OPTIHUS De komende Wereldtentoonstelling Natuurlijk in VOORBURG' ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Petroleumgascomforen H. J. REESINK Co ZUTPHEN Buitenland HET DERDE RIJK RINKELT MET DE SABEL Gedrukte stemming in breede volkslagen (Van onzen Duitschen correspondent) Sinds den wereldoorlog heeft Europa nog nooit zoo dicht gestaan bij de mo gelijkheid van een gewapend conflict als op het oogenblik! Duitschland wil alleen maar niet wederom de officieele aanvaller zijn en daarom wacht het liever op een provocatie van het bols jewistische Rusland, daar de geschie denis der laatste jaren heeft bewezen, dat de verdediger op den aanvaller, althans moreel, ontzaglijk veel voor heeft. Dat is de indruk, niet alleen van den neutralen toeschouwer, maar ook van de breede massa in het Derde Rijk. De burgeroorlog in Spanje houdt vanaf het moment, dat op 19 Juli de eerste berichten over een kleine, plaatselijke en onbeduidende muiterij door extra edities der kranten werden verspreid, het Duitsche volk in adem benemende spanning. De Duitsche pers is de laatste maand ge mobiliseerd geworden, om 't spookbeeld eener dreigende wereldrevolutie in de som berste kleuren af te schilderen. Kolommen en kolommen werden er gevuld met beschou wingen over het enorme roode leger, dat pa raat is, enkele honderden kilometers van de Duitsche oostgrens en waaraan geen andere bedoelingen worden toegeschreven dan de vernietiging van den „haard des vredes" in Europa: Duitschland! De verordeningen van 31 Augustus, waarmede Moskou den dienst plichtigen leeftijd van 21 tot 19 jaar ver laagde en waardcor het zijn staande leger met 50 pet. vergrootte, is in het Derde Rijk omonwonden uitgeroepen tot een communis tische mobilisatie tegen 't nationaal-socialis- tische Duitschland! De oorlogspsychose zit er op 't oogenblik bij het Duitsche volk ontegenzeggelijk in. Het is echter geen „frischer, fröhlicher Krieg", dien men tegemoet ziet, doch in tegendeel is de angst grooter en algemeener dan de geest drift. Men vindt daarvan den weerklank zelfs in de kranten. Vele Duitsche bladen trachten, in tegenstelling tot de uitgesproken partijpers. die in een soort hoera-stemming verkeert, het volk een riem onder het hart te steken. Vooral de groote ernstige organen (Frankfurter Zeitung, Berl. Tageblatt, Ham burger Fremdenblatt) blijven er dagelijks opnieuw de aandacht op vestigen, dat on danks het ultimatum aan de Spaansche strijd krachten ter zee naar aanleiding van de Ka- merun-affaire, ondanks het ultimatum aan de regeering-Giras te Madrid in verband met den moord op vier .Duitsehers en on danks het ultimatum aan de machthebbers van het Kremelin inzake de bolsjewistische anti-Duitsche-hetze, het Derde Rijk zijn absolute neutraliteit handhaaft en heel zijn diplomatieke actie erop gericht is, den vrede te bewaren. Sinds eenige uren is thans bekend, dat Duitschland zijn staande leger met niet min der dan 100 pet. heeft versterkt door den 2- jarigen dienstplicht in te voeren. Was de grootscheepsche agitatie tegen het dreigende bolsjewisme alleen maar bedoeld om dezen pil te vergulden? Heeft men er geen moment aan gedacht, om de dreigementen, welke zoo openlijk tegen Rusland geuit werden, in da den om te zetten? Is, nu de recruten van verleden jaar de kazerne niet zullen verla ten, het Spanje-incident om zoo te zeggen gesloten? Het Duitsche volk gelooft het niet. De angst is te groot geworden. De schrik zit er te diep in. Het is een oude waarheid, dat wie te veel bewijzen wil, niets bewijst! De schrikbarende onthullingen over de roode armee hebben de menschen