rtfëOü KERK EN ZENDING 7ATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 ALLE LEPROZEN VERLANGEN NAAR LICHT In Samaria was de honger, omdat de stad door de Svriërs belegerd werd. Toen beslo ten vier melaatsche mannen, die voor de deur der poort waren, omdat zij immers tot de uitgestootenen behoorden, om in het leger der vijanden te vallen; want, zeiden zij: „indien zij ons laten leven, wij zullen leven; indien zij ons dooden, wij zullen maar sterven". Zoo teekent de Schrift ons in ontroerende soberheid het droeve lot der melaatschen en zoo leeren onze kinderen op school reeds iets verstaan van het vreeselijke lijden der leprozen in onze overzeesche gewesten. En het wekt waarlijk geen verbazing, dat in onze kringen veel belangstelling gevonden wordt voor de bestrijding van de vreeselijke wegvretende huidziekte, doe met den wolf de naam lupus gemeen heeft, doch ook wel lepra of melaatsliheid genoemd wordt Zelfs deze ziekte bleek niet ongeneeslijk; in Oost- en West-Indië wijden velen zich aan de verpleging van leprozen en niet zon der zegen. Helaas is sedert 1929 een hoogloopende twist gaande tusschen de officieele Gezond heidsdienst in Ned.-Indië en een particu liere inrichting over de geneeswijze van de lepra. Over deze betreurenswaardige ge schiedenis zonden de heeren D. Roelofsma, gepensioneerd Indisch kapitein, en G. van Loghem, beiden te Zeist, een uitvoerig adres met nog uitvoeriger toelichting aan de Tweede Kamer met de bede een nauwgezet onderzoek te doen instellen naar de door hen gereleveerde feiten. Het adres is boven dien mede-onderteekend door vele anderen, al of niet deskundigen op het gebied der lepra-bestrijding en de namen van vele on- üerteekenaars hebben ook in onze kringen een goede klank. Het is daarom geen wonder, dat dit adres meer dan gewone belangstelling vraagt en dat wij ook het onze willen doen cm tot een ernstig, onpartijdig onderzoek te geraken. Daartoe is niet noodig het punt in kwestie in den breede te bespreken. De geloofwek- kende voorstelling, welke in adres en toe lichting gegeven wordt, is deze: In 1921 diende Dr. D. Mulder, na veeljarige prak tijk, een rapport in over de bestrijding der tropische ziekten en hij propageerde daarin o.a. nieuwe denkbeelden inzake de genezing van lepra door eenvoudige belichting. Het hoofd van de Gezondheidsdienst was daar over weinig gesticht en hij schreef aan Dr. Mulder, dat deze door een eventuecle publi catie van het rapport het vertrouwen in de officieele geneeskunst ernstig zou schokken. De oneenigheid werd zoo groot, dat Dr. Mulder ontslag nam als gouvernementsarts te Bandoeng en uitsluitend de particuliere praktijk ging beoefenen. In 1923 promoveer de hij in Utrecht tot doctor in de genees kunde op de stellingen, welke hij reeds in zijn rapport van 1921 had verdedigd. Blijkbaar zette dit bij de officieele weten schap kwaad bloed en mag men het adres gelooven dan wist de Overheids dienst in 1929 Dr. Mulder te treffen. Wat was het geval? Wijlen Dr. K. A. R. Bosscha had tachtig duizend gulden gelega teerd voor een inrichting om leprozen, uit sluitend door belichting, te genezen en voorts een bedrag beschikbaar gesteld om gedurende drie jaar een proef te nemen met deze geneeswijze. De erflater bepaalde voorts, dat de behandeling alleen en uitslui tend onder verantwoordelijkheid van Dr. Mulder zou staan en dat de zich aanmelden de leprozen gedurende drie jaar recht op verpleging zouden hebben. Aanvankelijk ging de officieele Gezond heidsdienst geheel met deze regeling ac- coord, maar nauwlijks waren enkele maan den verloopen of men eischte van officieele zijde, dat een gouvernementsarts gelegen heid zou krijgen de lijders in de Bosscha- stichting injecties toe te dienen, terwijl ook een deskundig onderzoek naar de deugde lijkheid van de nieuwe geneeswijze moest ingesteld worden. Dr. Mulder weigerde zoowel het een als het ander: immers, het ging er juist