STADSNIEUWS A.R. LANDDAG DINSDAG i SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG Prachtig geslaagde feestavond der L.C.O.V. Het middagfeest niet onverdeeld een succes Het spijt «ons dat wij, voortgaande met ons verslag over de viering van den verjaardag van onze Koninigin, over het middagfeest van de Vereeni- ging „Koninginnedag" niet onverdeeld gunstig kunnen oordeelen. De Vereeniging, die nu al verschillende jaren achtereen de proef neemt met aller lei feestelijkheden en deze proeven meest al met succes bekroond zag, zal ons dat niet kwalijk nemen. Deze proef is niet in alle opzichten geslaagd. Gedeeltelijk lag dat buiten de schuld der Vereeniging. Zij nl. in de eerste plaats gehandicapt door de weigering van het Departement van Water staat om het auto-giro-vliegtuig toestemming te geven op het terrein te landen. Daar door verloor de demonstratie met het auto giro-vliegtuig zeer aan belangrijkheid en aantrekkelijkheid, hoewel het zeer groote publiek van de demonstratie niettemin zeer genoten heeft. Dat verbod tot dalen was dus de eerste handicap. De tweede was, dat de organisatie niet berekend was op 'n dergelijke groote toeloop van publiek. In den aanvang had reeds een kleine door braak plaats naar het afgezette gedeelte, zoodat men van het begin af met plaats problemen had te worstelen. Later op den middag toen de specialiteiten-voorstelling een aanvang nam en het publiek tot nabij het platvorm werd gelaten, had men de op dringende menigte ook slechts gedeeltelijk in zijn macht, zoodat voor velen de voor stelling voor het grootste gedeelte verloren ging- Tegen deze openlucht-specialiteiten-voor- stelling hadden wij ook bezwaar. De num mers waren van dien aard, dat een groot gedeelte van de aanwezigen zich er min of meer aan geërgerd heeft. De Vereeniging Koninginnedag" heeft een algemeen ka rakter en zij. dient o. i. haar programma zoo in te richten, dat elk harer leden zonder bezwaar aan haar jaarlij ksche feest kan deelnemen. Zooals reeds gezegd spijt het ons deze opmerkingen te moeten maken, maar wij kunnen in deze met vrijmoe digheid het spreekwoord toepassen: Het is uw vriend, die u uw feilen toont. Wij zijn er van overtuigd, dat de Vereeniging, achter de feiten staan de, ons voor een groot gedeelte gelijk zal geven en dat zij een volgend jaar weer een ander karakter aan haar feestelijkheden zal geven. Het mooiste gedeelte van het programma was ongetwijfeld de groote padvindersde monstratie door padvinders van alle Leid- schc groepen der N.P.V. Het kampwerk van de jongens met het opzetten der tenten en de bouw van een uitkijktoren was keurig. Het vendelzwaaien had groot succes, even als het rope-spinning, waarin een aantai jongens zeer veel vaardigheid toonden. De tumbling-nummers vormden een groote at tractie en ook de kampspelen werden met groote aandacht gevolgd. De demonstratie duurde ruim een uur, maar zij was zoo af wisselend, dat niemand zich er bij heeft .verveeld. De middag werd bijgewoond door tal van autoriteiten, w.o. we o.a. opmerkten den burgemeester en mevr. Van de Sande Bak- huyzenGericke, den heer P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, den heer J. Braak Jzn., inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, Mr. Nord Thomson, voorzitter van de contact-commissie der nationale veree- nigingen, Ds. H. Thomas, voorzitter der Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging, den heer iW. v. d. Laan, voorzitter der 3 October- .Vereeniging, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf Aan Rijnland, den heer P. C. La brijn, oud-voorzitter der Vereeniging, den heer F. G. Rosier en vele anderen. De voor zitter van „Koninginnedag", Mr. A. J. Ro- mijn, sprak een openingswoord, waarin hij de