klein gemaakt. Zoo trotsch als de man van de straat drie weken geleden was, over het grootsche vlag vertoon der jonge Duitsche vloot in Spaan sche wateren, zoo stumperig voelt hij zich thans tegenover de Russische millioenen met hun geweldige luchtvloot, hun duizenden tanks en hyper-moderne, zware kanonnen. De Iegersterkfe Hoe groot is thans in Duitschland de ge wapende macht? Toen Duitschland op 16 Maart 1935 be sloot, zijn „Reichswehr" uit te bouwen tot het volksleger der nieuwe weermacht, was men aanvankelijk van plan, de gewapende macht, die officieel 100.000 man telde, te verdriedubbelen. Het instituut van vrijwil ligers, dat voornamelijk beoogde, oud-front strijders tot het kader te maken van de jon ge recruten, voerde dit getal op van rond 300.000 tot schijnbaar iets meer dan een half millioen. Een lichting bedraagt momenteel in Duitschland ongeveer 400.000 dienstplichti gen. Wanneer dus in den loop der komende maand September de nieuwe landverdedigers den „grauen Rock" hebben aangegord, zal men de Duitsche weermacht op een klein millioen man mogen schatten. Tenminste, wanneer men zich tot het oproepen van slechts één lichting bepaalt. Men is namelijk verleden jaar begonnen met de lichting 1914 en een deel der lichting 1915 te mobiliseeren. Dit jaar komt, wanneer de kazerneruimte en de legervoorraden dit toestaan, volgens de Duitsche wet de beurt aan de rest der lichting 1916 en voorts aan de lichtingen 1916 en 1917! Zonder eenigen twijfel zal een en ander een zeer gunstigen invloed hebben op het toch al zoo gunstige, pas weer met bijna 200.000 afgenomen, Duitsche werkloosheids cijfer. De zaken staan nu in het Derde Rijk zoo, dat practisch de heele Duitsche man nelijke jeugd van haar 18de tot kort voor haar 24ste jaar van de straat af is, daar zij of wel is ingedeeld bij den Arbeidsdienst, of wel in de kazerne het vaderland dient. Voor het christelijke deel der Duit sche bevolking is het een groote ge ruststelling, dat de „Weltanschauung" van het nationaal-socialisme in het le ger nog geen ingang heeft gevonden. Natuurlijk staat het den manschap pen vrij om er, evenals elke andere, ook een „deutschglaübige" overtuiging op na te houden, doch hun zielzorg wordt alleen maar waargenomen door evangelische en katholieke aalmoeze niers. De Spaansche burgeroorlog Irun nog steeds in Regeeringshanden De Spaansche radio-stations, die zich in handen van de nationalisten bevin den, verspreidden gisteren het bericht, dat verscheidene vliegtuig-eskaders een nieuwen bomaanval op de Madrileen- sche vliegvelden Cuatro Vientos en Getafe hebben uitgevoerd. Hieraan werd toegevoegd, dat de volksfront-regeering thans in het geheel geen jacht- en bom bardementsvliegtuigen meer tot haar beschikking heeft daar alle zijn ver nield. De nationalistische vliegtuigen heb ben tegelijkertijd boven de Spaansche hoofdstad een aantal vlugschriften neer geworpen, dié het volgende ultimatum bevatten; Als gij uw leiders niet dwingt ons de hoofdstad onvoorwaardelijk over te geven wijzen wij iedere verantwoor delijkheid af voor de gevaren, die gij dan bij onzen aanval op de stad zult loopen". Verder werd medegedeeld, dat de grootste slag, die op het Somosiefrafront bij het aanbreken van den dag is begonnen, nog steeds voortduurt. De uit strategisch oogpunt belangrijke bergpas van I-avaria zou na een bloedig bajonetgevecht door de legionnaires en fas cistische militie bestormd zijn. De correspondent van de United Press op het Bidassoa-front meldt, dat ook de derde dag van den veldslag nog geenerlei beslis ing heeft gebracht Uit goed gekozen stellingen