om, dat door een driejarige belichting zonder meer! genezing zou verkregen worden en dat de belichtingsmethode beter, doel treffender en veel goedkooper was dan elke andere geneeswijze. Toen Dr. Mulder niet boog en met alles wat hij had voor zijn zaak stond, maakte de Overheidsdienst van zijn overmacht ge bruik, legde beslag op de Lichtinstallatie te Plantoengan en belette Dr. Mulder de proef yoort te zetten. In de strijd, welke nu ontstond, beging Dr. Mulder waarschijnlijk een taktische fout, door te weigeren aanwezig te zijn op een conferentie door den Gouverneur-gene raal belegd (omdat niet aan een door hem gestelde voorwaarde was voldaan) en sinds dien bleef de zaak slepen; ondanks het feit, dat vele leprozen, die aanvankelijk beter schap vonden, keer op keer verzochten de proef voort te zetten. De installatie schijnt zelfs voor een deel waardeloos gemaakt te zijn. De indruk welke het adres en de ryk gedocumenteerde toelichting maakt is dat de officieele wetenschap zich verzet te gen een proefneming, welke zou kunnen bewijzen, dat de nieuwe geneeswijze beter is dan het officieele recept; een verschijn sel, dat zich helaas meer heeft voorgedaan. Wij wagen het natuurlijk niet een defi nitief oordeel te geven, hoe vertrouwen wekkend de uiteenzetting ook is; maar de ervaring heeft ons wel geleerd, dat in zulke gevallen een onpartijdig onderzoek drin gend gewenscht is. Wij hopen daarom, dat de Tweede Kamer de instelling daarvan bevorderen zal. NED. HERV. KERK roepen: Te Wijngaarden, cand. J. F. m Harrevelt te 's-Gravenhage. HULPPREDIKER NAAR BATAVIA De kerkeraad van de Geref. Kerk van a t a v i a heeft op het tweetal voor hulp prediker geplaatst de candidaten M. v. d. ch te Harderwijk en L. Batelaan, hulpprediker te Rotterdam-Zuid. Uit dit tal eerstgenoemde benoemd. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. Chr. J. Gall, hulpprediker te otterdam, hoopt 25 October a.s. intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente S p ij- i s s e, na des morgens bevestigd te zijn door Ds A. C. G. denHertog van Rotter dam. Ds. C. van Dop, Ned. Herv. Pred. te ierden, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Alkmaar (vac. ds. J. C. Terlouw, nu te Garderen) aannam, hoopt op Zondag 4 Oct. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, om Zondag 11 Oct. zijn intrede te doen te Alkmaar. Generale Synode Geref. Kerken Aanvulling van blz. 5 In het verslag van gisteren werd melding gemaakt van een voorstel van Ds. J. H. ker te Werkendam. art. 69 K.O. aldus te wijzigen, dat het gelezen worde: „In de Kerken zullen gezongen worden lleen de Psalmen Davids, terwijl het in de vrijheid der Kerken zal staan de „Eenige Gezangen", zooals die zijn gehandhaafd en astgesteld voor kerkelijk gebruik door de Generale Synode van Middelburg in 1933 te gebruiken of na te laten". Over dit voorstel heeft de commissie ge adviseerd, het niet aan te nemen. De com missie achtte de zaak niet van dusdanig ge wicht, dat de K.O. zou moeten gewijzigd worden. De Synode v n Middelburg heeft niet gewild, dat de Gezangen een strijdpunt in de plaatselijke kerken zouden worden. De conclusie van het rapport over een missive van den Kerkeraad van de Geref. Kerk van Maassluis inzake diens han delen met leden, die elders kerken, luidde, dat de Kerkeraad door te handelen, zooals hij deed, niet in strijd was met besluiten van verschillende Synoden. De Synode aanvaardde deze conclusie. .HERAUT" EN „REFORMATIE" In de Reformatie treTen wij de volgende mededeeling van Prof. Dr. K. Schilder aan: „In aansluiting aan mijn mededeeling, ge daan in het slot van mijn laatsten „Open Brief", is één dezer dagen tusschen Prof. Dr. H. H. Kuyper en ondergeteekende een ver trouwelijke samenspreking gehouden. Het verblijdt mij, langs dezen weg te kunnen meedeelen, dat in dit onderhoud de aange legenheden van persoonlijken aard op zulk wijze konden besproken worden, dat in betrekking