autoriteiten welkom heetten en dank bracht aan de medewerkenden voor dezen middag. Vooral de jongeren onder de aan wezigen wees spr. er daarna op dat onze Koningin zóó één is met haar volk in vreugde en smart, dat wij haar met recht onze Landsvrouwe kunnen noemen. Wij eeren Haar niet plichtmatig, maar uit op rechte liefde. Wij zijn haar groote dank baarheid verschuldigd en moeten daarvan op een dag als heden ondubbelzinnig uiting geven. Vermelden wij ten slotte nog, dat de mu ziek dezen middag werd verzorgd door een luidspreker-installatie en door de Leidsche Chr. Harmonie-Vereeniging, Feestavond Leidsche Chr. Oranje- Vereeniging In een pracfitlg bezette Stadszaal hield gisteravond de Leidsche Chris telijke Oranje vereeniging een zeld zaam goed geslaagde feestavond, een avond, die klonk als een klok. Op de eerste rijen 'hadden tal van auto riteiten plaats genomen, w.o. zich bevonden de burgemeester en mevr. Van de Sande Bakhuyzen—Gericke, de commandant van de Leidsche Burgerwacht, kolonel v. Mens, de voorzitter van de 3 October-Vereeniging, de heer W. v. d. Laan, de voorzitter van de Vereen. „Koninginnedag", Mr. A. J. Romijn en vele anderen. De vergadering werd aan gevangen alsof de Koningin in ons midden was, met de zegenbede: „Dat 's Heeren ze gen op u daal". Ds. H. Thomas, de voor zitter der Vereeniging, opende de bijeen komst met gebed en sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan het vaderlandsch lied, waarin gezegd wordt dat wij Nederlanders niemands knecht zijn. Dat zal zoo blijven, zoo lang we Oranje hebben. Indien we Oranje verspelen be dreigt ons van alle kanten de slavernij. Vanavond geven wij elkaar de broederhand, van welk geloof we ook zijn, omdat onze Landsmoeder jarig is. Wij hebben Haar lief en Zij heeft ons lief. Wij zijn vast besloten de kleur van Oranje nooit te verzaken, wat er ook gebeure. En laten we met elkaar niet vergeten, dat het vandaag biltere ernst is. Het is pompen of verzuipen! Spr. gaf daarna een inleiding tot het his torisch spel, dat op dezen avond de hoofd schotel zou vormen van het programma, het historisch spel „Het Geuzenalarm", dat werd opgevoerd door de Timdelerclub. De naam van deze club, hoe de tong er ook over moge struikelen en hoe ook Je beteekenis ervan door nog niemand ont raadseld is, heeft een oude vertrouwde klank en het deed ons goed deze oude ken nis, die blijkbaar eenige jaren schijndood is geweest, weer eens te ontmoeten. Ze stond plotseling weer frisch en levend voor ons en de hernieuwde kennismaking zal ook ongetwijfeld het publiek van L. C. O. V. ten zeerste deugd hebben gedaan. Het stuk, dat opgevoerd werd, bracht een beeld we kunnen dat wel uit het pro gramma overnemen de venvarde toe stand die in het jaar 1566 in de Nederlan den heerschte, de tijd van de beeldenstorm, toen het volk, verbitterd door de uitvoering der strenge plakkaten, en aangehitst door fanatieke ij veraars, zich tot oproer liet v leiden. De groote strijd voor de vrijheid begon met een vertreding van het recht. De Prins van Oranje, ofschoon de drijf- veeren van dit gedrag begrijpende, trad streng hiertegen op, zooals ook verbeeld is in het slot van het spel, waarin de Prins het oproer te Antwerpen stilt en de oproer makers bestraft, maar tegelijk een ieder oproept voor de rechtvaardige strijd om vrijheid en recht voor geheel de Neder landen. £n nu zullen we verder den gang van het spel niet nagaan, omdat dit onmogelijk in kort bestek is- samen te vatten. Maar wel willen we oogenblikkelijk vaststellen, dat de Timdelerclub met de opvoering \ar\ het spel kranig werk heeft verricht, waarbij men niet vergeten moet, dat hier alles ama- teurswerk was. In de eerste plaats de samenstelling van het stuk. Het droeg ook de