hebben de rooden een bajonet-aanval van Mola's troe pen kunnen afslaan. Telkenmale, dat de nationalisten en gionnaires over de heuvelen voor Irun trachtten op te rukken, slaagden de roode miliciens door een hevig mitrailleurvuur erin, den aanval tot stilstand te brengen. Zij bestreken iederen duim gronds met hun salvo's, zoodat het den nationalisti schen colonnes nergens gelukte, door de verdedigingslinie heen te breken. In den loop van den namiddag moes ten de nationalisten zich zelfs tengevol ge van het moordend vuur der rooden op vele punten van dezen gevechtssec tor langs de Bidassoa terugtrekken op de stellingen, die zij Woensdag bij den eersten aanval bezet haddon. Naar de meening van militaire waar nemers moet er bij de uilvoering van de tactische plannen van het nationalis tische opper-commando iets verkeerd geloopen zijn. Waar echter precies de fout schuilt, is op het oogenblik niet uit te maken. De versterkingen uit Pampeluna, die tot ontlasting van de in den Bidassoa- sector opereerende fascistische en Car- listische militie tegen Hernani in het veld moesten worden gebracht, zijn naar het schijnt niet op tijd aange komen. Andere waarnemers zijn van meening, dat de oorspronkelijke strijdkrachten, die Woens het offensief tegen Irun begonnen, te klein en thans ook te uitgeput zijn, om door den sterken verdedigingswal heen te L.eken. De afdeelingen legionnaires zouden Nationalisten moesten terugtrekken Vliegtuigen over Madrid Nieuwe rechtbanken te Barcelona De voorzitter van den regeeringsraad van Catalonië, Casanovas, deelde aan de pers mede, dat in de Staatscourant decreten zullen verschijnen, waarbij nieuwe rechtban ken worden ingesteld, welke Maandag a.s. in werking zullen treden. De personen, die op 't schip „Uruguay" gevangen worden gehouden, zullen voor deze rechtbanken terecht staan. Deze zullen mondeling en snel werken. In het vervolg zullen terechtstellingen niet meer plaats hebben in het fort Mon- juich. Ook zal geen publiek meer worden toegelaten bij de executies. Fransche hulp voor gewonden Jacques Duclos, de vice-president van de Fransche kamer, Ziromski, de vertegen woordiger van de Fransche socialistische partij, en Georg Branting, een Zweedsch se nator, zijn t«. Barcelona aangekomen en hebben een bezoek gebracht aan president Companys. Zij stelden hem het sanitaire materieel ter hand, dat voor de gewonden bestemd is. Labour en Spanje De resolutie, welke door den nationalen raad van de Labour-partij is opgesteld ton gunste van niet-inmenging in Spanje, is met groote meerderheid door het congres van leiders van Labour en vakvereenigin- Na afloop van de bijeenkomst is de pers een communiqué verstrekt, waarin de na druk wordt gelegd „op de ernstige gevaren, die voortspruiten uit het toenemende ïs- cisme, welke een voorbeeld vinden in den militairen opstand in Spanje". Voorts wordt gewezen op den steun, dien Italië, Duitschland en Portugal aan de na tionalisten hebben bewezen en wordt be treurd. dat men het noodig heeft gevonden „de wettige regeering van Spanje voor een embargo op wapenen en munitie te plaat sen". „Wanneer het niet-inmengingsaccoord on middellijk en loyaal wordt toegepast ioor alle partijen en de uitvoering doelmatig *e- coërdineerd wordt en onder controle re- steld, zal toch nog de grootste waakzaam heid geboden zijn. om te beletten, dat de overeenstemming benut wordt ten nadeelë van de Spaansche regeering". De nationale arbeidsraad heeft de aan beveling gekregen, van nabij de gebeurte nissen te volgen in overleg met het I.V.V. en vertegenwoordigers der Spaansche ar beiders. Hoe