tot deze punten algeheele bevre- ig kon worden bereikt, waarom dan ook en weer van verdere publieke bespre king dezer persoonlijke aangelegenheden kon worden afgezien. Het verblijdt mij, dat door dezen gang van zaken de weg tot eventueel in de toekomst neg noodzakelijk of ge wenscht blijkende behandeling van princi- pieele en practische vraagpunten wederom ;eëffend is. „Deze mededeeling werd in „De Reforma tie" eerst opgenomen, nadat ze door Prof. Dr. H. H. Kuyper was ingezien en accoord be vonden. Ze zal door Prof. Dr. H. H. Kuyper worden overgenomen in „De Heraut", zoodra dit orgaan weer in zijn gewone formaat ver schenen zal zijn." Kerk en Staat in Duitschland OOK ROME SPREEKT VAN ZICH AT Blijkens een bericht uit Berlijn aan de Tel. is op een conferentie van Duitsche R K. bisschoppen, welke van 18 tot 22 Aug; te Fulda is gehouden, een commissie va» ijf leden benoemd, die volmacht heen gekregen om met de Rijksregeering over alle nog hangende kwesties, de verhouding tusschen de R.K. kerk en den Staat betref fende, te onderhandelen. Voorts is besloten tot den Rijkskanselier en de Duitsche re geering een oproep te rich'len, welke Zon dag a.s. in alle Duitsche R.K. kerken van den kansel zal worden voorgelezen. In dezen oproep wordit o.m. gezegd, dat de R.K. Kerk betreurt, dat door enkele harer leden de de»viezenwetten zijn over treden en zedelijkheidsdelicten zijn begaan, doch anderzijds waarschuwt zij, deze ge vallen niet ie overdrijven of te generalisee ren en op grond daarvan de geheele kerk al* innerlijk bedorven te willen voorstellen. Het zijn en blijven volgens haar op zichzelf baande gevallen, die door de Kerk en haar leiding niet minder dan door de regeering diep worden betreurd en veroordeeld. Behalve over de urgente (en bekende) kwesties handelt het stuk in het algemefn over het aangroeiend gevaar eener lawine van het wereld-communisme. DE AMERIKAANSCHE KERKEN Volgens een overzicht tellen de Christe lijke Kerken in de Vereen. Staten van N. Amerika 62.678.177 leden (het totale aantal inwoners bedraagt 127.521.000). In 245.005 kerken fungeeren 244.000 geestelijken. Het aantal leden boven de 13 jaren bedraagt 51.035.549. De gemeenten zijn sedert het jaar toegenomen met 670.801 leden. De totale toeneming sedert 1926 bedraagt 8.152.462. In dezelfde tijdruimte is de bevolking met 10.521.900 toegenomen. In de kerkelijke pers de Vereen. Staten wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat met het oog op een toene ming van meer dan 600.000 leden in één jaar. van een teruggang van kerkelijke lid maten geen sprake is. Althans quantitatiéf, zouden wij erbij willen voegen. GIFTEN EN LEGATEN In de collecte ten bate van de diaconie der Geref. Kerk te Schev-ningen werden j.l. Zondag 2 bankbiljetten van 1000 getroffen. Fa. B.v.d. BOSCH Avondmaalserviezen in zilver en tin. Vraagt prospectus (Adv.) CALVIJN-STRATEN Onlangs hebben wij melding gemaakt het teekenend feit, dat te Parijs een straat vernoemd is naar Calvijn. Het is niet de eer ste merkt de „Ned." op. Genève, Noyon, Straatsburg hebben een straat naar den groot en reformator genoemd en er zullen neg wel meer plaatsen zijn, die dit gedaan hebben. Zelfs schijnt er in Bretagne, den in een Roomsch-Katholieke streel plaatsje Lorient te liggen, dat een Johannes- Calvijnstraat heeft. Hieraan is een historie verbonden, straat heette oorspronkelijk „rue calven". „Cal ven" is een Bretonsch woord, dat over eenkomt met het Fransche „calvaire". Oor spronkelijk had in die straat nl. een steenen kruisbeeld (calvaire) gestaan. Het was dus de „kruisbeeldstraat," Maar een socialisti sche gemeenteraad besloot uit anti-Roomsch- Katholieke gevoelens den naam van de straat eenigszins te wijzigen en er van te maken: rue Jean Calvin, Johannes-Calvijn- straat. Hoe staat het met ons land? aldus vraagt „Woord en Geest". Zijn er bij ons ook ste- aen met een „Johannes-Calvijn-straat", of wordt er