Kampeeren op Fort „De Ruyter" WERK K. J. BOS ZOON DINSDAG i SEPTEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland IN ISOLEMENT Het is den revolutionnair Trotsky de laat ste weken niet meegeloopen. De balling uit het door hemzelf ontworpen Sovjet-paradijs, die na het eiland Prinkipo, op Turksch ter ritoir, tijdelijk Frankrijk tot verblijfplaats (had, tot ook daar de grond hem te heet on der de voeten werd, had kans gezien zich in het hooge noorden een soort van asylrecht te verschaffen, hetwelk hem te gereeder werd verleend, da ai- Noonvegeu een zeer sterken rooden inslag vertoont. Zoo scheen dan voorshands een einde gekomen aan de om zwerving van den man, wien ondanks zijn principes, die wij verfoeien, een zekere grootheid in het ongeluk en het martelaar schap zijner overtuiging niet kunnen wc ontzegd. David Trotsky, die reeds in de dagen van zijn gymnasium-bezoek tot het voeren van anti-tsaristische agitatie overging, die Siberië heeft gekend en als balling, vluchte ling of propagandist meer dan de halve wereld heeft doorzworven, kon echter ook in Scandinavië niet tot rust komen. Het was hem een onmogelijkheid, de activiteit van een geheel leven stil te leggen ten behoeve CVan persoonlijke rust en veiligheid. Sedert lang mocht bekend worden geacht, dat Trotzky medewerkte aan politieke pu blicaties, welke strikt genomen binnen het kader van zijn Noorsche verblijfsvergunning niet geoorloofd waren. Doch men deed in zekere kringen gaarne een oogje toe. Nog onlangs, toen uiterst rechtsche elementen een naohtelijken inval deden in Trotzky's woning, om de beschuldiging van zijn voort gezette revolutionnairen arbeid met ont vreemde documenten te kunnen staver leek het er op, alsof den Rus opnieuw de hand boven het hoofd zou gehouden worden. Tenslotte is echter de keer gekomen. Waar door? Het vermoeden ligt voor de hand, dat nader onderzoek door de bevoegde autori teiten inderdaad heeft aangetoond, dat deze veteraan der Russische revolutie toch met recht een gevaarlijk element in 'n overigens vreedzame samenleving moest worden ge noemd. 'i rotsky had niet voor neits niet min der dan twee secretarissen in persoonlijken dienst. Reeds dit feit is een duidelijke aan wijzing van de werkzaamheid, die hij op steeds ruimer schaal ontplooide. liet wil ons toeschijnen dat ondanks dit alles cle Noorsche regeering den balling verdere faciliteiten zou zijn blijven verleenen indien de geschiedenis van het Moskousche lioogverraaosproces de openbare meening niet had opgeschrikt. Het is bekend dat volgens officieele Russische aanwijzingen Trotsky de autor intellectualis van een ter reuractie zou zijn geweest, die het op meest vooraanstaande figuren van den sovjetstaat begrepen had. Voor het West- Europeesche rechtsgevoel moge deze be schuldiging niet voldoende zijn waarge maakt, toch volgde eruit, dat men in Oslo zioh tot grooter nauwlettendheid verplicht ging gevoelen. Stappen, door de Russische diplomaten ondernomen, oefenden een drang in d'zelfde richting uit. Wellicht heeft ook 'n weerzin tegen den man, die veilig met z'n vrienden golf speelde, terwijl zijn zwager zijn vrienden in het oude vaderland werden tér dood gebracht, de golf van misnoegdheid tegen hem doen toenemen. Hoe het zij, Trotsky is eens te meer in isolement ge bracht. Zijn woning is omgeven door een cordon van politiemannen, zijn telefoon is geblokkeerd, zijn briefwisseling staat onder controle en zijn bezoek wordt van te voren door het passenbureau nauwkeurig