KRUISWOORDRAADSEL Horizontaals 1 Republiek in Centraal - Amerika, 7 Streelen. 8 Zeearm in Groningen, 10 Planeet. 12 Omslag. 13 Rijst 14 Plaatsje in N.-Braibamt. 17 Zenuwbladen (purgeermiddel). 19 Beraadslaging, dispuut. 20 Galziekte. Verticaal; 1 Fransche marinehaven, 2 Jongensnaam (aflk.) 3 Hoop, Stapel. DAMRUBRIEK Redacteur: W. HOEKSTRA, Tulpeboomstraat 6, Den Haag. Inzendingen uitsluitend aan dit adres. Vooi alle vraagstukken geldt: Wit begint en wint. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk S dagen na plaatsing. OPLOSSINGEN: No. 844 (Springer) Wit speelt 3430, 2319! De nu ontstane situatie is zeer belangrijk. Wij raden leeers, die de oplos sing niet vonden, aan de hand van deze zetten de afwikkeling verder te zoeken. No, 845 (Maglione) Wit speelt 23—19, 37—31, 40—34, 2S—23, 23X5! Oplossingen werden hiervan niet ingewacht. Ook deze week worderf geen oplossingen inge- tijger, die met een nijdige snauw in mijn richting naar de glooiende helling der valkuil sprong, zich daar echter weer omdraaide en toen vlak tegen over mij kwam te staan. De valkuil was wel wat te nauw voor hem om mij te bespringen, en daar om gaf hij er blijkbaar de voorkeur aan, tegen de bijna steile hellingen op te springen om zich juist op de plaats waar de netten losgeraakt waren, uit de voeten te maken. Reeds was hij er bijna in geslaagd; met zijn beide voorpooten had hij izich al over de rand gewerkt, toen het dorps opperhoofd aan kwam snellen met een lange, '«randende fakkel van uitgedroogde palmbiaderen, vermengd met wat kolophonium, die hij vlak bij de kop van den tijger heen en weer bewoog, waarop deze zich blazend en klauwend weer in de kuil liet vallen, en daar va.n mij een geweer schot kreeg, dat, hoewel het slechts een schamp schot was, tenslotte voor het dier voldoende bleek te zijn om weg te loopen tegen de glooiende helling op, in de Valkooi. Ik commandeerde toen: „Let go" en mijn vriend liet de valdeur neer. Ik dankte er God voor, dat het avontuur zoo goed nog was afgeloopen, en mijn vriend met mij. j'focn we ee-n beetje van de' schrik bekomen wa ren, konden we op ons gemak den gevangen tijger bekijken. Daar de kooi zeer laag was kon onze gevangene niet in de kooi gaan staan. Zoodoende konoen wij vrij dicht bij het traliehek gaan staan, zonder gevaar te loopen, dat de tijger onverwachts aet zijn klauwen door de tralies naar ons zou slaan. Ofschoon we al menigen tijger gevangen hadden, had ik toch nog nooit zoo'n groot dier gezien. Toen vingen we met het klaarmaken voor het langdurige transport aan. De kooi werd met stevige planken dichtgetimmerd, behalve het [voorste hek, dat tevens als deur dienst aeed. Maar omdat we de tralied wel een beetje te wijd von den staan, bevestigden wij er fijnmazig gaas voor, echter zoo, dat wanneer het dier eten of drinken imoest hebben, dit gaas aan één kant losgemaakt ikon worden. Nu kort geleden heb ik dezen tijger nog eens in zijn laatste woning gezien, waar hij, na een voor spoedige reis, gezond en wel aangekomen was. Op zijn kooi stond een klein bordje met de woorden: „Berüchtiger „Menschenfx-esser" in Calcutta; hat 380 Mensohen verschlungen, Indien." Vraagstuk No. 851 Combinatie van D. KLEEN, Heemstede 46 47 48 49 Zwart: 4, 7—9, 15, 20, 26, 33, dam op 14. Wit: 24, 28, 32, 35, 37, 39, 41, 43—45. Wit 1 37—31 2 32—27 3 39X28 4 45X1! Elegant! Zwart 26X46 14X40 46X30 VOORDEEL IN DE OPENING De volgende openings-variant is van den in Frank rijk vertoevenden Chineeschen speler King. 1 32—28 2 37—32 3 41—37 4 34—30 5 30—25 C 31—27 7 40-34 17—21 21—26 12—17 17—21 11—17 8—12 20—24? OPLOSSING Van het Kruiswoordraadsel nit het vorige nummec II o r i iz o n t a a 1Edelsteen, Iowa, Ergo, Aal, Eest, Goed, Balk, Taal, Oma, Tocantins. Verticaal: Eigenbaat, Dole, Laat, Telg, Egge^ Noodeloos, Sol, Ora, Auto, Koba, Tact, Aimen. 