ook bij ons op gewacht tot een so cialistische gemeenteraad daartoe het ini- HET GEVAARLIJKE WAPEN In het Algem. Weekblad wordt de ook wonden kan, waar het niet bedoeld v Het is dit: „Sommige predikanten hebben de gewoon te om op hun catechisaties of in hun parti culiere gesprekken grapjes te maken over Rome. Roomsche gebruiken worden min achtend besproken en de „vervloekte afgo derij" van onzen catechisums wordt meer dan noodig is op den voorgrond gehaald. Het valt mij op, hoeveel kwaad daardoor bij jonge menschen wordt gesticht. Jongens s'aan uitermate critisch tegenover alles wat met kerk en godsdienst samenhangt. Wan neer een dominé zijn eigen zienswijze ver dedigt en zoo persoonlijk als maar mogelijk is over de eeuwige dingen met hen spreekt vindt hij, ondanks veel uiterlijke onverschil ligheid, geopende ooren. Zij hebben er zelfs een intense belangstelling voor. Maar hij bederft alles door een seer of een hatelijk heid op Rome. Dat is mij in gesprekken mei jongens niet één. maar tientallen keeren gebleken. Jongens voelen dat als niet spor tief, niet royaal, niet fair. De ecclesia una sancta fascineert oneindig veel meer daji ,het protestantisme alleen". Calvinistisch Weekblad Tot 1 October kunt U het blad gratis ter kennismaking ontvangen. Vraag daartoe het no. van gisteren als proef-no. aan. Tn dit no. zit een kaart, die U slechts behoeft in te vullen. Na deze kennismaking zult U onge twijfeld abonné willen zijn! Prijs slechts 2.50 p. halfjaar. N.V. W. D. Meinema, Delft ONDERWIJS EN OPVOEDINC Prof. dr. G. HONDIUS BOLDINGH t Op 71-jarigen leeftijd is te Amsterdai overleden prof. dr. G. Hondius Bo d i n g h, oud-buitengewoon hoogleeraar in de filosofische faculteit te Amsterdam. De overledene was o.m. mede-oprichter van het Laboratorium voor analytisch onder zoek en van de school voor suikerindustrie. Dr C. BRAKMAN t 's-Gr avenhage is op 75-jarigen leeftijd overleden dr C. Brakman, oud- leeraar aan het Gymnasium aldaar. S. S. R. Reünistenconferentie op Woudschoten Eerste dag. De driedaagsche conferen tie, die telkenjare door het Moderamen der Reünisten-organisatie wordt belegd op Woudschote n, is dit jaar begunstigd door prachtig zomerweer. De opkomst der reünisten is ook dit jaar zeer goed. Na den maaltijd opende Mr. P. Bouman van Rotterdam de eerste avond, nadat gezon gen was, met gebed. De vergadering deed op voorstel van het Moderamen het huishoude lijk reglement wijzigen, waardoor de moge lijkheid werd geschapen, dat een achtste lid aan het Moderamen zou kunnen worden toe gevoegd. De referent van den eersten dag was Dr. C. Honig, van Amsterdam, die sprak over: „Medisch-ethische beschouwingen over het huwelijk". Referaat Dr. Honig Dr. Honig stelde zich in zijn referaat op de basis van de Heilige Schrift en zag het huwelijk als een bovenpersoonlijke, gezag hebbende en goddelijke werkelijkheid. Een verbond, dat de bijbel-geloovigen niet in eigen kracht durven te sluiten, maar waarin zij zich van Gods onmisbare hulp afhanke lijk weten. Het huwelijk is de uitdrukking van de diepste menschelijke geheimenis, een vereeniging van ziel en licha^ Zooals de huwelijksliefde een mysterie is, zoo is ook het huwelijksbesluit een mysterie. Spr. sprak behalve over het wezen van het huwelijk, nog uitvoerig over het doel. Op grond van Gods Woord zag hij in de kinder zegen meer gevolg dan doel. De ziels-lichamelijke eenheid van man en vrouw heeft zijn zedelijke rechtvaardiging niet, althans niet uit sluitend, als voortplantingsdaad, maar zü heeft in het huwelijk waarde in zichzelf. Gezien het geestelijk stand punt draagt de lichamelijke verhou ding in het huwelijk stellig een sym bolisch karakter. Door de zondeval is de mensch ook hier ontredderd en staat hij voor het levenspro bleem van sexualiteit en schuld. In de uitvoerige discussie had spr. gele genheid dieper op verschillende vraagstukken in te gaan. DE TOEKOMST DER ACADEMISCH GEVORMDEN