Blijft Frankrijk Madrid steunen? Het schaaktourncoi te Nottingham Zeventigmaal zevenmaal WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 De burgeroorlog in Spanje Zuid-Amerika tracht te bemiddelen Van de fronten weinig De commandant van de nationale troepen in Andalusië, generaal Quei- po de Llano, heeft in een rede voor radio-Seviila nogmaals met kracht ge protesteerd tegen de, naar hij verze kerde, nog steeds voortdurende voor ziening van de volksfront-troepen met wapens en vliegtuigen van Fran sche herkomst. Bij de verovering van Tolosa op het Guipuzcoa-front, aldus de gene raal, hebben onze troepen aanzienlijke hoeveelheden uit Frankrijk afkomstig oorlogsmateriaal buitgemaakt, dat zal worden tentoongesteld, opdat de we reld zich van de juistheid van de verwijten, die wij aan het adres van Frankrijk richten, zal kunnen over tuigen. Eiken dag opnieuw, aldus vervolg de hij, arrivieeren Fransche volks front vrijwilligers en zendingen oor logsmateriaal in Perpignan in het door het Catalaansche linkschen be zette N.-Oostelijk gebied van Spanje. Ook de levering van Fransche vlieg tuigen duurt blijkbaar nog voort Bij het bombardement van het vliegveld Getafe door de nationalistische vlie gers zijn alleen reeds twintig vlieg tuigen van Fransche herkomst ver nield. De tegenhanger van de Fransche handel wijze in deze is de houding van Zwitser land, welks regeering, naar uit Bern wordt gemeld, besloten heeft, zware straffen toe te passen tegen hen, die zich niettegen staande 't reeds uitgevaardigde verbod toch willen mengen in de Spaansche kwestie. Zij, die zich gereedmaken uit Zwitserland naar Spanje te vertrekken of een van beide partijen steunen door geldinzamelin gen, kunnen gestraft worden met een ge vangenisstraf van ten hoogste zes maan den en tien duizend francs boete, terwijl de eventueel ingezamelde gelden verbeurd worden verklaard. Doodvonnissen te Madrid In de ochtend-editie van het blad „Fren- te Popular" wordt medegedeeld, dat een terstond na den brand in de centrale ge vangenis van .Madrid, .waarin tal van voor aanstaande rechtsche persoonlijkheden zijn opgesloten, ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand door deze personen veroorzaakt werd, om aldus te kunnen ont vluchten. Een honderdtal personen zou aan brand stichting schuldig zijn bevonden. De opperste krijgsraad, die onmiddellijk na het bekend worden van de resultaten van het onderzoek bijeenkwam, zou reeds verscheiden doodvonnissen hebben uitge sproken, o.a. tegen den leider der liberale democraten, Melquiadez Alvarez, den leider van de Katholieke agrarische partij, Mar tinez de Velasco, de oud-ministers Nalatio en Rivas, den fascistischen vlieger Ruiz de A Ida en Miguel Primo de Rivera, den zoon van den vroegeren dictator. Da dynamietwerpers Volgens berichten uit Volksfront-kringen te San Sebastian rukken thans vier dui zend Asturische mijnwerkers op naar San Sebastian en Irun, om daar aan den strijd deel te nemen. Op de vrachtauto's, waarop zij naar het Noord-Westen vervoerd worden, kan men in groote letters het opschrift lezen „F. A. I." (Federación Anarqui<& Iberica) of „Leve het dynamiet". Dynamiet is namelijk hun voornaamste wapen. In hun broekzakken, waar een an der zijn tabak en sleutels draagt, dragen zij staafjes dynamiet. Wanneer zij in actie komen, steken zij een dynamietstaafje met brandende lont in den loop van hun ge weer en halen vervolgens de haan over. De dynamietpatroon vliegt dan enkele honder den nieters weg en ontploft Achter de mijnwerkers staan steeds een aantal vrouwen, die de dynamietpatronen aanreiken, opdat de