, welke afstamt uit het Huis van Oranje. Toch wil spr. deze gedachte op een hooger plan brengen, hij wil ze opheffen en stellen in het licht van Openbaring 4 v.an vers 1 tot 11. Hier lezen wij dat rondom den troon was een regenboog, de apostel Johannes ziet vanuit de aardsche dingen naar boven. Ondanks de strijd welke Gods Kerk heeft te voeren tegen allerlei machten,, volvoert God Zijn raad. Het schijnt soms alsof zij vernietigd zal worden doch er staat een vasten troon in den hemel, welke niet wankelt. Aardsche tronen worden omver gesmeten. Gods troon staat vast. Gelukkig worden de dingen niet bestuurd Van beneden. God zit op den troon en voert zijn genaderaad uit. Als wij dan zoo van omhoog gezien hebben naar beneden, dan zien wij het contact dat er is tusschen Gods troon en die van Oranje. God heeft het huis van Oranje te midden van ons volk ge bracht. Dat wij onze Vorstin hebben is Gods ge bade en die genadelijn loopt reeds lang door de Oranjes zelf heen. Laten wij dnarom de naam van Oranje niet door het slijk laten halen. Laat het bij ons een verdiept „Oran je boven" wezen. God is in deze tijd van zulke geweldige internationale gebeurtenissen ons nog ge nadig, dat hij ons nog geeft het feest ven Oranje te vieren. Dat wij dan ook maar steeds mogen staan rondom de troon, en om deze troon is de boog van Gods trouw, iwaarop wij staat kunnen maken. Na deze gloedvolle Oranjerede zong „Hal lelujah" nog enkele liederen. Tot slot werd nog gezongen Ps. 105 1. Xvaama Ds. Gravemeijer in dankgebed voor ging. De Voorzitter der Oranje-Vereen,, de heer J. Volbeda, sprak tenslotte woorden yan dank. PREDIKBEURT Woensdag 2 September a.s., 's avonds om Half acht hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Schoonderbeek van Lunteren. BENOEMD Mej. E. Trölich' alhier, is met ingang van Sept, a.s. benoemd tot onderwijzeres aan 'de Centrale School voor het zevende leer jaar. Hoofd de heer P. Siderius. KOUDEKERK ORANJEFEEST Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, gaf het fanfarecorps „Kunst na Art-ud" onder begunstiging van Caooj zomerweer des avonds in de jnuziek- tent op hef gemeenteterroin een welge slaagd openlucht-concert. Het gemeentehuis was bij deze gelegen heid versierd met een geïllumineerde W. en het terrein met een aantal lampions. Er was veel publiek op de been. Des morgens waren door den burgemens- ter de werkloozen in de Raadzaal toege- sproken en op een tractatie onthaald. BENOEMING Onze plaatsgenoot Dr. J. van Heiningen, is benoemd tot scheikundige bij dc Balaat- sche Petroleum Maatschappij te Amster dam. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeen'e zal vergaderen Woensdag 2 September 1936, 's v.m. 10 15 uur. Agenda: Opening. Notulen. Mededee- lingcn en Ingekomen Stukken. Jaarwed denregeling burgemeester, wethouders, secre taris en ontvanger. Aanbieding begroo ting grondbedrijf en gemeente-begrooting 1937. Benoeming commissie tot onderzoek dezer begrootingen. Voorloopige vaststel ling gemeente-rekening en die van het grondbedrijf over 1935. Subsidie aan hei Wit-Gele Kruis. Subsidie aan de Bewaar school. Subsidie aan de Chr. Oranjevcr- eeniging voor het Kinderfeest. Subsidie aan de Chr. H.B.S. te Leiden over 1933. - Verhooging subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Onderhandsche verhuring van het voetbalterrein. Geldleening. -- Vaststelling verordening op het beheer van het Grondbedrijf. Voorstel tot wijziging van de Algemeene PolLtie-verordening. Voorstel tot wijziging van de Precaiio-ver- ordening. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van het school geld. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van Besmettelijke Ziektengelden. Vaststelling van de ver ordening op de heffing en invordering van los- en laadgeld en kadegeld. Voorstel tot in het leven roepen van een Sportstich ting en vaststelling der Statuten. Wijzi ging begrooting. Rondvraag. Sluiting KONINGINNEDAG Op vroolijke en eenvoudige manier is gis teren de verjaardag van H. M. de Koningin in ons dorp gevierd. 