Vereen, van Leeraren M. O. In de algemeene vergadering der Ver. van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft de heer W. de Lange, lid van het hoofdbestuur, een rede gehouden over bo vengenoemd onderwerp naar aanleiding van het rapport der commissie-Limburg. Nadat de spreker in het kort de werk wijze der commissie had geschetst, deelde hij de resultaten mede van het statistisch onder zoek aangaande den omvang van de werk loosheid der academisch gevormden, in het bijzonder van die der leeraren. Uit het onderzoek is gebleken, dat het aanbod van afgestudeerden in de eerstvol gende vijf jaren tweemaal zoo groot is als de behoefte aan universitair geschoolden. Voor de leeraren in het bijzonder heeft de betreffende sub-commissie, waarin spreker de bovengenoemde vereeniging heeft verte genwoordigd, een enquête ingesteld naar het aantal afgevloeide en aangestelde leeraren in de periode 19241934. Deze enquête leerde, dat gemiddeld per jaar 110 leeraren noodig waren wegens afvloeiing van andere docen ten wegens overlijden, pensionneering, op-wachtgeld-stelling, invaliditeit, over gang naar een betrekking buiten het onderwijs en dergelijke redenen. In de genoemde periode onderging het leerarencorps ook een uitbreiding. De sub commissie voor de leeraren heeft echter haar conclusies uitsluitend gebaseerd op de af vloeiingskans van andere leeraren en niet op eventueele uitbreiding van het leeraren corps. De commissie meende namelijk, dat er in de komende jaren met uitbreiding van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs zeker niet te rekenen valt. Zoo werd voor ieder vak de vermoedelijke vraag in de komende periode van vijf jaren afgeleid. Voor de onderscheidene vakken werd op deze wijze verkregen de verhouding van vraag en aanbod. Voor alle leeraren tezamen bleek deze te zijn 1 2,6. Hoewel niet ont kend kan worden, dat het gewenscht is, dat het aanbod eenigszins grooter is dan de vraag, is de genoemde verhouding voor uni versitair geschoolden onjuist te achten. Spreker behandelde vervolgens de maat regelen, welke door de sub-commissie zijn voorgesteld, om de vraag naar leeraren te vérgrooten. Verschillende vai deze maatre gelen hebben de instemming van den spre ker, b.v. de vrijwillige vervroegde n e n- sionneering, het verbod van 1 geven door gepensionneerden, alsmede de door de commissie voorgestelde mogelijkheid, dat oudere leeraren v r ij v lig van een aantal uren afstand zouden kunnen doen, zonder hun rantie of hun pensionaanspraken in gevaar te brengen. Spreker bestreed echter ten scherp ste, de voorgestelde wijziging van de salarieering, waarbij splitsing van be trekkingen in de toekomst finantieel gemakkelijk gemaakt zou worden. Hij achtte dit voorstel een gevaar voor de positie van den leeraar en onderschreef daarom ook volkomen de in het rap port zelf genoemde bezwaren tegen den maatregel. Tenslotte weidde spreker uit over de re actie van de werkzoekenden op het rapport- Limburg en over de algemeene perspectieven der academici. Op de inleiding volgde eei levendige discussie, waaruit de belangstel ling van de leeraren voor het behandelde vraagstuk bleek. Motie inzake de spelling De vergadering nam verder aan de vol gende motie: „De 70ste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs (A.V.M.O.), gehouden op 27 en 28 Augustus 1936 te 's-Graven hage, kennis genomen hebbende van het Kon. besluit van 18 Juli 1936 betreffende spelling, van oordeel, dat door de daarin geseven voorschriften de sinds 1 September 1934 be staande eenheid in de schrijfwijze der Neder- landsche taal bij het onderwijs wordt ver broken. van meening, dat het de taak van de geering is, de bij het onderwijs verkregen eenheid niet alleen te handhaven, maar ook de maatschappij door te voeren, dringt er met kracht bij de regee ring op aan, te willen bevorderen, dat het bovengenoemde Kon. besluit wordt teruggenomen en voorgeschreven wordt, dat