Jüraiur £riitsdjr (STorcrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONS NATIONALE FEEST RIPOLIN aboniununtsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7CL 1 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atitorlentitprijjm: Vin I tot 5 regel»|.|7'/a Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 No. 5872 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang HET VOORRECHT DER BEVOORRECHTEN In de toelichting, welke Burgemeester en Wethouders van Den Haag bij de begroo ting voor het jaar 1937 gaven, komen een paar opmerkingen voor, welke van meer dan locale beteekenis zijn. Uit de begrooting zelf blijkt, dat ook Den Haag bijkans met het hoofd tegen het be lastingplafond stoot Het college hoopt, dat het aantal opcenten op de Gemeentefonds belasting op 70 gehandhaafd kin blijven, alzoo 5 opcenten beneden 't wettelijk maxi mum; doch deze marge dient als reserve om desnoods eenige tegenvallers op te van gen. Zekerheid, dat men vóór 1 Mei 1937 niet tot 75 opcenten klimt, is er dus nog niet. De opcenten op de Personeele Belasting moeten met 10 verhoogd worden en berei ken daardoor in de duurste klasse 't maxi mum van 200. In de laagste klasse komt men van 70 op 80. Voorts zal er bezuinigd en uit de reser ves geput moeten worden om de begrooting sluitend te krijgen. Ter verklaring van deze verre van roos kleurige voorstellen, merken B. en W. op: „Dat deze druk zoo zwaar is geworden en die van vele andere gemeenten nabij is ge komen. is inmiddels zeker niet de schuld van het gemeentebestuur, doch is het gevolg van een door Regeering en wetgever wel bewust gevolgde politiek, welke erop ge richt was de verschillen in belastingdruk tusschen de gemeenten zooveel mogelijk te verkleinen. Gerust kan worden beweerd, dat van de bevolking van Den Haag groote sommen aan belasting worden geheven ten behoeve van zustergeraeenten". Als vaststelling van een feit en als ver klaring voor de belastingverhooging hebben wij tegen deze toelichting geen enkel be Den Haag deelt dit voorrecht met andere bevoorrechte gemeenten: Wasse Voorburg en Rijswijk, die als een gor del van voorsteden om de Residentie lig zouden hetzelfde kunnen schrijven. De woordkeus zou echter kunnen doen wordt hiermee een verwijt bedoeld de centrale regeering? Wij hopen van niet m het staat er ook niet met zooveel woojjen in. Wij hebben een soortgelijke op ook wel eens in een andere ge- meents gehoord, en toen werd er aan toege voegd: „Wij vinden dit volkomen billijk". Het is ook billijk. De Regeering heeft velbewust gestreefd naar egaliseerlng van in verschillende gemeenten. Iet ware, vooral bij de afschaffing der fo- ensenbelasting, ontoelaatbaar, dat zij, die an geen bepaalde woonplaats gebonden zich op een belasting-eilandje zouden unnen vestigen, waar de fiscus nauwelijks jn voet aan de grond krijgt; terwijl elders belastingdruk onverdraaglijk zou wor- cn en de opbrengst gansch ontoereikend m de meest noodzakelijke uitgaven te vol- oen. Ondanks de Gemeentefondsbelasting, de van de beoogde egaliseering, ging het de Personeele en andere belastingen ich die weg op en wij loven het, dat de egeering welbewust de lasten verdeelen il. Dat het onprettig voor een woonstad s Den Haag is, geven we grif toe; maar rechtvaardigheid wordt er mee gediend. Wij hopen daarom, dat de opmerking als verklaring bedoeld is; dan is er et het minste bezwaar tegen. Een verwijt ag er o.i. niet iin schuilen, want Den en soortgelijke plaatsen mogen zich lukkig prijzen, dat zij tot deze hulpver- in staat zijn en zij behooren tevens bedenken, dat zij cultureel en sociaal nog el kunnen doen, waartoe andere gemeen- i nimmer in staat waren. En dat men in een bevoorrechte positie verkeert, t niet in de eerste plaats aan de be- aamheid der stadsbestuurders, maar i de ongewone financieele draagkracht contribuabelen. OM TE ONDERSTREPEN een opmerking, zooals we reeds hier en schreven, trekt in de toelichting op Haagsche begrooting voor 1937 de aan- ht Zij wordt zelfs in tweeërlei verband llereerst merkt het college va/n Burge- en Wethouders volkomen terecht dat