's Middags was er hoofdzakelijk feest voor de kinderen en 's avonds voor oud en jong een muziek- en zangavond. Het begon 's middags me.t de traditioneele kinderoptoeht. Eenige honderden schoolkin deren, opgesteld op het 'terrein van Voor dorp, togen naar het burgemeestershuis; daar stonden op het terras vóór de woning, met den burgemeester, mevr. Brug en de beide wethouders. Begeleid door de Chr. Muziekver. „Devote" werd het Wilhelmus gezongen. De voorz. van de Chr. Oranjevereeniging, de heer G. Los. hield een toespraak, welke door den burgemeester werd beantwoord. Nadat de kinderen hun traotatie m ont vangst hadden genomen, ging de optocht verder het dorp door naar het feestterrein achter de Chr. school aan d<* Hoofdstraat. Do kinderspelen aldaar gehouden hadden veler aandacht. Evenzoo mochit zich de zang- en muziek avond, met medewerking van de muziek vereniging Devote en eenige zangvereni ging, in veel belangstelling verheugen. Hedenavond om half acht. treedt Mr. H- Bij leveld op in de Ned. Herv. Kerk, niet het onderwerp: „Vrij onverveerd". DIEFSTAL Twee jongemannen, v. H. en S., uit Rotter dam, hebben Zondagmorgen onder den kerk dienst de splinternieuwe fiets van den jon gen H. Boot, die tegen de Geref. kerk was neergezet, meegenomen. De heer Van Tol, de diefstal gezien hebbende, waarschuwde on middellijk de politie. Dese mocht het geluk ken, in een auto gezeten, de dieven in Aoht- hoven in te halen. In de cellen onderge bracht, bekenden zij des namiddags de fiets te hebben weggenomen om die zich weder rechtelijk toe te eigenen. GEVONDEN VOORWERPEN Een paar kousen en een vork. Inlichtingen secretarie. LISSE RAADSLIDMAATSCHAP De heer J. Pynacker, het oudste Raadslid, heeft om gezondheidsredenen bedankt a:s lid van den Raad. Hij had zitting voor de R.K. S. P. en zal worden opgevolgd door den heer J. Berbee Gz.. die in de laatste zit tingsperiode eenige maanden lid van dea Raad is geweest. De heer Pynacker heeft ook bedankt als lid van den Raad van Toezicht voor het Eiectriciteitsbedrijf. ^DE VIERING VAN KONINGINNEDAG Een defile van 2000 schoolkinderen De verjaardag van H. M. de Koningin is ook in deze gemeente op een waardige wijze gevierd. Opgetogen en vol geestdrift trokken de jongens en meisjes naar school om deel te nemen aan de groote optocht die er door alle schoolkinderen van het geheele dorp gehouden zou worden. Getooid met sjerpen en vlaggen verscheen de jeugd op school. Aldaar opgesteld door het onderwijzend personeel sloot men zich aan bij de andere scholen en trok een colonne van kleine oranjeklanten door de straten van Lisse, toegewuifd en toegejuicht door de ouders die langs den weg deze vroolijke en blijde stoet gadesloegen. Door de maatregelen van de politie had alles een ordelijk verloop. Ditmaal moest het groote snelverkeer een oogenblik stoppen voor deze levende slinger van oranjeklanten. Nabij het gemeentehuis had het muziekcorp „Trou moet Blijcken" zich opgesteld en gaf verschillende num mers ten beste, terwijl'een schare van bijna 2000 kinderen voorbij den Burgemeester defileerde. Alzoo trok men op naar het ge meentelijk sportterrein. Aldaar aange komen, werden de kinderen wederom op gesteld om te zingen het lied „Wilt heden nu treden" en het eerste couplet van het aloude „Wilhelmus". Vervolgens sprak de burgemeester van Lisse, de Edelachtb. Heer Dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, de kinderen toe. Zijn „Leve de Koningin" werd met een al gemeen „Hoera!" beantwoord. Vervolgens wees de burgemeester de kinderen er op, dat zij wel op verschillende scholen waren, doch dat ze één waren als Hollandsche jongens en meisjes, nazaten van een be roemd voorgeslacht. Dit ideaal van eenheid moeten wij hoog houden en steeds hoog blijven houden. Spr. stelde voor, als bewijs van aller aanhankelijk, een felicitatie-telegram te zenden aan H.M. de Koningin, hetgeen