gezift. Er moge een zekere tragiek in dit alles zijn ook deze balling is tenslotte niet een strijder voor eigen onmiddellijk voordeel, doch voor een idee tenslotte overweegt hier toch de uitspraak van Uilenspiegel: de rnenschen mogen mij niet, maar ik heb het «er naar gemaakt. Pogingen worden thans aangewend, den gcïsoleerden Rus naar Groot-Brittannië te loozen. Men behoeft niet veel verbeeldings kracht te bezitten om zich te kunnen voor stellen, dat men ook daar 'n „bijwoner" van dit gevaarlijke formaat zal willen weren, als behoorende tot de categorie „ongewenschte vreemdelingen". Noorwegen zal zich niet anders van Trotsky kunnen bevrijden, dan door hem in te muren in zeer streng isolement. Goebbels terug uit Venetië Goebbels. die een bezoek aan Venetië heeft gebracht, om aldaar te confereeren met den Italiaanschcn minister voor de pro paganda Al fieri, heeft op zijn terugreis naar Duit.schland een telegram gezonder aan Mussolini. Daarin zeide hij o. m.: „Ik voel mij geluk kig met mijn collega Alfieri de weldadige overeenstemming van ons denken en doel te hebben kunnen vaststellen." Tevoren had Goebbels de Duitsche kolonie te Venetië toegesproken. Hij ver klaarde in deze rede, dat de Duitsclier in het buitenland zich, op een vooruitgescho ven post, pionier van zijn volkswezen moet toonen. Deze taak is niet steeds gemakke lijk in landen, waar tegenover het vader land zekere tegenstellingen tot uiting ko men. De Duitscher in het buitenland wordt echter door zijn vaderland beschermd. Ge lijk blijkt uit het zenden van Duitsche oor logsschepen naar de Spaansche wateren. Duitschland geeft den Duitscher in liet bui tenland een dekking in den rug. Daarom moet hij zich beschouwen als een 'door het vaderland verzorgd lid van het weer sterk geworden Duitsche volk. Goebbels zeide, dat zijn reis naar Venetië er toe heeft bijgedragen, de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië te versterken. Koning Edwards jacht in aanvaring •Het jacht „Nahlin", aan boord zich koning Edward van Engeland bevindt, is in de straat van Chalkis (Griekenland), in botsing gekomen met een brug. Eenige leden van de bemanning van het 'jacht „Nahlin" zijn licht gewond. De voorsteven van het jacht is bescha digd. Tegelijkertijd met de botsing deed de golfslag van het water, opgewekt door de beide torpedojagers, die het jacht escortee ren, twee booten vol belangstellenden, die den koning wilden zien. omslaan. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De koning bleef op do brug van de „Nah lin" het reddingswerk gadeslaan, De Spaansche burgeroorlog Bemiddelingspogingen te Hendaye? De tragedie in het Alcazar Versterkingen naar het Bidassoa-front De Britsche zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie F or b e s, heeft persoonlijk stappen ondernomen bij de Spaansche regeeringsautoriteiten, teneinde garan ties te verkrijgen betreffende het lot van zekere te Madrid opgesloten gevangenen Van officieele Britsche zijde wordt er op gewezen, dat deze demarche door Forbes volkomen voor eigen rekening is ondernomen en dat hij geen enkele po sitieve instructie van het Foreign Office te dien aanzien heeft ontvangen. Intus- schen wordt dit initiatief echter vol komen door de Britsche regeering goed gekeurd. Het gerucht wil, dat gedelegeerden der Madrileenschc regcering en der nationalis ten een bezoek zouden hebben gebracht aan de buitenlandsche ambassadeurs te Hei, daye, teneinde door neutrale bemiddeling tot. pacificatie van Spanje te