sporen van de amateurshand. Het miste ten eenenmal% het raffinement van den tooneelschrijver, het miste de intrigue. En toch heeft het de aanwezigen van het begin tot het eind ge boeid gehouden. Want het was frisch en le vendig en de schrijver, de heer P. A. Kou- wenhoven, heeft alle eer van zijn werk. In de tweede plaats was het decor ama- teurswerk, maar er was een zeldzame zorg aan besteed. Met bescheiden middelen was alles tot in de puntjes keurig in orde ge bracht. De heer H. A. Krcs heeft alle oer van zijn werk. In de derde plaats was het spel zelf uit den aard der zaak amateurs- werk. Er is aan de spelers geslepen en ge veild en geploeterd, zoo zelfs dat de sporen er nog van te zien waren dat mag niet maar het resultaat was dan ook uitnemend. Niet alleen de hoofdfiguren kwamen goed voor den dag, maar ook de mindere goden in het spel zetten hun beste beentje voor. De heeren H. A. Kre» en P. A. Kouwenho- ven, die samen de regie voerden, hebben we worden eentonig, lezer alle eer van hun werk. We hebben deze twee namen genoemd maar we mogen er meer niet noemen, om dat we dan gemakkelijk onbillijk zouden worden. Alleen den heer Hoppezak verdient, een woord van hulde voor zijn verdienste lijke grime en costumeering. Het was rond om in orde. De spelers, als spelers kunnen we hier niet voor het voetlicht brengen. Ze hebben allen met een weldadig enthousiasme hun beste kracten gegeven en we mogen aan de amateuristischen opzet van het geheel geen afbreuk doen door vergelijkingen te gaan treffen. Natuurlijk valt er nog veel te fat soeneeren en te perfectioneeren, maar we twijfelen er niet aan of de Tindelerclub zal, aangemoedigd door dit succes bij het eerste optreden na haar herleving, het schaaf- en slijpwerk voortzetten om hét bes te te geven wat zij bereiken kan. Het publiek toonde zich zeer enthousiast De vrouwelijke hoofdrolspelers kregen bloe men. Ook mevr. Kres werd, voor haar echt genoot, met bloemen gehuldigd. De muziek werd dezen avond verzorgd door het muziekgezelschap „Symphonia", onder leiding van den heer Plu. Het pro gramma was met zoi^ samengesteld en vooral de begeleiding \/an de massazang, die de pauzen vulde, was in goede handen. Het slot van den avond was waardig als het begin. Na het dankgebed werd een drie werf hoera aangeheven voor de Koningin en de Prinses. Ook door het bestuur der 3 October-ver- eeniging is, onderteekend door de heer W. v. d. Laan en E. W. Wichers Rollandet, een telegram verzonden, luidende: „Het bestuur der 3 October vereeniging te Leiden biedt Uwe Majesteit ter gelegenheid van Haren verjaardag zijn beste gelukwenschen aan Rectificatie Bij de vermelding der telegrammen in ons blad van gisteren namen wij van hot lelegrarn der Oranje Garde alhier de zegen- weusch op. Dit maakte een eenigszins vreemde indruk. Een eerbiedige geluk- wensch ging er aan vooraf. Gebouwen en terreinen der Leidsche Katoenfabriek Door Burgemeester en Wethouders is thans bij den Raad een voorstel in gediend inzake de verkoop van een ge deelte van de terreinen en gebouwen van de voormalige Leidsche Katoen- fabriek, thans eigendom der gemeente aan de fa. A. H. J. Wijtenburg. Het betreft hier het fabrieksgebouw aan de Zijlsingelgracht met het bijbehoorend terrein, alsmede gedeelten water van de Binnenvestgracht. Het is de bedoeling van adressante in het pand haar sigarenfabriek te vestigen. Aangezien ook met handhaving van dit fabrieksgebouw een behoorlijke saneering van deze stadsbuurt mogelijk blijft, en het voor de gemeente van belang is het be houd van deze industrie binnen haar gren zen te verzekeren, waren B. en W. met de Commissies van Fabricage en van Finan ciën van oordeel, dat tegen verkoop geen bezwaar moest worden gemaakt. Voorts waren zij