in regeeringsstukken en bij het onderwijs eenzelfde spelilng wordt Hoogste stand te Muenchen 771.6 Laagste Stand te Isafjord 751.6. Stand vanmorgen half-twaalf 771.3 WEERVERWACHTING Verwachting: zwakke wind uit zuidelijke \LGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking heeft zich vooral over Frankrijk en "uid-Duitschland uitgebreid, zooodat de hoogste drukking nu ten zuiden van ons land wordt aangetroffen. De de pressie bij IJsland wordt langzaam dieper, eecundairen trekken over Zuid-Scandinavië. Ierland en Engeland hebben nog fraai weer, in Schotland betrok de lucht en kan eeni- regen worden verwacht. In Noorwegen is are regen gevallen. Ona had 36 m.m. en de re~en duurt daar voort, In Noord-Scandi- ïavië waait het nog stormachtig uit Noord- v Zweden heeft tijdelijk opklaring met 'rij koel weer. In Noord-Duitschland is de Awolking top""nomen. Verder is op het vas- -">• nveral fraai en overdag arm ot zeer warm. Hier te lande zal de wind nog zwak blijven maar naar zuid en west omloopen, waarbij vooral in het noorden meer bewolking is te wachten, terwijl overigens het weer droog en warm blijft. Met goede kans dat dit tot Maandag aanhoudt. 'H F.RMOMETERSTAND Stand vann -en half-twaalf 23.0 C. 30 AUGUSTUS Zonsopgang 6.0S uur, zonsondergang 7.52 uur Maan op nam. 6.40 uur, onder vm. 3.16 uur 31 AUGUSTUS Zonsopgang 6.10 uur, zonsondergang 7.50 i Maan op nam. 7.01 uur, onder vm. 4.39 i VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 AUGUSTUS Van 's avonds 8.22 uur tot 's morgens 5.40 uur Een goed spreker in het openbaar heeft in alle situaties van het leven succes Leert U vrij en overtuigend spreken! Door Frank Reusch spezial-methode. Cursus v. practische levenskunst, logisch denken, angstvrij spreken in alle omstandigheden. Ieder, ongeacht de schoolopleiding, kan in korten tijd een vlot spreker in het openbars leven worden. Vraagt nog heden inlichtin gen. FRANK REUSCH, leraar v psycholog. spreekpaedagogiek en rhetorica. VUGHT; N.-Br., Leeuwensteinlaan 10. '(Adv.) Inspecteur van Andel, die den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen vertegenwoordigde, getuigde van de belang stelling van den minister voor het Vereeni- gingswerk. ONDER WIJSBENOEMINGEN Arnhem. Chr. Lyceum. Tot leeraar Duitsch: Drs W. J. B u m a, benoemd leeraar Chr. Lyceum Harderwijk; tot leerares En- gelsch: mej. Dra J. J. Ubbens, leerares Geref. Gymnasium Kampen: tot leeraar Ne- derlandsch: Drs J. H. Westerhuis, leeraar Chr. Lyceum Zeist. Assen. Gem. Gymnasium. Tot leeraar oude talen: Drs. W. J. E. P. K a 11 e n b a c h. te Goes. Suawoude. Chr. Nat. School. Tot dcrwijzer: de heer J. R. W. Stegen ga, te Hoorn (Terschelling). Zuidlaren. School m. d. Bijbel. Tot on derwijzer: de heer S. den Hollander, ondenv. Pr. Julianaschool te Apeldoorn. JUBILEUM-J. MUIDERMAN Op 1 September zal het 25 jaren geleden zijn, dat r'<» heer J. Muiderman benoemd werd tol u r aan de Chr. Kweekschool Aelbrechtspien. e Rotterdam. De heer Muiderman, c. - leeraar is in de wiskundige vakken, aardrijkskunde en schrijven, is bekend door zijn schoolboekjes op aardrijks kundig gebied. Hij is reeds jaren lang minator voor de hoofdacte en den School raad. BLADVULLING Een sterfgeval Groote broer is erg ziek. Klein broertje wordt thuis gehaald uit school. Groote broer wordt steeds erger. Einde lijk is het afgeloopen. „Groote broer is bij den Heere Jezus", zeg: vader. Maai- nu do- ginnen ze allen te huilen. Klein broertje zeg „waarom huilt u dan?" (Amerik. Wachter), Examens •onlngen. Geel. de heeren H. Meyei we Pekela; M. J. Middel. Emmercompas i; P. J. G. Mulder. Ve,.nhulaen; H. Scheep 8tra, KoLham; B. Cavalier, Valthermond. Deze ieo3 zün afgeloopei Den Bosch. ZONDAG 30 AUGUSTUS BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk.. Voor ganger Ds. J. A. Meyer van Pijnacker- Nootdorp. 10.00 v.m. Tekst: Exodus 3 16. Zingen: Ps. 94:7: Ps. 6:1; Ps. 139:1, 2 en 4; Ps. 17 7 en Ps. 19 6. 