geraken. De Britsche regeering evenwel bezit dien aangaande gcenerlei gegevens. Wat de kwestie der non-interventie be treft. verklaren diplomatiekQ kringen, dat na de stappen van Ingram bij Ciano, Italië zich voorstander heeft verklaard van de in stelling eener internationale commissie voor de coördinatie der maatregelen, die geno men moeten worden met het oog ou bedoel de niet-inmenging in Spaansche aangele genheden. Noorwegen, Albanië, Oostenrijk, Polen, Bulgarije, België, Turkije en Letland hebben eveneens hun gunstig antwoord naar Lon den gezonden. Er is nog geen enkel ongun stig antwoord ontvangen. Men verwacht de aanvaarding der desbetreffende voorstellen door de andere Europeesche mogendheden, met inbegrip van Duitschland en Rusland. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat be doelde commissie niet geheel zal kunnen worden samengesteld, voordat te Londen en Parijs een grooter aantal adhaesies zijn ontvangen. Het staat wel vast,, dat de com missie te Londen bijeen zal komen. Wat de bevoegdheden der commissie be treft, wordt verklaard, dat men zich ertoe zal beperken den regeeringen raadgevingen te verstrekken over de te nemen maatrege len tot toepassing van een wapenembargo en dat zij voorts alle voorstellen in over weging zal nemen met betrekking tot liu- maniseering van den oorlog He beleg van het Alcazar De nationalistische troepen onder be vel van kolonel Yague hebben in vier dagen, in ijlmarschen met twintig 24 c.M. kanonnen, zware machinegeweren en een half millioen patronen de heele provincie Nieuw-Castilië doorkruist en slaan thans nog slechts op een afstand van twee dagmarschen van Toledo. Daar zullen de troepen op bevel van generaal Franco de 1300 man ontzetten, die sedert zeven weken in het Alcazar van Toledo zijn ingesloten en zich on danks de moorddadige beschieting door een tienvoudige overmacht der roode militie-soldaten nog met ongebroken moed verdedigen. In Toledo wordt alles voorbereid voor den dramatischen eindstrijd om het Alcazar, waar zich een van de vreeselijkste drama's van den Spaa>nschen burgerkrijg afspeelt. Op bevel van den civielen gouverneur van Toledo, Jose Vega, hebben de belegeraars voor de machtige granieten muren van den ouden burcht stukken zwaar geschut en mortieren opgesteld, om de buitenmuren van de citadel nog vóór de komst der hulp troepen te kunnen vernielen. De colonnes van kolo-nel Yague zijn tij dens hun opmarsch naar Toledo tweemaal in botsing gekomen met sterke roode strijd krachten; de eerste maal bij Talvera de l'Arima en de tweede maal bij Torrcbba de Oropesa. Beide malen konden de volksfronttroepen a hevigen strijd verslagen worden, zoodat de opmarsch ongehinderd kon worden •oort gezet. Vliegtuigen van generaal Franco legden de 80 kilometer af, welke Yague's troepen nog van Toledo scheiden, om de belegerden in het Alcazar door middel van valscher men van voedsel te voorzien. Het ongeluk vilde echter, dat de valschermen door on- erwachte windvlagen werden afgedreven en in het kamp van de belegeraars terecht kwamen. Met de beschieting van het Alcazar werd begonnen, nadat de nationalcn het ultima tum van het volksfront van de hand had den gewezen. Kort na elkander donderde schot na schot tegen de meters-dikke ringmuren. Na drie uren was nog geen bres geschoten. Toen nogmanls van de nationalen werd geëischt, dat zij zich zouden overgeven, telden ten antwoord alle tien in het Alcazar beschikbare machinegeweren. Het ultimatum, om zich over te geven, werd