bij de voortdurende crisis 't steeds wordt om dekkingsobjecten te len; doch het voegt daaraan de sugges- toe: zijn er zekere teekenen van waar te nemen en daaruit mag vertrouwen geput worden, dat althans van 't oeconomisch leven zij o tot staan gekomen en dat daarvan de financiën van deze gemeente na ver- van eenige tijd de gunstige weerslag ondervinden". ter betoogen B. en W., dat te straffe be- iging allerlei voorzieningen van sociale •ultureele aard te niet zou doen en het college niet verder wil gaan strikt noodzakelijk is. Voor dergelijk ingrijpen achten B. en W. de tijd niet gekomen en ter toelichting van dit schrijven zij dan: eerste zijn er enkele teekenen, die wijzen, dat de verslechtering in de alge Overal in het land is Koninginne dag met opgewektheid gevierd Elk jaar wint 31 Augustus aan nationale beteekenis Aan de nationale feestviering op Maandag een wijdingsstonde op Zondag voorafge gaan. In alle kerken, van welke formatie of belijdenis ook, is God gedankt voor het voor- reoht aan Neerlands volk geschonken, is Hem gebeden om blijvende zegen op de Koningin, die ons lief is en heeft en op het Oranjehuis, dat met Nederland één is in vreugde en smart- In diie gewijde sfeer heeft ons Christelijk volksdeel zooveel het kon, het nationale feest gevierd; de Christelijke Oranjevereni gingen hadden gisteravond op verschillende plaatsen bijeenkomsten belegd en leden van diverse kerken vonden elkaar in één kerk gebouw; daarmee betuigend, dat nationale eenheid niet behoeft te leiden tot geestelijke eenvormigheid. Een nog sterker bewijs voor dit laatste was de gecombineerde volksfeesten, welke hier cn daar gehouden werden en waaraan Oranje verenigingen van zeer diverse kleur deel namen. De praktijk leert wel telkens, dat aan deze samenwerking bezwaren verbonden zijn, doch het wordt gelukkig steeds weer gepro beerd en wij mogen niet afzijdig blijven, wanreer men rekening wil houden met onze overtuiging cn levenspraktijk. Wanneer een volksfeest niet in een kermis ontaardt, maar een waardige viering van een blij natio naal feit bedoelt, doen wij mee. Het blijkt, dat zulks hier en daar mogelijk is. Dit staat wel vast, dat Koninginnedag elk jaar aan nationale beteekenis wint De ouderen onder ons hebben wel ander tijden gekend. Er viel gisteren een kentering in de volksgeest te bespeuren. In één onzer bladen werd het zoo heel juist opgemerkt: „Van schuchterheid om zijn gevoelens te luchten geen spoor; geen valsohe sohaamte om de verknochtheid aan Koningin Wilhel- mina op de borst uit te dragen; geen vlag- gentooi, die eigenlijk op die naam geen aanspraak maken mocht; niets van dit alles! Een ieder, die het wèl meent met het Huis van Oranje, kwam daar onomwonden voor uit!" Zóó is het en het mocht te ineer, omdat over de verjaardag der Koningin niet meer lag de schaduw van de dood, die Haar Moe der en Man ontnam en welke rouw haar vorige jaren noopte de jaardag in het bui tenland door te brengen. Thans was zij weer in ons midden en het bevoorrechte Apel doorn kon haar persoonlijk toejuichen en vereeren. Echter werd overal in het land het jaar feest met grooter opgewektheid gevierd, dan de sombere tijden konden doen verwachten. Zou ons volk het beseffen, dat er, ondanks de druk, toch nog zoo heel veel is om dank baar te zijn; óók, en dat niet in de laat6te plaats, dat geem enkele opkomende politieke richting in staat is de Koningin te verdrin gen hoe dan ook! of de band tusschen Nederland en Oranje los te woelen? Wij mo gen het hopen, doch wij verheugen ons veel meer over de wetenschap, dat Christelijk Nederland met zijn vorstin dankbaar knielt voor den Koning der Koningen, Wiens gena dige leiding ons Nederland voert en draagt en leidt, nu al eeuwen lang in wondere saamhoorigheid van Vorst en Volk. KONINGINNEDAG IN DE HOOFDSTAD Duizenden op de been Tot laat in den avond is gister in de hoofdstad op vroolijke wijze Ko ninginnedag gevierd. In de binnenstad was er geen doorkomen aan. Duizen den en duizenden bewogen zich langs de nauwe straten. Hier en daar hoste en zong de jeugd en liepen groepen met Oranje