5.00 n.m. Tekst Hebr. 12 16 en 17. Zin gen: Ps. 103 9; Ps. 68 14a, Ps. 105 3, 6 en 24; Ps. 119 5, Ps. 139 14. MAANDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. 8.00 AVRO. 12.00 KRO. 4.00 AVRO. 8.00—12.00 KRO. 8.00 Orgelspel. 8.30 Aubade uit Rotterdam. 9.45 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Omroeporkest en voordracht. 12.00 KRO-Orkest en gram.pl. 2.00 Carillon- spel en koor „Soli Deo Gloria". 2.45 KRO- Melodisten. 4.00 Carillonspel. 5.45 Gr.pl. 6.45 Kinderkoor v. d. Ver. „Zanglusi." en Omroeporkest. 7.15 „Neerlands kostbaar bezit", causerie. 7.30 Omroeporkest. 8.00 Berichten ANP. KRO-Mededeeliugen. 8.10 „H. M. Koningin Wilhelmina", causerie door Mr. C. M. F. J. Goseling. 8.30 ..Ko ninginnedagviering in de studio" m.m.v. de KRO-Melodisten en solisten. 10.30 Be richten ANP. 10.3512.00 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.15 Gram.pl. 9.159.45 Aubade door Utrechtsche schoolkinderen m.m.v. de Utr. Chr Ge- heelonthoudersmuziekvereen. „Caecilia". 10.30 Morgendienst door Ds. L. .T, S. C r o u s a z, Ned. Herv. Pred. te 's-G r a- v e 1 a n d. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 Gram.pl. 12.45 Relais uit Indië. I.15 Orgelspel. 2.35 Causerie over kamer planten. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbel lezing door B. Telder, Geref. Pred. te Breda. 5.00 Zang. 6.00 Gram.pl. 6.30 Tamboers- en pijperscorps „Jong Hol land". 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 3.15 „Een feestelijk Oranje-programma". N.C.R.V.- Orkest, koor en spreker Ds. P. Chr. v. d. Vliet, Geref. Pred. te Utrecht. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Reportage vuur werk. 10.4012.00 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH 1500 at 11.05 „Thinking Back" causerie. 11.45 Sextet. 12 50 Sted. orkest Whitby. 1.50 Gram.pl. 2.35 Piano-recital. 3.05 Kwintet. 3.50 Gram.pl. 4.35 Blaas- orkest. 5.35 Kwintet. 8.55 Wagnerconcert. 10.30 „World Affairs", lezing. 10.45 Zang en viool. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.50 Om roeporkest. 484 M.: 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Zang voordracht. 8.50 Piano-recital. 10.30— II.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 10.50 Viool en piano. 11.2512.20 Omroep- kleinorkest. Nieuweniiagxn. Klaar, Amersfoort. LAND- EN TUINBOUW DE BACONREGELING Het antwoord was niet overduidelijk De vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Weijden over de wijze, waarop de laatste baconinschrijving heeft plaatsge vonden. zijn thans door minister Deckers beantwoord. Het antwoord, dit zijn wij met de N Rott. Crt. eens, was niet overduidelijk gesteld. Het was o.i. gegaan naar de regei dat men niet meer zegt, dan men kwijt wil wezen. Wat beteekent b.v., zoo vroeger wij ons af, de aanhef: het was den Minister be kend, dat er overleg gepleegd was vóór de inschrijving en dat hem nadien het re sultaat bekend werd? Daaraan knoopte zich een andere vraag vast: wanneer werd het rijksaccountants-onderzoek ingesteld? Neen, overduidelijk was dit antwoord niet. Maar de N. Rott Crt vindt het ook niet bevredigend en zegt er van: Dit betoog van minister Deckers hink! naar onze meening op twee gedachten. Om de kostprijs te verlagen wordt een concentratie van het baconbedrijf bevor- derd, maar tegelijkertijd keurt de minis ter goed, dat deze kostprijs door een on derlinge afspraak wordt verhoogd, ten einde een vergoeding te kunnen betalen aan de stilgelegde baconbedrijven. Zonder de crisismaatregelen zouden do- ze stilgelegde bedrijven reeds lang zijn be zweken, als een gevolg van de onderlinge concurrentiestrijd. Door de baconregeling werden zij echter staande gehouden op kosten van den vleeschverbruiker. Nu maakt de regeering er geen bezwaar te gen, dat deze thans stilgelegde overbodige fabrieken zelfs schadevergoeding zullen ontvangen, wederom op kosten van den consument De regeering misbruikt daardoor