den belegerden met behulp van me gafoons toegeschreeuwd. Hoewel hun zelfs vrije aftocht werd be loofd, verklaarden de belegerden, dat zij het Alcazar nog .liever met de 40 kilo dynamiet, welke in de kelders liggen, zouden opbla zen, dan zich overgeven. De strijd om Irun Thans zijn alle beschikbare troepen van het Guadanama-front in vrachtauto's het Noord-Westen vertrokken, om daar te worden ingezet in den beslissenden strijd op het Bidassoa-front. Aldus is Zondag tusschen Mola en zijn stafofficieren besloten, teneinde de belege ring effectiever te maken en het offensief tegen de roode strijdkrachten, dio de stad verdedigen, tot een spoedig resultaat te brengen. Men moet vooral bedenken, aldus de staf officieren, dat de roode verdedigers der stad in een betere positie verkeeren op de heu vels, terwijl de aanvallers iedere helling moeten bestormen onder een regen van ko gels en granaten. Iedere duimbreed grond kan slechts worden veroverd met verlies van een aanzienlijk aantal mensclienlev De verdedigers, zoowel als de aanvallers beschikken momenteel over een gelijk aan tal strijdkrachten, een gelijken, voorraad munitie en dezelfde bewapening. Het schijnt noodig te zijn, dat behalve versterkingen ook stukken geschut en mu nitie van het Somosierra- en Guariarrama- front naar Irun te transporteeren, alvorens met de bestorming van de stad zal kunnen worden begonnen. De gevechtsactie op de Bidassao-heuvel: is gisteren tot de artillerie en luchtmacht beperkt gebleven. Verscheidene vliegtuig eskaders zouden de verdedigingswerken van Irun, voornamelijk het strategisch belang rijke fort San Marciab met bommen hebben bestrooid. Naar in het hoofdkwartier van Burgos verluidt, zou in den loop van den dag een aanval op Irun door een bombardement van zee-zijde uit zijn voorbereid. De toestand spitst zich steeds meer toe naar een spoe dige beslissing. Spaansche deputatie naar Parijs Gistermiddag is een Spaansche deputatie, bestaande uit Marcellino Domingo, minis ter van onderwijs, de beruchte communiste „La Pasionaria" en Antonie Lara, oud minister van justitie, te Parijs aangekomen. Zij weigerden omtrent het doel van hun reis eenigerlei verklaring af te leggen en begaven zich rechtstreeks naar het Spaan sche gezantschap. De toestand te Madrid i!»".'. :'\.r -v In een speciaal bericht uit Valencia maakt de correspondent van de „Times" melding van de in Madrid heerschende bloedige terreur. Eiken morgen kan men iri de rivier Man-j zanares de naakte lijken zien van vermoor de slachtoffers. Vele ge'fusilleerden worden zelfs midden op den dag vanuit rijdende vrachtauto's op straat geworpen. Vele plek ken zijn met bloed bespat. Ziekenhuizen aan den rand der stad heb ben zich zelfs bij de volksfront-regeering 'aagd, dat de patiënten wegens de kre ten der slachtoffers, die eiken nacht in de oorsteden van Madrid worden terecht gesteld, niet kunnen slapen. Vele vooraanstaande ingezetenen zijn zon der vorm van- proces omgebracht. Opnieuw bommen op Madrid Naar Radio-Sevilla mededeelt, heeft de nationalistische luchtmacht gisteren ver schillende openbare gebouwen te Madrid gebombardeerd. Vier bommen zijn op het ministerie van hinnenlandscne zaken te recht gekomen, één op het noorder-spoor- egstation, één op het ministerie van oor log en één op de Plaza Cibeles. Het aantal slachtoffers zou omstreeks 300 bedragen. Ontploffingsramp in Duitsche mijn Reeds twintig dooden In de mijn „Vereinigte Praesident", nabij Bochum, heeft op de negende ver dieping