5 Meisjesnaam. 6 Matig, onthoudend. 9 Soort hert 11 Aanleiding. 15 Plaats in Gelderland. 16 Meisjesnaam (afk.) 17 Zijrivier v/d Donau 18 En- De oplossing die men ons niet behoeft toe to zenden geven wij in het nummer van volgende week. ■J i i ■j* S 1 M e 1 i a w v- ü1 1 i Vft 47 48 49 50 8 27—22 18X27 9 28—23 19X28 10 33X11 6X17 11 25—20 14X25 12 34—30 25X34 13 39X8 2X13 14 37—31 26X28 15 38—22 ad. lib. 16 42X2 Vraagstuk No. 854 PARTIJSTAND Zwart: 4, 9, 12—14, 17—20, 24, 26, 29, 35. Wit: 25, 32, 33, 36—39, 42—45, 47. In deze partij, gespeeld voor de onderlinge compe titie van de Haarlemsohe Dam-club, wist de heer Kleen op een aardige winst te spelen. Laatste zet was 3127, Zwart verlokkend tot 2631, 3540, 19X48. Wit won nu als volgt; 47—42, 26—21, 33—29 43—38, 39X10 en 25X36 Verrassend. Vraagstuk No. 852 Auteur: J. GROENTEMAN, Amsterdam 46 47 48 49 50 Zwart: (F. Bonekamp) 1, 2, 6, 7, 12, 13, 17, 20, 22, 26, 31. Wit: (A. Fischer) 23, 33, 38, 39, 41, 43, 44, 46, 47, 49, 50. Wit speelde 3822, zwart verlokkende tot 3137 (wit 3228) (zwart 1318!?). Het spel verloop was echter: 38—32 (31—37?) 2318 (12X33 gedwongen) 3328 22X33) 39X 8. Zwart 2X13 dam, anders direct verifies volgt. 4136 (37X28) 3631 (26X37) 47X42 (37 X 39) 44X2 wint. DAMZET IN DE OPENING Alle schijven in aanvang-stand en speel de volgen* 2 39—33 3 44—39 4 31—26 5 26X17 6 36—31 7 31—26 8 26X17 9 50—44 10 41—36 Zwart 18—23 12—18 7—12 17—21 12X21 2—7 7—12 12X21 1—7 21—27? 47 4f 11 32X21 12 46X37 13 38—32 14 31X1! 23X41 1627 27X20 382 Buirenlcinckeli Oveiziclih Donderdagavond, Het noodweer, dat zich boven Spanje ontlaadt en dit ongelukkige land nu reeds meer dan een maand in vuur en vlam zet, mag de aandacht niet afleiden van de nog aanzienlijk donkerder en dreigender luchten, die aan den oosterhemel op doemen. Wij meenen de controverse tusscihen het nationaal-socialistisohe Duitschland en het com munistische Rusland, beide onder streng dictato- risch regiem levende grootmachten, wier tegen stelling er een is als tussclien vuur en water. Rusland heeft zijn dienstplichtigen leeftijd voor miliciens met twee jaar verlaagd, door dien van 21 op 19 jaar te brengen. Dit be teekent, dat men er op den eerstvolgenden datum van inlijving niet slechts de beschikking krijgt over de jongemannen van 21 jaar, doch tevens over een „oogst" van 20- en van 19-jarigcn, dus over een zeer aanzienlijk vergroot contingent. Met andere woorden, de Unie van Sovjet-Republieken getroost zich een extra inspanning om daardoor het tempo van zijn be wapening eensklaps te versnellen, hetgeen erop Kan duiden, dat men met de mogelijkheid reke ning houdt, deze extra-toevloed van weerbare jongemannen binnen aflzienbaren tijd noodig te hebben. Wellicht bestaat er tusschen dezen Sovjetmaat regel en het onlangs plaats gehad hebbende bezoek aan de Poolsche hoofdstad van den inspecteur- generaal van het Fransche leger, generaal Gamelin, een niet al te ver verwijderd verband. Parijs en Moskou zijn militaire bondgenooten, en Polen, dat tusschen deze beide vrienden in een moeilijke positie verkeert den één beschouwt het als zijn bondgenoot, den ander als zijn erfvijand zal vermoedelijk met den Franschen expert zijn tech- nisch-militaire voorzieningen nader hebben beke ken. Dat de besprekingen belangrijk waren en van spoedeisohcn.den aard, vloeit ook voort uit het tegenbezoek dat Smigly-Rydz, Pol en's militaire inspecteur-generaal, naar verluidt nog vóór het einde dezer maand aan Parijs zal brengen. Hoe zwaar aan consekwentdes de Russische stap is, blijkt uit hetgeen