versierde feestgangers, vaderlandscihe liederen zingende. De stad vertoonde een uiterst gezellig beeld vam de ouderwetsche Oranje vreugde. Op den Dam en in het Vondelpark en het Oosterpark gaven harmoniegezelschappen concerten, twee groote auto's met muziekgezel schappen reden door de stad om op verschil lende punten de feestvreugd te verhoogen. De verschillende stalletjes en de straatvir- tuosen maakten goede zaken. Tusschen negen en tien uur concentreerde -><5 feestvreugde zich rondom het terrein waar het vuurwerk werd afgestoken. De politie had de handen vol om het ver keer van de binnenstad naar het terrein na bij den Sloterdijkermeerweg, op de zand vlakte aan beide kanten van den hoofdweg, op de juiste wijze te regelen. Het vuurwerk mocht zich in een overweldigende belang stelling verheugen. De traditioneele vuurpij len, watervallen, donderbusssen etc. doen het nog steeds. Na afloop trok de duizendkoppige menigte weer naar de binnenstad, waar de feest vreugde haar hoogtepunt bereikte. meene oeconomische toestand tot staan is gekomen. Er zou als de teekenen niet bedriegen zelfs van een lichte verbete ring gesproken kunnen worden. Mocht deze verbetering zich, al is het maar in geringe mate, voortzetten, dan zal daarvan reeds terstond een gunstig gevolg voor de ge- meentefinanciën te verwachten zijn". Dit is, volkomen terecht en geheel ver klaarbaar, zeer voorzichtig en met de noo- dige reserve gezegd; maar gezegd is het Daarvoor zijn wij B. en W. van Den H een zeer gemengd gezelschap, dankbaar; en wij hopen van harte, dat deze minder zwarte kijk op de economische toekomst juist moge blijken. We hebben er een en andermaal op ge wezen en het schijnt noodzakelijk te zijn het te herhalen: Toen Dr Colijn in 't ver leden groeiende tekorten verwachtte, heette hij een Schwarz-seher. een zwartgallig pes simist; nu hij onlangs eenige optimisti sche, woorden sprak over aanpassing, welke hier en daar economisch effect begint te sorteeren, haastten dezelfde critici van vroeger zich om zoo'n lichtvaardige be schouwing terug te wijzen en zij zoeken nog dagelijks- allerlei argumenten bij elkaar om het tegendeel te bewijzen; ja, sommigen ontzagen zich niet om den minister-presi dent van politieke bijbedoelingen te ver denken. Nu echter komt het Haagsche college, samengesteld uit personen van zeer onder scheiden politieke kleur, doch waarin niet één partijgenoot van dr Colijn zitting heeft, en tót tweemaal toe wijst dit dagelijksch bestuur op enkele teekenen, welke hoop geven, dat de economische depressie tot staan is gekomen. Het 'schijnt ons géwenscht om zonder politieke bijbèdoelingen deze uitspraak naar voren te brengen en te onderstrepen. Meer behoeven we niet te doen. DE FEESTVREUGDE TE ROTTERDAM Tienduizenden naar het vuurwerk Rotterdam is de stad, waar men feest vieren kan! 't Is er altijd een roezemoezige gezellige drukte, de jeugd zwiert er in uitgelaten vroolijkheid langs de straat er vooral in de binnenstad bereikt in den loop van den middag en avond de feest vreugde haar hoogtepunt. In de middaguren was een der hoofd momenten in de feestviering het bloemen oorso, dat nu reeds voor de vijftiende maal dia duizenden langs den weg wist te boeien. Het traditioneele zanguurtje in de beurs was weer vol jolijt en vroolijkheid, en de zwemwedstrijd in de Sohie trok heel wal belangstellende kijkers. Het Zuidelijke stadsdeel kreeg ditmaal een historische optooht te zien, georgani seerd dor de samenwerkende Oranje-veree- •nigingen. De middag-ongelooncerten zijn ditmaal achterwege gebleven. De belangstelling was de laatste jaren tot een minimum ge daald. Zoodoende is het, wat de orgelcon certen betreft, gebleven bij een tweetal orgelbespelingen in de Groote Kerk en in de Nieuwe Zuiderkerk. lo den loop van den avond werden in diverse gedeelten van de stad door ver schillende Oranje-Vereenigingen samen komsten gehouden, die druk waren bezocht. Het feestlied heeft er luide weerklonken. Op den Linker Maasoever was 's avonds- bet Feijenoordterrein het middelpunt van de feestvreugde. Toen het donker werd nam de filmvoorstelling