al gemeene instemming vond. Hierna werd door de kinderen gezongen „Neerlands Vlag", waarbij de kinderen demonstratief de vlaggen omhoog hielden. Nadat de kinderen weer op de scholen waren aangekomen, werden zij onthaald op enkele lekkernijen. Des middag werd op de verschillende scholen de jeugd bezig gehouden met aller lei kinderspelen, waarbij vele ouders hun belangstelling toonden. De harmonie „Trou moet Blijcken" gaf des avonds in de Gemeentelijke Muziektent een concert ter eere van H.M. de Koningin, welk concert door een groote schare werd aangehoord. Een dankbaar applaus volgde. Samenkomst in de Ned. Herv. Kerk Aan den avond van Koninginnedag werd in de Ned. Herv.' Kerk een samenkomst gehouden, welke belegd was door de Chr. Oranje Vereeniging. De kerk was flink bezét. Ds. G. Tichelaar, voorzitter, opende op gebruikelijke wijze. Na gemeenschappelijk gezang en een orgelsolo was het woord aan den spreker. Ds. Y. van der Zee, van Amsterdam-West sprak de feestrede uit en had tot onder werp: „Met Oranje en zonder Oranje." On duidelijke wijze wist spr. een stukje van onze vaderlandsche historie te doen her leven. Allereerst schetste hij in liet kort liet regiem van Prins Willem I en Frederik Hendrik om daarna uitvoeriger stil te staan bij Prins Willem III. In diens tijd kwam er meeningsverschil tusschen den Prins en dg Staten voornamelijk over de buiten- landsche en binnenlandsche politiek. De Staten trachtten de macht van den Prins al meer en meer terug te dringen. Men wilde het zonder Oranje gaan probeeren en inderdaad heeft men het na den vroeg- tijdigen dood van Prins Willem If, wiens zoon na zijn dood geboren werd, een tijd lang zonder Oranje gedaan. Het had den schijn alsof het gelukte, doch bij het uit breken van een oorlog met Engeland en den inval der Franschen riep men weer om een Oranje. Deze historie bracht spr. op onzen tijd over en stelde de rijke zegeningen van het Oranjehuis in het licht. Spr. waarschuwde tegen de stroomingen van onzen tijd, met name tegen de N.S.B.. welke beweging in strijd is met de historie van ons volk. De mooie avond wei'd op gebruikelijke wijze gesloten. NOORDWIJK HET VERDRINKINGSGEVAL Aangaande een vorig bericht betreffende het verdrinken van twee meisjes alhier, ver nemen wij van de politie, dat niet de Noord wiiksche Reddingsbrigade kunstmatige ademhaling toepaste, doch gedurende ruim 2 uren twee Amsterdamsche padvinders, Jan Jekel en Eddy Fransen. Deze twee jongens, die met een grootere groep daar ter plaatse kampeerden, zagen het eerste der beide lijken drijven en konden het, na held haftige pogingen, bergen. Onmiddellijk pas ten zij kunstmatige ademhaling toe, daarbij later bijgestaan door hun overige kamera den en de twee doktoren Helmond van de Mariastichting en Wüste uit Noordwijker- hout. De Reddingsbrigade arriveerde eerst omstreeks half vier, terwijl het ongeval om kwart over één plaats had. PREDIKBEURT Geref. Bond in de Herv. Kerk, Woensdag 2 Sept. a.s., 8 uur, zaal Julianaweg 28, Ds. W. Mulder, Ned. Herv. pred. te Hoevelaken. NOORDWIJK AAN ZEE ORANJEFEEST Te 1 uur werden de feetelijkheden alhier geopend door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel. Wanneer in een gezin iemand jarig is, aldus spr., dan' zijn alle familieleden ver heugd. Het fa'miiieléyen typeert zich in den jarigen persoon. Thans is het onze Vorstin, ons aller Landsmoeder, en het geheele volk is ver heugd. Moge het onze Landsvrouwe gege ven zijn nog vele jaren in ons midden te vertoeven en ons volk te leiden. Spr. stelde onder luid applaus voor een telegram van gelukwensch te zenden. De „Echo der Duinen" zette hierna van af de trans van den toren van de Hervorm de Kerk het Wilhelmus in, dat door allen werd medegezongen, waarna de burgemees ter een driewerf hoera voor onze Koningin aanhief. Hierna werd een rondwandeling door het dorp gemaakt met de kinderen der school met den Bijbel, de Herv. school en de op- bare school, waarna de