de strijd begon Het signaal voor de hervatting van den strijd was het verschijnen van een bombar dementsvliegtuig uit Burgos, dat kort na zonsopgang een aantal bommen op de vijan delijke stellingen neerwierp. Duidelijk viel vast te stellen, dat er reeds in den eersten aanval van de nationalisti sche colonnes geen kracht zat. De troepen schenen zeer vermoeid. De enkele honderJen legionnaires, die op het Irun-front in het veld gebracht zijn, moesten zich dan ook terugtrekken. Een gemengde batterij van de rooden, die op een boerderij ten Zuiden van Behobie in stelling stond opende een flank-vuur tegen de vooruitgeschoven stellingen van de nar tionalisten uit 105 en 37 millimeter-kanon nen. Tegen het invallen van den avond sche nen beide partijen afgemat te zijn en voor de eerste maal sedert drie dagen trad er een pauze in op het front. Vooral onder de legionnnaires zouden vele dooden gevallen zijn. Van de zijde der volksfronters worden de verliezen voor de tegenpartij aangegeven met driehonderd, doch niets wordt medegedeeld omtrent de verliezen, die zij zelf geleden hebben. De waterleiding van Irun is ongeveer drie kilometer voor de stad door een gra naat getroffen. Vanuit Hendaye kan men duidelijk het water hoog de lucht in zien spuiten. Fransch-Spaansche wrijvingen Tusschen den nationalistischen gouver neur van Pampeluna en den commandant van de Fransche grenspolitie is het tot een conflict gekomen, wijl, naar de meening van den gouverneur, van den Franschen grenskant, van Biriatou uit, op de nationa listische troepen geschoten is. Naar uit Pampeluna gemeld wordt, zou de militaire gouverneur aan de Fransche grenspolitie dringend verzocht hebben, in de toekomst elk ingrijpen van Fransch grondgebied uit te verhinderen, daar hij anders genoodzaakt zou zijn, zijn troepen bevel te geven, zich te verdedigen. Verder zou hij er tegen hebben gepro testeerd dat steeds weer Spaansche volks frontvliegtuigen over Fransch grondgebied vliegen, respectievelijk bij de achtervolging door nationalistische vliegtuigen daarheen vluchten of uit Frankrijk komend hun aanvallen ondernemen. De hoogste ambtenaar van de Fransche grenspolitie verklaarde naar aanleiding hiervan, dat hij geen protest uit Pampelu na had ontvangen, doch wel het verzoek een onderzoek in te stellen naar bovenge noemde overvallen. Dit onderzoek was Vrij dagmiddag ingesteld. De grensgendarmen, die de wacht hadden, hadden evenwel met nadruk verklaard, dat zij van dergelijke voorvallen niets wisten, WEER DUITSCHE TOERISTEN NAAR OOSTENRIJK Duitsche toeristen, die naar Oostenrijk reizen, zullen in de toekomst een bedrag van 500 Reichsmark daarheen mogen mede nemen. Voorloopig echter is 250 Reichsmark het maximum, dat door hen mag worden uitgevoerd, met het oog op de nog niet in onbeperkte mate ter beschikking staande middelen. Bij uitzonderingsgevallen kan toestem ming gegeven worden tot het medenemen van een hooger bedrag. Mussolini naar Berchtesgaden In zekere politieke Duitsche en buiten- landschc kringen doet het gerucht de ronde, dut wij onder voorbehoud vermelden, du: Mussolini in de tweede helft van September een bezoek zou kunnen brengen aan Hitier Men verzekert, dat dit bezoek ondcrwem van de besprekingen tussschen Hor'hy en Hitier zou hebben uitgemaakt Mussolini zou per vliegtuig komen en landen op liet liegveld. dat men te Berchtesgaden bezig is aan te leggen voor Hitier. In dezelfde kringen hecht men aan dit even'iieele bezoek van Mussolini groot poli tiek belang. Mussolini zou dit bezoek a's tegenbezoek brengen voor dat wat Iliiler in Venetië hem gebracht