een aanvang waarbij het hoofdnummer was de geluids film „Met de K XVIII 20.000 mijlen ovei zee." Een waardig besluit' van dezen feestdag was het schitterende vuur werk, waarbij echter, jammer genoeg, een ongelukje voorviel: de lijn van een pijrotechnische telegraaf brak, waardoor het projectiel tusschen het publiek terecht kwam. Drie personen kregen brandwonden aan het gelaat. Eén was er nog al ernstig aan toe. Ook de Rechter-Maasoever heeft zijn vuur werk gelhad. Het was grootsch en indruk wekkend. Tienduizenden waren naar het terrein aan de Roohussenstraat gestroomd er. men is in zijn verwachtingen niet teleur gesteld. Ruim een uur heeft het vuurfestijn geduurd. Bijzonder aardig was het, dat Hr Ms Hertog Hendrik, die in de Rotterdam- sche haven vertoeft, met zoeklichten werkte Een paar malen wist de oorlogsbodem en kele rookpluimen in de helle stralenibuioidel op te vangen, hetgeen een fantastisch effect opleverde. Na het vuurwerk toog een groot deel van het publilsik naar huis. Er ander deel, vnl „het jonge volk" trok. naar de stad terug °m nog wat „na te fuiven". Tot heel leaf is het in de stad erg druk gebleven. DE FEESTVIERING IN DE RESIDENTIE Met zeer groote opgewektheid heeft dit jaar de Residentie het Koninginnefeest ge vierd. Na de dank- en bedestonden in diver se kerkgebouwen werd op het Malieveld een groote parade gehouden, welke door een overweldigende schare belangstellenden werd bijgewoond. In de middagui'en was een van de meest geslaagde gebeurtenissen de optocht van vereenigingeii en organisaties, welke met vlaggen en banieren een wandeling door de stad in feesttooi maakten. De kleurige stoet, waaraan o.m. werd deelgenomen door den Bond van oud-onderofficieren, de Chr. Turn kring, de Nationale Jeugdstorm, de Graal, de afd. Den Haag van het Nat. Jongeren- verbond en de Princevlag kwam omstreeks half vijf op hot Malieveld aan. waar eeu carré gevormd werd en de uitreiking dei- prijzen plaats vond. 's Avonds trok men in dichte drommen naar de binnenstad. De drukte concentreer de zich vooral rondom den Hbfvijver en op het Lange Voorhout. Op het Plein, voor het gebouw van den Hoogen Raad, gaf een gemengd koor van ongeveer 800 zangers, leden van circa 25 zangvereenigingen, een uitvoering onder leiding van den heer Wierts. De belangstel ling op het Plein was overweldigend. Óp het Lange Voorhout hadden zanguit voeringen plaats door „Con Amore" en het Haagsche koor van de Ned. Vereen, voor den Volkszang, o.l.v. Herman Stenz. Ook hier was de belangstelling zeer groot. De gevels van de rijksgebouwen langs den Hofvijver zijn ook dit jaar door schijnwerpers verlicht. De gevels dezer historische gebouwen baadden zich in een weelde van licht, wat met de weer spiegeling in het water, een feëriek ge heel vormde. Duizenden hebben van dit fraaie schouwspel genoten. Ook de ge bruikelijke illuminatie aan de departe menten trok weer veler aandacht. De boomen langs den Vijverberg en op het Voorhout boden door de vele Oranje-bal lons een aardigen aanblik. Ook het Vre despaleis was door schijnwerpers ver licht. In de Groote Kerk werd een Oranje-avond gehouden vanwege de Vereen. „Bijbel en Oranje". Ds A. de Bonrlt heeft gesproken over „Een Dochter der Edelen". In den tuin van de sociëteit in het Haag sche Bosch gaf de Kon. Mil. Kapel een con cert. Het fraaie weer hield de feestgangers lang bijeen. KONINGINNEDAG TE DEN HELDER Groote troepenschouw Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd te Den Helder een parade gehouden, waaraan werd deel genomen door een regiment, bestaande uit twee bataljons marinetroepen en een com pagnie van het regiment kustartillerie Paradecominandant was de kapitein-luit ter zee H. Pitlo, aan wien als adjudant was toegevoegd de luit. ter zee 2e kl. G. B. de Lange. Zooals alle jaren het geval is, trok ook deze troepenschouw groote belangstelling Een vroolijk zonnetje zorgde voor het feestelijk cachet. Om 11 uür precies deden de tamboers toegevoegd aan het staf muziekkorps, dat onder leiding van den heer L. H. F. Ledsti- kow natuurlijk onmisbaar was, een korte roffel