deelnemers door de Oranjevereeniging werden getrakteerd. Vervolgens werden verschillende wedstrij den voor kinderen gehouden, zooals ring- rijden voor fietsen, zakloopen. blinddoekloo- pen. tonkruien en mastklimmen. De prijzen werden om zes uur In de „Landbouw" uitgereikt. Om 7 uur werd den burgemeester en ge zin in den ingang van het Palace-Hotel 'n serenade gebracht door de Echo der Duinen Des avonds gaf de Echo der Duinen een concert op den Noord-Boulevard, gevolgd door een gecostumeerde lampion-optocht. Het weer werkte den geheelen dag boven elke verwachting bijzonder mee en er heerschte een enorme drukte in onze bad plaats. OEGSTGEEST ORANJEFEESTEN De burgemeester gehuldigd De Oranjevereeniging heeft gisteren op de van haar bekende wijze een Koninginne- feest gevierd, waarop zij met genoegen kan terugzien. Begunstigd door mooi weer werd begonnen met een zanghulde van school kinderen onder leiding van den heer R. van Til. De voorzitter der Oranjevereeniging, de heer C. P. J. Paardekooper, sprak vooraf een kort woord tot den burge meester, waarbij hij hem namens de Oranjevereeniging gelukwenschte met de onderscheiding door H. M. de Ko ningin, zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Namens de Oranje-Vereeniging bood spr. hem een bloemenmand aan. Ook richtte spr. zich tót den directeur van de N.Z.H.-hartnonie, den heer Reinier van 't Hoff, die eveneens een onderschei ding heeft ontvangen. Hierna zongen de kinderen, waarbij de N.Z.H.-harmonie en de R. K. Harmoniever. „Triumph" hun medewerking verleenden. De burgemeester dankte de kinderen voor hun zanghulde, terwijl hij ook de Oranje vereeniging en de talrijke aanwezigen dank bracht voor de hem gebrachte hulde. Vervolgens stelden de kinderen zich op en maakten een rondgang door het dorp. Een plechtig oogenblik brak aan toen men naderde aan het monument, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. Koningin Em ma. Namens de verschillende scholen wer den door een 6-tal jongens en meisjes bloe men neergelegd, terwijl de N.Z.H.-harmonie het Wilhelmus liet hooren. Geschaard aan weerszijden vfan het monument, met de eerewacht van „Jong Oegstgeest", werden de kinderen een oogenblik bepaald bij de persoon van haar, die zooveel voor ons land is geweest, Een hardrijderij op rolschaatsen loor jongens en meisjes beneden de 16 jaar was het slot van het ochtend feest. De prijzen werden hierbij gewonnen door: Meisjes: 1. Anna Witmans; 2. Rietje Vos; 3. Agnes Avenarus. Jongens: 1. Flip de Graaf; 2. Jan v. d. Burg; 3. Nico Blonk. Kinderspelen Om 2 uur werd 's middags het feest her-' vat met kinderspelen, waarvoor veel belang stelling bestond. Het was een goede ge dachte van de Oranjevereeniging om voor de werkloozen onzer gemeente 250 gratis toegangsbiljeiten te verschaffen voor hot feestterrein. Dankbaar is hiervan door de werkloozen gebruik gemaakt De kinder spelen werden afgewisseld met een demon stratie tan de Huissensche vendelzwaaiers, wat door de aanwezigen op hooge prijs werd gesteld. De prijswinnaars van de diverso spelen waren voor: Vliegerwedstrijden jongens: 1ste prijzen H. Onderwater, R. v. d. Ploeg, II. Mulder; 2de prijzen J. Ruigrok, P. v. d. Berg, J. Paardekooper, Tonrollen. Jongens 8 jaar: le prijs Fr. Blonk; 2e prijs Jac. Peters; 3e prijs Piel Blonk; 4e prijs Piet Heeren. Balletje loopen. Meisjes 68 jaar: le prijs Ankie Driesscn; 2e prijs Gerrie Macdauiël: 3e prijs Ermy Naber. Zakloopen. Meisjes 8—12 jaar: le prijs Hil v. d. Mey; le prijs B Rietje Vos; 2e prijs A Willy v. d. Mey; 2e prijs B Anna Macdaniël. Touwtrekken. Jongens: le prijzen Dirk Lubbe, Piet Glasbergen, M. Segaar, Jan Driessen, Jaap Schrijvers, W. Hakker. Hindernisloopen met kinderwagens. Meis jes van 1215 jaar: le prijs Corrie Lubbe; 2e prijs Dora v. Noort; 3e prijs Barrie Varkevisser. RingrijderiJ Des namiddags waren we op de Ende- geesterstraatweg om de mooi versierde til bury's te zien, die deel zouden nemen aan de te houden