heeft, in den zomer van 1933. De duce zou van de gelegenheid gebruik maken persoonlijk zijn dankbaarheid te uiten voor de houdiug, die Duitschland tij dens de sanoües heeft aangenomen. Naar een Roemeensche regeeringscrisis De Roemeensche bladen berichten om trent ernstige moeilijkheden, die het kabi net- Tatarescoe op het oogenblik zouden be dreigen en wellicht zelfs tot een regeerings crisis zouden kunnen leiden. Naar gemeld wordt, gaat het hier om mceningsverschillen in den boezem der re- geering over de to nemen maatregelen te gen botsingen, die met de rechtsradicalen zouden dreigen. Alle leden der regeering zijn uitgonoodigd hun vacantie te onderbreken en zich direct naar Boekarest te begeven. Minister-prcsi dent Tatarescoe heeft zich naar den koning te Sinaja begeven en is daarna in gezelschap van den minister van oorlog naar Constantza gereisd, waar do voorzitter der liberale regeeringspartij, Bratianu, vertoeft. Heden zal een ministerraad worden ge houden, die voor het lot der regeering be slissend zal zijn. In regeeringskringen wordt niettemin be weerd, dat het kabinet den toestand volko men meester is, en dat er geen gevaar voor verstoring der orde bestaat. Nog onrust te Jeruzalem Niettegenstaande het feit, dat de staking van de Arabieren beëindigd zou worden, hobben te Jjruzalom nog een aantal overval len plaats gehad. Een jeugdig Joodsch po litieman is in een van de buitenwijken doodgeschoten. Twee uur later vuurden twee Arabieren op een Joodsche begrafenis. Niemand werd getroffen, doch één van de Arabieren werd gearresteerd. Verder werd een bom geworpen naar een Joodsche autobus, zonder schade aan te richten. In de Joodsche wijk werd een Ara bier door een schot ernstig gewond. De aan valler werd door voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het slacht offer is later op den dag overleden. Later bleek, dat de Arabieren, die gear resteerd werden, niets te triaken hadden met liet geval. Zij vluchtten toen werd gescho ten en werden door de voorbijgangers bij vergissing aangezien voor de daders. Voor het eerst sedert vele weken patrouil leerde de politie weer door de straten niet de stalen helmen op. DU BIEUSE VORDERINGEN FIDUGIA-INCASSO'S - UTREGH1 staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTICIl! fAdvJ De eerste voorbereidselen (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons: Aan de Fransche organisatoren mag eer niet onthouden worden, dat ze er steeds weer in slagen, een geschikte omlijsting te vinden voor de vele belangrijke tentoonstel lingen, die in Parijs gehouden worden. De koloniale expositie van 1931, waaraan voor Nederland tezamen droeve en blijde herin neringen verbonden zijn, had als plaats het Vincensche Bosch, en het gelukte den ar chitecten en bouwers, om het geheel tot stand te brengen, zonder dat de boomen zelf te lijden hadden, doordat men de verschil lende paviljoens op kunstige wijze in liet groen, ja dikwijls om de stammen opgetrok ken wist te groepeeren. Het Fransche kolo niale museum daar ter plaatse is nog altijd een zeer bezienswaardig restant van wat toen bijeen was gebracht. In 1937 wil enen het den bezoekers nog gemakkelijker maken, om het terrein te be- eiken. Nu zijn niets minder dan de oevers van de Seine de uitverkoren plaats voor het toekomstig schouwspel. Deze keus is niet origineel, want o.a. de groote wereldtentoon stelling van 18S9 werd evenzeer door de ri- ier doorsneden. Tegenover het voordeel van de centrale ligging heeft het nieuwe ter rein het bezwaar, niet vierkant te zijn,doch zeer langgerekt. Het heeft een totaal opper vlakte van 100 