hooren en direct daarop kloniken de eenste strophen van het Wilhelmus. Z.Exc. vice-admiraal T. L. Kruys was vergezeld van de officieren, behoorende tol zijn staf, op het paradeterrein aangekomen Hij noodigde den oudst aanwezigen marine officier, c.q. schout bij nacht J. J. Dikkers en den garnizoenscommandant overste J. H C. Bentz van den Berg uit, de inspectie mede te maken, waarna de admiraal de troepen, die intusschen in orde van in spectie opgesteld waren, inspecteerde. Daar na stelde Z.Exc. zich met de hem verge zellende officieren voor het raadhuis op waar zich de burgemeester, de heer G. Rit meester en de wethouders P. Smits en W de Boer bij hem voegden. Voorafgegaan door stafmuziek, maroheerden de troepen in orde van parade langs de autoriteiten De paradecommandant en zijn adjudant benevens de compagnie-commandant wer den genoodigd het défilé gade te slaan. 't Volle Profijt Enorme belangstelling Op de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" te Enschede is Maandagmiddag de 150.000ste bezoeker de controle gepas seerd. De sluiting is definitief bepaald op Woensdag 2 September, zooals aanvan kelijk was vastgesteld. DE AARDBEVINGSRAMP TE KOETA RADJA DE SCHADE BELOOPT MEER DAN EEN TON Een redacteur van de ,,Deli Crt." seint nog enkele schrikkelijke bijzonderheden over de aardbevingsramp te Koeta Radja, waarbij negen personen werden gedood en voor tienduizenden guldens schade werd aangericht. Vijftien woningen zijn geheel ingestort, terwijl ook de Royal Bioscoop, de limonade- fabriek der firma Nuisenburg en een mili taire barak volkomen verwoest werden. Alle steenen woningen te Koeta Radja vertoonen scheuren. Van de houten huizen zijn de meeste belangrijk beschadigd. Het rnag een wonder heeten dat de in aanbouw zijnde nieuwe missigit, welke een waarde van f 30.000 vertegenwoordigt, gespaard is ge bleven. De Keudan-brug in Koeta Radja werd tengevolge van de aardbeving geheel ontzet; dè oprit schoof niet minder dan der tig centimeter omhoog. De Societeitslaan laat een diepe scheur zien. Dergelijke scheuren, van minder ern- stigen aard dan in deze laan, treft men thans op vele andere wegen in of rondom Koeta Radja eveneens aan. De klokken beierden De toren van de Roomsch-Katholieke kerk te Koeta Radja is door de aardbeving ern stig gescheurd. Door de schok begonnen de kerkklokken te beieren. Zij beierden, onrus- stig en angstig, langen tijd door, als wilden ze het bericht van het onheil in sombere klanken over het gansche gewest bekend maken Het hoofdgebouw van de Gas-Maat schappij is tot een ruïne geworden, de waiertorens bleken gescheurd te zijn. het electrisch net is volkomen onklaar geraakt De waterleiding is als gevolg van de aard beving stop gezet, zoodat Koeta Radja zon der leidingwater zit. Met koortsachtigen haast ving men dadelijk aan om de water voorziening zoo spoedig mogelijk weer in orde te brengen. Wij konden niet te weten komen of de Atjeh-trein ook hinder van de aardbeving ondervindt. Vermoedelijk zullen hier en daar de rails wel ontzet zijn. De trein loopt voorzichtig, met zeer zorgvuldige inspectie langs de lijn. In Sigli en Sabang Te Sigli heeft men slechts een betrekke lijk lichte beving gevoeld, in vergelijking met wat te Koeta Radja werd waargeno men. Er zijn daar geen personen gewond. De nieuwe Chineesche school te Sigli is als gevolg van de beving evenwel ontzet. In Lbo Soekon en Iho Seumaweh heeft men de aardbeving wel gevoeld, doch de gevolgen zijn niet noemenswaardig. Aan de kampongs rondom deze plaatsen werd ech ter zware materieele schade toegebracht. De lichte huisjes stortten soms geheel of ge deeltelijk is. Persoonlijke ongevallen kwa men daar niet bij voor. In Sabang voelde men de aardbeving slechts in lichte mate. Er werd geen schade aangebracht. Na de hevige aardschok zijn nog ver schillende lichte bevingen gevoeld, namelijk des morarens te half vijf, te kwart voor acht en om half tien. In sommige toko's zien wij de menschen echter bezig met het opruimen van hun „barang". Door den schok zijn vele kasten in de winkels omgeslagen, zoodat de goe deren soms