mannen hun vernielings werk zoo snel mogelijk kunnen uitvoeren. Anderen geven er de voorkeur aan, het dynamiet als een bal op huizen en loop graven te slingeren, zooals zij dit ook in Gijon deden bij het bombardement van de Simancas-kazerne. Intusschen wordt uit Hendaye gemeld, dat volgens een bericht uit betrouwbare bron zeven honderd leden van het Vreem delingenlegioen in de omgeving van Oyar- zun zijn gearriveerd en daar tezamen met de nationalistische militie een grootscheep- schen aanval voorbereiden op Irun en San Sebastian. Berichten der nationalisten De nationale regeering te Burgos publi ceerde het volgende communiqué: „Aan het Somosierra-front heisben onze troepen geopereerd in samenwerking met da luchtmacht te Cerre Noel Nevero, dat de vallei van Ozoya domineert. We hebben belangrijke stellingen bezet, waardoor wij de positie van onze troepen op den rechter vleugel aanzienlijk verbeterden, zoodat zij de basis zullen vormen voor de komende operaties. De vijand bood eenigen tegenstand, doch moest het veld ruimen met achterlating van acht dooden en materiaal. De luchtmacht is verder actief geworden en heeft verkenningen uitgevoerd en bom men geworpen aan het Somosierra-front, in Asturië en Arragon. Een troep, gecommandeerd door twee commandanten, drie andere officieren en drie onderofficieren, hebben de volksfront- troepen verlaten en zich bij de Fudarra- colonne te Alto de Leon gevoegd". In de uitzending van yadio-Sevilla werd het prachtige gedrag geprezen van de ca detten en infanterie-officieren te Toledo, die nu al een maand lang, geholpen door en kele burgers, in het Alcazar weerstand bie den aan de volksfront-militie. Hieraan werd toegevoegd, dat de uit Cor doba oprukkende Zuidelijke colonnes haar opmarsch verhaasten, om de 'heldhaftige verdedigers te bevrijden. Radio-Tetoean meldde, dat verscheiden wijken van Malaga in brand staan. Tank-explosie aan boord van een scbip Aan boord van het Italiaansohe oorlogs schip „Gorizia", dat ter bescherming van de Italiaqnsche belangen ter hoogte van Tanger lag, is een olie-reservoir ontploft, tengevolge waarvan het schip beschadigd werd. Slachtoffers zijn echter niet te be treuren. Twee sleepbooten van de Britsche ad miraliteit zijn terstond uitgevaren om het Italiaansche schip hulp te verleenen. Geëscorteerd door beide booten is de „Go rizia" daarop op eigen kracht naar Gibral tar gestoomd, waar zij zal worden gerepa reerd, voordat zij naar Italië terugkeert. Zuid-Amerika wil bemiddelen Behalve de Vereenigde Staten heb- thans alle Amerikaansche regeeringen haar instemming betuigd met het door de Uruguyaansche regeéring ge nomen .initiatief, om een poging te ondernemen tot bemiddeling tusschen de elkaar in Spanje bestrijdende par tijen. De regeering van Uruguay heeft den wensch te kennen gegeven, dat de vertegenwoordigers van de Latijnsch- Amerikaansche staten een voorberei dende bijeenkomst zullen houden te Buenos Aires, ten einde na te gaan, welke methode het meest geschikt is, om in Spanje een verzoening tot stand te brengen. De Argentijnsche regeering heeft nog niet geantwoord op het voorstel, Buenos Aires als zetel van de conferentie uit te kiezen. Intusschen meldt een telegram uit Lon den, dat volgens een officieele mededeeling de Europeesche en Zuid-Amerikaansche am bassades, welke op het oogemblik te Hen daye gevestigd zijn, reeds pogingen doen, om het lijden van den burgeroorlog zoo mogelijk te verzachten. Het schijnt, dat de gezanten een plan heb ben opgesteld, dat door de betrokken regee ringen zal worden bestudeerd. De voornaam ste rol hierin speelt de