Berlijn daartegenover heeft ge steld. Hitler heeft de diensttijd voor den Duitschen militair verdubbeld, door dien op twee jaren te brengen. Het officieele argument is natuurlijk een verwijzing naar Rusland. Rusland versterkt in zeer haastig tempo zijn militaire positie, ergo kunnen wij niet achterblijven. Hoever deze argu mentatie juist is, valt moeilijk te beoordeelen. In zekere kringen neemt men aan. dat ook zonder deze machtsuitbreiding van hét Roode Leger de Duitsche weermacht door den Berlijnschen dicta tor zou zijn versterkt. Grond hiertoe vindt men in het militaire karakter van den Duitschen machts- staat, en in de tendenz, „sich breit zu machen", niet het minst tegenover het fascistische Italië, welles geheele mannelijke bevolking, bijna zou men met eenige overdrijving zeggen van de wieg tot het graf, in militair kader is georganiseerd. Mus solini heeft de Italiaansche jeugd reeds zeer vroeg in zijn greep, al lang voor de dienstplichtige jaren, en houdt zijn manschap „onder appèl" tot op den zestigjarigen leeftijd. Onder deze omstandigheden kan men in Italië dan ook met een officieelen diensttijd van anderhalf jaar volstaan; het volk is er „afgericht", om dezen menagerieterm, die feite lijk menschen onwaardig is, hier eens te bezigen. Hoe ook het oorzakelijk verband der dingen precies mag zijn, vast staat thans wel, dat de geest der strijdvaardigheid in Europa hand over hand toeneemt, en dat de verantwoordelijkheid voor dit verloop van zaken goeddeels drukt op de drie staten, zooeven genoemd, wier „politiek van de daad" de wereld op een zeer gevaarlijke helling brengt. Al zou het Spaansche burgerconflict dit maal nog geen aanleiding geven tot een ontlading de Fransche non-interventie-actie lieeft inder daad vrucht gedragen ontkend kan niet worden, dat zich in ons werelddeel krachtreservoirs be vinden, waarin de energie zich meer en meer op hoopt. 1-Iet is moeilijk aan te nemen, dat het einde daarvan iets anders dan een tragedie zal kunnen Eijn. ,Voor wie een open oog heeft voor de gevaren van een persoonlijk regiem, dat 'aan de zeer enkelen bijzonder uitgebreide volmachten in handen geeffc, lijkt de toekomst allerminst rooskleurig! 1 <3 t - In de politieke carrière van velen, o.a. van Zinovv- jef en Kamenef, kwam door deze machtsmeting een breuk; hun reputatie was geknakt. Toen de moord op Kirof gepleegd werd, was dat een nieuwe aanleiding, de gevallen grootheden in een proces te betrekken. Zij kwamen er destijds nogal genadig af, met gevangenisstraffen. Het proces, dat dezer dagen beëindigd is, was een sensationeele reprise van dit voorgaande. Het berustte op de veronderstelling, dat er een Trotsky-centrum in de Sovjet-Unie zou bestaan, welks streven het was, Stalin en zijn voornaamste medestanders uit den weg te ruimen, om plaats te maken voor de poli tiek der Trotskyïsten. Men zou zelfs een brief hebben gevonden, waarin Trotsky zijn aanhangers op den man af tot deze sluipmoorden aanspoorde. Merkwaardig is, dat dit bewijsstuk volgens som migen nimmer ter tafel is gebracht gedurende den loop van het geding, en dat ook niet is op gehelderd welke verbindingen er tusschen de moordenaars van Kirof en de ditmaal terecht staanden bestonden. Bijna even merkwaardig is, dat alle zestien beklaagden openlijk 6chuld hebben beleden, en zelfs hun rechters voor hun vonnis, dat de dood voor hen beteekende, hebben gedankt Hadden de verschrikkingen der geheime verhooren hen binnenskamers vooraf zóó murw gemaakt, of vreesden zij een lot, nog erger dan den kogel? Dit raadsel zal wel nimmer worden opgelost; dc exe cutie is inmiddels voltrokken <3 In Spanje blijft de strijd even fel en hardnekkig voortduren. Thans is het