een ernstige explosie plaats ge had. Tot nog toe heeft men twintig doo- EFFECTENVEILING 22 SEPTEMBER 1936 Bijvoegingen kunnen geschieden tot uiterlijk 8 SEPTEMBER 1936 BROEKMAN's COMMISSIEBANK V. INCOURANTE FONDSEN N.V. Heerengracht 444 Amsterdam-C, (Adv.) den kunnen bergen. Drie man worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij om het leven gekomen zijn. Het bergingswerk vordert, slechts lang zaam, aangezien het door de ontploffing ge teisterde deel van de mijn is ingestort. Twintig mijnwerkers werden bij de ex plosie gewond, van wie er drie in het mijn werkerstehuis te Bochum inmiddels zijn overleden, zoodat het totaal aantal dooden dus thans reeds tot 23 is gestegen. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp begaven zich vertegenwoordigers van het Duitsche arbeidersfront en de poli tic-president van Bochum naar de mijn. Ten einde een onderzoek in te stellen naar het ongeluk en het bergingswerk te leiden, zijn de bedrijfsleiders van de mijn „Ober bergrat" Keiser en een vertegenwoordiger het Duitsche arbeidsfront in de mijn Trotzki in isolement Hij wil graag naar Engeland De Noorsche minister van justitie heeft thans verordend, dat Trotzki en diens vrouw voortaan streng moeten geïsoleerd worden. Trotzki Trotzki zal nog slechts bezoek kunnen ontvangen na goedkeuring voor ieder afzon derlijk geval van het paspoortenbureau. Hij zal niet mogen telefoneeren en zijn post en telegrammen zullen gecontroleerd worden. Inmiddels stelt Trotzki pogingen in het werk om toestemming te verkrijgen zich ergens in het Britsche Rijk te mogen ves tigen. Veel uitzicht dat dit hem zal geluk ken zal er wel niet bestaanl Een hachelijk vliegavontuur Piloot sterft aan hartverlamming De „Times" meldt uit Johannesburg: Slechts enkele oogenblikken na den start van het vliegveld Germiston is de piloot van een vliegtuig, dr. G. C. Dalton, die twee passagiers met zich mee de lucht in had genomen, tengevolge van een hartver lamming overleden. De passagiers waren de heer S. Ivruger, die slechts enkele uren vliegervaring had opgedaan en een jonge vrouw, mejuffrouw N. Artwell, difc haar eerste tocht maakte. Het toestel bleef zonder bestuurd te w den doorvliegen en de passagiers slaagden er vooreerst niet in, het lijk uit den stuur stoel te verwijderen. Het vliegtuig draaide en keerde ongeveer een half uur lang hul peloos door de lucht, tot de heer Kruger er eindelijk kans toe zag, de beschikking te. krijgen over het stuur en een z.g. „panne- koek-landing" te maken. Wel sloeg de machine daarbij over den kop, maar de heer Kruger bleef ongedeerd en mej. Artwell kwam er met een gebroken af. BINNENLAND Koninginnedag te Madrid Nedcrlandsche kolonie viert leest Ondanks de drukkende omstandigheden tengevolge van den burgeroorlog heeft de Neoerlandsche kolonie te Madrid den ver jaardag van Koningin Wilhelmina opgewekt gevierd. De Nederlandere ontmoetten elkaar in het Holland-huis, waar tijdens het samen zijn de Nederlandsche zaakgelastigde Dr. Flaes in een redevoering een vergelijking maakte tusschen de droevige burgertwisten in Spanje en de verdraagzaamheid, welke onder het Nederlandsche volk heerscht. Het heeft dit te danken aan de leiding van het Huis van Oranje, dat zioh daarmede de verknochtheid van het Nederlandsche olk heeft verworven. Aan H.M. Koningin Wilhelmina werd' een telegram van gelukwensch hulde cu aan hankelijkheid verzonden. Geen speculatie Maar constateering De roode pers hunkert zóó hartstochtelijk naar samengaan