H.A., en strekt zich uit van Place de la Concorde tot het Zwanen- eiland. Tusschen deze beide uitersten is men reeds aan de eerste voorbereidselen be gonnen. Zoo wordt ijverig aan de verstevi ging van de rivieroevers gewerkt, en de brug Jena is verbreed tot 35 Meter. Bij al deze ar beid is men er op uit, het harmonieuze van den huidigen aanleg niet te schaden. Parijs heeft de reeks van bouwstijlen, die het in den loop der eeuwen heeft meegemaakt en ondergaan, steeds weer tot een fraai geheel doen samensmelten, en de overgangen zijn eer geleidelijk dan plotseling, en vooral niet kwetsend. Dit systeem wordt ook gehandhaafd bij de op handen zijnde tentoonstelling. Misschien is de nieuwe architectuur thans zoover, da! ze een eenigszins blijvend cachet kan druk ken op de omgeving. In alle geval is zeker, dat enkele leemten in den vorm van braak liggende terreinen opgevuld kunnen wor den. De expositie zelf belooft een groot succes te worden. Nu heeft men al meer dan 40 deelnemende staten, het aantal, dat aan de vorige Parijsche wereldtentoonstelling, die van 1900, meewerkte. Het gevolg is, dat het stadsbestuur driemaal achtereen belangrijke terreinen aan den staat ter beschikking moest stellen, eerst 33 H.A., later nog 42, eri tenslotte 25. Voor vele landen en inzendin gen zijn de plaatsen al bepaald. Daarbij Ro men de nationale paviljoens vooral in het centrum. du3 aan den voet van den Eiffel- toren en het plein van het Trocadero, terwij. verderop de verschillende producten van nijverheid, tuinaanleg,, kunsten enz. gezocht moeten worden. Op het Zwaneneiland, waar de tenten over het water heen gebouwd wor den, komt de inzending van de Fransche koloniën. Als slachtoffer van de komende expositie is het Trocadero gevallen. Het is thans goeddeels met den grond gelijk gemaakt en zal dus slechts in de herinnering van d? vele bewonderaars blijven voortleven. De Eiffeltoren heeft het er beter afgebracht Hij mag zijn bestaan nog rekken, zij het ook kwijnend, gezien de afnemende belangstel ling. Vroeger liep het aantal bezoekers jaar lijks in de millioenen, maar in 1934 was het slechts 322.9(39 en in 1935 zelfs 288.643. In 1889, het 'jaar waarin hij door Gustav Eiffel ter gelegenheid van de toen gehouden we reldtentoonstelling gebouwd werd. bracht hij de menschen wellicht meer tot geestdrift dan nu het geval is. Men zong van den „to ren van voortuitgang", die van ijzer was gebouwd, opdat men hem beter zou kunneD beklimmen. Tegenwoordig wordt het feit. üat hij uit staal is samengesteld, door den Parijzenaar eerder betreurd dan toegejuicht. Het vervaarlijke geraamte is dan ook wei nig aesthetisih. De Fransche humoristen zeggen zelf, dat het prettig is, den Eiffelto ren te bewonen, omdat dit tenminste de eenige plaats is, waar de toren niet te zien is. De bouwer heeft in 1SS9 gezegd, dat zijn product gedurende 50 jaar door ieder veilig beklommen kon worden. Na dien tijd zou veel van de sterkte verloren zijn gegaan. Hieruit volgt, dat de komende expositie zeer in de nabijheid komt van het moment, waarop de Eiffeltoren zijn leven van een halve eeuw zal beëiDdigen. Zal dan tevens de zwanenzang gezongen worden? Hierover staat nog niets vast, maar wel mag de hoop uitgesproken, dat de tentoonstelling van 1937 evenzeer als dié van 1889, ja zelfs meer dan deze, in staat blijke, een bouwwerk na te laten, dat een schakel vormt tusschen on tijd en dien, waarin de poorten van een nieuwe expositie geopend zullen wor den. De wijziging van het Volkenbondspact De Argcntijnsche vertegenwoordiger lc Gcnève beeft op het secretariaat generaal van den