met die Commissies van meening dat uit hoofde van dat belang genoegen kon worden genomen met een koopsom, gelijk aan het gedeelte van den aankoop prijs, dat geacht moest worden op dit fa brieksgebouw te drukken, zijnde rond f 25.000 Over dezen prijs werd met de firma, na vele onderhandelingen, overeenstemming bereikt, alsmede over de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. Blijkens de stukken zal het te verkoopen gedeelte van de Binnenvestgracht op kos ten van de gemeente worden gedempt, ten einde het fabrieksgebouw een uitgang te verschaffen naar de Groenesteeg en naai de ten noorden van het pand geprojecteerde op de leekening met bruine kleur aangedui de straat. Deze demping zal plaats vinden gelijktijdig met den aanleg van de gepro jecteerde straat met brug over den Zijl singel. In afwachting van de totstand koming van deze werken, zullen ingevolge de voorwaarden eenige tijdelijke voorzie ningen, ook ten aanzien van den toegang tot de fabriek worden getroffen. Leidsche Reddingsbrigade Zwemwedstrijden In de Zweminrichting De Zijl vonden de jaarlijksche Zwemwedstrijden plaats van de Leidsche Reddingsbrigade. De uitslagen waren als volgt: 50 meter schoolslag Dames: 1. W. Koren hof 51.1 sec., 2. A. Montanus 52 sec. 3. M. Hogenes 51,2 sec. Idem heeren: 1. A. Lege.t 44,2 sec., 2. M. Faasse 47.2 sec. 3. G. v. d. Laaken 48 sec. 50 meter rugslag (met gebruik armen) dames: 1. M. Eikelenboom 52,1 sec., 2. W. Korenhof 58.2 sec.; idem heeren: 1. H. Rol 53,2 sec., 2. M. Faasse 54 sec. 50 M. rugslag (zonder gebruik armen), dames: 1. A. Montanus 71,2 sec., 2. W. Ko renhof 72,1 sec., idem heeren: 1. A. Leget 65.2 sec., 2. J. Ie Rutte 72,2 sec. 3. B. Brug man 72,2 sec. Onderwater-zwemmen (afstand) dames: 1. J. Mieremet 29 Meter, 2. E. W. Arnol- dus 22Vfe Meter. Idem heeren: 1. J. Niekerk 26.5 M., 2. J. II. de Vink 26 M. Reddend zwemmen (kopgreep) ongekleed dames: 1. E W. Arnoldus 27 sec., 2. W. Korenhof 29.1 sec., 3. A. Montanus 29.1 sec., idem heeren: 1. II. Tegelaar, 25.3 sec., 2. A. Leget 25. 3 sec. Popduiken Dames: 1. E. W. Arnoldus 30 sec. (2e en 3e prijs niet toegekend.); idem heeren: 1. H. Tegelaar 3i,l sec., 2. M. Faasse 36.1 sec. Tot slot volgde een demonstratie van goed geslaagde reddingsproeven waaraan door vier dames en vier heeren werd deel genomen. Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori ge maand (Aug. 1936) ingelegd .f339.859.29 en terugbetaald f 330.295.61. 113 nieuwe in leggers werden ingeschreven en 115 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.500 inleggers, inclusief 1117 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Augustus f8,178.706,27. Groep spelers van de Tundclerclub. die met 'de opvoering van „Het Geuzenalarmin de Stadsgehoorzaal de Leidsche Chr. Oranjever een. een prachtigen avond hebben bezorgd. Afscheid Stationschef J F van Druten Hartelijks huldiging Gistermorgen heeft de chef van het Leidsohe Station, de heer J. F. van Druten, die den dienst met pen sioen heeft verlaten, afscheid geno men uiit zijn werkkring. Dat de heer v. Druten ondanks zijn kortstondig verblijf alhier, de hartien van zijn personeel heeft weten te veroveren bleek wel overduidelijk bij dit afscheid gistermorgen. Niet alleen dat talrijk velen, die niet door dienst verhinderd waren, bij dit af scheid aanwezig wilden zijn, maar ook uit de toespraken bleek overduidelijk, dat de verhouding tusschen chef en pex-soneel van bij zonderen aard was. Te even 10 uur trad de heer v. Druten vergezeld van zijn echtgenoote en kinde ren, de met groen versierde waohtkamer binnen. De heer J. W. F. K u ij k, óhef-commies aan het station alhier, sprak namens hel geheele stationspersoneel en zeide, dat ta' van aandoeningen den heer van Druten