ambassadeur van Argentinië, Mansilla. Naar vernomen wordt, is hier echter geen sprake van bemiddeling tusschen de par tijen, doch alleen van hulp aan de krijgsge vangenen en andere door den oorlóg getrof fenen. Moet Marokko in opstand komen Men zendt Abd el Krim er heen In toonaangevende Parijsche kringen gaan hardnekkige geruchten, dat Abd El Krim, de door Frankrijk tjen jaar geleden gevangen genomen leider der Rifkabylen in opdracht van Fransche autoriteiten op een Fransch schip zijn verbanningsoord Réunion heeft verlaten, om zich naar Spaansch-Marokko te begeven. Abd El Krim zou als strooman worden gebruikt, om achter den rug van generaal Franco om in Spaansoh-Marokko een opstand te ontketenen, en aldus de Spaan sche nationalisten in den rug aan te vallen. Het Fransche ministerie van koloniën zegt, dat deze verhalen van grond zijn ont bloot. Het is trouwens niet wel in te den ken, dat Abd El Krim zich voor zulk een voor hemzelf nuttelooze onderneming zou laten gebruiken. Dr. Schacht naar Parijs De president der Duitsohe Rijksbank Dr Schacht, heeft zich gister per vliegtuig naar Parijs begeven, ter beantwoording van het bezoek, dat de gouverneur van de Fran sche Bank, Labeyrie, drie weken geleden aan Berlijn heeft gebracht. Ofschoon het bezoek in de eerste plaats een daad van beleefdheid is, en er geen be sprekingen over actueele vraagstukken mede verbonden zullen zijn, moet het, naar het Duitsehe Nieuwsbureau hierbij aantee- kent, tooh beschouwd worden als een uiting van het zoowel van Duitsehe als van Fran sche zijde bestaande streven om door hand having en verinniging van persoonlijke be trekkingen tot een vreedzame regeling van den internationalen toestand bij te dragen Danzigsche sportlui gearresteerd Te Danzig zijn 15 leden van een arbeiders sportbond gearresteerd, die terugkeerden van een bezoek aan Kopenhagen. De Dan- zigsche autoriteiten beschuldigden hen er van, in contact te zijn getreden met Deen- sche socialisten en zich te hebben voor gedaan als „martelaren" van het nationaal- socialistisch bewind. Ook hebben de autoriteiten het jaarlijk- scho arbeiderssportfeest verboden, aange zien dit aanleiding zou kunnen geven tot demonstraties tegen de regeering. Hongeropstanden in de Oekraïne Legercommissarissen gelyncht In de Oekraine zouden, ondanks de af kondiging van den staat van alarm voor talrijke troepenafdeelingen van het roode leger, de hongeropstanden dezer dagen ver der om zich heen hebben gegrepen. In het district Poltawa zouden nieuwe betoogingen bloedig onderdrukt zijn, ter wijl tweehonderd arrestaties zouden zijn verricht. Ook in de streek van Kopotop zouden honderden arbeiders en boeren, die prqtest- betoogingen hadden gehouden tegen het in beslag nemen van levensmiddelenvoorra- den, ondergebracht zijn in een met prik keldraad omgeven kamp. Zij zullen wegens sabotage terecht staan. Verder zouden de revolten overgeslagen zijn naar - de Noord-Kaukasische Sovjet republiek en de districten Kursk en Sara- tow. Ip Jelansk aan den Don zouden hon derden arbeiders en boeren de commissaris sen van het roode leger, die de levensmid delen in beslag kwamen nemen, gelyncht hebben. Geheele dorpen zouden daarop ge arresteerd zijn, waarhij zestien personen, iie verzet pleegden, zouden zijn gedood. Ook in Kamensk zijn talrijke koelakken, gelijk de verzetplegers genoemd worden, ge arresteerd. In Djelenkoje aan den Dnjepr. waar om dezelfde redenen arrestaties zou den worden verricht, trachtten ongeveer honderd personen in booten over de rivier te vluchten. Het vuur werd op hen ge opend. Twee booten kenterden en ongeveer veertig