ringrijdcrij. Dit oud-Holland- sche vermaak levert toch altijd weer een prettige attractie. De uitslag voor de versieringen was als volgt: le prijs de heer Uittenbogaard en mej. De Heyer; 2e prijs D. J. v. d. Lee en mevr v. d. Lee; 3e prijs A. C. Paardekooper en !mej. Gyurzesko; 4e prijs L. van Veen en mej. M. de Ruiter; 5e prijs P. W. Paarde kooper en mej: To Reeuwijk. De uitslagen van het ringrijden waren als volgt: le prijs mevr. Busman en de heer T. van Rooyen; 2e prijs mej. To Roeuwijk en de heer P. M. Paardekooper; 3e prijs mej. A. Luiken en de heer H. C. Kooimans; 4e prijs mevr. de Heyer en de heer Th. Uittenbo gaard. De op het S.C.O.-terrein aan de Hofdijk gespeelde voetbalwedstrijd S.C.O.A.S.C. is geëindigd met gelijk spel (33). Het avondprogramma werd afgewerkt op het door de firma C. Koelman keurig ver lichte A.S.C-terrein, terwijl aldaar evenals op den dag door de firma Radio Jesse een bij uitstek duidelijke versterker met luid spreker was aangebracht Het openings woord werd gesproken door den burgemees ter, den heer A. J. van Gerrevink. Met dankbaarheid richtte spr. zich aller eerst tot het bestuur van de O. V. voor de gegeven gelegenheid hier het woord te aio gen voeren. Spr. bepaalde zich dan tot de zeer ernstige en moeilijke tijd, welke wij beleven en waarin wij nu nog. God weet hoe lang, hebben te betalen voor de over daad waarin wij hebben geleefd en waarin nog velen leven. Wij mogen niet vergeten de beteekenis, dat wij zullen leven in moei te en soberheid en dat heeft een groote be teekenis, waarop spr. breedvoerig inging. Wij hebben echter nog niet betaald door den afstand van onze geestelijke goederen, van onze heiligste rechten en staatkundige en burgerlijke vrijheid. En nog hebben wij de keuze tusschen tyrannie en vrijheid. Dat dit het geval is. hebben wij in de eer ste plaats te danken aan het Huis van Oranje. Er is gelukkig een duidelijke opbloei on der ons volk van de liefde voor ons Oranje huis en de regeerende Vorstin. Wij hopen dat deze liefde blijvend zal zijn en het plechtanker onzer vrijheid zal worden, het symbool en vaandel van onze volks-eenheid Herhaaldelijk werd deze krachtige rede door luid applaus onderbroken en daarna volgde de vertooning van de Koninginne- film, afgewisseld door vendelzwaaien met bengaalsche verlichting, hetgeen een fan tastisch effect maakte. Eindelijk werd deze zoo schitterend ge slaagde feestdag besloten met een zang uitvoering door verschillende Oegstgeestcr zangvereenigingen. COLLECTE MILITAIR TEHUIS Vriendelijk, doch ook dringend bevelen wij de collecte voor 't Militair Tehuis aan den Morschweg te Leiden, op morgen 2 September, bij u aan. .Dit Tehuis voorziet in een groote behoef te en moet van giften en gaven in stand gehouden worden. Het dient om onze militairen, zoolang ze in dienst zijn. het gemis van het ouderlijk- of eigen huis eenigszins te vergoeden. RIJNSBURG GEMEENTERAAD De Raad onzer gemeente kwam in open bare zitting bijeen Maandag 31 Augustus, 's avonds acht uur. Voorz. de burgemeester. Afwezig de heer W. L. v. d. Gugten. Na opening op de gebruikelijke wijze spreekt de voorzitter eenige woorden naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Koningin. Hij bidt Haar sterkte toe in deze moeilijke tijden en stelt voor Haar een telegram van trouw en hulde te zenden, waartoe besloten wordt. Ingekomen stukken. De voorzitter biedt de gemeenterekening en rekeningen van de gemeentebedrijven aan en zegt dat deze ter visie liggen. Voor 't nazien der gemeente-rekening wijst de Voorzitter als commissieleden aan: K. Zandbergen, W. L. v. d. Gugten en P. Kort en als reserve G. v. Delft. Voor de rekenin gen der bedrijven: de heer Jac. v. d. Eykel. Dr. Jonker en de heer Knijff en als reserve W. van Tilburg. Punt 4. Vaststelling pensioengrondslagen Voor den heer A. C. de Wilde, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wordt deze niet ingang van Jan. 1935 vastgesteld op f 202 en voor den burgemeester