volkenbond de voorstellen van de Argentijnsche regeering inzake wijziging van het volkenbondspact overhandigd. Argentinië stelt hierin voor, den bond meer universeel te maken, den raad meci democratisch te maken met gelijkheid van de staten en die artikelen, welke in liet pact onvoldoende zijn gehleken, te wijzigen. De Argentijnsche regeering stelt ook groo te» prijs op bet harmonisecren van bet pact van Genève met het Briand-Kellogg-pact en bet Argentijnsche pact. Ook het Russische voorstel tot wijziging van het volkenbondspact is door den secre taris-generaal van den bond ontvangen. De sovjet-regeering verklaart hierin, trouw te zijn aan de grondbeginselen van het pact °n stelt slechts een aantal wijzigingen voor in zake de toepassing. O.a. verlangt de sovjet- regeering versterking van artikel 15 inzake toepassing van sancties. Trotzki wordt geïnterneerd Een nieuw conflict te Moskou De Noorsche minister van Justitie heeft medegedeeld, dat de Noorsche regeering heeft besloten den revolutionair Trotzki en zijn echfgenoote te interneeren, nadat Trotz ki in een bespreking nadrukkelijk had ge weigerd, de voorwaarden, welke hem wer den gesteld voor verder verblijf te Noor wegen, zich niet tncer in te laten met poli tiek, te aanvaarden. De beide secretarissen van Trotzki zullen worden uitgewezen. Intusschen dnen te Moskou geruchten dc ronde, volgens welke tusschen Stalin en do weduwe van Lenin, Kroepskaja, een ernstig conflict is uitgebroken. Kroepskaja zou ern stige kritiek geleverd hebben op de terecht stelling van Zinovjef en Kamenef Ilaar zon thans arrestatie en verbanning uit Moskou dreigen Moskou en Berlijn In welingelichte Duitsche kringen wordt verklaard, dat de Russische regeciing niet heeft geantwoord op het onlangs uitge brachte Duitsche protest inzake de anM- Duitsche campagne voor de Russische radio zenders. Opgemerkt wordt, dat in de „Tzvestia" een artikel is verschenen, dat officieus de mee ning van de sovjet-regeering weergeeft. Het blad verklaart hierin, dat het protest van Duitschland ontijdig is. aangezien de Duit sche pers een aantal artikelen publiceert, welke beleedigend zijn voor Rusland on systematisch de maatregelen, welke de sov jet-unie heeft genomen tot verdediging van haar gebied, een andere bedoeling toekennen Vermoedelijk zijn deze argumenten ook ter kennis gebracht van den Dubschen am bassadeur te Moskou, graaf vnn der Schu lonburg. Een ander antwoord aan Rorlijn wordt niet verwacht. Dr. Schacht op de terugreis Nadat Dr. Schacht gistermiddag een afscheidsbezoek had gebracht aan dert Franschen minister-president Blum, is hij per vliegtuig weder naar Berlijn afgereisd. Alvorens de Fransche hoofdstad te verlaten heeft. Schacht tijdens een te zijner eere houden receptie in het Duitsche huis een rede uitgesproken waarin hij o. m. zeide. dat hij niet naar Parijs was gekomen om credieten te vragen. Schacht is altijd een tegenstander geweest van buitenlandsche i jningen. die i verscheidene jaren dezelf- o oeilijkheden zjuden opleveren. Vertrouwen kan alleen gevestigd worden door persoonlijk contact. De welwillende ontvangst, die spreker te beurt is gevallen, achtte hij een uitdruk king van den latenten wil om uit de at mosfeer te komen, waarin niet meer van gedachten wordt gewisseld of zaken worden De besprekingen te Parijs hebben be trekking gehad op de mogelijkheid het vertrouwen tusschen de twee landen te herstellen. Daarna zouden dan de groo te problemen ter hand genomen kunnen worden. „Ik verlaat Parijs met de zekerheid, aldus Schacht, dat Frankrijk en Duitsch land in de eerstvolgende maanden ac