personen verdronken, Een drama in Wurtemberg In het dorpje Leutkirch in Wurtemberg heeft een vrouw in een aanval van plotse linge kranzinnigheid haai' vier kinderen van tot 5Y2 jaar in een twee meter diepen waterput geworpen, waarin zij toen zelf is nagesprongen. Met het grootste kind op den arm werkte zij er zich weer uit en ging wee- nend op den rand zitten, waar zij door haar echtgenoot en eenige buren gevonden werd. De drie anderen kinderen werden spoedig opgehaald, maar bleken reeds overleden. Het oudste meisje van 8 jaar was op school. De waanzinnige is naar een gesticht overge bracht REISBUREAU „E.V.A-G." Coolsingel 94» - Rotterdam 31 Aug. t/m. 3 Sept. 4 dagen n. Luxemburg, 30 p. p. 7 Sept t/m. 12 Sept. 6 dagen naar den Rijn 45 p. p. ®er2en 2,50; 't Gooi 2,50; Veluwe 3,—; Brussel 4,—; Nijmegen 3,25; Volendam/Marken 3,—; Montferland 3,25 p.p.; Westland incL druiveneten l,2o p. pers. „E.V.A.G." teléf. 51660, R'dam fAdv.) DUITSCHLANDS VERLENGDE DIENSTTIJD Rydz-Smigly nog deze week naar Parijs De reis van den Poolschen inspecteur-gene raal van het leger Rydz-Smigly, die naar Frankrijk zou gaan ter beantwoording van het bezoek dat generaal Garaelin aan Warschau bracht, is op verrassende wijze vervroegd en zal reeds deze weck plaats hebben. tfschoon officieele instanties verklaren, dat deze vervroeging geen politieken onder grond heeft, zoo wordt toch algemeen aan genomen, dat de verlenging van den Duit- sohen militairen diensttijd hierbij een rol heeft gespeeld. Deze veronderstelling moge juist zijn, of niet, zeker is dat de onlangs te Warschau gevoerde besprekingen tusschen Gamel in en Poolsche militaire instanties een „positief resultaat" hebben opgeleverd. Dit valt te concluduèeren uit de vroeger gepubliceerde bekendmaking, -waarin gezegd werd, dat het bezoek van Gamel in zoo spoe dig mogelijk beantwoord zou worden, wan neer de Wanschausche besprekingen met een positief resultaat eindigden. Opvallend is verder, dat Rydz-Smigly niet via Berlijn, maar via Weenen naar Parijs zal reizen. Ook te Brussel acht men de Duitsehe diensttijd-verlenging een kwestie van inter nationaal belang, in verband met de Fransch- Russische. betrekkingen en hun ontwikkeling tengevolge van do Duitsch-Ruesische span ning. De Fransche legeroommissie bijeen? De rechtsche afgevaardigde van Parijs, Fernand Laurent, heeft den president van de legercommissie in de kamer een brief gezonden, waarin hij vraagt, deze commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen om den minister van oorlog, Daladier, te hooren over de consequenties van het be sluit van de Duitsehe regeering den dienst tijd te verlengen. Laurent wijst er in zijn brief verder op, dat de socialistische collega's in deze com missie hebben voorgesteld, een sui-com- nnissie te benoemen, welke belast is met het1 bestudeeren van do mogelijkheid van een nieuwe groepeering van de strijdmacht om te komen tot een vermindering van den diensttijd in het Fransche leger, zonder de veiligheid van het land aan te tasten. De Duitsehe legersterkto Volgens „Havas" ®al Duitschland o-p 1 Juli 1937 omstreeks 1.200.000 man onder de wapenen hebben, bestaande uit 300.000 man vrijwilligers met langen diensttijd, die reeds grondig geoefend zijn; 500.000 man recruten van de lichting 1914, die dan reeds 21 maan den zullen hebben gediend, en 400.000 man van de lichting 1915, die dan 9 maanden hebben gediend. Na 31 October 1937 wordt het aantal re cruten minder. Op dien datum zullen zich ongeveer 1 millioen man onder de wapenen bevinden. Op 1 October 1938 zal het aantal man schappen, dat onder de wapenen