zullen bestormen, nu hij na 32 dienst jaren afscheid ging nemen. De Leidsche jaren, al zijn het er dan ook slechts drie en een half geweest, wa ren zeker niet de gemakkelijkste. In di< verband wijst spr. op de invoering van den nieuwen groepswagendienst. Dat de heer v. Druten zijn taak naar behooren vervuld heeft, daarvan getuig den bereids de inspecteurs uit Amster dam en Rotterdam. Spr. schetste den heer v. Druten vervol gens als een zeer humaan chef voor zijp pensoneel, terwijl spr. persoonlijk zijn bes ten dank uit aan den heer v. Druten vooi de vriendelijke samenwerking steeds van hem ondervonden. Als blijvende herinnering bood spr. ten slotte den heer v. Druten een dressoii aan, vergezeld van een album met de na men der schenkers, op de bekende wijze vervaardigd door d!en hoofdconducteur den heer J. W. Metselaar. Spr. eindigde tenslotte met de beste wensohen en sprak de hoop uit, dat mevr v. Druten, aan wie hij bloemen aanbood nog vele jaren haar echtgenoot in den huiselijken kring moge behouden. Namens den Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen sprak de heer L Kluvers woorden van afscheid. Hij wee? er hierbij op, dat de heer van Druten zich steeds als 'n uitstekend stationschef had gekenschetst, die voor de personeelsbelan gen open oog en oor had. Namens de afd. Leiden van de Ned. Ver van Spoor- en Tramwegpersoneel voerde de heer P. Hessing het woord. Ook deze schetste de moeilijkheden van een stationschef, wijl hij aan den eenen kant de belangen der maatschappij niet uit het oog mag verliezen, terwijl hij van den anderen kant ook de personeelsveree nigingen zooveel mogelijk tegemoet wilde komen in haar verlangens. De heer v. Druten heeft steeds met groo ten tact die personeelsbelangen behartigd en daarvoor zal men hem steeds dankbaar blijven. Namens het personeel van het statioo Zaandam waar de heer v. Druten tot voor eenige jaren werkzaam was, sprak de slationsambtenaar M. Veenstra. Deze bracht den dank over van al degenen, die den heer v. Druten destijds met leede oogen hadden zien vertrekken. Als dank bare herinnering bood spr. den thans scheidenden stationschef een album met teekeningen van Jo Spier aan. De heer J. Naber, hoofdconducteur voorzitter van de R.K. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" bracht den heer v. Druten dank voor zijn steun steeds bij het zg. klein overleg geboden. Tenslotte sprak namens den Prot. Chris telijken Bond van Spoor- en Tramweg personeel in denzelfden geest de heer C de Joode. De heer v. Druten, zeide in zijn anf ■woord, dat hij het aangenaam vond zoo velen van zijn personeel rondom zich te zien, zoovelen van degenen, oader wie hi; hier heeft mogen arbeiden en die hij steeds getracht heeft aan zich te binden Spreker gaf de verzekering, dat ook zijn Leidsche diensttijd een stuk van zijn leven is geworden. De menschheid te dienen, dat moet het hoogste ideaal van den mensen zijn. 't Is niet zoo moeilijk om dit in den 'huiselijken kring of ia den kring van vrienden te doen, van meer waarde is het dit te doen in zijn dagelijksch werk. Dil le doen, zooals het behoort, is steeds sprekers streven geweest, dat hij in zijn plicht te kort geschoten is is slechts men schelijk. De grootste moeilijkheid voor 'n chef is 'het steeds om te gaan met een zoo talrijk personeel, uit zooveel verschillende ka rakters bestaande. Wanneer hij iets heeft kuimnen bereiken in d» goede richting, dan is hij hiervoor dankbaar. Zich tot den heer Kuyk richtend, schet ste de heer v. Druten hem als zijn rechter- 'hand, waardoor zijn werk alhier niet wei nig werd vengemakelijkt. Ook den heer Kluvers dankt spr. recht hartelijk voor zijn steeds verleende zeer bijzondere medewerking. Door zijn karak tereigenschappen heeft