en secretaris op resp. f 3160 en f 2960 mest ingang van 1 Jan. 1935. Punt 5. Bijdrage voor het bestuur der Chr. H.B.S. over 1933. Gevraagd is door het be stuur over 1933 f 211 voor 4*4 leerling (1 leerling is maar 3 maanden geweestj. Goed gekeurd. Punt 6. Vaststelling verordening op het beschilderen van wegen en muren. B. en W. stellen voor een zoodanige verordening vast te stellen, dat verboden wordt op of aan openbare wegen letters of cijfers te schilde ren of aanplakbiljetten aan te plakken. D3 heer Zandbergen juicht deze verordening toe, mits de gemeente bij verkiezingen zorgt voor aanplakborden op verschillende punten De verordening wordt vastgesteld. Wat de heer Zandbergen en ook Dr. Jon ker voorstellen zal door B. en W. worden overwogen. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheim'' ziting. RECTIFICATIE In de opwekking om deel te nemen aan de vorming van een verkiczingsfonds door de A.R. Prop.-Club stond een foutieve opgave der gevraagde bedragen. Niet 50 et. per maand maar 5 a 10 cent per maand zal wor den gevraagd. WERKLOOZEN Bij den correspondent staan ingeschreven 36 werkloozen. SASSENHEIM Herdenkingsavond op Koninginnedag Gisteravond in het gebouw van de Geref. Kerk ahier is de verjaardag van onze Ko ningin op gepaste wijze herdacht. Ds. Kuiper opende met gebed waarna werd gezongen Ps. 138 1. Spr. heette de vergadering, har telijk welkom in 't bijzonder het muziekge zelschap „Crescendo" en den heer H. M. Keuning die zich bereid had verklaard enkele nummers op het kerkorgel ten ge hoore te brengen. Voorts werd door hem ge wezen op het feit dat hij niet kon zeggen dat dit het eind was van een blijde dag orn aat ook dti jaar geen kinderoptocht werd georganiseerd. Daar dit vooral voor de kin deren en ook voor de ouders een bijzondere sfeer aan den dag geeft kan Spr. niet anders als zijn wensch te kennen geven dat al zijn de omstandighden voor velen zorgelijk (hoewel er ook zonder reden veel wordt geklaagd) in de toekomst aan de kinderen toch eerst zal gedacht worden. Voorts ontwikkelde spr. drie hoofdgedach ten met betrekking tot Koninginnedag. Ten eerste wat deze dag beteekend vooi rle Ko ningin; ten tweede voor ons volk, ten dordo Gods hand in de historie. Na over elk der punten iets gezegd te hebben verzocht hij te zingen Ps. 134 3. Hierna gaf Crescendo enkele stukjes mu ziek en volgde een improvisatie van Vader landsche liederen door de heer Keuning op liet orgel. VOORSGHOTEN GEVONDEN VOORWERPEN Een vulpotlood, een etui, inhoudende een bondstel, een armband. Inlichtingen op alle werkdagen tusschen 3 en 10 uur bij de politie. VOLKSCONCERT De feestviering van heden, is gisteravond ingezet met een concert van het Harmonie gezelschap „Benvenuto", op de Voorstraat. Zooals altijd, was voor de muziek op deze plaats, in tegenstelling met het Burgem. Vernedepark/veel belangstelling. Ook bleef de traditie gehandhaafd: na de pauze vroo lijke marschmuziek en het jonge publiek hossende om de muziektent. HERINNERING Degenen die nog gebruik willen maken van de gelegenheid om kaarten te koopen voor de T-Iaagsche Landdag op 15 Sept a.s., moeten zich haasten. Morgen is de laatste dag van de voorverkoop. De kaarten zijn nog te verkrjjgen bij v. d. Pol, Rijndijk; L. Los, Schoolstraat en J. Taal, Tulpstraat 1. KORFBALWEDSTRIJD Gisteravond speelde de Chr. Korfbalclub „Vitesse" alhier een Jubileumwedstrijd te gen „Ijsvogels II" uit Den Haag. Het was een spannende strijd, want beide clubs be schikten over vaardige spelers en speelsters. Door haar meerdere schotvaardigheid, be haalde „Vitesse" een voorsprong van 74 op haar tegenstandster. De wisselbeker, welke door „Vitesse" beschikbaar was ge steld, werd dus door haar zelf gewonnen en door den burgemeester, M. F. Berkhout, aan den aanvoerder der winnende club, den heer J. Christiaanse, met 'n geestig speech- je overhandigd. Een driewerf hoera op de spelende ver- eenigingen, den burgemeester en op H.M. de