is, 900.000 bedragen. De Italianen in Abessinië G&lla's in Engeland Ras Koeksa, het stamhoofd uit Tigre, die als eerste zich aan Italië onderwierp, maak thans een reis door het land van Mussolini. Momenteel vertoeft hij in Rome. Te Cairo zijn vijf leden van het Zweed- sche Roode Kruis in Abessinië aangeko men, op terugreis naar hun vaderland. Volgens berichten in de Britsche pers hebben een zestigtal stamhoofden van de Galla's in westelijk Abessinië de Britsche regeering gevraagd maatregelen te nemen om het gebied van deze stammen onder Britsch protectoraat te plaatsen. In welingelichte leringen verklaart men, dat dit reeds in Juni is geschied. De stam hoofden hebben toen voorgesteld, zich in deze kwestie tot den Volkenbond te wen den. Naar verder vernomen wordt, heeft de Britsche regeering hierop niet geantwoord. De Britsche regeering heeft integendeel alles gedaan om de stamhoofden van hun voornemen in deze richting af te brengen. EUWE VERLIEST VAN LASKER Hij staat nu op de vierde plaats Beschouwing over de 12e ronde De heer H. J. J. Slavekoorde schrijft ons uit Nottingham d.d. 25 Augustus: Aan het einde der tweede week dus na de 11de ronde met nog slechts 4 ron den te spelen, gaat een leder de neiging vertoonen om de einduitslag te voorspellen. Ook zij, die vóór den aanvang van het tournooi of tij diens de eerste ronden zich aan niets durfden wagen, doen thans hun duit in het zakje en beweren met veel op hef, dat Botwinnik stellig no 1 of no 2 zaJ worden. Een der meest competente beoordeelaars van de kansen in het tournooi is wel Dr Euwè.-Ook deze heeft zich over den ver-, moed el ijken eindst and uitgelaten. Ik geef u zijn meening zeer bekno-pt weer en u kunt dan zelf opmerken in hoeverre zijn mee ning tot werkelijkheid wordt. U moet daar- ben bedenken, dat deze voorepeiling dateert van Maandagmorgen, vóór het begin van de 12de ronde, en dat zij met het noodige voorbehoud werd gemaakt. Euwe heeft 7; wint van Tylor en Tho mas; remise met Lasker en Botwinnik; in totaal dus 10 punten. Botwinnik heeft 7*4; wint van Win ter; remise met Vidmar, Reschewsky ©d Euwe; in totaal dus 10 punten. Fine heeft 7 punten; wimit van Tylor; remise met Aljechin, Floihr en Capablanca; in totaal dus 10 punten, Capablanca heeft 6 punten; wint van Vidanar, Winter, Alexander en Bogoljuboff; remise met Fine en Tartakower; in totaal dus 10 punten. Flohr heeft 6y2\ wint van Alexander Bogoljuboff en (misschien van) Tartako wer; rémise met Fine; in totaal dus 9y2 of 10 punten. Euwe verwacht dus 4 of 5 spelers, ieder met 10 punten op de eerste plaats. Wanneer wij thans in verhand met het bovenstaande op de resultaten der 12e ron de letten, dan kunnen wij opmerken, dat Euwe, Botwinnik en Capablanca aan de prognose hebben voldaan. Euwe versloeg Tylor gemakkelijk. Hij bezorgde den Engelsohman eerst 2 „zwe vende" pionnen en won één daarvan door een combinatie. Hiernaspeelde T y 1 o 1 zeer zwak verder en verloor nog 2 pionnen en gaf toen maar op. Capablanca en Winter leverden een avontuurlijk gevecht. De Cubaan begaf zich bij uitzondering op glad ijs en dat was hem bijna duur te staan gekomen, wanl hij verloor de kwaliteit tegen een pion. In tijdnood wist Capa nog juist aan mat t.p ontkomen en toen Winter zijn laatste schaak gegeven had, bleek dat hijzelf met ondek baar mat bedreigd werd. Ook Botwinnik en Res chew sky streden fel om de overwinning. De Ameri kaan trad zeer agressief op tegen de Hol- l&ndsche verdediging en behield voortdu rend het beste spel. Slechts met moeite kon Botwinnik stand houden. Na 4 uur spelens kon Reschewsky remise door eeuwig