de heer Kluvers op het station steeds een bijzondere plaats ingenomen, en de verhouding tusschen heiden werd daardoor van zeer prettigen aard. Spr. bedamMe vervolgens alle sprekers afzonderlijk, die namens de verschillende veraenigingen woorden van hulde tot hem •hadden gericht Bijzondere woorden van dank bracht hij aan de vier Zaandammers ,die hun oud chef op zijn afscheid zoo aangenaam had den verrast door aanwezig te willen zijn. Ten slotte dankte spr. voor het stoffelijk aandenken en nam hij van allen mieit een •handdruk Waterpolo" Hedenavond om 8 uur speelt De Zijl I in de Zweminrichting De Zijl alhier haar 5e nederlaagwedstrijd tegen het pas tot 1ste klasse gepromoveerde D.W.R.I. (Haarlem). Vooraf wordt gespeeld De Zijl II—DWR II T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" Met dank voor de medewerking die het bestuur van het fonds mocht ondervinden deelen wij mede dat de collecte een bedrag van f 379.411/2 heeft opgebracht. Een prachtig resultaat, 15 September DEN HAAG Toegangskaarten ad 0.30; (recht gevend op sterk verlaagd spoor wegtarief) consumptiebonnen ad 15 en 20 ct. en insignes ad f 0.10 worden uitsluitend toegezonden na storting van het verschuldig de bedrag op postrekening 18138 van de Boazbank te Den Haag of per postwissel aan deze bank, Molenstraat 45. Aanvang middagvergadering 4 uur: aanvang avondvergadering 7 uur. Wie 's middags niet kan. kome 's avonds en omgekeerd! Alle correspondentie uitsluitend aan Secr. „Mobiel", Soestdijk- schekade 912, den Haag. GEEN SPREEKUUR Orgelavonden Feike Asma Het programma der wekelijksche Orgel- avonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren is voor morgenavond samengesteld uit werken van Bach, Handel, Widor, Vierne e.a. Toegang vrij. Progr. 10 ct. Een stroo- en een hooiberg in brand Hardnekkig geval. Gisteravond te 6.20 uur is op het erf van de boerderij van v. d. G. en S. aan de Zoe- terwondscheweg ontdekt door den melkboer P. v. K., dat een strooberg aan de achterzij de in brand stond. De melkboer waarschuw de de politie-brandweer die spoedig onder leiding van Inspecteur Couzy arriveerde. Inmiddels had ook een achter de hooiberg staande hooiberg vlam gevat. De brandweer bestreed l§et vuur met vier stralen op de motorspuit De strooberg brandde geheel uit en de hooiberg brandde op verschillende plaatsen. De brand in de hooiberg was uiterst hardnekkig en gaf de brandweer handen vol werk. Vanmorgen was men er eigenlijk nog niet mee gereed en was men nog bezig de berg uit elkaar te halen. De oorzaak van de brand is, dat twee kinderen in de buurt van de strooberg hebben ge speeld en daarbij het kaarsje van een lam pion hebben aangestoken. Blijkbaar is dit brandende kaarsje met het stroo in aan raking gekomen. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een pak boter, inhoudende 20 halv* ponden, dat Donderdag j.l. onbeheerd op den Heerensingel is aangetroffen. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19 gr. C. UIT DEN OMTREK ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 3 September 1936, des na middags om 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken; voorloopige vaststel ling gemeenterekening, dienst 1935; voorstel verlenging ontruimingstermijn van een vijf tal woningen te Oudewetering; voorstel tot continueering tijdelijke aanstelling gemeen te-opzichter; vaststelling suppletoir kohier straatbelasting; reclame straatbelasting; re clame schoolgeld; reclame hondenbelasting; wijziging begrooting 1936. DE WERKLOOSHEID Bij het plaatselijk orgaan der Arbeidsbe middeling stonden per 29 Augustus 1936 als werkzoekend ingeschreven: Steenfabrieksarbeiders 1, bouwvakarbei ders 19, metaalbewerkers 8, touwfabrieks- arbeiders 1, landarbeiders 57, winkelbedien