voornamelijk in den sector van San Sebastian en Irun, beide steden in het noorden gelegen, dat de kamp zich toespitst Het gaat er voor de aanhaligere der regeering om, stellingen te behouden, die een gemakkelijk con tact met de buitenwereld waarborgen, terwijl om diezelfde reden er den nationalisten alles aan ge legen is, hier hun tegenstanders onder den voet te loopen. Aan beide zijden wordt met groot-e dapper heid gestreden. Mijnwerkers en arbeiders uit de fabrieken, gegroepeerd rond een kern van geregel de troepen, bieden een merkwaardig taaien weer stand aan beproefde beroepssoldaten al6 de mili tairen van het Spaansche vreemdelingen-legioen en de Rifkabylen, wier offensief bovendien nog door vliegtuigen en tanks wordt ondersteund. Van hun kant brengen de mannen van het volksfront telkenmale een geduchte pantsertrein in het vuur, die als een rijdende vesting fungeert. Het is daar langs de terreinhellingen een gedurig va-et-vient, een heen en weer golven van den strijd, zonder dat het tot een doorslag gevende beslissing komt. Evenzoo is het gesteld met de overige fronten in het geteisterde land. Hoe lang de worsteling nog kan duren, durft niemand thans meer voorspellen; een verzoening is in een land, waar men zóó haten kan, bijna een onmogelijkheid. Met beklemdheid vraagt men zich af, welk regiem aan Spanje zal worden opgelegd, als eindelijk het rumoer verstilt en slechts de puinhoopen nog rooken. Het oude woord „Wee den overwonnenen!" is in het bij zonder waar het den burgeroorlog aanbelangt, geen ledige klank. <3 Men verwacht, dat de staking der Arabieren in Palestina nu spoedig tot het verleden zal gaan behooren. Er wordt beweerd, dat een voorloopig accoord op handen zou zijn, op basis van op schorting der Joodsahe immigratie. Dit resultaat zou een gevolg zijn van bemiddelingspogingen, door den eveneens Arabischcn staat Irak onlangs ondernomen. Is dit nieuws juist, dan zou dus de Britsche commissie van onderzoek binnenkort haar taak kunnen aanvangen. Wat van haar verlangd wordt lijkt, gezien de gecompliceerdheid der Jood- sche en Arabische rechtsaanspraken, verontrustend veel op een Salomo's oordeel. DONDERDA GA VONL. VIJF MILLIOEN per jaar, zoo heeft men uitgerekend, verdienen de Nederlandsche huisvrouiven door zelf als margarine-fabrikanle op te treden. Terwijl ze anders 1.10 per kilogram moesten betalen, kost deze huishoudboter thans 60 ct. Armoede maakt vindingrijk en daartegen baten op de duur geen regeeringsvoorschriften. Men meene niet, dat men door een verbod om te mengen of door verhoogde crisisaccijns zulke dingen keeren kan. Waar het geld ontbreekt om het qereede artikel'te koopen, grijpt men naar het surrogaat; vooral wanneer dit essentieel en substantieel even goed is als het officieele product, dat zich alleen door de verpakking en de dure prijs onderscheidt. Het bewijst al weer, dat opgeschroefde heffingen en belastingen ten slotte door hun zenith van doelmatigheid heen- loopen. Men kan de grenzen, hetzij die welke door crisisbepalingen getrokken worden, hetzij er aardrijkskundige paaltjes staan, niet herme tisch afsluiten. Zelfs de tandems kwamen er bij slierten door. Tc Tilburg hebben de ambte naren er vele ontdekt, en de straffen zijn dan niet malscli. Maar zoo ivaakzaam kan dc fiscus niet zijn of deze en gene sluipt, fietst of tan- deint door de mazen heen. De bepalingen inzake in- en uitvoerrechten worden het nauwkeurigst bestudeerd door smokkelaars en deze zijn nog moeilijker te vangen dan de pythons, welke uit een slanqcn- asyi te Helmond ontvluchtten, 'f Zou een aar dig vraagspel kunnen worden: wat is de over eenkomst tusschen een smokkelaar en een python? Antwoord: ze sluipen