schaak bereiken. Hij bezon zich hierover na de hervatting nog 56 mimuten. Bot winnik dacht eveneens nog zeer lang na. alvorens hij de beslissende zet deed, welke het remise tot een voldongen feit maakte Fine kreeg in het damegambiet tegen Aljechin zeer goed spel en zou wellicht gewonnen hebben, indien hij op den 23en zet niet een minder sterke zet gedaan harl In de tweede zitting w.ist Aljechin een vrij- pion tp verkrijgen en hoewel hij daardoor de beste kansen verkreeg, geloof ik toch. dat Fine er ten slotte nog tusschenuit zal draaien. De partij AIexan.de r—F10 h r had een dramatisch verloop. Aanvankelijk liep fAdv.) alles overeenkomstig de verwachting. Flohr bezorgde den Engelschman een geïsoleerden dubbelpion op de e-lijn, verdubbelde zijn torens op de b-lijn, won een pion en sdheen regelrecht op de winst af te stevenen. In het eindspel overzag hij echter een drei ging van zijn tegenstander, welke hem materiaal kostte en in een verliespositio bracht. Alexander zal nu zeker winnen. De partijen VidmarLasker en Bogoljubof f—T artakower eindigden in remise. De eerste partij had weinig óm 't lijf, omdat geen van beide spelers veel risico wenschte te nemen. De andere partij was er een met. wisselende kansen. Eerst stond Bogoljuboff gewonnen, toen wist Tartakower gelijk spel te bereiken, en uit eindelijk gaf deze zooals uit analyses na afloop bleek in gewonnen stellino de par* tij remise. De dertiende ronde Aljechin wint van Bogoljuboff. Flohr remise met Fine. Capablanca wint van Alexander. Tylor remise met Winter. Lasker wint van Euwe. Botwinnik wint van Vi-dmar. Thames verliest van Reschewsky, Tartakower was vrij. De stand De stand is thans: 1. Botwinnik 9 pnt* 2. Reschewsky S^pnt; 3. Capablanca 8 poif en 1 uitgestelde partij, 4. Euwe 8 pnt; 5. Aljechin en Fine ieder 7y2 pnt en 1 af» gebroken partij, 7. Flohr 7 pnt en 1 arfge» broken partij, 8. Vidmar by2 pnt en 1 uit» gestelde partij, 9. Lasker 6y2 pnt, 10. Tarta» kower en Bogoljuboff ieder 5 pnt, 12. Tylor 4 pnt, 13. Thomas 2yz pnt, 14. Alexander 2 pnt en 1 afgebroken partij, 15. Winter 2 pnt» Hoe Euwe verloor Euwe heeft zijn partij tegen Lasker wél op een zeer tragische wijze verloren, en daardoor zijn winstkanten aanmerkelijk verkleind. Veel zal natuurlijk nog afhan» gen van de partij, die hij Donderdag tegen Botwinnik moet spelen, maar men begrijpt, dat Euwe hier wel voor een zeer zware taak gesteld wordt In zijn partij tegen Lasker koos Euwe de geliefkoosde Slavische verdediging. Hij speelde zeer voorzichtig en vermeed com plicaties. Spoedig werden de koninginnen, de kasteelen en enkele lichtere stukken ge ruild en er ontstond een eindspel, waarin onze landgenoot iets beter stood. Hij ging dan ook zeer terecht op winst spelen. Helaas maakte Euwe toen in een zeer eenvoudige stelling bij de 23ste zet een grove fout. Lasker viel Euwe's paard aan en hij be antwoordde met een tegenaanval op Las- kers paard, daarbij over het hoofd ziende, dat Lasker door een pionoffer gelijktijdig zijn raadsheer kon aanvallen. Na dit ver lies van een raadsheer speelde Euwe nog tien zetten, maar gaf daarna de hopelooze strijd op. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT ..EN PENSION" 119. Ja, zoo vast sliep hij, dat hij niet eens hoorde, toen een half uur later, mevrouw thuiskwam. Zij had zelfs de vrouw van den notaris meegebracht, want ze wilde haar het huis eens laten zien. Nadat alle vertrekken een bezoek gekregen hadden, kwamen de dames tenslotte in de keuken. „Dii is eigen lijk de provisiekast!" zei mevrouw Pimpel- mans, op de keukenkast wijzend, „maar er ligt niets ander dan wat ouwe, onbruik bare rommel in!" 120. Meteen draaide ze den sleutel om ert trok de deur met een zwaai open. Met het gevolg, dat de „ouwe inbruikbare rommel" in de gedaante van den heer Pimpelmans, die rustig tegen de deur geleund zat, vlak voor haar voeten over den grond rol.ie. De beide dames stonden stokstijf van ontzetting; ze begrepen er niets van...... Feuilleton ;<n De kamer waar Anton lag was maar flauw verlicht, maar Jéttie kon toch-zien hoe hij er als een doode uitzag en bleef roerloos naar hem staan kijken; zij gevoelde geen neiging om te spreken, evenmin om te schreien, het was integendeel of de rust die hier heerschte, haar weldadig was: zij had Anton gezien en hij was niet dood. Terwijl zij daar onbeweeglijk naar hem stond te zien, gleed er plotseling een glimlach over Antóna geiaat en opende hij de oogen; hij scheen volstrekt niet ver wonderd te zijn Jetty te zien: „Ik heb zoo wonderlijk gedroomd, Jetty", zeide hij toen zijn oog op haar viel; „ik droomde dat ik vader zag, hij had een verheerlijkt gezicht en hij zeide: „Gij hebt goed gedaan, mijn jongen, gij hebt Jaap zijn kans gegeven; houd maar moed, daar zijn nog andere hoeven dan Ashdowne. En hier zag Anton verwonderd rond: „Waar ben ik? Wat is er gebeurd?" „Je bent te Prestwich, Anton, en ik ben gekomen om je gezelschap te houden." Anton scheen in de war. „Dit is het huis van mijnheer Hattaway, en zij brachten je hier van den molen." Anton sloot de oogen: „de molen!" herhaalde hij, hij was te zwak om zich te bewegen en scheen zijn verminkten toestand niet te kennen. „Ja", zeide hij, terwijl een flauwe herinnering bij hem wakker werd, „de molen, zij wilden hem in brand Steken is de jongen gered?" „Ja, gij hebt hem geredl" „Daar ben ik blij om", en weer sloot hij dc oogen. Juffrouw .Hattaway wenkte nu .dat .Jetty de kamer zou verlaten. „Het is de eerste maal dat hij iets gezegd heeft, maar hij begrijpt de dingen nog niet." Beneden gekomen vonden zij den dokter wachtende en toen deze naar boven was, gaf de heer Hattaway Jettie een stoel en zeide: „Nu kind, nu moet je niets zeggen, ik begrijp dat het hart vol is en dus hoe minder woorden hoe beter." En dus zat Jettie stilletjes bij het yuur en wachtte zwijgend de komst van den dokter af. „Het gaat best", was de uitspraak, toen deze beneden kwam, „hij komt er doorheen," HOOFDSTUK XI De vrouw van Silas Woolton had intusschen niets van haar man geboord; zij verwachtte hem niet'tehuis, want zij wist dat hij dan terstond zou worden opgepakt en wegens brand stichting in den molen zou worden aangehouden en zij had gehoord dat Jonas Hattaway verklaard had zijn laatsten penning te willen besteden om de zaak te vervolgen; daarom verlangde zij niet dat Silas zou te voorschijn komen, ofschoon zij graag zou hebben geweten, waar hij was en wat hij deed. Silas Woolton had gebruik gemaakt van de duisternis om te ontvluchten en was er in geslaagd door zich overdag te ver bergen en 's nachts te loopen, na vele dagen Londen te bereiken. Eenmaal daar, kon hij zich wel voldoende verbergen, tot hij de gelegenheid schoon zag om het land te verlaten. Naar Prestwich teruggaan was onmogelijk; hij had door zijn onbedachte ets wraakzuchtige daad zich zelf den weg afgesneden om zijn gezin door een eerlijk bestaan te onderhouden. Reeds nu verhongerden de zijnen wellicht reeds, want zijn vrouw kon niets verdienen dan een kleinigheid door middel van kleinen Jaap en daar was niemand, die hen zou helpen, al stierven zij van honger. Niemand? Ja zeker was er iemand; de ellendige man bekende zich zeiven dat Jonas Hattaway, wiens molen hij