met de R.K. Staatspartij, dat zij te pas en te onpas elke twijfel daar aan afkeurt en veroordeelt. Daarom heet het nu, dat wij al speculeer den op de „onoverbrugbare" verwijdering tusschen Rood en Roomsch, door de Spaansche burgeroorlog geschapen. Zou men niet tot kalmte komen, en de al te uitbundige fantasieën wat intoomen? Wij zijn nu toch werkelijk niet bang meer voor spoken. Deze uitval verstaan wij niet. We hebben niets gedaan, dan vast te leggen, wat de R.K. pers duidelijk schrijft en bezigden o.m. hetzelfde citaat, dat ook thans in de roode pei s te vinden is en daar aldus wordt ver meld: Het „Dagblad van Noord-Brabant" blijft Dr. B. A. Knoppers over het doel van dit mooie werk Dr. B. A. Knoppers te Amsterdam schrijft ons: Mooi werk wordt daar verricht op het Fort „De Ruyter", een uurtje loopens van Willemstad gelegen, vlak bij de scheiding van het Ilollandsch Diep en het Volkerak. De Vrijwillige Burgerwacht van Amster dam heeft bij het departement van Defensie indertijd dit fort benevens eenige andere forten, in de omgeving gelegen, aange vraagd in huur om daar jeugdwerk op nationale grondslag te kunnen verrichten, èn ten bate van de Burgerwachten -in ons land, èn ten bate van jeugdige werkloozen, wier aantal, niettegenstaande alle goede po gingen van hulp in andere kampen ter op neming, nog altijd groot is. Dit echter mei de vermelding, dat deze kampementen geen goedkoope pensions voor anderen zul len zijn, noch in eenig opzicht den dienst van de jeugdherberg zullen verrichten. De kampementen zijn bedoeld en be stemd voor: ten eerste: opneemplaats voor jeugdiea werkloozen, leden van de Vrijwillige Burger wacht te Amsterdam en de Burgerwachten van andere plaatsen; ten tweede: ter opleiding van Burger wachtsleiders; ten derde: ter opneming van jeugdige werkloozen, die geen leden zijn van oen Burgerwacht. Deze categorie is echter n a- drukkelijk vrij gesteld van de oefe ningen, die door de eerste categorie, de jeug dige werkloozen der Vrijwillige Burger wachten. gedurende één uur per dag wor den gehouden. Willen deze jeugdigen ech ter geheel vrijwillig aan deze oefe ningen deelnemen, dan zijn zij wolkom. Waar het Fort „Frederik", aan de andere zijde bij Ooltgensplaat op Goeroe en Over- flakkee gelegen, bestemd is om eerlang Je jeugdigen van R. K. huize op te nemen, is het Fort „De Ruyter" de plaats, waar de Prot. Chr. jeugdige werkloozen hun ..Huis" kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling dit werk geleidelijk uit te bouwen. In eersten aanleg hoopt men te gaan tot een 150 man, maar men kan uitbreiden tot eenige honderdtallen meer. De dagindeelinq Mag ik u de dagindeeling op het Fort, dat een groote uitgestrektheid beslaat, eens mededeelen? Des morgens om 6 uur blaast de hoorn blazer reveille. Om kwart voor 7 heeft het ontbijt plaats. Van half acht tot half negen: lichame lijke oefening en exerceeren. Van half negen tot negen uur „rust". Van 9—12 uur roept de arbeid van aller lei aard: kamers verzorgen, keuken-werk zaamheden, corvee-diensten, schilderen, timmeren, grondwerk, tuinarbeid, bureau werk, ja wat niet al. Om half één middagmaal. Van half twee tot 5 uur is het. weer ar beiden. Om 5 uur treedt de „rust" in, waarna om halfzeven de avondmaaltijd volgt. „Vermeen" de jongens zich in het ver* der gedeite van den dag dan maar met „niets-doc"? Dat zouin hun nadeel zijn. Daarom wordt twee mad per week gelegenheid gegeven tot uitgaai buiten de wallen van het fort. Verder wtrdt op de avonden het