de Landbouwcrisiswet, welke is ingesteld ten behoeve van de noodlijdende Nederland- sche landbouw, ■voor de instandhouding en steun van een gedeeltelijk ten dool opgeschreven industrie. Afgezien van deze principieele overwe ging, maken wij echter vooral bezwaar te gen een, al dan niet officieel gesanctio neerde, te hoog opgeschroefde vergoeding aan de baconindustrie, omdat het tenslotte de verbruiker is, die de middelen daan- in de vorm van een heffing op vleesch moet betalen. Ook het Handelsblad klaagde, dat de Minister zoo half en zoo onduidelijk heeft geantwoord en schreef o.m.: Hij bepaalt zich er toe, in zijn antwoord eenige onbewezen algemeenheden over de zes'ig centen te zeggen, hij haspelt daarbij de gewichtseenheden door elkaar, beroept zich even op de Crisisaccountantsdienst (welke in het rapport-Beumer heeft bewe zen, op dit terrein niet thuis te zijn) en eindigt niettemin met de aankondiging van „verdere ma afregelen". Maar ver het carjlinal" o u n t, n.L of hij de de afspraak „nadien" heeft geapprouveerd (goedgekeurd) en of hij het bedrag van f 0.60 juist acht, rept hij niet, geen woord! Het komt ons voor dat, wanneer da „schadevergoedingsregeling", zou strookeu met de bedoeling van den minister, zij in de eerste plaats openlijk had moeten zijn tot stand gekomen en niet als gehei me inschijvingsafspraak; en in de tweede paats had zij den minister dan niet „na* dien" bekend moeten zijn geworden! Bovendien zijn er verschillende redenen waarom het niet op den weg van de re- geering ligt, om haar medewerking te ver leenen aan zulk een schadevergoedingsre- geling voor de bacon-industric, nóch aan een saneering derzelvc, op grond van de Landbouwcrisiswet. Immers, fabrikanten hebben hun bedrijvigheid niet zien inkrimpen als gevolg van deze wet, zooals b.v. de wèl met medewerking der overheid gesteunde meelimporteurs, die door het maalgebod zijn gedupeerd. Integendeel, de daling van de productie der bacon-industrie en het daardoor te groot worden der fabriekscapaciteit. is en kel en uitsluitend het gevolg van maat regelen, genomen door den éénigen afne mer van het product, bacon. n.L Enge land. Indien de regeering het wensche lijk acht, om de bacon-i n d u s t r i e daar om op eenigerlei wijze te steunen, dan dient zij daarvoor een wetsontwerp in te dienen; oogluikend voor dit doel gebruik maken van de Landbouwcrisiswet hier voor, zou echter een gebruik maken zijn van deze agrarische wet, waarvoor zij niet is bedoeld. Naar aanleiding van fiet feit, dat 'de Mi nister der Regeerings-commissaris niet heeft gehoord, vraagt het biad: Moet daaruit dus worden geconcludeerd dat óók minister Deckers thans tot de overtuiging is gekomen, dat de positie van den heer Van Zwanenberg scheef is? Want waarom raadpleegt hij hem niet als het bacon betreft? En een andere vraag is: waaraan ontleent de functie van: dezen baconfabrikant als Regee- ringsadviseur nog haar bestaans recht, nu hij op bacongebied niet langer om welke reden dan ook geraad- pleegt wordt? Neen veel bevrediging schonk blijkbaar het ontwoord van den minister nog niet. Sonder en Treuhanderkonto Afwikkeling achterstallige Handels vorderingen op Duitsche debiteuren In de week van 24 tot 29 Aug. 1936 is door de Nederlandsche bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 700.000 tvan de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 90545—91015. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 7.2 millioen. De Sonderkonto-posten waar joor koersfixee* ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door da Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 500.000 met de begunstigden afgerekend. Het hooerste afgerekende volgordenummer was 28.090. Het totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 8.3 millioen. De Treuhander- konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hierop der begrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8