had getracht to vernielen, zijn vrouw en kinderen zeker niet zou laten ver gaan, van honger en dan was Anton Prior er ook, als hij nisi dood was en Silas huiverde over den moord, dien hij wellicht op zijn geweten had. Toen kwamen er andere gedachten door hem heenwoelen; Jonas Hattaway was altijd een goed patroon ge weest; waarom was hij dan eigenlijk tegen hem opgestaan? En Anton Prior, wat had die hem eigenlijk voor kwaad gedaan? En nu had hij waarschijnlijk zijn leven gegeven om zijn jongen te redden. Silas Woolton kreunde van innerlijke pijn; het was nu te laat om terug te gaan, het kwaad was gedaan, hij had zich laten meeslepen door zijn booze hartstochten en nu moest hij voortaan een uitgeworpene zijn, zonder huis of vaderland. Den morgen nadat hij een slapeloozen nacht met deze over denkingen had doorgebracht, vroeg hij aan de waardin van zijn kosthuis een velletje papier en schreef de volgende regelen: „Lieve Jenny. Ik ben een slechte kerel geweest eai een dwaas hoven- dien. Mogelijk dat ik jou en de kinderen nooit weerzia, want ik moet zoodra mogelijk het land uit zien te komen. Schrijf mij aan hetzelfde adres waar ik verleden jaar was, zeg aan kleinen Jaap dat hij een beter man moet worden dan zijn vader geweest is en vaarwel." Jettie Liddell wandelde door ©en van de zijstraten van Prestwich, toen een kind plotseling een deur uit kwam loopen, schreeuwende: „O, moesje is dood, moesje is dood!" Vele deuren gingen onmiddellijk in de straat open en ver scheidene vrouwen vroegen deelnemend: „Wat is er, kleine Jaap?" „Moesje is dood! Zij is op den grond neergevallen." Iedereen snelde naar het huis, waar het kind was uitgeloopen en instinktmatig volgde Jettie ook. Daar lag een bleeke, uit geteerde vrouw op den grond, die wel het aanzien had alsof zij dood was, zoo mager en ingevallen en zoo strak was het bleeke gelaat; in haar hand had zij een brief gekneld. Jettie bukte zich over haar lieeu; „ITet arme schepsel is flauw geval len, zij lijkt wel uitgeteerd van gebrek." „En dat is het arme schepsel ook", zeide een der vrouwen, „en menige vrouw met haar; de meester is meer dan goed, maar hij kan alle monden in Prestwich niet vullen." .Heeft zij geen man?" vroeg Jettie. De vrouwen keken geheimzinig: „Erger dan geen man, hij te weggeloopen." „Weggeloopenl" herhaalde Jettie, „en dat met al die kinderen?" „Hij moest wel, juffer", antwoordde een der vrouwen fluiste rend. „Ziet u, hij was de man, die getracht heeft de fabriek in brand te steken en de meester zou hem zeker vervolgd hebben, dus is hij gevlucht." Jettie schrikte op: „Dan is het een geluk, da* ze van hem af is; hij was zeker een slechte kerel." „Neen, juffer, dat was hij toch niet; op zichzelf was hij niet kwaad, voordat die ongelukkige werkstakingen kwamen, dio zijn zijn ongeluk geweest, evenals van menig ander. Ik zeg niet dat een mensch niet meer loon mag vragen, maar nieê zoo afdwingen; bovendien is onze meneer een goede en eerlijk# meester geweest." Intusschen was vrouw Woolton weer bijgekomen en keek ml verwilderd om zich heen. Toen plotseling barstte zij in hart3< tochtelijk schreien uit. „Wat is er, Jennie?" vroeg een dei buurvrouwen. „Ik zal hem nooit weerzien", snikte zij. „Hij zegt mij en da kinderen vaarwel en hij gaat het land uit" „Is hij dan hier geweest?" „Hier geweest?" schreeuwde vrouw Woolton, „weineen, hij is vergenoeg hier vandaan." „Zij heeft een brief gehad", zeide een der vrouwen en Jennie klemde hem nog vaster in de hand, zij had een instinktmatig gevoel dat zij hem «iemand moest laten zien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2