cultu- reele en giestelijk-zedelijke werk verricht. Het piiranuna luidt als volgt: Zondag: Des morgens naar dc godsdienst* oefeningen van de Ned. Herv. Ge meente of van de Ueref. Kerk te Willemstad Des avonds samenzijn onder Jen leider van dit werk, «..n onderwerp van religieuzen aard wordt ingeleid en besproken. Dinsdag: sin S.30 tot 9.30: praat-avond. Woensdagavond is men vrij. Donderdagavond: van 8.30 tot 9.30: de lei der spreekt over een onderwerp, door hein zelf gekozen of door d<j jongens gevraagd. Daarna bespre* king. Zaterdagavond vrij. Eiken avond van half tien tot kwart voor tien wordt de dag gesloten met een samen komst, waarop door den leider 'n gedeeii® der Heilige Schrift wordt gelezen, 'n korte toespraak wordt gehouden en het gabect wordt gedaan Verder is een „Leestafel" ingericht, zoo dat kennis kan genomen worden van het gebeuren van den dag, terwijl ook eenige Christelijke illustraties aanwezig zijn. Wat de vorming van een „L e e s b i t> 1 i o- t h e e k", ook met het oog op het a.s. win terseizoen, wordt een aanvang gemaakt. Wanneer er onder de lezers en lezeressen, van ons blad zijn, die hiervoor goede boe ken willen afstaan, laten zij ze ons sturen. Adres: Dr. B. A. Knoppers, Den Texstraat 1, Amsterdam-Centrum Nu is het zaak te zorgen, dat het werlc in de aangevangen richting kan worden voortgezet. ,M Daarbij wordt gerekend op aller hulp. Voor de leiding van het c u 11 u r e 31 en geestelijk-zedelijk werk hebben wij noodig, telkens voor een maand, een theologisch candidaat. Wij zijn nu \"or de maand September daarmede klaar en denkelijk ook voor October. Maar waarom, waar er zoovele theologische can- didaten „op de markt ledig staan", gaf er zich tot op heden uit hun midden maar één op? Hier is practisch-geestelijk-zede- lijk werk te doen, dat ook ten nutte komt van het latere pastorale werk in de ge meente. Laat men zich aanmelden bij Dr. B. A. Knoppers, Den Texstraat 1, Amster dam-Centrum. i Moge dit werk, zoo lang het noodig is, onzen jongens ten zegen zijn. razen tegen de Nederlandsche sociaal-demo cratie. Het blad beweert maar hét heeft niet zooveel te beweren dat wij de deur dicht gesmeten hebben voor politieke sa menwerking met de katholieken in Neder land, „zeker voor jaren, zoo niet voor goed", tengevo'ge van onze „instinctieve sympa thieën voor de communistische Spaansche furie". Wij hebben niets anders gedaan dat dit te constateeren. Kan het objectiever? Het vaste fundament De staatkunde niet los van het geloot Het was te verwachten, dat de Avond post ons artikel van 24 dezer niet onbe sproken zou laten passeeren. De redactie citeert ons en iaat daarop dan o.m. volgen: Dat de toon van onze beschouwing „positiever klinkt" dan vroeger, is zeer zeker volkomen juist. In de eerste plaats omdat onze eigen opvattingen zich op dit punt stellig heb ben verdiept en in concreter zin gewij zigd en in de tweede plaats omdat het Vrijzinnig-Protestantisme als zoodanig gelijk wij al meermalen hebben doen zien bezig is een evolutie te onder gaan; een evolurie „van religie tot g1* loof". Dat door deze evolutie dit Protes tantisme, „de orthodoxie nadert" is in zoover juist, dat de afstand stellig ver kleind wordt, maar hij wordt óók ver kleind van en dóór den anderen kant, want het blad zal toch stellig wel weten, dat de linker-vleugel der orthodoxie vol strekt niet terughoudend meer staat te genover bepaalde resultaten der Bijbel- critiek. Hier lasschen we slechts in, dat wij na tuurlijk niet op het