den 1, transportarbeiders 5, kantoorbedien den 1, dienstboden 2, div. arbeiders 5. Totaal 100 (vorig jaar 83). Bij de werkverschaffing waren geduren de de afgeloopen week 29 arbeiders tewerk gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN Geen roode of zwarte maar Oranjevlag Wie is Nederlander? Dit jaar was het alleen de Chr. Oranje Vereeniging, die zorg droeg voor organi satie van feestelijkheden in onze gemeente. Nu weet zoo langzamerhand ieder wel, dat het Bestuur van de C.O.V. heel goed ea.i Oranje-feest kan organiseeren. Ook dit jaar is het daarin v. Ikomen De morgenfeestelijkheden vingen aan met een reveille van tamboers en hoornblazers van de Oranje Garde, welke vereeniging evenals de C.O.V. op Konin ginnedag in groot tenue met haar leder naar voren komt. Te kwart voor acht uur luidden de klok ken en te acht uur zagen en hoorden we gelukkig „Arti et Religioni" weer; want we misten „Arti" den laatsten tijd wel eens. Het hoofdgedeelte van den morgen wis de Kinderoptocht met Aubade aan den heer P. A. Colijn, burgemeester. Onder lei ding van den heer W. J. v. d. Brink zongen de kinderen eenige Vaderlandsche liederen, waarna de heer J. H. Belgraver, voorz. der C.O.V. enkele woorden sprak en de burge meester ook een toespraak hield. In optocht trokken de kinderen door gemeente. Na ontbinding van de stoet wer den de kinderen in eigen school getrae- teerd en zorgden de onderwijzers voor een aangenaam uurtje. Op het sportterrein van de Martha-Stich- ting weiden RADIO DISTRIBUTIE DINSD3 1 SEPTEMBER :eulenll.20 Parüs R; 12.2o Brussel VI; Progwima 3: 8 Keulen: 8.4!" KeulenJ5.20 Droltwich; 17.15 Parijs E 19.50 Dlver 20.20 1 22.50 10-05 18-50 21.20 rrog.-nma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R; 11.20 Drftwich: 13 30 London Reg; 15.20 Lon den Regl7.35 Droltwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droltwlc; 21.15 Parijs R; 22 Londen R; 23.25 Droltwlc WOENSEiG 2 SEPTEMBER Progrania 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen: 10.05 Keulen; 150 Deutschl-sender; 11.20 Parijs R; 12.20 Kcunpl.m 13.15 Brussel VI; 14.20 Keu len; 14.50'arUs R; 16.50 Keulen; 17.50 Brussel Fr; 18.20 em VI; 19.05 Keulen, 20.05 Diversen 20.20 Lonen Reg; 20.50 Keulen; pl.m 22.15 Brussel V122 33 Brussel Fr: 23.05 ParUs Radio Prograeraa 4; 8 Brussel VI; 9.30 Gram.mus. GRD; 10.3£Londcn Reg; 17.35 Droltwich; 18.20 Diversen; 250 Droltwich; 22 Louden Reg. Agenda Maandag31 Augustus. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Feeavond Leidsche Chr. Oranjever- eeniging. De avom nacht- en Zondagsdienst der apotheken ordt van Maandag 31 Augustus tot en met indag 6 September a.s. waarge nomen doo de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, lief. 523 en J. Doedens, Wilhei- minapark 8,)egstgees/t, telef. 274. BURGERLIJKE STAND BEVALLENS M v Klink—Kramers d OVERLEDH; G KuiperButterman, vr., 64 J C J Eradesingeh vr.. 73 J. H Iding ongeh de middagfeeielijkheden gehouden. AFC. I speelde een voetbalwed strijd tegen P) Patria I Schiedam (le kl. Ned. Chr. Voeialbond) welke wedstrijd door A.R.C. geronnen werd met 93, rust 42. Van de verstillende volksspelen was de uitslag als volg Baldragen var meisjes van 1214 jaar: le prijzen: Janie de Blanken, Adri Bijl. Miep Vcrkoijenjtweede prijzen: Martha de Leeuw, StientjeIraniër, Nel v. Gent; derde prijzen: Adri Bi, Riek van Gent en Jan-: Klarenkamp. „Rep je de trin vertrekt" voor meisjes van 1416 jaar: le prijs Neeltje Kramer, 2e prijs Jennie eertman, 3e prijs Wilhel- mien van Keten, 4e prijs Rika Blom. 5e prijs Lena diKleer en 6e prijs EUiü Raaphorst. Zakloopen voc jongens van 8—12 jaar: le prijs Z. Oskap, 2e prijs F. Arlman, 3e prijs Jac. Versctur, 4e prijs E. Hendrikso, 5e prijs Wim Sioling, 6e prijs Ghr. v. d. Holst, 7e prijs fes Donker, Se prijs Klaas Verschuur, 9e pjs Jun Mortier, 10e prijs Steven Arlman, 11e prijs Kees Krumpel- nian, 12e prijs tard den Hoed, 13e priis Jac. Verschuur, 4e prijs Cor Stapper cu 15e prijs Wim firtens. Kuipjesstekcn/oor jongens van 14—16 jaar: le prijs .4e Zuidam, 2e prijs H. P. Rekswinkel, 3e rijs Joh. v. Gelder, le puis J. B. Stevan, 5iprijs A. Hemelop, 6e pnjs J. Cusveller. Iloutjesrapen 3or meisjes van 8—12 jaar: lo prijs Truus Gienendijk. 