en kmipen overal door en wanneer men ze in 't nauxo drijft, steken ze. Veel beter lijkt het ons de pythons te laten, waar ze behooren: in de wildernissen van andere werelddeelen (de journalistiek heeft zelfs in de zomermaanden geen' behoefte aan de traditio- neele zeeslang) en de smokkelaars tot opvoe dende arbeid te dwingen door zooveel mogelijk open-grenspoUtiek te voeren. Het voorbeeld de haring, welke naar Rusland gaat. beivijst weer, hoe zegenrijk dat vrije ruilverkeer werkt: Rus land krijgt een goed volksvoedsel al leveren ive dit jaar nog niet één haring per hoofd der bevolking! en onze visscliersvloot vaart er wel bij. Wisten we met onze baconvarkens ook maar weg, dan kon de Minister van Landbouw en Visscherij eens aan wat anders denken dan aan lastige vragen over opzet jes bij de bacon- industrie; vragen, welke ditmaal o.i. niet be antwoord zijn met de openhartigheid, welke we meermalen in dezen Minister prezen. We willen gaarne voorzichtig zijn in ons oordeel, maar vermoeden, dat de nu, tegen heug en meug verdedigde regeling, bij een volgende ge legenheid wel verworpen zal worden. Vet vlekt nu eenmaal. Minister Slinqenberg heeft tot heden ook nog niets dan displezier beleefd van zijn jongste circulaire over huurtoeslag en standaardloon. Ongetwijfeld zitten er haken en oogen aan. In sommige gemeenten kunnen de huren zeker verlaagd worden en zijn er goede arbeiders woningen beschikbaar; in andere plaatsen brengt de toepassing van de circulaire niets dan ellende. Wat zal het resultaat zijn van het overleg, dat morgen (Vrijdag) in Zwolle plaats vindt? We zijn er hoogst nieuwsgierig naar. Nu deze week één der hoofdambtenaren nog een verdediging van de nieuwe maatregelen qaf. is het niet te verwachten, dal dc Regeering ten volle op haar voornemen zal terugkomen. Wel wordt nu heel duidelijk, hoezeer liet te betreuren is, dat de meerderheid der Tweede Kamer het ontwerp tot „verlaging vaste lasten" heeft afgewezen nog voor het behandeld werd. Men zal nu er varen hoe pijnlijk de natuurlijke aanpassing is. De Minister van Waterstaat vertoefde ook in O verijs el; maar had daar prettiger werk te doen dan zijn collega van Sociale Zaken. De bekende organisator van tentoonstellingen heeft ook thans weer zijn talent getoond en Enschede zal zeker ,,'t Volle Profijttrekken van zijn expositie, gelijk Twente ,,'t Volle Profijtbe geert van het thans volmaakte en door den Minister geopende Twente-Rifn-kanaal. En zoo gaat het maatschappelijk leven maar doorwe graven kanalen, al vermindert het vervoer; we exposeeren, al is er geen koop- handel;'de koeien geven steeds meer melk, hoe wel er geen „drinkebroers" en „broertjes" zijn; we, d.w.z. de regeering, leent millioenen, al komt ze jaarlijks millioenen tekort. En de Nederlandsche Bank pot hel goud op en stelt de gulden veilig. 379 Het hoogverraadaproces te Moskou heeft een vrij abrupt einde genomen: zestien mannen, onder wie er waren met naar communistischen maatstaf ge smeten een zeer eervolle staat van dienst, zijn tegen den muur gezet en met den kogel gedood. Een hunner was een zwager van den bekenden revolutionair David Trotsky, die zich in Noor wegen in ballingschap bevindt; anderen behoor den tot zijn verti'ouwdc vrienden en waren mèt hem de genooten van Lenin, toen deze in Zwitser land de mijnen prepareerde, die later het Tsaren rijk in de lucht deden vliegen. Tusschen Trotsky en Stalin, die na Lenins dood diens plaats innam, heeft immer eeu scherpe controverse geheerecht over kwesties van revolutionaire tactiek cn van tempo. Deee strijd eindigde met Trotsky's verban ning en met de vervolging van zijn medestanders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13