door de geheele zaak verspreid liggen. De inventaris is hier en daar voor een groot gedeelte vernield. Wij hoorden dat van de huizen en inboedels het meeste niet tegen aardbeving-schade verzekerd is. Toen de eerste schokken plaats vonden en iedereen uit zijn woning vluchtte, sloeg uit den hoogspanningskabel een reusachtige vlam, die echter spoedig weer doofde. Er is nergens brand uitgebroken. Afgrijselijke tooneelen In den stikdonkeren nacht hebben zich echter afgrijselijke tooneelen afge speeld. Men hoorde kreten van gewon den, hulpgeroep van vluchtenden. De aarde bewoog zich hevig onder de voeten van hen, die in nachtgewaad naar buiten waren gestormd en niet wisten waar zich te bergen. Men kon bijna geen hand voor oogen zien. Het electrisch licht werkte niet De menschen op straat hadden soms het ge voel alsof de grond heen en weer ging, met andere woorden: alsof een bepaalde Verlichting van. de Regecringsgcbouwen aan den Hofvijver, sooals die gisterenavond te uen aczg te zien was. Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakvenf. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het Koninginnefeest is gister overal la opgewekte stemming gevierd. Te Amsterdam zijn twee personen ge* arresteerd in verband met de overval op een geldauto van de Nederl. Scheepsbouw Mij., die reeds geruime tijd geleden plaats had. Na een zware reis ïs het Engelsche mo torjacht „Spray" op de reede van De Cocksdorp aangekomen. De Generale Synode der Geref. Kerkert te Amsterdam. Te Hendaye zouden de Ambassadeurs pogingen aanwenden om een verzoening in Spanje tot stand te brengen. Het Alcazar van Toledo houdt zich nog tegen de regeeringstroepen staande. De nationalisten rukken snel op om het te ontzetten. Nabij Bochum heeft een ernstige mijn- ontploffing plaats gehad. Er zijn reeds twintig lijken geborgen. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zakendevoneert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. BezuU denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012. (Adv:) schok weer werd teruggekaatst. Volgens inwoners met ervaring op dit gebied is voor een dergelijk verschijnsel de vak term: trommelbeving. De Bevolking verbijsterd De meeste menschen werden door de aardbeving in hun slaap overvallen. Som migen hadden geen tijd meer om te vluch ten en zijn door vallende steenen gedood of gewond. Enkele Europeanen ontsnapten nauwelijks aan den dood. Een hunner werd bijna getroffen door een zware kast, die op een millimeter afstand van hem neerstortte. De bevolking was volkomen verbijsterd door het gebeurde en stak in den beginne geen hand uit om hulp te bieden. Overal riep men om politie en militairen, die echter niet op alle plaatsen tegelijk konden zijn. Het reddingswerk was uitermate moeilijk, daar nergens het licht wilde branden en wa niet voldoende gereedschap aanwezig Het Reddingswerk De redacteur van de „Deli Crt" verleende persoonlijk bijstand bij het redden van een Chineesche familie, wier woning onder een raakt. der R°yaI Bioscoop bedolven was ge.- Na een uur zwoegen vond men het stoffe lijk overschot van een oude Chineesche vrouw. Een klein kind trof men leveBd, doch zwaar-gewond onder de puinhoopen aan. Een oude Chineesche man, grootvader van het kind, kreeg slechts lichte verwondin gen. Hij was, in verband met de warmte in de galerij van zijn huis gaan slapen en kon zoodoende nog bijtijds 't gevaar der vallend# muren ontwijken. De moeder van het geredde kind liad geen letsel bekomen, doch bleek versuft te zijn van angst en ontzetting. In de ingestorte militaire barak zijn twee militairen en een kind omgeko men. Een vader redde daar vier van zijn kinderen. Bij een vijfde poging, om zijn laatste kind te halen, stortte echter een balk op den nek van dezen kordaten militair. Met zijn kind vond hij toen den dood. De woning van den majoor der mare chaussee Doub word van de neuten ge slagen en kwam vijf meter verder neer. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A°1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Co. VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1