Koningin, besloot dezen wedstrijd. LICHTPAAL GERAMD Hedennacht tusschen twaalf en een uur, kwam de heer SI., uit Bodegraven, met zijn luxe auto de Rijndijk afrijden, maar nam bij den spooroverweg aan „de Vink" in plaats van de rechter, de linkerzijde van den overweg. Toen hij zijn fout bemerkte wilde hij naar rechts uitwijken, doch deed dit te vroeg, met het gevolg, dat hij de paal van het electrisch licht, op het vluchtheu- veltje, in drie stukken reed. De wagen werd zoo zwaar beschadigd, dat deze met een kraanwagen moest wor den weggesleept. De bestuurder kwam er boven verwachting goed af. De politie maakte procesverbaal op. ZOETERWOUDE AVONDFEEST Hedenavond om 7 uur zal ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin door de Chr. Gemengde Zang- vereeniging en door de Sint Jans-fanfare een concert worden gegeven op het feest terrein achter het Postkantoor. Des avonds om 10 uur zal een fakkel optocht door het dorp worden gehouden, COLLECTE De collecte voor den Gewapend? Dienst heeft in deze gemeente opgebracht I 29.15. ERNSTIG AUTO-ONGELUK De heer V. uit Rotterdam, is in de Wei poort met zijn auto tegen een boom ge reden, waarbij het voertuig zoo goed als geheel vernield werd. V. bekwam eer ernstige beenbreuk en een verwonding aan het gelaat. Mej. K, die bij hem in de auto zat, liep eveneens vrij ernstige verwondin gen op. Na eerst door Dr. Persant Snoep te zijn verbonden, zijn beiden naar hel ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het ongeluk werd veroorzaakt door het sprin gen van een band. Burgerlijke Standen BOSKOOP Bevallen: C F v d Ploeg—Mooü- Gehuwd: C Hoogerdljk 23 j. en G van Veen 21 j. J M Timmer 25 j. en A M v Oosterom 25 j. D Trouwborst 23 j. en X de Kooter 20 J G v Ejjk 52 j. en P van Veen 46 J. RIJNSBURG Getrouwd: H M Korbee 32 j. en M Heemskerk 31 j. J van Esmond 27 j. en J Hogewonlng 24 j. Overleden: G A den Haan. 55 j„ geh onet H. van der Burg HAZERSWOUDE Ondertrouwd: P A Hou- dök 27 j. en C A E Timmerman 2"3 j. Gehuwd: H A Koot 32 j. en J E Zuldw(jk 23 J Overlede%: Jac. van Beek. geh «net C Bol. 72 j CM Marcells 2 j. LEIDERDORP Bevallen: J de BruüneAl- dewereld 'S N VerhoogFaas z Laatste Nieuws NED. CHR. REISVEREENIGING Centrale Reünie op Scheveningen Reizen, uiteengaan en elkaar weer ontmoeten, is een trias, die op het terrein van de Ned. Chr. Reisvereeni- ging belichaamd is in een centrale reünie, zooals er gisteren, op Konin ginnedag, te Scheveningen een is gehouden. Tusschen de twee- en driehonderd N.C.R.V.ers, die dezen zomer van de mooie reizen onzer christeijke reiscentrale hebben geprofiteerd, hadden aan den oproep ge hoor gegeven en arriveerden in den loop van den morgen op het Kurhaus, liet cen trale punt onzer badplaats, waar het seizoen wel merkbaar aan hel afnemen is, maar die niettemin in de aan alles glans en kleur en leven gevende zomerzon zich op het vnordeeiigst presenteerde. Koesterende warmte en een aangenaam briesje, maak ten het tot een genot bij „de koningin onzer Noordzeestranden" op bezoek te zijn. Reeds in den loop van don morgen von den tal van reünisten elkaar in liet Kur- haus met zijn mooie zalen en aangename terrassen. Een kopje koffie werd genoten en onderwijl begroetten reisvrionnen en -vriendinnen vooral de laatst0 categorie was ruim vertegenwoordigd elkaar met blijdschap, haalden herinneringen op aan Interlaken, de Veendamreis e.n velerlei an dere collectieve geneugten meer. Alles wat toen genoten was herleefde en wekte me nigmaal nieuwe vroolijkheid en pret. De blijde reissteraming vierde hier en daar hoogtij. Een gemeenschappelijke koffietafel bracht allen te zamen. Het ging er in als na een stevigen tour. Levendig discours kruidde den maaltijd en als tegen het eind de voor zitter, Dr. v. Deursen, zijn flitsen van hu mor deed uitschieten en daarbij kans zag het bruidspaar-v. Hol tot het centrum van een spontaan huldebetoon te maken, kwam de goede stemming, gedemonstreerd door een gullen lach, er