2e prijs J. baart, 3e prijs KlasiniBruines, 4e prijs Fl. v: d. Toorn, 5e prijs tien Padeloup, 6c prijs Tb- de Grauw, 7e pjs Louk van Gent, Se prijs Nellie v. d. Wjgaard, 9e prijs Alie Beek, 10e prijs Toniaje Blanken, 11e prijs Willie van Klaveren, 12e prijs Lenie Voskuilen, 13 prijs Annie imitt, 14e prijs Dinie Smitt. Ivoekhappen oor jongens van 12—14 jaar: le prijs R. v. \et, 2e prijs Stapper, 3e prijs v. Keeken, 4e rijs Rijlaarsdam, 5e prijs J. Mariens, 6e prs Bloos, Te prijs Noordenbos, 8e prijs de Joij. Mastklimmei voor jongens van 16—18 jaar: le prijst, v. d. Eijkhof, 2e prijs W. Blijderveen, 3 prijs J. de Bruin. 4e prijs J. v. F.gmond.j prijs H. Schoneveld. Nationale Ingrijderij voor paren en Paard onder ai man. Voor paren: le prijs S. de Jong, 2qirijs G. Koclzien, 3e prijs A. Breedijk, 4e pB N. v. d. Akker. Voor paard onder den ma le prijs P. de Bruin, 2e prijs D. Binnendijkje prijs M. Kok. Tijdens de Dlksspelen gaf de Chr. Gem. Zangvereen. iursiun Corda" een keur g concert, waara de heer J. H. Belgraver tie prijzen uitrete met de gebruikelijke too- Avondfeest Kwart ove;zeven uur was het kerkge bouw van des'ed. Herv. Kerk Julianastraat geheel gevul met een groote schare be langstellende waaronder burgemeester Colijn en me-. Colijn. Mr. Helmstrijd, gem. secr. en de :ide wethouders G. M. Hera- green en WJ. Spreij, alsook velschillende plaatselijke jedikanten. Voor de pEkstoel stond het vaandel van de C.O.V. enir op een fraai bouquet bloe men. We isten echter de gebruikelijke versiering bihet orgel, welke altijd zulk een mooi gelei geeft. De heer Beraver verzocht te zingen Ps. 75 1 en laPs. 20. Na gebed sprak hij oen harteliikwoord van welkom en wees op het grooteoorrecht van door een Oranie gerzgeerd tevorden. Dr. A. H. Edelikoort, N'ed. Herv. 'edikant te Amsterdam, werd bizonder weóm geheeten. Dank bracht spr. aan de kkvoogdij, den heer M. v d Heij- den voor te even orgelbegeleiding en den heer G. Geuls te Gouda, voor de medewer king met trape'solo. Zoowel deieer v. d. Heijden als de heer Geukes hebh de aanwezigen gevoelvol en zuiver doen.ooren wat ze beiden op hun instrument Innen bereiken „Met opgeoken vaandel". Daarover sprak Di. Edelkoo: en dit naar aanleiding van Psalm 20. Ize Koningspsalm is juist ge schikt voor ïn Oranjeavond. We steken de vaandels oper eere van H.M. de Koningin. Onze jubel loet echter inhoud en karak ter hebben. Velke is nu de kleur van dat vaandel? Oranie islè kleur, daaronder werden kloeke dad« verricht. Geen rood van de revolutie eigeen zwart van de dood maar Oranj Daaronder striiden we ook in deze moajke tijden. Dat vaandel is sym bool van eeieid! Geen partijvlag! Wie niet achter de Oinievaan gaat is geen Neder lander. ookil woont hij toevallig binnen onze grenze Spr. beslrt zijn gloedvol woord, dat be slag legde p de aanwezigen met de bede van den Zren des Heeren vodr Koningin en Prinses n wees er op, dat in het vaan del staat 11 teeken des Kruises: Heemjk wie dat zieen daarin gelooft. Gezongenverd Gez. 2: 1 en 2 en na gebed „Halleluja,'cuwig dank en eerc" en twee coupletten an he Wilhelmus, waarna de groote schte onder het zingen van „Zij zuN lan het ni hebben" het kerkgebouw „very

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6