oog hadden de ortho doxie. die z'/ h met haar Schriftcritiek boven de Schrift stelt. Dan vervolgt de Avondpost: Dat het oude modernisme geheel uit gestorven is. zouden wij niet gaarne.be weren; de verleden jaar opgerichte „Lin- ker-Werkgroep van Moderne Theologen" streeft er naar. van dat modernisme in een radicale beschouwingswijze nog zoo veel mogelijk te redden, maar de evolutie onder de vrijzinnig-godsdienstigen is overigens onmiskenbaar. In zijn geschrift over Johannes de Heer zei dr. P. H. R:t ter onlangs: „Slechts in de figuur van Zonde en Verlossing zal de moderne mensch van morgen de denkwijze en de levenswerkelijkheid vinden, die hem vre de geeft". Hiermee is de redactie het eens: Een redelijke en zedelijke wereldhuis houding op humanitaire en democrati sche grondslag achten wij alleen moge lijk, wanneer zij haar diepste wortelen slaat in het geloof, en dan in een gelool dat in een geloof dat openbaring, zonde schuld, genade en verlossing erkent eii aanvaardt In die grond moet ook een liberale staat kunde zijn wortelen slaan; zegt het blad. Maar het wil daarmee de verschillen met de orthodoxie niet verdoezelen. Die verschillen zijn er. Maar de dog matiek (d.w.z. in dit verband de geloofs leer) van dit reclits-vrijzinnig Protestan tisme is nog bezig te groeien; prof. Hea ring heeft een uiterst-belangwekkende poging ondernomen om haar in zijn „Ga- loof en Openbaring" te schetsen. En overigens herinneren wij nogmaals aan dit woord van Emil Brunner, in 1934_~ gesproken: Reëel politiek denkt in onze tijd slechts hij, die uitgaat van de praemisse. dat het lot van Europa slechts afhankelijk is van waarden als kerk en geloof". Huizinga heeft met dit woord zijn in stemming betuigd. Wij doen het ook. Dacht men, dat de staal kunde er onvexv schillig voor kan zijn? Neen. dat hebben wij van Dr. Kuyper wel anders geleerd! VIADUCT TE LINSCHOTEN Op 22 Sept. a.s. wordt Ie Den Haag aan besteed het maken van een viaduct van ge wapend beton met bijkomende werken onder Linschoten, en het gedeelte Woerden Utrecht van den aan te leggen weg Den Haag —Uitrecht—Driebergen. belangrijke opdracht Het gemeentebestuur van 's-Gravenhagé heeft aan de N.V. v.h. Gebr. Kwaaitaal ta Rotterdam opgedragen den bouw van een ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar, voor 344.700. HOUTHANDELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 Lijnen) Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) de verkoop van crisismargarine Naar aanleiding van het stukje in Uw blad, onder „Land- en Tuinbouw", overge nomen uit de roode pers, inzake margarine voor werkloozen, zou ik dit nog aan willen vullen met het volgende: De crisis-margarine moet door de winke liers verkocht worden voor 11 cent per pakje. De margarine kost den winkelier cent, tenminste hier in Gouda. De winkelier moet daarvoor het volgende doen: Bonnen moeten keurig worden opge plakt, biljet moet worden ingevuld van in geleverde bonnen, 's Maandagsmorgens moe ten de bonnen worden ingeleverd; men kan dan tegelijk geen margarine krijgen, maar moet daarvoor 's middags terugkomen tus schen 3 en Sy2 uur, wat dikwijls zeer lastig is voor een winkelier. Is het niet treurig om iemand voor een dergelijke winstmarge te laten werken. En dan gezien in het licht van de winsten der margarine-fabrikanten, wordt het toch hoog tijd, dat aan dergelijke misstanden een eind wordt gemaakt. i Gouda, 20 Aug. 1936. J. P, DE KLEIJN, Winkelier

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2