aardig in. Natuurlijk werd ook uiting gegeven aan de blijdschap en dankbaarheid, die alle goe de vaderlanders op den nationaleu feestdag vervulde. Hoewel er in gansch Israël geen „smid" bleek te zijn, schalde ondanks het ontbreken van een pianist of pianiste onze bij uitstek nationale zang hoog op, ge volgd door 'n drievoudig: leve de Koningin. Na de lunch verdeelde het gezelschap zich. Sommigen togen er op eigen gelegen heid op uit, anderen genoten van een wan deling en daarna thee drinken op het Kur- haus-terras of op de Pier; de meesten ech ter gaven de voorkeur aan een stadsrondrit of een autotocht door de Residentie en om streken. Natuurlijk niet zonder dat vooraf de onmisbare foto was gemaakt. Dat hoort zoo hij het gemeenschappelijk reizen en waarom zou men zich zelf nog niet eens in „de Spiegel" willen zien? Dat kan immers heel leerzaam zijn! Om 6 uur was het dinertijd. Vol aniino werd dit zware werk onder- I nomen en tot een goed einde gebracht. De maaltijd werd het hoogtepunt van den dag. Dat bleek ook wél uit wat te genieten werd gegeven in oratorisch opzicht. Er i s N.C.R.V.-liefde. Dat toonde wederom deze reünie. De N C. R.V. smeedt handen van hechten, soms zelfs van zeer hechten aard. Zij wekt ook een frisschen, blijden N.C.R.V.-geest, die als de reis ten einde is, in een ontmoeting ais die van gisteren zijn bekroning vindt. Men i9 samen uit en wil ook nog weer eens samen thuis hijeen zijn. De N.C.R.V. mag dan ook met voldoening terugzien op haar reünie van 1936 Prachtig is zij geslaagd. De N.C.R.V.-viag is het blijvend middel punt voor velen in onzen christelijken kring Beter hulde kan de N.C.R.V. zich niet wenschcn. Doodelijk ongeval Bij het vervoeren van mest kwam de on geveer 40-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge, wonende te H o e k (Zeeuwsch Vlaan deren) van den wagen te vallen, waarna een der wielen den man over het hoofd gin?. De dood trad vrijwel onmidoellijk in. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Hoek overgebracht, alwaar een gerechtelijke lijkschouwing zal paats vinden. De moordaanslag in de T ulpenboomstraat De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 36-jarigen P. E. van G. uit Voorbu rg, die in April jl. als gevolg van een oude twist op J. C. van K. uit de Pieter Bothstraat te 's G ra ven- ha ge eenige revolverschoten loste op Óen hoek van de Tulpenboomstraat en de Hanen- burglaan, waarna de dader de schietpartij herhaalde op den hoek van de Sportlaan en het Meezenplein. De rechtbank heeft hem heden veroor deeld wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van - 4 maanden voorarrest. Vuurtoren door aardbeving ontzet Moedig gedrag van bedienend personeel SABANG, 1 September (Aneta). De haven meester van Sabang ontving Zondag jl. van een Duitsohe boot bericht, dat de Willems toren een van de belangrijkste vuurto rens in de omgeving van het kolenstation Sabang de noodvlag hao uitgestoken. De pouvernementsstoonier „Sirius" is on middellijk naar den vuurtoren toe gestoomd, waar men constateerde dat door de aardbe ving van 23 op 24 Augustus de lantaren van de vuurtoren ontwricht was en het kwik uit de bak was geslagen. Het bedienend' personeel had de lantaren in de vuurtoren toch draaiende weten te houden, doch vijf mensehen vertoonden door de zich ontwik kelende dampen van het kwik verschijnse len van vergiftiging. Deze menschen zijn door c.ë „Sirius" naar Koetaradja vervoerd. Men liet de tweede machinist van de „Sirius" voor bediening en voor eventueele reparatie achter. KANTOORHOUDER POSTERIJEN GEARRESTEERD BUITENPOST, 1 September. Door de mare chaussee van Buitenpost is als verdacht van verduistering van 400 a 500 gulden en valschheid in geschrifte gisteravond gear resteerd de 40-jarige S. B., kantoorhouder der posterijen te Augustinusga. De verdachte heeft een volledige beken tenis afgelegd en is in het huis van bewa ring ingesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7