tieve gedachtenwisselingen tusschen lei dende persoonlijkheden wenschen te hervatten." Ryds-Smigly naar Parijs Gistermiddag is generaal RydzSmiglv uit Warschau naar Parijs vertrokken, om b->t bezoek van generaal Gamelin aan Po len te beantwoorden. Aan 't station verd hem uitgeleide ge daan door hooge functionarissen van de Fransche ambassade en leden van de Pool sche regeering. Rydz-Smigly wordt vergezeld van gene raal Stachiewicz, den chef van den grooten generalen staf van Polen en kolonel Strzelcki. Voor zijn vertrek verklaarde generaal Rydz-Smigly. dat hij gaarne deze reis maakt, omdat deze hem in de gelegenheid stelt, in nauwer contact te treden met het Fransche leger, dat met het Poolsche leger is verbonden door een alliantie, welke zoo als een ieder weet, gesloten is na den groa ten oorlog. Voor: C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening Vooral bij bereiding van Rhaharber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak: het Is een zuiver product In handige platte draatdnnsjes A 400 stuks, slechts 25 cent. Bij Apotheken en Drogisten. Import: H. TEN HERKEL Hilversum. lAdv.)i WENDT U bij bet ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN t te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Matbenesserweg 27a, Telet 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 818 *e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2273 NATUURLIJK te Heemstede Belastingen lang. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gelll. Woninggids b|j: HEEMSTEDE's WONINGEUREAÜ CORN. L.KWAK - TIEEMSTEDE DREEF 276 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Haar. Verbuur, Koop. Verkoop V3D VILLA'S, LANDHUIZEN, BUITENPLAATSEN. ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTINGEN Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND - INDIE" Steenhofstraat 77, SOEST, Telefoon 909 verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco gelll. Wonlnggtds BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Px. Marlannelaan 272 van Straaten's Woningbureau van 1 892 Utrecht, Biltstraat 58bis, tel. 10429 geeft inlichtingen omtrent alle te UTRECHT te KOOP of te HUUR zijnde perceelen Toch onrust in Marokko? Volgens een bericht uit Tanger zou in het Marokkaansche achterland opnieuw een opstandige beweging tegen generaal Franco zijn uitgebroken. Ook de Moorsche troepen van het garnizoen van Arcila zouden aan het muiten zijn geslagen. De muiterij knn evenwel spoedig worden onderdrukt. Volgens hetzelfde bericht zou de onrust onder de Mooren tengevolge van de terecht stelling van eenige Arabische leiders te Te- toean toenemen. TYPHOON IN ZUID-KOREA Zuid-Korea is in ernstige mate geteisterd door een typhoon. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, aan gezien de verbindingen zijn verbroken, doch volgens een telefonisch bericht uit Foesan zijn 8 personen omgekomen en 60 gewond. 250 huizen zijn vernield, 1500 staan onder water en 70 schepen zijn vergaan of ver nield. De materieele schade wordt geschat op 20 millioen yen. Kort Nieuws De „Times" schrijft, dat het verzoek van Egypte om opneming in den Volkenbond waarschijnlijk pas in December aan de Vol kenbondsvergadering kan worden voorga legd. Het Britsch-Egyptisch verdrag rnont eerst geratificeerd worden, wat pas na ie bijeenkoming van de parlementen te I/>ndeo en ie Cairo, in November, zal kunnen ge< schieden. Dr. G o e b b e 1 s zal morgen le Venetië aankomen, waar hij een onderhoud zal heJv ben met Dino Aldiert, den Italiaanscheni minister van pers en propaganda, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2